Ikmaai'der N. HOLLANDSE PERS 1945 MAAHDAG 9 AUGUSTUS /yutitiuAcJ <j 5e JAARGANG No. 1304 Recht „Accoord over Duitsland een eerste vereiste1' Rumoer om Russische onderwijzeres in Ver. Stalen Incidenten bij demarcatie-lijnen scheppen onrust Dit*, voor de Stichting De Vrjje Alkmaar der. Abonnementsprijs 1 3.48 per kwartaa' b(| vooruitbetaling. Advertenties 14 ct. p. m.m., familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Veiantw. redacteur. J v. Zoonen Bureau. Ridderstraat boek Oudegracbt Tel. R 2200 3971 Wellicht herinnert ge u nog, dat in het vorig jaar een deining door Ne derland ging, toen het bericht bin nenkwam, dat van een transport In donesische gevangenen, groot honderd etuks, er zes en veertig om het leven kwamen Elf bezweken later nog ten_ gevolge van de tijdens het transport bekomen verwondingen, of waar dan eok door Jn totaal zeven en vijftig slachtoffers Het pleit voor ons volk, dat de ver ontwaardiging zo goed als algemeen was, want zelfs al staat men op het standpunt, dat het hier vijanden be trof, we hebben van onmenselijkheid gedurende de oorlog zoveel gezien, dat dit voorval bij ons de pijnlijkste her. inneringen opriep Het was dan ook een geruststelling, toen de Nederlands Indische regering verklaarde, dat een streng onderzoek zou worden ingesteld en dat de schul digen op voorbeeldige wijze zouden worden gestraft terwijl voor schade loosstelling der nabestaanden zou wor den gezorgd Inmiddels verliep de tijd en zagen we de uitspraak met ongeduld tegemoet. We wiegden ons zelf in slaap met de gedachte, dat het onderzoek wellicht omvangrijk zou zijn-We hadden zelfs rog vertrouwen en zeiden bij onszelf: Deze zaak zal nu eens zonder aanziens des'psrsoons worden aangepakt. Ten slotte is ons geduld dan toch be loond geworden De uitspraak is gevallen .Helaas kun nen we er niet aan toe voegen, dat hét recht heeft gezegevierd. De hoofddader, de sergeantmajoor Jip pes is veroordeeld tot een maand hechtenis, met aftrek, de rest der be klaagden is vrijgesproken! Zeven en vijftig mensen omgekomen m 'n dichte spoorwagen, zonder eten en tfrinken. Is het niet of we herin nerd worden aan het bunkerdrarmr van Vugt? Stijgt het schaamrood ons niet naar de kaken, wanneer we bedenken, dat dit begaan aan weerloze gevangenen? We herinneren ons dat er nog een onderzoek gaande is. Naar begeerde gruweldaden op Celebes. De tijd ver strijkt en we horen er niet van. En als we er van horen, zullen we dan weer met neergeslagen ogen moeten staan? Een maand gevangenisstraf voor zeven en vijftig doden. Het is niet te duur. Alleen de publicatie van de uitspraak. Over de zaak zelf nog niets. Wat er gebeurd is, we weten het niet. De Krijgsraad hult zich in een -geheimzin nig stilzwijgen Wat deert hen de Nederlandse opinie? Wat deert het hen, hoe de massa in Indonesië er op reageert? Wat malen ze om de Nederlandse regering? Men gaat zijn eigen weg Een ding is uit deze affaire met ontstellende zeker heid naar voren gekomen. Er gebeu ren in Indonesië dingen, die het tref fen van een accoord bijkans onmoge lijk maken. Een accoord, dat het Ne derlandse volk in meerderheid wenst. Deze dingen gebeuren tegen de wil van de Nederlandse regering in. Dat deze regering de kracht moge vinden, tegen deze elementen op te treden. Het is nodig voor het herstel van ver trouwen in Indonesië zelf. Het is ook nodig om ons zekerheid te geven, dat in Indonesië' niet de po litiek van de brute overheerser de be doeling van de Koninklijke rede ge weld zal aandoen. v.Z NIEUWE AMERIKAANSE MINISTER VAN ARBEID President Truman heeft de voor malige gouverneur van de staat Mas- sachusets Tobin, benoemd tot minister van Arbeid, ter vervanging van Lewis Schwellenbach, die overleden is. De benoeming werd onmiddellijk ter be krachtiging aan de Senaat voorgelegd EEN REMBRANDT IN BOEKAREST In het Staatsmuseum te Boekarest hebben experts een vrouwr-r portret geïdentificeerd als een werk van Rernbcandt. Reeds in de vorige eeuw had men Vermoed, dat d'i een doek van Ne derland'» beroemde meester zóu zijn. Thans heeft men hieromtrent zeker heid gekregen. Lie maakt de balans op V.N.