N.-HOLLANDSE PERS 1945 Charite bezorgt ons een bronzen medaille en breekt drie Nederl. records Schubart bokste uitstekend tegen de Egyptenaar Fahim Koude oorlog blaast cigaretten over Berlijn Een conflict 5V JAARGANG N° 1307 DONDERDAG 12 AUG. .1948 i r voor d dor. Abo« f 1.15 pér. maand Advpr(r'!»(io< w IP cent. V '•i'tng De Vrye Alkmaar «vrij» 3.45 per kwartaal Jbij vooruitbetaling, m.m,, familieberichten tar'e.-.-n op aanvrage, Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel K 2200 J97Ij Onze schermers en wierlenners stelden teleur Nederlandse zeilers staan er vrij gunstig voor ïn de wedslrydcn der zwa arge wicht - klasse gewichtheffen wist onze land genoot Charité de derde plaats (bron zen medaille) te bezetten met een to taalgewicht van 412.5 kg. waarmede hy 2 kg. boven het oude Olympische record van Manger (Duitsland) in 1936 te Berlijn gemaakt, bleef. De winnaar van de gouden medaille was de Amerikaan Davis met een totaal gewicht van 452.5 kg., terwijl de twee de prijs eveneens voor een Amerikaan, Schemansky was. Met deze uitmuntende prestatie heeft Charit' het Nederlands re cord zwaargewicht drukken met 2.5 k.g. verbeterd (127.5 bereikte hij), het Nederl. record gewichtheffen trekken verbeterd door het van 122 kg. 6 gram op 125 kg. te brengen én het Nederl. record gewichtref- -fen stoten verbeterd. Hij stootte 160 kg, d.i. 4.1 kg. meer dan ooit een Nederlander deed. Blankenauw reed niet fraai De Nederlandse wielrenners stelden in de tijdrace teleur. Te verwachten was, dat Buchly—Van Gelder in de kwart eindstrijd tandem geen kans zouden maken tegen Harris en Ban- nister, die in een zeer felle strijd tot grote teleurstelling van de Britten nog verloren tegen TeruzziPerona. Maar dat Blankenauw zich in de 1 KM race niet bij de eerste zes kon klasseren, viel bijzonder tegen. - Blankenauw reed niét mooi en zijn stijl was verre van soepel. Hij zat van het begin af te duwen en te stampen en al was hij in het nadeel dat er tijdens zijn rit wat meer wind was gekomen, niettemin was hij een klasse minder dan verscheidene andere ver_ tegen woordigers De Nederlandse amateurs zijn ach teropgeraakt bij landen zoals Italië. Frankrijk en België. Er heerst een schrikbarende bloed armoede in de Hollandse gelederen en men kan dit niet goed praten met het gezegde dat er een gaping zou moeten zijn omdat er vijf jaar oorlog en bezetting tussen zijn geweest. Dat was bij verscheidene andere landen ook het geval, Blankenauw werd 12e geklasseerd (van de 21) met 1 min 17,.7 seconde. Schermers In halve finale uitgeschakeld Het Nederlandse schermteam Werd in de halve finale sabel geslagen door Italië en d« Ver, Staten. Hoewel de stand resp. luidde 133 en 92, hebben onze schermers taaie weerstand geboden. Kuypers wist twee van de vier partijen tegen Italië en een van de twee tegen de Amerikanen te winnen. Maar onze kampioen Mos man en onze sabreur Van den Berg stelden zeer teleur. Mosman was trou wen physiek niet helemaal in orde. Nederland is nu in de halve finale uitgeschakeld. Jonker derde fn Firefly de Het algemeen gemiddelde van onze zeiler De Jong ziet er na de jongste wedstrijd, waarin hij derde werd (na Denemarken en Frankrijk) gunstig uit zodat in de volgende en laatste wed_ strijd nog alle kansen opgesloten lig gen. In het totaal leidt Amerika met 4638- pnt-, dan komt Zweden met 4326 pnt-Frankrijk met 4229 en Nederland met 4082 pnt. Maas en Jonker gaven in de laatste PLAATSELIJKE BUIEN Iwaar bewolkt met later plaatselijke Opklaringen en hier en daar enkele luien. Matige tot vrij krachtige wind lissen Zuid en West. Weinig verande ing in temperatuur. wc-dstrijd ook een goede partij te zien: zij werden vierde in de Drakehklasse. Zesde plaatsen voor kano-ërs In de eerstewedstrijd op de lange afstand voor de kayaks heeft Neder land de zesde plaats bezet. Koch 'en Stroo, de twee jeugdige Zaandammers legden de 10 km. af in 47 min 35.6 sec. 1 min en 26 sec boven'de tijd die de winnaars, de Zweden, noteerden. Ook Bobeldijk (Koog a. d. Zaan) moest in de K I klasse op de 10000 m. bukken voor de Scandinavische