§n 5E JAARGANG N° 1316 N.HOLLANDSE PERS 1945 MAANDAG 23 AUG. 1948 Charlatan Oorlogsinvalide kinderen genieten vacantie op Kareol Kaasdragers plantten Alkmaarse vlag op Schiphol In Amsterdam wordt de Wereld raad der Kerken gesticht r-\ r%: Q J fritg. voor de Stichting De Vrije Alkmaar der. Abonnementsorije 3.45 per k%artaa f.1.15,per maand bi} v°ornitbetaHnK Advertenties 14 ct. p. m.n:., familieberichten 18 rent. Verdere tarieven op aanvrage V. Zoonea Bureau. Ridderitraat hoek OudegrachtTel K 2200 3971 Wie de achter ons liggende oorlog ,»et alleen heeft meegemaakt, maar ook beleefd, zal wellicht het langst de herinnering behouden aan onze honger naar nieuws. Als we zeggen, honger naar nieuws, dan bedoelen We niet, dat we hongerden naar wat de slaafsgezinde, gelijkgeschakelde pers ons te zeggen had. Evenmin waren we nieuwsgierig naar de ver raderlijke smoesjes van de radio, die onder Duitse leiding zijn vunze taak vervulde. Waar we naar hunkerden, dat was de illegale pers. De vrouwen en man nen, dieallesk trotseerden, om de waarheid in Nederland bekend te doen worden. Waar we alles voor opofferden, waar we de grootste gevaren vooi trotseerden, het luisteren naar Ra dio Oranje, de stem van Strijdend Nederland en meer van die uitzen dingen, het leeft in^ onzze herinne ring voort, als het mooiste wat een mens bezielen kan; de onblusbare drang naar het weten, wat er in de vrije wereld gebeurde. Als er dan een uitzending was, waarop een onzer ministers, wellicht zelfs de minister-president, himself, Gerbrandy in hoogst eigen persoon tot ons gemartelde volk zou spre ken, werden er afspraken gemaakt, trotseerden we de sper-uren. Zaten we op de onmogelijkste plaatsen, want we wilden niets missen' van wat de Nederlandse regering ons te vertellen had. Tallozen hebben deze honger naar nieuws met het Jeven moeten betalen. Dezelfde heer Gerbrandy, alleen enkele jaren ouder geworden, heeft aan dezez herinnering een wrange bijsmaak gegeven. Volgens de rede, die hij bij de behandeling van de Grondwetsheriening in de Tweede Kamer heeft gehouden, waren die redevoeringen van de verschillende ministers eigenlijk helemaal niets bijzonders! Maar er moest toch eens een rede gehouden worden, waarin dan sléchts ^waarheden als'•koelen" weiden verkondigd. Ziehier nu Londen ten voeten uit. Het geweldige wereldgebeuren is aan de hoogste functionaris, die in alle gezapigheid wel eens een toe spraak tot het Nederlandse volk wil de houden, omdat er toch gezegd moest worden, voorbijgegaan. Terwijl het Nederlandse volk hun- kerd naar voorlichting, terwijl we snakten naar perspectieven, wist de heer Gerbrandy slechts tegen zijn medebestuurders te zeggen. Het wordt weer eens tijd. Maar denk er om niets gevaarlijks". Er rjn in Nederland van vele zij den harde verwijten gemaakt aan de regering in Londen. Nergens ech ter is het beleid zo meedogenloos gevonnist als door de heer Gerbran dy zelf. Misschien is hij ook nu weer van de veronderstelling uitgegaan, dat hij eens een rede moest houden. Jammer. Heel jammer. Want hg heeft ons een illusie ontnomen. We meenden tijdens de bezetting, als we hem beluisterden, dat we met een ernstig man te doen hadden, al waren onze idealen dan ook verschil lend. We beginnen nu te geloven, dat we ons bg de neus hebben laten ne men door een charlatan. En daarvoor is het risico toch een weinig te groot geweest. v. Z. Prachtig werk van „Het vierde Prinsenkind'' „Dat is Piet, Hij speel.'