JIMMY BROWN ALS WIELRENNER Bij onderbemaling: heffing van II.— per HA Besmettingsgevaar van wdappelmoeheicT wordt krachtdadig aangepakt HET GEHEIM VAN DE GELE NARCISSEN Abonneert U op dit blad Poldervergadering Heerhugowaard Peilverlaging in afd. Pannekeei toegestaan Het college van dijkgraaf, heem raden en hoofdingelanden van de Polder Heer-Hugowaard kwam Don derdagmiddag onder leiding van djjk- graaf P. Tromp ten gemeentehuize btyeen. Secretaris was de heer H. Hoogland. Ingekomen stukken De Vereniging van Noordholland- ae Waterschappen had een toelich ting gezonden met betrekking tot overheidssubsidie voor waterschaps wegen. Hieruit bleek, dat dergelijke Wegen met tenminste één uiteinde moeten uitkomen op Prov.-, Rijks- of tertiaire wegen. Volgens voorzitter komen verschillende wegen in aan merking. Er zal een verkeerstelling moeten worden gehouden. Voor de Middenweg is reeds één telling ge schied. Voorzitter lichtte toe, dat al les in het werk gesteld zal worden om uitkering te kunnen ontvangen. Subsidie voor peilverbetering? Van 't Prov. Bestuur was een brief ingekomen met betrekking tot peilverlaging in de polder en verbete ring in de afwatering. In een vorige poldervergadering is besloten het gro te plan van de Ned. Heide Mij. te ver werpen, wegens de te hoge kosten. Hierbij was echter geen eventuele overheidssubsidie in aanmerking ge nomen. Aan de Cultuur Technische Dienst is thans een dergelijke aan vrage verzonden, waarop echter na plm. 10 weken nog geen bericht is binnengekomen. De heer Kostelijk drukte er zyn spijt over uit, dat niet terstond deze aanvrage werd ingezonden, waardoor mogelijke verwarring zou zijn voor komen. Een tegenvaller Van de Prov. Waterstaat was be richt binnengekomen t.a.v. het on derhoud der oeverbescherming van kanalen. Hieruit bleek, dat van ver schillende, aan de Provincie overge dragen kanalen, het onderhoud der oeverbescherminb bij de Polder is blij ven berusten. De geloofsbrieven van de navolgen de heren werden in orde bevonden: H. Stuyt, herkozen heemraad; A. Quant en W. Groot, herkozen hoofd ingelanden; P. van Langen Jacz., "nieuw gekozen 'hoofdingeland. Een meevaller Op voorstel van het dag. bestuur, om aan elk der vast aangestelde pol derambtenaren,, 2.5 pet. der gestorte pensioenbijdragen terug te betalen, zulks met ingang van 1 Januari '47, overeenkomstig een circulaire van het Prov. Bestuur, werd daartoe be sloten. Peilverlaging Aangenomen werd een voorstel van het Dag. Bestuur, om aan J. Veldman en anderen te Heer-Hugo waard, vergunning te verlenen, om percelen grond, gelegen in de afde ling Pannekeet, voor wat het polder- peil betreft, in te delen bij de afde ling Middenpolder. Een en ander be tekent een verlaging van het polder- peil vair pl.m. 31 cm. Onderbcmaliug belast Destijds is er een heffing op on derbemaling vastgesteld van ƒ0.60 per ha., indien het aantal inrichtin gen het aantal van 10 zou overtref fen. Van hogerhand is er op gewe zen, dat door toename van onderbe maling in de toekomst ook de polder- bemalingsinstallaties dienen te wor den verbeterd, wat opnieuw verho ging van kosten met zich zal bren gen. Het voorstel Stuyt om ƒ1.per ha. voor onderbemaling te gaan hef fen werd met 10 tegen 8 aangeno men, welke voor 't voorstel Quant waren om ƒ0.60 te heffen. Deze hef fing zal niet van toepassing ver klaard worden