supprematie. Hij eindigde als zesde bijna ander halve minuut achter. Frederiksson van die 01. kampioen werd. Vlees gaat van de bon maar nu nog niel De voorzitter van de beide slagers bonden en de voorzitter en secretaris van de vakgoep Slagerij hebben een onderhoud gehad met minister Mans- holt over de noodtoestand in de vlees voorziening. De minister gaf te verstaan, dat hij van een vrije inkoop voorlopig 'niets wilde weten en zijn ambtsgenoot Vah Financiën niets van een verhoogde prijs voor de boeren, om hen te bewe gen meer slachtvee af te leveren. Wel overweegt de minister andere maatregelen om binnenkort uit de impasse te geraken. En hy deelde o.m., mee, dat er van de winter vol doende vlees zal zijn, dat de krach tigste maatregelen worden genomen om de vlecsproductie op te voeren en dat de regering er naar streeft om ook voor het vlees zo snel mogelijk van de distributie af re Ror"r*-> Onrust in Birma neemt toe Volgens uit Rangoon te Londen ontvangen berichten zijn 300 solda ten van het Birmaanse leger, die in een buitenwijk van de hoofdstad wa ren gecantonneerd, met wapens en uitrusting gedeserteerd om zich bij de communistische eenheden, die ten Noorden van de stad in actie zijn, aan te sluiten. Ook bij de politie worden afwezigen gemeld. Het blijkt dat de activiteit dor opstandelingen in Birma en Malakka de laatste da gen is toegenomen. Thongwa, 58 km. van Rangoon, is door de communisten bezet.- In de hoofdstad zijn de troepen geconsig neerd en barricades opgeworpen. In de tt-s.e renae van het sauc.se-^i pische équipe een eclatante 133 ove rwhming op dt Canadezen. A. F. Hoevers (links) in zijn ontmoe(ïng met R_Y. Desjarlais, welke hij met 4 tegen 5 treffers verloor. Olympisch iournooi Corman verloor tegen Koreaan Gistermiddag kwam onze landge noot Schubert in de tweede ronde der middengewicht klasse uit tegen de Egyptenaar Fahim. Schubart had dank zij zijn superieure bokskunde in de eerste ronde de Tsech Priro_ da verslagen, terwijl Fahim de Span jaard Frontera de baas was geble ven. De Egyptenaar bleek een beweeg lijk bokser, zijn langere, reach goed uitbuitend. Het bleef trouwens niet bij verdedigen, want hij viel her haaldelijk uit met zijn rechtse waar van er een goed doorkwam. Bij het lijf aan lijf vechten, was Fahim zeer actief, maar de meeste roffels belandden op Schubart's dek king. In de tweede ronde was hét Schubart die aanviel en op een van zijn korte half armstoten die de E- gyptenaar trof toen hij uit zijn even wicht was, moest Fahim voor zeven tellen neer. Hij was danig aangesla gen en voordat hij zich enigszins had hersteld kwam Schubert opnieuw door met zware treffers van beide handen. De Egyptenaar probeerde te rug te vechten maar Schubart bleef heer en meester van de situatie, weer de de onsamenhangende aanvallen af en plaatste intussen hele reeksen treffers van links en van rechts. Onze landgenoot, zeker van de uit slag, bokste zeer kalm en beheerst in de derde ronde. Hij ontweek, dook en blokte schitterend en bleef ook sco ren met zijn bliksemsnel uitflitsen^ de rechtse. Op deze wijze werden alle tegenoffensieven van Fahim in de kiem gesmoord. Schubart heeft deze partij meesterlijk gebokst, do mineerde over de gehele linie wat techniek betreft, sloeg veel zuiver der en harder en moet een straat lengte op punten voorgestaan hebben aan het einde van de partij. De uitspraak: „Schubart winnaar" werd met applaus ontvangen. Schu bart komt in de derde ronde uit te gen de Brit Wright, die van de" Ar gentijn Garcia gewonnen heeft. Onze landgenoot Corman heeft zich aardig door de eerste twee ronden heen gewerkt en een plaats gewon nen in de kwart eindstrijden, maar te gen de Koreaan Soo Ann Han, een zeer massief en agressief athleet, ver loor hij. In de tweede ronde ging Cor man neer o peen zware rechtse en hij werd uitgeteld. Hij is nu voor de de mi-finale uitgeschakeld. Javaans zeeman in Amsterdam vermoord Hij ging mei hel meisje van een Madoerees naar de bioscoop Woensdagnacht is te Amsterdam óe 27-jarige Javaanse bediende was baas bij de maatschappij „Nederland" Tojib, in een