£öe N.HOLLANDSE PERS 19<t5 VRIJDAG 6 AUG. 194t' Nederlandse waierpoloploeg bereikt de finale! 't Is niet alles Olympische geest wat de klok slaat 5E JAARGANG Nw I30Z Ulfg. voor de Stichting: De Vrtfe Alkmaar- der. Abonnementsprijs 8.45 per kwartaal f 1.15 per ty vooruitbetaling. Advertenties 14 ct p. m.m„ familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur, J. v. Zoonen BureauRidderstraat hoek OudegrachtTel. K 2200-3971 Brand! Wanneer voorheen de kreet „brand" door de dorpen klonk, snelden de lieden van de armoedige brandspuit- jes naar de veelal in slechte staat ver kerende vehikels en probeerden met materiaal dat de toets der kritiek niet kon doorstaan, de brand te blussen of verder onheil te voorkomen. Meestal gelulcte het maar matig Wanneer wij nu de modern uitgerus te motorspuiten zelfs in de k'eine dor pen zien, kunnen we vaststellen, dat het brandweerwezen in de 'aatste ja ren een grondige veranderirg heeft ondergaan. Brand kan zelfs door de meest mo dern uitgeruste brandweer, niet wor den voorkomen. De bestrijding van brand en vooral de voorkoming van uitbreiding ervan heeft gelukkig aan dacht van de verschillende autoritei ten getrokken. In verband hiermee wijzen wij op de belangrijke offers, die de gemeen tebesturen zich hebben moeten ge troosten om hun brandweer te mo derniseren. Kleine gemeenten hebben hiervoor duizenden guldens moeten uitgeven. Nu kan men op het standpunt staan dat deze uitgaven zijn gedaan om de veiligheid van de goederen van de burgers te verzekeren, wat in deze tijd van goederenschaarste zeer te waarderen is. Brand is tegenwoordig een ramp die tot elke prijs voorkomen moet wor den en zo bezien hebben de burgers groot belang bij, dat de gemeente alles doet wat in haar vermogen ligt om die ramp te voorkomen. Er is echter nog een andere categorie die groot profijt trekt van de vernie- wing van het brandwezen. Dat zijn de verzekeringsmaatschappijen. We heb ben hier voornamelijk op het oog de maatschappijen die een vaste premie heffen. De z.g. Onderlinge Maatschappijen imme^ heffen premie naar er nodig is om de door brand veroorzaakte schade te dekken. Vermindering van brandschade heeft dus automatisch verlaging van premie tengevolge. Een verlaging die aan de burgers ten goe de komt. Geheel anders ligt de zaak echter bij de Maatschappijen die een zg. vaste premie heffen! Een premie die gebaseerd is op een bepaald gevarencijfer. Dat gevarencijfer is door de betere outillage van de brandweer ongetwij feld gedaald. Wat ons nu bijzonder interesseert is. of de vaste premies in verband hier mee verlaagd zijn, of dat de betrok ken maatchappijen profiteren van be tere brandbestrijding. Is dat laatste het geval dan schuilt hierin iets bedenkelijks. Dan zou het zo zijn. dat de gemeenten, in casu de burgerij zich grotere finan ciële offers getroosten, welke aan de aandeelhouders der maatschappijen ten goede komen. Hier zit o.i. iets scheef. In dit verband werpen wij de vraag op of de gemeenten geen pogingen in het werk kunnen stellen om iets van de grotere baten van de verzekerings maatschappijen naar de gemeentekas sen over te hevelen, 0.i is hier een mogelijkheid, waaruit de verhoogde kosten van brandbe strijding zouden kunnen worden be streden. Dit zou ons sympathieker zijn dan *t voortdurende gemodder met de Ver makelijkheidsbelasting. NIEUWE BESPREKINGEN MET MOLOTOF De gezanten der Westelijke mogend heden te Moskon hebben van hnn re geringen opdracht ontvangen een nieuw onderhoud te verzoeken met de Sowjet-minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, zo werd te Parijs ver nomen. weerbericht HALF TOT ZWAAR BEWOLKT Half tot zwaar bewolkt met enkels plaatselijke regenbuien, hier en daar met onweer. Aanvankelijk zwakke en veranderlijke wind, later tot matig toenemend uit Zuidelijke richtingen. Ongeveer dezelfde of iets hogere tem peratuur dan gisteren. 