De Duitse of de Deense grens passeren... het maakt verschil f J'IMMY BROWN ALS WIELRENNER De 60ste Nationale Kolfwedstrijden in „Concordia" te Noordscharwoude Op 10, 11, 12, 13 en 14 September zullen malches plaats hebben HET GEHEIM VAN DE GELE NARCISSEN In Denemarken is het goed om te zijn DOOR HET COUPéRAAMPJE zien we de Hollandse bomen en velden voorbij vliegen. Amsterdam—Amersfoort—Deventer—Hengelo—Olden. zaal. Dan de grens Nederland—Duitsland Passencontrole, koffers moe ten worden geopend. In uniform staPPcn de douanebeambten en mili taire politie door de gang van de trein. Haastig wordt er met deuren gegooid. „Hebt U nog deviezen, of Hollands geld?" Er wordt geschud en geknikt enwat angstig ge-eken. Anderen moeten nog beden_ ken, wat ze zullen zeggen en fluisteren zachtjes met elkaar. „Ja, hoe veel pakjes cigaretten hebt U bij zich?". „Vijf". „Vijf, ja, dat is goed". Maar gelukkig, dat niet die koffer geopend moest worden't Uni form verdwijnt, de deur wordt dichtgeslagen, een zucht waart door de coupé, een héél diepe zuchtGelukkig, dat is achter de rug. Nog. even en de trein rolt weer verder. Hetzelfde gras, hetzelfde graan... Bij Bentheim uitstappen, weer pas_ aencontrole, schuifelend gaat het voor. bij het loket, een stempel en weer in stappen. Verder gaat deze ;rein Duits landDenemarken, 't was weer het zelfde. Dat hoort zo bij de grens én wat is een grens. Er staat een ge bouwtje en er zijn versperringen, maar aan deze kant groeit er gras en het is groen en aan de andere kant groeit hetzelfde en dat is niet blauw! Het zelfde graan staat geel en stralend aan schoven op het vele, waartussen de groene landerijen zich hebben vei deeld als op een schilderij van goede compositie. Dan de bomen daartussen, de lage donkergroene en hoge lichte peppels, 't Is alles zo volmaakt en klaar. En t o c h is er verschil. De Duitsers met hun verbeten bleke ge zichten, vaak slecht gekleed, vragen „Wollen Sie einsteigen, bitte?". Ter wijl nog zo vers in ons geheugen ligt het „Einsteigen De kinderen op hun blote voeten kwamen bij Osnabrück bij zwermen langs de spoorbaan met uitgestrekte handen, wachtend of er geen boter ham of een appel naar hen werd toe gegooid. „Danke, danke", zongen hun hoge stemmetjes door de lucht en ze vochten om het grootste stuk. Bij Hamburg valt de armoede van de eens zo grootse en mooie stad met ï'n enorme haven en de vele prach tige oude kerken dubbel op. Op het perron met een overkapping, waarin geen stukje glas meer zit, is ook nog wat te koop Uitgestald in een vies. planken gevalle te liggen de heejr— lijkheden, die wij ons nog zo goed uit de oorlogsjaren herinneren. Koud en kil waait de wind door het open p°r ron. Een man gaat voorbij op kruk ken, een vrouw in 't zwart. Een kind krijgt een boterham van een vreemde ling, hapt er gretig in en geeft daar. n.~ de helft aan zijn moeder, die he* kleintje dan weer voortduwt naar eer volgend raampje om daar te bede len. Maar een Duitser, dik. met het bekende snorretje, wringt zich haas tig, al vloekend, door de mensen, slaat het stof van zijn dikke overjas en stapt in.de ie klasse. Zou dit de man zijn, die oorlogswinst maakte of zou hij weer een van de toekomstige oorlogsfabrikanten zijn? Eén grote klagende puinhoop, dat is Duitsland! Over de streep Dan Denemarken aan de andere kant van de grenslijn. De Deense be ambte, breed, blauwogig en hartelijk. Er wordt gepraat en gelachen. Alles gaat vlug en goed geregeld in de keurige gebouwtjes. Op het perron lo pen mensen heen en weer. Een club Deense jongens en meisjes, terug uit Londen van de Olympische Spelen, in kleurige, eenvoudige kleren, zin gen een Deens liedje De spanning is er niet meer als aan de Duitse grens, ïeder is blij en verlangend door of in Denemarken te reizen: Het land wekt bij de meeste Nederlanders een gevoel van dankbaarheid op omdat de Denen zo gastvrij voor onze jeugd waren na de oorlog. Padborg. En weer gaat