Waar vroeger de Indianen zwierven vestigen zich nu Hollandse emigranten Nieuwe produden Najaarsbeurs LANGE WINTER - KORTE ZOMER MANITOBA. Saskatchewan en Alberta worden doorgaans de Canadese Prairie' provincies genoemd. Geheel juist is deze benaming nietwant alleen het Zuidelijk gedeelte is niet overdekt met wouden. Een groot gedeelte van iCfanifoba. in het Oosten, behoort tot het zogenaamde Ca nadese schild, dat uit rotsbodem bestaat, tn het Westelijk deel van Alberta wordt ingenomen door de Rocky Mountains. Het blijkt dusdat slechts een relatief klein gedeelte van deze provincies wer kelijke prairies zijn. HET LANDSCHAP. De ontwikkeling van deze provin cies dateert eerst uit de laatste vyf- tig jaren. Vooral het woeste, rots achtige, met bossen bedekte Ooste lijke grensgebied hield de ontwikke ling tegen en beperkte deze tot het laagland van de St. Laurens rivier. Eerst de spoorweg heeft de tegen woordige prairie-provincies meer toe gankelijk gemaakt. Wanneer men per trein naar het Westen reist, passeert inen eerst over een traject van ruim 1000 km. de wildernis van het Cana dese schild, bestaande uit een prae Cambrische rotsbodem met talloze bossen en meren. Langzamerhand, naar mate de reiziger verder West waarts komt, begint de ongelijke, heuvelachtige grond neer effen te worden; uit de "bodem stekende naak te rotsen komen minder frequent voor en de bosbedekking wordt minder aaneengesloten. En eindelijk bereikt- men de grote vlakte van de Red Ri- ver Vailey. Hier is de grond bijna overal in cultuur gebracht, en de om geploegde zoden laten zien, dat de bodem uit een vruchtbare zwarte leem soort bestaat. I HET IS DE ZOGENAAMDE eer ste ..prairie-trap", het laagste (800 Voet) en meest vlakke deel van het prairiegebied. Naar het Oosten wordt het begrensd door het daareven met de trein verlaten Canadese schild en naar het Westen wordt het afge scheiden door een scherp afgeteken de ry heuvels, waarvan de voornaam ste zyn (van Zuid naar Noord); Pem- bina Mountain (1500 voet), Riding Mountain (2000 voet), Duck Moun tain (2400 voet) en Porcupine Moun tain 2400 voet). Zelfs van deze eerste prairie-trap kan men geenszins zeggen, dat zij geheel uit pralrieland bestaat. Alleen het kleinste gedeelte in het Zuiden is dicht bevolkt en in cultuur ge bracht; het overige nog is bedekt met zware bossen. Het hier bedoel de stuk van de prairie-provincies, rondom de stad Winnipeg, is in de vorige eeuw het eerst in cultuur ge bracht. De grote bloei ontstond ech ter pas, toen goede verbindingen met het Oosten werden aangelegd, zodat de landbouwproducten gemakkelijk konden worden afgevoerd. WANNEER MEN de zo juist ge noemde heuvelrug, die de eerste prai rievlakte in 't Zuidwesten begrenst, bestygt, bevindt men zich op de twee de trap. een iets hoger gelegen pla teau (gemiddeld 1600 voet). Dit pla teau eindigt wederom met een om hoog gaande rand, de zogenaamde „Missouri-Coteau". De vlakte ten Westen daarvan vormt de derde trap die een gemiddelde hoogte heeft van 3000 voet en eindigt tegen de bergen van de Rocky Mountains. Terwijl de eerste trap overwegend vlak is, is de bodem van de twee hogere plateau's enigszins golvend, en de derde trap ls, in tegenstelling met de anderen, geheel boomloos. Van alle drie trap pen is de bodem bedekt met een dik ke vruchtbare verweringslaag. KLIMAAT. Het spreekt vanzelf, dat op deze drie plateau's, welke samen een uit gestrekt gebied vormen, verschillen de klimatologische toestanden heer sen. Vooral de vochtigheidsgraad van de bodem is van groot belang voor de tarwe-aanplant. De weg van de farmers in deze streken is zeker niet over rozen gegaan. Overstromingen, insectenplagen, hagelbuien vernietig den soms de oogst. In 1870 waren Alberta en Saskatchewan nog het terrein van Indianen en buffels. In Manitoba woonden toen slechts 25000 mensen. Minder dan 3% van de be volking van Canada waagde zich Westelijker dan het „Lake of the Woods". Tegen het einde van de vo rige eeuw raakte in de Verenigde Staten de voorraad nog ongebruikt, voor landbouw geschikt land, uitge put. Toen kwam de kans voor Cana da. Spoorwegen werden aangelegd; de staat begon