5—3 zege op ZwedenI Rugslag uitgesproken voor Karen Harup, doch onze meisjes deden 'i goed Het Nederandse waterpolo-team heeft zich door een knappe 53 zege op het sterke Zweden in de finale-poule geplaatst, tezamen met Belgiëé Hongarije en Italië. Het Nederlandse zevental speelde een prachtige wedstrijd en kwam zelfs met 31 voor te staan. Doordat de Hollanders het daarna wat te kalm deden, konden de Zweden 'te stand gelijk maken, doch door twee snelle aanvallen wisten Smol en Van Feggelen nogmaals te scoren, daarmee Hol land een verdiende zege bezorgend. De Nederlandse rugslagzwemsters hebben 't naar behoren gedaan in de eindstrijd. Ria van der Horst, de ver rassing van dit jaar, toonde zich weder om de snelste Nederlandse met een tijd van 1 min. 18,8 sec, en de vijfde plaats. Dicky van Ekris werd met 1 min. 18,9 sec. zesde en Greetje Gal liard met 1 min 19.1 sec, achtste. Olympisch kampioene werd het Deense zwemwonder Karen Harupp in de schitterende tijd van 1 min. 14,4 sec-, daarmee een nieuw Olympisch re cord vestigend. De eerste felicitatie. die Karen kreeg, was vanNida Scheffer-Senff, de rugslagkampioene van Berlijn. Onze landgenoot Bob Bonte heeft zich weten te plaatsen voor de halve finale 200 m. schoolslag. Hij werd twee de in zijn serie achter de Amerikaan se wereld recordhouder Joe Verdeur, die met 2 m*n- 40-4 sec- een nieuw Olympisch record vestigde. Bonte's tijd was 2 min. 48.7 sec. Hij was één van de weinigen, die orthodox zwom. Kees Kieviet bracht het niet ver in zijn halve finale. Hij eindigde hier als zevende in de tijd \-an 1 min. 11.3 sec., enigszins teleurstellend. Y:::;c!;!:ngsmaalregeling— Putten uitgebrand' Chnsiiansen Nieis op ie merken, mijnheer de president" Gistermorgen verscheen de voorma lige Wehrmachtsbefehlhaber in den Niederlanden, Christiansen, opnieuw voor het Bijzonder Gerechtshof te Am hem. Deze zitting diende om het Bij zonder Gerechtshof in de gelegenheid stellen een interlocutoir sententie uit te spreken, waarbij het Hof een onder zoek gelast naar de echtheid van de „Abendmeldung" van 22 October 1944. waarvan het origineel berustte in de archieven van het Neurenbergse Hof. De tekst van deze Abendmeldung. die Christiansen's aandeel in de af faire vastlegt, luidt: „Een overval op een onderdeel van de Wehrmacht; een officier gewond en weggevoerd, een officier gedood, 'n soldaat zwaar gewond ten Zuiden van Putten (25 km ten Westen van Apel doorn), vergeldingsmaatregelen, vali de mannen van 17 tot 50 jaar, voor dwangarbeid naar Duitsland gestuurd. De rest van de bevolking geëvacueerd Putten uitgebrand, met uitzondering van de huizen van NSB-ers en Duits gezinde Nederlanders". Na voorlezing van dit document, liet de president de tolk aan Christiansen vragen, of hij nog iets op te merken had. Chistiansen antwoordde: „Niets op te merken meneer de president". De president deelde daarop mede. dat de einduitspraak is bepaald op Donderdag 12 Augustus te tien uur. Opgewekt en glimlachend Christiansen zelf zag er vrij opge wekt uit. Met een licht-ironische uit drukking op hét gelaat sloeg hij de