-rol was niet gelijk aan nul Trygve Lie, algemeen secrétaris der Ver. Naties, schrijft in zgn derde jaar rapport aan de algemene vergadering der VN, dat niets de wereldorganisa tie meer zou versterken dan een op lossing van het Duitse vraagstuk. „Indien er ook maar de geringste mogelijkheid is, dat men een stap ver der kan komen, zou ik aandringen op hervatting der onderhandelingen tus sen de VS, Engeland, de Sovjet Unie en Frankrijk over de toekomst van Duitsland, aldus Lie. Hij drong er op aan de organisaite der VN; „de voor naamste kracht, die de wereld samen houdt" een kans te geven, meer uit te richten. Intomende invloed „Het geschil tussen Oost en West is direct of indirect de oorzaak ge weest van vele tegenslagen en teleur stellingen in het werk der VN gedu rende het afgelopen jaar. Toch is het even waar, hoewel veel minder vaak erkend, dat de VN op haar beur'c een intomende en verzoenende invloed op de partijen van het geschil hebben ge had". Volgens Lie is in een wereld, waar zoveel verschillende krachten aan het werk en zo verschillende beschavin gen en culturele tradities met elkaar vermengd zijn, overheersing van EEN enkele ideologie, hetzij religieus,, po litiek of economisch, om het even of zij gebasseerd is op de communisti sche leer van de klasseloze gemeen schap of op de meest extreme Ame rikaans-kapitalistische versie van het stelsel der vrije onderneming, ondenk baar en onmogelijk. Belangrijke be perkingen zoals de regel der een stemmigheid voor de permanente le den van de Veiligheidsraad en het feit, dat de besluiten der Algemene Vergadering slechts de kracht hebben van aanbevelingen, zijn noodzakelijk, aldus Lie, daar de VN de gehele we reld moeten omvatten. Staat van dienst Lie geeft in dit rapport een over zicht van het werk van het afg:elo_ pen jaar, waaronder de door de Vei ligheidsraad ingestelde wapenstilstand in Palestina, zijn overeenkomst be treffende goede diensten in Indonesië zijn succesvolle bemiddeling bij het doen eindigen van de burgeroorlog in Kasimir en zijn onderzoekingen in Griekenland en Korea. De zwartste kant „De meest ontmoedigende kant van het werk der VN in het afgelopen jaar", aldus Lie, „is het niet-bereiken van overeenstemming over de vraag stukken der atoomcontrole en ontwa pening". Lie is bevreesd, dat de lang durige debatten over atoomenergie de aandacht hebben afgeleid van even dodelijke bacteriologische en chemi sche wapens die „voor zover men kan weten nu misschien in geheime voor raden liggen opgeslagen". Van de be wapeningswedloop schrijft Lie, dat de VN geen practische stap hebben ge daan f-i-r) deze tot stand te brengen. Wat is er vandaag weer aan de hand? Onbewust van de vele moeilijkhe den, die de formatie van het kabinet heeft gebaard, keek prinses Beatrix Zaterdagochtend uit het raam van een der bovenverdiepingen van het paleis Soestdijk, waar vanaf kwart voor tien de ene auto na de andere voorreed. „Wat is er vandaag weer aan de hand?" riep Trix tot een voor bijganger. De historie vermeldt niet, of zij te weten kwam wat er aan de hand was. Maar dat was: de beëdiging der nieu we ministers door de moeder van Beatrix. Over 3 weken Vier- mogendhedenconfentie Een hooggeplaatste Sovjet-Russi sche politieke functionaris heeft aan leidende politici van de Oostelijke zone verklaard, dat de besprekingen te Moskou de vier geallieerden „re- delkk dicht in de nabijheid van een voorlopig compromis over de actu ele aspecten van de Berlgnse crisis hebben gebracht". Hij deed verstaan, dat de Sovjets van mening zijn, dat misschien over een week of drie een bijeenkomst van de vier ministers van Buitenlandse Zaken belegd zal worden. Algemeen koestert men te Londen optimisme op korte termijn, doch pessimisme op lange termijn, zo seint Reuter's cr-V"-v~<-'>ke correspondent. Nederlands jacht in het Kanaal vergaan Door de reddingboot van