.e met een onontplofte granaat en mist nu zijn beide handen en eei^ oog. Twee dagen geleien moest hij in allerijl naar het ziekenhuis woeien ge bracht, waar een paar achterge bleven splinters, die zich door zijn gave oog Daar de oppervlakte had den gewerkt werden verwijderd. Nu speelt hij gelukkig weer mee. Die jongen naast hem mist zijn linkerhand. Neen, geen verlamming maar fosfor verschroeide zijn ene gezichtshelft. Doe net of U dit al les niet ziet, net als wij". Een experiment, dat slagen moet en zal Die wij, dat zijn de kampcomman dant en zijn staf, allen vrijwilligers die het mogelijk maken, dat groepen van 60 kinderen van 913 jaar, die door de oorlog invalide zijn gewor den op kosten van de Lichting,, Het vierde Prinsenkind", op Kareol, te Aerdenhout, dat de Sticht;r.g her tïellingsoorden voor oudillegale werkers gratis ter beschikking stel de. een veertiendaagse vacantie ge nieten. Het is mogelijk geblekc - met deze kinderen een gewoon kamp te hou den en alles te doen wat ook ge schiedt in de kampen voor kinderen, wier vader in de verzetsstrijd of door oorlogsgeweld is gevallen. Voor deze Man trachtte zijnvrouw van het leven te beroven Zaterdagnacht heeft de 65 jarige Rotterdamse havenarbeider A. R. ge tracht zijn 35 jarige vrouw J. J. R. S. van het leven te beroven. Terwijl zijn vrouw sliep heeft hij haar met een bijl enige slagen op het hoofd gegeven. Na «.deze daad spoedde oij zich in nachtgewaad met de bijl naar een politiebureau en bekende daar zijn daad. De vrouw verkeert in levensgevaar. Als motief -voor zijn daad gaf de man op, dat hij thuis niets meer te vertellen had, slecht verzorgd werd en geen éten kreeg. Bovendien had de vrouw een vriend met wie zij haar man „uit de weg zou willen ruimen." Beinanotte vroeg hulp aan Djokja Volgens het Republikeinse persbu reau „Aantara" heeft de Republikein se regering kortgeleden een telegram ontvangen van graaf Bernadotte met bet verzoek tot het zenden van 350 ou rijst en 250 ton suiker ten behoeve van de 330.000 Arabische vluchtelin gen en de 7000 Joodse vluchtelingen in Palestina. Het telegram was ge adresseerd aan „de regering van In- nodesië" volgens Antara. AARDSCHOK IN FOGGIA Een aardschok heeft te Foggia in Italië grote schade aangericht. Talrijke gebouwen zijn gescheurd en delen van muren zijn ingestort. De bevolking is in paniek naar het plat teland gevlucht. Markos kwam over Albanië weer in Griekenland terug Athene protesteert bij Ver. Naties Een communiqué van de generale staf'meldt, dat de guerillastrijders verscheidene „sterke tegen—acties zijn begonnen in Macedonië en Centraal Griekenland, waar plaatselijke gar nizoenen door een overmacht van guerilla—strijders zijn aangevallen." Regeringstroepen ingesloten In WestMacedonië, zo werd van Griekse regeringszijde gemeld, zijn regeringstroepen ingesloten door vijf tienhonderd guerillasTijders, n.1. bij Kaminades, ongeveer 15 kilometer ten Noorden van Nestorion. Daar de verbindingen tussen Athene en Ko— zani in NoordGriekenland verbro ken zijn, konden geen verdere offi ciële mededelingen over deze ge vechten gedaan worden. Hij keerde weer De Griekse minister van Buiten landse Zakun, Tsaldaris, heeft ver klaard, dat Griekenland bij de V.N. een krachtig protest zal indianen te gen Albanië, dat volgens de Griekse regering dé guerilla1—'.roepen van generaal Markos de gelegenheid zou hebben gegeven zich op Albanees grondgebied te hergroeperen. Markos zou via het gebied van de passen van Slemnitza, Griekenland hebben verlaten om dit land weer te be treden nabij de berg Vitsi, waar zich de achterhoede van het Griekse re geringsleger bevindt. Onenigheid in Tsjechische Sokol Naar aanleiding van een rondschrij ven d.d. 3 Augustus van de Raad voor Moravië en Silezië aan alle leden, waarin geprotesteerd werd tegen de „anti-Sokolgezinde regering" vanwege „haar poging de Sokol te reorganise ren" zijn vele sokolleiders overal in Tsjecho-Slowakije ontslagen. In een mededeling van het hoofdkwartier van de Sokol te Praag wordt gezegd, dat het optreden van de raad voor Mo ravië en Silezië „gevolgen zal hebben voor de Raad". laatste categorie organiseerde de Slichting, evenals verleden jaar 7 vacantiekampen, waar circa 5000 kin deren in de leeftijd v,.n 13 jadfc een week gratis verbleven. Het va cantieverblijf op Kareol is een ex periment, en als dit slaagt <en dat doet het, daarvan kon de pers