Noord-Hollanders inet de Jubileumfeesten ÜMMY BROWN ALS WIELRENNER Wat ge vooral niet moogt verzuimen DU schouwspel beleeft ge wellichi nimmer meer! te AMSTERDAM De scholen beginnen weer Abonneert U dit blad op HET GEHEIM VAN DE GELE NARCISSEN Duizenden Noord-Helianders sullen in de komende dagen naar de hoofd stad des lands trekken om t® gemeten van de prachtige versieringen, die overal zyn aangebracht e-i die vooral •s avonds een feestelijk aanzien bie. den. Wij laten hieronder epkele aanwij zingen volgen voor degenen die naar Amsterdam gaan. EEN WANDELING DOOR FLON KEREND AMSTERDAM. Zowel overdag, wanneer de hoofd, stad pronkt met haar kleurrijk feest gewaad, als des avonds, wanneer hon derdduizenden lampjes fonkelen, biedt Amsterdam tijdens de jubileum week een uniek schouwspel. Voor hen, die deze pracht te voet willen genieten, laten we hier een route volgen. Be_ houdens een enkele uitzondering is het uiteraard niet mogelijk op deze weg de vele particuliere versieringen en illuminaties te vermelden Ons uitgangspunt zij de Dam, wiens versiering reeds indrukwekkend is. De Dam verlaten we door de gezellig kronkelende Kalverstraat, die 'savonds wordt beschenen door een „dak" van licht. Vergeet in het voorbijgaan niet links het voorpleintje van de Burger weeshuispoort op no. 92. Temidden van het feestgedruis zijt ge-daar te gast by onze grootste dichter, Joost van den Vondel, die de toepasselijke versregels rond deze poort schreef. Over het Muntplein gaan we door de versierde Reguliersbreestraat naar het Rembrandtsplein, waar de Prins onzer schilders ons feestelijk onthaalt op een festijn van kleur en licht. Het plantsoen is omheind met masten, welke door kruislings gedrapeerde vlaggendoeken zijn verbonden. Even als in vele andere plantsoenen heeft de Gemeente in de beplantingen zo veel mogelijk oranjebloemen doen aanbrengen. Door de Amstelstraat be reiken we de verlichte Blauwbrug over de Amstel. Vóór deze brug gaan we echter rechts de kade op, waar de hoge boogbruggen over Heren en Keizersgracht een onvergetelijk ge zicht op de illuminatie der hoofdgraeh ten bieden. DE SCHOONHEID VAN 1>E MAGERE BRUG. Op dë brug, welke de uitmonding van de Keizersgracht in de Ams:el overspant, wacht ons wederom een verrassing Hoe wonderlijk doet de Magere brug haar lichtend silhoue- weerspiegelen in het geheimzinnige water! We volgen de Amstel tot 'Je Sarphatistraat, welke wij rechts in gaan om ons te mengen in de fe^st- drukte op het Frederikdplein, waar gasflambouwen hun romantische licht verspreiden. We zetten onze tocht voort over de Weteringschans. Ter rechterzijde rijst 't met grote „oranje appels" verlichte Lutherse Weeshuis op. Even verder slaan we rechts af. waar de intieme Reguliersgrachj. een sprookje werkelijkheid doet worden: de lichtende, zwierige lijnen van haar boogbruggen weerspiegelen in een zil veren watervlak. Voorbij de laatste boogbrug, waar de onder al dat feest gedruis onbewogen Thorbecke ons een halt toeroept, zetten wij onze tocht voort~ door links de eveneens in licht badende Herengracht op te gaan. Bij de Vijzelstraat, aan de overzijde op no. 502, werpen zes schijnwerpers hun bundels op de gevel der ambtswoning van Amsterdams burgervader De Vijzelstraat overstekende, "komen we aan „de bocht"' van de Herengracht. De zeventiende-eeuwse woonpaleizen vormen een grootse