Guernsey, een der Kanaaleilanden, is Zondag ochtend, zo meldt Reuter, een 54- jari^e Nederlander opgepikt, N. Weiselmann geheten. Hij geraakte spoedig bewusteloos en werd in het noodziekenhuis op Guernsey opge nomen. Toen de drenkeling weer bg kwam vertflde hij, dat hij met vgf ande ren jbg ruwe zee het Nederlandse jacht „Duenna" verlaten had om zich met een roeibootje in veiligheid te breiden. Het bootje was echter om geslagen en daarna had Weiselmann niets meer van de anderen gezien. Alle» waren van een zwemvest voor ziend Toen Weiselmann door de red dingboot werd opgepikt, verkeerde hy in een volkomen uitgeputte toe stand. Hij had. zes- uur in het water gelegen en was bovendien gewend. Van Guernsey is een vliegtuig op gestegen om eventuele andere over levenden op te sporen. De redding boot is ook weer uitgevaren. Grootse Zarighulde ean Koningin op 30 Augustus 30 Augustus a.s. zal te 11.30 uur door duizenden zangers en zange ressen uit de residentie en geheel 't land op het Malieveld te Den Haag een grootse aubade worden gebracht aan H. M. Koningin Wilhelmina, waarby deze zelf aanwezig zal zyn. De muzikale begeleiding wordt verzorgd door de Kon. Militaire Ka- pel. Gezongen zal worden: door he* kinderkoor een drietal Valeriusliede- ren, door het mannenkoor „Moedoi des Vaderlands" van mevr. Joh. Bor- dewyk Roepman, door het gemengde koor „Gelukkig is het landvan Sem Dresden en „O land, gedenk" van Henri Geraedts. De laatste drie nummers zgn op speciaal verzoek van het comité gecomponeerd. Medewerkende grote zangorganisa ties zijn: het Kon. Ned. Zangersver bond, de Kon. Bond van Chr. Zang en Oratoriumverenigingen, actie-co mité van de plaatseiyke R. K. Ko ren en de Bond van Arbeiderszang verenigingen». Ontvoerd en gered of op de vlucht Functionarissen van het SovjetRus sisch consulaat te New York hebben de SovjetRussische onderwijzeres Oksana Stepanofka Kosenkina „gered" nadat zij 30 Juli de dag voor haar te. rugkeer naar de SovjetUnie door WitRussen was „ontvoerd1", aldus heeft Tsjepoernych, de Sovjet—Rus sische viceconsul te New York meege deeld. De vrouw was van plan de Ameri kaanse autoriteiten mededelingen te doen over „een Sovjetstelsel voor we reldbestuur en agressie:', aldus Karl waarnemend voorzitter van de Cmnfrtisie voor onAmerikaanse ac tiviteit, die op het ogenblik eventuele gevallen van communistische spionna- ge voor de SovjetUnie in de VS naspeurt. Welke rol speelde gravin Tolstoï Volgens Tsjerpoernych was mej. Ko. senkina, die les gaf aan kinderen van Sovjetdiplomaten te New York, door een groep mannen gegrepen, die haar door een injectie bewusteloos maak ten en haar ontvoerden naar Reed Farm, een verblijfplaats der Wit Russen te Valley Cottage een voor stad van New York. Daar werd zij ontvangen door gravin Tolstoi, dochter van de beroemde Russische auteur die haar verzocht een artikel te schrij ven, waarin zij de SovjetUnie moest aanvallen als een plaats waar geen vryheid is, aldus de vice-consul. Zij weigerde en slaagde er in later door tussenkomst van een groentenman een brief naar de Sovjetconsul te- smok kelen. Een groep personeel van het consulaat wist de onderwijzeres weer te ontvoeren waarbij zij door minstens 12 Wit-Russên werden aangevallen. Volgens gravin Tolstoi was echter mej. Kosenkina vrywillig naar Reed Farm gekomen, „omdat zij geloofde dat zij doodgeschoten zou worden en in veiligheid wilde zijn". Mundt „neemt" het niet Karl Mundt verklaarde nog dat de Commisie voor OnAmerikaanse ac tiviteit de onderwijzeres wil onder vragen, daar men aanneemt, dat zij. als onderwijzeres van kinderen van Sovjetfunctionarissen het vertrou wen der Russen heeft. Het FBI (Fe deraal Bureau van Onderzoek) wil nagaan, of het wegvoeren van mej. Kosenkina dcor de functionarissen van het Sovjetconsulaat als een ont voering moet worden beschouwd. „Wij hebbtn het ministerie van Bui tenlandse Zaken hierover geraad pleegd. Wij zijn van oordeel, dat der gelijke gebeurtenissen in ons land niet thuis