zich bij haar bezoek overtuigen) zal het volgend jaar worden vootgezet. Maar de financiële 47780 is het giro nummer der Stichting te Dordrecht - - moeilijkheden zijn nog groot. Ook volgend jaar moeten de 200.000 gulden bijeen gebracht worden! Russen te Tel Aviv beledigd In de opera vpn Tel Aviv woonden de vertegenwoorodigers van de Ameri kaanse regering, James Mac Doriald, en vier leden van het Sovjetgezant schap een opvoering bij. De Russische gezant was evenwel niet aanwezig. Toen het orkest het Amerikaanse volkslied en het volkslied van Is- raól ten gehore bracht, maar niet het Russische, verlieten de vier leden van het Russische gezantschap de zaal. Water duurder Aangezien het Prov. Waterleiding bedrijf in Noord Holland over 1947 met verlies werkte, is besloten tot een verhoging van de tarieven, die de verlaging van 1935 ongedaan zal maken. De verhoging gaat op 1 Jan. Poortvliet, o PoorlvlietI Poortvliet in Zeeland is waar schijnlijk de enige gemeente in Ne derland, waar op 31 Augustus en 0 September geen oranjefeesten zul len worden gehouden. Er waren te veel moeilijkheden. Van gemeente wege werd geen toestemming gege ven voor het maken van dansmu t station IsleSurLe Doubs in bot i 1 1.AM mA, flnn f t .-oin ziek en een aantal deelnemers aan optochten er> volksfeesten trok zich terug Bioscoopbond over het conflict met de peis In het officieel orgaan van de Ne_ deralndse Bioscoopbond, dat op 18 Augustus uitkwam, wordt onder de kop „het accent verkeerd" een be schouwing gegeven, gewijd aan het conflict tussen enkele Amsterdamse bioscoopondernemers en „De Volks krant", welk conflict er toe geleid heeft, dat geen der Amsterdamse ki'an ten op het ogenblik bioscoopadver tenties opnemen. (De beschouwing geldt dus ook voor het volkomen iden tieke geval in Alkmaar. Red.) De Bioscoopbond zegt, dat de tuch.iaad voor de pers niet het aangewezen or gian is om een oordeel over het -on. flic, uit te spreken. De vraag rijs* immers: hadden de bioscopen gegron de leden om niet meer te adverto.en en mogen zij vrijelijk adverteren waai en wanneer zij dit willen? Het !s en blijft aldus de beschouwing .,?n zakelijk conflict, dat met de p-jrsvuj- heid als zodanig piets te maken heef;" Gaat Lomakin vertrekken? NewYorkse bladen melden, dat de SovjetRussische consulgene raai in New—York, Jacob Lomakin, om wiens terugroeping door de Ame rikaanse regering is verzocht in ver band met het gevalKasyenkina, pasage heeft genomen voor vertrek uit NewYork op de „Stockholm". Republikeinse delegaiie in Djokja De Republikeinse delegatie is he den naar Djokja vertrokken, tenem de de gewezen impasse met het ka binet te bespreken. Het besluit, dat genomen zal worden zou recht s'creeks aan de Veiligheidsraad wor den geseind. SPOORWEGRAMP IN FRANKRIJK Op het «raject t3esarn.conBelfort heeft zich een ernstig spoorweg ongeval voorgedaan. De sneltrein Lyon—Straatsburg is niet ver van het smg gekomen met een goederentrein Er 2ijn vier doden een een achttal gewonden. Vliegtuigen konden koersen op onze kaas En de roem is uitgedragen over de hele wereld Door de luidspreker, die vlak achter me hangt, heb ik de juffrouw van de K.L.M. horen vragen of mijnheer die en die heel vlug naar de cantine wil gaan en daarna 'beeft dezelfde stem gezegd, dat er juist een vliegtuig uit Amerika geland. Het moet wel bijzonder interessant zijn, wat zij nfc vertelt, want overal staan mensen aandachtig te luisteren en in de richting van de verkeerstoren te wijzen. Voor mij kan die vriendelijke juffrouw echter wel zwijgen. Over het platform is een Skymaster komen aanrollen en twintig meter voor me is die blijven staan. Juist als ik me wil bukken om onder de romp door nog iets meer te zien, beginnen de motoren van de grote ma chine alle vier tegelijk zo te razen en te brullen, dat m'n mond van schrik open valt en. ik haastig m'n vingers in de suizebollende oren stop. De gezagvoerder kijkt uit de cockpit