jlMMY BROWN ALS WIELRENNER Langs ili' Skaat Wordt de grootste rivier op aarde bedwongen? Waar voedsel is voor millioenen, wonen slechts duizenden Wor.dt Van Vliet kampioen? HET GEHEIM VAN DE GELE NARCISSEN Walvisvangst in gesloten seizoen Abonneert U op dit blad Tot 1912 werd tilt Amazouia vooral hevea-rubber verscheept, maar in genoemd jaar begon de planlagerubbor z.yn zegetocht en Brazilië kon niet meer concurreren. De stad Manaos, gelegen aan het punt waar de Rlo Negro In de 'Amazone vloeit, was vrij snel tot een bloelende mooie stad geworden, doch verviel nog sneller. Talrijke expedities en vele grote neder zettingen hebben getracht de grote geb ieden te verkennen en nuttig bruikbarr - te maken, maar het succs bleef uit, ondanks de ongelooflijke rijkdom van het Amazonegebied aan plantaardige en minerale producten. Men raamt het aantal Inwoners dat langs de rivieren woont op minder dan een rail- lloen, terojjl theoretisch tientallen millioenen en misschien nog vele malen meer in dat gebied zouden Icunnen leven. De_oorzaak van de vele misluk kingen en van de sterfte van ongetelde tienduizenden die de bossen in trokken om er nooit meer uit te komen, lag aan de verkeerde Inzichten. Men wilde schatten taaien uit het gebied zonder er eigenlijk wat in te brengen en dit tsreven strafte zich zelf door een ongelooflijk verlies aan mensenlevens. De zwakke pogingen hadden geen succes en zelfs Ford heeft zjjn kolonisatie gestaakt en het grote gebied dat hij ln pacht had weer aan de staat terug verkócht- Betere inzichten zgn in de laat ste jaren tot uiting gekomen en nu is alle hoop gevestigd op het „Hylean Amazon Institute", dat op initiatief van de Braziliaanse bio loog Carneiro door de Unesco is opgericht De Unesco gaf $100.000 Brazilië 600.000 en acht andere Zuidamerikaanse Staten (waaron der ook Suriname) gaven samen ook 100.000. Dit instituut (Hy lean is afgeleid van het Griekse woord voor hout) is bestemd om eeriet een grondige studie te ma ken van het gebied en zijn hulp bronnen en dan te zorgen voor de wetenschappelijke hulpmiddelen om het oerwoud goed bewoonbaar te maken en z\jn hulpbronnen in de eerste plaats te gebruiken voor de bevolking, die het gebied zal gaan bewonen en cultiveren. Eerst zal het gebied worden bestu deerd in physiografisehe zin: dat wil zeggen, men zal de aardrijkskunde er van moeten doorgronden, de natuur kundige omstandigheden van het wa ter en de bodem, de aard van de bo dem, de geologische gesteldheid en zo voort. Dan komt de natuurlijke his torie ervan aan de beurt en ook het verband ttissen.de men3 en de omge ving. Het einddoel zal zijn het ver krijgen van een bevolking, die niet ln eeuwige strijd met de oerwereld zal leven, maar zal leren er een har monisch leven in te leiden en alle hulpbronnen nuttig te gebruiken zon der roofbouw te plegen. Men heeft veel geleerd van 't „Ten- nesse Vale"* plan van Noord-Amerika dat nu ook zal worden gevolgd door projestea, die de andere watergebie den zal regelen tot heil van de omge vende bvolking en van gheel Amerika en Canada. Het Amazonegebied heeft een re genval van 250 tot 500 cm. per jaar (in ons land bedraagt deze 6 tot 8 cm.) .Voor een deel is het een echt tropisch oerwoud, overgaande tot sa vannes en meer hooggelegen wouden en weiden. Eik gebied heeft zijn eigen grote mogelijkheden, als men leert in- zleu dat de reden voor de geringe be volkingsdichtheid niet ligt in de on- moegelijkehid er te leven, maar in het feit, dat men de levensomstandig heden niet heeft weten aan te passen aan de omgeving. Slechts 1% van het gehele gebied bestaat uit onbewoon bare moerassen; ongeveer 10 is open savannah; buitengewoon ge schikt voor veeteelt; de