MIDDAG Uw goederen langs de weg rrawwr uren in Alkmaar (I): De Paardenmarkt, een verzamelplaats van Vrachtrijders Dagelijks rijden er honderden, ja, duizenden vrachtauto's door heel het land. Er zijn er, die voor een bepaalde firma rijden zij vervoeren hun eigen goederen naar hun afnemers. Maar er zijn er ook, die op bestel dienst werken, en dat zijn er waar lijk niet weinigen. U kunt op deze wa gens een pakje meegeven of een baal meel verzenden zij brengen het waar het moet zijn. In Alkmaar nu, kimt U deze wagens dag aan dag op de Paardenmarkt zien staan. Het is daar een druk geloop van boden,' die hun remboursementen gaan afrekenen, en van jongens, die uit de kanforen kisten en zakken naar de auto's kruien. Naast de wagen op Heiloo staat daar de dienst Rotterdam Alkmaar, een grote, forse wagen. Een kléin karretje, dat haast niet op valt. begint te stennen, wanneer men met een grote slinger de motor aan draait, en een sjouwer laat met een zucht van verlichting een zwaar pak In- een open laadbak glijden. Zó is het, 's middags op de Paar denmarkt. Snel vervoer Het lijkt voor de buitenstaander een rommelig geheel. Hij weet niet,wat er van.te denken, hij weet niet, hoe hij de regelmaat in deze komende en gaan de auto's moet* vinden, en hij is daar om zonder meer geneigd te ver onderstellen, dat die regelmaat dus wel niet'aanwezig zal zijn. Maar de heer Van Nimwegen van de „Vèrvoerscentrale" weet ons anders te vertellen. „Vroeger", zo vertelt hij ons, „was het ongeregeld vervoer ook werkelijk ongeregeld dat is echter tegenwoo: dig anders geworden. Men onderscheid de de primaire lijndiensten, zoals bij voorbeeld een dienst AlkmaarMaas tricht, de secundaire diensten en de tertiaire. Deze laatste brachten de goe .deren tot in het allerkleinste gehucht. Deze groeperingen noemde men het geregeld vervoer.. Het ongeregelde daarentegen besloeg een misschien zelfs nog groter plaats. Dit ongeregelde vervoer wordt nu opgevangen in een grote organisatie, de Bonex. Met het doel, de goederen zo snel. 10 onbeschadigd en zo goedkoop moge lijk op de plaats van bestemming te krijgen, opende deze organisatie op 26 Juli j.1. de eerste van een zestal zgn. ringdiensten. Door deze ringdien «ten wordt het mogelijk, de goederen binnen de 24 uur af te leveren het geen zeker een vooruitgang zal zijn. Maar meen nu niet, lezers, dat de ze ringdiensten van de Bonex de lijn diensten, het geregeld vervoer dus. van hun plaats trachten te dringen Integendeel, de bedoeling i., dat deze lijndiensten in het ring verkeer opge nomen zullen worden. Zo wordt du? het ongeregeld vervoer, een „gerggeld ongeregeld" vervoer. Het voordeel van deze organisatie is, dat de ver voerders volledig hun zelfstandigheid behouden. Maar er zal ook wor STICHTING '40—'45 De heer De Lange, eigenaar van 't Harmonie-theater, mag zich verheu gen in goed gevulde zalen. Dat is geen wonder, want de film „De Beste Ja ren", die daar wordt vertoond, is waarlijk nog de slechtste niet, die Alkmaar te zien heeft gekregen! Waar wij allen van het prachtig kunstwerk genoten, heeft de heer De Lange de Stichting 1940'45 niet ver geten, die zoveel ontroostbaar leed tracht te verzachten. Hij stelde voor deze vereniging 50 pet. van de op brengst van de eerste avond ter be schikking. Het filmverhuurkantoor werkte mee, door over de eerste avond geen rechten te heffen, en ook de be lastingen liéten zich niet onbetuigd. Een prachtig werk!! Uren in Alkmaar Er wordt gewerkt in Alk maar. Niet, dat er elders niet gewerkt zou worden geenszins! Maar