Ikmaaidei' N.-HOLLANDSE PERS 1945 VRIJDAG 20 AUG. 1948 Vleesoproer Tweede Kamer aanvaardt Grondwetsherziening met 76 tegen 22 stemmen Meerderheid van tweederde ruimschoots gehaald Vertegenwoordigers uit Bath welkom geheten door de Gemeenteraad "EH^Z0NH«Na „Ik ben tegen Gestapo-wetgeving" Franse vakbonden zeggen samenwerking met regering op Parijs optimistisch over besprekingen te Moskou r X ST JAARGANG N° 1314 Uitg. voor de Stichting De Vrfle Alkmaar der. Abonnementspry* 3.45 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. p. m.m., familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Verontw. redacteur J Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. R 2200-3971 De slagers in ons land protesteren. Protesteren is een recht, dat ieder burger in een democratische staat heeft en dus gunnen we de slagers «lat pleziertje zo goed als ieder ander. Men moet echter met protesteren voorzichtig zijn. Want als men het protest te scherp stelt, snijdt men zich zelf in de' vingers. We herinneren ons, dat we eens een demonstratie hebben meegemaakt, waarop tegen de politiek van het toen ihalige kabinet Ruys de Berenbroeck werd geprotesteerd, De betogers had den, teneinde de demonstratie kracht bij te zetten, spreekkoren gevormd. Het werd laat en de demonstratie dburde lang. Weshalve de mensen honger kregen. Dus liepen ze rustig in de stoet en kauwden hun boter- hammen. Maar de spreekkoren moes. te doorgaan. En toen beleefden we het leuke schouwspel, ^at een groep demonstranten met een boterham in dé hand en met volle mond riep: „Wij hébben honger" Deze uiting schoot hro- doel voorbij, We kunnen ons tiie* onttrekken aan de gedachte, dat hot met het protest var: de slagers ongeveer hetzelfde is. We zullen de laatsten zijn om te ontkennen, dat er nie-s op t® merken valt op de vlees- distributie en wat er om heen zit. We hebben er in ons blad reeds meerma len op gewezen. Maar wanneer de slagers op ver schillende protestvergadTingen ver klaren. dat de toes'and in hun bedrij ven onhoudbaar is, dan hebben we daar maar één kwalificatie voor. Dit Is komisch! Om een scherpere uit drukking te vermijden. Ook hier roept een man. die goed gevoed is, dat hij honger heeft. Een ieder die om zich heen ziet, kan constateren, dat het bij de sla gers in do..laatsto. jaren geep &rmo§ troef is geweest. We verheugen ons daa>' over. Want, we gunnen een ieder een zo goed mogelijke boterham. Laat mén dan echter niet overdrijven. Als we ons niet vergissen is het na de bevrijding zo ongeveer de, eerste '^vleesloze week Het is mogelijk, dat 'he- nog een k»er geb~u <i is maar we herinneren het ons niet. Ze zal mis schien door nog een oi twee vlees loze weken gevolgd worden. Hoog stens. Natuurlijk is dit voor de be trokken slagers onprettig, zo goed als het voor de betrokken consumenten vervelend is, Is hier nu echter een reden om te keer te gaan. zoals dit op de slagersvergaderingen gebeurd is? Wij moeten dit ontkennen. De sla gers hebben een paar weken vacan- tic Ze derven daai'bij bepaalde in komsten. Wij hebben echter slagers gesproken die over. deze hele affaire de schouders ophaalden en die ons ronduit verklaarden, dat ze de tijd, waarin de boel weer vrij zou komen, met angst tegemoet zagen. Want dan zou het weer worden de tijd, dat de een het een stuivertje minder gin" verkopen dan een ander Wij zijn van oordeel, dat hierin veel waar? schuilt. Ondanks distributiemisère zou het wel eens kunnen blijken, dat ,de afschaf fing "an de distributie voor de sla gers zou betekenen de dood van de kip die de gouden eieren legde Op de eigenlijke, problemen komen we nader terug. v. Z. De Tweede Kamer heeft de Grondwetswijziging aanvaard en wel met een zeer overtuigende