het verder. Het is donker buiten en bijna vol in alle coupé's. Ieder pro beert wat te slapen al gaat het dan ook niet altijd gemakkelijk. Sommi gen vinden hun koffer al een prinse lijk bed en hangen zo'n beetje te „pit ten". Een ander maakt een tent van zijn jas. die aan een haak hangt, duikt af en toe op om te zien hoe zijn reis genoten het maken, nestelt zich dan weer in 't hoekje, zonder te slapen. Benen overbruggen de beide banken. Sommigen zoeken steun bij elkaar en dutten af en toe in, tegen elkaar ge leund, al kennen ze elkaar net één dag. Zo gaat het ongemerkt naar Fre. derica en terug naar Nyberg. Dan komt er weer leven in de smalle gan gen van de trein. In het licht van de electi'ische lantarens wordt er geran geerd. Heen en weer. De hele trein moet op de veerboot over de Grote Belt. Dat is anderhalf uur varen. Zon der een sein van ver+rek gaat de boot van wal. Boven in de eetzaal kan men Deens brood met kaas eten, koffie of bier drinken, maar ieder bedient zich zelf en betaalt de kellner. Een welkom In het midden van de zaal staan keurig gedekte tafels met brood en gebak. Dit wordt aangeboden aan een Nederlands reisgezelschap er worden speeches afgestoken. Stilte. De Deen se gastheer heet ze van harte welkom, de Nederlandse leider bedankt in het Engels. Engels wordt het mees! en 't liefst gesproken onder vreemdelingen in Denemarken. Buiten waait hej en op het dek is het tamelijk koud. 't Begint te sche meren: Heel in de verte zijn wat licht jes als brandende sigarettenpuntjes zo klein en vaag een donkere streep land. Seeland.Het 'water wordt door de boeg in tweeën gesneden en spat schuimend langs de romp van het schip, dat rustig en onbewogen ver der glijdt onder het gedempte stam pen der machines. Groter en duidelij ker worden de lichten. De bomen worr'en zichtbaar j?n als het licht is, zijn we ook aan land gegaan in de trein en zonder het bijna te merken. N' is het dus Vrijdag. Het eind van de reis, Kopenhagen, komt voor velen dichtbij. Nog een paar uur. Koffers worden gesloten, boeken, kranten en snoep bij elkaar gezocht. Het land Toch zijn er, die weer in slaap val len, alleen even wakker schrikkend, als ze door de Deense conducteur door elkaar worden geschud, geeuwend hun biljetje zoeken en dan weer indom melen. Het is wel een geluk om zo rustig en in elke houding te kunnen slapen, maar deze gelukkigen missen toch het mooie landschap. Heuvelach tig en zonder de ons zo bekende slo ten, met zijn graanvelden en akkers, waarop alle gewone groente staat. Van rode kool tot sla, boontjes en ra barber toe. De plassen er'eussen, om zoomd door bossen, die soms ver over het water hangen, zijn schilderachtig! Dan rijdt de trein de hoofdstad Kopenhagen binnen. (Wordt vervolgd) De Sint Gregoriusvereniging bestaat binnenkort 70 jaar en zal dit feit herdenken met een landelijke bijeenkomst in 's Het-logenboscb. Ter ge legenheid van deze viering zal het nieuwe orgel voor de „Schola Canto rum" in de kathedraal van St. Jan in gebruik worden genomen. Men is thans druk bezig met het monteren van de 2150 pijpen van het kerkorgel, dat 3 registers heeft en over drie transmissies beschikt. NOORDSCHARWOUDE De be— langstelling van de zijde van de deel nemende kolvers aan de 60ste Na tionale Kolfweéstrijd. welke cp 10, 11, 12. 13 en 14 September a.s. in „Con cordia" te Noordscharwoude zal plaats hebben, belooft zeer groot te worden. Als voorloper van deze grote wed strijd en daaraan verbonden festi-4- viteiten is vanaf begin vorige maand de z.g. 50slagenwedstrijd in volle gang, waaraan reeds door een groot aantal kolvers is deelgenomen. De beste prestatie in deze 50slagen wedstrijd is tot nu toe verricht door de heer C. Vlug te Oudkarspel van „Onder Vrienden', die ce leiding heeft met 519 pt., gevolgd door de heer G. Hop te Noordscharwoude van „Vriendenkring" met 509 pt. In de derde klas heeft de heer Jn. Blom van „Vriendenkring" een uitzonder lljke