horen", aldus Mundt. DRIEJARIG JONGETJE VERDRONKEN Het driejarig zoontje van een schip- persfamilie is in het water van de Prinsengracht te Amsterdam geraakt en verdronken. De Rijkspolitie heeft het lijkje opgehaald. Spanning in Indonesië neemt toe C. v. G. D. ongerust Een communiqué van de CVGD meldt, dat luitenant-Generaal Buur man van Vreeden verklaard heeft, dat Nederlandse autoriteiten wegens de ernst van de huidige toestand ten aanzien van de bestandsovertredingen genoodzaakt zouden zgn aan de plaat- selijke commandanten order te geven om „de noodzakelqke militaire maat regelen*' te nemen, indien vuur ont vangen werd, of indien botsingen voorkomen waarby érnstig gevaar voor troepen of burgers wordt ver oorzaakt. De generaal deed een beroep op de Republikeinse delegatie om de Repu blikeinse autoriteiten te verzoeken haar uiterste best te doen een einde te maken aan de incidenten en hg verzocht aan de CVGD krachtige stappen te doen bg de republikeinse regering. Republikeins antwoord Dr. Leimena, lid van de Republi keinse delegatie, verzekerde de Ne derlandse delegatie, dat de republiek gen incidenten wilde provoceren.. De incidenten in de Nederlandse gebie den nabij de status quo lijn versterk ten, naar hij verklaarde, de achter docht van de Republikeinse bevolking, dat Nederland het geschil niet ge weld wil oplossen. Hg stelde o.m. voor regelmatig byeenkomsten van de plaatselijke commandanten van bei de partgen te houden. Namens de CfVGD verklairde Glen Abbey, dat de CVGD de berichten o- ver toenemende spanning met groei ende ongerustheid had gadegeslagen. Zg deed een beroep op beide partgen, een oplossing te vinden. Generaal Buurman van Vreeden deelden nog mede, dat de Nederland se autoriteiten besloten hebben on middellijk 18 jeeps ter beschikking van militaire waarnemers te stellen. CONCURRENTIE IN DE LUCHT Een particuliere Zuid-Afrikaanse onderneming heeft een middel ge vonden. inbreuk te maken op het mo nopolie van de drie genationaliseerde luchtvaartmaatschappgen van Enge land, om geregelde diensten te hou den tussen Groot-Brittannië en de o- verige wereld: zg voert op het tra ject Londen-Johannesburg de passa giers kosteloos van Londen naar Pa rijs. Het Engelse ministerie van lucht vaart heeft geweigerd deze maat- schappg benzine te leveren. ST. LAURENT VOLGT MACKENZIE KING OP Louis St. Laurent, de 66-jarige Canadese minister van Buitenlandse Zaken, is door de liberale conventie tot leider der Canadese liberale par ty gekozen als opvolger van Macken- zie King. NOODWEER BOVEN ENGELAND Verscheidene reddingboten in ha vens aan Het Kanaal moesten uitva ren wegens hevige wind en regen, waardoor schepen in nood raakten. Het betreft hie- volgens Reuter een noodweer, dat ^ot het kwaadste be heert dat men zich herinneren kan. Een groot gedeelte van Zuid Enge land leed ernstige schade. In veertien uren is in gedeelten van Londen bijna 25 mm regen gevallen. Een 360-ton metend Nederlands SC*"P, de Ferocia, heeft nog hulp verleend aan een klein jacht nabij Portland, totdat een red dingboot arriveerde, die het jacht op sleeptouw nam. De vier opvarenden zijn gered. GEEN RUSSISCHE WAPENS De Sovjet-radio heeft het volgende dementi van het nieuwsbureau Tass uitgezonden: „Verscheidene buitenlandse kran ten hebben dezer dagen berichten af gedrukt, volgens welke de USSR wa pens en munitie zou leveren aan de Joodse strijdkrachten in Palestina. Het nieuwsbureau Tass is gemachtigd deze geruchten, die van alle grond ontbloot zgn, tegen te spreken". VERMISTE DAKOTA IN DE ALPEN GEVONDEN In de Italiaanse Alpen heeft men het wrak gevonden van een Ameri kaanse Dakota, die met 20 mannen en een vrouw aan boord sinds No vember vermist werd. Het wrak lag diep in de sneeuw op een hoogte van 2700 meter in de Alpen ten Zuiden van Turijn, 6 uur- voetreizens van de bewoonde wereld. In het wrak werden twee Jgken aangetroffen. Reynaud ontmoet oppositie De financiële commissie van de Franse Nationale Vergadering heeft Zaterdag met 29 