Ikmaaider 5 JAARGANG 1301 NnOLl°M>v PERS 19ó DONDERDAG 5 AUG. 1948 Haagse tramstaking voorlopig opgeheven Graaf Bernadotie poogt Arabische vluchtelingenpuzzle op te lossen Tweede gouden medaille voor Fanny Blankers-Koen Uitg. voor de Stichting De Vrije Alkmaar der. Abonnementsprijs 3 45 per kwartaal f 1.15 per week by vfy uitbetaling. Advertenties 14 ct. p. m.m., familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur. J. v. Zoonen - Bureau. Ridderstraat hoek Oudegracht-Tel K 2200- 3971 Perspectief Eindelijk zijn de handelsbesprekingen te Frankfort tussen vertegenwoordi gers van Nederland en de Bizone af gesloten en naar de eerste berichten melden, niet onbevredigend verlopen We zullen voor een bedrag van onge veer honderd en tachtig millioen gul den aan producten naar dit deel van Duitsland kunnen leveren, waartegen over een invoer uit Duicsland staat van honderd en dertig millioen. Natuurlijk willen we graag wat heb ben van de Duitsers. We zonden baast zeggen, we hebben nog een en ander van hen te goed. Toch vinden we dit niet het belangrijkste. Belangrijker is. dat er nu wellicht weer een mogelijk heid wordt geschapen om op regelma tige wijze van ons teveel aan tuin bouwproducten af te komen. Tot dusverre zat ons dit niet zo glad. We konden wel aan Duitsland leveren maar we moesten maar afwachten, wat er voor terug kwam. Op de duur werd dit voor de tuinders en veilingvereni gingen een onhoudbare toestand. Toen men echter enkele dagen geleden tengevolge van deze moeilijkheden met de tomaten een andere gedragslijn wil de volgen, trad een rigoureuze prijs daling op, die zonneklaar aantoonde, hoe buitengewoon kwetsbaar onze tutn bouw wel is. Nog is niet alles in kannen en krui ken, maar er is tenminste weer enig perspectief Het werd trouwens tijd. Want andere landen zaten niet stil en zijn druk bezig om ons van de vtoj ors zo belangrijke Duitse markt ce verdringen. Wie de verschillende hierover gepu bliceerde berichten beziet, voelt zich min of meer onaangenaam gestemd. Italië heeft reeds geruime tijd geleden overeenkomsten afgesloten met de au toriteiten, waarbij het grote hoeveel, heden groenten kon leveren,, waarvoor bet In dollars betaald werd. Hongarije, waar' de tuin_ en Iandbou1 zich snel begint te ontwikkelen, wil graag leveren en wordt een concurrent van betekenis. Wanneer Nederland door de Geallieer den niet in staat wordt gesteld om op de markt in Duitsland te verschijnen, zou dit afzetgebied voor goed verlo ren gaan. In dit verband vragen we ons af, waar om b.v. de Italianen eerder in de ge legenheid zijn gesteld om tuinbouw producten te leveren. Het is mogelijk dat hier „technische redenen" in het geding waren, maar wij willen niet verhelen, dat deze af faire ons pijnlijk heeft getroffen. Het is tenslotte nog niet zo heel tan. geleden, dat Italianen aan de zijde der Duitsers heftige tegenstanders waien van de Geallieerden Langzaam maar zeker komt er nu ei.i opleving. We zullen in de nabije toe komst nog geen gouden bergen kunnen verwachten. Ook niet van de uitvoe: naar de Bizone. Daarvoor is de toe. komst in Duitsland nog te slecht. Onze tuinders krijgen echter weer lucht. De gedachte dat hier producten zou den moeten worden vernietigd, ter wijl ze elders nog graag gegeten we den. is immers ondragelijk. Erger nog was de wetenschap, dat de producten van de Nederlandse tuin bouw geen kans kregen. De overeenkomst van Frankfort, maar vooral de uitvoering er van zal tuinderskringen dan ook met belang stelling tegemoet worden gezien. v.Z Vakbondsleiding