C/ara, Co en Rie in Engeland agenda gezinsgebeuren leder Dorp heeft zijn eigen Sfeer Koedijk in de zon Eerste brief uit Frankrijk: Drie Alkmaarse Troubadours veroveren Parijs „Laten we geen moment verliezen PARIJS 4 AUG. Op ee~ lading Langedijker kool van oen grote vrachtwa gen zitten drie Alkmaarse „Volendammers", die zich tegelijk met de kool naar België laten exporteren. Ze heb-ben een accordeon bij' zich en een guitaar, en zo willen ze er zich zin gende en spelende doorheen slaan. Ze wilen een reis maken door België. Frankrijk en Zwitserland en zo vier Weken lang een buitenlandse vacantie genieten met niets anders bij zich dan een tentje, wat muziekinstrumenten, hun stem en een klein Hollands klompje. In dat klompje moeten dan de enthousiaste buitenlanders hun ga ven deponeren om aankopen van brood en boter en bezoeken aan het Lou vre en de Franse opera mogelijk te maken. Een avontuurlijk plan dus. Maar goed. op het ogenblik zitten we dan toch maar in Parijs. We hebben eten, de Franse zon en 'n dosis goed hu meur, en wat kan een trekker nog meer verlangen? Het begin was niet opwekkend. Om ia Mechelen waar de auto ons bracht in het openbaar te spelen, daar is een vergunning voor nodig, die honderd Belgische francs kost. En als je dan je eerste Belgische franc van je leven nog moet aanschouwen dan begrijp' je wel meteen de eer- ste buitenlandse moeilijkheid. Geluk klg bestaan er Hollandse wielrijders, die 100 fr. aan avontuurlijke \olendam mers willen lenen, gelukkig ook be sta?! er de Vlaamse gastvrijheid, die de eerste dorst kan lessen. En toen we eenmaal begonnen te spelen, voel den we, dat het goed zou gaan. De Belgen zijn gauw tevreden als het muziek betreft. Ze houden van po pulaire muziek. Niet on§ Maria de Ba_ hia. en „Sur le Pont d'Avignon" maar men vraagt ons om straatdeuntjes als ^Daar bij die molen" en ..Rats Kuch en Bonen". België, vooral Vlaanderen, •taat op een laag amusementspeil. ze ker op muziekgebied. De eerse opbrengst in Mechelen be droeg driehonderd franc, voldoende voor twee dagen leeftocht. Een behoor i«k resultaat, en het bleek dan ook later wel, dat wt ons over de franc geen zorgen behoeften te maken. Te meer doordat we op onze uitgaven kunnen besparen, eenvoudig door niet te betalen. We spelen er dan voor Trekken we met onze muziekinstru menten - de accordeon in 't karrteje met de roodwitblauwe vlag langs een winkel, en we vragen iets te kopen, dan is het: „Maor zeide ge tHlanders. zulle, kom toch binne man Heken en speul een stukske". Wat we rebben moeten wordt ons geschonken. Het wordt keuvelen en koffie drinken. Het is zwarte koffie, en die smaakt afschuwelijk; het ?rge is, dat ze na vee! Zuidelijke gastvrijheid niet ge weigerd kan worden. Maar bij het der de kopje krijgen we toch plotseling maagkwalen, en bedanken beleefd. Ook bij de douane doen costuoms en muziek wonderen. Het Is nog wel eens lastig, de accordeon o-e. de grens te krijgen. Maar we zijn zo wijs om, zo dra we bij de douane arriveren, een nummertje weg te geven, en dan loopt alles geruisloos. Toch heeft de Franse douane ons •en lelijke poets gebakken. We kwa men daar 'a middags uan, en wilde nog dezelfde dag naar Parijs liften. De douanebeambten vroegen ons, in het grenscafetje te spelen, en beloofden ons te zullen waarschuwen, als