Duizenden vacantiegangers zoeken verkoeling aan het strand PELS' WIJNEN r v Lampions brandden in Bergen Opoe Visser werd negentig jaar De kwallen dreiqen de vreugde te verstoren hMèÖt De zon, die nu al dagen achtereen aan een wolkenloze hemel staat, heeft hier de temperatuur opgevoerd tot een tropische hitte en de va cantiegangers zijn naar het strand gelokt, waar zij bij duizenden in het hete zand en in het water zijn neergestreken. Zo fel brandt de zon, dat de lucht 'n dansje maakt boven de blinkend witte zandvlakte, zo warm is het, nu ook de zachte landwind niet verder dan de duinen komt, dat alleen de zee wat verkoeling kan brengen. En is het een wonder, dat nu de badplaatsen een enorme drukte te ver werken krijgen? Het weer is eindelijk gunstig en deze warme dagen voe ren het seizoen plotseling naar zijn hoogtepuntWijk aan Zee, Castri cum, Egmond aan Zee, Bergen aan Zee en Callantsoog meldden ons een buitengewoon druk bezoek, niet alleen van pensiongasten, maar ook van duizenden dagjesmensen. Jammer is het, dat ondanks het gunstige weer, de strandvreugde dreigt te worden verstoord doorde kwallen, die gisteren en eergisteren door de Oostenwind de kust hebben bereikt. Deze nare beesten hebben reeds kans gezien, vele baders een flinke dosis van hun gif toe te dienen en gistermiddag werd ons medegedeeld, dat verscheidene badgasten met het zwemmen en baden maar liever wachten, totdat de kwallen uit het wa— te>- zijn verdwenen. Thans kan alleen 'n verandering van wind uitkomst brengen. Als wij U vertellen van de druk ttt in de kustplaatsen, dan mogen jve toch ook zeker niet vergeten, dat ook de zwambaden in Alkmaar, het Zomer bad en Pesie's Natuurbrd door dui zenden werden bezocht en ook daar z(jn we even een kijkje gaan nemen Over zwemmen en waterdrinken Er liep een jongetje huilend over de weg, omdat hij een dubbeltje van *tjn afgepaste zwemgeld verloren had •a nu geen kaartje meer kon kopen. Br liepen stromen tranen langs zijn Wangen, en als één ervan op het be tonnen fietspad gevallen was, zou die zeker sissend verdampt zijn. Hij was wel vrolijk weggegaan, de jongen, maar nu was het plotseling zo warm en hij was zo moe Zwemmen, ja, dat willen wij nu allemaal. Maar de een moet werken, en de ander heeft zijn dubbeltje ver loren en zo is er altijd wat. Dat er Dinsdag alleen in Pesie's bad al drieduizend bezoekers waren, en m het Zomerbad ruim duizend dat is toch wel een teken, dat het heel erg warm was. Wij zijn eens voor U in de zwem baden gaan kijken en het was er, alwéér stampvol. Jongens en meisjes spartelden in het water de één had een bal, de ander een ring en een derde had van een plankje een boot gemaakt, en geen van allen maakten zli aanstalten, om in de eerste uren weer uit het water te kruipen. Wie er genoeg van had, voorlopig, lag te zonnen op zijn badhanddoek in de grasperken, of zocht de schaduw der bomen op bij de waterverversings— Installatie, U weet wel, zo'n heerlijke koele waterval, die zo onweerstaan baar naar een zomer in Zwitserland doet verlangen. En de badmeesters liepen verhit rond. Zij zijn heel wat gewend, deze jonge, sportieve mannen, maar met Gondelvaart en hardkloeten tijdens Jubileumfeesten WARMENHU1ZEN De feestelijkhe den van 31 Augustus en 1 September beginnen meer en meer vaste vormen aan te nemen. De repetities voor het openluchtspel „Jacoba van Beieren" rijn in vole gang. Het terein achter de Meisjesschoo' leent zich bij uitstek om d't spel op te voeren en biedt voor ongeveer 600 toeschouwers plaats. De commisie voor de gondel vaart is ge ▼orryd; gewacht wordt op de mede Werking van de burgerij. Er zijn prij zen beschikbaar gesteld zowel voor grote vaartuigen als ook voor kleine r«. als kano's e.d. Als iets bijzonders en uniek voor de omgeving is de wedstrijd in hardklo« ten! Bij de kroningsfeesten in 1898 Werd wedstrijd met groot succes gehouden. De etalagewedstrijd is speciaal ▼oor de Middenstanders terwiil de ge