het werk, dat onze Alkmaarders doen, interesseert ons in het bij zonder. Daarom dan ook, le zers, hebben wij gemeend, u over dat werk geregeld aardige bijzonderheden te moeten vertellen. Vele tak ken van industrie, van nij verheid, van handfl, wor den in alle stilte bedreven. Die ze beoefenen zijn geen mannen die aan de weg timmeren zij zijn de har de', alledaagse werkers. En dat is het, waarover wij u in deze serie reportages „Uren in Alkmaar" zullen schrijven: over hen die wer ken in de ochtend, in de middag en in de nacht. der. gecontroleerd; en da is wel nood zakelijk, want, wegens onze zegsman, 50^pCt. der vervoerders zijn niet com petent voor hun werk. Zij, die" een eigen bedrijf hebben moeten goed zijn onderlegd, zij moe ten hun werk efficiënt weten in te delen, met papieren om kunnen gaan zo goed als met hun vracht en hun motoren. En dat is nu het ideaal. U ziet het er zit méér achter die paardenmarkt dan men zo op het eerste gezicht zou vermoeden. Honderd vijftig lijndiensten vinden in Alkmaar een standplaats, en vele, vele boden met ongeregeld vervoer. En tochtoch hebben zij het niet meer zo druk als voorheen. Zeker, hun aanta] adressen is wel ongeveer gelijk 'gebleven maar de hoeveel heid goederen per adres is vermin derd. Ja, de twaalf bestelkantoren van Alkmaar hadden het in 1946 drukker, en zij wijten het geval thans aan de duurte der goederen.En of dat snel zal verbeteren? VOLKSZANG VOOR DE MICROFOON Van de Volkszangdemonstraties, wel ke ter gelegenheid van het Regerings jubileum van HM de Koningin (de Hoge Beschermvrouwe der Neder- landsê Vereniging voor de Volkszang) op Donderdag, 5 Augustus a.s. te Apeldoorn in „Bloemen in Berg en Bos" worden gegeven en bijgewoond door ongeveer 1600 leden (waarvan plm. 1000 uit hét Noorden) en vele autoriteiten, zal de Avro een deel uit. zenden van 11.45 uur tot 12.30 uur. Enige leden in gewestelijke kleder dracht (Drentse, Groningse, West- Friese, alsmede Alkmaarder kaasdra gers mét hun burry) zullen aan dit Volkszangfamiliefeest de nodige luis ter bijzetten. ALKMAARSE BEDRIJFSVOETBAL De uitslagen van de week van 26 tot en met JÏ0 Juli '48 luiden als volgt: Afd. A: LichtbedrijvenStabilïtas Afd. B: TelefoniaAPSV II VensaMelkboeren StoelPapierduivels SlagersPostillon Afd. C: KromBBC 23 PerzifoLandbouwhuis n 16 4—0 1— 4—2 2—2 3—2 Over de hoofdweg DordrechtMoerdijk worden nabij eerstgenoemde stad een aanta! nieuwe viaducten en bruggen gebouwd, die het verkeer uit Dordrecht naar de snelweg zullen leiden. In verband met deze werkzaam, heden is de rijbaan ter plaatse door houten hekken in tw«e delen ge splitst, waarboven een nieuw viaduct wordt gebouwd. De werkzaameden aan de nieuwe rijksweg MoerdijkBreda naderen haar voltooiing: het laatste viaduct is gereed en men is thans bezig met het ophogen der zijkanten. Nu nog de bestrating en de automobilisten kunnen gebruik maken van een prachtige snelweg van Moerdijk naar de Belgische grens. De zandtreintjes, die het materiaal voor het ophogen van de weg aanvoeren, blokkeren tijdelijk de nog in gebruik zijnde hulpweg. Op de achtergrond de nieuwe brug, waaraan de laatste hand wordt gelegd. Nieuws uit Egmond aan Zee WANNEER KOMT HET VUURWERK IN EGMONBT AAN ZEE? EGMOND AAN ZEE De VW in Egmond aan Zee ontvangt de laatste dagen herhaaldelijk uit Alkmaar én omgeving telefoontjes met de vraag: Wanneer komt het vuurwerk in Eg mond aan Zee? Het is ook langzamer hand traditie geworden dat Egmond een vuurwerk aanbiedt. Thans verzoekt de VW ons aan onze lezers bekend te