Langs dn SI raat JlMMY BROWN ALS WIELRENNFR Uw tïukllw fcadèef ^behangj^ StraatverlicHingbrandl 1 uur langer HET GEHEIM VAN DE GEI .E NARCISSEN Gemeenteraad Obdam Telegrafische gelukwensen aan aftredende en nieuwe De raad der gemeente Obdam kwam Woensdagavond in voltallige samen stelling onder voorzitterschap van burgemeester De Boer in openbare vergadering bijeen. Allereerst werden na goedkeuring der notulen verschillende woningperi kelen aan de orde gesteld, waarbij de problemen legio waren. Daar een en ander meer van huishoudelijke aard was, willen we hiermede volstaan. De gemeenterekening 1947 werd goed gekeurd op aan ontvangsten voor de gewone dienst f 105861.67, uitgaven t 90283.87. batig saldo t 15577.80, kapi- taaldienst ontvangsten 60174.26, uit gaven f 60374.96, nadelig saldo f 200.70 de rekening van het bilrgerlijk arm bestuur sluit met f 11759.43 voor ont vangsten en uitgaven. Vermakelijkheidsbelasting verlaagd De heer M. C. van Stein, caféhou der te Obdam had een verzoek inge diend voor het verkrijgen van ver mindering der vermakelijkheidsbelas ting ter gelegenheid van de kermis, waarover B. en W. zich hebben be raden. B. en W hadden ,een bezwaar om tot verlaging over te gaan, ware het niet dat de Rijksuitkering vermin derd zou worden, naarmate het per centage lager dan 50 procent werd gesteld. De gemeentelijke financiën staan er momenteel nog goed voor, doch hierin kan spoedig een kente ring komen, b v. door het achteruit gaan van de conjunctuur, waarom werd voorgesteld om het percentage niet te veranderen. Wanneer zal blijken, waarvoor het advies van de vereniging van Neder landse gemeente zal worden ingewon nen, dat de rijksuitkering bü verla ging van het percentage niet, of niet in ernstige mate zal worden vermin derd, zal onverwijld met een voorstel tot verlaging bij de raad -worden ge komen. Aldus werd besloten. Bij suppt begroting werd geraamd f 2.50 per leerling subsidie voor de HET HALF Een kalf is een onberekenbaar beest. Het .ene ogenblik staat het met lodderige ogen te kijken of het geen tien kan tellen, het andere ogenblik is het öf de duivel in 't dier is gevaren en maakt het de zonderlingste bokkesprongen. Er stond laatst een kalf aan 'n lang touw De-boer. die een die renvriend -is. vertroetelde het. EL ke avond kreeg het beest trouw 'n portie ondermelk en her wist deze gunst zeer te waarderen Als de emmer 'leeg was. probeerde he steevast de broek van de bo<_. te pakken «te krijgen, teneinde daa; op een tijdje te zuigen Deze was daar ecbtev niet op gesteld en hield dan een boetpredikatie. Op zekere avond echter kwam er verandering in de ceremonie Het beest werd na zijn gewone portie melk te hebben gedronken door een boze geest bezield. Als een bezetene begon het in de rondte te rennen. De gevolgen wa ren uitermate vermakelijk Een ogenblik later zat de boer in het touw verward. De gewone boetpre dikatie veranderde in een woedend protest, dat nog in kracht 'oenam toen hij ondersteboven smakte Het kalf stond plotseling st >k- stijf Terwijl ik stond te oulderen van het lachen, zei bet slachf)fpe terwijl hij overeind krabbelde: „Ut komt zeker nag wel ir. de krant bk" Weer bij geen '•oceliik in had vorstin bewaarscholen, besloten tot verhoging van de post uitgaven voor de jubi leumfeesten, etc van_f 300 of f 500, waardoor het mogelijk zal zijn dat per schoolgaand kind f 0.50 kon wor den uitgegeven. Aan het comité voor de te houden Landbouwtentoonstel ling te Alkmaar werd een subsidie van f 25 verleend, terwijl er voorts nog enkele kleinere postjes tussen door liepen. Besloten