Langs dn Straat jlMMY BROWN ALS WIELRENNER Amstelhotel straks tijdelijk woon van vele vorstelijke gasten de Grondwetsherziening VAN SOLDAAT TOT BURGER Nederlander adviseer! bij besirijding mond- en klauwzeer in Mexico HET GEHEIM VAN DE GELE NARCISSEN Ook voor en in de oorlog siond hei in de gunsi... Zoals wtf reeds meldden, zal het Amsti-lhotel te Amsterdam de ver blijfplaats *Ua van tal van vorstelijke personen uit vele landen gedurende de a.s. nationale feesten. In de ge schiedenis van het Amstelhotel zal dit massale vorstelijk bezoek wel een hoogte punt vermen. Het is echter niet de eerste maal, dat gewaardeerde gas ten b<j hun bezoek aan ons land dit hotel tot hun verblijfplaats kozen. Na de bevrijding bezochten Monfgomery. generaal Foulkes, generaal Crerar en Churchiil het Amstelbotel. Voo de oorlog werden kamers bewoond door de Oostenrijkse keizerin, De Sjah van Perzië en Koning Alfonso van Spanje. Eu tijdens de bezetting waren cr min der gewaardeerde (maar niet minder veeleisende) gasten als Seys Inquart. Goring en Hlmmler Allen zullen op de Amstel kijken De voorbereidingen voor de ont vangst van de buitenlandse vorstelij ke bezoekers is natuurlijk in volle gang. Schilders zijn begonnen de ge vel van het hotel een extra kwastje te geven en in het hotel wordt verwoed met zware rollen tapijt gesleept *n breekt men zich het hoofd over de indeling der kamers. Vast staat reeds, dat alle gasten apartementen zullen krijgen, die uitzicht bieden op de Am. stel Vanaf de rivier gezien zal de rechter vleugel van het hotel de Scan dinavische vleugel zijn. De gehele eerste verdieping van deze vleugel wordt bezèt door kroonprins Oscar, kroonprinses Louise van Zweden en hun gevolg en de tweede en derde verdieping van de vleugel wordt be woond door resp. kroonprins Olov en kroonprinses Martha van Noorwegen ea prins Axel en prinses Margaretha van Denemarken. De eerste verdie ping aan de andere vleugel, dat is dus het gedeelte aan de zijde van de ho ge sluis, is gereserveerd voor prinses Margaret Rose en de graaf en gravin van Athlone en de andere verdiepin gen worden ingenomen door de erf_ groothertog van Luxemburg en prins Aschwin. Zo woont prinses Margaret De kamer van prinses Margaret Rose ia dezelfde, die destijds werd bewoond door koning Alfonso. De solon \s ulgevoerd in blauw, met meubelen van bruin coromandêlhout. Zoals alle kamers in het Amstelhotel zijn de apartementen van prinses Margaret Ro se in modene stijl. Alleen hangen zo wel in salon als slaapkamer schilde rijen van bekende Nederlandse 18e en 19e eeuw se schilders In de salon staan enige fraaie vazen van cloisonne por selein met ingelegd koper. Ook prin_ sea margaret Rose heeft zowel van haar salon als haar slaapkamer een prachtige blik op de Amstel. Dr. Sarphati, vader van het Amstelhotel Htft initiatief tot het bouwen van het Amstelhotel is indertijd uitgegaan van dr. Sarphati. In een prospectus uit December 1865 lezen wij: „Meer en meer wordt onze stad door landgenoten en vreem delingen bezocht. Dit bezoek zal veel talrijker, de daaraan verbonden voor- deelen oneindig grooter zijn, indien hier^ooals ir andere grote steden rui me, goede en sierlijke hotels beston den. Hét behoeft echter nauwelijks te worden herinnerd, dat dit geens zins het geval is, en dat hier de goe de hotels even gering in aantal als klein in omvang zijn. De hooge nood zakelijkheid van ten minste één nieuw er groot hotel voor Amsterdam zal dan ook door niemand worden ont- ontkend En de schrijver, dr. Sarphati ver volgt: „De ondergeteekende was van deze noodzakelijkheid zoo zeer door drongen, dat hij tegelijk met het plan tot vergrooting onzer stad, niet slechts