N.-HOLLANDSE PERS 1945 Mevr. Kosenkina wil getuigenis afleggen „Djokja betrokken bij opiumsmokkel Spionneerde Amerikaans diplomaat in Moskou? 5F JAARGANG N° 1310 MAANDAG 16'AUG. 1948 Uitg. voor de Stichting De Vrije Alkmaar der. Abonnementsprijs 3.45 per kwartaal by vooruitbetaling Advertenties 14 et. p. m.m.. familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur. J v. Zooneu Bureau. Ridderstraat hoek OudegrachtTel. K 2200-3971 Regeringsverklaring Zelden zal een regeringsverklaring door dat deel van ons volk, dat zich voor de politiek interesseert, met zo veel spanning tegemoet zijn gezien als die van de heer Drees. Een belangstelling die voor een groot deel zal zijn voortgekomen uit de ei genlijk enigszins onverwachte moei lijkheden die naar voren zijn gekomen cm een kabinet samen te stellen. Moeilijkheden die, naar ons later ge bleken is in hoofdzaak hun oorsprong vonden in de weinige bereidheid van een deel der KVP om opnieuw met de PvdA in zee te gaan Vooral de beer Romme heeft zich hier krachtig tegen verzet en blijkbaar met succes. Van een gewoon parlementair kabi net kon, hoewel er een meerderheid voor aanwezig leek, toen geen sprake zijn. Kaar uit de regeringsverklaring van minister Decs blijkt, staan de minis ters los van de verschillende partijen en moeten wij het nieuwe ministerie zien als een programkabinet. Het bestaan van het kabinet komt hierdoor op een wankeler basis te staan dan tot dusverre, wat wij ten zeerste betreuren. "Wij kunnen ons niet onttrekken aan de indruk dat verbrokkelde stemmin gen in het Parlement er het gevolg van nullen zijn. Wat nu de regeringsverklaring zelf betreft, deze kunnen we onderbren gen. in twee delen. Het algemeen sociaal en economisch beleid, waarbij tevens de belastingpo- litiek is betrokken en het te voeren be leid inzake de Indonesische kwestie. Be woorden wélke de minister. Pre sident hieraan wijdde, duiden er op. dat de toéslónd daar nog steeds ernstig- Is en slechts met veel tact kan worden •pgelost.Met name de; Republiek schijnthier een ongemakkelijke part ner te zijn. Het stemt tot vreugde dat de minis ter President met nadruk verklaarde, dat het Nederland nog steeds ernst is om de overeenkomsten na te kómen. Deze verklaring was wel zeer nodig omdat de bezetting van de portefeuil les die bij: deze kwestie betrokken zijn een alleszins gewettigd pessimis me toelieten Het is nu maar de vraag of de in vloed van de minister President groot genoeg zal zijn om de ministeries van Oorlog, Buitenlandse Zaken en Over zeese Gebiedsdelen in vooruitstreven de banen te leiden. We hopen het vurig Optimistischer zijn we gestemd ten opzichte van Jiet te voeren sociaal- economische beleid. Ongetwijfeld zal de politiek der laat ste jaren worden voortgezet. Van verschillende zijden is er tegen die politiek verzet gevoerd. Verzet van uiterst links en uiterst rechts. Als we de toestand van ons land echter vergelijken met die van landen om ons heen, geloven we dat niet zal kunnen worden ontkend, dat deze politiek goe de vruchten heeft afgeworpen en me de oorzaak is geweest, dat ons land zich betrekkelijk snel heeft hersteld van de toegebrachte slagen door de oorlog. We geloven dat we mogen constateren dat op dit terrein een vooruitstreven de politiek gewaarborgd is. De vraag lijst hier of we te maken hebben met een ommezwaai in de ge- dachtengang van de VVD en de CHU of dat deze zullen volharden in hun oppositionele politiek welke vooral ge richt was legen minister Lieftinck. Is dat laatste het geval, dan zouden de ministers Schokking en Stikker die dit program hebben onderschre^ ven in een moeilijk parket komen. Al met al geeft deze regerings -verklaring <ons aanleiding tot de be merking. dat slechts wanneer alle krachten die de vooruitgang willen, tot het uiterste worden ingespannen, do ongetwijfeld goede bedoelingen die er uit blijken, zullen kunnen worden verwezenlijkt. Verflauwing van de politieke belangstelling zou tot de