Britse ploeg -vechtend als voor de Cup- klopte Oranje-ploeg in verlenging(3-4) Yankee-zwemmers heer en meester in Wembley-pool Sprintsters en Slijkhuis handhaafden zich Zaterdag uitstekend Olympische voeibaldroom wreed versioord Gelijkwaardige tegenstanders, maar de Britten hadden meer geluk We hebben verloren op Highbury. Een stevige Olympische teleurstelling, omda> we gemeend hadden het Britse elftal aan te kannen na de 52 zege van ons B-elf tal met Pasen In Engeland en de 21 zege van een combi natie tijdens de Olympische dag. Maar dit Britse elftal kwam verrassend goed uit de hoek, toonde zich In geen enkel opzicht de mindere van een toch heel behoorlijk spelend Oranje-team, dat zelfs twee keer een achter stand in moest lopen. Een felle, soms harde wedstrijd is het geworden. Een Cup-wedstrijd ln een aparte sfeer, die ons minder goed bleek te lig gen dan de vertegenwoordigers van het Verenigd Koninkrijk. Een Cup wedstrijd, beslist ln een moordende verlenging van een half uur, waarin het aanvankelijk leek, dat wij meer adem bezaten dan de Britten. Een Cnp-wedstrljd waarin wjj Vrouwe Fotfuna niet op hand hadden en waarin twee vrije schoppen noodlottig werdenHet was overigens geen schan de van deze goede Britse ploeg te verliezen. Ook wij hadden kunnen win nen, maar onze droom is uit. Veelbelovend begin Ja, wat was het begin van de strijd voor ons veelbelovend. Agressief be gonnen de Britten, dadelijk tonend, dat ze een klasse beter waren dan met Pasen in Amsterdam. Kraak stompte een verraderlijke hoge bal weg, maar na vier minuten hadden we de leiding kunnen hebben. Appel verscheen alleen voor open doel leek alleen maar behoeven te koppen. Hij deed 't, maar de bal vloog óver het doel... Vijf minuten later herstelde de debutant uit Slttard z'n fout. Naar links gelopen ontving hij één van die fraaie passes van Wilkes, hield de bal by zich en schoot ln vol le ren volkomen onhoudbaar langs Slmpson, de jonge Schotse doelman. We leidden en in de volgende minu ten zorgden Wilkes en Lenstra voor hoop door verrassend snel samenspel, geraffineerde aanvallen opbouwend, die doelpunten hadden kunnen opleve Doei om de bal tussen de Engels man Lee en onze midvoor Appel. ren, wanneer Simpson niet zo moei lijk te passeren was geweest. Aan de andere kant een wel vlot spelend, doch onproductief Britse voorhoede, die tegen Schijvenaar en Terlouw en Van Bun voorlopig geen kans kreeg. Toch werd het gelijk. Een mis schien onnodig veroorzaakte vrije schop gaf rechtshalf Mc Baln de ge legenheid op 20 m. van ons doel de bal rustig neer te leggen en een ge meen boogbaUetje ln de richting van Kraak te lanceren. Nog was er niets gebeurd, doch Kraak reageerde te Iaat door het slechte nltzicht en hoe wel hij nog een wanhopige poging deed zakte de bal over z'n vingers heen In het doel(11) Sensatie-corners De Britten voelden dat het kon, schoten nu feller en beter. Eventjes maar, want dan was plotseling Abe Lenstra er door, loste een ontzet tende kogel. Zo een, die in 19 van de 20 gevallen raak Is. Maar Simpson stompte met een fantastische duik de bal naast het doel en dat was de eerste van drie corners, die woeste tonelen voor Simpson's doel veroor zaakten. Negen withemden versper den ons de weg, misschien de weg naar de volgende ronde... Feller nog. verbetener werd het spel. Cupvoetbal. Cupvoetbal ook direct weer in de tweede helft na een traag begin. Kip- pax toonde in deze periode zyn uit