maken, dat dag en uur vastgesteld zijn. Hét vuur werk zal plaats hebben op Zaterdag avond 14 Augustus om half 10. Het belooft een groots schouwspel te wor den. Zijn wif wel ingelicht, dan zul len er 67 nummers worden afgesto ken. Overdag zullen de s'trandfee.st^u worden gehouden en voor het vuur werk «al getracht worden de mede werking van een muziekcorps të krij gen om de tienduizenden bezoekers, die er verwacht worden eerst in een feestelijke stemming te brengen. Voorts vernemen wij nog dat er op 11 Augustus des avonds in de Voor straat ter hoogte van de kruideniers zaak van Jan Daalder een openlucht filmpje zal worden vertoond. „DE STIER" TEN BATE VAN DE STICHTING 1946—1945 De toneelgroep van de ver. Vroom, Vrij en Blij zal Donderdagavond in de zaal van De Vergulde Valk opvoering geven van "het toneelstuk „De Stier uit Californië". De gehele opbrengst komt tenjjat4 vari de Stichting 1940—1945. J Dit stuk, dat in de afgelopen \Win-l ter twee maal voor uitverkochte za len werd opgevoerd, verdient zeker aller belangstelling en u steunt het mooie doel der Stichting. Kaarten verkrijgbaar aan de zaal en bij de heer Overpelt, Voorstraat, bestuurslid van de afd.^Egmond van de Stichting 1940—'45. DE DIENST BERGEN—EGMOND AAN ZEE GEOPEND Met ingang van Maandag 2 Augus tus opende de Naco de busdienst Ber genEgmond aan Zee. Geheel in alle stilte vertrok Maandagmorgen de 1ste Nufsspaarbank te Alkmaar Maandoverzicht Juli 1948 In de loop der maand Juli werd op de spaarbankboekjes ingelegd f 300.581,09 (vj. f 259.519.60) en terug betaald f 323.508,56 (vj. 296.923,57) alzo minder ingelegd dan terugbetaald f 22.927,47 (vj. f 37.403.97) Het aan inleggers verschuldigde ka pitaal bij de aanvang van het Jaar f 10.396.293,63 bedraagt nu f 10.523.748,94 (vj f 10.159.811,29). Het aantal in de loop van Juli nieuw uitgegeven boekje bedraagt 141 (vj 137). Ingetrokken werdep 118 boekjes (vj 122). Het aantal in orhloop zijnde boekjes, bij de aanvang van het jaar 25.606,. bedraagt thans 25.821 (vj. 24965)Van dit aantal behoren 17024 (vj. 16601) aan personen of in stellingen te Alkmaar gevestigd; 5967 (vj 5538) aan personen of instellingen elders woonachtig en 2830 (vj. 2826) aan 'schoolspaarders. Onder de in Juli nieuw uitgegeven boekjes zijn begrepen 24 (vj. 31) voor jonggeborenen (op ceze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van f 1. In Juli bedroeg het aantal posten van inleg 3316 (vj. 3266) dan van te rugbetaling 1984 (vj. 2024 tezamen 5300 (vj. 5290). De lediging in de loop der maand Juli van 433 (vj. 359) spaarbusjes le verde een bedrag van f 6475,76 (vj. f 5652.04) aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde busjes, bij de aanvang van het jaa03663, be draagt thans 4145 (vj. 3717). agenda 7.308 uur: Oecumenische wijdings- dienst. Grote Kerk. Toegang vrij. Donderdag 7.45 uur: op BSV_terrein te Bergen voetbalwedstrijd kellners en kaste leins ten bate van de t.b.c.-bestrijding Lopende vuurtjes bus uit Bergen. Geen toespraken, geen vlaggen en toch wordt hiermede weer een schrede gezet óp de weg naar de wederopbouw. Thans heeft Egmond aan Zee al de vooroorlogse verbin dingen weer terug. En Bergen? Ber gen krijgt een rechtstreekse verbin ding niét alleen met Egmond a. Zee, maar de bussen rijden door naar Cas- tricum (station) met aansluiting op de treineii naar Amsterdam en Haar lem en om de twee uur een verbin ding met Beverwijk en IJmuiden. Hierdoor wordt het voor de gasten mogelijk om op een gemakkelijke ma nier een bezoek te brengen aan de grootste