ellendigste gevolgen kunnen voeren. Dat vooruitstrevend Nederland dit moge begrijpen v. Z. In het ziekenhuis onder bescherming der Ver. Staten Mevr. Kosenkina, de 52 jarige lera res, die j.l. Donderdag uit het ven ster van het Sovjet-consul iat ie New.York is gesprongen, heeft een dagvaarding ontvangen om voor de Commissie tegen on Amerikaanse ac tiviteit te verschijnen. De oproep is mevr. Kosenkina in haar ziekenhuiskamer overhandigd door de onderzoeksleider Robert Stripling. Deze zeide, dat de oproep haar onder de bescherming zou plaat sen van de Verenigde Staten. Kosen kina had geen bezwaar voor de Com missie te verschijnen. Oordeel van de Russische pers De Russische pers heeft een be richt van het officiële Sovjet-p%sbu_ reau Tass gepubliceerd, waarin agen ten van de Amerikaanse cont>"a-spi_ onnage er van worden beschuldigd, dat zij ,.als politie-agenten vermomd" de diplomatieke onschendbaarheid van het Sovjet-consulaat te New- Vork hebben geschonden „nadat me vrouw Kosenkina uit een raam van het consulaat was gevallen". „Mevr. Kosenkina was het consu laat reeds binnengedragen", aldus 't bericht van Tass uit New York, „toen agenten van de Amerikaanse contra- spionnage het gebouw binnendron gen en de kamer van mevr. Kosen kina doorzochten. Zij namen haar koffer mede en brachten de onder wijzeres met geweld naar het zieken- Jmis". Lovett verwierp Sovjet protest Volgens Michael Modermot't, woord voerder van het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken, heeft Lovett alle punten van het Sovjet- Russische protest verworpen. In de Sovjet-nota wordt o.m. ver klaard, dat de Sovjet-Russische con sul-generaal te New-York, Lomakin, geen toestemming had gekregen de patiënte in het ziekenhuis te bezoe ken. Lovert antwoordde, dat mevr. Ko senkina mag ontvangen wie zij wil en dat men de Sovjet-Russische vice_ consul toestemming had gegeven haar Truman somber President Truman heeft de V.S. gewaarschuwd, dat zij zich geplaatst zullen zien voor een werkelijk be grotingstekort van 1500 millioen dol lar in het lopende belastingjaar ver geleken met het record-overschot van 8400 millioen dollar vorig jaar. „Deze grote achteruitgang", zo zeide Tru man in zijn beschouwing, „heft een van de voornaamste factoren op, die een verdere inflatie tegenhielden". Hij onthulde, dat de militaire uitga ven van in totaal 12100 millioen dol lar 1100 millioen dollar hoger waren dan oorspronkelijk was geraamd. U.N.O.-VLIEGTUIG EVEN THUIS Zaterdagmiddag zette gezagvoer der A. Viruly het #U.N.O.-vliegtuig, de PH - TCT op Schiphol «an de grond, waar het zal worden gerevi seerd. Vermoedelijk zal het Woens dag weer naar Stockholm terugke ren. waar Bernadotte thans ver toeft. GEEN VERLIEZEN IN INDONESIË De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week geen verliezen zijn gerapporteerd. WISSELENDE BEWOLKING Wisselende bewolking met enkele verspreide buien. Meest matige, langs de waddenkust tijdelijk krachtige tot harde wind Uit-richtingen tussen Zuid en ZuidWest. Weinig verandering in, temperatuur. te bezoeken, hoewel zij er niet om gevraagd had. Hij herinnerde de am bassadeur er aan, dat mevr. Kosen kina, toen zij de vice-consul zag. hem zeide. dat zij niet met hem' wil de spreken. De V.S. hebben niet hét recht haar een bezoek met geweld öp te dringen of haar tegen haar wil onder controle te stellen, aldus - Lo vett. Panyoesjkin, de Russische ambas sadeur, ontkende de juistheid dér persberichten over het bezoek van de vice-consul, tijdens hetwelk mevr. Kosenkina zou gezegd hebben, dat zij in het Sovjet-consulaat gevangen ge houden was. FIJNE DOPERWTEN STIJGEN IN PRIJS De maximumverkoopprgs van dop erwten in blik, die in tegenstelling met de prijzen van verse groenten, niet zijn vrijgelaten, hebben tenge volge va» een stijging in de prijs van de grondstoffen, enige wijziging on dergaan. De prgzen voor doperwten middel 1 en middel 2, die meer dan de helft van de productie uitma ken, blijven