EEUWEN VAN VERNIETIGING EN HONGERSNOOD OP MARS REEDS LANG VOORBIJ Joris Nooit vervaard doet nieuwe onthullings Parlement, gevormd door vertegenwoordigers van i uim 30U landen, bestaat reeds meer dan 3000 jaar Er begint nu een weinig orde te komen in de wijze waarop wij de uitzendingen van de bekende journalist Nooitvervaard beluiste ren. Niet meer de hele redactie is tegenwoordig, maar uitsluitend de marconist met één redacteurHet op tijd uitkomen van de krant dreigde gevaar te lopen! Wij laten hieronder de laatste radiotelegrammen van Mars vol gen, zoalswe ze deze nacht heb ben ongevangen: „Hoe langer ik op deze planeet ben, des te wonderlijke dingen ontdek ik - Heb vorige keer reeds geseind, dat op Mars geen grenzen zijn - Ben nu tot de min of meer verbluffende ontdek king gekomen dat ook geen legers de planeet plagen - Conclusie lag eigen lijk voor de hand, maar was nog niet tot onze aardse hersenen doorgedron gen - Heb dit probleem met schone begeleidster, die me tevens de taal eert, besproken - Wil jullie eerlijk knoopsluitingDe blouse is met hoge ronde halshoe wel er ook zeer geschikt een vierkante hals in gemaakt kan worden. Het heeft vóór evenals de rok knoopsluiting De mouwtjes zijn strakde is iets blousendBenodigde stof voor 92 cm, bovenwijdte 2.50 m. van 90 cm. breed. Patronen verkrijgbaar voor short en plastron a 90 ct. in de maten 384042, voor blouse en rok eveneens a 90 ct. in de maten 38 —40—42. o( verklaren dat ik me onprettig begon te gevoelen, daar ik me ten laatste schaamde te vertellen over de toe standen op aarde - Toen bewoonster van Mars hoorde over moeilijkheden op de aardbol, over grensgeschillen, vliegtuigen, atoom bommen en wat al meer voor fraais, kwamen er tranen in haar ogen - Het bleef een hele poos stil, terwijl haar blik zich in de verte verloor en ik po gingen ondernam om haar te troos- ten, welke echter resoluut werde af gewezen - Eindelijk sprak ze ongeveer de volgende woorden, voor zover ten minste mijn kennis van de taal van Mars: toestond om ze te begrijpen: „Jullie op aarde zijn in een tqdperk aangekomen, dat we hier op Mars reeds tientallen eeuwen achter de rug hebben ,- In onze geschiedenis wordt dat tijdperk de eeuw der vernietiging genoemd en nog steeds krijgen we een brok in onze keel, als we er over lezen. Mars was toen verdeeld in een groot aantal banen of landen, zoals je het noemen wilt, die elkaar op leven en dood bestreden. De ene baan meende dat Mars zó bestuurd moest worden, de ander was van tegenovergestelde mening en er ontsond tenslotte zulk een verwildering dat alle banen met elkander aan het vechten waren - De meest afschuwelijke vernieti gingswapens werden uitgevonden" - Hier werd de uitzending enkele ogen blikken onderbroken. De marconist en onze redacteur keken elkaar aan> waar op de redacteur zei: „Ik geloof, dat het verstandiger is om de hoofdredactie op te bellen. Joris beqint wartaal uit te kramen." Op hetzelfde ogenblik begon het sei nen echter reeds weer. „Heb ten slotte aan schone van Mars moeten vertellen, welk een vre selijke toestand op aarde heerste, hoe volkeren elkaar te lijf gaan, hoe we tenschap wordt gebruikt om de meest perfecte vernietigingsapparaten uit te vinden, van enorme luchtvloten en van van honger en gebrek. Naar ik heb begrepen heeft op Mars ongeveer een zelfde beschaving ge heerst, maar reeds meer dan 50 eeu wen geleden. Toen wtf op aarde nog in beestenvellen rondliepen was tech nische ontwikkeling op Mars vol maakt, doorkruisten luchtvloten het luchtruim en raasden verkeersmachi- nes over de oppervlakte der planeet. Een vreselijke verspilling bezielde de ganse bevolking van Mars de ene oorlog volgde op de andere met alle afschuwelijke gevolgen. Deze toestand duurde enkele eeu wen, met alle vreselijke vernielingen welke aan rijkdommen van de pla neet werden toegebracht, juist lang genoeg om alle bodemschatten uit te putten. Midden in de laatste vernie tigingsoorlog was plotseling alle olie op, vliegtuigen konden niet meer starten productie stagneerde, voed sel begon te ontbreken fabrieken konden niet meer draaien - Mars was in de eeuw van hongers nood aangekomen". Opnieuw trad een pauze in. Toeval lig kwam de hoofdredacteur binnen. Gre tig begon hij de ingekomen radiogram men te lezen. Af en toe hoorden we hem grimmig lachen. Een ogenblik vreesden we. dat hij in een van zijn woede-uitbar stingen zou vervallen, maar het enige wat we van hem hoorden was: „We zou den eigenlijk wel gek zijn als we die onzin publiceerden." Opnieuw ratelden de morseseinen en zijns ondanks boog ook de hoofdredac teur zich over het lint. „Ontroering belette zegsvrouwe bij na verder spreken," aldus seinde Jo ris. In deze eeuw bevolking van Mars aangegrepen door waanzinnige angst die zich manifesteerde in