Ibnaadef Q r 5E JAARGANG N° 1315 N HOLLANDSE PERS 194*5 ZATERDAG 21 AUG. 1948 Washington verzoekt terugroeping van Sovjet-consul Lomakin Sovjet-politie arresteerde 2500 Berlijners Uitg. voor d« I der. Abonn. fi'~ ~er maand I Advertenties '4 18 cent» Ver bre tarieven '*«»ig De VrUe Alkmaar js f 3.45 per kwartaal bU vooruitbetaling, p. m.in., familieberichten op aanvrage. Veiantw. redacteur, J Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek OudegrachtTel K 2200 397| Emigratie Het gaat met de Nederlandse be volking goed. Het gaat er zelfs bui tengewoon goed mee Als we de ge leerden mogen geloven, zal over en kele tientallen iaren onze bevolking opnieuw met een paar millioen zij- ;oegenomen. Jammer is echte»- dat de landaanwas met de uitbreiding van de bevolking geen gelijke red boud» Want reeds nu is het een hel toer om aan alle mensen werk °n eten te verschaffen. Des te meet- onze weder opbouw vordert en de werkgelegen heid afneemt, des te lastiger zaï bei orobleem worden. Indien we een ietsje van onz- 0os_ elijke buren hadden overgenomen was de tijd rijp Om te gaan praten over „Lebesraum". Gelukkig zijn we een bee' ie be schpidener en zoeken naar andere wegen Wij willen emigreren. D.it wil zeggen, dat wij het buitenland eei deel van onze bevolking willen laten opslorpen. Het geeft ons tenminste een weinig lucht. Er komen misschien weer een paar bedrijfjes vrij. waarop naderen hun geluk kunnen beproeven Uitsluitend van die kant oezien, zou men tegen emigratie niet veel bezwaar kunnen hebben. Al gaan er een honderdduizend weg, er blijven er nog wel genoeg over. Hiermee is men er echter nog niet. Want er zit een andere kant aan het vraagstuk der emigratie vast, dat we niet te licht mogen tellen. Het is met de landverhuizers en met landverhuizingen altijd een wonder lijk ding geweest. Wie verhuizen er? Wie mekken weg? Niet de gemak- zuchtigen Niet de mensen die gela ten Gods water over Gods akker laten lopen. Het zijn integendeel de weer. baren Noem het desnoods de avon turiers,-maar in ieder geval de men sen met het krachtigste initiatief. Dit is geen vraagstuk van heden Door de eeuwen heen is het altijd zo geweest, dat de mensen, die om de een of andere reden hun vaderland verlieten, in hun nieuwe woonplaats welvaart brachten en de besten van het volk werden Wat is de komst van de Hugenoten niet zegenrijk voor ons land geweest Welk ee" plaats heb ben de Verenigde Staten niet ingeno men in een halve eeuw tijd. vooral door de bruisende energie, die mil- lioenen emigranten er in brachten. Nu gaan opnieuw Nederlanders emi greren. Tal van boerengezinnen en vaklieden gaan in andere landen hun geluk beproeven We zullen er binnen afzienbare tijd de onaangename ge volgen van ondervinden. Want boe gen, landbouwers en vaklieden nemen hun kennis mee De kennis van bloem bollen kweken, van fijne zaden telen, van aardappelselectie, van veredelines oroeven en wat al n'et mee1*, Er zijn bedrijven, die reeds nu kunnen ont dekken, dat Hollandse kwekers enke le jaren terug in het buitenland met de kweek zijn begonnen en ons daar nu een gevoelige concurrentie aan doen Niet voor niets laten bepaalde landen Hollanders 7.0 graag toe Dat doen ze niet omdat ze ons zo graag mogen. Hier spreekt alleen het eigen belang der volken. Het eigenbelang van het Hollandse volk eist. dat et- zo veel mogelijk uitbreiding wordt gegeven aan de Nederlandse bodem en aan de Nederlandse industrie. v. Z PRINS GEORGE VAN GRIEKEN LAND BIJ KRONINGSFEESTEN. Bij de inhuldiging van H K. H. Prinses Juliana tot Koningin der Ne derlanden zal o.m. aanwezig zijn Z. K H. prins George van Grieken land, oom van de Griekse koning. "£N^ONNEfttt!