op ten hoogste respec tievelijk 85 en 70 cent per literblik gehandhaafd. Voor de fijnere soor ten zijn daarentegen de maximum - verkoopprijzen verhoogd. De nieuwe prijzen per literblik zijn extra-fgn 1.87, zeer fijn ƒ1.63 fgn 1.37 en middelfgn 1.13. AANKLACHT INGEDIEND TEGEN Ds. BUSKES Vier personen hebben by de Offi cier van justitie te Amsterdam een aanklacht ingediend tegen Ds. J. J. Buskes Jr., omdat zij een passage uit een preek, welke hg 21 Maart j.l. in een door het IKOR uitgezonden dienst in de Nieuwe Kerk te Amster dam hield, beledigend achten voor Generaal Spoor. H.K.H. Prinses Juliana geniet van een sigaret, terwijl Z.K.H. Prins Bernhard nadenkend aan zijn pijp trekt bjj het kijken naar de presta ties der Olympische ruiters in de springwedstrijd. Het Prinselijk paar bevond zich incognito in Engeland ter bijwoning van de Olympische Spelen. rnstige beschuldigingen van Nederlandse zijde Naar men in bevoegde Nederland se kringen te Batavia verneemt is door de Nederlandse politie een gro_ te zaak van opiumsmokkel ontdekt waarin de gehele Republikeinse re gering en waarschijnlijk buitenland se persoonlijkheden betrokken zijn. Honderden kilogram opium, die ei gendom zijn van de Republikeinse re gering zijn In beslag genomen. Voor missies in het buitenland Uit Nederlandse bron verneemt men voorts, dat deze opiumsmokkel be- [«(•rad was om de onkosten t« dekken Teruggeroepen op verzoek van de Sovjets Radio Moskou heeft bekend gemaakt dat luitenant Robert Dreher, mede werker van de Amerikaanse militai re en vlootattaché in Moskou, „be trokken was bij spionnageaotivitelt en door zijn regering is teruggeroepen op verzoek van het Sovjet-ministerie van Buitenlandse Zaken". Lezing van radio-Moskou Radio-Moskou gaf de volgende le zing: „Toen op 23 April een beambte van de Sovjet-veiligheidsdienst een kamer van het gebouw van de doua ne binnentrad, trof hij daar een dou anebeambte, die reeds enige tijd on der verdenking stond, en een burger aan, die notities maakte. De ambte naar van de veiligheidsdienst vroeg, hem de notities te overhandigen en greep enkele velletjes, die de anderen niet zo vlug konden wegstoppen. De vreemdeling probeerde ze te ver scheuren en viel de' Russische func tionaris aan. Vastgesteld werd, dat het notitie boekje van de douanebeambte hoogst geheime militaire inlichtingen bevat te en andere papieren meer uitvoe rige gegevens over hetzelfde onder werp in het Engels. De vreemdeling werd geïdentificeerd als de mede werker van de militaire dftaché van de Amerikaanse ambassade. De dou anebeambte bekende geheime inlich tingen verstrekt te hebben aan lui tenant Dreher op diens verzoek. „De/ laatste keer kwamen wij in Januari in Moskou tezamen en bij die gele genheid overhandigde ik Dreher an dere geheime inlichtingen, aldus de douanebeambte". „Geen commentaar" Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade tc Moskou heeft 'tegenover Reuter bevestigd, dat lui tenant Dreher in April naar de V.S. is teruggezonden. Hij had echter geen verder commentaar. „Dit zal waarschijnlijk het onder werp van een verklaring van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken zijn" aldus de woordvoerder. De volksgezondheid voor ten zeer ste gebaat door hygiënisch meiken. Derhalve zijn z.g. melkcursussen ingesteld, tot stand gekomen door de samenwerking van coöperatieve zuivelfabrieken, fokverenigingen en land bouworganisaties. De deelneemers(sters) aan deze cursus moeten na drie maanden een examen afleggen. Enige vrouwelgke cursisten leggen het practische gedeelte van het examen af. van de Republikeinse missies in het buitenland. Dr. Maramis, de minister van Financiën van de Republiek, die de verkoop van deze opium leidde, is door de Nederlandse overheid ge waarschuwd dat hij, zo hij naar Ba tavia mocht komen, onmiddellijk zal gearresteerd worden. In bevoegde Nederlandse kringen meent men bovendien, dat de Neder landers waarschijnlijk zullen overggan tot