JIMMY BROWN ALS WIELRENNER Gymnastiek-vereniging S. S. S. bestaat 25 jaar HET GEHEIM VAN DE GELE NARCISSEN Bestuursvergadering Langedijker Groenten Centrale Opening bloembollengebouw op 13 September a.s. In de Woensdagmiddag gehouden bestuursvergadering, die werd gehou den onder leiding van burgemeester Schelhaas, deelde de secretaris, de hr. S. Visser mede, dat by nadere infor matie is gebleken, dat in Avenhorn toch begonnen wordt met de zuurkool fabricage. De capaciteit zou 5000 vaten ■Un. De officiële opening van het bloem bollengebouw zal geschieden op Maan dag IJ September door de Commissa ris der Koningin, Baron van Vos van Steenwyk, De voorzitter herdacht de heer J Kramer Gz., die enige weken gele den in overleden. De heer Entius te Heerhugowaard heeft zijn benoeming tot keurmeester aangenomen. Een brief van de ondervakgroep *in pootaardappelen vestigde de aandacht op een clausule in het BEA contract, waarin staat vermeld, dat de leveran ciers de pootaardappelen franco aan boord of op wagon moeten leveren. Dit is hier niet gebeurd. Nu meent de ondervakgroep, dat de kosten van het dichtnaaien van de zakken, 12 cent per 100 kg door de tuinders moet worden betaald. Van een exporteur was reeds een re kening over deze kosten binnengeko men. Het dag. bestuur stelde zich op het standpunt dat het hier geen usance is. dat de tuinders hun artikelen franco op de wagon leveren. Er is bij het indienen van de nota nooit gereclameerd. Deze zaak is nu in handen van het Centraal Bureau v. d. Veilingen in Nederland. Het Z£d uiteindelijk misschien we! een zaak van het scheidsgerecht wor den. Men besloot, medewerking te verle nen aan een nieuwe regeling voor de verkoop van goedgekeurde pootaardap pelen. Aan te goeder naam en faam bekendstaande handelaren zullen koop boekjes worden uitgereikt. Dagelijks zullen zij door middel van koopbrief jes aan het veilingkantoor moeten op geven hoeveel en van wie zij hebben gekocht. De veiling zorgt er dan voor, dat de tuinder zijn verkoopbewijs krijgt. Dit om te bevorderen, dat de tuin derj ook zekerheid zullen hebben om trent de betaling van hun product De weg in de plaats van het zg Koedijkerpad zal nog wei enige tijd op zich laten wachten. Het Prov. Bestuur wil er niets aan bijdragen, terwijl hef bovendien vreest dat in verband met meer urgene werken, voor deze weg geen toewijzingen van materiaal zullen worden verstrekt. Een afgevaardiging van de Langedij ker Groenten Centrale zal deelnemen aan een excursie van- de Ned. Uien Federatie langs de proefvelden op GoereeOverflakkee. Medegedeeld werd dat de volgende grove aardappelveiling zal worden ge houden op 6 Augustus a.s. Het salaris van de chef keurmeester assistent van de veilingleider werd be paald op f 3500. Dat van de keurmees ter op f 2500. Dit zal het volgende jaap opnieuw onder ogen worden gezien. Eventuele vergoedingen voor werk zaamheden te verrichten voor UCB of iets dergelijks zullen aan de veiling ten goede komen. Voor de pensionnering van 't veiling personeel zal spoedig een voorstel te gemoet kunnen worden gezien voor aansluiting bij het fonds van het Cen craal Bureau. Zaterdag 31 Juli wordt te Alkmaar een buitengewone algemene vergade ring gehouden door de Provinciale commisie uit de Veilingen in Noord Holland, met als enig agenda punt „Export naar Duitsland". Na vrij breedvoerige besprekingen werd besloten eerst met de bloembol lenveiling te beginnen en de neerzet veiling zo spoedig mogelijk daar ach teraan te laten komen. Men zal trach ten de aanvoer voor deze neerzetvei ling te vergcmakkelen. Te beginnen met Maandag moeten de consumptie aardappelen worden gesorteerd in de maat van 35 tot 60 mm. ONWEL GEWORDEN HEERHUGOWAARD De 81_jarige P. Laan, die