kreeg harde woorden te incasseren Nadere voorwaarden Het personeel van de Haagse Tram wegmaatschappij besloot het werk gisteren te hervatten op voor waarde, dat op korte termijn een loonsverhoging van 13 pet. zal wor den gegeven. Het besluit viel in een vergadering op Dinsdagavond gehouden. Het personeel, grotendeels lid van de Nederlandse Vereniging v. Spoor, en Tramwegpersoneel hoorde kalm de loonvoorstellen van het hoofdbe stuur en hèt afdelingsbestuur aan. Voor de organisatie sprak de heer De Later. Nadien kwam de leider van het stakingscomité, de heer L. Touw, voor de microfoon, die mede deelde, dat deze voorstellen voors hands voldoende basis geven, om het werk te hervatten, maar dat het per soneel zich het recht voorbehoudt op nieuw in staking te gaan, indien deze lonen niet op korte termijn van kracht worden. Hij spoorde aan tot discipline en scherpe strijd in vakverenigings verband. Hij kreeg een donderende ovatie. Na enkele sprekers uit het publiek trad nu de heer De Later, die tezamen met zijn medebestuurders, felle verwijten over sloomheid en na latigheid te horen had gekregen, op nieuw voor de microfoon. Hem werd het spreken af en toe onmogelijk ge maakt onder geschreeuw van o.m.: „Wat jullie in anderhalf jaar niet konden, hebben wij in vier dagen strijd bereikt". Men acht de kans groot, dat de di rectie de loon voorwaar den, thans door =de bond gesteld, zal aanvaarden. De stakers eisten van hun kant, dat er geen rancune-maatregelen zullen worden getroffen, dat de stakingsda gen zullen worden doorbetaald en dat de stakingsleiding in de looncommis- sie zal worden opgenomen. Leider van Irgoen Zwai Leoemi verschijnt in het openbaar Menahem Beigin, de 37_jarige lei der van de Irgoen Zwai Leoemi, Pool van geboorte, heeft Woensdagmorgen een menigte van drieduizend Joden op he; Zion-plein in Jeruzalem toegespro ken. Zijn toespraak duurde anderhalf uur. „De Ondergrondse heeft de Brit ten dit land uitgegooid" aldus ver klaarde hij, „en de Ondergrondse zal de strijd opnemen tegen elk interna tionaal regiem, dat proberen mocht Jeruzalem aan de Joden te ontwrin gen". Irgoeil-manschappen, die Schotse mutsen met groene pompons droegen en met tommyguns gewapend waren, stonden op de daken in het rond. Is raëlische politie zag toe, hoe de mili taire politie van de Irgoen het ver keer regelde tijdens de rede yan Bei gin. Gister begonnen te Bisley de wed strijden snelvuurpistool. Onze enige deelnemer is P J. Kessels (Tilburg), die de eerste dag 251 punten bijeen, schoot Finland heeft hef plan een voorstel in te dienen betreffende het invoeren van een zweef vliegwedstrijd en een 40 km. bosloop als Olympische num mers bij de Spelen van 1952 te Hel sinki. weerbericht WEINIG WIND rw?a:- bewolkt met enkele opkla rinven. Overwegend droog weer. Wei «U me: or.*eveer dezelfde tempe 1 f x'. yiateren. Fantaseerde Miss Bentley spionnage-beschuldiging Nathan Gregory Silvermaster, een vroegere Amerikaanse regeringsamb tenaar, die wordt beschuldigd van spi onnage ten behoeve van de Sowjet- Unie heeft onder ede verklaard, dat hy geen spion of agent voor een vreem de mogendheid is of ns geweest. Zijn beschuldiger, de voormalige communistische agente miss Elizabeth Bentley, hoorde zijn getuigenis aan. Zij heeft beweerd, dat Silvermas ter het hoofd van een groep ambtena ren was, die haar tijdens de oorlog in lichtingen ten behoeve van Rusland verschafte. Silvermaster zeide, dat haar beschul digingen vals en fantastisch waren en dat hü slechts kon constateren, dat zij een neurotische