In de harten van millioenen mensen zal de vlam der hoop branden" N.-HOLLANDSE PERS 1945 'M M VRIJDAG 30 JULI 1948 Bevin spreekt ernstige woorden tot Britse Lagerhuis Leiders I. G. Farben vrijl Cijfers over dodenaantal en verwoesting te Ludwigshafen waren overdreven H.M. de Koningin straks weer Prinses der Nederlanden ^U\« 1^ Uitg. Stichting De Vrjje Alkmaar %4g%mj& iÊ tti I^^HjfllBnM der' Abonnement«PrÜ« 345 Per kwartaal vr ^Vj^TI I Ifiri i4 ct p f^Trb^n^^ cent. Verdere tarieven op aanvrage. fcÓ' Pj Verontw. redacteur» J. v. Zooneo Bureau» Rldderitraat hoek OudegrachtTel. K 2200-3971 II XIV Olympische Spelen geopend In brandende zon defileerde de jeugd der wereld door Wembley-Stadion Een met vlaggen en wimpels van alle deelnemende landen versierd Wembley Stadion ligt in de stralende zonneschijn te wachten op het grote ogenblik van deze dag: de opening van de Spelen 1948 de Spelen van de veertiende Olympiade door Koning George VI van Engeland, die, vergezeld van Koningin Elisabeth eni>r'nses Margaret van de blauw en gouden loge uit het defile der landenploegen zal bijwonen. Het stadion vult zich geleidelijk, waarbij de toeschouwers» "ch voorbereidend op een nieu we hittegolf, hun plaatsen innemen rond het met zorg ingerichte strijd perk. De temperatuur is in de morgen reeds gestegen tot een bijkans tropisch peil en dit stelt zware eisen, vooral aan de toeschouwers op de onoverdekte tri bunes. Maar ook hiermede is rekening gehouden en de mannen van St. John's ambulance, die men hier en daar in hun grijze uniformen ziet opgesteld, zijn paraat om zodra dit nodig zal blijken door de hitte bevangen toe schouwers en toeschouwsters naar koeler plaatsen te brengen. Aan de overkant van het door het vuurrode lint van de gemalen baksteenloop baan omgeven prachtige groene mid denterrein, is een troepje Ijverig in de weer, blijkbaar hebben nu reeds enkele vroegkomers ln hun strijd te gen de zengende zon voorlopig het onderspit gedolven. Défilé in hiHegoll Precies kwart voor drie arriveert de Koninklijke Familie en intussen hebben buiten de deelnemers zich in groepen opgesteld voor het defile dat «ver 10 minuten zal beginnen. Wembley Stadion op een hoogte gelegen, domineert de gehele omge ving. Het nadeel is alleen, dat er in de Wijde omtrek geen boom te bekennen valt, zodat de deelnemende athleten, die om half twee present moesten zijn. geen handbreed schaduw hebben ge vonden in de lange wachtenstijd. In verband hiermede hebben tal van landen hun formaties gewijzigd. Lang niet de volledige oioegen nemen aan het. défilé deel, want zeer veel promi nente athleten moeten morgen al starten en een urenlang pc.u .eren in deze woes'tijnhitte zou hun conditie zeker niet ten goede komen. Zo ont breken bij de Nederlanders de meeste zwemsters, terwijl ook Fanny Blan_ kersKoen, die morgen en overmor gen start, niet met ons team mee marcheert Alles gaat °P de minuut af. Als de Grieken binnenkomen, een groep van CO man in het grijs gekleed en een meisje in het wit, speelt de muziek de „Einzug der Gladiatoren" dan de Afghanen groene blazers, witte broek fezzen op het hoofd. Dan een enorme Argentijnse dele gatie, waarin de 12 ruiters opvallen met een grote horizontaal gedragen vlag, blauw en wit een zeer grote groep. Dan de veel bescheidener Au etralische afvaardiging, donderend toe gejuicht De Oostenrijkers, de Belgen, het kleine groepje uit Bermuda, de Chinezen achter hun grote vlag, Co lumbia, Cuba, de Tsjechen zeer stem mig en stijlvol gekleed als gingen ze op visite, de Denen in vuurrode bla zers met witte broeken. Dan de Finnen, de Fransen. I Nederland En dan komen dan ook de jonge man jitn en vrouwen op wie wij, Nederlan •ders, vooral hebben gewacht. De Nederlandse athleten, keurig in bun blauwe blazers met de Oranje THZOHNE®». ZEER WARM Bijna overal zeer warm en zonnig weer. In de namiddag echter in het Zuiden van het land wat toenemende bewolking met een kleine kans op enkele verspreid optredende onwe ders. Zwakke tot matige wind, hoofd zakelijk tussen NoordOost en Zuid Orst. Langs de Waddeneilanden tij— dijlijk vrij krachtige Noord—Ooste lijke wind. leeuw als schild op de borst, waarbo ven het woord Nederland, een kra nig wit jockeypetje op het hoofd, grijze broeken voor de heren, grijze rokken en witte sokjes en witte schoe nen voor de dames. Voorop gaat de vlaggendrager Landman, dan Karei Lotsy met alle chefs dêequipe en vervol gens de led'-- der verschillende ploe gen, allen door elkaar in formaties van drie