Maandag voor tijdver drijf nog wat in zijn tuintje aan het arbeiden was, werd vermoedelijk door de warmte plotseling onwel, zo dat dokters hulp moest worden in. geroepen. VOOR DE DERDE MAAL HEERHUGOWAARD Voor de 3de keer in dit jaar is door de burgemee ster aan de aardappelverbouwers de verplichting opgelegd tot bespuiting van hun te velde staand gewas. BAKKERS—BOLLEN ROLLEN OBDAM Onze dorpsbakker Braas zag aan de Berkmeerdijk tijdens een kleine onachtzaamheid zijn carrier in de diepe vaart verdwijnen. De belang rijke broodvoorraad werd voor men selijke consumptie ongeschikt. Boven dien gingen 120 broodbonnen ver loren. Een 40—jarig paardenfokker uit Ravenna, Giovanni Gambi, is de eerste zwemmer die in 1948 het Kanaal is overgestoken. Dinsdagavond vertrok bij van Kaap Gris Nez en hy kwam Woensdagochtend VToeg op de En gelse kust tussen DoVer en Folkestone aan. Met een tyd van twaalf uur S8 min. noteerde Gambi de op éénna snelste tüd, ooit voo^ een Kanaal overtocht gemaakt. Na zijn uitputtende tocht zakte de zwemmer op de Engelse kust ineen, zodat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Gambi (links) aan boord van de trawler, direct na aankomst. Jimmjf Brown had in zijn apenleven al heel wat beleefd, maar een agent, die het verkeer regelde, was hij nog nooit tegengekomen en feitelijk dacht hij, dat die vent met die pet op, die daar zo wijd uit met zijn armen stond, er op uit was, hem zijn pas verworven fiets afhandig te maken. Jimmy begon kwaadaardig te grom men, en daar hij helemaal niet bang was uitgevallen, reed hij regelrecht op Priem Pruim af, zonder zelfs maar een ogenblik zijn vaart te verminde, ren. Integendeel, hij deed er nog een schepje op. Sint Pancras Werf feest Turnlust en De Halter verlenen medewerking Als 's avonds tegen zessen de mannen uit St. Pancras van hun werk WONDERWEL GOED AFGEKOMEN OBDAM Een 2—jarig kind van de heer L. V. geraakte spelenderwijs onder een passerende auto. en kwam er, hoe bestaat het zonder enig letsel onder vandaan. 12l/2 jaar trouwe dienst OBDAM Mej. Ma Burger herdacht het feit, dat ziJ 12 V2 Jaar in dienst was als huishoudster bij de fam. P. Vlaar. Er bestond een grote belang stelling. komen, is het nog zo drukkend warm, dat zij liefst dadeiyk na het eten onder de schaduwrijke bomen van de voortuintjes gaan zitten. Gisteravond was bet echter niet Heen de warmte, die hen naar buiten dreef, nee, het waren eerder de tonen van een fanfarecorps en het ge roffel van trommelslagers, die omstreeks half zeven honderden inwoners van het dorp op de been brachten. Want wie blijft er thuis, als het f anfarecorps speelt, wie blijft thuis of in het voortuintje zitten, als er fe est is, feest, zoals Sint Pancras het drie dagen viert, ter ere van 't 25 jarig bestaan van de gymnastiekver. „Sport Staalt Spieren". SINT PANCRAS VLAGDE En zo zaten al die mensen gister avond de eerste feestavond in de avondzon op het dijkje van het sportveld van „Vrone", te kijken naai de demonstraties van het Jubilerende „S.S.S.", naar de oefeningen en mooie nummers van de gymnastiekvereni ging „Turnlust" uit Alkmaar en naar de hand'balwedstrijd tussen de da mes van Handbal Vrone en die van H.A.V., Den Helder. Sint Pancras vlagde, toen om half zeven de meisjes en jongens, de da mes en heren van S.S.S. met de mu ziekvereniging „Irene" door 't dorp trokken. Op het sportveld werden zij en de vele bezoekers verwelkomd door vrolijke marsmuzi van een geluidsinstallatie. Natuurlijk is zo'n verwelkoming op deze feestdag niet officiël genoeg. De, avond was eerst geopend, toen de hrrt J. Tol, de voorzitter van het Ver-fsi enigingsComité, dat het jubileum feest organiseerde, voor de microfoon enkele woorden ging spreken. Hij richtte zich