voorbereiding voor deze korte zitting gade. Tevoren had hij toegezien hoe de parketwacht met zijn bewaker schaak speelde. Batavia federale hoofdstad? Volgens het „Ba'tavia's Nieuwsblad" is het thans zeker, dat Batavia als hoofdstad van de te vestigen Ver enigde Staten van Indonsië een af zonderlijke status zal krijgen, name lijk die van „federal district". Dit fe deraal district zal bestaan uit Bata via zelf en een gebied, dat voldoen de gelegenheid biedt voor uitbreiding van de stad. Voedselvergiftiging in kamp Uxbridge Ned. Official en 6 officieren naar ziekenhuis In het kamp te Uxbridge, waar 'n groot aantal Nederlandse deelnemers is ondergebracht, hebben zich enkele gevallen van voedselvergiftiging voor gedaan, waarvan ook der directeur van het NOC, de heer van Zijl, het slachtoffer is geworden. Hij is opge nomen in een ziekenhuis. Naar om standigheden is zijn toestand redelijk wel en over enkele dagen zal hij on getwijfeld het ziekenhuis kunnen verlaten. In het kamp van de RAF is een can'tine voor de officieren ,die lei ding geven aan het Olympische kamp Aan de tafel dezer officieren eten wel eens officials mee. Deze maaltij den worden afzonderlijk geserveerd van die der Olympische deelnemers. Zes officieren werden na de maal tijd ook onwel. De commandant van het kamp, kol. Adams, bevindt zich eveneens in het ziekenhuis. Zijn toe stand is minder gunstig dan die vi n de andere slachtoffers. Radar, derde oog der vliegers Om het vliegverkeer bo ven Nederland veiliger te maken zal de lucht boven Nederland voorzien worden van een „radarscherm". De radar.apparatuur maakt 't mogelijk, aen niet zichtbaar vliegtuig op een zgn. katho destraalbuis te volgen en de piloot zo op elk gewens't moment inlichtingen te ge ven, zodat hij zelfs zijn toe stel op de landingsbaan kan neerzetten -zonder deze ge zien 'te hebben. In 't Noor den van het land komt bin nenkort de eerste van deze radar_apparaten. WERELDKAMPIOENSCHAPPEN HOCKEY IN AMSTERDAM? Op het eongres van de Internatio nale Hockey federatie te Londen werd door India het voorstel gedaan in 1952 de wereldkampioenschappen hockey in Amsterdam te organiseren Dit voorstel werd gedaan, omdat Finland over slechts één hockeyveld beschikt en dus wel niet in staat zal zijn Olympische kampioenschappen te organiseren. In de plaats daarvan zullen dan voor de eerste maal we reldkampioenschappen worden geor ganiseerd. Het uiteindelijke besluit zal worden genomen op het congres van 1950 te Barcelona. RADIO-REPORTAGE NEDERLAND—PAKISTAN Zaterdagavond. 7 Aug. zal over Hil versum I (301 m) van 18.0019.20 uur een reportage door de KRO worden gegeven van de hockeywedstrijd Ne derland—Pakistan. Joden nodigen Arabieren uit tot vredesonderhandelingen De Israëlisch'e regering heeft de regeringen der Arabische landen uitge nodigd vredesonderhandelingen t« voeren, zo is officieel te Tel Aviv me. degedeeld. Mosje Sjertok, de Israëlische minister van buitenlandse zaken heeft Graaf Bernadotte na een onderhoud verzocht de uitnodiging aan de oorlogvoerende landen over te brengen. Ralph Bunche, de voornaamste se cretaris van Bernadotte, heeft teLake Succes verklaard, dat het bestand in Palestina thans op solidere basis is gevestigd dan ooit te voren. Hij achtte het alleszins mogelijk, dat Arabieren en Joden vredesonder handelingen zouden voeren. Zij zou den zelf uit moeten maken of Berna dotte daarbij tegenwoordig zou zijn. In Egyptische politieke kringen heeft men met verwondering kennis genomen