Ikmaardei' Mevr. Blankers „Tachtig meter horden gaf meeste voldoening'' W. KOlL^NDSi r'LRS !94b Nederlands hockey-elftal deed het beter tegen India V/eer teisterde een vuurzee Katendrecht 5* JAARGANG N° 1305 DINSDAG 10 AUG. 1948 til», -mr de Stichting De Vrije Alkmaar ct cnientsprij» 3.15 per kwirtaal t 1.15 per mtten8 „g voereitbcUUnc. Acl\ei 14 c *o„ familieberichten 18 rem. Verrt'-r»- tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur. J. v. Zoonen Bureau. Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. K 2200-3971 Onbehagen Precies een maand na de verkiezin gen is dan toch eindelijk aan het ge marchandeer een einde gekomen en hebben we weer een kabinet. We geloven niet, dat de formateur er in geslaagd is een ploeg samen te stellen, die door het Nederlandse volk met vol vertrouwen tegemoet zal wor den getreden. Daarvoor zijn de moei lijkheden te groot geweest. Dit toch kunnen we wel als vast staand aannemen, dat er op de weg van de formateurs voetangels en klemmen hebben gelegen, dat er een politieke koehandel is bedreven. In plaats van met vertrouwen tre den we dit kabinet tegemoet met vra gen. Volgens de eerste berichten moe ten we het een extraparlementair kabinet noemen. Neemt geen der par tyen er verantwoordelijkheid voor. Heeft de P.v.d.A. het hoofd gebo gen voor de dreigementen van de T.- V.D. en de C.H.U. om de Grondwets herziening schipbreuk te laten leiden Of hebben de V.V.D. en de C.H.U. het pleit verloren en nemen ze genoe gen met de regeringspolitiek, zoals die tot nog toe gevoerd is? Enerzijds lijkt mij dit een onmoge lijkheid. Daarvoor is de verkiezings strijd van die zijde te fel gevoerd. Aan de andere kant kunnen we niet aannemen, als we de ministers van de P.v.d.A. bezien, waarin alleen Jonkman vervangen is door Joekes, wat wjj uiteindelijk nog een verster king achten, dat deze genegen zouden zijn met minder genoegen te nemen, welke van deze partijen onder het juk door is gegaan. Wellicht dat hier over nog wel het een en ander te doen komt. Opmerkelijk is de verandering in de samenstelling van het Katholieke deel van het kabinet, waar alleen de heren van Maarseveen en van de Brink terugkomen. Noch Beel, noch Gielen komen terug, alhoewel hqf ons bekend is, dat grote delen van de K. V.P. hen slechts node zien gaan. Wat de heer Gielen betreft, de po pulariteit die dëze onder de Katho lieken bezit, genoot hij zeker niet bij de andere partijen en zijn heengaan verwondert- >k'in het geheel niet. De heer Vos heelt er bepaaldelijk genoeg van gehad, fteeds enkele we ken terug had hij te kennen gegeven onder de huidige omstandigheden niet terug te willen komen. Vandaar dat de heer "Van Schaik nu zelf voorlopig Waterstaat aanneemt. Komen we nog even terug op de twee ministerzetels die de V.V.D. en de C.H.U. bezetten, dan zien we Cc heer Stikker voor Buitenlandse Za ken en de heer Schokking voor Oor log optreden. Beide ministers worden nogal eens waargenomen door buitenbeentjes. Dat wil zeggen, dat men in een ka binet dat een vooruitstrevende koers wil varen, wel Minister van Buiten landse Zaken kan zijn of van Oorlog, al is men van huize uit conservatief. Het zou dus mogelijk zijn, dat beide heren als Minister tot het kabinet waren toegetreden zonder voorkennis en goedkeuring van hun partij. Het schijnen ons echter daarvoor, politiek gesproken, te oude rotten. Wanneer we al deze dingen tegen elkaar afwegen en dc nieuwelingen zien die aan 't Kabinet zijn toegevoegd dan kunnen we niet anders zeggen, dan dat een gevoel van onbehagen ons overvalt. Wjj hopen, dat het beleid der rege ring dit onbehagen binnen korte tijd zal wegnemen. v. Z. Ministers aanvaardden hun taak Nadat reeds j.1. Zaterdag de porte feuille van Justitie was overgedragen aan mr. Wijers, hebben gister de an dere nieuwbenoemde ministers de de partementale zaken van hun voorgan gers overgenomen. De Tweede Kamer is telegrafisch bijeengeroepen tegen Donderdag 1 u. De minister-president, de heer Drecs. zal dan een regeringsverklaring afleg gen. Het ligt voorts in de bedoeling, dat het debat over de regeringsverklaring eerst op Vrijdag a.s. een aanvang zal nemen. Zo nodig zal het dan in de vol gende week worden voortgezet. Olympische spelen Het Nederlands