/N. MEER WIND Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enkels buien. Zwakke tot ma tige, maar later tot krachtig toene mende wind tussen West en Zuid. ytemtf verandering in temperatuur De afiaire - Kasyenkina Scherpe hekeling van Russische vertegenwoordigers „Vreemde politiemacht ontoelaatbaar" De Ver. Staten hebben verklaard de Sovjer-consul-generaal te New York, Lomakin, niet meer te zullen erkennen en hebben de regering van de Sovjet-Unie verzocht hem naar Moskou terug te roepen, in verband met zijn optreden in de zaak van mevr. Kasyenkina (Kosenkina) Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt, dat Jacob Lomakin schuldig is aan „misbruik van de voorrechten van zijn positie en grove schending van de inter nationaal aanvaarde maatstaven, geldende voor het gedrag van bui tenlandse autoriteiten. Het ministerie verlangt, dat Loma kin de Vex-enigde Staten „binnen re delijke tijd" verlaat. De regering der V.S. heeft deze nota afgezonden als antwoord op een reeks Sovjët_pro- testen naar aanleiding van de gebeur tenissen om mevr. Kasyenkina en twee andere Sovjet-leerkrachten „die eveneens niet naar hun vaderland wensten terug te keren". „Hoogst onbetamelijk" De Ver. Sta.en wijzen de Sovje't nota's van de hand en zeggen voorts, dat zowel in de Sovjet-protesten als in verklaringen, door de Sovjet-am bassadeur en door Lomakin aan de pers verstrekt, hoogst ernstige be- schuldigingen geuit zijn tegen „bur gers in dit land en tegen de regering der Ver. Staten en autoriteiten van de staat en de federatie. Bevoegde Amerikaanse autoriteiten, zo gaat de nota van de regering der V.S. voort, hebben vastgesteld, dat de beschuldi gingen ongegrond zijn en dat verte genwoordigers van de Sovjet-regering „zich hoogst onbetamelijk gedragen hebben". Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken blijft erbij, dat de betrokken Sovjet-onderwijskrach ten „uit vrije wil" in de Ver. Staten blijven. Ontkend wordt, dat de Sovjet Unie het recht zou hebben de terug keer van de drie personen in kwestie te eisen. „De Ver. Staten kunnen niet toestaan, dat enigerlei vreemde rege ring politiemacht binnen de V.S. uit oefent". Echtgenoot van mevr. Kasyenkina werd in Rus/and terechtgesteld Mevr. Kasyenkina moet waarschijn lijk nog drie maanden in het zieken huis blijven. De „New York Daily News" zegt, dat haar echtgenoot „terechtgesteld is door de NKVD, de geheime Sovjet- politie". Haar zoon Syergjej wordt vermist In Engelahd heeft zij een zuster, die weduwe is. Lomakin weigerde zich uit te laten over het nieuws uit Washington, dat de regering der V.S. zijn. terugroe ping door het Kremlin hadden ver langd. Geeft Djokja de hoop op? Neher weer in Batavia Volgens „Antara" zijn hoge Repu blikeinse regeringskringen in Djokja van mening, dat de schietpartij rond het Republikeinse hoofdkwartier te Batavia de toestand heeft verslech terd en de mogelijkheid van een vreedzame regeling tussen Nederland en de Republiek practisch heeft ge ëlimineerd Het Republikeinse parlement heeft een resolutie aangenomen, waarin zij haar goedkeuring hecht aan de be slissing van de Republikeinse rege ring 'tot het opschorten van alle on derhandelingen met de Nederlanders, „omdat deze niet de onschendbaar heid en de democratische rechten van de leden der Republikeinse delegatie zullen beschermen". De heer L. Neher, gedelegeerde van het opperbestuur in 'Indonesië is te Batavia gearriveerd. De heer Neher zal zeer spoedig naar Bandoeng vertrekken. Op de vraag of hij nieuwe instructies betref fende de onderhandelingen met de Republiek bij zich had, antwoordde hij ontkennend. Nederlands voedsel voor vluchtelingen in Palestina Graaf Bernadotte, de bemiddelaar der Verenigde Naties in de Palestijn se kwestie, heeft zich telegrafisch fot de Nederlandse regering gewend mee het verzoek bij te dragen in de leni- g.ng van de nood, ontstaac. onder ongeveer 