gesproken grote klasse, flitste zoals Abe dat kan enkele keren angstig op Kraak toe. De Britten zouden de leiding nemen. Rechtsbuiten Hopper gleed - één van de eerste keren - langs Schijvenaar en z'n afgemeten voorzet kwam precies op het kale hoofd van captain Hardisty terecht. Kraak kreeg de gelegenheid niet zich klaar te maken voor de benodigde snoeksprong. (1—2). Dat was na 13 min. en het werd bepaald onaange naam voor ons. Onze ploeg begon te wringen om de gelijkmaker, gleed plotseling weer ln de 18e minuut. Van der Tuyn schoof met z'n schaarbewegingen en kele Britten van zich af en plaatste de bal voor het doel. Daar was Abe. Z'n hoofdbeweging was kinderlik een voudig: precies voor de voeten van Appel viel de bal en het volgende moment hadden we gelijk gemaakt (2—2). Het Britse antwoord was een se rie felle aanvallen via Kippax, die dodelgk gevaarlgk werd. Zelfs Ry- vers en van der Tuyn kwamen er aan te pas om de snelle Brit te stop pen. Tóch, we raakten wéér achter. Een verwarde mengeling van spelers voor Kraak, een schot plotseling, Kraak stopte, raakte de bal weer kwyt en toen schoot de linksbinnen Kelleher toe om de bal nog juist langs de paal in het doel te wer ken (2—3). Weer stonden we achter, een mi nuut of 14 voor tgd... Nederland gaf nog niet toe, beet nog even de tan den op elkander en Wilkes - deze stryd ongetwyfeld de beste man van het veld - kreeg zqn kans, vier mi nuten na het Britse doelpunt. Op zeker 40 m. kreeg hy de bal van Lenstra en terwijl iedereen een pass'* verwachtte spurtte de' lange Rotterdammer. Eén, twee, drie Brit ten zagen in drie seconden zijn rug en doelman Simpson heeft vermoe delijk slechts een voet zien zwaaien, een doelpunt, waarover de gehele Britse sportpers enthousiast was (3—3). 't Kon nog weer! Het werd een verwoede, soms al te agressieve stryd om de winnende goal, die weg bleef. De achterhoeden hielden stand en zo werd de verlenging van een half uur noodzakeiyk. Krampachtig duel Een verlenging, die weinig fraais opleverde. Spelers, die by de minste duw te moe waren weer op te staan Diverse keren werd de stryd onder broken, een krampachtig duel om de winnende goal. Wy hadden uitgespro ken pech. Lat en paal behoedden Simpson, een kopbal van Appel scheerde de lat. 3es minuten in de tweede verlenging brak definitief on ze Olympische voetbaldroom. Kippax kreeg een vrije trap te nemen, schoot hard in, doch de bal werd wegge werkt. Helaas niet ver genoeg, en het moet voor Terlouw pyniyk ge weest zyn, dat het juist midvoor Mc Ilvenny was, die de voor ons nood lottige goal maakte. Mc Ilvenny, de man. die de gehele avond geen kans had gekregen, McHvenny kopte de bal hoog langs Kraak. Nog even be ten we door, negen minuten gooiden we ballen in, die de Britten in alle standen verdedigend over de zyiy- nen knalden, 't Baatte niet. We had den verloren... Auistjg voor 'alle Nederlanders op Highbury en aan de r&dio: de Brit ten scoren hun derde doelpunt (32). Onze meisjes brachten het er opnieuw af - Nel van Vliet brak record goed De tweede zweradag in het zwem- stadion te Webley werd door meer belangstelling opgeluisterd. Men kreeg het idee, dat nu de Spelen aan de gang zyn, de Engelsen wakker zyn geschud en enthousiaster zijn gewor den. Want Zaterdagmorgen waren ve len reeds vroeg aanwezig om de twee de serie van het schoonspringen he ren van de 3 meter plank gade te slaan. Het was dan ook vooral een genoegen de Amerikaanse