recame te maken om kolonisten te trekken en de immigra tie werd sterk bevorderd. In korte tijd werd dit deel van Canada een wereld-producent van zomertarwe. EEN GROTE MOEILIJKHEID voor deze provincies, waar eertijds nog uitsluitend tarwe werd verbouwd, wordt gevormd door het feit, dat het seizoen zo koud is. In de 5 koude wintermaanden is er voor de land bouwer niets te doen. In het voor jaar gaat hij ploegen en zaaien. Dan komt weer een periode van afwach ten, de zomertijd, wanneer hy met spanning het weer gadeslaat, of er geen hagelbui komt, of een alles ver nietigende sprinkhanenplaag. In de nazomer en herfst, de oogsttijd, komt hij echter handen te kort. Het ge was moet worden gemaaid, gedorst en binnengehaald. In dit korte sei zoen zyn vele werkkrachten nodig, en duizenden komen daarom naar deze streken; in 1923 zelfs 40.000 per sonen. Het gevolg is, dat velen ge durende de winter werkeloos zyn. De statistieken wyzen dan ook uit, dat het werkeloosheidscijfer 's zomers en 's winters sterk verschilt en dat het Nog is men bezig het irrigatie-opper vlak uit te breiden. Vooral in de irrigatie-gebieden be gon het gemengd bedrijf de plaats in te nemen van de tarwe als enige cul tuur. De teelt van voedergewassen en ruwe granen voor de veeteelt breidde zich uit. Ook suikerbieten, erwten, bonen en groenten worden door vele farmers verbouwd. De veehouderij deed zuivelfabrie ken en vleesverwerkende industrieën ontstaan, en de groenten enzovoorts brachten een conserven-industrie tot ontwikkeling. Door de irrigatie was een volledige structuurverandering te weeg gebracht, welke bovendien een gunstige uitwerking had op de ar beidsmarkt. (De laatste geuzennap De heer en mevrouw Mees- Berg te Wassenaar hebben voor de tentoonstelling ter herden king van de vrede van Munster in bruikleen aan het Prinsen hof te Delft afgestaan een hou ten* geuzennap. Het merkwaar dige is, dat deze nap bij het beleg van Bonn in 1588 door de Spanjaarden op de Staatse troe pen werd buitgemaakt. Hieruit blijkt, dat in dat jaar de naam „Geuzen" nog door de Staatse soldaten als een erenaam werd beschouwd en zij de geuzennap met zich meevoerden. Vermoedelijk is het nu op de tentoonstelling aanwezige exem plaar de enige geuzennap, die nog bestaat. H.M. de Koningin tijdens de herdenk,ny »0«i Javazee te Den Helder 1946 de slag op de in scheervlucht Prins Bernhard in zijn werkkamer WU LAZEN voor U. De Badense Aniline en Sodafabrie ken te Ludwigshafen, die onlangs door een vreselijke ontploffing ge teisterd zijn, zullen in lange tijd geen stikstof, methanol en carbid kunnen leveren. Voor de Duitse landbouw betekent dit een gevoelige tegenslag. De i^few Look" deed de vraag naar zware fluwelen stoffen zeer toenemen. De Duitse fabrieken pro fiteren daar echter niet in bijzondere mate van. want ze konden niet con curreren tegen het buitenland. Het gevolg is nu, dat deze stoffen in Duitsland zelf worden gebru'kt, vooral in het Ruhrgebied. De Duitse vrouwen zullen er niets op tegen hebben. De meesten onzer houden zich niet meer bezig met het telen van tabak. De eigen teelt heeft ons er "aardig doorgeholpen, maar was niet zo erg geliefd. Toch breidt de tabaksteelt in Nederland zich tamelijk sterk uit. Verwacht wordt, dat in 1949 tussen de 700 en 1000 ha. met tabak zal worden beplant. Wetenschappelijke onderzoekingen hebben het naar het schijnt moge lijk gemaakt, dat een behoorlijk kwaliteitsproduct wordt verkregen. Vooral wanneer het menggebod wordt opgeheven, kan een goede soort shag worden verkregen. In 1949 is men begonnen boringen te verrichten in de woestijn de Saha ra, omdat men vermoedde, dat zich diep onder het zand gTote waterre servoirs zouden bevinden. Op een diepte van ongeveer 1500 meter heeft men inderdaad water bereikt en het water borrelt nu met een hoeveelheid van 2000 liter per minuut de grond uit. De zwervende Nomadenstammen komen reeds op deze bronnen af en men wil het land dadelijk in cultuur brengen. Binnenkort dus ook geen woestijnen meer! Uruguay kan 10.000 ton pootaard- appelen gebruiken, maar ze moeten geleverd worden vóór November. Is het wellicht iets voor onze tuin