bossen wor den goed gedraineerd en zijn lang zo gevaarlijk niet (wat betreft insecten) als Afrika; de vochtigheid is hoog. maar de temperatuur varieert wan 68 tot 93 gr. F. Als alle gegevens zijn verzameld, zal men een telling houden van de planten en hun pro ducten: men zal proeftuinen en bos sen aanleggen en de gehele fauna nauwkeurig nagaan. Het doel is in dit reusachtig grote gebied een krach tige stabiele bevolking te verkrijgen. MEN ZAL AFZIEN VAN de oude methode om het bos te doen verdwe nen. In tegendeel, men wil het bos Stabiliseren en zo exploiteren dat de enorme voorraad aan houtsoorten, ve zels en harzen, noten, wassen, vruch ten, knollen, etherische oliën en zo voort, een bron van welvaart wordt voor een grote bevolking. In het gebied leven tussen 300.000 en 400.000 Indianen, die zich sinds onheuglijke tijden geheel aan het kli maat aangepast hebben. Men wil deze groepen bestuderen en men hoopt, dat zij de kernen zullen vormen van relatief grote bevolkingsgroepen. Mis schien kan men er de stervende rub berexploitatie weer nieuw leven in blazen door de inheemse bevolking er toe te brengen de Indische bevol kingsrubber-methoden na te volgen. Planten van allerlei aard uit andere streken van de wereld kunnen er, pas send inhet boscomplex, worden inge voerd. De Directie van het Hylean Ama zone Institute wil in plaats van grote steden een groot aantal kleine dorpen over het gebied, bijna zo groot al3 <je Verenigde Staten verspreiden, met leeszalen, musea, technische scholen, proefstations bij hogere scholen en zo voort. Bovendien hoopt men ambu lant opvoedingscentrum te verkrijgen waarvan de ervaren leden over alle moderne hulpmiddelen beschikken. Ook uit de Indianen wil men trachten begaafden aan te trekken om als op voeders voor de anderen te kunnen dienen. in scheervlucht Het aantal werklozen is in Neder land in de maand Juli gedaald met ruim drieduizend en bedi^agt nu nog 24.627 personen. Ruim vijfduizend van hen waren bij de D.U.W werk zaam. De Belgen maken van hun vacan- tie gebruik om nog een gröpstuiver te verdienen. Reeds 700.000 Belgen hebben die vacantie in Frankrijk doorgebracht, aangelokt door de voordelige wisselkoers van de Franse touristenfranc. Ze varen er wel bij. Do Zuidamerikaanse Amazone wordt in lengte ailecn overtroffen door de MiHsisippi-Missouri, maar wat betreft het totale watervolu me neemt de Amazone de «^rste plaats ter wereld ln. Met zijn bij rivieren ontwatert deze rivier meer dan 7.000.000 vierkante kilometers zijnde ongeveer 40% van geheel Zuid-Amerika. De hoofdrivier loopt vrijwel langs de equator en ontspringt met de meeste der gro te bij-rivieren uit de gletscherme- ren van de Andes. De enorme brede rivier is over een lengte van ongeveer 3.700 km. bevaarbaar met oceaanschepen en nog bijna 800 km. verder met sche pen van 4.20 meter diepgang. Over lange afstanden is ze 6.5 tot 10 km. breed en aan de mond is de breedte meer dan 320 kilometers en nog ver in zee duwt het water van de rivier het zeewater op zy, een inham van zoet water is het zoute vormend. De Amazone is een reusachtig grooot waterreservoir, dat ln het natte jaargetijde een breedte heeft van 400 tot 500 myi, doordat de vlakke oevers over verre afstanden worden overstroomd. In die ty<l siugt het water van 12 tot 15 m. Aan de moond is er een ware strijd tussen de zee en de rivier,1 die delta-vorming heeft belet. Men vindt ten Noorden van de mond over ongeveer 150 km. 