springers gade te slaan. Harlan was zowel met de verplichte als met de vrye spron gen een klasse apart en werd volko men verdiend Olympisch kampioen. Ook de tweede en derde plaats werd door een Amerikaan ingenomen. De hegemonie van de V.S. op dit nummer is niet te breken: sinds 1920 behaal de een bewoner van de rieuwe wereld de Olympische titel. Aihleiiek in Wembley De Amerikaanse revanche is gekomen de tweede dag. Vrijdag immers belandden alle drie titels naar de andere werelddelen: (10.900 m. Zatopck (Tsj.Sïow.), hoogspringen Winter (Anstr.) en discuswerpen dames Oster- meyer (Frankr.), Zaterdag gingen drie van de zes gouden plakken naar „The States". Steele won het verspringen, Dillard de lOOm. en Cochran de 400 m. horden. Zweden kreeg ook een titel (50 km. snelwandelen LJung- gren) en de vijfde was voor Hongarije. Favoriet Nemeth slingerde de ko gel 56.07 m. van zich af en het gezellige dikkertje Baume (Oostenrijk) gooide van de dames de speer 45.57, wat een nleawe Olympisch record betekent. Slijkhuis: een raadsel Hoe hebben onze landgenoten het er op de tweede dag afgebracht Drie series 5000 meter stonden op het pro gramma, maar welk een verschil in stijl werd daarin gedemonstreerd. In de tweede serie een Zatopeck en een Ahlden, die vochten om elke meter grond, die elkaar in een felle eind spurt de overwinning betwistten in 'n serie, terwyi zy wisten, dat niet al leen de nummers 1 en 2 maar zelfs de nummers drie en vier in de finale zouden worden geplaatst. Beiden wilden geen genoegen nemen met plaatsing in de finale. Zy beiden zouden het nu al uitvechten wie de sterkste was. Zatopeck had steeds 't tempo aangegeven met Ahlden op de tweede plaats en dc Fin Makela op de derde plaats. In de laatste ronde ging de Zweed Zatopeck voorby, nam vijf meter voorsprong maar met een schitterende eindspurt trachtte Zato peck het verloren terrein te herwin nen. Byna gelukte het hem, met slechts 0.2 sec. verschil werd hy op de streep geslagen. En lachend trok hij daarna zyn trainingspak aan alsof hy wilde zeggen: „Och, dat was maar een spelletje, een duel met een con current, die ik in de finale tóch wel te pakken krgg. Maar intussen had De Engelse doelverdediger Simpson neemt de bal van het hoofd van mirt- voor Appel. men een tijd gelopen van iets meer dan 14 min. en 35 sec. In de beide andere series ging het wat kalmer toe. Hier streed men In derdaad voor de plaatsing en niet voor de overwinning. Slijkhuis liep een race, welke hem zo. goed ligt. Afwachten, in de voor ste gelederen. Op de tweede of der de plaats trachten het tempo te druk ken om dan in de voorlaatste of laat ste ronde met een machtige versnel ling van het tempo de stryd in zijn voordeel te kunnen beëindigen. En zo ging het ook in deze serie, waarin hem krachtige tegenstand werd ge boden door zyn oude rivaal Gaston Reiff (België), door de Zweed Al- bertsson, die op de 10.000 meter zo schitterend had gelopen en door de Fin Perala. Siykhuis won in 15 min. 6.8 sec. een tyd, welke niets zegt om trent zijn vorm en zijn eventuele kan sen in de finale. Slijkhuis is voor ons en niet alleen voor ons maar voor al le buitenlandse journalisten, 'n raad sel gebleven. Wellicht camoufleert hy zjjn vorm, maar menigeen heeft de indruk gekregen, dat hy of verras send goed in de eindstryd voor de dag zal komen ofsterk zal te leurstellen. De Ruyler: geen kans In de 800 m. halve elndstryden wa ren de meeste deelnemers te