Onze vierde gouden medaille werd heel voorzichtig binnengeloodst LONDEM 099 Amerikanen hadden op 4x100 m. verkeerde wissel - gediskwalificeerd JLmU kk Londen 1948 zag sneller zwemmen dan Berlijn 1936 Pakistan-goochelaars waren onze elf veruit de baas(6-1) Hijzelendoorns kans door valpartij danig verminderd Etafettelopen Is gevaarlijk werk! Dat overgeven van het s'okje im mors levert risico's, die de sclütterendste prestaties met één slag teniet kunnen doen en dat heeft b.v. Zaterdagmiddag de fantastisch snelle ploeg van de Ver. Staten op de 4 X WO meter ondervonden. Dillard, Wright, Ewell en Patten wonnen met ruim verschil voor Groot Brittannië, maar naderhand bleek uit een foto, dat Wright buiten de vastgestelde grens lijn het stokje had overgegeven ende Amerikanen werden gediskwa lificeerd! Dat bracht de Britten (41.8) sec. op de eerste plaats voor het éérst en voor het laatste klonk voor een Britse athletiek-overwinning het „God save the Hing" door het eivolle stadion. Vier diep teleurgestelde 'Amerikanen verlieten stilletjes het stadion, doch opgemerkt door het éportieve Britse publiek klonk hen een daverend applaus ten afscheid na. Zy waren dan ook veel sterker! Italië kwam op de tweede plaats, Hon garije werd derde en onze ploeg werd als vijfde in dezelfde tyd als no. 4, Canada (41.9 sec.) geklasseerd. vierde gouden medaille! Nu was de afstand in 47.5 sec. gelopen en dat betekende alweer 'n verbetering van het Ned. record. Australië lag op 0.1 sec., Canada op 0.2 en Groot Brittan nië op een halve seconde. Weinige ogenblikken later weer klonk ten vierde male ons Wilhelmus en het applaus voor onze damesploeg nam enkele malen de vorm van een ovatie aan. Was het daarom een wonder, dat onze damesploeg zo uiterst voorzich tig de gouden medaille binnenlood ste? Reeds in de series was dat tot uiting gekomen. Onze ploeg liep tegen Denemarken en de Ver. Staten en speculerend op de snelheid van Mw. Blankers werd er geen enkele wis selrisico genomen. Zo kon het ge beuren, dat onze drievoudige kam pioene met zeker vier of vijf meter achterstand op de laatste Deense loop ster begon, doch zy roffelde er een spurt uit, die haar nog met een halve seconde voorsprong over de eindstreep hielp: tijd 47.6, een nieuw Nederlands record! De finale bracht onze ploeg te&en 'Australië, Canada, Groot Brittannië, .Oostenrijk en Denemarken. Onze da mes hadden de niet zeer gunstige 5e baan geloot. Xenia Stadt—de Jong be gon goed. Zij raakte niet achter, maar haar wissel met Nellie Wit- riers-Timmer was wéér dermate voor zichtig, dat onze ploeg iets achter raakte. Gerda van der KadeKond ijs bleef b(j, doch slaagde er niet in de achterstand weg te werken en zo vertrokken de Deense en de Austra lische ploeg vóór Mw. Blankers voor de laatste honderd meter. Australië lag zelfs enkele meters voor, doch onze faraenze loopster geselde de nu droge baan en met gering doch dui delijk verschil zorgde zij voor onze NEDERL. ZWEMPLOEG NAAR ZUID-AFRIKA? De Koninklijke Nederlandse Zwem- bond heeft een uitnodiging ontvangen om een waterpoloploeg en enkele Kwerasters een tournee door Zuid- Afrika te laten maken. Deze tournee cou in het najaar, omstreeks Octo- ber of November plaats vinden. Het bestuur van de KNZB zal