leugenaarster was. Silvermaster weigerde te zeggen of hij communisme was of geweest was. Ook wilde hij geen vragen over het communisme beantwoorden, daar elk antwoord een zelfbeschuldiging zou kunnen inhouden. Hij beriep zich op zijn grondwettelijk recht. Olympisch nieuws Onze verspringsters Gerda van der Kade-Koudijs en Nel Karelse plaatsten zich door sprongen van resp. 5.44 en 5.36 m Fanny Blankers.Koen had zich voor dit nummer teruggetrokken. De verste sprong werd gemaakt door Rus. sell (Jamaica) met 5.61 m. De moderne vijfkamp is nu ook ge ëindigd. Het laatste nummer was een 4000 m. bosloop, die door de Zweed se luitenant Weklin werd gewonnen. De totaal-zege was echter niet voor hem, doch voor zijn landgenoot, luite nant Grut, die met een geweldige voorsprong eerste werd. Hij veroverde 16 punten. Tweede wedr Majoor Mo re (Ver. Staten) met 47 punten en derde, luitenant Gardin (Zweden) 49 punten. De Nederlandse vedergewiebt H. Dijk heeft bij de worstelwedstrijden Grieks-Romeinse stijl, zijn partij te_ gen de lenige Egyptenaar Kandil Seyed met 1 tegen drie strafpunten verloren. Onze landgenoot Kees Kievit heeft zich geplaatst voor de halve finale 100 m. rugslag heren. Hij werd tweede in zijn serie met een tijd van 1 min. 10.8 sec. De snelste tijd werd gemaakt door de Amerikaan Stack met 1 min. 6.6 sec. Daar kan Kees voorlopig niet aan tippen Tijdens de series 400 m. (zonder Nederlandse deelnemers) maakte de Jamaicaan Wint de snelste tijd van de dag (47,7 sec.), In elk geval al sneller dan ons Nederlands record. Wim Slijkhuis heeft op fraaie wijze in een machtige eindspurt zijn serie 1500 m. gewonnen voor dc ver maarde Tsjech Cevona en de Fin Jo_ hannson in de tijd van 3 min. 52,4 sec. De Ruyter werd in zijn serie vierde (3 min. 55 sec.) en werd uit geschakeld. Onze middengewicht-wors'telaar De Groot is door een nederlaag te gen de Hongaar Nemeti uitgescha keld van verdere deelname. Schou ten (licht-n.idden gewicht kwam door het niet opkomen van de Turk Ozdomir in de volgende ronde. Ook Munnikes (lichtgewicht) plaatste zich in de volgende ronde door een zege op de Belg Rombauts. De Zweed Ullman en de Hongaar Takacs leiden na de eerste dag bij het Olympisch kampioenschap schie ten snelvuurpistool. Het Nederlandse waterpolozeven- tal speelde met 3—3 gelijk tegen België. Een overwinning was ver diend geweest, maar de scheidsrech ter floot het spel geheel dood, waar door de ploegen niet tot hun norma le spel konden komen. Alle drie Nederlandse meisjes plaatsten zich voor de finale 100 m rugslag. Ria van der Horst werd 3e in haar serie, Greetje Gaillard vijfde en Dicky van Ekis vierde. Greetje en Dicky konden zich echter door haar vrij goede tijden van een fina leplaats verzekeren. In de zeilwedstrijden brengt ons land er weinig van terecht. Het bes te resultaat behaalden we nog in de Star.klasse, waar Bob Maas zich van een vierde plaats heeft verzekerd De wedstrijden worden voortgezet. 22 Athletiek nummers zijn thans be slist: de V.S. hebben hievan 8 gou den medailles veroverd. Daarna volgen Nederland, Zweden, Hongarije en Frankrijk ieder met twee en voorts België, Tsjecho Slowakije, Australië, Italië, Oostenrijk en Finland elk met een eerste prijs. OLYMPISCHE KAMPIOENEN VAN WOENSDAG Speerwerpen heren: Rautavaara (Finland) 69.77 m; Verspringen da mes: Gyarmati (Hongarye) 5.697 m„ Kogelstoten dames Ostermcyer (Frank rijk) 13.75 m.. 400 m. borstcrawl he ren: Smith (Ver. Staten) 4 min. 41 sec. (nieuw Olympisch record), Flo letscliermen heren: Buhan (Frankrijk) 7 