een auto richting Parijs ons wilde meene men. Het werd bar gezellig, en dat vond de douane blijkbaar ook, die ons rustig door liet spelen. Te laat n.L toen het grenskantoor al gesloten was, bemerk tan wij dat ze ons in de steek gelaten hadden en het zich gezellig gemaakt hadden op onze kosten. De volgende dag zijn we door een prachtig landschap via Reims naar Pa rijs gelift Daar blijven we voorlopig: genoeg te zien en te verdienen! Pluk de dag! Laten we geen moment verlie A. DAM Wij geven U deze brief onverkort Alkmaar dankte de Aartsbisschop van Zweden De burgemeester van Alkmaar, de heer Wytema, heeft, naar wij verne men. vorige maand een brief gestuurd aan de Nederlandse ambassadeur in Stockholm met het verzoek, de Aarts- bisschop van Zweden officieel namens Nederland dank te zeggen omdat deze door bemiddeling van onze gast Eyvin Itafn heeft laten weten, dat le kerk van Zweden gaarne met de Hollanders een bespreking wil heb ben over de uitwisseling van het oude Behilderü van Van Heemskerck, dat ieze schilder omstreeks 1540 maakte Voor de Lanrentiuskerk in Alkmaar. BESMETTELIJKE ZIEKTEN Volgens opgave van het Ministerie van Sociale zaken, deden zich te Alk maar in de week van 25 tot en met II Juli vier gevallen van malaria voor Andere besmettelijke ziekten werden •iet aangegeven. Drie Alkmaarse jongens, Appie Dam, Rien Schroevers en Jaap Tol maken, zoals wjj U reeds eerder bericht ten, een tocht door Europa, geleid door hun goede ge sternte. Velen van U hebben, toen zij ons artikeltje hierover lazen, misschien hoofdschud dend hun schouders opge haald, en gedacht: „Branie, ze zjjn over drie dagen met hangende pootjes weer thuis". Maar dat is niet het geval, Integendeel: als Vo lendammers verkleed zijn zo tot in Parijs doorgedrongen, en thans zijn ze hard bezig, deze lichtstad te veroveren. De heer Dam is zijn be lofte aan ons nagekomen. Hij zond ons over de avonturen van de drie Alkmaarse Vo lendammers een lange brief, die wij hieronder voor U drukken. Ajlappeis en Kantenlikkers Hoe weinig een leek toch soms van vaktermen weet! In hét nieuwste nummer van de Nederlandse Staats courant komt een schema voor, waarin de arbeiders in de schoen-industrie worden opgesomd. We treffen daar, onder véél meer, de volgende beroepen aan: neuzenzwikkers, aflappers, hakschrooi ers, flexible krammenzwikkers, ach- terlapbrossers, kantenlikkers, poleer- ders en inballers. Het is maar om U een indruk te gevenMaar wij snappen het niet helemaal. SIEM NIEUWENHUIZEN IN BARON KNEUT De bekende revuekomiek Siem Nieu- wenhuizen komt 15 Augustus 8 uur met zijn gezelschap in 't Gulden Vlies met een vacantie programma bij uitne mendheid. Nog eenmaal wordt de gro te revue schlager „Baron Kneut" ten tonele gebracht. In dit stuk heeft Siem Nieuwenhuizen al zijn capaci teiten en ervaringen van 'n 50 jarige toneelloopbaan gebundeld tot een gro te klucht Een ontspanning <jie zeker in deze tijd goed past BERGENS HARMONIE Dinsdagavond gaf Bergens Harmonie een concert in de muziektuin aan de Hoflaan. De Harmonie speelde onder leiding van de heer P. Pranger. Er werd be gonnen met de mars „Engelandvaar ders" van W. Schild. Vervolgens werd de ouverture „Le nouveau Seigneur du Village" van F. Boildeur gespeeld, Anna de Boulen, operafantasie van G. Donizetti en een Selection uit de vo gelkoopman van Carl Zeiler. Na de pauze een fantasie uit Fauat van Chr. Gounod, Wiener Praterleben wals van Translateur, Fantasie uit Nabuchod nosor van G. Verdi. Beslo ten werd met de Marsfinale. Dit goed uitgevoerde concert werd begunstigd door prachtig zomeravond weer. 