zich nader over deze invitatie beraden. HIER is Het Nederlands elftal is Don- Ierdag met de dagboot naar huis egaan. Aanvankelijk waren er ilannen tot Zondag te blijven, laar het grootste gedeelte van de loeg gaf er de voorkeur aan eer- er te vertrekken. Herberts deed ploeg uitgeleide tot de trein aar Harwich. Abe Lenstra is eeds j.l. Dinsdag naar huis ge- laan. De Zweedse athleet Strand heeft jjn werkzaamheden even «nder* iroken om per vliegtuig naar jonden te reizen, teneinde daar roor zijn land aan de 1500 meter jardlopen mee te doen. Strand vas n.1. niet met de Zweedse jlympische ploeg meegegaan. Er zijn voor elke dag nieuwe irogramma's te verkrijgen. Deze irogramma's zijn tot in de per fectie verzorgd. De prijs is er ech- ook naar. Wil men een pi •amma voor athletiek, dan bl lalt men ruim vijftig cent. Wl jen echter ook een programma oor zwemmen hebben, dan kan ten nog eens zo'n bedrag betalen. De boekjes voor voetbal en hockey fcljn goedkoper. Zij)kosten „slechujl Ilertig cent. i Over die programma's gespro ken. Je treft er de meest vreemd® koortige namen in aan. Voor hen? jïie zich vanavond vervelen, een aardig spelletje. Zeg eens tien maal vlug achter elkaar de naam j^an de Griekse hordenloper Lara- fus Petropuoiaskis of bijv. die van Se Poolse discus werper Mieczyslaw tomowski. Neen, dan komen ons de namen van Grietje de Jongh en Pietie (Nel) van Vliet heel wat bekender voor. De Britse omroepers bezorgen pns op de tribune veel hilariteit hls z(j de Nederlandse deelne mers (sters) aankondigen. Gerda Koudijs is voor de Engelsen fcoedwie, Rijvers werd aangeduid |ls Rivèr, Terlouw heette Terloe. Heel fraai maakt de Franse om roeper het met Slijkhuis. Wim frerd uitgemaakt voor Slikwio. ZATOPEK EN SMITH NAAR AMSTERDAM De A.A.C. organiseert 15 Augus tus internationale atletiekwedstrij den In het Olympisch Stadion. De mogèlijkheid is groot, dat de Tsjech Zatopek, Olympisch kampi oen 10.000 meter en de Olympische kampioen polsstok-hoogspringen, de Amerikaan Smith, aan de wedstrij den in de hoofdstad zullen deelne men. Fanny was niet snel genoeg - miste de trein! Met de Harwichtrein zouden Zon dagmorgen van Liverpoolstreetsta- tion de dames-athleten vertrekken, gezamenlijk met de heren en de of ficials Wirtz, Moerman en Blankers, alsmede enkele K.N.V.B.-officials als Herberts en Boeljon en de spe lers Kraak, Landman en Albers. Het was zeer druk op het station, een ware uittocht van deelnemers, offi cials en bezoekers. Drie treinen gin gen van Londen naar Harwich en in één daarvan zaten de bovengenoemde leden van de Nederlandse ploeg met de officials. Maarvan de da mes was geen spoor te bekennen. Jan Blankers keek tevergeefs naar zy'n vrouw uit. De snelste sprintster van de 'wereld was ditmaal te lang zaam geweest: zij miste de trein en met haar alle andere dames. Zo is Jan Blankers Zondagavond alleen in Nederland aangekomen en zijn vrouw zat nog in Northwood, in het college, waar de Nederlandse athleten waren ondergebracht. Wat was er gebeurd? Het vervoer van Northwood naar Londen klopte Zondagmorgen niet precies en het gevolg was, dat de dames veel en veel te laat van Northwood ver trokken. Bij Wembley gekomen, zag men het hopeloze van de poging in om de trein naar Harwich