ÏLuua^i uit cU éibe&ïwinfceZ de wilde wolkenlucht boven het don kere water en voelden intuïtief, dat ook hier, ondanks het „rotweer", zo als onze gastheer 't noemde, schoon heid te genieten was. Gastheer. We hadden er geen idee van gehad, dat we inderdaad gast zouden zijn. We hadden gedacht, dat we een dag mee zouden varen, maar over het leven aan boord hadden we geen flauw benul. Want we hadden grote voorraden boterhammen mee genomen, die volkomen overbodig bleken. Integendeel, er werd voor ge zorgd, dat we precies op tijd een middagmaal kregen, dat klonk als een klok. Bij de Huigendijk verlieten we het kanaal en sloegen rechts ai om de beschutte ringvaart op te zoeken. Ge stadig pufte de motor en wtj ver sloegen kilometers, terwijl we ons steeds meer thuis begonnen te voe len aan boord van de boot, die de .ieflijke naam droeg van „Zeemeer min". Inmiddels hadden we 'n bak aard- .ppelen en een schaal sperciebonen gekregen om klaar te maken, want geloof niet, dat we alleen maar zaten met het aantekenbloc en het schets boek. We maakten een volledige vacantie dag op het water door. En daar hoort de nodige arbeid bij, die ver oorzaakt, dat het maal er des te be ter door smaakt. Zo spoedden wij ons" voor£ en ge noten van het leven aan boord, ge noten van de stille schoonheid van ■;ie rustige ringvaarten, zagen nog :o enkele molens, om ten laatste het iker uit te werpen in de ringvaart, de Schermer omvaamt, op zulk ;u eenzaam plekje temidden van veel riet en water, dat we ons in c onbewoonde wildernis waanden. hoge rietkragen sloten ons van de creld af, de wind had geen vat op ms. Er was niet meer de wijdheid van de rechte vaart, maar de beslo tenheid van de bocht. Op die plaats gebruikten we ons middagmaal, ter wijl onze vriend vertelde op ztjn een- 'to-idige onopgesmukte manier. loe hij, als hij alleen in zijn boot was, hier dagen kon leggen, af en to - ens viste, zwom als hij er zin in hc i keek naar het overtrekken der ,tc s of in een boek las. Na enkele oagea was hjj dan tot rust gekomen, voelde weer de lust in zich opkomen om d# mensen op te zoeken, om aan het werk te gaah. Hoe hij hier genoot van de volko men vrijheid, het gevoel precies te kunnen doen wat je wilde, niet ge bonden te zijn. We zaten na 't overvloedige maal. waaraan we zelf hadden gezwoegd, stil te roken. De deuren van de kom buis stonden open. De wind minderde en af en toe kwam de zon te voor schijn. Traag kolkten de rookwolken naar de deur om dan door de zui ging te worden opgenomen. We voel den hoe de rust ook over ons kwam. Het gesprek stokte. We hadden geen behoefte om uit sleur een ge sprek gaande te tjpuden. We zetten thee en dronken ze lui liggend, ter wijl onze leidsman een visje tracht te verschalken, wat hem gelukkig niet meezat. Anders vrezen we, dat we ook daar nog aan verslaafd wa ren geraakt. De zon begon reeds te dalen, toen de „Zeemeermin" zich weer in be weging zette en we onze tocht rond de Schermer voleinden. De hemei werd vrijwel helder. De enkele wolk- jss hadden gouden randen. Op het alkmaordermeer dreven de witgezeilde bootjes in de lichte bries. De baas liet de motor uitlopen en toen doberden we een poosje stuur loos op de watervlakte. Links van ons lag Akersloot, dat een donker silhouet vormde tegen de ondergaan de zon. In de verte rezen de torens van Uitgeest. Overal gingen onze Ut is in de komkommertoid teu- genwoordig. Wat konne w' aars ge zellig kankere in de skeerwinkel, nei mense, dat stak zo krap niet. Maar vleden Zaterdag, nei ut was oigeluk zielig zo as ze er bai zatte. De ien voor de aar wou nag wat zegge, maar ut kwam zowat allegaar op ut zelfde neer: Dat ut toch zuk verlegen slecht en koud weer was van de zeumer. Afoin dat wete we wel, maar je hewwe toch altoid nag mense, die miene, dat ze dat an de grote kick hange moete. Al regent ut bakstiene en al woie de here je van je kop, den kom je hier of ergens binnen en den is ut eerste wat ze teugen je zegge: „Ut is slecht weei*, ei En das den toch oigeluk hillekendal overbodig, want dat weet je zelf donders goed. Dat was oigeluk ok ut ienigste lol lige bai de' barrebier. Ut was die eivend slecht weer. En elke keer as er ien binnenkwam, klonk 't: „Slecht weer." Afoin, dat gong twei keer goed, maar toe de derde er