werd de gemeente; aan te sluiten bij de Vereniging voor geeste lijke Volksgezondheid in Noord-Hol land, welke vereniging zich bezig houdt niet 'ut verstrekken van advie zen inzake geestelijk onvolwaardige personen, terwijl een verpleegster de betrokkenen Womt bezoeken en dan de ouders voor verpleging van advies dient. De minimum bijdrage kan voor deze gemeente zeker op f 100 gesteld worden. Er zijn vermoedelijk 5 6 personen die voor behandeling in aan merking komen. Telegrafische gelukwensen Op advies van de Yoorzhter werd goedgevonden om 31 Augustus dank- telegrammen te zenden aan de aftre dende Koningin, alsmede bij de inhul diging aan de toekomstige Koningin. Bij de rondvraag bracht de heer Commandeur de weinige en daarbij vaak weigerachtige straatverlichting te Spierdijk ter sprake. Het was de voorzitter niet bekend, dat dit deel der gemeene zo miniem voorzien was, waarom dan ook ten spoedigste ver beteringen zullen worden aangebracht De heer De Wijs wilde ook graag straatverlichting zien bij volle maan, als de bewolking volslagen duisternis schiep. Voorzitter wees op de practL sche moeilijkheden, doch zeide toe de ze aangelegenheid met de betreffende functionnaris te willen bespreken. De heer De Boer meende, dat het platteland met'de straatverlichting wel zer sterk bij de stad ten achter staat, waarna de heer Dekker zijn voorstel er met 6—1 (Commandeur) wist door te halen om de straatverlichting in_ plaats van 11 tot 12 uur te later, bran den Zusterkring Odith Stemming feest in Heerhugowaards Kerk De. 21e Februari 1936 werd door de toenmalige predikant der Hervormde Gemeente Ds. L. J. v. d. Kam, de zusterkring „Odith" opgericht. Dinsdag herdacht zij haar 12^ ja rig bestaan. Reeds bij het binnentre den van het Kerkgebouw zag men, dat dit tot een plaats was gemaakt, wt ar het goed was te zijn. Voor de kansel was een vierkant gedeelte vrij gemaakt, aan de zijden waarvan ta fels waren opgesteld, keurig met hel derwit laken gedekt, waarop vazen met bloemen prijkten, terwijl in het midden een kleiner tafeltje stond, waarop onder een wit dOek stond opgesteld, wat later de gróte verras sing bleek te zijn. In namiddag recepieerde de onder leiding van de consulent, Ds. van Santen, de dag „onder ons." In de namiddag reprecieerde de Kring. Diverse oud-leden, bekenden en bestuursleden van de verschil lende kerkelijke organisaties gaven blijk van belangstelling. Onder hen zagen we ook mevrouw de Mooy, de echtgenote van onze laatste pre dikant, welke zelf door dienst ver hinderd was aanwezig te zijn. Diverse gelukwensen, waaronder die van de geestelijke vader der ver eniging, thans predikant te Grave, en van Zuster Smit, thans wonende te Terschelling, de eerste voorzitster der vereniging, waren binnengeko men. Nadat Gezang 169 uit de nieuwe bundel, waarmede in 1936 „Odith" haar bestaan aanving, gezongen was. hield mevr. Hartog-FIens, voorzitster haar openingsrede. Zij besloot deze met het aanbieden van het cadeau van de Zusterkring aan het Kerkbe stuur. Toen het beschermende doek werd weggenomen, ging er een stille ont roering door alle aanwezigen. Aan hun oog vertoonde zich een fonkel nieuw avondmaalstel. bestaande uit een schenkbeker en 60 kelken, ge presenteerd op vier dienbladen. Een poos bleef het heel stil. Hierna nam Ds. var. Santen 't woor-i Na hem volgden diverse sprekers, die ieder voor hun" organisatie de Kring een herinnering aanboden. Humor en ernst wisselden elkander af. Als een goed gastvrouwe was door dejubilerende Kraps niet ver zuimd, dat ook voor elck wat wils bestond Myl2 jaar aanwezig