33000 Arabische en 7000 Joodse vluchtelingen, die zich in een wanhopige positie bevinden. Meer dan de helft van deze vluchtelingen bestaat uit vrouwen en kinderen en vooral het voedselgebrek is zeer nij pend. Graaf Bernadotte verzocht aan de Nederlandse regering 50 ton erwten en 50 ton bonen te schenken als bij drage in de hulporganisatie. Dit ver zoek is ingewilligd en de eerste zen dingen zullen de vluchtelingen spoe dig bereiken. PARCOURS WERELDKAMPIOENSCHAPPEN 1948 RIJRICHTING o 02 Q4 oe oa tk. ■jo Dit jaar heeft de UCI ons land de eer waardig gekeurd de wereld kampioenschappen wielrennen te or ganiseren. Men herinnere zich, dat ook in 1925 en 1938 Nederland de wereldkampioenschappen mocht orga niseren. Evenals in 1933 worden de wegwedstrijden gehouden op het be ruchte Valkenburgse parcours met de even beruchte Cauberg. Wij ge loven wel, dat er heel wat renners zullen sneuvelen op de Limburgse heuvels. Bijgaand vindt U 'n kaartje van het parcours. Met enige feestelijkheid is onlangs de nieuwe brug van hei Keizersveer geopend. De autoriteiten en genodig den maak .en voor het laatst een over tocht met het oude pontveer. Recotd-maand voor woningbouw Volgens voorlopige cijfers van het Centraal Bureau v. d. Statistiek bedraagt het aantal gereed gekomen wo ningen in de maand Juni 2467 stuks. Deze productie is de groot ste maandproductie sinds de bevrijding. Begonnen werd in Juni aan 3502 woningen, terwijl aan het einde van deze maand 44115 woningen in aanbouw waren. Tiny Jonker was in het geheel niet uitgeput TipyJonker, die gister bij de Bier kade startte voor een zwemtocht naar Zaandam, is daar na 12 uur en 45 minuten zwemmens aangekomen, Ti ny bleek in het geheel niet uitgeput te zijn. Zij is vol goede moed om in 1949 de strijd tegen het Kanaal aan te binden. Het spreekt vanzelf, dat de Zahn dammers Tiny hartelijk begroet heb ben. Het was een prachtige prestatie van de nu 17 jarige Zaandamse, vooral als men bedenkt, dat zij eerst op haar veertiende Jaar leerde zwemmen Verliezen in Indonesië De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leedwe zen de navolgende verliezen zijn ge rapporteerd: Kon. Landmacht: korp. A. A. van Eerp, afkomstig uit Eindhoven, over_ leden t-g.v. oorlogsverwonding, 16 Augustus 1948. Sold. P. G. Nagtzaam, uit Roosen daal, overleden t.g.v. oorlogsverwon- ding op 8 Aug. 1948. Sold. H. W. Scheepers, uit Weert, overleden t-g.v. oorlogsverwonding op 13 Aug. 1948 Kon. Ned. Ind. leger: heeft in de periode van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. Kon. Marine: heeft in de periode van de afgelopen week geen verlie zen gerapporteerd. STATIEPORTRET KONINGIN JULIANA Naar gemeld wordt ligt het in de bedoeling reproducties van het statie portret, dat vervaardigd zal worden ter gelegenheid van de a.s. troonsbe stijging van prinses Juliana algemeen verkrijgbaar te s'tellen. En zes Westelijke collega's De razzia, die de Sovjet-politie op de Potzdammer Platz te Berlijn op zwarte handelaars gehouden heeft, doet veel stof opwaaien. Zij is ge volgd door nog enige razzia's, waar bij in totaal 2500 personen zouden zijn gearresteerd. Reuter meldt, dat kolonel Yelisarof, de plv. Russische commandant, tot verbazing van de Westelijke autoriteiten verklaard heeft, dat er in het geheel niet ge schoten is op de menigte. Zijn Ame rikaanse collega Babcock heeft daar op de namen vrijgegeven van de zes gewonden. Bij een latere razzia ar resteerde de Russische politie 'n bri gadier en vijf agenten van het Wes telijk corps. Twee van hen zijn weer vrijgelaten. Protest van Howley Het Amerikaanse militaire bestuur heeft bij de Russische autoriteiten geprotesteerd tegen deze arresaties. De Amerikaanse commandant, ko lonel Howley zeide, dat hij de onmid dellijke vrijlating van de vier