eene plek bestemde voor een hotel, dat aan de tegenwoordige behoeften en aan de waardigheid van Amster dam zal kunnen voldoen, maar tege lijk aan de kundige architect van het Paleis voor Volksvlijt het vervaardi gen der teekeningen en bestekken op droeg en dadelijk daarna om geen tijd te verliezen de funderingen liet aanleggen". stads— straats— „Vermij. geschil Waarom dr. Sarphati een plek aan de Amstel. en niet het midden dei- stad verkoos? „Het geraas van rijtuigen en kar ren, het geschreeuw van kooplieden en de drukte der bedrijvige menigte, hoezeer men die bij het bezoeken eener groote stad gaarne en met belangstel ling gadeslaat, is voor niemand, zeker niet voor vreemdelingen en 't aller minst voor dames, aangenaam, terwijl de duffe dampkring der digt-bewoon- de buurten en de uitwaseming onzer grachten voor ieder, die aan buiten lucht gewend is, spoedig ondragelijk worden. Als men dit alles nagaat en een oog slaat op den platten grond onzer stad. is er dan een beter plek te verlangen dan het terrein dat voor het Amstel hotel is bestemd? Dr. Sarphati had wel gelijk het moet goed logeren zijn in het Amstel hotel. DAGJE UIT Ik ben met mijn vrotiw naar het strand geweest. We hadden een vrije dag. U moet n.I. weten, dat wc maar gewone dagjesmen sen zijn. We hebben ontzaglijk ge noten. Zand in de ogen, zand in de haren, zand in het brood. Daar bij nog verbrand en vermoeid. Want ja. niet waar, we moesten alles meesjouwen. Boterhammen en badschoenen, thermoflessen en zwempakken, pcredrups en toilet artikelen. De tas droeg ik als een kwel lende last. Mijn vrouw had als kwelling een paar nieuwe schoe nen, die op het strand en in de blonde duinen uitgelopen moesten worden. Maar we hebben ont zaglijk genoten. Al waren de kwel lingen groot Slot van de dag een bioscoopvoorstelling. Filmheld en heldin kitssen elkaar meters lang. terwijl krappe schoenen mijn vrouw ondragelijk kwellen. Temidden van nieuwe kus-scene Iaat ze er met een flap één uitvallen. Publiek sist nijdig, terwijl ik nog nijdiger uit de grote sfrandtas badschoen- fjes te voorschijn moet haten. Ein delijk. goddank, afgelopen. Reeds zijn we bij de uitgang, als mijn vrouw verschrikt uitroept ..Mijn schoentjes!" Moedig ben ik tegen de stroom ingeworstcld. Heb hatelijke op merkingen onbewogen getrotseerd en de schoentjes, die haar lieve voetjes moeten omvatten, gered. Het is een heerlijke dag ge weest. We genieten er nog van als we er aan denken. 36 Hij reet het plein rond, vriendei lijk grijnzend, -egen de toeschouwers, die bij gebrek aan beter maar begon nen te juichen en te klappen, want daar waren zij toch eigenlijk voor ge komen en naarmate Jimmy joliger grijnsde en met z'n grote arm wuifde, wies de bijval aan tot een klaterend applaus, zodat de jury, toen Jimmv weer bij haar was aangeland, niet het ham had, ae aap üe kran^ weer af te nemen. De heren, die zich .et moei te van hun hoeden hadden ontdaan, maakte maar bonne mine a mauvais jeu. zoals ze in Parijs zeggen. „Klein kunst'' Dr. Sun YatSens testament, ge graveerd op een stukje ivoor ter grote van een sesamzaadje, werd ten geschenke gegeven aan president Tsjaag KaiTsjek door Chen Ching Yl, China's beroemde ivoorgraveur. Een van Chens meesterstukken is de Chinese grondwet en de gehele kaart van China gegraveerd op een stukje ivoor ter grootte van een pest. zegel. De nieuwe regering over In de Memorie van Antwoord die de regering het licht heeft doen zien, wordt tot uitdrukking gebracht, dat het Nederlandse volk het koloniale stelsel niet langer wenst te handha ven. De aanvaarding van de Grond wetsherziening zal dit aan de deel nemers in de Unie ondubbelzinnig doen blijken. Als eis moet worden gesteld, dat deze nieuwe staatkundi ge structuur in vrijwilligheid wordt aanvaard, door beide partijen. Vastgehouden moet worden aan de eis dat gelijktijdig tot stand komen de Verenigde Staten van Indonesië en een Koninklijke Nederlands.Indonesi i '1NcJDÊRL ANOONT YANGT>; DDE MOBIL ISANT 14 Dagen verlof FtlOO.