was. Door de heer Wuis, leider van het jeugdwerk, werd aangeboden, dat de aanwezigen leden enkele van de in Appelscha gezongen kampliederen ten beste zouden geven.... Getuige de grote stilte werd deze voordracht van de in hun ontwikke ling verkerende jongensstemmen en een enkele meisjestem door de aan wezigen ten zeerste gewaardeerd. Voor zover nodig, verzorgde mevr. Modder-van Twisk het orgeL We kunnen ten volle instemmen met de woorden, die fot uiting bracb ten, dat dit jubileum medegewerkt had tot versterking van het onder ling saamhorigheidsgevoel der Vrij zinnig Protestantse groep en tot ver dieping en verruiming van het ge loofsleven. ZONDAG 29 AUGUSTUS 1948 Hilversum I, 301 m. 8.00 Nieuws; 8.30 Morgenwijding; 9.30 Nieuws; 9.45 Gram. mu-.iek; 10.30 Hoogmis; 12.03 Gram. platen; 12.35 Voor .de jeugd; 13. ">0 Nieuws; 13.20 Het ork^f zonder naam; 13.40 Avonturen van Spineuza; 14.00 De Gooise kring bij een; 14.55 Danssuite; 15.40 Muzikale tombola; 16.10 Reportage wereldkam pioenschappen wielrennen; 16.25 Ves pers; 17.00 Ned. Herv. kerkdienst; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Psal men: 19.30 Nieuws; 19.50 In 't Boeck- huys; 20.12 Galacopcert uit Maas tricht 22.15 Gram.ir.uzïek; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws Hilversum n, 415 m. 8.00 Nieuws; 8.30 Voor het platteland; 8.40 Ensem ble Barcarolle; 9.15 Men vraagt en wij draaien: 9 45 Geestelijk leven; 10.00 Uitzending van de Wereldraad der kerken; 12.00 Les gars de Paris; 12.40 Gemengd koor; 13.00 Nieuws; 13.20 John Renova and his music; 14.05 Boekenhalfuur; 14.30 Orkest Guus De- loof; 15.00 Filmpraatje; 15.15 Kamer orkest; 16.30 Reportages; 17.00 Pro testantse kerkliederen; 17.45 Repor tages wereldkampioenschappen wiel rennen; 18.00 Nieuws; 18.15 Popu laire orkestmuziek; 19.00 Radiolym pus; 19.30 Stradiva—sextet; 20.00 Nieuws; 20.15 Omroeporkest; 21.00 „Drie mannen in de sneeuw", hoorspel? 21.30 The Romancers; 2260 44. De jongens trokken Jimmy 'n prachtige paarse trui aan vol met gele sterren en een daarbij horend zwart broekje. Ook zetten ze hem een leren valhelm op en tenslotte plantten ze hem op een blinkende racefiets, met twee hardopgepompte banden. Jimfy liet heel geduldig met zich sollen, maar toen hij eenmaal boven op die fiets zat, kreeg hij toch weer de kriebel in z'n kuiten en het volgend ogenblik snorde hij al alJ de weerlicht de tuin rond. Er waf geen houden aan. „Zie je die dema— rasie!" riep de heer Janus Joppe vol geestdrift uit. Egmond aan Zee HET BADSEIZOEN 1948 Het badseizoen 1948 is een slecht seizoen geweest. Een stecht jaar is het geweest voor hen, die geheel van het weer afhan kelijk zijn. Dat zijn in de eerste plaats de stand-exploitanten, zij, die de bad gelegenheden op het strand hebben, pony's verhuren, pleziervaarten op de Noordzee organiseren e.d. Ook voor anderen, die het moeten hebben van het dagbezoelc, zoals fietsenstallingen, buitencafé's enz. is er geen reden tot dankbaarheid. Overigens echter is er geen reden tot ontevredenheid. De trek naar de badplaatsen, althans naar Egmond aan Zee, i$ de laatste jaren zo groot, dat ieder wel zeer "tijdig besprak en huurde. De slechte zomer was daarop dan ook vrijwel niet meer van in vloed. Aan de handvan de opgaven van gasten ten gemeentehuize kan worden aangenomen, dat regelmatig tijdens het gehele seizoen 3000 gasten geherbergd werden, terwijl dit aan tal in het hoogseizoen op circa 4500 gesteld kan worden, getallen welke dus niets te wensen overlaten. Het is altijd moeilijk het floreren van de badplaats in cijfers uit te druk ken. Maar al is dit eenzijdig, het zegt toch wel ie'cs. dat de gasafgifte van de gemeentelijke gasfabriek dit Naamloos cabaret; 22.30 Kamermu ziek; 23.00 Nieuws. MAANDAG 30 AUGUSTUS 1948 Nationaal programma over belde zenders. 