sterk voor de Ruyter, die bovendien weinig tactisch liep door een gehele ronde alleen te leiden In plaats van een wat rustiger positie in te nemen. Alleen heel groten, overtuigd van hun bui tengewone krachten, kunnen zich die weelde permitteren. Ten slotte de dames: drie athletes wisten zich te klasseren voor de hal ve eindstryd op de 100 m. Weinig fraais viel er ln dit nummer te zien. Alleen Fanny Blankers-Koen viel na- tuuriyk op en de Britse Manley be naderde haar tyd met 0.1 sec. De tij den waren niet snel en men giste al- gemeen naar de oorzaak hiervan. Nerveusiteit en onbekendheid met de Olympische baan en sfeer? Xenia Stadt de Jong werd twee de in haar serie maar over de plaat sing van Gré de Jongh in de laatste serie op de tweede plaats begrepen wy niet veel. Want een elkeen had haar duidelijk als derde zien eindi gen. Zy zelf maakte een wanhopig gebaar: uitgeschakeld. Hoe groot wa3 dan ook haar verbazing toen de spre ker mededeelde dat zij tweede was geworden. Een vyfde en een zesde plaats by het speerwerpen moge niet onverdien stelijk heten. Zowel Jo Teunissen als Ans Koning hebben het dit seizoen ai betere prestaties verricht dan resp. 40.92 en 40.33 meter. Laten wy ho pen, dat zy op dit punt iets hebben geleerd van de Olympische kampioene Baume en vooral ook van de Finse Parviainen, die op dit punt niet voor haar manneiyke landgenoten onder doet. Houtzager faalde op het beslissen de moment, in de finale, volkomen, nadat hy in de ochtenduren bij de kwalificatie met de eerste worp al boven de 50 meter was gekomen, de tweede al in dit seizoen. De teleur stelling voor hem zal wel buitenge woon groot zyn geweest, maar zo lang hy nog niet geleerd heeft zich in belangrijke ogenblikken te beheer sen en te concentreren, zal hy het niet tot topprestaties brengen. Athleiiek'Uiislagen 5000 METER HEREN (Series): 1. Ahlden (Zweden) 14.34 2, 2. Zatopeck (Tsj.Sïow. 14.34.4; 3. Makela (Finl.) 14.45.8. 1. Slijk- huis 15.06.8. 2. Reiff (België) 15.07.— 3. Albertson (Zweden) 15.07.8, 4. Per- rala (Finl.) z.t 1. Nyberg (Zwe den) 14.58.2; 2. Koskela (Finl.) 14. 58.3; 3. Stone (Ver.St) 14.58.6; 4. Vernier 15.14. 400 METER HORDEN 1. en Olympisch kampioen Coch ran (V.S.) 51.1 sec.; 2. White (Cey- Ion) 51.8; 3. Larsson (Zweden) 52.2. 100 METER HEREN 1. en Olymp. kampioen Dillard (V. S.) 10.3: 2. Ewell (V.S.) 10.4; 3. Le- beach (Panama) 10.6. VERSPRINGEN 1. en Olymp. kampioen Steele (V. S.) 7.82i/2 m., 2 Bruce (Austr.) 7.54J^ 3. Douglas (V.S.) 7.45. 50 Km. SNELWANDELEN 1. en Olymp. kampioen Ljundgren (Zweden) 4.41.52 uur, 2. Godel (Zwit- serl.) 4.48.17; 3. Johnson (Gr. Britt) 4.48.31. SPEERWERPEN DAMES 1. en Olymp. kampioene Baume (Oostenrijk) 45.57 meter nieuw olym pisch record; 2. Parviainen (Finl.) 43.79; 3. Carlstedt (Denemarken) 42. 08 meter; 4. Dodson (V.S.) 41.96 m. 5. Jo Theunissen-Waalboer (Nederl.) 40.92 meter; 6. Ans Koning (Nederl.) 40.33 meter. HOCKE Y-UITSLAGEN NederlandBelgië 41; Denemar kenFrankrijk 22; Gr. Brittannië Zwitserland 00. VOETBALUITSLAGEN Zuid-SlaviëLuxemburg 61; E- gypteDenemarken 13; Frankryk- India 2—1. De Zondag in Antwerpen gespeel de intrelandhonkbalwedstryd België Nederland eindigde in een 141 overwinning voor de Nederlanders. Coby Floor en Kiki Heek, die Ne derland vandaag zullen vertegenwoor digen by het schoonspringen, waren natuurlyk aanwezig. Haar trainer Bosch zat tekeningen te maken over de wijze, waarop de Amerikanen hun aanloop nemen