Ontzettende ontploffing in fabriek van I.G. Farben te Ludwigshaven 5E JAARGANG N° 1296 N. HOLLANDS! PERS \9kb DONDERDAG 29 JULI 1948 Naar schatting 600 doden en minstens 1500 zwaargewonden L'y monnMR Tippelaars rondom Nijmegen zweien Uit*, voor de Stichting De Vrije Alkmaar, der. Abonnementsprijs 3.45 per kwartaal b(J vooruitbetaling. Advertenties 14 et. p. m.m., famllleberiehten 18 eent. -I Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur. J. v. Zoonen - Bureau. Ridderstraat hoek OudegrachtTel. K 2200- 3971 Oorlogsdreiging Een artikeltje in het Dagblad voor de Zaanstreek (de Typhoon) trok on ze aandacht, omdat er de vraag in ge steld werd of de wereld niet te zeer door een oorlog-psychose wordt be zeten. Ook van andere zijden hoort men de mening verkondigen, dat men zich niet te veel moet laten beheersen door de gedachte, dat de oorlog on vermijdelijk zal komen. In dit verband is een deel van de pers bezig een on verkwikkelijke rol te spelen, door elke manouvre die wordt gehouden als een teken op te vatten, dat de oorlog na der komt. Wij ontkennen niet, dat hierin een gevaar schuilt. Niet omdat deze cam pagne tot oorlog zou leiden. Daar wordt op andere plaatsen over be schikt. Het gevaar schuilt hierin, dat men de mensen vertrouwd maakt met de gedacht,e dat de oorlog onvermij delijk is. Juist dit gevaar is zo acuut, omdat er nog geen tegenkrachten aan te wij zen zijn, die de oorlog zouden kunnen voorkomen. De eerste wereldoorlog is ontbrand omdat de krachten die de vrede wil den bewaren en die waren onderge bracht in de Internationale, nog veel te zwak ble.ken om een oorlog te verhinderen. Internationaal was er echter de wil aanwezig om een oorlog desnoods door middel van staking te voorkomen. Vooraanstaande figuren uit alle lan den van Europa hebben in die dagen hun uiterste krachten ingespannen om het onheil af te wenden. Enkele dagen waren zelfs de blikken van de be strijders van het socialisme op de S.A. T. gevestigd en verwachtte men van baar de reddende daad. Een verwachting die niet reëel was. De teleurstelling bleef dan ook niet uit In 1939 was van deze tegenkracht zo goed als niets meer te bemerken. De socialische bewegingen waren in de landen die de oorlog ontketenden, Duitsland en Italië neergeslagen en konden hun stem niet meer laten ho ren. En een eenzijdige actie van de andere landen zou slechts ten gevolge hebben gehad, dat de oorlogsbereid heid in de As-Mogendheden nog was toegenomen. Daar zou de propaganda wel voor gezorgd hebben. Opnieuw is er onrust in de wereld. Wij zijn het met de Typhoon eens, dat men zich moet hoeden voor overdrij ving een geen paniekstemming mag verwekken. Maar evenzeer willen wij waarschu wen tegen degedachtengang, dat twee grote kwade honden wel tegen elkaar blaffen, maar elkaar niet bijten. Wie zo redeneert bedrijft, om in de dierenterminologie te blijven, struis vogelpolitiek: steekt zijn kop in het zand. Het wordt duidelijk, dat wij de Strijd tegen de oorlogsgedachte weer actueel moeten maken, ondanks de bij na onoverkomelijke moeilijkheden. Want de onwil om oorlog te voeren moet niet in enkele volken aanwezig zijn. Zij moet gemeengoed van de massa zijn geworden, overal in de wereld. Daartoe is echter nodig, dat de massa zich vrij en onverveerd kan uiten, desnoods tegen de eigen rege ring in. Dat de mogelijkheid daartoe in sommige landen ontbreekt zal rem mend werken, al achten wij ook bij die volken vredeswil aanwezig Het mag ons echter niet tegenhouden in de verbreiding van de leer, dat oorlog men3onterer^ is en vermeden kan worden. Over grenzen en door „ijzeren gor dijnen" heen za] de massa tot dit besef moeten komen. Het zal het werk aan de conferentietafel vergemakkelijken. v Z. AMERIKAANSE SUPERFORT IN ZEE GESTORT Een der drie Amerikaanse super forten, die een vlucht om de wereld maken, is kort na het opstijgen bij Aden in zee gestort Een overlevende een sergeant