meerderheid: 76 tegen 22 stemmen. CHU en VVD stemden, evenals de „initiatiefnemers", KVP en PvdA, vóór. De anti_revolutionnaircn, staatkundig- gereformeerden, de heer Wel- ter en de communisten stemden tegen. De meerderheid van tweederde van he totaal aantal stemmen, vereist om de grondwetsherziening aan te ne men, is dus ruim overschreden. Wanneer straks ook de Eerste Kamer het ontwerp aanneemt, zal daar mede het fundament gelegd zijn voor een nieuwe rechtsorde voor Neder land, Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen. Vieemd gedrag van Gerbrandy Bij de stemmingen waren er 98 van de 100 leden present. Twee CPN-le_ den ontbraken op het appèl. De heer Gerbrandy, die zich met hand en tand verzette tegen aanvaar ding van het voorstel, zorgde, naar het Vrije Volk meldt, voor sensatie door een eigenaardig optreden. Hij sprak over „het leuke krantje van prof. Romme" (De Volkskrant - red.) en, toen de voorz. hem er op wees, dat zijn spreektijd om was, vroeg hij: „Mag ik nog wat zeggen, mijnheer de voorzitter? U bent zo'n leuke man". Het vreemdst echter was wel zijn betoog ter beantwoording van de rede van min. Sassen van Overzeese Gebiedsdelen, een betoog, waarin hij de beroemde Koninklijke rede van Dec. 1942 omlaag haalde door te be weren, dat de toenmalige ministers, „omdat er toch eens een rede gehou den moest worden", daarin „slechts waarheden als koeien" hadden willen lijks". P'"of. Gerbrandy wilde daar mede doen uitkomen, dat deze rede het beginsel van de vrijwilligheid in het geheel niet bevatte. Prof. Romme (KVP) gaf hem te verstaan, dat het Nederl. volk in 1942 van zijn ministers „geen flauwe praatjes" verwachtte en ook Van der Goes van Naters sprak zijn veront waardiging uit over Gerbrandy's op treden. „Twee peilers" Tevoren had de Kamer aandachtig geluisterd naar een betoog van prof. Schermerhorn, die twee pijlers aan wees voor de te volgen politiek: de opheffing van de koloniale status en het vestigen van een federaal sy steem. Mr. Vonk van de VVD sprak zijn vertrouwen uit in het beleid en Hoog- carspel (CPN) betoogde, dat ook dit kabinet het koloniale stelsel niet zou opheffen. OUD—OFFICIEREN BIJ EREFRONTEN Naar uit Den Haag wordt mede gedeeld zullen bij de op 6 Septem— ber a.s. te Amsterdam te formeren erefronten ook oudberoepsofficieren ingedeeld kunnen worden Gegadigden wordt verzocht zich zo spoedig mo neerleggen en „vooral niets gevaaiL gelijk op te geven bij de garnizoens commandant te 's Gravenhage, Groen hovenstraat 3, telef. nr. 183956. Deelneming in de grijze uniform van vóór 1940 of in burgerkleding is niet toegestaan. Bijzondere Raadsvergadering „GROTE BEER" en „JOH. VAN OLDEBARNEVELT". Het troepentransportschip „Grote Beer" zal niet, zoals aanvankelijk ge meld, om 9.00 uur heden te Amster dam aankomen, doch om 10.00 uur. De „Johan v. Oldebarnevelt" wordt van daag omstreeks 14.00 uur in de sluis te IJmuiden verwacht. De ontsche ping vindt Zaterdagmorgen om 9 uur plaats. KOEL Plaatselijke ochtendmist. Wisselend bewolkt met enkele verspreid optre dende buien. Zwakke tot matige, maar langs de Waddeneilanden nu en krachtige wind "tussen Noord en West. Aanhoudend koel weer. In een bijzondere raadszitting van de Alkmaarse Gemeenteraad zijn gis lerenavond de Burgemeester van Bath en enkele andere vertegenwoor digers van deze Engelse stad in Alk maar welkom geheten, Onder de aan wezigen merkten wij vele autoritei ten op, zoals onder meer de wnd. Garnizoens commandant, de kapitein Wigel, de deken der orde van advo caten, Mr. C. A. de Groot, de Dijk graaf Mr. Kamp, vertegenwoordigers van het Genootschap NederlandEn geland, de heren Krak en Snijders, terwijl in de versierde raadszaal on der aanvoering van