nog te halen, zodat besloten werd naar Northwood terug te keren. Onvrij willig, maar misschien niet-geheel onwelkom, werd dus nog een dagje aan het Olympisch verblijf vastge knoopt. De dames-athleten komen nu Maandagavond In Nederland aan. Bevredigend Nederlands resultaat in buitengewoon sterk tournooi Het Olympisch zwemtournooi is ten einde. Zaterdag zijn de laatste eind strijden gezwommen en de beslissende waterpolo-ontmoetingen gespeeld. En nog éénmaal ging de Nederlandse vlag de lucht in, zjj het aan de derde mast, ten teken, dat onze poloploeg de bronzen medaille had ge wonnen. Dit had men niet kunnen denken en het was geen wonder, dat de jongens hun trainer Frans Kuyper met kleren en al het water in jo-> nasten. Over het algemeen kan men niet ontevreden zjjn over de Neder landse resultaten. Het was wel geen Berlijn, waar Rle Mastenbroek ïTts grote ster was en voor Nederland tezamen met Nida Senff vier goud en en een zilveren medaille veroverde. Maar onze kleine Nederlandse ploeg heeft een woordje meegesproken in het sterke internationale gezelschap. Twee van de drie zwemsters kwa men in de finale 100 meterborst- crawl, drie zwemsters in de eindstrijd 100 meter rugslag en 200 m. school slag. Bob Bonte was onder de acht beste schoolslag zwemmers en bleek de snelste zwemmer op orthodoxe wij ze te zyn. Bovendien streed de Ne derlandse damesploeg met zeven an dere ploegen om de Olympische titel op de 4 x 100 meter estafette. Één maal klonk het Wilhelmus toen Nel van Vliet haar gouden medaille won. En nog driemaal ging de Nederlandse vlag aan de derde mast de lucht ln: voor Wiesje Vaessen op de 100 meter borstcrawl, de damesestafetteploeg en het waterpoloteam. In het waterpolotournooi werden de eerste zes plaatsen door Europese landen bezet, doch op de zwem- en sprintnummers toonden de Amerika nen met hun grote keuze aan mate riaal, hun hegemonie. Bij de heren werden alle acht gouden medailles door de V.S. behaald en bovendien gingen nog zes zilveren en twee bronzen medailles naar de nieuwe we reld. Bij de dames werden vier van de zeven gouden medailles door de V.S. gewonnen, alsmede vier zilveren en één bronzen. Denemarken volgde daarna met twee gouden, twee zilve ren en een bronzen medaille. SNELLER DAN BERLIJN Te Berlijn in 1936 werden alle O- lympische records verbeterd, met uit- zon'dering van het 1500 meter borst- crawl-record van de Japanner Kita- mura, in 1932 te Los Angelos ge maakt. En na 12 jaar bleek alles nog ANN CURTISS WON GOUDEN MEDAILLE 400 M. BORSTCRAWL De finale 400 meter borstcrawl dames was tot 200 meter zeer span nend, daar Karen Harup en Ann Curtiss vrijwel gelijk waren, terwijl Fernande Caroen (België) op de derde plaats lag. Bij de 300 meter had Ann Curtiss ongeveer een me ter voorsprong, welke zij op de laatste 100 meter nog wist te ver groten. De Amerikaanse maakte een tijd van 5 min. 17.8 sec., daarmede het Olymp. record van Karen Ha rup (gemaakt met 5 min. 25.7 sec. in de eerste serie) verbeterend. De uitslag: 1. en Olymp. kamp. Ann Curtiss (V.S.) 5 min. 17.8s ec.; 2. Karen Harup (Denem.) 