sluizen, de vissershaven en de pieren 'te IJmuiden. LOOS ALARM Het scheelde niet veel of de bad gasten hadden de reddingboot Presi dent S'teijn zien uitvaren, want de kanovaarder J. Visser was reeds uren op zee en tegen donker was hij nog niet teruggekeerd. Juist voor de boot zou uitvaren kwam de eenzame roeier weer behouden aan land. De burge meester heeft het kanovaren nu met een radicaal verboden, daar er toch altijd gevaren aan verbonden zijn. JONG ACHILLES AAN HET WERK Hadden vorige week de leden en adspiranten van „Achilles" hun wed strijden op het sportterrein, thans werkten de allerjongste adsffirantjes om een prijs in de zaal van de Ver gulde Valk. De uitslag was als vol^t: Jongens 8 tot 10 jaar: le prijs C. Dek ker, 2e R. Wijn, 3e J. Wijker. Meisjes 5 en 6 jaar: le prijs: A. Glas, 2e J. Hopman, 3e G. Visser. Jongens 5 tot 7 jaar: le J. Gul, 2e J. Spit, 3e C. Rem. Meisjes 9 jaar: le B. Heere, 2e W. Zwaan, 3e T. Visser. Meisjes 7—9 jaar: le C. Wijker, 2e J. de Graaff, 3e H. Broek. Meisjes 10 en 11 jaar: le B .Vuil, 2e G. Kappen, 3e W. Zwart JUBILEUMFEESTEN Het Comité voor de jubileumfees ten vergaderde in het raadhuis en heeft het volgende programma opge steld. De dag waarop Egmond aan Zee zal feestvieren is bepaald op Zater dag 4 September a,s. Des morgens zullen kinderfeesten worden gehou den. Het Comité zal hiervoor evenals in vorige gelegenheden de medewer king vragen van de onderwijzers en onderwijzeressen uit de gehele ge meente. De kinderen kunnen zich dan op Donderdag 2 September bij hun eigen klasse onderwijzer (es) aange ven. Voor deze kinderwedstrijden zul len fraaie prijzen worden beschik baar gesteld. Des middags zullen er athletiek- wedstrijden worden gehouden, zoals 100 m hardlopen heren, 80 m dames 800 m heren, 4 x 100 m estafette da mes en een wielerwedstrijd over een afstand van 1600 meter. Deze laatste wordt in twee gedeelten gehouden. Eén voor de leeftijd 14 tot 17 jaar en één boven de 17 jaar. De wedstrijd zal worden besloten met een num mertje touwtrekken en bij voldoende deelname een wedstrijd tussen bak kers, mét hun bakkerskarren in het bedienen van klanten. Des avonds zal de gymnastiekver. „Achiliës" een korte demonstratie ge ven, die met schijnwerpers of fakkels verlicht zal worden. Na afloop van deze demonstratie wordt een fakkel- optocht gehouden. Het comité zal er voor zorgen, dat op een drietal adres sen in Egmond aan Zee fakkels te koop zijn. Dé avond wordt besloten mét een openluchtbal. Het feestter rein zal gelegen zijn in het dorp, n.1. in de Wilhelminastraat tussen Tromp straat en Julianastraat. SCHOOLFEESTJE - OPENBARE LAGERE SCHOOL De leerlingen van de o.l.s. maakten Vrijdag met hun leerkrachten hét jaarlijkse schoolreisje. De tocht ging Wat hij tegen die man<gez;ga 1: weet ik niet: Het moet wel iets heel lelijks geweest zijn. Misschien wel: „ouwe, rare kerel", of zo, in iedér ge val was de man erg boos geworden en hij had z'n best, gedaan om de jongen te pakken te krijgen. Met een gezioht van: „ik zal je mores lerén" stapte hij naar z'n plaaggeest toe. maar deze wachtte de bui niet af en nam de benen. De man zette hem na, op het Waag plein had hij de jongen bijna te pak kenbijna, want de knaap zag nog net kans om in een lantaarnpaal te klimmen Daar hebben ze op elkaar gewacht. De man op de begane grond, de jon gen met zijn arnjen en benen om de paal geklemd, de jongen dacht: „Nou kan je toch niet bij me komen" en de man zei: „Ik wacht net zo lang. tot dat je eruit valt". En werkelijk, dat deed—ie, hij nam er