LONDEN FRIESLAND, WATERSPORTLAND NUMMER EEN FFN BOEKHOUDER O Fa. Gebr. KAAL Vertwijfeld en sensationeel' gezinsgebeuren ARBEIDERS GESLOTEN VERMIST KAPPER DE JONG FA. GEBR. KAAL De vloerwrijver S. Z. 22 Vacantie-impressies Karst Leemburg en kapper Bulthuis, twee figuren met een onvervalst „water-hart" hoofd heeft voor een nieuwe klas-1 se. Wij zouden nog een tijd door kunnen gaan en kunnen vertellen) over al het moois van Friesland; en zijn prettige bevolking. Een raad geven wij UBrengt zelf eens Uw vacantie door op de Friese meren. Nergens is de harmonie van zon, water en wind mooier dan in dit ideale watersportland, Maar vergeet dan vooral niet het summum van natuurschoon, het ideaal van iedere zeiler „Het Prin senhof" te bez°e*en. Kijk niet ge. op als U een paari oude mensen van omstreeks zestig jaar in een BM over het water! ziet scheren met een élan, die me-, nig jonge „Hollander" doet blozen* vindt het ook niet eigenaardig alsi U Zondagsmorgens een misschien? iets jonger paartje met een kleine; BM naar de kerk ziet zeilen. Ver wondert U niet. Zo is Friesland. Y7"ANDAAG stappen wij eens van onze eigen streek af en gaan wij schrijven over een vacantie op de prachtige Friese meren. Op vallend was het voor ons „Hollanders" weer hoe populair de water sport in dit land is. Och, de kennismaking met Friesland begint eigen lijk al in Amsterdam. Daar worden op de De Ruijterkade de zeil boten op de Jan Nieveen, de ijverige vrachtsleper van Koppe geladen endat vindt plaats onder persoonlijke leiding van Kappie Bouw man, de eerste Fries die door zijn bijzondere voorliefde voor alles wat de watersport betreft onze harten al sneller liet kloppen. Hij sorgde er persoonlijk voor dat onze BM's zonder een schrammetje aan dek van de Jan Nieveen werden gehesen en in Lemmer onbe schadigd in het water kwamen De grote liefde van de Friezen voor alles wat met het water te maken heeft, maakte op ons diepe indruk. Een indruk, die later op onze zwerftocht door het polderland slechts werd bevestigd. ARENDE NAAR DE KERK ledereen en alles zeilt. Alles is op de watersport inge- steld en de VW's uit Friesland behoeven werkelijk geen schreeu wende reclamebiljetten te ontwer pen ora vreemdelingen en toeristen te trekken. Iedere watersporter en «ok degenen die misschien nooit in •en bootje «ten, doch toevallig •ena een vacantie In Friesland doorbrachten, zullen prijzen deze provincie, zodat Friesland ieder jaar meer toeristen krijgt. Dat men maar niet zo ongestraft in Lemmer van wal kan steken, met de gebruikelijke gedachte van trekkende zeilers: „Wij kopen wel In een of ander plaatsje onze mondvoorraad voor de komende dag", ondervonden wij spoedig. Ons doel was het Snekermeer en op de weg naar dit watersportcentrum, dat ongeveer 25 km. lang is, kwa men wij doorgeen dorpje of plaatsje. Wij moesten onze honge rige magen dan ook stillen met koekjes en chocolade. Onze eerste ervaring was dus aan de hongerige kant. De volgende dagen merkten wij dat dit geen uitzondering was. Men kan in Friesland uren zeilen, zonder ergens aan de waterkant een dorpje of soms zelfs een huis aan te treffen. Soms komt men langs een brug. Ja, aan die brug gen en hun bedieners, denken wij nog met plezier terug. Zo gauw er een zeilboot binnen de gezichts kring van de brugwachter ver schijnt, draait hij zijn brug al open. Waarschijnlijk zullen vele