Kaasvader Lutje hom enkele kaasdragers een fleurige noot brachten. Onze burgemeester, Mr. Dr. H. J. Wytema, opende de vergadering en sprak allereerst een korte rede in de Nederlandse taal uit. Hij sprak zijn grote dank uit aan de KLM, die ge heel belangloos de autoriteiten van Bath naar Nederland gebracht had. Zoals U weet, organiseert de KLM a.s. Zaterdag een Alkmaarse dag op Schiphol, en men heeft gemeend, dat men de vertegenwoordigers van de adoptie—stad Bath daarbij niet voor bij mocht gaan. „Ik wil'", aldus bur gemeester Wytema, „de geste van de KLM schatten op de werkelijke waar de, die zij voor ons heeft. Ik wil haar zien cis een kostbare bijdrage tot her stel van de rechte verstandhouding tussen de steden Bath en Alkmaar, welke in het achter ons liggende jaar- even deigde te worden verstoord door een elkanders niet ten volle be grijpen, als gevolg van het ontbreken van voldoende contacten". Hierna richtte de Burgemeester zich in het Engels tot de gasten, speciaal tot de officiële vert-igenwoor digers, de burgemeester Day, Mr. Bar reet, Mr. Hiles en Mr. Mathews. „Er moest", zo zeide hij o.a., „nieu we contacten gelegd worden, en de relaties tussen de stadsbesturen jvan beide steden moesten op een hechte re basis geplaatst worden dan die van een gave van Alkmaar ai:x Bath". WELCOME AGA1N The ties of friendship between Bath and Alkmaar are getting stronger and stronger. It is not a long time ago th£ sportsmen of Bath and after them the childrcn of this town came to us, and they were very good ambassa dors of the English town. Now we are pleasurèd to welcome the Mayor, the municipality and the journalists as the official representa tives of the people of Bath. We hope theyll have a very good time in Alk maar, and we hope too the^H go home with the best impressions of Hol land. Then we are sure our English collegues will write in their papers: Alkmaar and Bath. friends forever Om Europa's parlement Den Haag weigert voorlopig cxs'g commentaar te geven op de Franse uitnodiging, doch het voor stel zal vanzelfsprekend zorgvul- d g bekeken worden wanneer het wordt ontvangen, zo werd ver klaard. De mening in officiële kringen hier te lende schijnt overigens te zijn, dat het nog te vroeg is om direc; stappen te doen voor een Europees parlement. Er zou echter g en reden zijn om niet aan de voorgestelde besprekingen deel te «emen als de andere betrokken regeringen dit eveneens doen. Tiny Jonker zwemt naar Zaandam Hedenmorgen om 10 minuten over 8 dook Tiny Jonker bij de Accijnstoren te Alkmaar in het water; om de on geveer 30 km lange tocht naar Zaan dam te volbrengen. Vanmorgen om half acht reeds verzamelde zich een grote menigte op de Bierkade om de start gade te slaan. Toen Tiny Jonker met haar trainer de heer Maar'cen ten Ruijter om omstreeks kwart voor 8 bij de Accijnstoren arriveerde lagen daar reeds de twee volgboten, rijke lijk met vlaggen versierd, gereed. Het duurde enige tijd, voor zij te wa ter ging, daar zij geheel met reuzel werd ingesmeerd. Tiny voelde zich uitstekend, en had goede hoop, de tocht te volbrengen. Deze tocht is een trainig voor de Kanaal-overtocht; de kanaaltocht wil zijniet. op de normale wijze trach'cen téovolbrengen, maar zij zal proberen, de tocht van Calaïs naar Dover heen en terug in één maal te doen. Voor deze tocht is volgens de heer Ruijter een som van f 17.000 noodza kelijk, die echter vermoedelijk voor een groot deel ter beschikking ge steld zal worden door de V.V. win keliers, die ook deze tocht mogelijk maakten Veiliqheidsraad willigt verzoek van Bernadotte in Waarschuwing aan strijdende partijen in Jeruzalem De Veiligheidsraad van de Ver. Na ties heeft een bijzondere zitting ge houden n.a.v. een