klkmaaidei' N.-HOLLANDSE PERS 1945 £)e lini ht Laatste conferentie op het Kremlin? 5E JAARGANG N° 1311 y DINSDAG 17 AUG. 1948 iTi'sr voor de Stichting De VrU® Alkmaar, d- ""»ement«prys 3.45 per kwartaal f 1.15 per mnan-1 bi) vooruitbetaling. Ad -niks 14 cf. p. m.m., familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur. J v. Zoonen Bureau. Ridderstraat hoek Oudegracht Tel K 2200 3971 Ambassadeurs lieten geen woord los De vijfde bespreking tussen Molo- tov en de drie Westelijke ambassa deurs heeft Maandagavond op het Kremiin plaats gehad. De bijeen komst duurde drie en een half uur, maar de journalisten wachtten al die tijd vergeefs: de ambassadeurs wilden niets loslaten. Zelfs op de vraag, of «r gedineerd was, kregen ze geen antwoord. In kringen, die in nauw contact staan met de drie diplomatieke ver tegenwoordigers acht men het moge lijk, dat deze ontmoeting de laatste Is geweest en dat deze week nog een besluit te verwachten is. Ontwer p-constitutie voor West-Duitsland gereed Deskundigen van de elf West-Duit se staten hebben thans een ontwerp, constitutie voor West-Duitsland opge steld. De voornaamste punten zouden zijn: vorming van een staatsraad, die een volledige kamer zal zijn met vol ledige wetgevende bevoegdheden; dat ieder nieuw wetsontwerp betreffen de de federale basis van de staat een stemmig door de raad moet worden goedgekeurd; dat de staatspresident door de staatsraad en het parlement afzonderlijk moet worden gekozen. Verdere valuta-hervorming De drie Westelijke militaire gou verneurs in Duitsland hebben mede gedeeld. dat in West-Duitsland op Vrijdag a.s. twintig Westmarken per Twee mannen onder stoomtram Een Rotterdamse aüentjvond gqhdag morgen op de trambaan aan de Rose straat, de afschuwelijk verminkte licha men van de 46 jarige L. van S. uit Vlissingen en de 39 jarige olieman L. A van Erkel uit Rotterdam. Zaterdagavond had een getuige om streeks halftwa^lf twee personen door de ligusterheg langs de spoor baan zien gaan en opgemerkt dat de mannen achter de heg op de grond en vermoedelijk op de rails waren gaan liggen. Tien minuten later passeerde een motortram met zes rijtuigen, waar door zij overreden moeten zijn Ge zien de verwondingen moeten zij op slag dood zijn geweest. ROOFOVERVAL OP ALLEENSTAANDE DAME In de nacht van Zaterdag op Zon dag is een roofoverval gepleegd op de alleenwonende Madame De Pres— signy, die een landhuisje bewoont in de Oisterwijkse bossen. Twee gemaskerde mannen drongen haar huis binnen, bonden haar en brachten hr.ar een snede over het ge zicht toe. Zij namen voor een belangrijk be drag aan gouden sieraden mede. Geen kinderen op de Jaarbeurs Het Bestuur van de Nederlandse Jaarbeurs vestigt er nog eens de aandacht op, dat op de komende Jaarbeurs, die van 7 tot en met 16 September gehouden wordt, geen kin dei en beneden de 16 jtar worden toegelaten. Het Bestuur heeft deze maatregel in verband met de enorme drukte moeten nemen. Het heeft zich daarbij op het stand punt gesteld, dat de Jaarbeurs geen ntoonstelling is, maar een zaken-- instituut, dat in te eerste plaats ten doel heeft de handelstransacties le bevorderen. WEINIG WIND Voor het NoordWestelijk gedeelte van het land: half tot zwaar bewolkt met enkele verspreide buien. Aan vanke!ijk matige tot zwakke wind tus sen ZuidWest en West. Later wei nig wind. Weinig verandering in tem peratuur. Voor het overige gedeelte van het land: Wisselende bewolking met latei- kans op verspreide onweersbuien. W-ji nig wind. Hogere temperaturen. Duitser ter beschikking gesteld zul len worden, ter aanvulling van de veertig nieuwe Marken die reeds, te gen inlevering van zesiig oude, per lioofd zijn uitgereikt. Verder hebben de militaire gouver neurs der drie zones besloten, het treinverkeer naar de Leipziger Messe te verbieden. Het verkeer heeft dus uitsluitend per auto of bus plaats. Republikeinse beschuldigingen Het Republikeinse voorlichtingsbu reau te New Vork heeft een bulletin gepublicerd met de beschuldiging: „af slachting van Indonesiërs op grote schaal door Hollanders gaat voort". Het bulletin begint met de mede deling, dat alle beschuldigden van de Bondowosoaffaire, die