5 min. 21.2 sec.; 3. Cathe Gibson (Gr. Brit.) 5 min. 22.5 sec.; 4. Fernande Caroen (België) 5 min. 25.3 sec. sneller te gaan, want het merkwaar dige feit deed zich voor, dat weer alle records, behalve ook nu weer dat van de 1500 meter, naar beneden werden gehaald, sommige zelfs een paar maal. In totaal werd achttien maal een record genoteerd. Bovendien bracht de Ver. Staten het wereldrecord op de 4 x meter estafette op zijn naam Wim Slijkhuis verrichtte een uitne mende prestatie door in de finaio 1500 meter de derde plaats te bezetten en daarmee een bronzen medaille voor Nederland te veroveren. Hij maakte dezelfde tijd als de wereld kampioen Strand (Zweden), die hij met zijn eindspurt juist niet meer kon passeren. Eerste werd de Zweed Erik sson. Toch speelde Nederland fantastisch goed Pakistans hockey-team ls thans blijkbaar geacclimatiseerd in Lon den. Deze elf meesters uit de hockey hogeschool vertoondenZaterdag te gen onze elf zo'n geperfectionneerde techniek, dat de ongeveer 5.000 toe schouwers in extase geraakten. Weergaloos handig, met de bal als het ware aan de stick gekleefd, sne den hun aanvallers vele malen met kort en mathematisch zuiver samen spel door onze hardzwoegende mid denlinie en ware de rustige Dry ver Oranjehemden zou waarschynlyk nog groter zyn geweest. Ondanks de 61-nederlaag heeft onze ploeg zeer goed gespeeld, be oordeeld naar Europese maatstaf. Uitblinkers waren by ons behalve Dryver ook Kruize, wiens handig heid nauwelijks voor die der Pakis- tanspelers onderdeed en natuurlijk ook Esser, die eindelyk eens tegen standers van zulk kaliber had ge troffen, dat hy geen enkele maal zyn welbekende rennen langs de iyn met succes kon volbrengen. Dit elftal van Pakistan bestond feitelyk uit elf super-Essers. Dat ons land van zo'n ploeg verloor, is zelfs met een 61-nederlaag nog geen schande. Want onder de voet werden de Oranjehemen niet gelo pen, al waren de tegenstanders na tuurlijk flink in de meerderheid en al beperkten onze aanvallen zich min of meer tot uitvallen. Niettemin heeft keeper Moghal niet stilgezeten. Onze linkerwing wist in samenwer king met Bromberg herhaaldelijk zeer gevaarlijk door te dringen en had met wat meer veine zeker een hogere score kunnen bereiken. Intussen sneden de Pakistan-goo chelaars met korte, naar onze me ning voorzichtige stootjes (waarme de zjj elkaar de bal toespeelden) ve le malen door onze middenlinie. De Onze wielrenners slecht gestart Het was Zaterdagmorgen vroeg 'n by/.onder optimistisch gestemde Ne derlandse wielerploeg op Herne HUI, waar de Olympische wielerwedstry- den begonnen zijn. Men had alle hoop, dat Hy zeiendoorn zich op de 1.000 me ter voor de demi-fiaale zou kwalifi ceren, tenvyi men tevens goede' ver wachtingen koesterden van de ach- tervolgingsploeg Blankenauw, Faan- hof, Harmans en Voorting. Maar vier uur later lag Hy'zelcndoorn, terug uit het hospitaal, in het rennerskwartier met een pynlyk vertrokken gezicht en tal van verbonden plekken, terwyi de reeds ln de eerste ronde van.de achtervolgingswedstryd uitgeschakel de Ned. ploeg ln tranen (Blanke nauw) en ruzie (Harmans) ulteen- gevaUen was. Het ongeval van Hy zeiendoorn was het gevolg van een geweldige eind spurt van de Uruquaer Rocca in de tweede heat van de achtste finales, waarbij de Urusuaer bezig was de sprint te winnen door Hyzelendoorn onder de rode lyn te passeren. Het was moeilyk uit te maken wat