hockey elftal heeft zich, na de zware nederlaag tegen Pakistan prachtig hersteld. Voor de halve eindstrijd tegen India. De Oranjehemden verloren slechts met 2—1 na met de rust met 2—0 te hebben achtergestaan. Met wat meer geluk had het een gelijk spel kunnen zijn. Het gaat voor Nederland straks om de derde plaats in het tournooi. Bij het wielrennen en boksen waren we niet gelukkig Bij het wielrennen plaatste onze tandem (BueblyVan Gelder) zich voor de achtste finale, maar met zo veel moeite, dat zij volkomen kans loos lijkt. Onze wielerenthousiasten zullen tot de wegwedstrijd op de 33e moeten wachten om een kans te krijgen een succes van Nederlandse renners toe te juichen, nu Hijzelendoorn geklopt is door de Uruqayer, Rocca in de 8ste finale. Hijzelendoorn was na zijn val niet hard genoeg om boven zijn pijn veroorzaakt door een trekkende arm- wonde, uit te komen en moest tegen Rocca opgeven. Frankrijk won de finale ploegachter volging 4 min. 57.8 sec., 2. Italië 5.36.7; Groot Brittannië werd 3e, Uruqay 4. De Britse wereldkampioen Harris legde het tot grote teleurstelling der Engelsen af tegen de Italiaan Chella in de finale sprint. Remie en Linneman verloren Ook in het boksen was Nederland niet fortuinlijk. Remie werd door de jury de mindere bevonden van Cooper (Gr. Brittannië). Cooper toonde zich -een goed en hard bokser, maar Remie weerde zich uitstekend. Hij \vas taai als een bulterrier en in de fellé strijd kreeg Remie een waarschuwing van de jury voor te Veel' vasthouden ën deze deed bij de beslissing de balans ten nadele van hem doorslaan. Dr. Posthuma heeft nu tegen deze waarschuwing geprotesteerd; de jury d'appèl zal het protest in behandeling nemen. Or.ze vedergewicht Linneman verloor tegen de gesp; ":r Martin, even eens op punte Bij de roei den hebben de Engels sprekende landen vijf van de. zeven Olympische titels in de wacht, gesleept: Groot Brittannië twee, de Ver. Staten twee en Australië een. De twee overige gouden medaiiles. vie len Italië, en Denemarken ten deel. Het met, Britse licentie verschij nende Berlijnse blad Telegraaf meld de, dat de Russen loopgraven en ar tillerie-stellingen aanleggen langs de Westelijke grenzen van Berlijn. Wisselend bewolkt met enkele plaat selijke regenbuien, hier en daar met onweer. Weinig verandering in tem peratuur. In het Noorden van het land matige tot zwakke wind uit Weste lijke richtingen, in het Zuiden van het land weinig wind. Deens jacht verging bij Ameland Vijf Denen zwommen 4 hm. bij stormweer Het 10 ton metende Deense plezier jacht „Agathe" is Maandagmorgen op de Zuidkust van Ameland vergaan. Alle opvarenden, drie vrouwen en 'twee mannen, zijn behouden aan, land gekomen. Het jacht, dat afkomstig was uit Lustrup, raakte op zee zijn roer kwijt en dreef stuurloos het Amelander Gat binnen. Het scheepje werd door de harde Zuid West er op het wad gedreven, waar het lek sloeg. De bemanning sprong overboord om zwemmende de kust te bereiken.' Dit was een zeer hachelijke onderneming, daar de kust op vier km. afstand lag en de vrouw van de schipper boven dien de zwemkunst niet meester was. Op een luik liggend is zij echter door haar man en diens vriend over het woelige water naar de kust geduwd. Na 'twee uur bereikten allen be_ houden, maar volkomen uitgeput land, waa^ zij bij de landbouwer Brouwer te Ba Rum gastvrij werden opgenomen en van eten en kleding werden voor zien. De Nederlandse dames hebben in de vier maal 100 meter estafette met een tijd van 47.6 sec. voor Denemarken en de Ver. Staten de eerste prijs be haald. De vier winnaressen van de gouden medaille mevr. Xenia Stadt de Jong, mevr. Nellie WitziersTim mer, mevr. Gerda van der Kade— Koud ijs en mevr. Fanny Blanker» Koen tijdens het spelen van het Wil helmus te haver ere op de tribune der prijswinnaars. RECHTSTREEKSE UITNODIGING VAN ISRAëL AAN EGYPTE De Egyptische regering heeft van de minister van Buitenlandse Zaken van Israël, Mosje Sjertok, een uit nodiging ontvangen betreffende de opening van rechtstreekse onderhan delingen over een duurzame vrede in Palestina. Deze boodschap is ,door Graaf Ber- nadotte aan de Egyptische, regering overhandigd. Hij is hierbij slechts als bemiddelaar opgetreden. In Egyptische kringen werd be vestigd, dat „de Arabieren met deze uitnodiging geen rekening zullen houden, daar zij, uitgaande van een niet door de Arabieren erkend gezag geen zin heeft". Opnieuw beeft een geweldige brand het Rotterdamse havenkwartier ge teisterd. Waren het twee maanden ge. leden de A.T.O.