- F170 - Oernob premie voor ..dor jaar OtmoH voor JanFUtFwor tropendieiat bonut cost-uum iedere maand trogendiant IttO Extra rexhei- Vrt/ver- punten; voorrang»- voêr voor kaart voor aanschaf; 1 maand fïng vancoshjum GEW KANTOOR Vd SOC OtENST Aanvragen voor wachtgeld, studie- lociane. scholing, en bédnjsTege- moetkoming BEROEPSKEUZE CENTRUM .EQE Adviei bij het kiezen van een i beroep CEW ARBEIQS-BUREAU Voorrang bij ai bemiddeling PLAATSEL'jK OEMOB. COMITÉ Onfvangsr-tHjiïveih'ng -sodal» zorg-herplaatsing werkgever sche Unie. Voor de verschillende deelnemers aan de Unie zullen organen worden ingesteld, zomede ^en orgaan, dat voor alle deelhebbers der Unie werk zaam is. Gemeenschappelijke belangen De Unie zal de gemeenschappelijke belangen der deelgenoten hebben te behartigen. Hieronder verstaat de re gering de buitenlandse en defensie aangelegenheden, de waarborgen voor de rechtszekerheid, fundamentele menselijke rech'ten on vrijheden en 'n deugdelijk bestuur in beide Uniede- len. Hoe deze Unie_organen zullen wer ken kan de regering nog niet zeggen, daar dit een onderwerp van gemeen- IsdgTaftpelijke besprekingen moet uit maken. Na aanneming der Grondwetsher ziening zal de regering echter onver wijld komen met een wetsontwerp ter vervanging van Londense Nood- beslulten en inzake regering en be stuur van Indonesië. De republiek zal als federatie aan de Unie kunnen deelnemen. Ze zal echter niet zelfstandig buitenlandse betrekkingen kunnen aanknopen, daar deze niet kunnen worden er kend. Geen eenzijdige wilsop- legging Gezien de geest, waarin de bespre kingen met de deelstaten Indonesië buiten de republiek worden gehou den, kan er geen sprake zijn van een eenzijdige wilsoplegging. Er moet vol doende ruimte zijn voor nader Over leg. Aangezien aangenomen wordt, dat de vertegenwoordigers der Indo nesische volkeren over het algemeen op democratische wijze op hun plaat sen zijn gekomen, kan 'tegen overleg geen bezwaar zijn. Hoewel de ordeverstoringen de laatste tijd toenemen, kan niet wor den gesproken van ontwrichting of KONINGIN JULIANA ZEGELS OntwerperS. L. HARTZ Tekst en waarde-aanduidmg: J.van KRIMPEN Zegelgrootte28 x 35 m.m. Watermerk CIR KE LS 10 cent bronskleurig 20 cent- blauw |48?a(V, PELT HERDENKINGSZEGELS Ontwerper: S.L. HARTZ Tekst en waarde-aanduiding: J. van KRIMPEN Zegelgrootte: 25 x 36 m.m. Geen watermerk. 10 cent roodachtig oranje 20 cent blauw |4877|v.pelt Mexicaanse veestapel geteisterd door de ziekte Het mond- en klauwzeer, vroeger een van de meest verbreide veeziekten en economisch gezien een grote schadepost, is in Nederland met succes bestreden. Voor een groot deel is dit te danken aan het werk van het Staats-vee-artsenij- kundige onderzoekings-instituut te Am sterdam. In dit instituut wordt een vaccin be reid, dat de dieren voor geruime tijd immuun maakt en dat één der meest ef fectieve bestrijdingsmiddelen is gebleken. De nieuwste onderzoekingen hebben het mogelijk gemaakt vaccin te bereiden zon der daartoe levende opzettelijk besmette dieren te gebruiken. Het virus, nodig voor de vaccin-bereiding, kan thans n.1. geheel door kweken in overlevende cel len worden gewonnen, hetgeen een aan merkelijke kostenvermindering en ver eenvoudiging van het procédé betekent. Dat het instituut in het buitenland een goede naam heeft, bleek onlangs. Nadat een zending