werd door een visser gered. De reddingspogingen werden door slecht zicht belemmerd. Gevreesd wordt, dat ongeveer 19 in zittenden om het leven zijn gekomen. De haaien zijn talrijk op de plaats van het - geluk. Woensdagmiddag heeft zich in Ludwigshafen een zware explosie voorge. daan in de fabriek van de L G. Farben. Grote branden konden van Mannheim uit, aan de overkant van de RUn worden waargenomen. De straten zijn bezaaid met glasscherven. In Ludwigshafen werden de sire nes verschillende keren in werking gesteld. Ongeveer 1200 zwaargewonden zijn naar de Ziekenhuizen vervoerd. De geweldige fabrieken van de LG. Farben te Ludwigshafen, vroeger één van de voornaamste centra van de Duitse chemische industrie strekten zich voor de oorlog over een afstand van büna 5 km. uit langs de Westelijke oever van de Rijn. Tijdens de oorlog werden de fabrieken herhaaldelijk gebombardeerd. De explosie ontstond, zo werd later gemeld, in de chloor-aethylfabriek van de I. G. Farben. Duitse politieau toriteiten schatten het aantal doden voorlopig op 400, Kort na de ontploffing huilden de sirenes om de mensen te waarschu wen, dat dodelijk phosgeengas was ontnapt Het is nog niet duidelijk of dit gas de ontploffing heeft veroor zaakt of enkel door de ontploffing is ontsnapt. Leden van h°t Rode Kruis, politie mannen en brandweerlieden, die de slachtoffers hielpen bevrijden, droegen zuurstofmaskers. Met uitzondering van het hoofdbureau van politie is Lud wigshafen telefonisch van de buiten wereld afgesloten. Volgens de politie kon men de plaats van het ongeval nog steeds niet bereiken tengevolge van hevige gas- en rookontwikkeling. Franse veiligheidstroepen nemen deel aan de bestrijding van de branden en het opruimingswerk. De gewonden werden naar ziekenhui zen in Ludwigshafen, Mannheim, Hei- delberg, Speyer en zelfs Karlsruhe vervoerd. Andere slachtoffers werden nog uit de fabriek gedragen. Men vreesde echter, dat zij, die nog onder de puinhopen liggen, dood zijn, daar deze in brand stonden. 600 DODEN De slachtoffers zijn merendeels ar beiders van de fabriek. Talijke gebou wen zijn door de ontploffing inge stort. In de stad Ludwigshafen zelf zijn Tijdens het bezoek van H.M. de Koningin aan Sluis, het in de oorlog zo zwaar gehavende stadjé in Zeeuws-Vlaanderen, nam H.M. op de „Groene Wallen" de me< Oranjelinten omwikkelde boompjes in ogenschouw, die een onderdeel vormen van het Jubileumgeschenk, dat namens de Neder landse studenten aan H.M. de Koningin werd aangeboden. Berlijns politie tussen twee vuren Dr. Johannes Stumm, de door de Westelijke bezettingsmogendheden aangewezen politie-prefect van Ber lijn, heeft Woensdagavond bekend ge maakt, dat het hoofdbureau van de Berlijnse politie op 2 Augustus van de Russische sector naar de Ameri kaanse sector zal worden verplaatst. „Alle Berlijnse politiemannen, die trouw willen blijven aan de constitu tie, moeten zich melden aan het nieuwe bureau", aldus heeft Stumm verklaard. Van nu af aan moeten al leen de door het nieuwe hoofdbureau in de Amerikaanse sector gegeven orders als geldig beschouwd worden" Markgraf daarentegen heeft op de Berlijnse politiemannen een beroep gedaan, de ordes van Stumm te ne geren. Voor Augustus is het tabaksrant soen in de Brits-Amerikaane zone van Duitsland verdubbeld, zo meldt Radio- Hamburg. Mannen ontvangen dan 80 en vrouwen 40 sigaretten per maand S29!V» WEER WARM Weer warm en zonnig weer, echter met een kleine kans op enkele ver spreide warmte_onweders in de na middag in het Zuiden van het land. Meest matige wind uit Oostelijke richtingen. Italiaan In 121/, uur van Calais naar Dover Het is de Italiaan Gambi gelukt het Kanaal van Andreselles bij Kaap Griz Nez naar Dover over te zwemmen. Gisteren vroeg vond men de Italiaan die de toch in 12 uur en 36 minuteD had volbracht, uitgeput op een pier liggen. Gambi, die in zijn woonplaats Ra venna bekend staat als een goed lange