op de percelen van de afd. Pannekeet, welke in deze verga dering by de afd. Middenpolder voor wat het peil betreft, werden gevoegd. De EEN NIEUWE KEUR polderlceur is op de helling. Eens- per 10 jaar dient een dergelij ke keur opnieuw vastgesteld te wor den, waartoe thans dan ook het tyd- stip is aangebroken. Algemeen was de vergadering van oordeel, dat strenger geschouwd dient te worden. Bij sommige inge landen (steeds dezelfden) i3 de toe stand dikwijls treurig, waarin ten spoedigste verandering gebracht dient te worden. Het concept der keur zal aan heemraden en hoofdingelanden wor den gezonden, alvorens in vergade ring in behandeling te worden ge bracht. DRIE-JARIGE WISSELBOUW TER VOORKOMING VAN DEZE GEVAARLIJKE ZIEKTE Bloembollen moeien zandvrij worden geëxporleprd Een nieuw gevaar, dat in de kiem gesmoord moet worden, is het optre den van „aardappelmoeheid" op in tensief gebruikte percelen voor aard- appelbomv. Dit gevaar wordt veroor zaakt door de „heterodora rosto- chiensis", 't aardappelaaltje, dat de wortels der plannen aantast, waar door deze afsterven. „Beter voorkomen, dan genezen", zo luidt de mening van dr. C. J. Briejèr, hoofd van de Plantenziekte- kundige dienst te Wageningen. Daarom wordt een intensieve voor lichtingscampagne onder de boeren gevoerd om de aardappelmoeheid, die ons land slechts zeer incidenteel optreedt, te voorkomen. Deze „heterodora" is een lastig eajge plechtigheid en in teg enwoordigheid van de Commissaris van de Koningin in de Provincie Zuid-Holland heeft vorige week voor de eerste maal in ons land in de gemeente Wateringen de uitreiking Plaats gehad van getuigschriften var, burgerschap. Dit getuigschrift werd verstrekt aan alle 23-jarigen in de gemeente. De burgermeester over- handig^ een getuigschrift aan een burgeres van zijn gemeente. exemplaar om uit te roeien. Het is een nauwelijks zichtbaar aaltje, dat zich te goed doet aan wortels van aardappelplanten. Vrouwelijke exem plaren vormen eieren, die niet wor den afgezet, doch in het later afster vende lichaam blijven zitten. Zij vor men in het huidje een kluitje, een cyste, ter groot van eenzand- korreltjé. Van chemische bestrij dingsmiddelen trekken aaltjes noch cysten zich voorshands iets aan. En als men weet, dat de laatste eitjes in een cyste pas na een jaar of tien zijn afgestorven, dan kan men na gaan, welke gevaren deze splinter- kleine aaltjes voor de zeer intensieve Nederlandse aardappelverbouw kun nen hebben. Kunnen hebben, want de waak zame boer, de landbouworganisaties en de Plantenziektekundige dienst zitten niet stil. Indien een perceel aardappelen een kale plek vertoont als gevolg van het aaltje, van aard appelmoeheid dus, dan mag op zo"n perceel geen aardappel meer ge poot worden. Na verloop van jaren zijn de eitjes in de cysten dood, zo dat daarna weer verbouwd kan wor den. Zou men zelfs bij een lichte aantasting van aardappelmoeheid blijven verbouwen, dan zou binnen enkele jaren geen aardappel meer op 't perceel willen groeien. Ook naast - aan gelegen akkers zouden worden aangetast. Drie-jarige wisselbouw Ter voorkoming van aardappel moeheid moet drie-jarige wisselbouw worden toegepast. Indien men eens per drie jaar op niet- of lichtbemest- te gronden aardappelen teelt, dan behoeft men geen gevaar voor de aantasting of uitbreiding daarvan te duchten. De eventuele