'n golf van half ondergelopen eilanden en zandbanken. By vloed wordt de rivier daar teruggedrongen; 't zee-' water vormt dan een watermunt van 1.5 tot 3.6 meter hoogte die onder een waar gebrul met een snelheid van 16 tot 24 km. per uur j de rivier oploopt. Ifetensivaardfg ALLERLEI De productie van steenkool is in de maand Juli opnieuw gestegen. Het maand-gemiddelde bedraagt over de eerste maanden van dit jaar 921.000 ton. Ter vergelijking kunnen we nog mededelen, dat het gemiddel de maand-cjjfer over 1938 1.124.000 ton was. We zijn dus nog.niet op het voor-oorlogse niveau. De Zuid-Afrikaanse boeren worden met de dag zoetmondiger, In het af gelopen jaar hebben ze voor 66 mil- lioen gulden versnoept. Ze worden ook nog kieskeurig. Goedkope spul len vallen niet meer in hun smaak. Het moeten juist dure bonbons zijn. Gedemobiliseerde eigenaars van Middenstandsbedryven zullen een bedryfscredlet kunnen verkrijgen, teneinde hun zaken weer zo snel mo gelijk tot de oorspronkelijke grootte op te werken. /"kP ons eentje heb- ben wij gisteren „gegallupt". Dat is niet een soort hoog springen of bokke- rijden, maar dat is met excuses aan het Nederlands Insti tuut voor Publieke Opinie een onder vraging van wille keurige personen om zo een uitslag voor uit te lopen. U kent dat systeem weL Nu was onze vraag: „Wordt Arie van Vliet wereldkampi oen?" en we hadden als proefkonijnen uit gekozen tien ren ners, tien officials, tien journalisten en twintig bezoekers van het Stadion. Het was een omvangrijk, maar amusant werk je, waarbij wij het oog lieten vallen op personen uit België, Frankrijk, Zwitser land en Nederland. Ziehier dan de ver wachting: Van da rennen (amateurs, profs, weg- en baanman- nen) hielden zeven het op Van Vliet; twee Fransen ver deelden hun gunst tussen Gerardin en Senfftleben, een Belg zwoer bij Van Loo veren.. Bij de tien offici als hieronder ver staan wij juryleden zowel als suppoos ten van het Stadion kreeg onze land genoot vier stemmen. Twee wisten het niet, drie hadden geen tijd om na te denken (dat gebeurt hier he laas wel meer), een gaf Scherens(t) de beste kansen. De tien journalis ten waren zeer ver deeld. V«f hielden het by onze Arie, een bij Derksen, twee op Gerardin, een op Gosselin en nummer tien trapte ons de telefooncel uit. De twintig bezoe kers tenslotte waren allen Nederlanders. Dat wil zeggen: Van Vliet zeventien, Derksen een, schou derophalen twee. En nu maar af wachten. FEUILLETON Spannend verhaal *an EDGAR WALLACE - Er kraakte iets tussen de takken, iets smals en ronds, een druppel spatte als water op de rug van Tarlings hand en hij schudde het met een uitroep af, want het brandde als vuur. Hij hoorde hoe de geheimzinnige vreemdeling zich van de mui* af liet glijden en het geluid van vlugge voetstappen. Hij bukte zich en raapte het voorwerp op dat men naar hem toegeworpen had. Het was een klein flesje, met een bevlekte apothekers- label eraan, waarop het woord: „Vitriool". 43. De heer Janus Joppe stelde Jim fietsen. Hij trapt zijn pedalen krom my. althans wat uiterlijk betrof, een my heel plechtstatig voor. Hij zei: en we kunnen nog heel wat plezier echte wielrenner te maken. „Steek „Jongens, dit is onze nieuwe kame— van hem beleven". De jongens zeiden 'm maar fijn in de spullen, want van raad. Hij ziet er een beetje artist— dat ze het heel aangenaam vonden dat knaapje kunnen we nog het een achtig uit, maar je moet hem zien en zij kregen de opdracht van Jimen ander beleven". Beesten worden van de wal af bespied GEDURENDE de maanden Juni, Juli en Augustus wordt aan de Westkust van Cook Strait op beperkte schaal de walvisvangst uitgeoefend. Tijdens deze maanden passeren door Cook Strait een aantal walvissen van het hump-back type. De dieren zijn dan op weg naar het verre Zuiden, naar de kust van Queensland, ten einde aldaar in warm water hun jongen te werpen. Het wal vis-station. genaamd „Te Awaite", ligt aan de monding van