Holland se zeilers zuchten: „Daar moeten onze „bruggies" een voorbeeld aan nemen" en zij hebben m i ss ch ie n nog gelijk ook. Merkwaardig is ook, dat de spoorbruggen in Fries land altijd open staan en slechts voor een r"derende trein worden dichtgedraaid. Natuurlijk is lv'" het verschil van vervoer niet emd aan. In Friesland vindt dit nog veel over het water plaats, al overvleugelt en verdringt ook hier zo langzamer hand het vervoer op wielen de prachtige Friese tjalkjes. Thans liggen vele van deze scheepjes soms dagen aan de kant zonder vracht. Ontmoetingen In Friesland zeilt alles en kan men ieder op het water ontmoeten. Het was dan ook niet vreemd, dat wij bij een groot watersportfestijn in Grouw, waar Prins Bernhard met een watervliegtuig op het Pik meer „landde", de markante kop van Karst Leemburg opmerkten, de winnaar van de elfstedentocht 1928. Karst is buiten een goed schaat senrijder ook nog altijd een van de toonaangevende zeilers in de specifieke Friese zeilboten, de schouwen. Op dit festijn, dat werd gehouden ter ere van het 100-jarig bestaan van de Grouwse zeilver eniging ..Oostergo", vond ook een wedstrijd plaats voor al die echte Friese vaartuigen. De prachtige boeiers, tjotters en schouwen met hun stompe koppen braken de golven van het Pikmeer weer eens aan stukken. Heel Grouw was uitgelopen om dit onvergetelijke evenement te aanschouwen. Dui zenden mensen volgden van nabij en verre deze wedstrijden. Wij spraken daar in die gezel lige drukte van deze hoogtijdag ivu m "tmWi Sar** burg. ..Aan elfstedentochten den ken wij in de zomer niet", zei hij. „Maar de eerste de beste rijd ik weer mee." Vol trots toonde hij ons vervolgens zijn nieuwe ver grote B.M. met nylon tuig en de stoere Fries, die eens halfbevrcw ren over het ijs stoof om „zijn" elfstedentocht te winnen, raakte niet uitgepraat over de buitenge wone kwaliteiten van deze Ameri kaanse uitvinding, die volgens hem in tegenstelling met de op vatting van vele andere zeilers, een omwenteling In het vervaardi gen van zeilen zal brengen. Dat de oudere Friezen het niet met Karst eens zijn, bleek al spoedig. Zo'n echte oude Fries was maar matig enthousiast over de „Kist van latten" zoals hij de nieuwe boot noemde en hij kon zich niet voor stellen hoe een „opruchte" Fries de schouwen ontrouw kon worden. Overigens staat deze goede man tamelijk alleen in zijn opvatting, want geheel zeilend Friesland trekt zich niets van tradities aan en zeilt in de geesteskinderen van de Bergumse kapper Bulthuis, de Bergummermeerklassers. Vooral de Vergrote B.M.'s overheersen op de Friese wateren. Duizenden BM's bevaren de wateren. En Bulthuiswij bezochten deze man die het zeilen in Neder land zo populair maakte. Hij ont wierp de BM die zich in een kor te spanne tijds tot de grootste klas se uitbreidde en door hun gemak kelijke bouw ook door de amateur-' scheepsbouwers konden worden gemaakt. Die Bulthuis is thans een ziekelij ke oude man. De watersporters in Nederland vergaten hem niet en zo nu en dan brengt de post in zijn woning dicht bij het Bergummer- meer een postwissel of cheque en daarvan leeft de man, die op zo'n voortreffelijke wijze de lijnen van een boot op papier zette. Een boot, die tot een klasse werd zoals Ne derland er nooit een bezat, die zorg de dat ook de eigenaar van een kleine beurs zijn verpozing op het water kon zoeken. „Een