marcherend, de kleintjes voorop en de groten achteraan. Bij de voetballers .ontbreekt de on foruinlijke Roozenburg Een keurige groep, die luide toege juicht wordt als ze langs de tribunes trekt en langs de koninklijke loge, waar Prins Bernhard een plaats heeft gevonden bij de Hertog en Hertogin van Gloucester, Lord en Lady Mount batten, de Sjah van Perzië en de se cretaris van de Ver. Naties, Trygvie Lie De opening Zodra de laatste ploeg, in casu de Britse, het défilé besloten heeft, ver heffen de leden van het I.O.C. en van het Britse O.C. zich van hun zetels en vormen een halve cirkel op het veld. Lord Burgley, de president van het Organisatie-Comité, betreedt nu het podium en houdt een toespraak, waarin hij zegt dat de droom van daag werkelijkheid is geworden. „Hier", zo zegt Lord Burgley, „zijn zesduizend deelnemers tezamen geko men, de bloem van de jeugd van de gehele wereld. Het is het bewijs van de onvergankelijke kracht en vitaliteit van de Olympische gedachte. In de harten van millioenen man nen en vrouwen in ieder hoekje van de wereld zal de vlam van de hoop branden voor een betere verstandhou ding en wellicht dat de sport erin zal slagen deze hoop sterker te doen wor den". Dan is er het grote ogenblik, waar op heel Wembley gewacht heeft: het is precies 4 uur als Koning George de protocolaire woorden uitspreekt „Ik verklaar de Olympische Spelen van Londen, die de veertiende Olym piade inleiden, geopend." Terwijl hij deze woorden uitspreekt staan alle groepen, die aan het défilé hebben deelgenomen in carréformatie om het podium. Trompetgeschal weerklinkt door het stadion, 21 saluutschoten worden gelost terwijl zevenduizend duiven omhoog wieken om het nieuws van de opening der Spelen te verbrei den. Dan zijn de XlVe Olympische Spe len begonnen! Geweld niet uitgesloten Demobilisatie van 20.000 man per maand wordt wellicht stopgezet De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, heeft Don derdag het Lagerhuis gewaarschuwd, dat men de Berlijnse crisis moest zien als een crisis, waarbij men misschien nog tot geweld zijn toevlucht zou moeten nemen. Daarom was Engeland gedwongen de gehele toestand nog eens nader te beschouwen. De regering was vastbesloten alle maat regelen te nemen, die nodig zouden kunnen zijn. Overwogen werd of de regering misschien gedwongen zou kunnen worden de 20.000 man, die tbans iedere maand afzwaaiden, in bet leger te houden. Wat Engelands defensieve positie betrof zeide Bevin, dat het Lagerhuis, het iand en de wereld heel goed wis ten, dat Engeland sinds het einde van de oorlog op grote schaal gedemo biliseerd had, omdat het alle aandacht gericht had op de wederopbouw van het land. Bevin bekende, dat de re gering bij haar plannen niet van de veronderstelling was uitgegaan, dat „de politiek van de bondgenoten tij dens de oorlog zou kunnen leiden tot een toestand, waarbij het gebruik van geweld niet was uitgesloten". Churchill verklaarde, dat de op positie de algemene lijn van Bevins verklaring onderschreef. Hij vroeg of de demobilisatie van 20.000 man per maand niet een bedenkelijke ver mindering was van de „bescheiden militaire sterkte van Engeland in deze critieke tijd, waardoor afbreuk ge daan zou kunnen worden aan de po litiek, die gericht was op de opbouw van de defensies van de WestEu ropese Unie. Dr. Haden Quest (Labour) stelde voor, dat Bevin iemand zou aanwij zen, „los van partijbanden, die in Moskou zou kunnen onderhandelen Weer Indonesië Veiligheidsraad bindt zich niet Donderdagmorgen zette de Veilig heidsraad haar debatten over de Indo nesische kwestie voort. De heer Palar bestreed wederom het Nederlandse standpunt en verdedigde het Austra lischAmerikaanse compromisvoor stel. Romulo, afgevaardigde der Phi— lippijnen, verklaarde het eens te zijn met de visie van de heer Palar. Honderden zakken post gaan met eik vliegtuig -naar onze militairen over zee. Een vliegende Hollander Kan heel wat bevatten' Niet schuldiger dan grootste deel van (Duitse volk Het Amerikaanse tribunaal te Neu renberg heeft alle 23 vroegere hoge fnnctlonanBsen van het reusachtige industriële concern L G. Farben vrfl gesproken van oorlogsmisdaden. De be schuldigden was ten laste gelegd, dat zij de agressieve plannen van Hitier hadden gesteund door inschakeling van hej gehele Industriële potentieel van hun concern. Rechter Curtis Shake uit Vincen nes (Indiana, die het vonnis van het uit drie leden bestaande tribunaal uit sprak, zeide: „Als wij de maatstaf voor deelneming aan de agressieoor