de opheffing van de diplomatieke onschendbaarheid van de leden der Republikeinse afvaardiging, die be last zijn met de onderhandelingen met de Nederlanders. Geen dementi Hadji Agoes Salim. de Republi keinse minister van Buitenlandse Za ken, was niet bereid, de beweringen van Nederlandse zijde over deze aan gelegenheid te logenstraffen en voeg de hieraan toe, dat door de Neder landse autoriteiten terzake geen offi ciële beschuldiging is ingediend. Naar van Nederlandse zijde verno men wordt, zal in het begin van deze week de Nederlandse delegatie bij de Commissie voor Goede Diensten een protest indienen tegen „de schending door de Republiek van de internatio nale opium_overeenkomst". Een Nederlandse zegsman deelde nog mede, dat de bewuste opium vanuit Pontianak naar Singapore en Honkong werd gesmokkeld. Deze opium zou tijdens de oorlog zijn vervaardigd door de Japanse opium-regie in Indië en later zijn overgebracht naar Republikeins ge- "bied. Arabisch aanvoerder schaart zich aan Israëls zijde De achtentwintigjarige Sjeik JoeS- sef Aboe Gosj heeft openlijk ver klaard de zaak van Israël te sullen verdedigen. In zijn geboorteplaats Aboe Gosj, negen kilometer ten Westen van Je ruzalem, hebben vijftien Arabieren en Joden tezamen aan één tafel ge zeten om Joessef voor zijn diensten dank te zeggen. Meer speciaal is hij geëerd om zijn aandeel in de ontsnapping van mej. Beulah Cohen, radio_omroepster van de toenmaals illegale Joodse groep- Stern uit een Brits ziekenhuis, De 22-jarige Beulah Cohen was in 1946 door de Britse politie te Tel Aviv gearresteerd en veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf. De ont snapping geschiedde in 1947. Joessef is vijf jaar een actief lid geweest van de groep-Stern. Hij is enige tijd door de Britse autoriteiten vastgehouden onder verdenking van hulp bij de genoemde ontsnapping. Beulah Cohen was bij de plechtig, heid aanwezig om haar bevrijder dank te zeggen. GLUBB PASJA MET VACANTIE Glubb Pasja, de Engelsman die commandant is van het Arabisch Le gioen, heeft tegengesproken dat hij naar Engeland is teruggeroepen. Hij is slechts naar zijn geboorteland on derweg om er een goede vacan'tie te nemen" DRIE HONGAARSE POLO'ERS BLIJVEN IN ENGELAND Drie leden van de Hongaarse ws* terpoloploeg. die aan de Olympisch# Spelen heeft deelgenomen, hebben ge weigerd naar hun land terug te ke ren. De Britse regering heeft huU toegestaan zich in Engeland te vee- tigen. In sportkringen gelooft meng dat het voorbeeld van de drie Hon garen gevolgd zou kunnen worden door andere athleten van landen ach ter het „gzeren gordijn", die zich nog in Engeland bevinden. EEN SLACHTOFFER VAN DE „DUENNA"? Op de Noordwestelijke rotskust van het Normandische eiland Guernse|) is Vrijdagavond het lijk gevondeft van, naar men aanneemt, Georgt Richard Charles Self, een lid van bemanning van het Nederlandse jacl „Duenna", dat ter hoogte van Guern« sey is vergaan. De man droeg een reddingsgordel. PICCARD GAAT W^EER NAAR DB DIEPTE De „Scaldig", het vaartuig waar mede prof. Piccard en Cosjjns hun diepzeetocht zullen ondernemen^ wordt thans te Temsche aan de Schelde in orde gebracht. Omstreek* 12 September zal de Scaldis naar de Kaapverdische eilanden vertrekken. Vandaar gaat het vaartuig met een b?m inning - ':o' 10 on derzoekers naar de Golf van Guinee, de plaats van het onderzoek. Prof. Piecard, die alle veiligheids maatregelen wenst te nemen, zal eerst de bathyscaal laten dalen tot 6000 meter, alvorens zelf tot 4000 meter af te dalen. Met een strafschop maakte het Zweedse elftal een einde aan de il lusies die de JoegoSlavische voet ballers nog mochten koesteren van een eerste plaats in de finale van het Olympisch voetbaltournooi. Door een 31 overwinning verzekerden de Zweden zich van de gouden medaille. De Zweedse keeper Lindberg ver richt een van zijn spectaculaire saves. INGEZONDEN MEDEDELING J LOURENS PRAKTIJK HERVAT

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1