Nederlandse vaccin in de ontbinding. Het overleg met de Re publiek zal binnenkort worden her vat, in overeenstemming met de be doeling van de Commissie van Goe de Dieusten. De mogelijkheid om met de Republiek tot een accoord te geraken acht de regering nog steeds niet uitgesloten. Omtrent de financieel Economische verhouding tussen Nederland en In donesië zullen nog nadere besprekin gen gehouden worden. Dit waren in hét kort de belangrijkste zalcen uit de Memorie van Anwoord inzake de Grondwetsherziening. Ver. Staten aan de hoogste eisen had voldaan, richtte een Mexicaans-Ameri kaanse commissie, ingesteld ter bestu dering van het mond- en klauwzeer- vroagstuk in Mexico, tot het Amster damse instituut het verzoek, 500.r00 vac- cin-doses te bereiden ten behoeve van de door mond- en klauwzeer geteisterde veestapel in Mexico. Voorts ondernam dr. H. S. L ren Kei, de directeur van het instiuut, op uitno diging van het departement van land bouw der Ver. Staten, een reis naar Washington, otn van advies te dieneo inzake de bestrijding van het mond- en klauwzeer in Mexico. Na talrijke bespre kingen te Washington maakte dr. Fren- kel een reis naar Mexico, om in de ge legenheid te zijn zich een indruk te vor men van de stand der besmettelijke vee ziekten in dat land. Naar bet zich laat aanzien, zal vacci natie op uitgebreide schaal worden toe gepast. speciaal in de 300 mijl brede zóne welke het besmette Mexicaanse oebied van de Ver. Staten scheidt. Een belangrijke samenwerking tussen Amerikaanse deskundigen en de vee- artsenijkundige dienst in Nederland, is in verband met het mond- en klauwzeer vraagstuk tot stand gekomen. Reeds zijn drie wetenschappelijke vertegenwoordi gers van het „Bureau of animal Indus- try" (departei ïent van landbouw) in htf Amsterdamse instituut werkzaam ge weest. om het onderzoek in de Verenig de Staten voor tc bereiden. FEUILLETON Spannend verhaal *an EDGAR WALLACE - HU hoorde de kerkklok twee uur slaan en wachtte ongeduldig op het slaan van het volgend kwarti* i hij had ieder kwartier gehoord sedert hij in bed was. Maar dit kwartier hoorde hij niet Hij moest in slaap gevallen zijn, wan htij 'begon te dromen. Hij droomde, dat hij weer in China was en rn handen gevallen van die verderfe lijke bende, de „Vrolijke Zielen". Hij bevond zich in een tempel en lag op- een grote, zwarte stenen plaat, aan handen en voeten gebonden en boven zich zag hij de aanvoerder der bende, met een mes in zijn hand, die hem aankeek met een kwaadaardige grijnslach op zijn gelaat en dit gelaat was *t gelaat van Odette Rider! Hij Mg, hoe het mes opgeheven werd en ontwaakte zwetend De kerkklok Sloeg driemaal en diepe stilte rustte op de aarde. Maar er was iemand in zijn kamer. Hij wist dit en bleef roerloos liggen, door zijn half-geopende ogen van de ene hoek naar de andere glurende. Er was niets te zien, niets te horen, maar zijn zesde zintuig zei hem, dat er iemand was Hij strekte voorzichtig en ge ruisloos zijn hand uit, naar de tafel en zoch de porte feuille. Zij was verdwenen! Toen hoorde hij een olank kraken en dit geluid kwam uit de richting van de deur, die leidde naar de zitkamer Met één sprong was hij uit het bed, juist op tijd om de deur te zien openvliegen en een gedaante er door glip pen. In een oogwenk was hij er achteraan. De inbreker had kunnen ontsnappen, maar heel onverwacht klonk er een slag en 'ri gil Hij was over 'n stoel gevallen en voor hij kon opstaan, had Tarling hem te pakken en wierp hem weer op de grond Hij sprong naar de deur die open stond. Hij wierp hem dicht en draaide de sleutel om. „Zo, laat je nu eens kijken", zei Tarling grimmig en knipte het licht aan. Hij viel terug