7.00 en 8 00 Nieuws; 7.30 Radio-koperkwartet; 8.15 Johan Jong. orgel; 3.45 Opgewekte morgenklanken; 935 Strijkkwartet; 10.00 Morgenwij ding; 10.30 Cyclus „50 jaar Neder landse muziek; 11.00 Voordracht; 11.20 Aubade aan H.M. de Koningin te Den Haag; 12JJ0 Vrij en Bly; 12^3 Les gars de Paris; 13.00 Nieuws; 13.15 Alle elf zeggen het zelf, een programma uit de vier windstreken van Nederland mét o.a. Jan Buisman; 14.00 Orkest André Kostelanetz; 14.15 50 jaar zorg voor de volksgezondheid, lezing; 14.35 Bonbonnière; 15.35 Korte istrumen- tale soli; 16.00 De ontwikkeling van het schoolwezen in de laatste 50 jaar. lezing; 16.20 Orkest Malando; 17 00 Reportage van de aankomst en in tocht van de Koningin in Amster dam; 18.00 Nieuws; 18.15 Konink lijke militaire kapel; 18.45 Omroep koor; 19.00 Willem van Nassouw, de- clamatorium; 20.00 Nieuws; 20.05 Wij roepen de wereld, aetherband tussen Nederlanders in alle windhoeken der aarde; 20.50 Cyclus „50^aar Neder landse muziek; 21.05 Onze volksver tegen woov diging in de laatste 50 jaar, lezing; 21.25 Cyclus „50 jaar Neder landse muziek: 21.40 Vijftien jaar uit ons Oranje-archief, klankbeeld; 22.15 Het cabaret schrijft historie; 23 00 Nieuws. seizoen nog hoge is dan verleden jaar. terwijl dit het topjaar was in het 40-jarig bestaan! Ook het water en electriciteitsverbruik overtreft dat van 1947, waaruit dus wel is af te leiden, dat in ieder geval onze bad plaats zeer goed bezocht werd. Ver blijdend is dit tevens voor de gemeen te, die nu op eigen wieken moet dr:j- ven en waarvoor dus een behoorlij ke bedrijfswinst, die immers ook in 1947 reeds zeer aanzienlijk was, ver wacht mag worden en wel zeer wel kom is. Ook de strandexploi'tatie der gemeente zelf verliep trouwens, het slechte weer ten spijt, nog boven verwachting goed en blijf slechts heel weinig ten achter bij 1947, dat een record-jaar was. gezinsgebeuren j LANGEDIJK Geboren: Trijntje dv G Greeuw en J Langedijk; Elisabeth M dv S Snee— kes en M Kos; Hendrina G dv C K Buiteman en C Blom; Jacobus C vr J Witte en A J Bakker; Jacobus A zv J Duineveld en E Commandeur. Huwelijksaangiften: S Wognum 24 jr te Sint Pancras en C Horseling 21 jr alhier; J de Lange 24 jr alhier en A G Hink 20 jr alhier. Huwelijken: K Lieman 27 jr alhier en N Smit 23 jr alhier; C Beers 51 Jr alhier en M M Molenaar 41 jr alhier; P A Duijves 40 jr alhier en P Mol 39 jr alhier; D Wiedijk 32 jr alhier en G Pranger 24 jr alhier. Vordert „Moskou"? Het is bijna om er zenuwachtig van te worden, dit onderdeel in de „kou de oorlog". Na elk onderhoud, van te voren aangekondigd als „waarschijn lijk het laatste", optimisme in offi cieel Moskou, gematigd optimisme in Parijs, gematigd pessimisme in Was hington, pessimisme in Londen, zwij gen van de Westelijke ambassadeurs, wilde speculaties van kringen in Ber lijn, grote koppen in de kranten en kleine dementi's de volgende dag. Het menu wordt eentonig. Een achterdochtig commentator van een der Londense bladen veronderstelde nu ongeveer reeds een week gele den dat Moskou de Westelijke ge allieerden „aan het lijntje" hield om ondertussen zijn zin in Berlijn door te drijven. De overigens niet van cri- tische zin gespeende James Reston. van de „New York Times", gelooft echter dat Stalin de Westelijken een „positief voorstel" gedaan heeft t-a v de Berlijnse valuta-kwestie, dat neer zou komen op een compromis: wel iswaar zou de Sovjet-Mark het wet tige betaalmiddel worden, maar de tegenpartij zou de controle mee in de hand krijgen. Er zou nu nog wat verschil van mening zijn over de vraag of dit voorstel acceptabel is en Bedell Smith zou menen van wel. 