log zodanig verlagen, dat do beklaag den er onder vallen, is het moeilijk logische grens te trekken tussen hetcsohuldige en het onschuldige deel van de grote massa van het Duitse volk/ Het is uiteraard ondenkbaar, dat het grootste deel van Iwt Duitse volk zou- worden schuldig verklaard aan misdaden tegen de vrede. Dit zou neer komen op een collectieve schuldigver klaring, waaruit de logische gevolgtrek king van massabestraffing zou voort vloeien. Hierdoor is geen precedent in het internationale recht en geen rechtvaardiging in menselijk opzicht". „Dé beklaagden hier voor ons waren noch hoge functionarissen in 't burger lijk bestuur, noch hoge militaire lei ders. Hun medewerking wa$ die van volgelingen, niet van leiders". De beklaagden waren op vijf punten beschuldigd, nl van misdaden tegen de vrede (agressieoorlog), plunde ring, massamoord en gebruikmaking van slavenarbeid, lidmaatschap van de S.S. (een onwettige organisatie) en samenzwering. Hij ging niet dood James Forbes Whiteford, een Ame rikaans technicus die in Middlesex (Engeland) verbleef, heeft een scha devergoedingseis van 6300 pond ster ling toegewezen gekregen tegen een arts, die in 1942 aan de Amerikaan had verklaard, dat hij aan blaaskan ker leed en nog slechts enkele maan den te leven had. De patiënt had dien tengevolge zijn bezittingen verkocht en zijn woning opgezegd om zijn „laatste levensmaanden" in de V.S. te kunnen doorbrengen. De Ameri kaanse specialist, door wie de patiënt zich achteraf liet onderzoeken, had echter gc spoor van kanker kun nen vinden. De rechter oordeelde, dat de Engelse arts het onderzoek op slor dige wijze had verricht TWEELING WORDT 95 JAAR Op 5 Augustus'a.s. hopen Anna de Bont in Waspik en Huiberdina de Bont te Waalwijk, haar 95ste verjaar dag te vieren. Deze dames zijn waar schijnlijk de oudste tweeling van Ne derland. Blijft oorzaak van ramp „Wat wij in Moskou moeten doen is de hinderpalen voor een bespreking uit de weg te ruimen. Ik heb de hoop niet opgegeven, dat deze zaak gere geld zal worden". op het hoogste niveau zoals Lord Mountbatten in India gedaan had". Bevin betoogde, dat hij hierin geen parallel zag, daar India Engeland niet in een dwangpositie had geplaatst. onopgehelderd? De eerste cijfers van de ramp te Ludwigshafen blijken wat overdreven te zijn geweest. Volgens de laatste gegevens van het Franse militaire bestuur bedraagt het aantal omge komenen voorlopig 133, onder wie 3 Fransen, terwijl het aantal gewonden geschat wordt op 2300. Het bericht, dat tachtig procent van het fabriekscomplex is verwoest, Is door het Franse militaire bestuur „absoluut vals" genoemd. Slechts 'n beperkt gebied zou getroffen zijn. Franse scheikundige ingenieurs ver klaren, dat de juiste oorzaak van de ontploffing waarschijnlijk nooit vast gesteld zal kunnen worden, daar alle gebouwen, waar bewijsstukken zou den kunnen worden gevonden, volle dig zijn verwoest en geen enkele der getuigen, die nuttige inlichtingen had kunnen verstrekken, de ramp heeft overleefd. Men heeft nauwelijks een aanvang kunnen maken met het opruimings werk, daar de metalen balken nog gloeiend waren. Volgens AFP ver moedt men, dat verslapping van het toezicht en de ongewone hitte de ont ploffing hebben veroorzaakt. In dit verband wordt er aan herinnerd, al dus AFP, dat vijf jaar geleden in de— De particulier secretaris is door H. M. de Koningin gemachtigd als ant woord op de hieromtrent gestelde vt» gen, mede te delen daf de Koningin weer evenals voor het overlijden van Koning Willem IH de titel zal voeren van Prinses der Nederlanden. De Koningin dan Prinses Wilhel mina der Nederlanden zal zich veS tigen op Het Loo, waar enige vertrek ken in de Westelijke vleugel voor Haar in gereedheid zijn gebracht. In het Paleis op den Dam zijn even eens enige vertrekken voor de Konin gin ingericht Het landhuis „Ruigen hoek", persoonlijk eigendom van de Koningin, zal Haar tot verblijfplaats dienen als Zij in Den Haag vertoeft De Koningin zal zich geheel uit het openbare leven terug trekken en voor lopig algehele rust nemen. Zij zal du 8 na 4 September niet deelnemen aan H feestbetoon. zelfde werkplaats tijdstip een soortgelijke heeft plaats gehad. op hetzelfde ontploffing Alkmaarders zijn de trek naar Camperduin begonnen. Als ge U op het hoge duin bevindt, laat Uw blik dan ook eens gaan over het mooie Pol derlandschap, dat onze tekenaar voor U uitbeelde! Vooral als de zon daald ic het er prachtig!

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1