bouw? Liever voor November weg. dan dat we er in April nog mee zitten. Beledigd Het comité voor de rechten van de mens van de Verenigde Volken, dat thans in Genève vergadert, heeft een klacht uit Venezuela van de hand gewezen over een film van Disney, waar- In een hond, die een komische rol vervult, de naam draagt van Bollvar, de held der Zuld-Ame- rlkaanse revolutie. Ook werd een klacht van Mexico ter zijde gelegd, dat in Hollywood alle bandieten Mexi canen zijn De Franse nationale vergadering heeft met 245 tegen 193 stemmen fce. sloten de gewestelijke verkiezingen, die in October zouden plaats hebben, uit te stellen. De Belgische professor Libois, lid van de Senaat, heeft verklaard, dat er een geheime overeenkomst bestaat tussen België en de VS, waarin werd besloten, dat alle uraniumerts uit da Congo naar 'de VS wordt verscheept en wel in zulke hoeveelheden, dat da Amerikaanse industrie het niet kan verwerken. Krupp en enige andere directeuren van zijn fabriek, hebben zich tot ge neraal Clay gewend met het verzoek de vonnissen over hen uitgesproken niet te bekrachtigen, daar de zaak ..niet voldoende onderzocht zon zijn'*, De Arabische Liga heeft haar ze ven ledenstaten verzocht hun polL. tiek ten opzichte van Italië te her zien, omdat „de Zionisten Italië tot hun basis maken voor het naar Pa lestina zenden van manschappen, wapenen en goederen en Italië dit toelaat". De minister van Oorlog en van Marine ai, mr. W. F. Schokking, bracht in verband met zijn recent# ambtsaanvaarding, gisteren een be zoek aan zijn Belgische collega, ter kennismaking Het prinselijk gezin tezamen met Churchill in ~hei park van hef paleis ie Soestdijk OP DE Onder de nieuwe snufjes, die door firma's van de gróep Verlichting»-, verwarmings- en sanitaire artikelen op de komende Najaarsbeurs van 7 tot en met 16 September zullen wor den gedemonstreerd, kunnen onder meer verwarmingspanelen voor kan toren, inrichtingen, ziekenhuizen, schepen, enz. worden genoemd. Deze panelen kunnen worden bevestigd cijfer in het drukke seizoen tot na genoeg nul kan dalen. DE STILLE WINTERTIJD, samen met een deel van de zomer, waarin de boer geen werk om handen had, waren aanleiding om vee te gaan houden. En daar het spaarzame gras niet voldoende was om het vee te la ten grazen, begon men ook voeder gewassen te telen. De moeilijkheid was echter het gebrek aan water. Oorspronkelijk waren de prairievlak- ten bedekt met een natuurlijke vege tatie, welke een goede bescherming bood tegen waterverlies, bodem erosie en stofstormen. De mens heeft echter de waterhoudende humuslaag door roofbouw in enkele tientallen jaren vernield, en sommige delen in woestijnen herschapen. Eerst betere landbouwmethoden en irrigatiewer- ken waren in staat de grond weer bruikbaar te maken. Na de lange pe riode van grote droogte van 1880 tot 1890 werd in 1894 de North-West Irrigation Act door het Parlement aangenomen. Zij legde de basis voor uitgebreide irrigatie-projecten in de ze streken. Op het ogenblik zijn er in de prairreprovincies vele grote en kleine irrigatiewerken, die in totaal ruim 650.000 acres land bevloeien. -"vomnflf» Wilhelmina inspecteert de Evertsen De verstandhouding met de baas was de laatste tyd hopeloos. Als lk te dicht in zijn buurt kwam, sloeg hy met z'n wandelstok naar me. An ders heeft hy geen wandelstok nodig, maar nu loopt hij een beetje kreu pel, gelijk een Olympiade-voetballer op een scheepslading kokosnoten. Hoe dat allemaal komt, zal ik vertel len. Van de week was de baas aan het kippen-enten en ook ik moest er aan geloven. Met een rukje werden een paar veertjes uit mijn dijbeen ge trokken en het pijnlijke plekje daar na met een stalen ent-pen bekrast. Onthutst, met tranen in mijn ogen en een brok in mijn £rop, keek ik eens naar myn dijbeen en onmiddel lijk kwamen er wraakgevoelens In mij op. Nou moet je weten, dat het bij de mensen de omgekeerde wereld is. Als wij, hanen, een lekker hapje hebben, roepen wij de hennetjes, maar hier roept de vrouw altijd als het eten klaar is. Ook nu werd de baas ge roepen en zodra hy weg was, sprong ik op zjjn stoel en bekeek de ent-pen, dat geniepige ding, eens