't Is allemaal erg interessant, maar James Reston was er ook niet één maal bij op het Kremlin en het is misschien niet Uitgesloten, dat ook hij in de val liep van het Reuterberichtje over de* overeenkomstige verklaring van de Franse generaal Ganéval, die deze. naar hij nu zegt, in het geheel niet heeft afgelegd. Nu juist op het moment, dat de op timistische accooraen in deze Mosko vische rhapsodie het krachtigst door klinken, de lelijke dissonant uit Ber- lijn zelf komt, zal er wel weer een streep gezet moeten worden door vele gunstige recensies. Het is tenminste moeilijk aan te nemen dat het storen de geluid van buiten de zaal afkom stig is de S.E.D. speelt mee in het orkest. Toch, misschien, kan het feit van de bestorming van het Berlijns ge meentehuis enig licht brengen op do stand van zaken in en om het Krem lin en de richting, waarin zich het vraagstuk beweegt Er zijn, dunkt ons, twee mogelijkheden. De eerste is die welke het Londens blad een tijdje ge leden al opperde: Stalin houdt do tegenpartij op armslengte afstand, rekt de besprekingen en laat zijn manne tjes in Berlijn voor de voldongen fei ten zorgen. Misschien is Londen nog het meest overtuigd dat deze tactiek wordt toegepast en vandaar dan /I opvallend pessimisme. Maar er is zeker één argument, dat tegen ueze gedachtengang pleit en dat is, dat de impasse door een derge lijke „oplossing" niet opgeheven zou worden. Er blijft immers de catego rische verklaring van de Y. S. en hun partners, dat zij zich niet uit Berlijn zullen laten zetten. Aan de andere kant, er blijven ook de bezwaren voor Moskou, om voor Berlijn een oorlog te riskeren. De tweede mogelijkheid is, dat Sta lin inderdaad een voorstel heeft ge daan in de zin als Reston denkt. En, dat hij gaarne een spoedige aanvaar ding van dit voorstel door de Weste lijken zou zien. Al heeft Litke. de vice_voorzitter van de SE.D., nu zijn eigen „volksdemocratische" gemeen te bestuur reeds uitgeroepen, het kan toch niet al te moeilijk zijn om hem dit geval straks weer in te doen slik ken als daar van de andere kant ook enige toezeggingen, in een rustiger atmosfeer besproken, tegenover ko men te staan. Ondertussen bewijzen ook de laat ste gebeurtenissen weer, dat het spe len met vuur voor Moskou het spel wel waard is. Men zet dus alles op alles om een „zo voordelig mogelijke positie" in te nemen. Dat betekent, tenslotte, niet anders dan een her ziening van de besluiten van Lon den t.a.v. een afzonderlijke West- Duitse staat, of, zo men nog een stap verder wil, meer Russisch gewicht in de Duitse weegschaal. Uiteindelijk met én zonder Litke. A. H. FEUILLETON Spannend *erhaa' <an EDGAR WALLACt - „Hier zijn de brieven, zei Whiteside. nadat de man weggegaan was. "Twee netie stapeltjes brieven 'lagen op Mrs Riders schrijftafel en Tarling trok er een stoel bij. „Zijn ze dit allemaal?" zei hij. „Ja," zei Whiteside. „Ik heb van acht uur af het huis doorzocht en kan geen andere vinden. Deze rechts zijn allemaal vat» Milburgh. Je zult zien. dat ze allemaal slechts met «en «letter zijn ondertekend een eigen aardigheid van -hem maar op allemaal staat zijn adres in de Stad."