Torry Channel en Queen Charlotte Sounds en bestaat uit een primitieve oliekokerij, welke toe behoort aan de familie Perano. Het bedrijf wordt uitgeoefend door middel van drie snel varende jacht- vaartuigen. waarvan de bemanning bestaat uit een stuurman-machinist en de harpoenier. De jachtboten wor den geassisteerd door een sleepboot, die de gedode walvissen opsleept naar de fabriek. Het station ver schaft werkgelegenheid aan onge veer 35—40 mensen. Tegenover de fabriek, welke tegen de heuvels aan de Noordzyde van Tory Channel is gebouwd, heeft men aan de Zuid oever van Tory Channel op een 60 m. hoge heuvel een uitkijkpost, waar gedurende de uren van daglicht door middel van sterke verrekijkers de trek der walvissen wordt gadegesla gen. Zodra men aldaar enige walvis sen in het zicht krijgt, wordt de be manning der jachtboten telefonisch fewaarachuwd, welke vervolgens Juvstond uitvaren en op zee radio- Tèlèfoniache aanwijzingen ontvangen, waarop zy hun koers kunnen bepa len. DE BOTEN LOPEN ongeveer 24 myi en kunnen per dag ten hoog3te 5 h. 6 walvissen binnen brengen, om dat de fabriek niet ln staat is een groter aantal te verwerken. Het spreekt vanzelf, dat een groot aantal dagen gedurende het seizoen voor de jacht verloren gaat, wanneer hetzy door regen of mist het zicht wordt belemmerd, zodat de walvissen niet kunnen worden verkend. Tevens doen zich nu en dan dagen voor, waarop het weder als zodanig niet ongustig is, doch geen walvissen wor den gezien. De walvissen worden ge woonlijk in paren waargenomen; zy zyn ongeveer 70 voet lang en wegen gemiddeld 50 ton. Na te zgn geharpoeneerd worden zy gedood door middel van een lans met afneembare punt, waarin zich een kleine explosieve lading bevindt die het dier of wel terstond doodt ofwel verlamt. Zij komen dan aan de oppervlakte, waarna zy onxnld- deiyk door middel van een pyp met aangehechte gummislang worden volgepompt met lucht, teneinde de karkassen dryvende te kunnen hou den totdat de sleepboot arriveert om ze op te brengen naar de fabriek. Dit oppompen van het karkas met lucht is noodzakelijk, omdat er an ders kans op zou zijn, dat de ged >de walvis zinkt en verloren gaat. OPBRENGST Omtrent de opbrengst van het be drijf kan het volgende worden mede gedeeld: De walvissen leveren gemiddeld 40 vaten olie, welke ieder 44 gallons be vatten. Deze olie wordt gebruikt in de leerlooierijen en voorts voor ver vaardiging van margarine. Per ge dode vis wordt gemiddeld zeven ton olie geproduceerd. Men verwerkt on geveer 1000 walvissen per seizoen Gedurende 1947 bedroeg de vangst 111 stuks, gedurende 1946 110, ter- ^tjl ln de daaraan voorafgaande jaren het aantal zich bewoog tussen 80—95. De beenderen, welke 87 pet. fos faat, bevatten, worden naar Auck- land verscheept en aldaar tot mest stoffen verwerkt. Het vlees gaat naar het 16 myi van Te Awaite ge legen plaatsje Plcton, alwaar hot voor zover voor de consumptie ge schikt, ln blik geconserveerd wordt en verscheept naar Groot-Brittanië. DIT IS ECHTER ALLEEN MO GELIJK indien men de walvissen binnen de 24 30 uur kan verwer ken. In geval met dit proces meer dan 30 uur gemoeid is, is het vlees niet meer voor conservering ge schikt, doch wordt dan in repen ge sneden en verkocht aan de lokale farmers, die het komen afhalen en in hun schuren te drogen hangen als voedsel voor schaapshonden. Indien, zoals nu en dan voorkomt, een wal vis langer dan 48 uur moet biyven liggen alvorens verwerkt te kunnen worden. Is de ontbinding van het karkas reeds zo ver gegaan, dat de olie een hoog zuurgehalte gaat be vatten. De 40-urige werkweek wordt op Te Awaite niet toegepast Het per soneel werkt in stukloon ƒ50.per man voor het verwerken van eeh wal vis. Per dag worden ten hoogste 4 6. 