en opspringen en zal deze wel naderhand gebruiken. De jongste deelnemer was de 13-jarige Mund uit Chili. Zyn vader was een Duits springer, doch emigreerde naar Zuid Amerika. Waarschijnlijk door eerzucht gedreven, was dit knaapje thans in Wembley met zyn vader, doch kwam op de laatste plaats te recht. De 100-meter-borstcrrawl-zwemmer Ris zorgde voor een tweede gouden medaille voor Amerika. Zyn tyd van 57.3 bleek 0.2 sec. beter te zyn dan het Olympisch record, in 1936 ge maakt door de Japanner Taquchi. Tij dens de finale van dit nummer, \vaar- by de drie weken geleden onttroonde wereldrecordhouder Jany (Frankrijk) genoegen moest nemen met de vyf de plaats, moest zyn verloofde tydens de wedstryd door drie man worden tegengehouden. Het meisje raakte ge heel over haar zenuwen, toen zy Ja ny niet zag winnen en wilde naar hem toe springen. GOEDE DAG VOOR NEDERLAND Voor Nederland was deze dag zeer fortuiniyk. De drie schoolslagzwem sters en de twee overgebleven borst- crawlzwemsters plaatsten zich in de finales. Nel van Vliet won byzonder mooi. De Nederlandse favoriete, die de laatste tijd een wijdere armslag maakt, verbeterde wederom het O- lymplsch record op de 200 m .school slag, thans met 0.2 sec. Tonny Hom bleek door haar tyd nog recht te heb ben op een plaatsje in de finale, waar voor ook Jannie de Groot zich klas seerde. Irma Schumacher en Marie Louise Vaessen toonden zich goede vechters en kwamen ln de finale met 3 Deen- 2 Zweedse en één Amerikaanse zwemster. Grete Andersen, Denemar- kens jongste zwemster, evenaarde met min 5.9 sc. de Olympische re- cordtyd van Rie Mastenbroek. Tenslotte verbeterde de Amerikaan Mac Lane in zyn serie voor de 400 meter borstcrawl met 4 min. 42.2 sec. het Olympisch record van zyn land genoot Jack Medlca, die In BerUjn 'n tyd noteerde van 4 min. 44.5 sec. Zwem-uiislagen 100 m. Borstcrawl heren. 1. en Olymp. kampioen Ris (VS) 57.3 sec. (nieuw Olymp. record). 2. Alan Ford (VS) 57.8 sec., 3. Kadas (Hong.) 58.1 sec. Schoonspringen heren: 1. en Olymp. kampioen Harlan (VS) 163.04 p., 2. Anderson (VS) 157 29 en 3. Lee (VS) 145.52 p. 200 m. schoolslag dames: (series hal ve finale) ®1. Nel van Vliet 2.57 min. (nieuw Olymp. record), 2. Novaak (Hong.) 2.58 min.f 3. Hansen (Den.) 8.01 min., 4. Tony Hom 3.05.7 min. 1. Lyons (Austr.) 3.00.9 min., 2. Jannie de Groot 3.01.4 min., .3 Sze- kely (Hong. 3.02.8 min. (Met de Brit se zwemster Church zwemmen deze meisjes Dinsdagavond de finale. 100 m. borstcrawl dames (series hal ve finale) 1. Andersen (Den.) 1.05.9 min.? 2. Fr. Nathansen (Den.) 1.07.5, 3. Irma Schuhmacher 1.07.7, 4. Corridon (V S) 1.08.9. 1. Ann Curtisa (VS) 1.07.5 min., 2. Marie I* Vaessen 1.08.4, 3. Fredin (Zweden) z.t, 4. Ahlgren (Zweden) 1.08.6, 5. Harup (Den.) 1.08.7 min. WATERPOLO Nederland—ChiU 14—0; Italië—Z.- Slavië 4—2; Hongaryë—Gr. Brittan nië 112; SpanjeZwitserland 51: FrankrykGriekenland 7—1: België Ver. Staten 44. Draverijen Duindigi De uitslagen van de op Zaterdag gehouden draverijen op Duindigt lul den: Judge Scottprijs (2100 m.) voor paarden, welke nog geen ƒ2500 heb ben gewonnen. 1. Luxor (mej. Goedhart) 1.29.3; 2. Koning Axkit (T. Slikker) 1.34.7; 3. Lord Heny (J. de Vlieger) 1.33.1. Tweede afdeling: 1. Kentucky King (H. de Vries) 1.35; 2. Mountenier (W. Geersen) 1.34.2 3. Mientje Deter (R. Laarman) 1.32.5 Jonkerprys (1200 m.