tot alle bezoekers, in het bijzonder tot burgemeester Kroonen burg, die ook alle medewerking had verleend. En waar kan een voorzitter van het VerenigingsComité eerder naar ver langen, dan naar een druk bezoek? Welnu, hij hoefde hierover niet on tevreden te zijn. S.S.S. is een bloei ende vereniging, ik wens haar nog vele, goede jaren toe, onder de be kwame leiding van haar directeur, de heer G. de Rie", zo besloot' hij z'n toespraak. HET® EERSTE NUMMER Deze liep intussen op het veld tus sen zijn mensen heen en weer te ren nen, want het werd 20 zoetjes aan tijd voor het eerste nummer van zijn vereniging: vrije oefeningen. De heren deden het op de K.L.M. mars. de dames op de maat van va derlandse liedjes én.... ze deden het goed en keurig. Burgemeester Kroonenburg was na tuurlijk ook op deze openluchtre ceptie gekomen. Namens het gemeen tebestuur bood hij S.S.S. de felicita ties aan, in zijn korte toespraak wees hij op de grote plaats, die de gym nastiekvereniging, vooral bij de jeugd van Sint Panci as inneemt. „Deze vereniging is onmisbaar voor de lichamelijke ontwikkeling en we kunnen onze jongens en meisjes met een gerust hart aan de heer de Rie toevertrouwen", zeide hij. Burgemeester Kroonenburg besloot met een oproep tot alle gemeentena— ren. de vereniging zoveel mogelijk te steunen. BANDEN VAN VRIENDSCHAP Toen ieder keek naar de toebereid selen, die de leden van S.S.S. voor de volgende oefeningen maakten, klonk ten tweede male tromgeroffel in het dorp. Ditmaal waren het de leden van het Alkmaarse .Turnlust", die het terrein opmarcheerden. „Wij stellen het zeer op prijs", zo sprak de heer de Rie tot hen, „dat jullie je, ondanks het ideale strand weer, aan het gegeven woord gehou den hebt". Hij wist nu wel zeker, dat de vriendschapsbanden tussen beide Verenigingen nog hechter zouden wor Jden. Nu was er voorlopig genoeg ge praat. S.S.S. ging aan het werk. Met vereende krachten bouwden zij na elkaar zes mooie standen, die menig welverdiend applaus ontlokten. Even sprak toen nog het erelid van S.S.S., de heer Boskamp, die met vuur uitriep: „Dat S.S.S. moge bloei en en groeien, tot in lengte van dagen". Daarna was het de beurt aaQ ..Turn lust". Zij voerden vrije oefeningen uit, ze verga tten het publiek op fraaie standen en de dames dwongen aller bewondering af met hun oefeningen aan de hoge ringen. De heren demonstreerden aan de rek en zij oogstten langdurig ap plaus met de reuzen—zwaaien. DROMMELS GOED Handballen is een mooie sport en de dames van „Vrone" toonden gister avond, dat zij in kracht en snelheid in het geheel niet onder doen voor hun broeders, de voetballers. Zij speelden, tot besluit van het openluchtfeest, een wedstrijd tegen H.A.V., Den Helder en na een gelijk opgaand spel eindigde deze strijd met een gelijk spel. Stand (33). De toneelver. „Tonegido" voerde tenslotte in het Wapen van Vrone „Het Slippertje" op, een blijspelletje dat S°ec* werd gespeeld, zo goed, dat de mensen uit Sint Pancras tegen el kaar zeiden, „dat deze eerste feestdag toch maar drommels goed was ge 1 weest". De betonklokken, die de pieren van de Scheveningse haven ^schen. worden van tüd tot tijd gecontroleerd en thans, waar nodig, u--J— we vervangen. Met een luchtboor worden gaten in 't beton geboord, waar in dynamietpatronen worden gestoke n, die de blokken verbrijzelen. Daar na worden de nieuwe betonblokken gestort. schrijvende lezers Zwemmen in Zee Nu we de hondsdagen weer tegemoet gaan en er dan weer druk ge bruik gemaakt wordt van de zee baden, kan het misschien van nut zijn, eens te bezien, hoe het komt dat er hierbij, ondanks de reddingsbri gades, nog elk seizoen slachtoffers vallen. Men heeft mij verteld, dat er een vliegtuig beschikbaar zal zijn