krachttoer verricht, door maar liefst 487 pt. bij elkaar te slaan, een aantal dat zelden door een derde klasser werd bereikt. Door deze pre statie is Blom naar de 2e klas ge promoveerd. Eind dezer maand zal de 50—slagen wedstrijd haar beslag krijgen en kun nen de kolvers zich prepareren voor de grote jaarlijkse strijd, de vredige maar spannende strijd om de su prematie. Circa 34 korpsen uit Noord holland en Utrecht zullen hieraan deelnemen en al mogen dan bepaal de korpsen en spelers favoriet zijn, toch valt met geen mogelijkheid te voerspellen, welk korps en welke speler (s) uiteindelijk met de eer gaan strijken. Dac is nu eenmaal het verrassende bij de kolfsport. De Nationale match Wij laten hieronder nog iven <n het kort het verloop van deze ko - mende 60ste Nat. wedstrijd volgen: Donderdagavond, 9 Sept 1948 zal de trekking plaats hebben van de verloting, waarvoor tal van mooie prijzen zijn aangekocht. Vrijdagmiddag om 2 uur zal de officieuse opening van de wedstrijd geschieden door de voorz. van „Vrien denkring", de organiserende vereni ging, waarna de Edelachtb. heer bur gemeester Schelhaas de afslag zal verrichten. Hiermede is dan de wed strijd voor individuele kolvers en junioren die op Vrijdag en Zater dag uitkomen, een begin gemaakt. Voor deze twee dagen zijn z.g. at tractie—prijzen beschikbaar, waarvan de bijzonderheden nog geheim blij ven. Er werd contact gelegd... Uitwisseling tussen steden en dorpen, het sluiten van internationale vriendschappen, het is „in trek" gekomen. En waarschijnlijk is het de beste mode die deze na-oorlogse tijd kent. Door een initiatief van onze gast de Deense journalist Eyvind Rafn is er contact tot stand gekomen tussen een plattelandscentrum van Noord-Holland en een plattelandscentrum van Denemarken. Schagen en Hilleröd hebben vriendschapsbanden aangeknoopt en de ontwik- lceling hiervan kan voor onze pi'ovincie van groot belang worden, daar o.m. een uitwisseling van boerenzoons op het programma staat. Dat programma wordt momenteel opgesteld door de burgemeesters van beide plaatsen: de heer Wognum, burg. van Schagen, is thans op be zoek bij burg. Raaschoü van Hilleröd. Een speciale verslaggever reist voor ons naar Denemarken en brengt enige reportages over zijn be vindingen. Hierbij gaat de eerste. Zondag en Maandag komen de korps kolvers en plaatsvervangers in de baan. De officiële opening heeft om twee uur in „Concordia" plaats door de heer L. Mal'ekote, voorz. van de Ned. Kolfbond. Maandagmiddag om twee uur zal de vergadering van Dagelijks Bestuur en Hoofdbestuursleden gehouden wor den in de Raadzaaj. van he"t Ge meentehuis, terwijl de officiële ont vangst van het Dagelijks Bestuur door het Gemeentebestuur om vijf uur plaats vindt. Na deze .ntvangst volgt dan om zeg uur het gezamenlijk diner in „Concordia". Dinsdag voortzetting van de wed strijd en Dinsdagmiddag de grote en spannende finale. De prijsuitreiking heeft daarna plaats om 7.30 uur, ge vulgd door de feestavond, waarbij ondermeer de hier zo popu laire conferencier Nico Akkerman zal optreden. Deze feestavond wordt dan besloten met een gezellig sa menzijn en bal, met medewerking van de bekende JacojaBand. Dit is zo in het kort het verloop van het komende feest van de Ned. Kolfbond en het laat zich aanzien, dat de organisatie goed in orde is. Binnen enkele dagen zullen de prach tige prijzen voor deze wedstrijd en de verloting in een der etalage's van de heer Bos (naas't „Concordia") oe zichtigd kunnen worden. De leden van de Ned. Kolfbond stc.an genoeglijke dager, te wachten; ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1848. Hilversum I 301 m. 7 00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram. muziek; 745 Morgengebed; 9.05 Solisten con cert; 10.00 Voor de k euters; 10.15 Muziek houdt fit; 11.00 De Zonne— bloam; 12.03 Pianorecital; 12.33 en 13.30 Orkest Klaas van Beeck; 13.00 Ned. Strijdkr.; 13.50 Film en toneel; 14.10 