't Viel niet mee om Northwood te vinden... Drie meisjes van de gymnastiekver eniging De Halter uit Alkmaar hebben deze week hun domicilie in de buurt van Londen. Clara, Post, Co Tonneman en Rie van Geenen, die deel uitmaken van de Olympische turnploeg, troffen wij Zondagavond in het meisjeskamp in Northwood, ongeveer een uup spo ren buiten Londen. Clara, Có en Rie vertelden, dat zij Vrijdagnacht laat op de plaats van be. stemming waren gearriveerd. De boottrein van Hoek van Holland naar Harwich had vertraging gehad en toen het gezelschap tenslotte in Lon den aankwam, was het reeds laat in de avond. De turnsters zouden toen per bus naar hun kamp worden ge bracht. Halverwege het traject kreeg die bus echter pech. Wachten op een andere bus, die na een uur arriveerde Tot overmaat van ramp wist de chauf feur echter de weg niet naar North wood. Na heel lang zoeken kwam het gezelschap Vrijdagnacht omstreeks 2 uur op de plaats van bestemming. Onze drie stadgenoten voelden zich reeds best thuis in het kamp. Zij zijn blakend van geestdrift. Een bezwaar voor de meisjes was, dat zij op de trainingsdagen een uur per trein moesten reizen om hun trainings gelegenheid te kunnen bereiken. Veel hangt af yan de weersomstandighe den. De meisjes hoopten natuurlijk op best weer. „Zegt U, dat we alle drie niogep meedoen", zei Clara Post. „Er moest n.L één meisje afvallen, daar er een was meegegaan als resex*ve". Wat de meisjes er van verwachten? Ze weten weinig van de andere ploe gen, zodat er over kansen moeilijk kan worden gesproken. Allen zijn echter vol goede moed en dat is een goed teken. „Schrijft U even in de krant dat we het allemaal goed maken", waf het verzoek van Clara Post, Rie van Gee nen en Co Tonneman. Wij voldoen er gaarne aan daar wij weten, dat de verrichtingen van de Alkmaarse meisjes deze dagen met meer dan gewone belangstelling tegemoet wor den gezien. Kinderuitstapje van ]b „De Buitenkant" f Wat niet verwacht werd is toch geschied, namelijk de kinderen van de Buitenkant hebben gisteren uitste kend weer gehad by hun uitstapje naar Egmond aan Zee 'en naar fiër- gen. Het was niet, zo als verleden jaar, toen zy een hele week naar Texel zijn geweest en ook prachtig weer hebben gehad, dit jaar wat het niet mogelijk de kinderen zo'n feest te bereiden. Het bestuur heeft ditmaal besloten het ben één dag te laten, maar daar naast straks een Sint Nicolaas-feest te organiseren, dat klinkt als een klok. Gistermorgen werden de kinderen om ongeveer tien uur door de auto van de heer Hoogvorst van het Ou- dorperdijkje gehaald en het ging eerst naar Egmond aan Zee. Toen daar naar hartelust een paar uur aan het strand was geravot, ging de tocht verder naar Bergen en werd het speelduin opge zocht. Dat de kinderen zioh ook hier uitstekend hebben vermaakt laat zich begrijpen. Om ongeveer zeven uur arriveerde het hele stel met de auto weer op het Dijkje waar de vaders en moeders stonden te wachten. De mon den stonden niet stik het was een le ven van belang op het anders zo stille Dijkje en het bestuur van de Buiten kant kan tevreden zijn over deze goed geslaagde dag. CINEMA AMERICAIN: Lichtelijke Geschift, met Bing Crosby, flop Ho pe. Dorothy Lamour. Dagelijks 8 uur. Zaterdagavond 7, 9.30 uur. Zondag 2. 