aanwezige cys ten verliezen door twee jaar in inac tiviteit zoveel van hun gevaarlijke kant, dat de boer in dat opzicht op een goed gewas kan rekenen. Pootaardappelen mogen vanzelf sprekend niet op zelfs maar zeer licht besmette akkers geteeld wor den. Het is niet mogelijk pootaardap pelen zandvrij af te leveren. En men weet het. één cyste kan overbren ging van besmetting voor een gehele akker veroorzaken. FEUILLETON Spannend «erhaai 'an tDGAR WALLACE - „Zij stond op het -gras", zei Ling Chu en Tarling knikte, want hij herinnerde zich, dat het meisje op het gras had -gestaan in de schaduw der struiken, toen zij zijn avontuur met Milburgh afluisterde. „Maar er is één ding. dat ik niet begrijp, meester", zei Ling Chu. .„Er is de afdruk van een andere vrouwen voet, die ik niet kan vinden op de trap in de hall. Deze vrouw liep helemaal om het huis heen; ik geloof dat ze het tweemaal deed; en toen liep zij in de tuin en tussen de bomen". Tarling keek hem met grote ogen aan. „Miss Rider ;ging regelrecl t van het huis naar de Weg", zei hij, „en volgde mij naar Hertford". „Er is een voetspoor van een vrouw, die om het huis heengelopen "heeft", hield Ling Chu vol. en daarom denk ik, dafhet.een vrouw was, die ip blote voeten liep. „Zijn er voetstappen van een man, behalve van ons drieën^" „Daar wilde ik het juist over hebben", zei Ling Chu. „Er is een heel fauw spoor van een man, die vroeg kwam omdat de natte voetstappen over de zijne gedrukt staan; hij ging ook weg, maar op het grint is geen spoor van hem te zien, alleen het spoor van een wiel". „Dat was Milburgh", zei Tarling „Wanneer een voet de grond geraakt heeft", ver klaarde Ling Chu, „zal er weinig, spoor achtergelaten worden. Daarom is de vrouwenvoet rondom het huis zo moeilijk voor mij want ik kan die niet terugvinden op de trap. Toch "weet ik, dat die uit het huis kwam, omdat ik kan zien dat het spoor bij de deur begint. Kom, meester dan zal ik het u laten zien". Hij ging hem voor de trap af naar de tuin en toen merkte Whiteside voor het eerst op, dat de Chinees bar revoets was. „Je hebt je eigen voetafdrukken toch niet aangezien voor die van een ander?" vroeg hij plagend. Ling Chu schudde het hoofd. „Ik liet mijn schoenen voor de deur staan, omdat het makkelijker voor mij is, om zo te werken", zei hij kalm, terwijl hij zijn voeten, in zijn kleine schoenen liet glijden. Hy bracht hem naar de zijkant van het huis en wees hem daar de voetafdrukken. Zij waren onmiskenbaar van een vrouw. Waar de hiel was, zag men een diep, halve maanvormig gat, en dit spoor vonden ze met tussen pozen om het hele huis heen. Wonderlijk genoeg, werd het gevonden voor nagenoeg ieder raam, alsof de ge heimzinnige bezoeker de tuin rond was gelopen, om een ingang te zoeken. „Het lijkt mij meer, alsof het muilen dan schoenen zijn 45. 't Kostte heel wat hoofdbrekens hij reed tot tweemaal dwars door een g*ond en toen beval de heer Janus Jimmy weer van de fiets af te krij gen, maar hét móést, want de potten met geraniums vlogen in het rond en st *uik hortensia's en daarvoor had Joppe, dat masseur van Wrijvum de Janus Joppe, zijn 'tuintje niet zo net- nieuweling eens duchtig onder han* jes aangelegd. Met een zoet lijntje den zou nemen, kregen ze Jimmy weer op de begane En dan zyn er de bloembollenvel- den, die wellicht besmet kunnen zijn, indien er