alarmerend teie^ gram van Bernadotte over de „slech ter wordende toestand in Jeruzalem". De waarschuwing, welke Bernadot te vroeg om de beide strijdende par tijen in Jeruzalem te geven, is door Engeland, de Ver. Staten, Frankrijk en Canada in een gezamenlijke motie vervat. Deze motie werd ook aangeno men; de Sovjet Unie, de Oekraïne en Syrië onthielden zich van stem ming. Verscherping van conflict Tito-Cominform Jovanovic's d«od zou aanval op Tito inluiden Diplomatieke waarnemers te Lon den achten het mogelijk, dat door de felle reactie van Joego-Slavië's buren op de dood van generaal Jovanovic een nieuwe en meer gespannen fase in de strijd tussen de Cominform en Belgrado is ingeluid.. Jovanovic zou in Joego-Slavië Tito's politieke rivaal zijn geworden. Thans zou de weg geopend zijn voor een politieke en mogelijk ook econo mische oorlog voor het verwijderen van maarschalk Tito, aldus meent men in Londen. Zoals radio en pers te Boedapest en Boekarest reeds doen vermoeden, zal een open politieke oorlog hoofdzake lijk de vorm aannemen van intensie ve propagandaaanvallen van de zijde der hoofdsteden van de kleine re Cominform landen eerder dan van Moskou zelf. JAARBEURS TE BUDAPEST De aandacht wordt erop gevestigd, dat in verband met de van 3 tat 13 Sepember a.s .te Budapest te houden Najaarsbeurs, op gemakkelijke wijze eenvisum kan worden verkregen voor een bezoek aan Hongarije, terwijl di verse faciliteiten worden verleend. Aanmelding tot 25 Augustus a.s. Inlichtingen bij de vertegenwoordi ging van de Jaarbeurs. Rozenstraat 37, Alkmaar. Truman laakt de onder vragingen over spionnage Sovjet-protesten in affaire Kosenkina afgewezen President Truman heeft op een persconferentie te kennen ge geven, dat naar zijn mening de „on dervragingen over spionnage" zoals het Congres die thans doet plaats hebben, in strijd zijn met de wet op de rechten en burgelijke vrijT edsn van Amerikaanse staatsburgers „Ik ben tegen enigerlei Gestapo- wetgeving", verklaarde de president. Hij ontkende ook n.et kracht, dat gedurende de oorlog enig geheim van betekenis zou zijn uitgelekt. Aan gaande de zaak.Kosenkina zei Tru man: „Ik ben van mening, dat dit er op wijst, dat er in Rusland veel men sen leven, die in de vrijheid van het individu geloven, zoals de gehele Verenigde Staten dat doen". De regering zocht wegen, om een strenger anti-spionnagewetgeving tot stand te brengen; het ontwerpen van een zodanige wetgeving moet echter, - aldus Truman, moeilijk worden ge acht met het oog op de burgerlijke en individuele rechten Op de Russische ambassade te Washington is een nota overhandigd, waarin de V.S. alle Russische pro testen en eisen met betrekking tot de beide Sovjet-Ieerkrachen Samarin en Kosenkina van de hand wijzen. No gres pijt tot... 1 September Groeiende onrust De niet—communistische Franse vakbonden, die ongeveer 2.500.000 ar beiders vertegenwoordigen, hebben besloten hun samenwerking met de regering te beëindigen. In een ge Bernadotte, die van eeri verslechte ring in de toestand in Jeruzalem de hervatting der vijandelijkheden over de gehele linie vreest, had de Veilig heidsraad o.m. verzocht om de beide partijen te waarschuwen, dat zij ver_ antwoordelijk zijn voor het optreden van hun dissidenten. De Duitse socialistische eenheids partij, waarin de communisten de leiding hebben, heeft toegegeven, dat een „communistische oppositiegroep" binnen de partij in de Sovjetzóne aan he't werk is. Er wordt dus ge zuiverd. Soeripero, de man, die voor Djokja betrekkingen met Moskou aanknoopte, heeft thans verklaard, dat deze „niet diplomatiek", maar „consulair" zijn. De overeenkomst houdt geen Rus sisehe erkenning van de Republiek in. Na enige woorden gewijd te heb