naar beneden. Net of—ie lacht om de landrotten, die daar allemaal met verschrikte gebaren naar hun hoofd grijpen. De propellers staan even later weer roerloos in de lucht, het lawaai is heel wat minder, al moet je nog schreeuwen om boven het gezoem en ge snor van tractoren en tankwagens en het gegons van vliegtuigen in de lucht uit te komen. WAT IS DAT? Je 'hebt wel enige ogenblikken no dig om op zo'n vliegveld aan al die geluiden te wennen, je weet soms niet waar je ze thuis moet brengen. Wat is dat nu weer? Een licht gebrom weerkaatst achter de houten barakken tegen de grote hangars. Gebrom? Nee, het is tromgeroffel. Een muziekcorps marcheert nader bij, publiek stroomt van alle kanten toe, men weet het niet meer wat te denkenkaasdragers in vol ornaat met hun berry'swat doen die in 's hemelsnaam hier op Schiphol? Heeft U inmiddels al gehoord, hoe de Alkmaarse Dag ,die Zaterdag op Schiphol werd gehouden is geslaagd? Heeft men U reeds verteld, dat drie honderd Alkmaarders daar een mid dag hebben doorgebracht, die ze niet licht zullen vergeten? Ik wil er iets van vertellen, genoeg zal het niet kunnen zijn. Geestelijken uil veertig landen zijn bijeen Tegen de Bond van Havenarbei ders in de V.S. is een gerechterlijk bevel uitgevaardigd, waarbij de sta king van 45.000 havenarbeiders langs de gehele Atlantische klist van de V.S., die Zondag zou beginnen, werd verboden. Vooraanstaande geestelijken uit 40 landen' vertegenwoordigers van 145 kerkgenootschappen, kwamen gisteren in de Nieuwe Kerk te Amsterdam bij eer voor een eredienst tyends de eer- bijeenkomst van de Wereldraad 'der Kerken. Talrijke genodigden had den zich gevoegd bij de 1450 afge vaardigden, die aan het congres deel nemen. Onder de hoge gasten waren o.m. minister Lieftinck, minister Schokking, minister Götzen, en de commissarissen der Koningin in de prov. Nrd Holland, Zuid Holland en Gelderland. Links van het spreekgestoelte zaten de ambassadeurs en gezanten van de Ver. Staten, Frankrijk, Noorwegen, Zwitserland, Zweden en Zuid Afrika en de Oostenrijkse zaakgelastigde. Exotische gewaden Om drie uur kwamen in plechtige optocht de 450 officiële gedelegeer den van bijna alle protestantse ker ken ter wereld langzaam voortschrij dend naar het middengedeelte van de kerk, die na de restauratie ruimte biedt aan 3000 personen. Men zag de fraai gekleurde gewaden van de Ang licaanse, GrieksOrthodoxe, Oud- Katholieke geestelijken van de meest uiteenlopende nationaliteiten. De dienst werd geopend door Dr. K. Gravemeyer, uit Den Haag. De Aartsbisschop van Canterbury, dr. G. F. Fischer ging voor in gebed. De voorzitter van de Wereldraad der Kerken, dr. John R. Mott uit New York, gaf uiting aan zijn vreugde, dat het thans zover is, dat gedele geerden van kerken uit alle landen ter wereld zijn samengekomen om formeel de Wereldraad der Kerken te stichten. „Geen deur zal gesloien blijven" „Onze Oecumenische vergadering", zo zeide spreker, „is bijeengekomen op een van de meest noodlottige ogenblik ken in de wereldgeschiedenis. Ik mag Waarom de R.K. Kerk afzijdig blijfi In alle katholieke kerken van Nederland is gisteren - een herderlijk schrijven van het Episcopaat voorgelezen dat verklaart, waarom de R.K. Kerk niet vertegen woordigd is op het congres van de Wereldraad der Kerken. „Deze afzijdige houding berust niet op vrees voor verlies van prestige of op andere louter tactische over wegingen. Zij komt uitslui tend voort uit het besef der Kerk, dat zij onwrikbaar trouw moet blijven aan de taak, die Jezus Christus haar heeft opgedragen. Zij is im mers de ene heilige katho lieke en apostolische kerk, die door Jezus Christus werd gesticht. De verdeeld heid van de Christenen kan slechts op één wijze worden beëindigd: door terugkeer tot haar". u echter voorspellen, dat met het voortgaan van het congres iedereen in steeds duidelijker taal zal verstaan dat alle deuren voor ons open staan, naar welke richting wij ook kijken. Geen deur zal gesloten blijven voor de blijde en constructieve boodschap van Christus. Christus is en blijft de centrale figuur van onze Wereldraad der Kerken". Geruime tijd na de plechtigheid stonden vele honderden nog bij de in gang van de Nieuwe Kerk om een glimp op te vangen van de kleurige gewaden der geestelijken. 