5 walvissen verwerkt. Ook op Zater dag en Zondag gaat het werk gewoon door, doch hiertegenover staat, dat men door de wisselvalligheid der weersomstandigheden nu en dan een dag rust krijgt. Er wordt in het ge heel niet by kunstlicht gewerkt. De fabriek dragt een zeer primi tief karakter; de ingewanden en het bloed van het karkas worden in het geheel niet verwerkt. Dit alles wordt beschouwd als afval en by eb een voudig naar zee afgevoerd Als gevolg hiervan treft men by de fabriek vele tienduizenden zeemeeuwen en alba trossen aan. die zich voeden met het afval van de fabriek Tevens is mede dientengevolge het water ln de buurt van de fabriek zeer visryk. De eigenaars van de fabriek we ten dat hun bedryf een primitief ka rakter draagt en zyn dan ook voor nemens het te moderniseren. ZATERDAG 28 AUG. 1948 Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram. muziek; 11.00 Voor de zieken; 12.03 Viool en pifno; 12.33 en 13.30 Orkest Klaas van Beeck; 13.00 Ned. Strijdkr.; 13.50 Film en toneel; 14.10 Omroepkamer- orkest; 15.15 Orkest Louis Ferrari; 16.00 Me'tropole-ork.; 16.30 De schoon heid van het Gregoriaans; 17.00 Voor de jeugd; 18.00-Pianospel; 18.30 Ned. Strijdkr.: 19.00 Nieuws; 19.30 Gram. platen: 20.00 Nieuws; 20.20 Lichtba ken; 20.50 Koninklijke harmonie van Horst; 21.25 Gram. muziek; 22.00 Weekend-serenade; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws. Hilversum II 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram. muziek; 9.35 Koorzang; 10.00 Morgenwijding; 10.30 Vioolrecftal; 11.00 Uit schuim werd geboren, klankbeeld: 11.30 Vin. dobona-schrammern; 12.00 Orkest Victor Sylvester; 12.33 Ensemble In termezzo; 13.00 Nieuws; 13.20 Staf- muziek der Amsterdamse politie; 14.00 AJC-uitzending; 14.15 Gevarieërd progr.; 15.00 NW-kwartier; 15.15 Brahms-concert; 16.15 Amerika zingt; 16.45 Sportpraa'tje; 17.00 De Merels; 17.30 Om en nabij de - twintigr 13.00 Nieuws; 18.15 Malando speelt; 19 00 Artistieke staalkaart; 19.30 Reportage van de Rally der Nederi. jeugd; 20.00 Nieuws; 20.15 Gevarieërd progr.; 21.15 Socialistisch commentaar: 21.30 Week end-orkest; 22.00 „Wijlen mijnheer Bannister". hoorspel; 22.20 Johan Jong crgel; 23.00 Nieuws. JAGERSLEED Een van de weinige fraaie zo meravonden. De schemering be gint reeds te vallen. Een lichte nevel hangt over de velden. Door de eenzaamheid der velden lopen twee jagers, die ten opzichte van het wild met minder goede bedoe lingen bezield zijn. Fel laten ze hun blikken gaan over de donker der wordende velden, hopend en_ .kele eenden te ontdekken. Voorzichtig sluipen ze langs het rijpende graan en speuren de slootkanten af. Dan zien ze op nog verre afstand vaag iets in de sloot drijven. Ze omklemmen het ge weer steviger. Hun hart klopt sneller. Daar ligt ongetwijfeld een prachtige pluk eenden. Nog be hoedzamer kruipen ze voort, de geweren in aanslag. Door de in vallende duisternis moeten ze zo dicht mogelijk bij komen. Dan komt plotseling de grote te leurstelling. Want als ge zich in volle lengte oprichten om een scho't te wagen, blijft het rustig in het water. De vermeende eendeboutjes blij ken slechts grote brokken vuil te zijn, die door een landbouwer in het water zijn gegooid. Waarschijnlijk zijn "ze die avond platzak thuisgekomen We heb ben tenminste geen schoten ge hoord. HOOFDSTUK XXVIII. De duim.afdruk. Het was tien uur ia de morgen en Whiteside en Tarling zaten in hun hemdsmouwen op de sofa met kleine teugjes hun koffie te drinken. Tarling was ont daan en somber, in tegenstelling met de kleine, vlugge inspecteur van politie. Ofschoon deze laatste vroeg in de morgen uit zyn bed was gehaald, had hij toch ten_ minste een goede nachtrust gehad. Zij zaten i'n de kamer waarin Mrs. Rider vermoord was geworden en de roodbruine vlekken op de vloer, waar Tarling haar had gevonden, getuigden nog van het treurspel. Zij dronken met kleine teugjes hun koffie en geen van beiden sprak en dit zwijgen duurde verscheidene minu ten, terwijl elk der beide mannen zijn eigen gedachten- gang volgde. Tarling had om redenen, die hem alleen bekend waren, zijn eigen avontuur niet geopenbaard en de ander niets verteld van het geheimzinnige individu (wie hij was, vermoedde hij maar al te wel), dat hij over het erf had nagezeten. Plotseling stak Whiteside een sigaret aan en gooide de lucifer in de haard en Tarling ontrukte zich aan zijn dromerijen. „Wat dunkt je ervan?" vroeg hij. Whiteside schudde het hoofd. „Wanneer er iets gestolen was, dan was de verklaring heel eenvoudig. Maar er is niets weg. Arm meisje!". Tarling knikte. „Vreselijk!" zei hij. „De dokter moest haar iets be- dwelmends geven, voor hy haar weg kon krijgen". „Waar is zij?" vroeg Whiteside. „Ik zond kaar in een ziekenauto naar een kliniek in Londen", zei Tarling kortweg. „Het is een vreselijk geval, Whitlside". „Het ziet er lelijk uit", zei de detective-inspecteur en schuurde zijn kin. „Kon de jongedame geen inlichtingen geven?" „Niets, volstrekt niets. Zij was naar boven geweest bij haar moeder en had de deur open laten staan, daar zij van plan was om langs dezelfde weg terug te komen nadat zij Mrs. Rider gesproken had. Vast staat, dat zy door de voordeur uitgelaten werd. Iemand wachtte op haar en dacht blijkbaar, dat zij langs dezelfde weg terug zou komen, wachtte een tijd lang en toen zij niet verscheen, volgde hij haar in het gebouw. „En die iemand was Milburgh?" zei Whiteside. Tarling gaf geen antwoord. Hij hadzijn eigen op vatting van de zaak en was op het ogenblik niet ge neigd tot redetwisten. „Het ^vas Milburgh beslist", zei Whiteside. ..Hy komt in de nacht by je wij weten, dat hij in Hertford Is. Wij weten ook, dat hij een poging deed om je te ver moorden. omdat hij dacht, dat het meisje hem verraden* en jij zijn geheim ontdekt had. Hij jnoet zijn vrouw ver moord hebben, die waarschijnlijk meer weet van de moord dan de dochter". Tarling keek op zijn horloge. „Ling Chu moest nu hier zijn", zei hij „O, je hebt Ling Chu laten roepen?" r.ei Whitside verwonderd. „Ik dacht, dat je dat idee opgegeven hadt". „Ik telefoneerde weer een paar uur geleden", zei Tarling. „Hm!" zei Whiteside. „Denk je, dat hij hiervan iets weet?" Tarilng schudde het hoofd. „Ik geloof het verhaal, dat hij mij gedaan heeft. Na tuurlijk verwachtte ik niet, toen ik rapport uitbracht aan Scotland Yard, dat jelui even gelovig zouden zijn als ik, maar ik ken de man. Hij heeft mij nooit voorgelo- gen". „Een moord js een zeer ernstige zaak", zei White side. „Wanneer een man niet zou liegen om zijn nek te sparen, dan liegt hij nooit." Beneden hoorde men het gesnor van een auto en Tar ling liep naar het raam. Daar is Ling Chu". zei hij en een paar minuten later betrad de Chinees onhoorbaar de kamer. Tarling begroette hem met een kort hoofdknikje en vertelde zonder omhaal de 'geschiedenis van de mis daad. Hij sprak in het Engels hy had geen gebruik meer gemaakt van de Chinese taal sedert hij ontdekt had, dat Ling Chu even goed Engels verstond als Chi nees en Whiteside kno van tijd tot tijd een wqordja in het midden brengen of verbeteren, wanneer Tarling een kleine vergissing maakte. De Chinees luisterde zon der iets te zeggen en toen Tarling uitgesproken had, maakte hij een van zyn zonderlinge stijve bulgingen en verliet de kamer. >v (Wordt vervolgd)

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3