de dood van 57 Indonesiërs op hun geweten hebben werden vrijgesproken, behalve een ser geantmajoor, die tot 1 maand gevan genisstraf werd veroordeeld, maar weer direct werd vrijgelaten, Het bulletin gaat verder met zijn be schuldiging: „Enige duizenden Indo nesiërs werden bij Tjikalong (West Java) gedood door Nederlandse koop lieden en Duiise Nazi's, die waren sa mengetrokken uit hét korps speciale troepen, onder commando van de be ruchtte kapitein Westerling, die ook de troep commandeerde, die twee jaar geleden 30.000 Indonesiërs in Gelebes heeft vermoord". De Hollanders worden ook beschul digd van het „wellustig doden" van 150 Indonesiërs bij Tasikmalaja in het begin van dit jaar. van het „vermoor den" van 300 burgers, van het verwon den van 200 burgers in de buurt van Kraw.ang in December j.1. en van hel „afslachten" van meer dan 200 bur gers bij Cheribon in Mei van dit jaar Het bulletin beschuldigt de Nederland se autoriteiten ervan, dat zij gewei gerd hebben bijzonderheden hierom trent te publiceren. In het Olympisch Stadion te Amsterdam organiseerde de Amsterdam se Athletiek Club internationale atletiekwedstrijden, waaraau verschei dene deelnemers aan de Olympische Spelen hun medewerking- verleen den. In de finale 200 «ne,er heren verbeterde Lloyd Babeach (Panama rechts) het baanrecord met een tijd van 21.1 sec. en werd hiermede overwinnaar voor Mc. Kenley Jamaica), die er 0.3 sec. langer over deed. „Gerrit de Stotteraar" opnieuw gearresteerd 4-3 De beruchte 27 jarige inbrekeruit breker, „Gerrit de Stotteraar", is j.I. Maandagavond om half zeven in een woning aan de Van Limburg Stirum- straat in Den Haag door drie recher cheurs van de Centrale Recherche uit Amsterdam gearresteerd. Gerrit, die tevoren reeds tweemaal uit een politiebureau, n.L aan de Stadhouderskade en de Spaamdam- nierstraat te Amsterdam, was ont snapt, werd bij zijn derde arrestatie onmiddellijk in het Huis van Bewa ring aan de Weteringschans te Am sterdam ingesloten, omdat men dacht, dat hij daar wel niet uit zou kunnen komen. Desalniettemin gelukte 't hem toch. Ongeveer twee maanden gele den wist Gerrit uit zijn cel te ontko men en was sindsdien spoorloos. De Centrale Recherche volgde van dat moment af nauwkeurig alle per sonen, die iets met „de Stotteraar" te maken konden hebben en zo viel het op, dat zijn moeder vaak naar Den Haag reisde. De rechercheurs sloegen hun slag en troffen Gerrit aan op het adres, waarheen zijn moeder zich be gaf. Thans is Gel-rit in het hoofdbureau van politie ingesloten. Er zijn speciale maatregelen getroffen om zijn vol gende ontsnapping onmogelijk te ma ker Hét wordt spannend! Laatste nieuws Min. Neher naar Indonesië Hedenochtend is met'het KLM toe stel minister Neher, gedelegeerde van het opperbestuur in Indonesië, naar Batavia vertrokken. De minister zeide op en vraag van een ANPverslag gever over de opiumsmokkelaffaire o.m.: „Ik ben er van overtuigd, dat de Republikeinse regering, wanneer zü kennis neemt van de feiten er baar hoogste afkeuring over zal uifspre ken." Voorts zeide min. Neher nog, dat het Nederlandse volk met rust en ver trouwen de maatregelen tegemoet moet zien die de Nederlandse regering zal nemen ten aanzien van de Indonesi sche kwestie. Markos' hoofdkwartier ingenomen Maandagavond is te Athene bekend gemaakt dat Aetomelijza, waar het hoofdkwartier van generaal Markos, de leider der Griekse guerillastrijders gevestigd is, is ingenomen. Ook de verdedigingswerken van de troepen van Markos in het gebied van Stavres in de Westelijke sector van het Grammosfront zonden zijn ingenomen alsmede alle dorpen in de omtrek. GEBONDEN MAN IN SLOOT GEVONDEN In een sloot te Bovenberg bij Schoonhoven is het lichaam gevon den van' een bejaarde man, wiens handen en voeten waren gebonden. Een pet was over het gezicht getrok ken. Later bleek, dat de man de 79- jarige Johan de B. uit Bergambacht is, die in het oudenliedentehuis te Schoonhoven verbleef. De politie nam het onderzoek ter hand. ZUID-KOREA REPUBLIEK Zondag is de Koreaanse Republiek in het door de Amerikanen bezet te Zuid Korea geboren. 