om aan wijzingen omtrent de eventuele dren keling te geven en een reddingsboei uit te werpen. Dat is theoretisch wel heel mooi, maar in de piaedjk zal 't er toch wel op neer komen dat bet slachtoffer reeds verdronken is, voor het toestel aanwezig kan zijn. Ik zal trachten, enkele wenken voor zee_zwemmers te geven, daar men doorgaans hoort, dat de drenke ling in een mui of een draaikolk kwam ofwel door de stroom werd meegesleurd. Om te beginnen wil ik er op wij zen dat iedereen, ook al is hij nog nooit eerder in zee geweest drijft als hij alleen zijn hoofd zo ver mogelijk naar achteren buigt, en er voor zorgt het zo diep mogelijk in het water te houden, zodat alleen zijn mond en neus boven komen. Haalt men dan diep adem, dan kan men niet zinken. Legt men nu z'n armen achterwaarts zonder ze boven water te houden, En vandaag, op de tweede dag? Dan komen de damvereniging D.O.S. met levend damspel, de vrij willige brandweer en de gymnastiek vereniging „De Halter", uit Alkmaar het jubileum van S.S.S. opluisteren. dan bereikt men het vereiste even wicht. De voornaamste "oorzaak van de verdrinkingsdood is de angst. Het eerste b.v. wat tot de zwemmer door dringt is, da hij door de sroom wordt meegesleurd. Hij wil daar met alle geweld tegenop, maar dat lukt zelf* de beste zwemmer niet: het wordt ang stig als hij merkt in plaats van vooruit achteruit te gaan, raakt doodmoe en wil zijn hoofd zover mogelijk boven water steken. Hij steekt tenslotte zijn armen om hoog, maar zodra dat gebeurt, gaat zijn hoofd zover onder water, en in minder dan geen tijd is hij verloren. Men moet zich kalm af laten dry- ven, en nimmer tegen de stroom in zwemmen, maar alleen maar heel stil let jes aan in schuine richting terug gaan. Zo komt men dan tenslotte weer aan het strand terug. G. VERFAILLE (Van Redactie-wege bekort). veiling arkten BROEK OF ju DIJK 29 JULI 34000 kg aardappelen Blacuwe Eigen heimers 6.807.70; Eerstelingen 7.00— 7.70; 95000 kg. rode kool 6.00—6.20» 17000 kg gele kool 8.50—18.10; 2000# kg witte kool 4.00—6.90; 600 kg slabo nen 4152; 200 st. bloemkool 3034. N. SCHARWOUDE 29 JULI 80000 kg aardappelen. Eerstelingen 7.30—8.30; Rode eerstelingen 7.70—8.20 Eigenheimers 7.407.80; ölauwa ei genheimers 7.408.40; Bintjes 7.30; 20.000 kg witte kool 5.70—7.40; 16000 kg rode kool 6.008.30; '.D'O kg gele kool 1212.90; 700 kg slabonen 4555; 200 kg zilvernep 12.10; 250 kg bieten I 5.80. FEUILLETON Spannend verhaal van EDGAR WALLACE - 40. De flat bestond uit vier kamers en een keuken. Daar was Tarlings slaapkamer, die verbinding had met zijn eet- en zitkamer. Bovendien was er een kamer, waarin hij zijn kisten en koffers borg in deze kamer was ook de revolver opgeborgen en dan was er nog een kamertje bewoond dooi Ling Chu. Hij gaf zijn bediende de tijd om goed en wel het huis te verlaten en een eindje op weg te zijn voor hij uit zijn gemakkelij ke stoel opstond waarin hij had zitten nadenken en met zijn inspectie begon. Ling Chu's kamer was klein en pijnlijk netjes. Be halve het bed en een zwart geverfde kist onder het bed waren er geen meubelen. De helder geschuurde planken waren bedekt met een stuk Chinese mat en de enige versiering van de kamer bestond uit een rood gelakt vaasje, dat op de schoorsteenmantel stond. Tariing keerde terug naar de buitendeur van de flat woning en sloot deze voor hij met zijn onderzoek begon. Wanneer er enige verklaring te vinden was voor hét geheim van üe gestolen revolver, dan moest die hier gevonden worden in deze zwarte kist. Een Chinees bewaart al zijn bezittingen „achter zes muren", zoals het gezegde luid en inderdaad was de kist zeer goed verzekerd. He duurde tien minuten eer hij er in slaagde om een sleutel te vinden, die de beide