-dravery van meet voor 2-jarige hengsten, inge schreven in de productcn-draveryen: 1. Narcisco II (A. Siderius) 1.39; 2. Narcisco G (W. Geersen) 1.45; 3. Northerman K (E. Kruithof) 1.48.5 Jofferprljs: 1200 m.-dravery van meet voor 2-jarige merriën: 1. Nïkosa (W. Geersen) 1.35.7 2. Nora Major (F. Bosveld) 1.46.8; 3. Narrenkappe A. v. d. Veen) 1.48.7. Zeebad Scheveningenprys (2540 m.) internationaal voor paarden, welke 2500 of meer hebben gewonnen 1. Junoska (M. Vergay) 1.25.9; 2. Karnac (J. de Vlieger) 1.28.3; 3. Jaap Eden (Mej. Goedhart) 1.30.2. De uitslagen van de Zondagmiddag luiden Krylati-prijs (2100 m.) voor paar den welke nog geen ƒ1000 hebben gewonnen: 1. Memmon (W. Geersen) 1.31.9; 2. Laetare A (J. Wagenaar) 1.31.4; 3. Mary Simons (E. Kruithof) 1.35.5. 2e Afdeling: 1. Lepelaar S (B. Bolwyn) 1.32.5; 2. Lord Heny (J. da Vlieger) 1.33.4; 3. King Heny (H. ten Hagen) 1.33.2. Kerrigan-prljs (1200 m.) draverij voor alle Nederl paarden van 2 jaar: 1. New Spencer (W. Geersen) 1.41.7 2. Noordlooper (C. Neyens) 1.42; 3. Nancy Lee (H. de Vries) 1.42.2. Producten draverij (1200 m.). start gerechtigd zyn de 5 eerst aankomende en gequalificeerde paarden van de Jonker en Joffer-prijs: 1. Nikosa (W. Geersen) 1.36; 2. Ni- ta K (W. Leeuwenkamp) 1.45.8; 3. Nora Major (J. v. Leeuwen) 1.46.5. Karabln-prljs (15.40 m.) heat in tern. voor prd. welke ƒ1000 of meer hebben gewonnen: 1. Luxor (P. Smit) 1.26.4; 2. Kar nac (J. de Vlieger) 1.25.7; 3. Louis Axkit (W. Geersen) 1.26.3. Tiny Baklcer slaagde niet—IJsselmeerwater was te ruw Zaterdagmorgen 8.15 u. startte in Stavoren het 16-jarige meisje Tiny Bakker uit Sehagen om zwemmende de overtocht naar Enkhuizen te wa gen! De wind was in de ochtenduren naar Zuid-West gedraaid en ln kracht toegenomen, zodat ruwe zee ontstaan was. Hierdoor en door het slechte zicht kon de begeleidende motorboot geen koers houden, zodat op kompas gevaren moest worden. Toen de zwemster 5 km. had afgelegd oor deelde haar begeleider, de heer Gons, het beter de poging op te geven. Het kostte nog al wat moeite de jeug dige lange afstandzwemster te over tuigen, dat dit inderdaad beter was, maar ten slotte zag zy wel in, dat verder zwemmen onverantwoordeiyk zou zyn. Een zeer teleurgestelde Tiny Bak ker kwam in Stavoren terug, teleur gesteld, omdat het meisje de gelden^ die benodigd waren om deze poging te financieren zelf opgespaard had. Nu moet zy weer opnieuw beginnen^ maar hoopt toch zo spoedig moge lijk weer te kunnen starten. WANDELTOCHT NAAR SCHIERMONNIKOOG! Een wel zeer ongewone wandeltocht maakte Zaterdagmiddag een aantal Groninger boeren en boerinnen. Bij laag water vertrokken de wandelaars tegen het middaguur van Hoornhui zen, een dorpje in het Noorden van Groningen, voor een tocht dwars over de Waddenzee naar Schiermonnik oog, waar drie uur later arriveer den. Het komt zelden voor, dat een dergelijke tocht gemaakt kan worden in verband met de stand van het Negen en twintig Estlanders, die met een vissersboot de Oceaan zijn overgestoken, zijn behouden op New Foundland aangekomen. Onder de op varenden bevinden zich 10 vrouwen en 7 kinderen. De Tsjeoho Slowaakse minister van defensie, heeft Zondag de Olym pische recordhouder op de 10.000 m. Zatopek, tot eerste luitenant benoemd, De Tsjecho Slowaakse vakbonden hebben het wereldvakverbond ver-l zocht een speciale commissie te vor men voor het instellen van een onder zoek naar de oorzaken van de cata« strophale ontploffing te Ludwigshafenï

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3