aardappels op geteeld zyn. Onze export van dit product zou ernstig benadeeld kunnen worden, indien aan de bollen, die overigens immuun voor aantasting zyn, cysten zouden blijven hangen. Geen^, enkel land wenst deze gevaarlijke ziekte kiemen binnen te halen. Ook tomaten kunnen last krijgen Daarom is by export van bloem bollen uitdrukkelijk voorgeschreven, dat de bollen totaal zandvry moeten worden geleverd. Pootaardappelen van zelfs zeer licht besmette grond komen voor export niet in aanmer king. Eensdeels wordt hiermee de export beveiligd, anderdeels zyn deze maatregelen een stimulans voor boe ren en kwekers om extra waakzaam te zyn tegen de kleinste, doch veruit gevaarlijkste vijand van intensieve aardappelverbouw. Het aaltje heeft, behalve op toma ten, die evenals de aardappel uit de familie der nachtschaden stamt, op andere gewassen geen vat. Ook de Wegenwacht viert feest Op twee dagen in de nationale ■feestweek zal de Wegenwacht niet rijden, n.1. op 31 Augustus en 4 Sep tember. Dit besluit heeft de A.N.W.B. ge nomen, teneinde ook de „gele rijders" eens in de gelegenheid te stellen met hun gezin aan de feestelijkheden in de respectieve woonplaatsen deel te nemen. Dit is de eerste maal ginds c.e op- iöehting, dat de Wegenwacht op een 'feestdag, waarmede meestal extra- drukte op de wegen gepaard gaat, niet zal patrouilleren. Zo zal de Wegenwacht ook op 6 September, de Kroningsdag, weder om normaal dienst doen, dit in ver band met het zeer drukke verkeer, dat op alle wegen in de richting Am sterdam te verwachten valt. Eveneens zal gepatrouilleerd wor den op Zondag 29 Augustus en Zon dag 5 September, op welke dagen het Zondagsrrjverbod is opgeheven. Wij leren het nooit Op initiatief van de A.N.W.B. is de Rijkspolitie begonnen met hél ver richten van de eerste uitvoerige en systematische verkeerswaarnémingeo in ons land. In het kader hiervan zijn onlangs, gedurende een zestal dagen, op het kruispunt Haagse Schouw door een aantal verkeersdeskundigen alle ver- keersfouten der weggebruikers aan getekend, waarbij per teldag 400 tot 600 notities werden gemaakt. Kleinere fouten, zcfals bijv. het geen richting aangeven door wielryders, werden daarbij niet eens genoteerd. Uit deze waarnemingen zullen la ter conclusies in het belang van de verkeerswetenschap getrokken wor den. De A.N.W.B. in nauwe samen werking met de Rijkspolitie en de Rijkswaterstaat hoopt op deze wijze in het bezit te komen van gegevens, welke voor verschillende doeleinden dienstig kunnen zyn. Zo kunnen in de al dan niet veel vuldig gemaakte verkeer3fouten aanwijzingen liggen ten aanzien van de juiste of minder juiste structuur van kruispunten. Nederlandse chef-kok krijgt onderscheiding „Maitre de la Bouche van de „Confrérie des Chevaliers du Tastevin" Het is al weer 16 jaar geleden dat in Frankrijk La Confrérie des Cheva liers du Tastevin opgericht werd. Het was in de tijd, dat het in Frankrijk zakelijk bekeken met de wjjtt niet al te best ging en het edele druiven nat beslist wat propaganda nodig had om z(jn oude en gerechtvaardigde plaats in de wereld weer in te ne men. En van waar uit kon deze cam pagne beter beginnen, dan van de Bourgogne uit, de streek waar de zon en de aarde een der voortreffelijkste dranken het leven schenken? In het begin waren het de mensen uit de wijn die de Confrérie vormden, maar in de