50.000 po litiemannen waren op been met het oog op eventuele opstanden. Generaal Mac Arthur verklaarde, dat de barrière tussen Noord en Zuid_Korea „een van de grootste tragedies was in de huidige geschie denis". Inval in Speelhol De Haagse politie heeft een inval ge daan in perceel Harstenhoekweg 281 te Scheveningen. De bewoner, de 49 jarige H. van G. R., gaf gelegenheid tot hazardspel. Een 19 tal personen werd aangetroffen rond de roulette; f 7000 en een hoeveelheid drank wer 'den in beslag genomen. Vijf personen zijn gearresteerd. Ter gelegenheid van het gouden regeringsjubileum van HM. Koningin Wilhelmina biedt de Stichting Tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw 1898—1948" te 's-Gravenhage de verzamelde handtekeningen van circa driekwart millioen vrouwen aan HM.de Koningin aan. Op 4 Alkmaarse kaasberries gerangschikt, worden di handtekeningen door leden van het V.H.K. uit het gebouw van de stichting gedragen. De advocaatfiscaal bij de Rotter damse kamer van het Haagse Bijzon dcre Gerechtshof eiste tegen de 24 jarige Rotterdamse SDportier J. Gerrese, die o.a. in Rusland beeft ge vochten en later de dood van meer dan een illegale werker op zijn gewe ten heeft, de doodstraf. Naar van officiële zijdte Tel Aviv werd vernomen, heeft de be velhebber van het „Arabische Bevrij dingsleger', Fawzi el Kawoekjï, zijn ontslag ingediend. V.V D. en C.H.U. niet afwijzend tegenover de regering De algemene toon in de Tweede Kamer was naar aanleiding van de Regeringsverklaring nogal vredelie vend. Van de Katholieken en de P. v.d.A. mocht men dit verwachten. Zij bezetten toch de belangrijkste po sities in het kabinet. Wel betreurde prof. Romme het, dat door de starre houding van de P.v.d.A. geen kabinet op brede basis tol stand was gekomen, maar hij liet er o'P volgen, dat er geen sprake was van enige verwijdering tussen de voormalige regeringspartijen. Wie deze uitlating vergelijkt met de hou ding van de Staatspartij van enkele jaren terug, zal niet ontkennen, dat er een en ander veranderd 's in de- zienswijze van de heer Romme en zijn navolgelingen. Ook de heer Van der Goes van Naters stond welwillend tegenover de. nieuwe regering, al deed hij dui dèlijlc uitkomen, dat «aar zijn mening een tweepartijen regering beter was geweest. Hij vroeg ii. dit ver band aan de heer Romme wat er in de houding van de V.V.D. en de C. H.U. veranderd was sedert de ver kiezingsstrijd. De rede van de heer Oud, die met belangstelling tegemoet werd gezien, was heel anders van toon dan zijn redevoeringen tijdens de verkiezin gen. Hij toonde zich min of meer voldaan over de opname van de heer Stikker en achtte op de regerings verklaring samenwerking met zijn fractie mogelijk. Het kabinet, in clusief de heer Lieftinck, begroette hij met vertrouwen. In tegenstelling met de hter Oud was de heer Tilanus een ietsje meer gereserveerd. We menen de conclu sie. te mogen trekken, dat de C.H.U. zich door de opname van de heer Schokking in het ministerie niet ge •bonden acht. Ze zou de regering naar haar daden beocrdelen. Voor een vrolijke noot zorgde de eerste spreker van de oppositie, de heer Weiter, die zich, hoe kan het anders, ontevreden toonde en lelijk deed tegen de K.V.P. en de hr. Beel. Hij verwachtte van deze regering niet dat ze een andere koers .ou inslaan dan de vorige. Klaarblijkelij' heefl de heer Weiter ook nogal aan dè be lastingen moeten offeren, want hij bezwoer de heer Lieftinck om de be Ka meroverzie gi-otmg niet sluitend te maken door belastingverhoging, want, aldus de heer Weiter, „we kunnen niet meer betalen". We hoorden nog niet hoe hij dan de begroting sluitend wilde maken. Intussen komen de andere oppo sitiepartijen heden aan het woord. Waarschijnlijk zal er dan een andere toön te beluisteren vallen. We geloven te mogen constateren, dat de kansen van de Grondwets herziening gunstig staan. Oproep van Drees tot ons volk Minister_pres. W. Drees heeft in een radio-rede over het Nationaal Huldeblijk aan H.M. de Koningin, het fflnds voor de kankérbes'trij ding, dit plan vergeleken met het Emma-fonds voor de t-b.c. -bestrijding, vijftig jaar geleden bij de begin., diging van het regentschap van wijlen koningin Emma door haar gesticht. Spr. stel de debelangrijke resulta ten die dit fonds voor de t.b.c.