overwinningen. Een maand hechtenis voor 40 mensenlevens De Krijgsraad in Soerabaja heeft gisteren uitspraak gedaan in de ge ruchtmakende zaak-Bondowoso, waar bij 40 Javanen, die gevangen waren genomen, door verstikking in een spoorwagon om het jeven kwamen. De beklaagden werden vrijgespro ken, behalve de sergeant-majoor Jip pes die een maand hechtenis kreeg met aftrek van preventief. De veroordeelde heeft het recht van hoger beroep. Het zou ons niet verwonderen als deze beslissing in Indonesië onaange name reacties tengevolge zou hebben. 53 landen vertegenwoordigd op Haags juristencongres Ongeveer 400 juristen uit 53 landen zullen deelnemen aan de 2de internatio nale conferentie van juristen, welke van 16 tot 21 Augustus a.s. in het Vre despaleis in 's Gravenhage zal worden gehouden. Het doel dezer conferentie is o.m. het onderling in contact brengen van de practiserende advocaten. Door dit contact worden zij inge licht over de wyze waarop in verschil lende landen bepaalde juridische pro blemen worden opgelost en op die wij ze wordt het verkrijgen yan eenheid in de wetgeving bevorderd. Verder willen de juristen op deze conferentie de stelling tot uitdrukking brengen, dat er geen wereldorde mo gelijk ia, die niet gebaseerd is op het recht en de gerechtigheid. VERWERKINGSVERBOD VAN EIEREN Er is een beschikking van de minis ter van landbouw, visserij en voedsel voorziening gepubliceerd, welke aan Kk^cabedrijvca hot vori>od oplogt zówel kippen- als eendeneieren of spijzen, waarin eieren zijn verwerkt, te verkopen, af te leveren of voor handen te hebben. Bij overtreding van dit verbod kan ook de verbruiker worden vervolgd. Het verbod is het gevolg van de beëindiging var. de tij delijke verstrekking van eieren aan Horecabedrijven, zoals dat ook het vo rige jaar by het minder worden van de eierenproductie het geval is ge weest. De door de Niwin aan het Strijdkrachten-programma geschonken „Sound.Mirror"-magnetophoon, die in de rubriek „Contact met thuis" gebruikt wordt om elke dag groeten uit Indonesië naar Nederland te zen* den. Tussen 300.000 en 400.000 Arabieren zouden naar Palestina terug moeten Na een bespreking met de Egyp. tische premier en de secretaris-ge neraal van de Arabische Liga, Az_ zam Pasja, heeft Graaf Bernadotte verklaard, dat hij de Veiligheidsraad telegrafisch had verzocht het recht van Arabische vluchtelingen om zo spoedig mogelijk naar hun woon plaatsen terug te keren, te willen bevestigen. De bemiddelaar heeft de ze kwestie met de Israëlische rege ring besproken. Tussen de 300.000 en 400.000 Palestijnse Arabieren worden thans verzorgd in aangrenzende Ara bische staten. Benadotte noemde 't vluchtelingenprobleem het allerbe langrijkste van het ogenblik. Hij zou een beroep op internationale organi saties doen voor voedsel en beschut ting te zorgen. De regentijd zal spoe dig beginnen. De Joden verzetten zich tegen de terugkeer der vluchtelin gen „wegens technische moeilijkhe den". De Joodse pers heeft medegedeeld da't artillerie van het Arabische Le gioen het vuur heeft geopend op een Enerverende strijd met Maureen Gardner op 80 meter horden Ned. dames-estafettenploeg verbetert Olympisch record 4 x 100 borstcrawl Op eminente wyze heeft onze „su- per-athlete'' Fanny Blankers-Koen de 80 m. horden op de Olympische spelen gewonnen en zodoende haar tweede gouden medaille in de wacht gesleept Zij vestigde tevens een nieuw Olym pisch- en wereldrecord, door een tyd te maken van 11.2 sec. Onmiddellyk moet hier aan worden toegevoegd, dat de Engelse Maureen