loop der jaren groeide zy uit tot een internationaal genoot schap met een rotary-idee, zy het dan ook, dat het ledental de 1000 volgens het reglement niet overschreed. Over de gehele wereld heeft zy haar vertakkingen, die gevonden wor den in alle kringen waar men een goed glas wijn op zijn waarde weet te schatten en daarvan ook de bewij zen kan overleggen. Want voor men eer chevalier van de Confrérie is, moet men een proef afleggen. De candidaat krijgt een menu voorge legd waarbij hy de passende wijnen moet kiezen, hy' moet de wijn op smaak weten te classificeren en on geveer het jaar van de oogst kunnen bepalen. RIDDER GESLAGEN MET EEN WIJNSTOK Dan eerst wordt men tot ridder ge slagen met een ceremonieel, dat de leden enige eeuwen terug voert. En als dit in Frankryk gebeurt komt de Confrérie samen in de kelder van het oude kasteel Clos de Vougeat. Daar wordt de feestmaaltijd gehouden en wordt de candidaat tot ridder gesla gen met de wijnstok die op de hel lingen rond het kasteel geplukt is. Zo nu en dan komen ook in Hol land de wynridders bij elkaar. Een select gezelschap, dat in Nederland maximaal uit vijftig mannen bestaat. En dat aantal is waarlijk niet te hoog als men de maatstaf der Confrérie voor de ware wijnkenner aanhoudt. Zo nu en dan reikt de Confrérie onderscheidingen uit, waarderingen voor hen die luister bijzetten aan het goede glas wyn dat soms wordt ge schonken. Zo zal binnenkort de chef kok van het Hotel de Vieux Doelen in Den Haag benoemd worden tot „Maitre de la Bouche" een ónder scheiding waar ingewijden niet over zullen twisten. DINSDAG 31 AUGUSTUS 1948. Nationaal programma over belde zenders 301 en 415 m. 7.02 en 8.02 Gelukwens voor H.M de Koningin; 7.12 en 8.12 Nieuws; 7.25 en 8.25 Au bade; 9.00 Symphonisch concert; 10.00 Gram. muziek en Ned. Herv Kerk dienst over Hilversum I en Hoogmis over Hilversum II; 12.00 Ensemble John Renova; 12.33 het orkest zon der naam; 13.00 Nieuws; 13.15 Toe spraken van de bestuurshoofden uit Nederland, Indonesië, Curacao en Su riname; 14.00 Omroepkamerorkest; 15.00 Reportage van de jubileum manifestatie in het Olympisch Sta dion te Amsterdam; 17.10 Kinder operette „Assepoester"; 18.00 Nieuws 18.15 Metropole-orkest; 18.45 Voorde jeugd; 19.15 Jubileumgedicht van prof. W. A. P. Smit; 19.30 Cyclus „50 jaar Nederlandse muziek"; 20.00 Nieuws; 20.05 Nieuwe Nederlandse verpozingsmuziek; 20.30 „Haar woord gaf ons kracht", jubileumstuk van Jan Spierdijk; 21.30 Nederlanders in Nederland zingen met Nederlanders in het buitenland; 22.00 Cyclus „50 jaar Nederlandse muziek"; 23.00 Nieuws; WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1948 Hilversum I SOI m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram. muziek? 9.00 Voor de zieken; 9.30 Sympho nisch morgenconcert; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Zangrecital; 11.30 Be kende orkestwerken; 12.15 Orgelcon cert: 13.00 Nieuws; 13.15 Kameror kest: 15.30 Sans Soucci; 16.00 Voor de jeugd; 17.30 Populaire orgelbespe ling; 18.00 Chr. muziekvereniging „Avendo" uit Broek op Langendijk; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.30 Het actueel geluid; 20.00 Nieuws; 20.15 Feestklanken over Nederland: 22.30 Gram. muziek; 22.45 Avondoverdenking: 23.00 het Nieuws. Hilversum II 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram.-platen; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Werken van Haydn, Mendelssohn en Debussy; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 1.00 Non-stopprogramma; 12.00 Orkest Malando; 12.38 Reginald Dixon. orgel; 13.00 Nieuws; 13.20, Metropole-orkest; 14.00 Gesproken portretten; 14.15 Gevariëerd program ma... 15.00 „Jane Eyre", hoorspel; 15.30 De Regenboog; 16.15 Het stond in de krant; 16.45 Vragen staat vrij; 17.15 Orkest Joe Loss; 18.00 Nieuws; 18.20 Vrolijke plaatjes; 19.00 Vijftig jaar democratisch socialisme, lezing; 19.30 Voor de jeugd; 19.45 Lezen in de Bybel; 20.00 Nieuws; 20.15 Resi dentie-orkest; 21.15 Prik-, plak- en knipboek 18981948; 22.45 Gram. platen; 22.30 The Rarnblers; 23.00 Nieuws. geweest. Maar het was ongetwijfeld een vrouw", zei Whiteside, die een der afdrukken onderzocht. „Wat denk jij ervan, Tarling?" Taling knikte en ging met hem terug naar de kamer. „Wat is jouw mening, Ling Chu?" vroeg hij. „Iemand kwam in het huis!" zei de Chinees, „drong beneden de deur binnen en liep de trap op. Eerst moord» de die iemand en doorzocht het huis, maar koji niet door de deur gaan." „Dat klopt", zei Whiteside. „Je bedoelt de deur, die deze vleugel afscheidt van het overige gedeelte van het huis. Die was gesloten, nietwaar Tarling, toen jij de ont dekking deedt?" „Ja", zei Tarling, „die was gesloten". „Toen zij merkte, dat zij niet in "het huis kon komen", vervolgde Ling Chu, „probeerde ze om door een van de ramen te kruipen". „Zij, zij?" vroeg Tarling ontstellend. Hij had de twee de medespeler in de tragedie ontdekt een bruine brandvlek van vitriool op zijn hand herinnerde hem aan zijn bestaan maar wie was de derde? „Ik be'doel de vrouw" antwoordde Ling Chu kalm. „Maar wie wilde -in Godsnaam het huis binnengaan nadat hij Miss Rider vermoord had?" vroeg Whiteside prikkelbaar. „Je theorie lijkt naar niets. Ling Chu. Wan neer iemand een moord begaan heeft,dan tracht hij in de kortst mogelijke tijd de grootst mogelijke afstand te leggen tussen zich en het toneel van de misdaad". Ling Chu gaf geen antwoord. „Hoeveel mensen zijn betrökken in deze moord?" zei Tarling. „Een man of vrouw op blote voeten kwam binnen en vermoordde Miss Rider; een tweede persoon liep om het buis heen en probeerde binnen te komen door een der ramen „Of het een of twee personen waren, kan ik niet zeg gen" antwoordde Ling Chu. Tarling onderzocht de vleugel nog een3 nauwkeurig. Deze was zoals Ling Chu had gezegd en zoals hij aan de Chinees had verklaard, afgesloten van het overige gedeelte van het huis en was blijkbaar zo ingericht, om Mr. Milburgh de nodige vrijheid te geven bij zijn bezoe ken aan Hertford. De vleugel bevatte drie kamers; een slaapkamer, die verbinding had met de zitkamer, blijkbaar gebruikt door Mrs. Rider, want baar kleren hingen in de kleerkast; de zitkamer, waarin de moord was gepleegd en de logeer kamer, waardoor hy met Odette naar de galerij boven de hal was gegaan. Door de deur in deze kamer kon men toegang krijgen tot het huis. „We kunnen niets anders doen, dan het verder aan de plaatselijke politie overgeven en naar Londen terug keren", zei Tarling toen het onderzoek afgelopen wa». „En Milburgh al-resteren", stelde Whiteside voor. „Ben je het eens met de theorie van Ling Chu?" Tarling schudde het hoofd. (Wordt vervolgd)

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3