omlijsting van deze feërieke verlichting. Bij het Ko ningsplein slaan we links de Leidse- straat in. Een poort van carillon-ver sieringen voert ons naar de „donkere" Prinsengracht, die we recht op gaan, de grootste verrassing tegemoet: de met 3300 lampjes verlichte Westerto ren. Van de voet van Lange Jan leidt de versierde Raadhuisstraat terug naar ons uitgangspunt, de Dam Het is natuurlijk ondoenlijk alle verlichte straten, grachten en gebou- jven op te noemen. Want eigenlijk is heel Amsterdam deze weck een licht stad geworden, waa* het een al mooi er dan het ander naar voren springt. Natuurlijk is de verlichting het meest opzienbarend bij avond en tienduizen den zullen dan niet alleen door de straten dwalen, maar zullen ook ge braik willen maken van de gelegen heid om een tocht door de grachten te maken. Wie over wat meer geld beschikt kan Amsterdam vanuit de lucht zien. We laten het programma hieronder volgen: RONDVAART DOOR DE VER. LICHTE HAVENS. Iedere avond van 30 Augustus t.m. 6 September tussen 17.30 en 23.15 uur Afvaart ieder kwartier van de stei gers 12, 8, 2 en B van de De Ruvter kade (rederijen"Alkmaar Packet, Kop_ pe, Zwaag en HoIland-Veluwe-lijn). Prijs 1.per persoon. RONDVLUCHTEN BOVEN DE VERLICHTE STAD. De KL.M. organiseert rondvluch. ten vqn 15 minuten boven verlicht Amsterdam en vluchten van één uur boven de verlichte' hoofdstad, Den Haag en Rotterdam. De prijzen be dragen respectievelijk 15.— en 35.per persoon. Vertrek vanLeid- seplein, vanwaar men per K.L.M—bus naar Schiphol wordt vervoerd. Voor plaatskaarten wende men zich tot het Passagekantoor der K.L.M., Leidse- straat 13. tel. 38883. Wij kunnen natuurlijk niet alle feestelijkheden vermelden." daar een groot gedeelte voor de Amsterdam mers is, die niet 's avonds naar huis terug moeten. We geven echter een exposé van de voornaamste "gebeurte nissen. DONDERDAG 2 SEPTEMBER. Mari nebal in de Apollohal. Aanvang 20 uijr. VRIJDAG 3 SEPTEMBÊR. 13.00 uur: Nationale Vlootschouw op het Buiten-IJ. 20.00 uur: Gondelvaart, georganiseerd door de Koninklijke Nederlandse Roei- en Zeilvereniging „De Hoop", langs de volgende route: Amstel, Herengracht, Leidsegracht, Keizers gracht, Reguliersgracht, Prinsen gracht, Leidsegracht, Singelgrachten Amstel. ZATERDAG 4 SEPTEMBER 16.00 uur. Eerste rijtoer van Koningin Juliana langs de volgende route: Dam, Damrak, Prins Hendrikkade, Schippersgrachtje, Kadijksplein, Kat tenburgefplein, Kattenburgergracht, Wittenburgergracht, Oostenburger gracht, Sarphatistraat, Frederiks. plein, Weteringschans, Kleine_Gart- m'anplantsoen, Leidseplein, Marnix_ straat, Willemsstraat, Brouwers gracht, Noordermarkt, Prinsengracht Westermarkt, Raadhuisstraat, N. Z. Voorburgwal, Peleisstraat, Dam. 20.00 uur: Opvoering „Sportfantasie" onder leiding van Carel Briels als hulde van de sportwereld aan 'H.M. de Koningin. ZONDAG 5 SEPTEMBER 9.00 uur: Koperkwartet van het Con certgebouworkest op de peristyle van de Nieuwe Kerk MAANDAG 6 SEPTEMBER 11.00 uur: Inhuldiging en beëdiging van H.M. Koningin Juliana in de Gouden Koets langs de volgende route: Dam, Rokin, Muntplein, Vij zelstraat, Vijzelgracht, Nieuwe Vij zeistraat Weteringschans, Kleine- Gartmanplantsoen, Leidseplein, Leid sebosje, Stadhouderskade, Overtoom Eerste Constantijn Huygenstraat, Bil derdijkstraat, de Clercqstraat, Ro zengracht, Raadhuisstraat, *N. Z. Voorburgwal, Paleisstraat, Dam. 18.00 uur: Kroondraging van de Dam naai* het Olympisch Stadion. 