tegen 14 stemmen een communistische motie verworpen waarin belangrgke speciale volmach ten, waarom door de minister van fi nanciën, Paul Reynaud, wordt ver zocht, ongrondwettelijk verklaard werden. De commissie zelf echter amendeer de de volmachten op vitale punten en stond ze pas daarna met 22 te gen 15 stemmen en 6 onthoudingen toe. Ook de met-communistische vak bonden hebben zich tegen de vol machten verklaard. GEHEIMZINNIGE LANDING IN ENGELAND In de nacht van Zaterdag op Zon dag heeft een niet-gcïndentificeerd vliegtuig verscheidene passagiers af gezet op een vliegveld in het Engelse graafschap Middlesex. Het vliegtuig is onmiddelgk daarna weer opgeste gen. Door de duisternis hebben de onbekenden zich uit de voeten kun nen maken zonder dat hun papieren nagezien werden. De politie heeft een onderzoek in gesteld. "tN-'ZOKHBCHjJH. AFNEMENDE WIND Geleidelijk afnemende wind uit Wes telijke richtingen. Wisselende bewol king met enkele verspreid optredende buien. Vrij koel. België waarschuwt Naar het A.N.P. uit Brussel meldt, zullen in het begin van October de weinige producten in België, die daar nog op de bon zijn, h.1. brood, import- boter, spijsolie en suiker vrijgegevep v/orden. Dan zal België een van de weinige gelukkige landen van Europa zijn, zo zegt de correspondent, waar de rantsoenering geheel is afgeschaft. Maar uit de beschouwing over de economische situatie en de begelei dende verschijnselen van deze vrij geef politiek, die het persbureau dan iaat volgen, blijkt wel dat dit geluk zeer betrekkelijk is. Zeker, er is momenteel in België van alles te krijgen. De vreemdeling wrijft zijn ogen uit als hij al de "luxte ziet »n de etalages yan de grote win kels in Brussel. Maar als hij daarop eens de huiskamer van een Belgische arbeider zou rondkijken en met de bewoners een praatje maken over het geluk dat de regeringspolitiek hén £eeft bereid, zouden zijn ogen ver moedelijk nog wel wijder open gaan. Telkens wanneer er artikelen van de bon gingen volgden er prijsstij gingen. De regering heeft inderdaad 'alle moeite gedaan om dé gevolgen ervan te verzachten en de stryd te gen dit euvel te voeren maar het bleek onvermijdelyk te zijn en on overwinnelijk. De compe;5atie keringen aan de „economisch- ak keren" de „stiptheidspremies', oe „aanwezigheidspremies" en de „dub bele vacpntiepremies", al deze ver kapte loonsverhogingen, konden de prijsstijgingen op geen stukken na bijhouden. Juist de prijzen van de eerste levensbehoeften zoals aardap pelen, vlees en boter zijn gestegen tot bijna in het ongrijpbare voor de gewone arbeider en de compensatie- uitkeringen bleken niet veel n.eer dan een lapmiddel. Het gevolg is, dat de arbeid van gehuwde vrouwen zeer toegenomen; een normaal gezin kan slechts normaal leven wanneer man en vrouw beide verdienen. De campagne die de regering heeft gevoerd tegen de ontoelaatbare ver hogingen van de prijzen is een fias co geworden. Toen de prijscontrole in Brussel alleen «en 300 winkels wepens prijsopdrijving sloot, volgde prompt een stading van 24 uur van de Belgische winkelstand. Nog frappanter is dit voorbeeld, dat het A.N.P. gaf: tijdens deze „laat U niet beetnemen"-campagne hebben op een gegeven ogenblik de Belgische Spoorwegen, die al hun locomotieven met de bekende slagzinnen hadden beschilderd, plotseling hun prijzen met niet minder dan 20% verhoogd! Het laatste greintje vertrouwen, dat de Belg misschien nog gehad kan heb ben in het succes van deze campag ne, die 34 millioen francs verslond, zal toen wel verdwenen zijn. Men kan in het algemeen consta teren, dat het vrijgeven van de artikelen in België niet heeft geleid tot een verhoging van de welvaart integendeel. Het Belgis "ie voorbeeld kan 'n waarschuwing inhouden voor onze regering, zeer omzichtig te werk te gaan nu met oog op dé verwer- kelijking van het Benelux-plan een „nivellering" der economische ^«ste rnen tussen de be"-"-'-'-'" "od H. enne kleine tovenaar.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1