Gardner, die als tweede eindigde, ook deze tijd wist te maken. De start was positief fout, de Au stralische Strickland en de Tsjechische Lomska waren te vroeg weg. Fanny Blankers.Koen en Maureen Gardner reageerden te laat waardoor beiden met een kleine achterstand be gonnen. Schitterend was de strijd tus sen onze landgenote en de Britse, ter- wyl op de vyfde baan Shirley Strick land heftige pogingen in het werk stelde om de beide andere tegenstand sters by te houden. Met zeer gering verschil ging Fanny Blankers-Koen als eerste door de finish voor Maureen Gardner en Shirley Strickland op de derde plaats. De stryd was zo fel ge weest, dat Fanny Blankers-Koen en ook Maureen Gardner het wereldre cord van 11.3 sec, staande op naam van de Italiaanse Testöni en Fanny Blankers-Koen, met 0.1 sec. verbeter den. De uitslag luidt: I. Fanny Blankers-Koen (Ned.) 11.2 sec. 2. Maureen Gardner (Gr. Britt.) II.2 sec. 3 Shirley Strickland (Austr.) 11.4 sec. Onmiddellijk daarna vond de Cere monie Protocolaire plaats en wat tot nu toe nog niet gebeurd was, ook niet bü de heren, was ditmaal geschiedt: een aihlete had twee Olympische ti tels veroverd. Het Wilhelmus klonk plechtig door het stadion en het rood. wit-blauw ging voor de derde maal in dit tournooi aan de middelste mast omhoog. Ondertussen werden in de Empire Pool de series verzwommen van de 4 x 100 m. borstcrawlestafette dames. Nederland won de tweede serie, De nemarken de eerste. Tot grote verras sing bleek, dat de tyd der Nederland, meisjes sneller was dan die van De nemarken en Amerika. De Nederland se ploeg, bestaande uit Irma Schuh. macher, Margot Marsman, Marie- Louise Vaessen en Hannie Termeulen, maakte een tijd van 4 min. 31.3 sec en verbeterde het Olympisch record, dat ook op naam van ons land stond met 4 min 36 sec, met 4.7 sec. Ook Dene marken had beneden het récord ge zwommen. Bij het verspringen dames plaatsten onze deelnemers Gerda van de Kade- Koudijs en Nel Karelse zich vierde en vijfde met sprongen van 5.57 en 5.545 Gerda kwam één centimeter te kort voor een bronzen medaille, want no 3 sprong 5.575 m. Er werd overigens niet best gesprongen, want de winna res, de Hongaarse Gyarmatie. kwam niet verder dan 5.695 m. Jammer dat Fanny niet meedeed Een Joodse stelling nabij Latroen. Joodse soldaat werd gedood. Uit Amman wordt gemeld, dat de Joden een aanval hebben onderno men op Transjordaans gebied. Een auto van het Internationale Rode Ipruis is tussen Haifa en Jenin op een landmijn gereden en in de lucht gevlogen. De auto werd geheel vernield, maar de inzittende Rode. Kruis_mannen kwamen met schrik vrij. Oterleek KUNST NAAR KRACHT De T.V. Kunst naar Kracht die het seizoen 1947—1948 slapende heeft doorgebracht is weer wakker en ac tief geworden. Ter gelegenheid van de as. kermis zal men opvoeren; „Geld wat stom is". Het belooft een mooie avond te worden. ONGELUKKEN Onze plaatsgenoot, de heer J. Zwaan had vorige week het ongeluk om met zijn motorfiets in Egmond a. d. Hoef over iets heen te ry'den en tegen een boom te botsen. Leek het aanvankelijk dat zijn been geampu teerd moest worden, na enige dagen verpleging bleek het gelukkig niet zo'n vaart te lopen. Met een gebro ken been kwam hij er af. Ook onze plaatsgenoot Jb. Korver trof het noodlot. Bij het rossen van het paard van zijn broer kreeg hy een trap in zijn gelaat, waardoor hij ge wond werd. Ook een hersenschudding werd zijn deel. Opname in het Cen traal ziekenhuis was noodzakelijk. enxe kleine tove..aa&

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1