vechtpartij met twaalf Madoerese bedienden van het motor schip „Java" zo ernstig door messte ken verwond, dat hij kort na aankomst in het O. L. Vrouwe Gasthuis aan inwendige verbloedingen is overleden. Het politieonderzoek wees uit dat een van de vermoedelijk daders zich dpor Tojib beledigd achtte, omdat Tojib met zijn meisje naar de bioscoop was gegaan. Uit wraak heeft hij 'n 12 tal vrienden verzameld en toen Tojib de bioscoop verliet wachtte men hem op, om hem een stevig slaag te geven. Ongelukkigerwijs kwamen er messen bij te pas en voor het publiek kon ingrijpen waren de dodelijke steken reeds gegeven. Een agent ging de vluohtende Ma-, coerezen in een taxi achterna en wist hen met behulp van zijn dienstrevol ver tot staan te brengen en in be dwang te houden. Nieuw Nederl. en Zwitsers record 4 x 400 m. Tijdens de op de Neny to-sintelbaan te Rotterdam gehouden atletiekwed strijden tussen Nederland en Zwitser land, welke ontmoeting Nederland won met 91 tegen 77 punten, vestigden de Zwitsers op de 4 x 400 m estafette een nieuw Zwitsers record in de tijd van drie minuten en 18 sec. Neder land deed er 3 min, 20.9 sec. over: ook voor Nederland een nieuw record. Deense schipper was een S.S.-er Mei zijn gezin in vrijheid gesield Het vermoeden, uac de 38-jarige schipper van het vergane Deense jacht „Agathe", SSer zou zijn ge weest blijkt inderdaad juist te zijn. De marechaussee neemt echter aan, flat de Deense regering er geen be zwaar tegen had, dat Rasmussen met zijn gezin het land verliet. Allen had den paspoorten en een soort monster boekje hetgeen voor zeevarenden in Denernarken verplicht is en bo vendien waren- de scheepspapieren in orde, zodat ey -geen reden bestond de Denen nog langer onder politietoezicht te stellen. Wel zijn zij, daar zij geen geld bezitten, nog aan een aantal be perkende bepalingen onderworpen, doch zij kunnen, zich'vrij op Ameland bewegen. Zij "zullen vermoedelijk via bemiddeling van de Deense consul cp een boot n"£ar'Denemarken worden gezet en zo praétisch berooid van hun gehele bezit; in hun vaderland weer keren. Naar de exSS—er vertelde was het doel van de tocht Engeland ®ea^est. Hij heeft de plaatselijke au toriteiten verzocht nog enkele dagen op i het eiland te mogen verblijven, teneinde de restanten van hun bezit tingen, die nog voortdurend aanspoe len te bergen. Noodlottige remproef Een veeauto van de expediteur Van der Wagen uit Oldeberkoop reed Woensdagmiddag op Rijksweg nabij de begraafplaats onder Wolvega, toen de chauffeur de remmen wilde pro beren. Hij overtuigde zich in de spie gel,-gat er geen ander \erkeer nader de en ging toen krachtig remmen. Op het zelfde ogenblik hoorde hij een hevige slag tegen de achterzijde van de wagen. Het bleek, dat een motor vlak achter de auto had gereden en er, toen ^eze plotseling stopte, tegen aan was gevlogen. De motorrijder, de 54—jarige K. Neef uit Munnekeburen en diens echtgenote, die op de duo zat, werden bij deze botsing beiden terstond gedood. Het echtpaar laat vijf kinderen na. Mondeling testament De enige overlevende van het in het Kanaal vergane jacht Ducnna, de 54-jarige Nederlander N. Wezelman, maakt thans plannen om het jacht te bergen. Toen de opvarenden van boord gingen in de vliegende storm, had mevrouw van den Broek, d® eigenares te kennen gegeven, dat iedere weduwe van een omgekomen lid van de be manning 10.000 gulden zou krygen en Ieder van de hinderen 5.000. Indien Wezelman de schipbreuk zou overle ven moest hij het jacht zien te ber gen en het verkopen. Hij meent, dat het vaartuig weinig schade heeft ge leden en ongeveer 200.000 gulden waard is. Veel pruimen, minder appelen en peren De appelenoogst wordt dit jaar ge raamd op ruim 100.000 ton (vorig jaar 230.600), terwijl de perenoogst bij be nadering ongeveer 50.000 ton zal be dragen (vorig jaar 140.000). De opbrengst aan pruimen belooft dit jaar zeer goed te zijn. Zij wordt geschat c| ca. 35 000 ton (vorig jaar 20.000). STAKING VAN HOTELPERSONEEL IN ROME Te Rome is een staking begonnen van al het hotelpersoneel. Men vr- wacht, dat het personeel van café's en