4 30 en 7, 9.30 uur. Woensdagmiddag 2.30 uur. Boven 14 jaar. VICTORIA THEATER: Complot in Quebec, met Paul Lukas, Heimut Dan tine. Dagelijks 8 uur. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30 en 7, 9.30 uur. Woensdag 2.30 uur matinée. HARMONIE: (voor de derde en laatste week) De beste Jaren van ons leven dagelijks 7.30 uur. Zondag 1.30, 5 en 8.30 uur Woensdag 2 uur matinee. Kaartverkoop dagelijks van 11 tot 1 uur. 14 jaar. A.B.T. Topper keert terug, met Joan Blondell, Roland Young en Billy Burk. Dagelijks 8 uur. Zondag 2,5 en 8 uur. Toegang 14 jaar. Oecumenische Avondwijding in de Grote Kerk van half acht tot acht uur Toegang vrij. „DE BUS" BERGEN" Maandag, Dinsdag en Woensdag Boemerang met Dana Andrews. Donderdag Baroa Kneut met Siem Nieuwenhuy zen. Openluchttheater. Extra voorstel ling van Don Quichot op de bruiloft van Kamacho door de Bergense spe Iers. KUNSTZAAL BOENDERMAKER Tentoonstelling van werken van Kees Boendermaker. HUIS MET DE PILAREN K.C.B. Tentoonstelling van werken van C. Nieuwenhuizen, K, Niehaus, F. ten Holt, mev:. Kouwenaar-Bijzo, A. Bos Eyssen, en H. Lucht. DE NATUUR IN BERGEN Jan Ivangh, de bekende Bergense leider van natuur excursies, zal bij voldoende .'.eelname nog enkele tochten met gasten ondernemen. Deze zomer gingen er in Bergen en Schoorl een driehonderd mensen me| hem mee, die allen zeer enthousiast waren. In September begint Ivangh aan de voorbereiding van een lezing, aan de hand van eigen getekende opnamen uit de natuur. Woensdagavond om half acht ver trekt hij van Lindeboom. Gaat U ook mee? De kosten bedragen f 0.20 per persoon. DE HEER A C. ROGGEVEEN LEGT FUNCTIE VAN VOORZITTER HARDDRAVERIJVERENIGING „WEST FRIESLAND" NEER De harddraverij vereniging „West- Friesland" te Schagen komt Vrijdag a.s. in café „De Moriaan" bijeen in een algemene ledenvergadering. Na de diverse jaarverslagen komt de be stuursverkiezing aan de orde. Er zijn twee vacatures; een door het overlij den van de heer C. Roggeveen en een door het aftreden van de heer A. C. Roggeveen, die te kennen heeft gege ven, dat hij in verband met het bereiken van de 70-jarige leeftijd zijn functie van voorz. wil neerleg gen. Ook de bestuursleden de heren Brugman, Schmalz en De Boer treden af, zij het dan dat dit een periodieke aftreding is. Zij allen zijn herkiesbaar Daarna wordt de aanstaande draverij besproken, welke - zoals men wellicht weet een Jubileumdraverij zal zijn. Het is dan n.L voor de 65e maal dat „West-Friesland" een draverij in Schagen organiseert. GROOT BRITTANNIE VERLIEST ZIJN ENIGE GOUDEN MEDAILLE Naar het ANP verneemt is het pro test van de VS tegen de diskwalificatie van de ploeg op de vier maal 100 m. estafette heren toegewezen, zodat Groot Brittannië de gouden medaille op dit nummer verliest en de uitslag wordt: 1 Ver. Staten; 2 Gr. Brittannië; 3 Italië van een volk, da de oorlog weet en waardeert wat de boeren voor het algemeen belang doen. En dat is allemaal net als in de an dere dorpen. Wat me dan het meest opviel in dit Koedijk? Ik geloof dat het de ru»t is, die hier