afstandzwemmer, had gedurende de nacht met veel wind te kampen gehad Bij het naderen van de Engelse kust bleek de volgboot plotseling niet meer verder te kunnen, zodat de zwemmer het laatste deel geheel alleen moest afleggen. OVERSTROMING IN JAPAN De Japanse provincie Foekoei wordt door overstromingen geteisterd, waar bij tot dusver 63 personen om het le ven kwamen; 250.000 mensen, die by een aardbeving vorige maand dakloos werden en inmiddels hun woningen weer hadden opgebouwd, zijn opnieuw zonder onderdak. Het Amerikaanse slagschip „Ne vada", dat de atoomproeven van Bikini doorstaan heeft, heeft thans ook drie dagen lang stand gehouden tegen aanvallen met andere geheime wapens. De schade was slechts opper vlakkig maar Vrijdag zal het schip door een kanonnade van het slag schip „Iowa" jot zinken worden ge bracht. van hun daken beroofd. Huiz4n die door bombardementen wa ren getroffen, zijn thans ingestort. Deaa het Duitse persagentschap in de Amerikaanse zóne, meldt nader, dat de ontploffing 600 mensen het le ven heeft gekost. Nailat zich 10 uur 's avonds een nieuwe ontploffing had voorgedaan werden alle personen, die niet bij het reddingswerk betrokken waren, uit 't gebied van de ramp geëvacueerd. Amerikaanse officieren schatten, dat 80 procent van het fabriekscomplex vernietigd is, Rond het gebied wer den 2700 gewonden verpleegd enver- derweg nog 3500. 'e Nachts deden 600 Amerikaanse manschappen dienst. Reuter bevestigde het Dena-bericht dat ongeveer 600 mensen zijn gedood. Veel Duitsers schenen te zijn aange tast door giftige gassen. Benzine door de lucht naar Berlijn Gisterochtend zijn op het vliegveld Gatow te Berlijn twee Lancastrians uit Engeland aangekomen met een la ding benzine. De machines waren Dins dag uit Engeland vertrokken en heb ben de nacht te Wunsdorf doorge bracht Op het vliegveld Gatow waren extra brandspuiten aanwezig voor het geval er een ongeluk zou gebeuren Want de vliegtuigen vervoerden elk 75.0000 liter benzine. Een Britse woordvoerder verklaarde „Dit zijn de eerste handelsvliegtuigen die>ovcor het transport naar Berlijtf worden gebruikt. Zij zijn de voorlo pers van een geregelde dienst". Beter brood na 1 Augustus Nadat in April de samenstelling van ons brood reeds een belangrijke verbe tering had ondergaan doordat het per centage maisbloem in de broodbloem werd verminderd, zal met ingang van 1 Augustus de maisbloem geheel uit de broodbloem verdwijnen, zo deelt bet ministerie van Landbouw, Vi^erij en Voedselvoorziening mee. Na deze datum zal de broodbloem bestaan uit 20 procent buitenlandse rf inlandse rogge en 80 procent buiten landse tarwe, uitmaling 85 procent. Het zal nog wel enkele weken duren voordat de broodbloem van betere samenstelling bij de bakkers komt zo dat men niet aanstonds na 1 Augustus witter brood zal kunnen verwachten. Da wandelaars, die deelnemen aan de Vierdaagse, hadden het gisteren zwaar te verduren onder de brandende zon. 76 personen hebben de s rijd teg: de hitte niet aangedurfd. De overige 6584 lopers trotseerden alle ongemak ken, maar maakten gaarne gebruik van de mogelijkheid, die hun werd geboden zich te verfrissen. In Eist waren speciale maatregelen getroffen voor het genieten van een koele dronk Deze deelnemer wenst het hoofd koel te houden. HOLLANDSE NIEUWE IN INDONESle! Het 3-5 R.I. herdacht te Batoe op feestelijke wijze zijn tweejarig bestaan Maandenlang zijn de mannen van dit bataljon in de weer geweest om dit feest te doen slagen. Zij hebben succes geboekt en vooral de echt-Hol. landse kermis viel In de smaak van de feestvierende infanteristen. Hoe is het mogelijk! Hollandse nieuwe Gratis limonade en scheermesjes (Van een speciale verslaggever) Het feest is Maandagavond reeds in de oude Kelzersstad begonnen. Heel Nijmegen staat In het teken van de vierdaagse. Een 6500 mensen die de wandelsport beminnen, hebben de stad in bezit genomen en mogen zich in een levendige