zakenman ben ik niet", glimlachte Bulthuis, „want dan had ik meer geld uit mijn BM's kunnen slaan. Maar duizenden mensen hebben er nu\ plezier van en dat doet mij goed". Verder vertelt hij niet veel nieuws. Wij durven hem niet te vragen of hij nog andere plannen in zijn HIER IS L iimtéiii lihi iJütk; Tijdens een onderbreking van. het spel stormde Zaterdagavond plotseling een kleine jongen het veld op. Hij klampte Piet Kraak aan om diens handtekening te vra gen. Onze doelman was blijkbaar niet erg te spreken, want hij stuur de het knaapje onver richter zake terug. Waarom was Kraak niet te spre ken, zult U vragen? Wel, enige toe schouwers waren zo onsportief hem tijdens de wedstrijd lastig te val len met het smijten van pruimen- pitten, steentjes, enz. Peter Johnson, afgevaardigde voor de honderd meter van Bermuda, had werkelijk pech. Deze forse neger veroorzaakte in zijn serie 100 meter hardlopen tweemaal een valse start en kon onverrichterzake naar zijn eiland terugkeren. Dat was goed werk van onze kogeslingeraar Aad de Bruijn. Wel iswaar was deze athleet met een armblessu in Nederland achter gebleven, maar toch deelde de jury mee, dat De Bruijn 47.11 meter had geslingerd. De jury gaf er dus ook maar een slinger aan. DON QUICHOT OP DE BRUILOFT VAN KAMACHO. BERGEN De reprise van de op voering van Pieter Langendijks blij spel Don Quichot op de bruiloft van Kamacho heeft plaats op Woensdag a.s. 4 Aug. in het openluchttheater te Bergen, 's avonds 19.30 uur. Als het weer wil meewerken zal het de Ber gense Spelers zeker niet aan belang stelling ontbreken, gezien de grote belangstelling bij de eerste opvoering. VERLOREN EN GEVONDEN ANNA PAULOWNA Gevonden: bl. vulpenhouder (terug te bekomen bij slagerij R. Rezelman), een bruinlede- ren portemonnaie (zonder inhoud), een schoot, gevonden op de weg Schagen 't Zand. Verloren: bruin notitieboekje met aantekeningen over bloembollen, een vulpen, een donkerblauw-geruite shawl, een regenjas, een zilveren arm band en <een portefeuille, inhoudende rokerskaart, tetielpunten en foto's, verkennersriem. Inlichtingen op het Politiebureau te Anna Pauolwna. De Pessimist Het was nog niet zo erg laat in de ochtend, toen ik voor het station heen en weer liep, maar tooh begon het al flink warm te worden. De mannen hadden de mouwen van hun overhemd opgerold, en veegden met hun zak doek het voorhoofd af, want zij von den het héét, en daar hadden ze wel gelijk in. En toen gebeurde het. Er kwam een man aanwandelen. Hij liep omzichtig om het ijscokarretje heen, laveerde tussen een paar taxi's door, en ging, kalm, in de rü staan voor de bus naar Leeuwarden. En dat alles was nog niets bijzonders, want er laveren dage lijks tientallen mannen tussen taxi's dpor om bij de bus te gaan staan. Maar deze man was aangekleed. En dat' was wel iets bijzonders. Hij had een lange duffelse jas aan en een zwa re bouffante om zijn hals. En de hoed was diep over zijn oren getrokken,. Aan zijn arm bengelde een paraplu, en in zijn hand hield hij een klein reis koffertje. „Bent U niet lekker of zo?" vroeg ik aan de man. Maar de man keek mij verbouwereerd aan, en vroeg: „Nee, hoe zo?" „Zomaar", zei ik, en ik veegde met mijn hand een paar druppels van mijn voorhoofd, „omdat D zo'n dikke jas aan hebt?" „O", zei de man, „Zo. Ja. Ik be grijp het. Nee"— ik moet naar Leeu warden ziét U". „Juist", zei ik