sloten opende, waarmee hij was gesloten. Er was niet veel in de kist. Ling Chu's kleerkast was attenties van een Engelse bezoeker voor het dansmeisje de kleine Narcis, die bij de Engelsen of diegenen die Ho Hans' inrichting bezoeken, bekend staat alu De Kleine Affodil Hij snakte naar adem. De Kleine Affodil! Hij liet het uitknipsel op zijn knie vallen en dacht met gefronste wenkbrauwen na. Hij kende Shanghai heel goed. Hij kende zijn geheim zinnige Chinezenbuurt en kende Ho Hans' theesalon maat al te goed. Ho Hans' theesalon was in werkelijkheid slechts een masker, waarachter zich een opiumkit ver borg, die hij juist voor zijn vertrek uit 'China had hél- niet ruim voorzien en vulde slechts ten halve de berg ruimte. Zeer zorgvuldig nam hy er 't ene pakje kleren uit, de zijden hemden, de muilen en al de toiletbeno digdheden van de Chinees en bereikte spoedig de onder ste afdeling. Hier ontdekte hij twee dozen van lakwerk die geen van beide geslotenof dichtgemaakt waren. De eerste bevatte naaibenodigdheden. De tweede een pakje, in Chinees papier gewikkeld en zorgvuldig met band vastgebonden. Tariing maakte het bandje los open de het pakje en vond tot zijn verbazing een klein sta peltje courant-uitknipsels. Over het geheel waren het uitknipsels van couranten in Chinese letters gedrukt, maar er waren ook een of twee uittreksels van couran ten in het Engels in Shanghai gedrukt. Hij dacht eerst, dat dit berichtjes waren over zaken waarin Ling Chu betrokken was geweest en hoewel hij er zich over verwonderde dat de Cinees de moeite genomen zou hebben om deze souvenirs te verzamelen voornamelijk de Engelse uitknipsels dacht hij toch eerst niet, dat hier iets belangrijks achter stak. Hij zocht naar een verklaring welke wijfc hij niet die hem tot zijn eigen voldoening in staat zou stellen om het geheim van de gestolen revolver op te lossen. Vluchtig las hij het eerste van de Europese uitknip sels, maai plotseling zette hij grote ogen op. „Er ontstond gisteravond ruzie in Ho Hans* thee salon, blijkbaar veroorzaakt door de al te opdringerige pen opruimen. En hij herinnerde zich ook duidelijk De Kleine Affodil. Hij had in zijn betrekking niets met 'r te maken gehad, want wanneer hij hij gelegenheid in Ho Hans' theesalon was binnengegaan, dan was hy grover wi\d op het spoor dan de sierlijke kleine danseres. Plotseling herinnerde hij zich alles weer. HU had op de club horen spreken over de gratie van de Kleine Affodil en haar dansen waren zeer in trek geweest bij de jonge Britten, die in Shanghai verbleven. Het volgende uitknipsel was ook in het Engels en luidde: „Een droevig ongeval had deze morgen plaats: een jong Chinees meisje, Ling, zuster van Inspecteur Ling Chu van de politie werd stervende gevonden in de tuin van Ho Hans' theehuis. Het meisje was daar geënga geerd als danseres, zeer tegen de zin van haar broeder, en betrokken in een zeer onaangename geschiedenis, die vorige week in deze kolommen vermeld werd. Aan genomen wordt, dat deze tragische daad een van deze eer'zelfmoorden is die maar al te gebruikelijk zijn on der de vrouwen van het land". Tariing floot een zacht langaanhoudend begrijpend fluiten. De Kleine Affodil! En de zuster van Ling Chu! HU kende de Chinezen zo'n beetje, hun bovenmenselijke geduld, hun karakter, dat geen vergeving kent. Deze dode man had niet alleen gezondigd tegen het kleine dansmeisje, maar ook tegen haar gehele familie. In China betekent een belediging van de een een belediging van allen en zij, bewust van de schande, die de opspraak waarin zy gekomen was, over haar broeder bracht, had de enige uitweg gekozen, die haar, als- Chtnee» meisjt openstond. (Wordt vervolgd*

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3