restaurants vandaag nog het werk neer zal leggen. Ook Nel van Vliet is terug. Tezamen met de andere zwemmers en zwem sters uit Hilversum, die deelgenomen hebben aan de Olympische Spelen, i» zij gistermiddag te Hilversum teruggekeerd. In de wachtkamer van hel station legt een bestuurslid van de Hilversumse Zwemkring Nel van Vlie een lauwerkrans om de hals. Zittend links Tonny Hom en tussen Nel van Vliet en het bestuurslid, J. Robner, de doelverdediger van om polozevental. Russen en Amerikanen bieden tegen elkaar op Volgens berichten in de West-Ber- lijnse pers overstromen de Russen West Berlijn met goedkope cigaret ten. De actie zou ten doel hebben me* de aldus verkregen Westmarken de propaganda in de Brits-Ameri kaanse zone van Duitsland te finan cieren. Naar verluidt hebben de Ame rikanën met spoed 120 millioen ciga> retten haar Berlijn gezonden om de Russische actie afbreuk te doen. 'f Was ook mei het roken maar schraalhans Het officiële rantsoen cigaretten in West-Berlijn, dat op de bón kan worden gekocht, bedraagt 40 stuks in de zes weken, tegen een prijs van ongeveer 3 Mark per pakje van 20 stuks. Naar schatting kan de Berlij- ner hiermede nog geen tien procent van zijn behoefte dekken. Hij vult zijn rantsoen dan ook aan met Brit se en Amerikaanse cigaretten en met goedkope merken uit Oost-Europa, die door middel van een goed geor ganiseerd net van duizenden agenten, caféhouders en straatverkopers over al volop te krijgen zijn, maar tegen een prijs die voor de doorsnee roker vaak te hoog is. De zwarte Engelse en Amerikaanse cigaretten kosten on geveer 12 Mark pér pakje. De goed kopere Oost-Europese cigaretten, die men beter vindt dan de Duitse, kos ten altijd nog 6 Mark per 20 De Berlijn ers zullen met de plotse- VOORMALIG ROEMEENS MINISTER GEARRESTEERD De voormalige Roemeense nationaal liberale minister Valer Roman en een aantal zijner vrienden zijn gearres teerd. Zij worden beschuldigd van econo mische sabotage en misbruik van fond sen op grote schaal. Evenals in Amsterdam hebben we ook in Alkmaar een conflict tussen de bioscopen en de kranten Naar aanleiding van een recensie in het Nieuw Noord Hollands Dagblad, een recensie, waarvan we ons overi gens volkomen dis'tanciëren en die o.i. geheel anders had kunnen worden gesteld, zijn aan dat blad de adver tenties geweigerd. Hier komt de persvrijheid in het ge ding. Het gaat niet aan dat aan een courant advertenties worden gewei gerd omdat de recensie niet in de smaak van een directie valt. In onderling overleg hebben de Alk- maarse Dagbladen besloten, hangende het conflict geen advertenties van de betrokken bioscopen meer op te ne men. Wij hopen dat het conflict spoe dig uit de wereld is. linge vloed van cigaretten die dó „koude oorlog" over hen uitstrooit, niet weten hoe ze het hebben! Geen donkere wolk zonder een licht rand je.... Heden weer bezoek voor Molotof In welingelichte kringen te Moskou acht men het mogelijk, dat heden 'tl vierde ontmoeting zal plaatsvinden tussen de drie Westelijke vertegen woordigers en Molotof. Ecrstgenoem- den hebben inmiddels nieuwe instrue ties van hun regeringen ontvangen. Prinses Margaret op „speciale missie" De Engelse koning heeft goedgevon den, dat prinses Margaret 3 September cp „speciale missie" naar Amsterdam gaat, om hem bij de inhuldiging van koningin Juliana officieel te verte genwoordigen. Het zal de eerste keer zijn, dat prinses Margaret haar vader officieel zal vertegenwoordigen en het zal eveneens de eerste maal zijn, dat de prinses op niet tot het Britse „Em pire" behorende grondgebied zal ver- bi i.'ven. Glubb Pasja verlaat Palestina Generaal-majoor Glubb Pasja (John Glubb, Engelsman van afkomst) heeft het bevel over het Arabisch Legioen, waarover hij sedert 1939 het comman do voerde en dat thans aan de Pales tijnse veldtocht deelneemt, overgege ven aan de Trans—Jordaanse generaal Abdoel Kader. Het Britse persbureau Reuter meldt nader, dat Glubb Pasja volgens be» trouwbare inlichtingen het komende weekend per vliegtuig naar Londen vertrekt.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1