er zich op dat moment precies had voor gedaan. Wel zag men Hyzelendoorn nog voordat hy de eindstreep bereikt had, vallen, terwijl Rocca nog enige meters doorreed om vervolgens drie maal over de kop te gaan en even eens neer te smakken. Rocca wentelde zich onmiddeliyk na zyn val in hysterische gilbuien over da grond, zodat hy door ver schillende helpers vastgehouden moest worden. Later bleek hy echter vry- wel niet gewond te zyn. Tenslotte werd besloten de wedstryd tussen Hy zelendoorn en Rocca op Maandagmor gen te doen overryden, waarna de Britse wereldkampioen Harris In de kwartfinale tegen de winnaar van de ze race moet uitkomen. Hij zeiendoorn heeft dus nog een kans om de kwart finale te winnen maar gezien zyn toestand niet veel kans om Harris te verslaan. Ook zal het te bezien zyn of hy volledig fit zal zijn voor de we reldkampioenschappen. Onze achtervolgingsploeg heeft er weinig van terecht gebracht. Reeds spoedig bleek, dat Blankenauw het tempo niet kon volgen in de heat te gen Urugay en hy werd dan ook spoe dig losgelaten. Maar er haperde ook wat met het overgebleven drietal, dat met ongeveer 70 meter door Urugay werd geklopt. De beste tyd van deze ronde werd door de Fransen gemaakt (5 minuten 3.6 sec.). Nederlands tyd was 5 min. 14.7 sec. BRONZEN MEDAILLE VOOR NED. WATERPOLO-PLOEG De Nederlandse waterpoloploeg heeft Zaterdag de wedstryd, die de beslissing zou brengen voor de eerste plaats, verloren. ItaUë was boter en speelde harder en met méér élan dan onze ploeg. De Italianen wonnen met 42, nadat zy met rust met 82 voor stonden. Doordat Hongarye sterker bleek dan België en met 80 (20) won, bezet Nederland de derde plaats en behaalde daarmede de bronzen medaille. Mc Lane (natuurlyk V.S.) won de 1500 meter borstcrawl in 10.18.5 min. voor Marshall uit Australië en Ml- tro (Hongarije). Mikaelsson uit Zweden won in 45.13.2 min. de 10 km. snelwande len voor zijn landgenoot Johansson en de Zwitser Schwab. De winnaar bracht een oud Olymp. record op zijn naam, dat van de Canadees Goulding van 1912. wedstryd werd door dit kundige spel, alsmede door de lange harde slagen, waarmede de onzen elkaar de bal trachtten toe te spelen, zeer snel en de mooiste, die ons elftal tot dus verre heeft gespeeld. NU TEGEN INDIA Het Olympisch hockeytournooi is thans ten einde. India in groep a. Groot Britttannië in groep b en Pa kistan in groep C zijn kampioen ge worden. In de laatste en grootste groep is ons land als tweede ge ëindigd, zodat het in de vanavond te spelen halve finales is geplaatst. Om zes uur wordt begonnen met de wedstryd IndiaNederland en dan PakistanGroot Brittannië. Donderdag a.s. volgen tenslotte de finale en de stryd om de derde en vierde plaats. De eindstand in groep C luidde als volgt: 4 3 Pakistan Nederland België Frankryk Denemarken 20— 3 11— 8 6— 8 4— 9 4—17 ALICE COACHMAN (V.S.) KAMPIOENE HOOGSPRINGEN De uitslag van de finale hoogsprin gen dames luidt: 1 en Olymp.kamp.: Alice Coach man (V.S.) 1.68 m. (nieuw Olymp. re cord). Het oude stond op naam van Jane Shiiey (V.S.) en Mildred Di- drlchson (V.S.) met 1.65 m. sedert 1932 (Los Angelos). 