—loodsen, die aan de vlammen ten offer vielen, thans is de grote loods C aan de tweede Ka- tendrechtse haven, toebehorende aan Veltenaar's haven en transportbedrijf N.V., volkomen in de as gelegd. Loods brandde als een fakkel Omstreeks kwart voor drie in de nacht van Maandag op Dinsdag be merkte de portier van de loods, dat door kieren en spleten heen rook naar buiten drong. Hij alarmeerde onmid dellijk politie en brandweer, maar voor dat er blusmateriaal ter hulp was gekomen, sloegen de vlammen door het dak fel uit. Het duurde niet lang,, of de brand weer kwam net groot materiaal aan gerukt. Zij tasttë het vuur energielc aan. maar de volgeladen houten loods brandde als een enorme toorts en te gen deze vuurgloed viel dan ook weinig uit te richten. Uren lang was het ëen fantastisch gezicht de vlammen over een breedte van 150 a 200 meter torenhoog zien dringen door de duisternis van de nachtelijke hemel. Velen offerden hun nachtrust op om zich naar de haven te begeven, die in wijde omtrek verlicht werd. Om half vijf was er van de gehele loods met zijn kostbare inhoud slechts een enorme rokende puinhoop over gebleven. Omtrent de oorzaak van de brand staat men voor een raadsel. De schade zal vermoedelijk in de millioenen lopen. Ze is weer terug, onze viervoudige gouden kam pioene Toch nog onver wachts stapte ze Maandag avond in Hoek van Holland van de boot er was geen officiële ontvangst, maar honderden waren er snel genoeg bij om haar een welverdiende ovatie te brengen Aan het gejuich kwam bijna geen einde. En vier getrouwde dames op het „Schavotje' was een wereldrecord Mevr. Blankers De strakke blik in de ogen was weg, de haren slingerden los oin het h«ofd de ene grap na de andere plagerfl klonk op, zo vonden wq Fanny Blan- ker-Koen temidden van de andere da mes athleten, haar vriendinnen van de baan. Acht dagen van spanning, van uiterste concentratie, van hoop en van angst, van opgeluchtheid na- e«n over winning en van beheersing voor het volgende nummer: dat alles moest afmatten, dat wekte een geestelijke moeheid, welke opluchting zocht in opgewekt gebabbel over dingen, die achter haar lagen. Inderdaad, Fanny vertelde het ons zelf: de geestelijke inspanning was in dit tournooi nóg groter geweest dan de lichamelijke. Ik zou, zo zegt ze, met geen mogelijkheid aan het hoog springen hebben kunnen meedoen en ik ben blij, dat ik ook het verspringen heb laten lopen al zegt iedereen ach teraf, dat ik ook op dat nummer een goede kans zou hebben gehad voor een Olympische medaille. Maar een athleet kan ook té veel willen doen en een te veel zou verlammen. Elke dag concentreren op de wed strijd, op de start, op de tegenstan ders, aan honderd en één kleinighe den denken, dat wekt een innerlijke spanning welke soms ondragelijk wordt. Vechten Als vanzelf kwamen wij te spreken over de vier overwinningen welke de Flying Dutchman, zoals een Engelse krant haar met een letterverwisseling typerend heeft genoemd, Fanny erkent ronduit, dat de zege op de 80 meter horden haar de meeste voldoening heeft gegeven, omdat de strijd om de eerste plaats zo fel was geweest. „Ik was niet te laat weg en ook Maureen Gardner, die naast mij in de startholes zat, niet. Maar de beide buitenbanen waren te vroeg weggegaan en de starter had ons moe ten terugroepen. Dat deed hij niet en ik realiseerde mij in een onderdeel van een seconde, dat ik met een ach terstand begon. En dan moet je vechten, vechten tegen de nadelige start maar vooral ook decimeter voor decimeter proberen in te halen op de anderen en dan op die korte afstand. En toch er voor zorgen dat je het evenwicht bewaart, dat je de snel heid nog opvoert. Op de laatste me ters werd het beslist, ik had gewon nen, maar het was op het nippertje. Oók een wereldrecord En dan ben ik blij met een over winning in de estafette, niet voor mij zelf alléén maar vooral ook voor de andere meisjes. En als wij dan even glimlachen, als Fanny over de meisjes