zich nog in Russische handen bevindende politiemannen had geëist. Hij voeg de er aan toe „als dit protest niet helpt zullen wij het ho ;er op zoeken Kolonel Howley beeft voorts, in 'n verklaring over de schietpartij, ver_ schillende leiders van de Sovjet-po litie gekenschetst als „bekende mis dadigers". Wagner: gebrek aan medewerking" De politiechef van de Sovjet-sector Wagner, heeft de politie der Weste lijke sectoren beschuldigd van gebrek aan medewerking bij het optreden te gen zwarte handelaars. Van de zijde der Britten werd hem geantwoord, dat medewerking moeilijk was, in dien de razzia's werden gehouden zonder dat de Westelijke politie op de hoogte was gesteld. Om de rechten van de vrouw Nederland blanco De Economische en Sociale Raad van de VN. heeft de eerste drie ar tikelen van zeven punten omvattend handvst aangaande de rechten van de vrouw goedgekeurd, waarbij de gelijkheid van mannen en vrouwen in alle geledingen van het economi sche, culturele, sociale en politieke leven wordt verkondigd. De artike len werden met 16 tegen nul stem men bij 2 onthoudingen (Engeland en Nederland) aangenomen. ZESTIEN DODEN BIJ EEN VLIEGRAMP Op de luchtmachtbasis te Rapid City (South Dakota) is aan het ein de van een startbaan een Amerikaan se superfort neergestort en geheel uitgebrand. Zeventien personen kwa men om het leven. Staat van beleg in Birma President Sao Sjwe Thaik van Bir ma heeft in een proclamatie de staat van beleg voor het gehele land af gekondigd, aangèzien „door opstan den in verschillende delen van de unie een ernstige toestand is gescha pen". Meineed bij echtscheidins- zaken streng gestraft Acht maanden cel voor twee vrouwen Na de verklaring, dat gevallen van meineed in echtscheidingsprocedures de laatste tijd schering en inslag zijn en dat de justitie besloten heeft om in dergelijke gevallen strenge straffen op te leggen, heeft de Haarlemse po litierechter twee vrouwelijke verdach- te.» veroordeeld tot acht maanden ge_ vangenisstraf. De 39-jarige Joh. B, die voor de rechtercommissaris 'n valse verklaring had afgelegd in een echt scheidingszaak en deze onder ede had bevestigd en de 42_jarige D., die het zelfde vergrijp in een andere zaak op haar geweten had, werden onmid dellijk na de zitting in a-rest gesteld. IN ZEE VERDRONKEN. Ter hoogte van Kijkduin is bij het zwemmen in zee verdronken G. v. d. H, oud 16 jaar, uit Loosduinen. De jongen kon niet goed zwemmen en had zich vermoedelijk te ver in zee gewaagd. Valkenburg kende nim mer zo'n drukts! Sterke wielerploegen voor Nederland Geheel Valkenburg staat in het te ken van de wielerkampioenschappen op de weg. De hotels, die omstreeks deze tijd van het jaar toch al vol zijn, hebben nu heksentoeren moeten verrichten om aan de toevloed van gasten uit alle delen der wereld het hoofd te bieden en de Zuid-Afrikaan se wielrenner Brand, die ten slotte een badkamer kreeg met een bed er in. was nog lang ni«i het slechtst af Als het weer enigszins meewerkt ver wacht men dat een record aantal be zoekers zich langs het circuit zal scha ren. Bij de Nederlandse amateurs heeft Blankenauw zich teruggetrokken, om dat hij zich niet helemaal fit voelt. Voor hem komt Vinken in de plaats. De vijf anderen zijn Plum, van Est, Duyf, Grift en Voorting. De Engelsen komen, volgens hun teamleider, met het sterkste team dat Engeland ooit op de weg heeft gebracht. In het groot Onlangs werd te Arnhem een taxi aangehouden, waarin 550 pond clan destien vlees bleek te worden ver voerd Drie mannen werden gearres teerd en in een bos achter een boer derij vond men 25 kuilen welke nog slachtafvallen van dieren bevatten. Vast kwam te staan dat 45 koeien en 6 8 paarden door het gearresteerde drietal daar zijn geslacht! onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1