2. Dorothy Tyler (Gr.Britt.) J .68; 3. Ostermeyer (Fr.) 1.61 m.; 4. Beckett (Jamaica); 5. Dredge (Canada); 6. Crowther (Gr. Britt.) allen 1.58. Alice Coachman werd eerste ge plaatst doordat zy de 1.68 m. in min der sprongen bereikte dan Dorothy Tyler. Enkele hockey-uitslagen. Zwit serlandVer. Staten 31, Groot Brltt.Afghanistan 80, Frank ryk—België 1—2. Zweden, Frankryk, Egypte en Spanje bezetten de vyfde tot en met de achtste plaats in het waterpolo tournooi. Zweden speelde gelijk tegen Frankrijk (11) en Egypte klopte Spanje (31). Dramat c'h einde Marathon voor Belg Gaiiiy Op de laatste tien kilometer vq| de Marathonloop ontwikkelde ziek een fantastische stryd om de leldhy, tussen de Belg Gallly, de Argent#) Cabrora en de Brit Rlchards. Hoé wel Cabrora en Rlchards ou de beurt een poging hadden gedaan de dappere Belg van de kop bei ver dringen, hield Gailly uitstekend vol en als eerste kwam hij het Wem- bley-Stadion binnen. Ecu ieder dacht dat deze Marathon door de Belg zou worden gewonnen, maar een dramatische finish maakte een eind aan deze verwachtingen. Cabro ra, die vry dicht achter Gallly liep( bleek nog zoveel reserve te bezitten, dat hy met een fantastische spurt de volkomen uitgeputte Belg pas seerde, waarna deze ook nog, ont moedigd als hy was, door Rlchards werd ingehaald. Met grote moeito wist Gailly zich over de eindstreep te worstelen, waarna hy in elkaar zakte. De uitslag luidt: 1. en Olympisch kampioen Cabro ra (Argentinië) 2 uur 34 min. 51.6 sec.; 2. Richards (Gr. Brittannië) uur 35 min. 7.6 sec.; 3. Gailly (Bel gië) 2 uur 35 min. 43.6 sec.; 4. Co leman (Z. Afrika) 2 uur 36 min. 6 sec.; 5. Qulnez (Argentinla) 2 uur 36 min. 36 sec.; 6. Lnyt (Z. Afrika: 2 uur 38 min. 11 sec. Bob Bonte: geen kans tegen vlinderslag De 200 meter schoolslag heren werd een drievoudige overwinning voor de V.S. met als snelste zwem mer de wereldrecordhouder Joe Ver deur. Hij maakte een tyd van 2 min. 39.3 sec., een nieuw Olympisch re cord. Onze landgenoot Bob Bonte was de enige in de efndstryd, die op orthodoxe wijze zwom. Op de eerste 50 meter hield hy zich goed en keerde als vijfde. Na 100 meter kreeg hy een zware inzinking, waardoor hy naar de acht ste plaats afzakte en hier bleef hy tot het einde toe. Zyn tyd was 2 min. 47.6 sec. De uitslag luidt: 1. en Olymp. kampioen Joe Ver deur (V.S.), 2 min. 39.3 sec.; 2. Car ter (V.S.) 2 min. 40.2 sec.; 3. Sohl (V.S.) 2 min. 43.9 sec.; 4. Davie» (Australië), 2 min. 43.7 sec. (vol gens jury van aankomst was hij echter vierde). ONZE ROEIKANSEN VERKEKEN Na een fraaie race met harde wind en stroom tegen heeft de on gestuurde viër van de Delfts» Sportclub, de laatste Ned. boot. dio nog in de stryd was te Henley, Za terdag in de halve finale tegen da vier van Italië, die tevens Europese kampioenen zyn, eervol het onder spit gedolven. De tyd van Italië was 7 min. 15 sec., die van Nederl. 7 min. 23 sec. De 4x400 m. estafette wonnen de Yankees in 3.10.4 min. voor Frankrijk en Zweden. Op het overwinningspodium ont vangt Fanny Blankers-Koen haar derde gouden medaille ir de 14e Olympiade na haar overwinning in de finale van de <00 meter baci .ptn uit handen van Kol. P. W Sc'iarroo. Naait haar de Engelse A. D. W iara son, die als tweeie aankwam, en de winnares van de bronz»n medaille Audrey Patterson uit New Ori-uns (USA).

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 2