heerste. De stratenmakers werkten er, maar zon der veel gerucht, zonder dat roezemoe zig bezig zijn, zoals dat in een stad altijd het geval is. En de man, de zeis aan het frame van zijn fiets gebon den, die me de weg wees, deed dat kalm, met een enkel duidelijk gebaar en enige vriendelijke verklarende woorden. Zó gaat dat daar in Koedijk. Aan de Vlotbrug.. Ik ben doorgefietst naar de Vlotbrug U weet wel, die waarover niet meer dan vierduizend kilo tegelijk mag rol len. Nog steeds scheen de zon en de brugwachter die ziJ*n huisje aan de overkant heeft, was dan ook voor zijn deur gaan zitten, in een genoegelijk gesprek met een paar passanten, die de tijd hadden. Geregeld suisden de auto's voorbij en een jongen, die aan het vissen was riep verheugd n&ar zijn vriendje dat hij een rietvoorn aan de haak had. De mannen van de gemeen.ewerken hebben het druk. Ze zijn van Maandag af al bezig met de omgewaaide bomen Vooral de grote, oude knapen die in de Ondegracht zijn gedoken, leveren nogal veel moeilijkheden op. Met be hulp van boten, touwen en zagen wordt stuk na stuk op de wal getrok ken. Een boom is er nu opgevist. Twee wachten nu nog op een nette begra fenis. En wat ik zeggen wouis U al aan het sprokkelen geweest? Nee? Dat is jammer, want er zijn hcei wat Alkmaarders, die van deze gelegen heid gebruik hebben gemaakt om wat spaanders en takken voor de komende winter byeen te garen. Komende win ter.brrrr.wat klink dat akelig zo midden in Augustus. De boom, die voor het perceel Oude gracht 125 in de storm bezweek, heef; daar een kapotte ruit veroorzaakt. De Door Straten bewnoers zitten nog tegen een plaat karton aan te kijken. Het is te hopen dat zij de schade gauw vergoed krij gen. Autonummers zijn heel nuttig. Dal heb ik al eens meer gezegd. Er zyn maar al te veel onbeleefde, en dat is erg netjes gezegd, al te veel onbeleef de chauffeurs. En laten alle chauf feurs nu niet meteen boos worden, want ik wil er wel dadelijk bij zeg gen, dat er ook veel domme fietsers en voetgangers zijn, die het de autobe stuurders maar al te moeilijk maken. Zo was er Maandagavond een chauf feur, die na een aanrijding op de hoek van de Sint Laurensstraat en de Nieu wesloot er rustig vandoor ging zon der naar zijn slachtoffer om te kijken. Zyn slachtoffer was een' wielrijder die door de luxe auto geraakt werd toen die zonder signaal links de bocht omkwam. O ja, het liep allemaal heel goed af, de wielrijder kreeg een paar biau we plekken de fiets werd licht bescha digd, maar dat alles was voor die chauffeur toch geen reden om door te ryden? Enfin het nummer van de auto is opgeschreven en nu bestaat dus de Kortebaandraverij was spannend KALVERDIJK Maandagmiddag heeft onze plaatselijke harddravery- veieniging een kortebaandraverij ge- houden, die wat de sport betreft, uit stekend is geslaagd. De publieke be langstelling had beter kunnen zyn. Drie en twintig paarden verschenen aan de start, w.o. de beste dravers van Nederland. Na spannende ritten was de uitslag als volgt: 1 Inteqritry Scot, eigenaar mevr. E Ruben, berijder Jan v. Leeuwen Jr. 2 Abdullah Scot, eigenaar en berijder Kat. 3 Eduad En vil. eigenaai en berijder P. Koster. '4 Laetare A, eigenaar W .de Boer. berijder J. Wage.taar. Textielpunten VA 705 worden ongeldig Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bónnen