belangstelling van al wat Nijmegenaar is verheugen. Het begon Maandagavond reeds met de vlaggenparade, die onder ontzaglijke belangstelling werd gehouden en w aar de vlaggen van de deelnemende na ties werden gehesen. Er zijn namelijk deelnemers uit Frankrijk, Noorwegen, Engeland, De nemarken en België. De volksliederen klonken door de lucht en daarna kon den we rust gaan houden teneinde ons te sparen voor de komende vier dagen, of Nijmegen gaan bezichtigen. Uw verslaggever heeft het laatste gedaan en zich kostelijk vermaakt in de parken van de stad, die voor deze gelegenheid in sprookjesachtige Chi nese tuinen zijn herschapen. Laat mocht het echter niet worden, want om 5 uur in de morgen was het star ten, daar ik bij de lange afstandlopers behoor. De eerste dag Nu ik dit schrijf heb ik de eerste dag er op zitten. En met mij nog dui zenden anderen. Ondanks de warmte waren er niet veel uitvallers. Een ruime honderd, wat op de vijf en zestighonderd een gering percentage is. Onze tocht door de Betuwe was zo ingedeeld, dat we er in Eist al een 35 kilometer op hadden zitten. Over al aan de wegen staan de bewoners en in Eist, dat nog steeds geen floris sante indruk biedt, zag het gewoon zwart van de mensen. Mensen, die altijd klaar staan om de behulpzame hand te bieden, die klaar staan met emmers water om de dorstigen te laven. En niet zoals vorig jaar bij de T.T. voor drie kwar_ jes per glas. Nee, ze leven hier wer kelijk ontzaglijk met de vierdaagse mee. Bij de buitenlanders Uw verslaggever had het geluk on der de internationale brigade te ge raken en deed daar nog enkele nieuw, tjes op. De Noren zijn o.a. in een auto over Zweden gekomen. In verband met geldmoeilijkheden konden ze niet in hotels onderkomen, dus besloten ze maar in de auto te slapen, waar ech ter niet veel van kwam. In Duitsland konden ze geen eten krijgen, en Maan dagavond kwamen ze doodmoe en uitgehongerd in Nijmegen aan. Éven goed maakten ze de vlaggenparade mee en stonden de volgende morgen om vijf uur klaar om te beginnen. En ze zijn er gekomen ook, hoewel ze de laatste kilometers bijna liepen te slapen. Morgen zal het wel beter gaan. Een Fransman liep de Vierdaagse reeds voor de negende maal. Onder de Fransen zijn trouwens nogal lief hebbers van een stevige tippel, want een deel van hen heeft een maand geleden de Elfstedentocht in Friesland meegelopen. Op klompen. Het meeste respect heb ik echter voor de drie Hollanders die de vier dagen op klompen rondwandelen. Het wil me toeschijnen, dat je dan toch voeten van cement moet hebben, als je geen blaren wil krijgen. Over mijn eigen prestaties ben ik deze dag buitengewoon tevreden. Terwijl ik tal van lotgenoten bjj Rode Kruisposten geholpen zag wor den vanwege blaren of schaaf won den, ben ik ondanks de meest som bere voorspellingen van mensen, die me voor gek verklaarden, de eerste dag. die we in moordende hitte af legden in Nijmegen teruggekeerd, als een der eersten, enkele Hters vocht lichter vanwege bet transpl reren, maar zonder 'n enkele blaar. De houd het er echter maai »p aan, dat ze wel zullen komen De organisatie van de toch' is per fect, Niets dt-n lof voor het comité. De reclame begint Tour de Frpwe— achtige vormen aan te nemen. Ta' firma's maker, er gebruik van. Schoen reparaties worden gratis verricht door de Bata, die zich echter tevens ver dienstelijk maakt op het gebied van voetverzorging. De Kwattafabriek zorgt voor gra tis chocolademelk, de T.E O.jamfa brieken, alsmede de Coöperatie schen ken gratis limonade, terwijl aan ie dere manlijke deelnemer, eveneens gratis twee scheermesjes werden ver strekt, vanwege het uiterlijk. Met belangstelling zien we gaven voor de komende dagen tegemoet. NIEUWE BURGEMEESTER KOEDIJK Naar men verneemt zal de nfeuw benoemde Burgemeester de zer gemeent zich in de loop van de vol gende week te Koedijk te vestigen.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1