*' „Je hebt ze doorgekeken?" vroeg *£arling. „AllemaaS gelezen,"" antwoordde de ander „Geen enkele bevat -iets bezwarends voor hem. Het zijn alle daagse brieven, 'handelende over kleine beleggingen, die Milburgh gesleten heeft op naam van zijn vrouw of -liever, op >naam van Mrs Rider. .Het is gemakkelijk te zien. Hw diep de arme vrouw meegesleept was. zonder dat ze wist, dat zij betrokken was in een grote samenzwering. Tarling stemde toe. Een voor een nam hij de brieven uit bun enveloppen, las ze en deed ze er weer in. Hij was halverwege de stapel, toen hij ophield en met een brief naar het raam liep. „Luister eens." zei hij: „Neem deze vlek niet kwalijk, maar ik heb vrese lijke haast, en mijn vingers zitten vol inkt, doordat ik een inktfles omgegooid heb." „Dat is toch niets bijzonders," zei Whiteside glim lachend. „Helemaal niet," stemde Tariing toe. Maar toevallig heeft onze vriend een zeer goede en nuttige duim afdruk achtergelaten. Het lijkt tepmlnste te groot voor een vinger-afdruk. .Xaat eens zien," zei Whiteside. die opsprong. Hij liep naar de ander en keek over diens schouder heen naar de brief in zijn hand en floot. Met stralend gelaat wendde hij zich tot Tarling en greep zijn chef bij de schouder. „Wij hebben hem?" zei hij opgetogen. „Wij hebben hem even zeker, alsof hij al achter de tralies zat." „Wat bedoel je?" vroeg Tarling. „Ik wil een eed doen op die duim-afdruk," ant woordde Whiteside. „Het is dezelfde als in de bloed vlek, die op Miss Riders latafel werd achtergelaten in de nacht van de moord!" „Weet je het zeker?" „Beslist," zei Whiteside, rad sprekende. „Zie je die kring? Kijk eens naar deze lijnen. Ze zijn dezelfde. Ik heb de originele photografie ergens in mijn zak zitten." Hij zocht in zijn zakboek en haalde een photo grafie te voorschijn van een duim-afdruk, die belang rijk vergroot was. „Vergelijk ze eens!" riep Whiteside triomfantelijk. „Lijn voor lijn en groef voor groef is het Lilburgh's duim-afdruk en Milburgh is mijn man!" Hij nam zijn jas op en trok hen^ aan. ..Waar ga je heen?" „Terug naar Londen," zei Whiteside grimmig, „om een bevel tot -inhechtenisneming te halen voor George Milburgh, de man. die Thornton Lyne vermoordde, de man, die zijn vrouw vermoordde, de gemeenste schurk, die er ap het ogenblik in de wereld rondloopt. HOOFDSTUK XXIX. 1 De theorie van Ling Cho. Op dit ogenblik kwam Ling Chu terug, ondoor grondelijk. onbewogen en een eigenaardige geheim zinnige atmosfeer met zich meebrengende. „Wel." zei Tarling, „wat heb je ontdekt?" en zelfs .Whiteside beteugelde zijn geestdrift om te luisteren. „Twee mensen zijn gisteravond de trap opgegaan," zei Ling Chu, „ook de meester." Hij keek Tarling aan en de laatste knikte. „Uw voeten zijn duidelijk te herkennen," zei hij, „ook de voeten van de kleine vrouw; ook de blote voeten." „De blote voeten?" zei Tarling en Ling Chu beves tigde het. „Wat waren dat voor blote voeten van een man of een vrouw?" vroeg Whiteside. „Het kan van een man of vrouw geweest zijn," ant woordde. de Chinees. ..maar de voeten waren stuk en bloedden. Er is een bloedspoor buiten op het grint." „Nonsens!" zei Whiteside op scherpe toon. „Laat hem verder vertellen," waarschuwde Tarling. „Een Vrouw kwam binnen en ging weer naar bui ten vervolgde Ling Chu. „Dat was Miss Rider." zei Tarling. „Toen kwamen een vrouw en een man; toen kwamen de blote'.voeten, want het bloed bedekt de voetstappen van de eerste vrouw." „Hoe weet je. wie de eerste en wie de tweede vrouw was?" vroeg Whiteside. wiens belangstelling tegen wil en dank was opgewekt. „De voeten van de eerste vrouw waren nat," zei Ling Chu. „Maar het heeft niet geregend," zei de de'"" -e triomfan ;elijk. LWordt

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3