in kwam. 7u.tte we er ai op te wach.e er bai de vierde lachte we al van te voren. Afoin ut was elf keer achter mekaar Slecht weer en elf keer lachstuipen van de klante. Op ut lest werd ut hillekendal een spulke weer we allegaar an meedede. Toe kwam nummer twaalf binnen. En lelt ut je zoid weze, we zatte in span ning te wachten. Want ut was er ien van ut intellect. En vezelf hadde wai oigen gepikeerd voelde en ut ienigste wat-ie zoi, was: „Jullie benné net as de kindere. Ut wordt toid, dat jullie vekansie kroige." En toe was metien de hele kom kommertoid afloupen ok. Toe hewwe al bai ons oigen docht, dat ut wel an ons boeren legge zou, dat we zo'n verlegen ienzoidige conversasie had- de. Dat afoin, nou voele jullie dat wai verlegen benuuwd wazze, wat de skoolmeister te zeggen had. Hai zoi gieniens geneivend, maar hai begon z'n intree met een lilluk woord, dat ik niet weergeve wul en toe was ut: „Slecht weer manne." Nei mense, ut was of de balke valle zouwe. Zo verlegen zatte wai deer nou den toch allegaar ;e jachen. Ut is vezelf miserabel kinderachtig, maar as je er goed over prakkezere is ut tegeloikertoid verlegen kluchtig. Want dat wazze nou dertien mense achter mekaar, die hillekendal gien nuuwtje vertelde. Ut is oigeluk net as mense die in d'r oigen loupe te mummelen. Ze prate zo maar wat. Dat wai hewwe dat teuge de skool meister uitloid en ut duurde eerst nag efkes voor hai er om lache kon. Je konne an z'n gezicht zien, dat-ie z'n we verdubbelkme nag een heel toid in ut gnappe zitte te praten over die vekansie. De barrebier prebeerde ve zalf eerst nag om meister op de kar te kroigen, deur uit te rekenen hoe- veul vekansie hai had. maar hal had niet veul sulcses. Want meister is o.e nag al van de tongriem sneden en ai blikken te gast aan de schoonheid van het Hollandse landschap. Nijdig begon de motor weer tc puf fen en na een korte poos lag de stad Alkmaar voor ons. Hebt ge Alkmaar wel eens gezien in de late avond, als de zon nog slechts op de torenspitsen schittert, terwijl de boot het water doorklieft „Kijk," zij de stuurman, terwijl we dankbaar afscheid namen, „nou kan kan ik morgen precies doen wat ik wil. Wil ik varen dan vaar ik. Wil ik vissen dan vis ik. Wil ik luieren dan doe ik dat. Ik geniet volop alle dagen. Maar een ding staat vast. Het vol gend jaar gaat moeder de vrouw óók mee. En nou: maf ze" De eerste lichten begonnn in het Noord-Hollandskanaal te weerspiege len. We ontvluchtten de eenzaamheid liepen de beschaving weer tegemoet. zoit-ie ut den niet in ut Westfries, ut is evenzo goed duideluk. Afoin, ut kwam hier op neer, dat hullie zo'n vekansie vezelf foin vinde. Deer kwam-ie rohd vooruit. Maar wai hewwe er wel es gien begrip van, heo nodig zokke mense ut hewwe en niet allien de mense, maar de kindere ok. Want een kind is gien automaat, dat as je er een dubbeltje in stoppe, er een taallessie uitkomt. En toe vertel de. meister ons deer ut ien en aar over. En niet allien op de leigere sko- la, maar vooral as ze wat meer lere moete. Den benne de onderwoizers en de leerlinge wel zo verlegen bot an de vekansie toe, dat je je dat as ge woon mens zowat niet begroipe ken- ne. Afoin, er wazze nag een stik of wat ouwere bai, die kindere op de skole in Alkmaar hadde en die hadde dat ok in de gate had. Op ut lest beginne ze er sketerig uit te zien en ze worre kribbig, nei leit ik je nou vertelle, dat ut hilegaar een ernstig gesprek werd in de skeerwinkel. En dat beurt niet veul want in de regel wordt er de ien of de aar op de kar brocht. Allien de barrebier was in de contramine. Moppere, nei mense, ver legen. „Weke achter mekaar vekan sie. Ut is ut toppunt! Ik moet me met een dag of vier tevreden stelle. Want ts ik langer wegbloif, den loupt ut iele durp voor skandaal. As ik nag beginne most werd ik skoolmeister. „Den zou ut een mooi soort joós r;i'ro," zoi Kees hatelult. FIGARO E De dan ges de en k sel laai V de hiei ang heii gez zo har gez gel< voo in gen hui bee zov lijk' dre; voe van bur WT< Rot gor J dev de I gee her een op. blo spa in aan liet E ten de slel nat leei he sle He ste dei gei hij' tus ,,zi we ka; hel hei pas Ro reli de laa vo< hoe nei gei Vo wtj ien dei Zij' als Bo zijl wtj hei

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 6