Omroepkamerorkest; 15.15 Jonge kunstenaars stellen ":h voor; 15.45 Gevarieerd progr.; 16.30 De schoon heid van het Gregoriaans; 17.00 Voor d" jeugd; 17.50 Reportag wereld kampioenschappen wielrennen; 18.15 Journalistiek weekoverzioht; 18.30 Ned. StrijJ-r.; 19.00 Nieu rS; 19.13 Grarr. muziek; 20.00 Nieuws; 20.20 Lichtbaken; 20.50 Kerkconcert in de Keulse Lom; 21.15 Gram. muziek; 22.00 Weekendserenade; 22.45 Avond -r^bed; 23.00 Nieuws. Hilversum H 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram. muziek; 10.00 Morgei-wijding; 10.20 Voordracht; 10.35 Werken van "rahms; 11.00 Araa teurs ze'tten hun beste beentje voor; 11.30 Weekend--orkest; 12.00 Repor tage wereldkampioenschappen wiel rennen; 12.33 Miller—sextet; 13.00 Nieuws; 13.20 Lichte gram. muziek; 14.00 Reportage wielrennen; 14.18 Gevarieërd prrgr.; 15.00 NW-uit zending; 15.15 Concertgebouworkest; 16.00 Communistisch manifest; 16.15 Orgelspel; 16.45 Reportage wielrennen; 17.00 Schijvencchouw; 17.30 Om en nabij de twintig 18.00 Nieuws; 18.15 King Cole—trio; 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 Lez.ng over de Azia tische kerken; 19.45 50 jaar Godsdien stig leven; 2".00 Nieuws; ?M5 Om roeporkest; 21.15 Socialistisch com mentaar; 21.30 Vindobona—schram—» mel'n; 22.00 „Internationaal', hoor spel; 23.00 Nieuws. TENTOONSTELING OUD HEILOO HEILOO In het kader van de Jubi leumfeesten wordt hedenmiddag een expositie geopend over de geschiede nis van ons dorp. Het tentoonstellingsmateriaal is voor een belangrijk deel afkomstig afkom stig van de gemeente Alkmaar en de familie vin de Feen de Lille. Al heeft de tentoonstelling geen grote omvang, toch zal zij de moeite van een bezoek ten zeerste waard zijn. De expositie wordt gehouden van 21 tot en met 25 Augustus in de ULO school aan hét Slempad. De uren van openstelling zijn van 1012 en van 35 uur. De toegang is vrij. mooie wedstrijden in een keurige kolfbaan, die aan vele belanstellen den ruimte biedt, want stellig zullen ook vele nietkolvers van deze unie ke gelegenheic gebruik maken om orze beste kolvers in actie te zien. Wij wensen de Ned. Kolfbond in het algemeen en de organiserende vereniging „Vriendenkring'* in het b?jzonder een succesvol feest. 38 Het was een dik kereltje, dat een ruitjespet gedrukt had op zijn bolrond hoofd. Hij droeg een hard groen sportpak en helgroene schoenen en zijn naam luidde Janus Joppe. Dat zei-die althens zelf, want hij glimlach te breed, .toen hij zijn kleine dikke hand uitstak en tot Jimy sprak: „Mak meeffevoorstellen, ik ben Janus Joppe, de vrind van alle wie'renners Het uiterliji- van het kereltje scheen Jimmy wel aan te staan, want hij ant woórdde met een nisl om „Grrrrr'", en hij begon de ai Janus Joppe te schudden alsoi pompzweng was. -iQ# van een FEUILLETON Spannend verhaal van EDGAR WALLACE - Toen opende hij, zonder langer te aarzelen, het pa pier en las: „De bekentenis van Odette Rider". „Goede God", mompelde hij en las verder. Het waren slechts een half dozijn regels en zij waren geschreven met het flinke handschrift van het meisje. „Ik, Odette Rider, beken hiermede, dat ik ge durende drie jaren de commanditaire vennootschap firma Lyne, bestolen heb en "gedurende dat tijd verloop ij de som heb toegeëigend van 25.000". Tarling liet het papier vallen en ving het meisje op, toen ze bewusteloos neerviel. HOOFDSTUK XXV Milburghs laatste poging. Milburgh was te ver gegaan. Hij had gehoopt, dat dit toneel afgespeeld zou worden zonder de werkelijke ope ning der bekentenis. Op zijn listige, handige wijze had hij nog eer dan Tarling zelf, ontdekt, dat de detective uit Shanghai, deze erfgenaam van Lynes millioenen, onder de betovering was gekomen van de schoonheid van het meisje en al zijn vermoedens waren bevestigd door het toneel, waarvan hij getuige was geweest en nog meer door het gesprek, dat hij afgeluisterd had voor de deur geopend werd. Hij zocht bevrijding en veiligheid. De man verkeerde in