-bestrijding afwierp, in het licht, en betoogde, dat evenals bij de bestrijding van de tuberculose de strijd tegen de kanker, die een groot volksgevaar geworden is, gevoerd moet worden door de mannen van de we tenschap èn het volk. Een doelmatige bestrijding eist grote financiële offers. „Laat niemand uwer de komende nationale feestdagen ingaan zonder 'het jubileuminsigne, ten bewijze dat hij zijn steentje^, heeft bijgedragen", aldus de min.-president. Een go!<ie LOONVOORSTELLEN H.T.M. AAN PERSONEEL VOORGELEGD De loonvoorstellen van de Be— drijfsunie Vervoer voor het perso neel van de Haagse Tramweg Maat schappij zijn thans de Raad van Be heer van dit bedrijf en de Personeels r-ad gepasseerd. Het personeel kan in dekomende week bezwaren ken baar maken, waarna de voorstellen, Indien zij worden geaccepteerd, naar het College van Rijksbemiödelaars gaan. Het is de bedoeling de nieuwe loonschalen per 1 September a s. te laten ingaan. Ons volk heeft de naam een deg# lijk volk te zijn. Zo was het tenmlA sie tot voor een poos terug, toen hol stempel van Calvijn de Hollander al# het ware op het gezicht gedrukt ston4 Sedert dien is er wel enige kentering gekomen en grote groepen van ona# landgenoten zijn geneigd om het ven een weinig luchtiger op te vatten. Toch zitten we nog steeds met kele wetsbepalingen, die een goed# honderd jaar terug misschien de wil van het volk weergaven, maar die ié genwoordig volkomen verouderd zijn, We denken b.v. aan de Zondagswet, Gelukkig wordt ze niet in volle on# vang toegepast, maar ze is nog steed# van kracht. Dezelfde strengheid, Puriteinsheid zouden we haast zeggen, komen w# tet,en op het gebied van de loterijen In tal van landen is het wagen vaft een gokje ter gelegenheid vaj paardenrennen of voetballen toege staan en heeft men er een soort ord# in geschapen, die aan het publiefc dat er aan deel neemt, tenminste eett solide uitbetaling garandeert. De totalisator, populair genoemd de toto, en de voetbalpool hebben hun intrede gedaan. In landen als Engeland en België hebben deze instellingen een grote populariteit verworven. Honderddui zenden nemén er wekelijks aan deel en het volk gaat er niet aan ten gron de De sport zelf bevindt zich er wel bij. We hebben in Nederland een tijd lang de toto gehad en menige deelne mer aan draverijen denkt met wee moed aan die tijd terug. De Nederlandse wetgeving verzet zich er echter tegen. Het schijnt in st.ijd te zijn met ons Volkskarakter en dus komt het niet te pas. Jammer genoeg, dat de practijk ech ter sterker blijkt te zijn dan de leer Want het gevolg van een ontbreken van een toto of een voetbalpool ia, dat er op andere en ve<l minder fraaie en onschuldige wijze gewed wordt. Onderling bij tal van wedstrJJ den, bij bookmakers, waarvan de een wel en de ander niet betrouwbaar i kortom op alle mogelijke manieren- Ondanks het verbod, misschien door het verbod, gokt men harder dan ooit. Hoe dikwijls ziet men tijdens wed strijden geen geld over en weer gaan? Hoeveel mensen maken er geen be roep van? We hebben onlangs kun nen lezen, dat een proces aanhangig is gemaakt tegen een honderdtal ver dachten, die zich hebben bezig g® houden met voetbalpools, die in Bel gië of Engeland worden uitgegeven. Ze zullen wel veroordeeld worden. Maar dc lust tot een gokje zal er niet door worden uitgedoofd. Zo min al» een verouderde wetgeving het on derling gokken kan tegengaan. W® vragen ons zelf dan ook af, of de tijd niet gekomen is, dat ook in on» land toto en voetbalpool reglemen tair worden toegelaten. We zijn er van overtuigd, dat het een gezond# ontwikkeling van de sport beter ten goede zal komen, dan het ondergrond se gedoe, dat men toch niet kan ke ren. Want het gokje wordt, ook Nederland, graag gewaagd. Laat het dan ordelijk gebeuren. v. Z. INDIA EN PAKISTAN ééN JAAR VRIJ India en Pakistan zijn hun tweede jaar van onafhankelijkheid ingegaan In Pakistan werden grote feesten ge organiseerd; in India bleven de volks betogingen achterwege. Over dit land hangt nog 1.2 schaduw van Gandhï's dood.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1