van de oude textielkaart VA 705 na 24 October a.s. niet meer geldig zijn. De bonnen der thans in gebruik zijnde kaarten VA 804 blijven voorlopig geldig. Blinkend schoot het dier door de lucht, en eindigde het leven in een speelgoednet. Ja, die vissers daai hadden het nog zo kwaad niet bekeken. Voor hen la gen de duinen: SchoorL Bergen. Linkg de prachtige molen, en heel in de ver te, achter de bocht in het kanaal, kon den zij, zo ze hun halzen rekten, het sil houet van Alkmaar zien. Ik heb daar een tijdje met m'n voet op de brug leuning ui staan kijken. „Eerbied voor de kleinste dingen",, daarover heeft een jong Nederlands dichteres geschre ven; voor het denderen van een auto over de balken van een brug, voor een felrode brievenbug aan een drie sprong: eerbied, omdat ze het land schap verlevendigen. Toen ben ik teruggegaan. Langs de kalkovens, waar het onkruid welig over de schelpenberg groeide, met het kananal ter linke, en de duinen ter rechter zijde, en «itkijkenk naar 't wisselend licht van de zon en wol ken. Want wie ogen heeft om te zien, kan vele goede dingen ontdekken, ook in een dorp. waar een ieder voorbij jaagt, ook of misschien juist n Koe dijk. mogelijkheid, dat man eventjes* op z'n vinger kan worden getikt. Ik weet nog wat. Weer van een chauffeur. Een chauffeur, die Maandag morgen tot zyn grote schrik bemerkte dat zijn auto in brand stond. Geluk kig stond de auto net voor Garage Kosscn op de Laat en vandaar kon men de uitslaande vlammen met een schuimblusapparaat bedwingen. Ik denk dat de schade nogal meege vallen is, want later kon de auto weer verder rijden. Nou ja, 't is wel niet zo'n wereldschokkende gebeurtenis, maar ik vind toch, dat ik U dit nieuw tje in deze komkommertijd niet ont houden mag. In onze haven daar is het geen kom kommertijd. Integendeel, er is veel vertier. Een komen en gaan van zeil boten en jachten. De haven van Alkmaar wordt zo langzamerhand van internationale be en Buurtjes tekenis. Het is al heel gewoon gewor den, als er een vaartuig uit Engeland binnenloopt en een jacht uit België, dat gisteren aan de Bierkade lag ge meerd hoeft ook geen verwondering te wekken. Weet U. wat mij eerlijk gezegd erg meevalt? Dat de rondvaartboten nog goede zaken maken. O ja, ik weet wel dat zo'n tochtje door Alk. naar de moeite waard 'is, maar ik had toch niet gedacht, dat er op weekdagen, be - halve Vrijdag, zo'n belangstelling voor was. Als de bruggen wat hoger waren zou Van de Heerik dat is de man, die deze rondvaarten exploiteert, mis schien wel met echte watertaxi's ko men.. En het kan ook best zijn, dat hij er voor het volgende jaar nog iets op vindt. Electrische wringers zijn gevaarlijke dingen. Vooral als er kinderen bij ka men. Maandagmiddag raakte het vier jarig zoontje van de familie de B. in de Boterstraat met zijn linker hand tussen de rollen bekneld. Zijn vader kon hem uit zyn benarde po sitie bevrijden. Het jongetje heeft veel pijn geleden en moest zich onder dok tersbehandeling stellen. VROEGERE BURGEMEESTER VAN PRAAG UITGEWEKEN Dr. Peter Zenkl, voormalig burge meester van Praag is met zijn vrouw naar de Amerikaanse zóne van Duits land uitgeweken. Zenkl, die bij de Duitse gemeester van Praag was. is de gcue.e oorlog gevangene geweest in het con centratiekamp