yelversiering het best tot haar recht kan komen als buurtcommissies weer ln actie komen. Voor de jeugd is 3i Augustus gereserveerd, 's Morgens op tocht met muziek door het dorp, waar na een aubade voor het Cemeentehuis 'g Middags kinderspelen, waarbij de Ouders van harte welkom zijn. Ver melden wij nog dat de feesten beslo ten worden met een schitterend vuUr werk. Dus, Warmenhuizers, nu ieder aan de slag om het zijne er toe bU te d/ agen. zo'n hitte en zo'n overbevolking is het nu zwaar werk, een goed toe zicht te houden. Want t°en wij om half twee bij Pesie's bad kwamen, en in het hokje van de kaartverkoper stonden, toen hoorden we, dat er al weer meer dan tweeduizend mensen geweest waren,- vandaag. En dan te denken, dat de grote stroom pas om half drie zou komen! Maar met dat al: wij wensen U 'n plezierige zwem middag! Alkmaarders zonder geld naar Buitenland Toen wij vernamen, dat de Alk maarders Apie Dam, Rien Schroevers en Jaap Tol zonder een cent op zak naar het buitenland zouden vertrek ken, hebben wij ons onmiddellijk met eerstgenoemde in verbinding gesteld. De heer Dam vertelde ons, dat zij gedrieën, als Volendammers gekleed, in de nacht van Dondex'dag op Vrij dag in een verhuiswagen naar Ant werpen zouden vertrekken. Hun verdere plannen? Wel, die hangen van het goede geluk en van de recette af. In ieder geval hoopten ze een weekje in Parijs te blijven voor één der theaters hadden zij een introductie van de accordeonvirtu cos Frans van Capelle gekregen, en zo hopen zij daar enkele malen op te kunnen treden. Voor het overige zullen zij op cafetaria's en bistoo's zijn aangewezen. Van Parijs uit gaat de reis naar Marseille, van Marseille hopen ze in Zwitserland te kunnen komen Italië zal wel niet gaan, omdat voor dat land een visum ver eist is. De gehele tocht zal ongeveer 3 tot 4 weken in beslag nemen misschien, iets langer, maar niet veel, omdat het werk hier weer roept! Wij hebben de heer Dam bereid gevonden, voor U regelmatig reis brieven te schrijven. Zo zal de Vrije Alkmaarder U dus in de gelegenheid stellen, op de hoogte te blijven van de ongetwijfeld avontuurlijke tocht van Uw plaatsgenoten! Nieuws van de Invalidenbond Door verschillende invaliden in Alkmaar en Omstreken worden po gingen in het werk gesteld om te komen tot oprichting van een afd. in Alkmaar van- de Algemene Ned. In validen Bond. De eerste besprekingen hebben ge leid tot het beleggen van een op richtingsvergadering, die op Zater dag 31 Juli om drie uur in het ge bouw „Waakt en Bidt" zal worden gehouden. De Bond wil verbetering brengen in de bestaande toestanden op me disch, sociaal er juridisch gebied. Uit het dagboek van de Politie Voor de motorrijder de Boer was> het Dinsdag wel een ongelukkige dag. Hy werd 's morgens in de Langcstraat aangereden door een auto en moest met een dubbele beenbreuk in het ziekenhuis worden opgenomen. Daar bij kreeg hij twee processen-verbaal, één, omdat hij geen voorrang aan de auto had verleend en het tweede, omdat hij niet in het bezit was Afan het rijbewijs B. Een veertienjarige jongen en een dertienjarig meisje, die beiden fietsten kwamen Dinsdag op de Kennemer- straatweg met elkaar in botsing. Het ongeluk was te wijten aan de jongen die vlak voor het meisje de Niei?w_ poortslaan wilde inslaan. 1 Beiden liepen lichte verwondingen.' op. De politie werd Dinsdagmorgen pm half acht gewaarschuwd voor tfen brand, die in de motor van een schip aan de Noorderkade was uitgebroken Tijdens het vullen van de benzine tank van een motor vatte de benzine vlam, doch het vuur kon geen voed sel in de omtrek vinden en de scfya-; de bleef dan ook beperkt tot de mo tor. i Ingezonden Mededeling Reeds driekwart eeuw gele den waardeerde uw Over grootvader en ook in die tijd wist men wat goed was! Alkmaar Tel. 2585 (Wegens vacantie gesloten van 2 tot 9 Augustus) stoffenhuis kousenbar is geopend I Wij brengen een uitgebreide collectie zij den en wol len stoffen in