vreselijke verwildering. Honderden millioenen vonden een ellendige dood tot ten slotte een beweging voor vrede en welvaart ontstond, die na lange jaren er in slaagde de orde te herstellen. Toestand op planeet echter vreselijk Meer dan de helft verwoest en voor jaren onbewoonbaar door misbruik atoomsplitsing, welke op Mars al zeer lang bekend is. Techniek nu aan banden gelegd, al le vernietigingswerktuigen afgeschaft en nieuwe ontdekkingen worden slechts gebruikt voor verhoging wel vaartspeil, dat hier thans hoger is dan op onze aarde. Planeet Mars leeft nu in periode van de vrede. Productie wordt uitsluitend gebruikt in belang van Marsbewoners. Vernietigd wordt niets meer met als gevolg uitgebreide welvaart welke alle bewoners van Mars ten goede komt. „Het lijkt de heilstaat wel'', mompel de de hoofdredacteur, waarop de Mar conist hem sissend toevoegde: „Houd je stil!" Het was te merken, dat deze leven dig belang stelde in de toestanden op Mars. „Na eeuwenlange ellende en moei zaam zoeken en worstelen op Mars eindelijk toestand ontstaan van orde. De door atoomsplitsing ontstane over vloedige regenval eindelijk beteugeld door alle krachten in te spannen. E- norme kanalen gegraven, die Mars in banen of landen verdelen en water beheersen. Deze inspanning heeft on derling begrip sterk bevorderd en twisten voorkomen. Wonderlijk dost zich voor, dat de kanalen prachtige natuurlijke grenzen vormen terwijl grenzen toch onbekénd zijn. Vandaar één groot Mars-bestuur bestaande uit vertegenwoordigers van meer dan driehonderd landen. Nu drieduizend jaar geleden, dus nog voor geboorte van Christus op aarde, dit Parlement tot stand gekomen. Eén van de eerste maatregelen was afschaffing van vernietigingslegers, en wonderlijk genoeg 'n ordelijke toe stand. Nog enkele eeuwen politie machten gehad, maar ook deze lang zamerhand afgeschaft tot zeer kleine corpsen. Op planeet Mars al driedui zend jaar geen oorlog geweest. Nie mand denkt er meer over en op de scholen wordt over oorlog gesproken als over iets, dat alleen barbaarse stammen kenden in een lang vervlo gen tijdperk. Met uitgeput raken der petroleumbronnen alsmede steenkool mijnen moest naar andere kracht worden omgezien om ;verl~tuigen en schepen te doen voortbewegen. Na naarstig speuren ben ik er niet in ge slaagd geheim der voortbeweging op Mars te ontsluieren, hoewel ik de hoop nog niet opgeef. Weet alleen dat als stookmateriaal water wordt ge bruikt. Hier volgde weer de traditionele vuist slag van de hoofdredakteur. die er min of meer blauw uitzag van ergernis Ter wijl hij de deur uitrende schreeuwde hij. „Ik ga met vacantie. Van dat onzinnige geschrijf neem ik niets voor mijn reke ning." Wij keken elkaar lachend aan Mooi ruim. Dan hadden wij gelegenheid om de belevenissen pan loris Nooitvervaard in extenso te publiceren. „Zoals reeds in vorige uitzending vermeld hier geen vliegtuigen meer. Ook ontbreken auto's en spoortreinen en gaat verkeer uitsluitend te water. Elke Marsbewoner heeft grotere of kleinere boot van alle mogelijke com fort voorzien, voortbewogen door een watermotoi*. Vacantie op Hollandse wateren. In zulk een watermotor, dié geruis loos loopt en geen stank veroorzaakt zitten nu mijn schone gastvrouwe i uw verslaggever Joris Nooitvervaard. Op de kanalen duizenden van die vaartuigen. Langs de oever ettelijke plaatsen, maar grote steden ontbre ken. In vernietigingseeuw alle grote steden met de grond gelijk gemaakt en Marsbewonei;s hebben, toen de op bouw weer moest beginnen, besloten nimmer meer van die afschuwelijke grote men'senverzamelingen aan te leggen. Landschap is buitengewoon lieflijk. Een weelderige plantengroei zoals die bij ons zelfs niet voorkomt irifde tropische streken. Vruchten van een smaak en omvang als bij ons to taal onbekend. Verneem zojuist, dat bewoners van Mars er door middel van atoomsplitsing in geslaagd zijn winterse koude te bedwingen. Winter komt hier dan ook niet meer voor wat op plantengroei 'n geweldige uit werking heeft gehad. Zal ook trach ten daar het een en ander over te ontdekken. Heb met mijn begeleidster een diep zinnig gesprek gehad over misdaad en al wat er mee in verband staat. Ook wat dat betreft zijn we op aarde nog niet op het peil aangeland van Mars. Hoop daarover nog een en an der te vertellen bij andere uitzending. Stop nu en ga Franse collega's op- zoeken. NOOITVERVAARD. Op hetzelfde ogenblik was het stil in de kamer waar we ons be vonden. We keken elkaar aan en wisten niet wat te zeggen. Zou on ze hoofdredacteur inderdaad ge lijk hebben en zou Joris een on verbeterlijke fantast zijnr of zou den de Marsbewoners op de aarde een aanzienlijke voorsprong heb ben en er in geslaagd zijn een soort Utopia te stichten

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 9