spreekt, omdat de ploeg uit vier.gehuwde dames bestond (Oók een wex-eldrecord, voegt Fanny er aan toe). Het gaf zo veel voldoening met zijn vieren op het „schavotje" te staan en niét aüeen, want deze overwinning was een zege van de ge hele Nederlandse damesathletiek. „Hoe was de verstandhouding tus sen alle deelneemsters?" „Best", was het antwoord. „Er zijn er heel wat naar mij toe gekomen om raad te vragen voor de training, voor de maaltijden en menigeen keek vreemd op toen ik zei, dat ik geen buitenissigheden kende voor wat de oefeningen en het- eten be treft. Het Australische meisje Strickland verklaarde, toen zij dat allemaal hoorde, dat zij ook trainde en leefde maar niet begreep waarom zij geen Olympisch kampioene was geworden Nou, toen heb ik haar maar gezegd, aldus Fanny, dat de oorzaak heel simpel was. Zij was nu eenmaal niet zo snel als ik!" En Fanny lacht nog als zij dénkt aan het beteuterde gezicht van mej. Strickland. „Je bent de populairste athlete van deze Olympische Spelen. Heb ben ze het niét te bont met je ge maakt?" „Och, wel nee", luidt de repliek. De Engelse kranten vinden het nu eenmaal interessanter om bijzonder heden over mijn man en over mijn kinderen te vertellen. Ze hadden daar een bijzondere voorliefde voor. Maar over de techniek van mijn presta ties, over de voorbereiding, over de wedstrijden zelf, daar "heb ik weinig van gelezen. En dan besluit ze: „Als ze het nu met die huldiging in Nederland maat niet te bont maken als ik thuis kom. En dan: rust, vacantie met de kin deren en daarna terug in tiet gewo ne dagelijkse leven". Dat is Fanny's harlewens! Bijzonder bataljon Geen nationale feesten natuurlij en helaas zonder leger. Wat 4o«l ons leger bij de a.s. nationale feesten, 31 Augustus en 6 September? Gemakkelijk te raden, zult ge zeggen paraderen, manoeuvres mischien...* Wat zou het anders doen? Goed, maat ge weet waarschijnlijk niet, dat er at» iets als een ere-bataljon, dat uit &Ut legeronderdelen is samengesteld, dal cp drie plaatsen op dit ogenblik Ik opleiding is (Schoonhoven, Nijmegen en Maastricht) en dat uit drie mag$ 150 man bestaat. Niets bijzonders? O ja, alles aan dit bataljon is bijzonder» En daarom waarschijnlijk wordt er diep stilzwijgen over bewaard. Er is, ten eerste, voor de manschap, pen de bijzondere, want extra-def verlof in de week (we beginnen fety het aangename). Dan is er het zondere uniform, van bijzonder laktfli en de bijzondere pet en de 50 cent* per dag. extra gage. Maar "verget#B. we niet de bijzondere, met dik ijzer beslagen kistjes, die een zeer bijzon dere mars zullen slaan op "het ket send plaveisel, zodat het luide weer- galmt van de cadans van de bijzondere paradepas die ingestudeerd wordt. En ijverig ingestudeerd. Want deze mannen verdienen hun vijftig cents extra en hun extra verlof, 's f' gen» cm vijf uur uit de kooi en om zes uur kant en klaar. En wee c-gene, die zich niet in dat uurtje ge- oren heeft als de man van het reclame plaatje! De officier strijkt met zijn hand langs de kaken en als hij ergens een raspje van een nacht oud aan treft, dan zwaait er wat! Het com mando zou generaal Kruis zelf heb ben. Maar ook de officieren die dit bataljon leiden hebben hiervoor een bijzondere onleidin* gehad Wereldbank leent t-'-derlandse scheepvaartmaatschappijen twaalf millioen dollar De Internationale Bank voor Her stel en ontwikkeling („Wereldbank") heeft bekend gemaakt, dat 4 vooraan- staande Nederlandse scheepvaartmaat schappijen een 12 millioen dollarle ning van haar ontvingen voor de aan scbaffing van 6 schepen. De vorm waarin de lening wordt gegoten is: 2»^% 1 tot 10 jaar „Serial mortgage notes", die door het Koninkrijk der Nederlanden gegarandeerd worden. Tien Amerikaanse commerciële ban ken en spaarbanken namen deel voor 8.100.000 dollar onder garantie van de Interbank terwijl door de wereldbank zelf voorlopig althans 3.900.000 in por tefeuille wordt gehouden. De leverancier, „The Waterman Steamship Corporation", verbouwt de schepen van „Flattops" tot moderne snelle en efficiente vrachtschepen met passagiersaccomoda'tie. Drie schepen zijn reeds in de vaarl, de overige zul len voor eind October worden opgele-

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1