aparte dessins. Niet alleen onze etalages maar ook de toonruimten in de zaak geven U hiervan een beeld. Nieuw voor Allernaar is de kousenbar waar U rus tig keus kunt doen uit onze sortering betere dameskou- U bent welkom bij Langestraat 93 Alkmaar Alkmaarders naar de Hollandweek Er zullen binnenkort weer twee zeilfestijnen worden gehouden, n.L de „Hollandweek" en de „Flevo_race". Ook enkele Alkmaarders zullen mee zeilen. Zo vernamen wij, dat aan de Hollandweek wordt deelgenomen door de heren mr. Conijn, Poorter, Boers- ma, Kirkenier, Vader en Ligthart, ter wijl we op de Flevo_race de heren Conijn, Boersma, Poorter en Vader zullen vinden. Wij wensen hen even goede prestaties toe, als de Alkmaar ders tot nu toe verrichtten! Groot kinderfeest Men schrijft ons: In het kadre van de ENKABE heeft de plaatselijke inkoopver. van krui deniers (I.V.A.) een groot kinder feest georganiseerd. Onder zeer ge makkelijke voorwaarden kunnen de kinderen een gratis toegangskaart verkrijgen voor de kindervoorstelling van het spookje Roodkapje. Het is dan ook geen wonder dat het Gulden Vlies op 17 Augustus a.s. geheèl ge vuld zal zijn met glunderende kin dergezichten, die zullen genieten van het zo aantrekkelijke sprookje, opge voerd door het bekende gezelschap van Chris Hofland. Het geheel be_ oloft voor de organiserende vereni ging een succes te worden en zij streeft er naar in December a.s. op nieuw de kinderen iets aan te bieden. ALKMAAR 28 JULI 1948 Andijvie 4r-8; spinazie 7—12, psote- lein 58, worteltjes 17—28, tomaten 2239, rabarber 712, rode kool 69, tuinbonen 9—12, uien 3—12, bieten 3 —5, druiven 1.43, sperciebonen 3856, stoksnijbonen 5268, stamsnijbonen 1226, bloemkool Ia 4056, I 2035, II 1018, komkommers 520, meloe nen 3580, worteltjes 1022, selderie 24, selie 24, sla 315, nieuwe aardappelen 57, eigenheimers 57. Ter ere van badgasten en mooi weer... Toen de schemer nog nauwelijks ingevallen was, begon het al. Dui zenden en nog eens duizenden vreemdelingen waren in lange rijen naar Bergen getrokken, en, nauwelijks aangekomen, zagen zij de vrachtwagens met vrolijke kinderen rondrijden, die de lange, kleurige lampions in de bomen en aan de puien van de huizen ophingen. Het was als een feest en het w&s ook feest: tej* ere van de badgasten, ter ere van het goede weer, ter ere van het weer bloeiende seizoen. Muzikale avonturiers Lopende tussen de drommen men sen treft men soms aardige momen ten. Want zo stil als het even bij de ruïne was de lampions brandden er overloos aan de zware bomen en de kerk stond in een zee van licht zo roezemoezig werd het verder op weer. Er stonden wat Amsterdam mers te zingen en te spelen U kent dat wel, een guitaar, één meisjesstem en drie vlotte jongens. En de liedjes kent U ook: 's avonds bij het licht der sterren, en Nina Bobo, Erg mooi was het, om U de waarheid te zeggen niet: hun stemmen draaiden 'n beetje door moeilijke intervallen heen, en ze waren, als goede Amsterdammers, 'n tikkeltje aan de sentimentele kant. Maar er waren méér Amsterdammers en méér, die het lampionlicht wel romantisch vonden, en dat zullen de zangers wel geweten hebben. Ze haal den dan ook goed geld op, want wie met vacantie is, geeft grèèg. Terwijl ik daar zo naar hen stond te luisteren, stak ik een sigaret op. En had ik dat niet gedaan, ik zou U dit zwerversverhaaltje niet hebben kunnen vertellen. Want de man met de diefte bas, die net bezig was in een geweldige uithaal, sloot abrupt zijn mond, en kwam op me af. Dood gewoon en alleen omdat hij een' si garet van me wilde. Waarom niet? Die kon hij krijgen. „Waar kom je vandaan?" vroeg ik. „Regelrecht uit Parijs", antwoordde hij. En toen ik dat in twijfel trok, omdat zijn Amsterdams toch wel heel onvervalst Amsterdams was, vertelde hij het me. „Als je maar link bent", zei hij, en „als je maar vooral geen paspoort hebt, dan kom je overal. Je zoekt de grens op een paar honderd meter van de douane af, vind je wel een plekje