van het bericht, dat de Is raëlische regering vredesonderhande lingen heeft voorgesteld tussen Joden en Arabieren. Azzam Pasja, de secretaris-gene raal van de Arabische Liga, wilde nog geen commentaar op het Joodse voorstel geven. De meeste waarne mers zijn van mening, dat de Ara bische landen het voorstel zorgvuldig bestuderen. Het conflict rond de Britse wiel renner Heg Harris is voorbij. Harris paat als Brugman en mag nu van het Britse O.C. meedoen! Amerikaanse kranten nemen televisie Meer dan 100 nieuwsbla den in de V.S. zijn voorne mens geheel of gedeeltelijk gebruik te gaan maken van televisie-stations, teneinde de adverteerders, die zij verloren, weer terug te winnen, aldus meldt „Wall_ street Journal". De bladen hebben reeds ondervinding opgedaan met normale ge luidsradio. Op het ogenblik is 44 pet. van de 1.693 ra diostations in de VS. ge heel of gedeeltelijk in 't be zit van de nieuwsbladen. Olympisch nieuws -De 400 m. hardlopen heren werd een glorieuse overwinning voor de lan ge Jamaicaanse neger Wint, die de af stand aflegde in 46,2 sec., het Olym pisch record evenarend. Dg grote fa voriet Mc Kenley werd tweede. De 3000 m. steeple chase werd een weergaloos succes voor Zweden, dat de eerste drie plaatsen bezette. Kam pioen werd Sjöstrand in 9 min. 4,6 sec. tweede Elsater en de derde Hagström —Na vijf nummers in de tienkamp (100 m., verspringen, kogelstoten, hoog springen en 400 m.) leidt de veelzijdi ge Argentijn Kistenmacher in het alge meen klassement met 3897 punten. Hij won drie van de vijf nummers! De Nederlandse roeiers hebben het in Henlef wij goed gedaan. De Vier zonder stuurman van DDS werd win naar in zijn serie vóór Zuid Clavië. De double-scull NeumeierVan der Meer verloor weliswaar de serie tegen de Belgen Piesens en Collet, maar krijgen een nieuwe kans in de herkansing. Bij de worstelwedstrijden is nu ook de laatste Nederlander, Munni- kes, uitgeschakeld door een snelle touché-nederlaag tegen de Hongaar Ferenz. De Hongaar Ta Kacs won de schiet wedstrijd snelpistool met 580 punten en vestigde daarmee een nieuw we reldrecord. Het oude record stond op naam van de Argentijn Valiente met 570 punten. Onze Nederlandse deelne mer Kessels, had geen succes, miste en paar maal en werd dus niet ge plaatst. De uitslagen van de kwartfinale's van het voetbaltournooi luiden Zwe denKorea 120 (arme Koreanen..) DenemarkenItalië 31, Turkije Zuid Slavië 13 (na een gemengde jiu—jitsu worstelwedstrijden!) en Groot BrittanniëFrankrijk 10. Voor de halve finales hebben tegen elkaar geloot Denemarken en Zwe den en Groot Brittanië en Zuid Sla vië. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Irene hebben de k ade ren van de Lagere Scholen van Baarn en Soest gistermiddag een bloe mencorso gehonden en voor het Prinselijk gezin op het Paleis Soestdgk gedéfeleerd. In uxbridge waren moeilijkheden Woensdagavond laat zijn de Neder landse wielrenners en boksers in Lon den aangekomen, een paar uur té laat Het gevolg is geweest, d<-t onze land genoten eerst tegen middernacht in het kamp te Uxbridge arriveerden. De voor hen gereserveerde kamers in het huis Doirant waren door Fran se deelnemers bezet en deze weiger den plaats te maken voor de Neder landers. Teneinde raad besloot de hr Lotsy de leden van de Nederlandse ploeg voor die ene nacht elders on der te brengen met de bedoeling om de volgende dag de strijd tegen de Fransen, welke een rechtmatige is, voort te zetten. BENE—MELKOORLOG Dat het in het kamp te