wat aan dachtiger. Ik probeerde hem op te pikken, om hem daarna te verstop pen. Al myn pogingen faalden ech ter en het enige resultaat was, dat de pen recht overeind in een gaatje van de stoelzitting kwam te staan en daar onwrikbaar bleef vastzitten. De rest laat zich raden. Toen de baas terugkwam, liet hy zich met een zucht van voldoening over het heerlijke middagmaal op de stoel neervallen maar veerde tegelijkertijd als een dronken kikvors weer over eind. De gehele verdere dag bleef hy in huis en eerst de volgende mor gen kwam hy weer terug om eieren te garen. Nou is de baas mager, maar nu had hy toch een heup als een nijl paard „Nou zie je zelf eens, wat het is, om ingeënt te worden", kukelde ik tegen hem. Van nijdigheid trapte hij naar me, wat hem zelf zo pynlijk scheen te zyn, dat hy het uitgilde, hetgeen de vrouw verschrikt uit het huis deed komen met le afwaskwast en de sodapot nog in haar handen. Toch is de vrede weer getekend tussen ons en ik kreeg gister zelfs een extra handje haver. Dat komt hierdoor, 'k Werd op een nacht wak ker door een krakend geluid en zag dat een vreemde kerel het keuken raam openschoof. Nou staat er door gaans een restje gebakken aardappe len in de keukenkast en meestal krijg ik daar ook wat van. „Helala", riep ik in het kipperiaans. „Wat moet jy aan myn ressie?". Ik ging te keer, dat snap je. Als het op de bikkese- ment aankomt, ben ik zo achter dochtig als een agent van een brand- waarborgmaatschappy. Blijkbaar had de baas my ook gehoord, want lk hoorde hem tegen de vrouw zeggen, dat hij dat eigenwijze haantje wel eens even met een enkele reis naar de kippenhemei zou sturen. Met een geladen geweer kwam hy er op af. Toen hy evenwel de insluiper in de vensteropening zag, schoot hy eerst maar ter afleiding in diens zitvlak zodat deze later 'n dagtaak met over werk had om er de hagelkorreltjes uit te peuteren. Alles was in rep en Zelfs Rooinek hoorde ik kakelen en dat wil heel wat zeggen, want die vergissing van het kippenras sliep laatst zelfs door, toen het dak bo ven zijn hoofd wegwaaide. Het duurde nog een heel poosje, eer de veldwachter de kermende man meegenomen had. Later, het begon reeds te dagen, kwam de baas nog even langs het nachthok en terwyi hy er een handje haver in wierp zei hy: .Je bent toch maar een beat haantje". Ik hou er anders rilet erg van, als ze je een best haantje vin den. Dat zeiden ze eens van myn grootvader ook en de volgende dag lag hy in de braadpan. aan de muur, maar zyn ook te ge bruiken als draagbaar paneel en kun nen dan overal worden neergezet, waar men een warmtebron wenst. De verwarmingspanelen kunnen ook wor den gebruikt als handdoekendroger. Voorts worden nienwe types gas- radiatoren en gasketels voor centrale verwarming aangetroffen, alsmede 'n nieuw type stralingsradiator. Ook electrische verwarmers voor piano's en biljarts, voor etalagerui ten en aquaria, electrische borden en spijzenverwarmers voor restaurants, pensions e.d. kunnen aan de lyst van nieuwe artikelen worden toegevoegd. Een firma op transportgebied brengt hefwagens met een hydraulische héf- inrichtlng voor intern vervoer. Een andere firma zal een nieuw plastic rywielhandvat, hetwelk gega randeerd onbreekbaar is, demonstre ren. Voorts brengt deze automobiel instrumenten, zoalskilometertellers, oliedrukmeters, benzinemeters, ther mometers voor koelwater en olie en verschillende soorten manometers. Weer een andere firma toont naai machines van Hongaars maaksel, als mede een Amerikaanse naaimachine, welke voorzien is van de nieuwste technische verbeteringen, waaronder directe overbrenging door middel van een ketting. Ook Nederlandse kettingen zullen op de Jaarbeurs aanwezig zyn. De productie van Nederlandse kettingen is van recente datum. Voorlopig wor den dan ook alleen rijwielkettingen V2 W gefabriceerd. In de toekomst zal evenwel ook worden overgegaan tot fabricage van andere maten ry- wielkettingen en motor- en industrie kettingen. Amsterdam zal baden in „floodlight". Zo zag de Magere Brug over de Amsiel eruit, toen de feestverlichting onlangs proefbrandde

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 7