zijn gemak van een keek af en toe eens plagerig naar boven, waar de jon gen erg benepen begon te kijken en zich bijna niet meer kon houden als een opgejaagd diertje blikte hij om zich heen....zou er dan ne*rgens hulp op komen dagen? Ja, hulp heeft deze lantaarnpaaltoe rist tenslotte gekregen, er was op het Waagplein iemand, die het gebeurde had gadegeslagen en hoewel deze aan u.an achtereen staande hun werk mc ten doen, rennend van de een naar d. ar.der. Tijdens deze drukte is het d<» zakenman niet altijd mogelijk zoveel zorg als gewoonlijk aan zijn etalages te besteden, ieder ogenblik van de dag moeten de modepoppen met andere kleren worden aangekleed, de kopers verdringen zich voor' de ramen, voor de toonbank in de winkel.er moet haast worden gemaakt. Daarom neem ik het die etaleur niet kwalijk, dat zij zo af en toe een paar poppenbe nen en armen laten liggen, een hoofd verkeerd neerzetten of een jas ver keerd knopen't is uitverkoop drukke verkoop. Ook de klok van het Gymnasium was met vacantie gegaan. Zo gauw de deuren van de school werden ge sloten weigerde de klok zijn dage lijkse rondjes te maken. Hij sohijnt echter bemerkt te heb ben, dat de mensen niet tevreden wa ren over zijn afwezigheid en gisteren is hij weer gaan lopen. En denk er nu om, beste klok, gelijk blijven! Het Nederlandse Leger des Heils is sinds enige tijd na vele voorbereiden de werkzaamheden, weer met zijn ar beid begonnen. Ook in Alkmaar. In de Hekelstraat op nummer 9, vond gistermiddag een installatie Door Straten en Buurtjes vanklijk van mening lyas, dat hij zich maar liever niet met deze affaire moest bemoeien, vond hij het later toch wel wat gortig worden. De jongen hing al een uur in de paal De redder in de nood is naar de man toegestapt en toen heeft hij eigen lijk iets heel lelijks gedaan, maar ik neem het hem niet kwalijk, omdat hij een groot kindervriend is. Hij heeft tegen de man gezegd: „Gaat U nu maar even naar de polif:- Er loopt wel een agent in de Langestraat en die kan de jongen wel ever naar bene den halen. Ik wacht hier wel even". En de man heeft het gedaan en de jongen heeft zich laten zakken en de kindervriend is een straat je om gegaan...... Denk erom, niks tegen die man zeggen hoor! De kaasmarkt? 'Odh, wat is de druk te van de kaasmai'kt, vergeleken bij de invasie van winkelende vrouwen tijdens deze punten vrije uitverkoop? Je staat er versteld van, zoveel goe deren iedere winkelier beeft op te ruimen, er worden zomaar guldens ca deau gedaan. Honderden, ja, laat ik gerust zeggen, duizenden huisvrouwen doen er hun voordeel mee. De enigen, die ik tijdens deze dagen niet benijd, zijn de winkelbedienden, d^ verkopers en verkoopsters, die samenkomst plaats, waar de nieuwe officieren door brigadier erf r evrouvv F. FavreCranston werden ingeleid. Zaterdagmiddag werden in de Oude gracht hengelwedstrijden gehouden voor .de jeugd. We hebben U er al over verteld. Bijna honderd jongens namen er aan deel en het bestuur van de Alkmaarse hengelsportvereniging „Luctor et Emergo" is van plan ieder jaar op 31 Augustus zo'n wedstrijd te houden. Ik weet wel zeker, dat er belangstelling genoeg zaj zijn. In deze school vacantietijd zitten iedere dag honderden jongens en meisjes aan de kant van de Oudegrachf' en ze turen met het geduld van volleerdehenge 'laars in het water enze vangen heus wel wat. 