Uxbridge niet alles pais en vree is moge blij ken uit het volgende voorbeeld: Er is een melkoorlog gevoerd tus sen Holland en België! In het alge meen at de Belgische ploeg in Ux bridge vroeger dan de Nederlandse, met het gevolg, dat onze zuiderburen zoveel flesjes melk op dronken, dat er voor onze landgenoten niets meer over bleefIedere deelnemer heeft recht op één flesje melk, maar de Belgen namen er wel twee of drie. Het gevolg was woedende protesten van da Nederlandse officials en deel nemers en wat men nu niet recht matig kreeg probeerden de deelne mers °P onrechtmatige wijze te krij gen teneinde de partijen althans op gelijke voet te brengen. Tenslotte streken de Belgen de vlag op advies van één hunner leiders, die het onbillijke van de houding zijner landgenoten inzag. Zo wor. Holland de melkoorlog tegen België! AMSTERDAMSE DAGBLADEN WENSEN VRIJHEID VAN CRITIEK In de nummers. van de grote Am sterdamse dagbladen is niet de ad vertentie van de Amsterdamse bios coopprogramma's opgenomen, die daarin wekelijks op Donderdag een plaats vindt. De reden daarvan is, dat de afdeling Amsterdam van de Ned. Bioscoopbond in de toon van de filmrecensie van een dezer bladen aanleiding heeft gevonden aan dat blad de advertentie niet te verstrek ken. De overige bladen hebben daar op besloten deze advertentie even min in hun blad te publiceren, om dat zij in de maatregel van de bios coopbond een poging tot aantasting van de vrijheid van critiek zien. Naar Reuter meldt heeft een Ame rikaanse kustwachter geseind, dat twee drijvende zetels gevonden zijn in de Zuidelijke Atlantische oceaan, die naar men meent afkomstig zijn van de vermiste Franse vliegboot. Enige tijd later berichtte een vlieg tuig, dat verdere wrakstukken ge vonden waren. Men blijft zoeken. Van de zijde van „Air France" is meegedeeld, dat de bepaalde berich ten als zou de vermiste vliegboot ge vonden zijn, onwaar zijn. Zij berust ten op een valse radiomelding. Mw. Blankers en Nel Karelse in halve finale 200 meter Op haar akkertje heeft Mw. Blan kers zich gister geplaatst voor de finale 200 m. hardlopen. Zij ontmoet te in haar serie heel weinig tegen stand en won in 25.7 sec. voor Spre- cher (Fr.) in 26 sec. en Faggs'IVS). Gre de Jongh was minder gelukkig en werd uitgeschakeld door een derde plaats in 26.2 sec. achter Me. Kinnon (Austr.) en Faugoin (Fr.), die 25-9 noteerden. Nel Karelse haalde wel de halve finale. Zij werd tweede in 26 sec. met flinke achterstand op de En gelse Williamson, die de snelste tijd van de series noteerde (25.4 sec.). In de halve finale komen naast de hierboven genoemde dames Thomp son (Jamaica) en Cheeseman (Gr. Br.) King (Austr.) en Lighthora (Bermu da). Robb (Z. Afr.), Strickland (Au str) en Patterson (VS) en Walker Gr. Br.) die zich in hun series ook 1 en 2 plaatsten. In de halve finale toonde Fanny weer haar enorme capaciteiten. Zg was het, die een klasse boven de an deren uitstak en zelfs tegen het einde nog wat inhield; zg won het t°ch evengoed wel! Haar tgd, waarmee ze de eerste serie won, was 24.3 sec. Zij bleef hiermee 0,1 sec. boven de beste tUd van dit seizoen. Nel Karelse werd door een slechte start uitgeschakeld. Zij kon het niet verder dan een vijfde plaats brengen. Voor de finale plaat sten zich: Fanny Blankers-Koen (24,3), Williamson (Engel.) 24,9, Strick land (Austr.) 24,9, Patterson (Ver. Staten) 25, Robb (Zuid Afrika) 25,1 en Walker (Gr. Brittanië) 25,3 sec.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1