tegen de deur, zijn mond open van verbazing, want de inbreker was Odette Rider en in haar hand hield zij de géstolen portefeuille. HOOFDSTUK XXIV. De bekentenis van Odette Rider. Hij kon niet anders doen, dan haar vol verbazing zwijgend aankijken. „Jij!" zei hij verwonderd. Het meisje zag bleek en wendde haar ogen niet van zijn gezicht af. Zij knikte. „Ja. ik ben het", zei ze met zachte stem. „Jij", zei hij weer en liep op haar toe. Hij stalc zijn hand uit en zij legde er, zond i i woord te spreken de portefeuille in. „Ga zitten", zei hij vriendelijk. Hij dacht, dat zij flauw zou vallen. „Ik hoop, dat ik je niet gewond Ik h*a geen flauw idee Zij schudde het hoofd. „O, nee", zei ze droef, „niet gewond op de wijze die u bedoelt". Zij trok een stoel bij de tafel en verborg haar gelaat in haar handen en hij stond er bij, verlegen, haast ont daan, door deze onverwachte ontwikkeling. „Dus jij was de bezoeker op de fiets", zei hij ten slotte. „Ik vermoedde niet Het drong plotseling tot hem door, dat het geen mis daad was voor Odette Rider om per fiets naar het huis van haar moeder te gaan, of een portefeuille mee te nemen, die waarschijnlijk van haar zelf was. Wanneer er een misdaad gepleegd was, dan had hij deze begaan, door iets 'te houden, waarop hij geen recht had. Zij keek op, toen hij deze woorden sprak. „Ik? Op de fiets?" vroeg zij. „Nee, dat was ik niet" „Jij niet?" Zij schudde het hoofd „Ik was op het erf ik zag. dat u uw lamp gebruikte en ik stond vlak bij u, toen u de portefeuille opraapte", zei ze lusteloos, „maar ik was niet op de fiets". „Wie was het dan?" vroeg hij. Zij schudde het hoofd. „Mag ik dat alstublieft hebben?" Zij stak haar hand uit en hij aarzelde. Goed beschouwd, 'had hij geen recht of aanspraak op deze wonderlijke vervolging. Hij sloot een compro mis door de portefeuille op tafel te leggen en zij deed geen poging om haar op te nemen. „Odette," zei hij vriendelijk en liep om de tafel heen naar haar toe, terwijl hij zijn hand op haar schouder legde. „Waarom vertel je het mij niét?" „U wat vertellen?" vroeg zij. zonder op te zien. „Alles, wat er te vertellen valt", zei hij. „Ik zou je kunnen helpen. Ik wil je helpen". „Waarom zou u mij willen helpen? vroeg zij een voudig. Hij was voor een ogenblik met stomheid geslagen. „Omdat ik je liefheb", zei hij en zijn stem beefde. Het scheen hem toe, alsof hij zelf het niet was, die sprak. De woorden kwamen onwillekeurig Hij had niet meer de bedoeling om haar te zeggen, dat hij haar lief had, hij had zelf3 niet meer idee, dat hij haar kon lief hebben, dan Whiteside kon gehad hebben. Toch wist hij, dat hij waarheid sprak en dat een macht, sterker dan hij, de woorden had gevormd en op zijn lippen gelegd. De uitwerking van zijn woorden op het meisje, leek hem iets buitengewoons. Zij deinsde niet terug, zij keek niet verbaasd. Zij toonde niet de minste verwondering. Zij keek alleen weer naar de tafel en zei: „O!" Deze kalme, bijna onnatuurlijke kalme aanvaarding van een feit, dat Tarling zich zelf niet durfde influis teren, was 'n 'tweede schok, die hij deze avond ontving. Het was alsof zij dit al lang had geweten. Hij lag op zijn knieën naast haar en zijn arm was om haat- schouders geslagen nog vóór zijn hersenen deze daad hadden gewild. „Mijn meisje, mijn meisje", zei hij zacht. Wil je hei mij alsjeblieft vertellen?" Haar hoofd boog zich nog dieper en haar stem war zo zacht, dat zij haast niét te horen was. „U wat vertellen?" vroeg zij. „Wat je van deze zaak weet", zei hij. „Begrijp je aiet, hoe iedere verdere ontwikkeling der zaak jou moor en meer onder verdenking brengt?".

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3