's Avonds werd het congres in het Concertgebouw geopend. Vier sprekers voerden het woord onder presidium van de aartsbisschop van Uppsala, Erling Eidem, Treinaanslag op Java Vijf doden, zeven gewonden Zaterdagavond heeft een bende een goederentrein tot ontsporing ge bracht tussen Bandocng en Poerwa karta. Vijf van de achttien Indonesiërs, die de trein bemanden, werden daar na doodgeschoten, zeven van hen werden gewond, terwijl de andere dertien naar wordt aangenomen, zijn ontvoerd. Een tiental kilome ters buiten Poerwakarta was de spoorbaan over een afstand van 40 meter opgebroken. De twee locomo ticven van de trein, een tender en en wagon, stortten in een ravijn. Zeven goederenwagens ontspoorden en 13 overige bleven op de rails. Onmiddellijk na de ontsporing werd de trein onder vuur genomen door een bende. De groep die de overval pleeg de, bestond uit ongeveer twintig a dertig man. Zij had de kampongbe volking bevolen in de huizen te blijven. Er zijn millitaire tegenmaatrege len genomen. De schade wordt op drie millioen gulden geschat. GEEN BALL—POINTPENNEN In de praktijk is gebleken, dat het met z.g. kogelpuntpennen (ballpoint pennen) gestelde schrift na verloop van enige tijd verbleekt of soms zelfs verdwijnt. In een circulaire der Rijks belastingen wordt op grond van dit bezwaar er op gewezen, dat het ge bruik van deze pennen verboden is o.m. voor belastingpfolrtnulieren, waarvoor is voorgeschreven, dat de invulling met inkt of met inktpot lood moet geschieden. DE OPTOCHT Het muziekcorps, waarover ik het ne had, was de Postharmonie, die na tuurlijk voorop ging in de stoet. En als ergens een Alkmaarse Dag moet worden gehouden, wie zouden dan als eersten achter de muziek lo pen? Daar komen ze de kaasdragers. Drie opgeladen berry's in hun midden Joosten draagt de vlag, de heer Voort huysen, directeur van het Marktwe zen loopt helemaal vooraan en we zien ook de assistent van het Markt wezen ,de heer De Boer en de kaas_ vader, de heer Lutjeharms erbij Boren en boerinnen in Westfriese klederdracht, zo schrijdt het volks voort in de stoet. En dan volgen tot besluit de kaas meisjes en de kwieke turnsters van Turnlust met hun voorzitter de heer Pe Rie en hun directeur, de heer Van Zoon en. ROND HET PODIUM Zo staat nu alles voor het houten podium op het platform. Aan weers kanten hebben de genodigden plaats genomen. De burgemeester, mr. dr. H. J. Wytema, zijn collega uit Bath, mr. Day, de loco-burgemeester de heer G. van Slingerland wethouders, leden van de gemeenteraad en nog vele an deren. Achter het hek verdringen zich enige honderden Schiphol bezoekers de vele Alkmaarders we gingen met elf bussen zie je ook overal. Namens de directeur van de K.L.M. spreekt de heer Van Ketwich Ver- Schuur een woord van welkom. Hoe deze Alkmaarse Dag is ont staan. Eigenlijk door de bieravond die door de gezagvoerders Virply en Van Ulsen onlangs werd meegemaakt. Eerst zouden daarna de kaasdragers alleen naar Schiphol komen. In sa menwerking met de WV „Alcmaria" heeft de K.L.M. het plan groter op gezet enheiden hebben het prach tig uitgevoerd. (Vervolg op pag. 4) onze kleine tovenaar Naar uit Den Haag gemeld wordt zaï Mr. A. M. Baron van Tuyl] van Serooskerken als procureur—fis caal optreden, wanneer de zaak— Rauter 20 October a.s. in cassatie behandeld wordt. Zwakke tot matige, maar langs de Waddeneilanden nu en dan vrij krachtige wind "uit Westelijke rich tingen. Wisselend bewolkt met enkele verspreid optredende buien. Weinig verandering in temperatuur. TT i -

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1