maar ik begreep het niet goed. „En Leeuwarden ligt in het Noorden ziet U", zei de man. „En in het Noorden is het koud. En het regent er altijd. Daarom heb ik de paraplu maar meegenomen, begrijpt U?" Ik heb hem r.iaar niet gevraagd of hij misschien twee stel wollen onder goed aanhad. Engelse pers LANGEDIJK Geboren: Jacobus, zv C van Etten en van T Winder. Ondertrouwd: G J Witteveen, 62 jr. en A Nicolai, 52 jr. beiden alhier; P A Duijves, 40 jr. en P Mol, 39 jr. beiden alhier: D Wiedijk, 32 jr. en G Pranger 24 jr., beiden alhier: C Beers, 51 jr. M Molenaar, 40 jr. beiden alhier: Getrouwd: G W van Hamersveld, 26 XK en G Stip, 25 jr. tt f!7ij laten hier het commentaar JJ volgen van de Londense Zon dagsbladen betreffende de voet balwedstrijd Groot-Brittannië— Nederland: Sunday Dispatch: „De meest vertwijfelde en sensationele wed strijd, die ik de afgelopen jaren heb gezien, met 90 minuten lang robust spel en daarna nog robus- t.er spel. Het was vooral de ver dediging, die de uiteindelijke ze- Jge mogelijk maakte. Groot-Brit- ;tannië kroop door het oog van de naald, toen Appel in de eerste I minuten vlak voor doel, waarin zelfs geen doelman meer stond, over de lat kopte. Sunday Express: „Nederland heeft de nederlaag aan zichzelf te wijten. Als Appel in het begin niet voor open doel had gemist, zou er geen verlenging nodig zijn ge weest. De Nederlanders speelden in de eerste helft prachtig voet bal. Daarna was het met hun vaardigheid gedaan, Als dit Brit se team inderdaad een Olympi sche medaille haalt, zal men daar alleen Simpson dankbaar voor j kunnen zijn." Sunday Times: „De Britse rechts- I buiten Hopper werd bijzonder ruw ondersteboven gelopen en j moest later, omdat hij half ver* doofd was, het veld verlaten. iGroot-Brittannië eindigde met ne igen spelers. Kelleher moest bui ten het veld bijgebracht worden, [toen het eindsignaal weerklonk. iDit was over het algemeen onbe-! i houwen en ruw voetbal met, 'slechts enkele fijne artistieke tfnomenten. Wij wensen de Britten geluk, dat zij zo kalm bleven te-! genover dit ongeoorloofde tack- ling en hinderen, dat volkomen vreemd voor hen moet zijn ge-' weest. Overigens een wedstrijd met veel Interessante ogenblik ken. De Nederlanders speelden meer en beter shortpassing dan wij en zij schoten meer. De 17- jarige Schotse doelman was bril- lant". Sunday Cbronicle: ..Een strijd van louter helden. De te kleine Schotse doelman heeft meer dart eens de situatie voor de Britterf gered, maar ook alle Britse voor4 waartsen, Kippax uitgezonderd* verdienen hulde. Van der Tuyii Lenstra en Wilkes waren de ster* ren aan Nederlandse zijde, maai de Britse wil om te winnen zege-» vierde." Re nolds News: „De Neder* landse Appel miste de gemakken lijkste kans, die ooit een voetï baller werd geboden, maar heref stelde zich daarna. Wilkes, die, in dien het ministerie van Arbeid db zou hebben toegestaan, thans Engeland voetbal zou hebben ge-; speeld, was de hersens van de; Nederlandse aanval. Appel en' Lenstra waren gevaarlijke voor-' waartsen." De overige Zondagsbladen pu bliceerden slechts de uitslag Zwitserse eri Franse Volksdansgroepen^ in hel Openlucht-Theater BERGEN Zondagavond hebben Zwitserse en Franse gasten van de Volkshogeschool te Bergen de talrijke bezoekers van het Openluchttheater in Bergen vergast op Volksdanskunst die zeer in de smaak vieL Het pro gramma werd