ontzettende angst, hoewel Tarling dit niet merkte, en deed een laatste wanhopige greep naar het leven, dat hij liefhad, het leven van gemak en ^elde, waarvoor hij zoveel had gewaagd. Milburgh had in angst verkeerd, dat Odette Rider hem zou verraden en vrezende, dat zij de detective alles ver teld zou hebben in de avond toen hij haar van Ashford naar Londen terugbracht, had hij een poging gewaagd, om de man tot zwijgen te brengen, die hij dacht, dat door het meisje in vertrouwen was genomen. Deze schoten in de mistige nacht, die bijna een einde hadden gemaakt aan Jack Tarlings loopbaan, vonden hun verklaring in Milburghs angst voor ontdekking. Eén mens ter wereld, één levend wezen, kon hem in de bank der beschuldigden brengen wanneer ze hem verried Tarling had het meisje naar een divan gedragen en haar daar neergelegd. Hij ging snel naar zijn slaapkamer en maakte het licht aan om een glas water te halen. Dit was Milburgh's kans. In de zitkamer brandde een vuur. tje. Snel greep hij d-> bekentenis van de vloer op en stak haar in zijn zak. Op een tafeltje stond een schrijf-cassette. Hieruit nam hij een blaadje hotel-papier, frommelde het ineen en wierp het in het vuur. Het vlamde op, toen Tarling terugkeerde. „Wat doe je?" vroeg hij, terwijl hij naast de divan stond. „Ik verbrand de bekentenis van de jongedame", zei Milburgh kalm. „Ik geloof niet, dat het wenselijk is, en in het belang „Wacht", zei Tarling kalm. Hij legde het hoofd van het meisje wat lager en sprenkelde wat water op haar gezicht eu zij opende met een lichte huivering haar ogen. Tarling liet haar een ogenblik alleen en liep naar het vuur. Het papier was verbrand op een randje na, dat geen vlam had gevat en dit haalde hij er voorzichtig uit, bekeek het een ogenblik en liet toen zijn ogen door de kamer dwalen. Hij zag, dat de schrijfcassette gebruikt was en lachte. Het was geen aangename of vrolijke lach. „Zo, dat is dus de bedoeling?" zei hij, liep naar de deur, sleot deze en ging er met zijn rug tegen staan. „Nu, Milburgh, nu kun je mij de bekentenis geven, die je in je zak hebt gestoken". „Ik heb haar verbrand, Mr. Tarling". „Je liegt", zei Tarling kalm. „Je wist heel goed, dat ik je niet uit deze kamer zou laten gaan met die beken tenis in je zak en je trachtte mij te overbluffen door een blad schrijfpapier te verbranden. Ik wil die beken tenis hebben". „Ik verzeker u begon Milburgh. „Ik wil die bekentenis hebben", zei Tarling en met een akelig glimlachje stak Milburgh zijn hand in zijn zak en haalde er het verfrommelde blaadje papier uit. „Nu, wanneer je het zo graag ziet branden", zei Tar ling, „dan zal ik je in de gelegenheid stelien" Hij las de bekentenis nog eens en gooide ze in het vuur, wachtte totdat zij tot as was verteerd en sloeg toen met een pook de as neer. „Dat is dat", zei Tarling vrolijk. „Ik neem aan, dat u weet, wat u gedaan hebt" zei Milburgh. „U hebt een bewijs vernietigd, dat u als dienaar der wet „Laat dat buiten beschouwing", antwoordde Tarling kortaf. Voor de tweede maal die nacht ontsloot hij de deur en wierp haar wijd open. „Milburgh, je kunt gaan. Ik weet, waar ik je vinden kan, als ik je nodig heb", zei hij. „Je zult hier berouw van hebben," zei Milburgh. „Niet half zoveel als jij zult hebben, wanneer ik met jou afgerekend heb", antwoordde Tarling. „Ik ga regelrecht naar Scotland Yard", raasde de man, spierwit van drift. „Doe dat in ieder geval", zei de detective kalm, „en wees zo goed om te vragen, dat ze je daar houden, tot ik kom". Het meisje zat nu op de rand van de sofa, terwijl haar prachtige ogen de man volgden, die haar liefhad. „Wat hebt u gedaan?" vroeg zij. „Ik heb die kostbare bekentenis van je verbrand", zei Tarling vriendelijk In het ogenblik, dat ik van jou naar mijn wastafel liep, drong het tot mij door, dat die be kentenis onder dwang was geschreven. Ik heb gelijk, is het niet?"

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3