's Middags, omstreeks vijf uur gebeurt het wel eens, dat zij hengels terzijde gooien en de man achterna lopen, die met zijn net het water „afgraast" naar snoekvisjes en als de tientallen witjes in de grote emmer plonzen denken ze: „Daar kan ik de hele week voor zitten". Verleden week had iemand en. r«°i boot verloren, nu heeft de politie een fiets, waarvan de eigenaar onbekend is. Het enige wat ZÜ weten is, dat de ze fiets een heer toebehoort. Toe mijn heer, haal Uw karretje vlug. Gecosiumeerde Voetbalwedstrijd Zoals wij reeds meldden, hebben de Alkmaarse kell ners en kasteleins zich ver enigd, om ten bate van de t.b.c.-bestrijding ook dit jaar weer een gecostumeerde voetbalwedstrijd te organi seren. Deze wedstrijd nu vindt a.s. Donderdag plaast op het BSV-terrein te Ber gen. Ze begint om kwart voor acht: zorgt allen aan wezig te zün. Zo werkt ge mee aan de t.b.c-bestrijding! ditmaal naar Schiphol. Met grote be langstelling werd geluisterd naar de uitleggingen van de rondleider. Er viel heel wat 'te bezien. Vervolgeijs werd een bezoek aan het Muiderslot gebracht. Vooral de leerlingen van de hoogste klassen genoten hiervan het meest omdat de figuren als Flo- ris V en P. C. Hooft, van welke zij op de geschiedenisles al meemalen hadden gehoord, thans voor hun gin gen leven, nu zij hier hun verblijf plaatsen en gebruiksvoorwerpen za gen. De dag werd besloten met een be. zoek aan de speeltuin Oud-Valken, veen, waar naar hartelust werd geno. ten. Voor de Egmondse jeugd, die nog te jong is om op zee te gaan ka- navaren, was de kanovijver een el dorado. Te ongeveer half negen rol den de bussen met de zingende kin. deren het dorp weer binnen, wat dan hét einde was van een heerlijke dag. In Vaticaanstad werd ->p het Sint Pietersplein een bom gevonden door een 6traatveger. De helse machine moesj ter plaatse tot ontploffing wor den gebracht cmdat de veiligheidspal reeds was verw'jderd. DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1948 Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram.muziek; 9.05 Solistenconcert; 10.00 en 1045 Gram. muziek; 10.15 Morgendienst 11.00 ;De Zonnebloem; 12.03 Orkest Klaas van Beeck; 12.30 Reportage Olympische Spelen; 13.00 Nieuws; 13.20 Zangreci tal; 13.45 Hors 'd oeuvre; 14.00 Orkest André Kostelanetz; 14.30 Voor de vrouw; 15:00 Bijbellezing; 15.45 De Zo mer in het land; 16.10 Reportage Olym pische Spelen; 16.50 NCRV-kwartet 17.30 Busohstrijkorkest; 17.45 Olym pische Spelen; 18.30 Ned. Strijdkrach ten; 19.00 Nieuws; 19.30 Het actueel ge luid; 20.00 Nieuws; 20.15 Plaatvaria; 21.00 Amerikanen en wij, lezing; 21.30 Openluchtconcert; 22.15 De vaart der volkeren; 22.35 Gram.muziek; 22.45 Avondoverdenking; 23.40 Nieuws. Hilversum n 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.20 Reportage Olympische Spelen; 7.50 Dagopening; 8.15 Gram. muziek; 9.15 Morgenwijding; 9.35 Ar beidsvitaminen; 10.35 Gram-muziek; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Frans operaconcert; 11.45 Volkszang-demon stratie; 12.38 Dick Willebrandts, piano 13.00 Nieuws; 13.15 De Kwintetspe— Iers; 14.20 Solistenconcert; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.00 Assortimen- to, gevarieerd progr.; 16.30 Coimbra een Portugees progr.; 17.00 Kaleidos- coop; 17.30 Gram.muziek; 18.00 Nieuws 18.30 Ttjfi Skymasters; 19.15 Kamermu ziek; 20.00 Nieuws; 20.05 Reportage Olympische Spelen; 20.15 Meesters der Melodie; 21.00 De eerste auto, hoorspel; 21.35 Lys Gauty zingt; 21 55 Pierre Palla, orgel; 22.30 Olympische Spelen; 23.00 Nieuws. Bij overstromingen in de Chir.rsa provincie Hoer.an zijn 8.366 mensen omgekomen. Er dreigt in een groot gebied bovendien hongerrnood.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 2