verzorgd door „Volks- tanzkreis Barn", olv dr. W. Sohapuis en „Les amis de la danse populaire" ol.v. mej. Albert. Voor de aanvang heette de direc teur van de Volkshogeschool, de heer Guesprez allen hartelijk welkom en dankte de WV voor de beschikbaar stelling van het openluchttheater. De dansen werden door de Zwit sers uitgevoerd in klederdracht hoofd [zakelijk uit het gebied van Bern. Voor de Fransen was dit ondoenlijk im voor alle dansen kleding te dra- gen die er bij paste. Zij volstonden imet een eenvoudige Baskische kleder dracht. Voorafgegaan door de Zwitserse vlag betraden de dansers het podium Waarna door" de Zwitsers het volks- ied werd gezongen. Hét was voor hen vens de nationale feestdag ter her- Miking van het verbond der Woud den, 1 Aug. 1291. Communitysinging der aanwezigen oracht „Die Winter is verganghen". De dansen werden keurig uitgevoerd begeleid door accordeonmuziek. De Franse dansen waren iéts meer temperamentvol. Ook deze werden met accordeon en later met de vielle (een heel oud Frans instrument in de vorm van een guitaar, maar met de snaren op een rol, die met de rech- terhancfwordt rond gedraaid en met de linkerhand bespeeld) begeleid. De heer Pierre Panis bespeelde bo vengenoemd instrument en zong hier bij liederen uit Auvergne. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze zoon SIMON CORNELIS T. Swaerts-Rotgans A. J. Swaerts Wieringen, 30 Juli 1948 Stroeërweg 44 H artelijk dank aan allen die mijn thuiskomst uit Indië tot 'n onvergetelijke dag hebben gemaakt. N. W. Booy. Praktijk van J. J. WERNER Arts te Barsingerhorn met ingang van 1 Augustus voortgezét door R.C. P0STHUMA ARTS S, rp eekuren: 8.30 tot 9 uur 13 tot 14 uur (niet op Donderdag en Zaterdag) Consultatiebureau voor zui gelingen te Barsingerhorn en Kolhorn Donderdags *e 14 u. gevraagd bij de dorsmachine C. SNEL Zanddijk 17 Julianadorp WEGENS VACANTIE VAN 9 TOT 17 AUGUSTUS J. BOONTJES Schoenmaker Barsingerhorn Sinds 27 Juli EEN PINK Gaarne terug bezorgen bij TH. BLAUW Moerbeek D 79 Barsingerhorn Wegens overcompleet een nieuw 12 els wollen VLOERKLEED 2 kanten legger JAC. DE BOER Laan D 120 Schagen Te koop prima Ford A Auto-trekker badenm. achter 750 x 20 of ruilen voor Jeep Jb. van Essen Petten post Burgerbrug. Gevraagd in gezin met 3 k., een flink, prettig MEISJE voor dag en nacht. Loon f 65 f 75 p. maand. Grote was buitenshuis. Hulp van werk ster. Mevrouw KELLER, Curtiuslaan 87, Blockhove- park. We zijn verloofd: KEES BOS en LENY STOL 322 J.A.V.A. Semarang Rembrandtstraa't 11 22 Juli 1948 Gevraagd voor zo spoedig mogelijk in staat zelfstandig balans en V en W rekening op te maken. Ongehuwden hebben voorkeur Schriftelijke sollicitaties met opgave genoten vooropleiding aan het PROEFBEDRIJF VOOR LANDBOUWWERKTUIGEN EN ARBEIDSMETHODEN WÏERINGERMEER ■k is ook Uw adres voor Franse- Parfums en dergelijke tl. Niedorp Tel. 271 K 2261 heeft voor U een hulp in de huishouding is een waardige zuster van de bekende ERRES- STOFZUIGER. Een spruit uit de goede familie, oerdegelijk, zuinig, eenvoudig en een keurige ver schijning. Ze is niet zwaar op de hand en neemt genoegen met een klein plaatsje in de gangkast Laat haar het werk doen. Zij wrijft de vloer in en boent haar uit, intensief, regelmatig en met gemak. Vraagt demonstratie. HGUTTIL ALKMAAR - TEL. 4374

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 4