Buchenwald. Hij was een leidende figuur in de Tsjechische socialistische partij. BERGEN Geboren: Cornelis Johannes Maria zv C J van Eijk en M Schouten; Roelof zv A H van Gelder en A B Fret. Ondertrouwd: L Jager te Alkmaar en K van Von del te Bergen; J W Tromp te Koedijk en C C Bijl te Bergen. Getrouwd: J Pot en G M van Regteren Altena; L Jager en K van Vondel; P de Beurs en A M Kwant. Overleden: Maria Magdalena Lotz 81 j. wed. van J A Bergh; Pieter Westenberg 73 jaar wedn. van S. de Wit; Trijntje de Wit 78 jaar wed van K de Goede. veiling w arkten BROEK OP LANGENDIJK —10 Au*. 35.000 kg aardappelen Eigenheimers 6707.70; Eerstelingen 6.107.10 120.000 kg rode kool 6.00 8.60 35.000 kg gele kool 6.00 1410; 20.000kg wit te kool 4.00 6.50; 2.000 kg uien 10.00 —13.50; 1.800 kg slabonen 44.00 55.00 NRD. SCHARWOUDE 10 AUG. 80.000 kg aardappelen Eerstelingen 7.40 8.30 Rode eerstelingen 7.40 7.70 Eigenheimers 7.20 7.60 Blauwe Eigenheimers 6.70 7.30 Bintje 6.20 7.40 Bevelanders 6.20 6.40 71.000 kg witte kool .00 6.60; 72.000 rode kool 6.00 8.80: 22.'000kg gele kool 6.00 13.00; 10 000 kg slabonen 38.00— 55.00 2.000 kg zilvernep 10.60 12.10 zilverdrielingen 3.00 3.10 WARMENHUIZEN - 10 AUG. 76 500 kg aardappelen Schotse muizen 7.80 8.30 drielingen 5.00 -- 5.70 kriel 2.60 2.80 Eigenheimers 5.80 7.90; Bintje 7.10 7.30: 23.100 kg rode kool 6.00 6.60; 2.000 kg gele kool 11.20; 41.000 kg witte kool 4.00; 1.400 kf slabonen 38.00 47 00. Er zijn zo vele kleine dorpen in Noord Holland, dat men dikwijls ver geet, dat al die plaatsen een eigen sfeer ademen. Zo Koedijk. Het ligt on der de rook van Alkmaar, terzy van een der drukste verkeerswegen van het land, en men rijdt er in de meeste gevallen voorbij, zonder er aandacht aan te schenken. Want het zijn, om zo te zien, maar een paar huisjes en wat bomen. Een hoge torenspits zult U er tevergeefs zoeken. Herinnert U -zich nog dat 't prachtige oude kerkje van dit dorp afgebroken werd? Dat is nog een hele zaak geweest; het was bouwvallig, goed, maar toch niet zo, of men had kunnen trachten er aan op te lappen, wat er aan op te lappen vieL Nu staat er een weliswaar keurig. maar dan toch houten gebouwtje waarin de dorpelingen des Zondags saaien komen om hun Godsdienst-oefe ningen te houden. De grote pastorie er naast misstaat er eigenlijk een beetje bij en ze. paste zo goed bij die oude afgebroken kerk! Langst het Kanaal Zo ook nu: er lag een groot schip, Koedijk is een uitgestrekt lang dorp Zijstraten zijn er maar heel weinig, bij na alles is langs het kanaal gebouwd. De huizen van de arbeiders, de hui zen van de notabelen, de cafe's, het Raadhuis, dat nog modern is.„ En waarom ook niet? Lang3 dat water spelen zich de belangrijke gebeurtenis sen af de schepen varen er door, het verkeer komt er langs, en ja, er leggen ook boten aan die hun vracht komen lossen of laden. dat overhelde van de zware lasten die langs de bij—mast werden opgeta keld. Zo werkt men ook hier, in Koe dijk. Maar het meeste werkt men toch wel op het land. Het is onopvallend werk, want de boeren timmeren nu eenmaal niet aan de weg. Maar eerïs ge daan, is het resultaat onmisbaar voor ons allen; de kool, de aardappelen en alles wat er hier wordt geteeld, het is nodig voor de voedselvoorziening

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 2