om onder het prikkeldraad door te kruipen. En dan ben je in België. En je zingt, en je speelt, en je kruipt onder nog een grens door, en je bent in Frankrijk „Als je maar link bent", zei hij nog eens. Vertel het maar niet aan de politie, lezers, maar ze gaan er wéér op uit. Want Italië trekt en is dat niet het land van de zangers? Fanfare Ja, dat is het land van de zangers. Maar Holland is het land van de fan farecorpsen. En dat van Bergen., het trok onvermoeid rond, gisteren avond. In hun overhemden, de man nen, met opgerolde mouwen en de muziek tussen de bretels want de muziek kennen ze zo langzamerhand wel uit hun hoofd.... De politie ging voorop, en maakte ionm baan. Want pas op, wie niet snel genoeg uit de weg ging. De man van de Turkse trom met zÜn stok met zware knop zou hem weten te raken. De kaak slag, die de te langzame bezoeker vóór my ontving, was een ongena dige.... Maar het was féést in Bergen. De caféterrassen-zaten propvol, 't weer was mooi, de papieren lampions brandden. En wat wilt U nog méér....? Bij Heerhugowaards oudste inwoner Een onbezorgde Oude dag en de kinderen niet tot last HEERHUGOWAARD Als we de Hondenweg uitrijden en bij de Draai de kluft opgegaan zijn, staan we plots voor een dier mooie plekjes, waaraan de buitenkant van onze polder zo rijk is. Links en rechts de huizen in de serene rust van een landschap, over goten door de gouden stralen van een ondergaande zon. Vóór ons de brede ringvaart, om zoomd door groene boorden van op schietend rietgewas. Hier en daar een hengelaar turend op zijn dobber, rond om zich de jeugd, die al even gespan nen oplet als hij zelf. Aan de over zijde van de ringvaart het oude land van Hensbroek en Obdam. Brede sloten, die onregelmatig ge vormde akkers omsluiten. Opoe Visser 90 3aar. Hier in een der kleine huisjes aan de Draai, gezet tegen de voet van de Oostdijk, slijt de weduwe KonijnVis ser haar rustige levensavond. Zij woont in bij haar schoonzoon Visser en is daarom in de volkmond bekend als Opoe Visser. Ze is wat 't lichaam betreft nog flink en kwiek, deze oud ste inwoonster onzer, gemeente, die de 27e Juli 1858 te Graft geboren, Dinsdag haar 90e verjaardag vierde. Alleen het hoofd wil niet meer zo goed mee. Dikwijls hoofdpijn, maar dat had ze vroeger ook al en wat de ogen betreft, die doen het ook niet meer voor 100 procent. liet geheugen is nog ongebroken en de wil om wat te doen is nog altijd aanwezig. Daar blijf je jong bij. Als je zo maar wat in een stoel zit te suffen, dan wordt je oud. Maar om niets te doen, daar heeft Opoe Visser haar hele leven geen tijd voor gehad. Grootgebracht is ze in een arbeiders gezin van vier kinderen. Arm zoals toen, zijn de mensen tbans niet meer „Blij waren we, toen we met St. Nico laas met z'n vieren één grote taai kregen, die acht centen had gekost. Ryst met een paar krenten er door overgoten met een beetje boter door heel veel water, was een waar weel dekoste," zo vertelde ze ons. Tegenwoordig eet de jeugd ijsjes van 5, 10 en 15 cent. Het geld is nu wel minder waard dan vroeger, maar je kijkt er toch van op. dat het zo maar kan. Nee, armoede, zoals toen, is er nu niet meer. En daarna net als ae anderen. Dat was het lot van het kind uit een ar beidersgezin. Dienen bij de boer. Ge lukkig kreeg je dan meestal veel be ter eten dan thuis. En dan praat ze verder over vroe ger: De boomgaarden in de Beemster met al de oude soorten appelen en peren. Sommige daarvan zie je nu helemaal of haast helemaal niet meer. Instelling gezinsverzorging HEERHUGOWAARD Vrijdagavond had de plaatselijke afdeling van het Witte Kruis haar leden opgeroepen ter bespreking van de instelling van gezinsverzorging. Zuster Leegwater van Alkr aar hi£ld hiertoe een inlei ding die aandachtig door de aanwezi gen werd gevolgd. Zij zette opleiding, taak en werk kring van de gezinsverzorgster uiteen. Door. velen van de aanwezige dames werden vragen gesteld, die een juiste uiteenzetting van