ben aan het verschil' in bestuurswij ze van de Nederlandse en Engelse steden, overhandigde burgemeester Wytema aan het slot van zijn rede de Alkmaarse stadsmedaille aan zijn Engelse collega. Hierna nam burgemeester Day het woord. In een korte gezellige speech memoreerde hij de moeite, die het hem gekost had om zich van zijn amb lelijke bezigheden vrij te maken om naar Alkmaar te komen. Hij sprak zijn hartelijke dank aan de KLM uit en sprak zijn bewondering over ons zo intensief gecultiveerde la-d uit. Ja, hij had een zware 'taak, burge meester Day, want hij was de zeven honderd twintigste burgemeester van Bath en de eerste van de Labour richting, en hij noemde zich zelf maar een zwakke schakel in een lan ge, lange ketting. Nadat de voorzitter de vergade ring geslo'ten had, bleef men nog eni ge tijd gezellig bijeen in de zalen vap. het Raadhuis. Wij hopen, dat de Engelse vertegenwoordigers een pret tige tijd in Holland door zullen bren gen. Incident tussen Sovjet-politie en Berlijnse zwarte handelaars Reuters correspondent seint, dat men te Parijs een bevredigend re sultaat van de diplomatieke bespre kingen te Moskou waarschijnlijk acht. Het. pessimisme te Londen wordt ongerechtvaardigd geacht. Te Moskou zou reeds een aanzien lijke mate van overeenstemming be reikt zijn op basis van herstel van de status op op het ogenblik, dat de laatste vergadering van de ministers der Grote Vier in een mislukking ein digde. De Russen zouden zich op die basis reeds bereid hebben verklaard de blokkade van Berlijn op te heffen. Van hun kant zouden de Westelijke vertegenwoordigers er in hebben 'coe gestemd, dat de Oostmark als munt voor geheei Berlijn geldt. De Russen zouden echte? nog wensen, da't de besluiten van de Londense conferen tie worden opgeschort tot na de nieu we conferentie dèFnïïnrsïers. Op dit punt zou men nog niet tot overeen stemming zijn gekomen. Bij een razzia van Sovjet—politie en Sovjetsoldaten op zwarte bande laars in Berlijn is het op het Potz dammer plein 'tot ongeregeldheden gekomen. Die zwarthandelaars zou den agressief zijn opgetreden door een functionnaris van een coöpera tieve vereniging uit zijn auto te sleu ren en een rode vlag, die hij bij zich had, "te vernielen. Toen de politie ingreep trokken de zwarthandelaars zich terug op het Britse gedeelte van het plein en begonnen van daar met stenen te gooien naar Paul Markgraf, het hoofd van de politie in de Rus sische sector, toen deze me't zijn auto arriveerde. De politie loste 15 a 20 schoten en 8 a 10 zwarthandelaars zouden zijn gewond. De rest trok zich terug in de Britse sector. Sovjetprotest De Sovjets hebben bij de Ameri kanen geprotesteerd omdat, naar zij zeggen, Amerikaanse vliegtuigen op een hoogte van 10Ö meter over het Sovjethoofdkwartier te Karlsborst vlogen. meenschappelijk communiqué wordt gezegd, dat „deze regering, evenals haar voorgangers, zich onmachtig toont, een politiek te voeren die re kening houdt met de belangen van het land en de arbeiders een stabiele koopkracht verzekert". De politiek der vakbonden en hun actie in de toekomst zullen bepaald worden door de afzonderlijke vakbon den tijdens bijeenkomsten, die de volgende week gehouden worden. Het besluit van de niet—communis 'tisehe vakbonden is genomen onder invloed der groeiende o* rust onder da arbeiders. Van deze onrust heeft vol gens Reute? de communistische CGT die de economische plannen van Rey naud de „oorlog verklaarde", volle dig gebruik gemaakt. In een brief aan premier Marie verklaren de nietcommunistische vakbonden, dat zij tot 1 September zullen wachten om dan de resultaten van de economische campagne der re gering te bestuderen. onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1