het werk gevolgd hadden. De voorzitter der afdeling de heer Biersteker zette de aanwezigen uiteen dat het Witte Kruis zich de instelling gedacht had als een incorporatie in het reeds bestaande Witte Kruiswerk, zo dat iedereen, die lid van de plaatse lijke afdeling is automatisch onder de gezinsverzorging valt. Besloten werd eventueel een of twee gezinsverzorgsters aan te stellen Naderhand zal naa'r bevind van omstandigheden worden gehandeld in verband met mogelijk nog nodige opleiding. Kiki Heek, een van de Nederland se schoonspringsters op de Olympi sche Spelen, heeft bij de training in een ondiep bad de bodem geraakt en heeft zich daarbij nogal ernstig ge wond. De mogelijkheid bestaat, dat zij toch nog op tijd hersteld zal zijn Jutteperen. wijnappelen, zure bles, zoete kandij. Het ëaat net als met de mens. Alles heeft z'n tijd en dan komt het andere weer. Samen het leven in. Toen trouwen. Haar man was bar bier en kleermaker. Maar dat liep ooic dikwijls niet vet en de vrouw moest bijspringen om rond te kunnen ko men. Uit werken. Op haar vijftigste jaar weduwe. Ja, nu veertig jaar geleden. Gelukkig waren er toen geen kleine kinderen meer.... Want wie hielp je vroeger, als je weduwe met kleine kinderen was? Wat toch 'n verschil met thans. Toen zag niemand naar je om. Met de giften van de kerk en het arm bestuur moest je wat rond zien te komen. En verder werken. Gewerkt, ja, heel veel gewerkt heeft Opoe Visser, toen ze nog jong en sterk was en ook wel toen ze al oud begon te worden. Maar nu een jaar of zes geleden heeft haar dochter hier een hoekje voor haar vrij gemaakt. Maar helpen borden wassen en der gelijke doet ze oog graag. Als we weg gaan denken we aan die sociale maatregelen waaraan ook deze oude vrouw het te danken heeft •haar gevoel van onafhankelijk te zijn van anderen te hebben kunnen be houden. Je eet niet meer zoveel en je hebt niet zoveel kleren nodigen je bent je kinderen niet tot last. Ziedaar de droom en wens van alles wat arbeider en arbeidster wa$ en heel het leven met gekromde rug heeft gestaan, de handen naar de aar de gericht, omdat daar het werk was. Op de oude dag de kinderen niet „tot last" te zijn en dan nog zonde/ zorgen, van een rustige levensavond te kunnen genieten, zoals Opoe Visser die Dinsdag negentig jaar werd. Noodlottig ongeval of zelfmoord? JUL1ANADOKP Dinsdagmiddag *s de 26 jarige heer R. T. veehouder aan de Foreestweg, waarschijnlijk tenge volge van een noodlottig ongeval om het leven gekomen, hoewel men «elf moord hier niet uitgesloten aebt. De heex T. was in een schuur aan het werk. naar men ons mededeelde. Toen de knecht tegen meikerstijd met de koeien uit het land kwam, zocht hij zijn baas. Hij vond deze levenloos in de schuur liggend met het geweer naast zich, Daar de moeder van T. later met het geweer rondliep, heeft de knecht het wapen in. een sloot ge worpen. Gistermorgen was men nog naar het wapen aan het dreggen. Het staat nog niet vast of men de dood van het slachtoffer wijten moet aan een ongeval of aan zelfmoord. De heer R. T. was nog ongehuwd. schrijvendé lezers VOORHEEN EN THANS Mijnheer de Redacteur! Daar er de laatste jaren zoveel ijs gegeten wordt, wil ik daar toch eens tegen waarschuwen. Vroeger zag je de kinderen veel meer radijs, wortelen en vruchten eten, en als dat op was, of te duur, dar lustte je nog wel koolraap ook. Je had toen lang zoveel „lustnieten" niet, omdat je van rauwkost 'n grage maag krijgt, eneen gezond ge slacht! Als groenteen fruitkweker weet ik daarvan mee te praten. De ijswagen komt om 10 uur voorbij en de kinderen ^wachten ep op, en vallen Vader en Moeder lastig en dreinen maar door want velen weten, dat ze er dan wel een krijgen. Ik heb dat eens met een dokter be sproken, en die zei lachend: „Wij moeten óók leven". Dat is wel het dui delijkste bewijs, hoe ongezond het is! Hoogachtend en dankend voor plaatsing. T. J

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 2