21.15 uur: Tocht van Koningin Julia na naar het Olympisch Stadion langs de volgende route: Dam, Rokiü, Muntplein, Reguliersbreestraat, Rem brandtsplein, Uirechtsestraat, Frede- rikspleïn, van Woustraat, Ceintuur baan, Roelof Hartplein, J. M. Coe. nenstraat, Apollolaan, Olympiaplein, Stadionweg, Stadion. 21.30 uur: Opvoering Kroningsspel on der leiding van Carel Briels in hef Olympisch Stadion ter gelegenhetó* van de inhuldiging van H. M. KoJ ningin Juliana. 22.30 uur: Terugtocht H. M. Koningin Juliana langs de volgende route: Stadionplein, Stadionweg, Olympia- weg. Apollolaan, J. M. Coenenstraat. van Baerlestraat, Museumplein, Hob bemastraat, Leidsebosje, Leidse plein, L&dsestraat, Koningsplein, N. Z. Voorburgwal, Paleisstraat. Dam. DINSDAG 7 SEPTEMBER 13.30 uur: Bloemencorso voor H. M. Koningin Juliana door een combi natie van Amsterdam, Rijnsburg en Aalsmeer langs de volgende route: Haarlemmerstraat, Hoofddorpplein, Zeilstraat, Koninginneweg, Willems parkweg, van Baerlestraat, P- C. Hooftstraat, Stadhouderskade, Vij zelgracht. Vijzelstraat, Muntplein, Rokin, Dam, Mozes- en Aaronstr- Raadhuisstraat. Rozengracht, de Clercqstraat. Bilderdijkstraat, Twee de Constantijn Huygensstraat, Over toom, Surinameplein. Hoofdweg. Mercatorplein. Sloterdijk. 20.15 uur: Gala-concert in het Con certgebouw onder leiding van Edu- ard van Beinum. NRD. SCHARWOUDE 3C AUG. 43000 kg. aardappelen. Eerstelingen 5.906.50; eigenheimers 5.106.10; jblauwe eigenheimers 5.906.40; beve landers 4.605.70; 21000 kg. rode kool 6.00—6.50; 17.000 kg. witte kool 5.00- 510; 1000 kg uien 8.20—9.00; 9000 kg 'slabonen 35.00—49.00. Bij het Palais de Chaillot in Parijs, waar de 3de Algemene Vergaue.L.g der Verenigde Naties zal worden gehouden, heeft nien een dependance ge bouwd. Deze omvat een restaurant waar 3000 maaltijden per dag kunnen worden opgediend, een wisselbank, een re's en inlichtingenbureau en een liospitaaitje. Eén September: Dat vandaag de scholen weer begin nen is niet zo heel bijzonder. Aan alle goede dingen komt een einde en ook aan de vacantie. Maar wat wel be langrijk is, niet voor de grote men jsen, maar voor de peuters van een jaar of zes en ook voor de onder wijzeressen en onderwijzers. Eén Sep tember is de dag van de nieuwelin gen.'Van de groentjes. Jan heeft er al dagen over gesproken en Grietje kon er de nacht van te voren niet van slapen. Natuurlijk er waren er ook wel bij, die zich er niets van aantrok ken. Vooral diegenen die reeds een kleuterschool bezochten, kenden het klappen van de zweep wel zo'n beet je. De meesten echter klopt het hart :in de keel. Want nu begint immers pas de i echte school. Klaas, die anders zo'n grote baas is loopt aan moeder hand en Annie werd op de fiets door vader gebracht IEen beetje schuw en verlegen hok kén ze samen op het schoolplein, aangegaapt door oudere scholieren. >soms afgesnauwd. dan weer in ba .scherminggenomen, j We zagen er bij, die zich klaarblijke lijk niet zo erg op hun gemak voel den deze eerste morgen. De meesten echter voelden zich na enkele minu ten thuis, sloten vriendschap of pro beerden een eerste ruzie. Dan gaat plotseling het signaal. De oude rotten vinden het iets heel ge— Iwoons, maar door de nieuwelingen gaat een schok. Niet alleen dat de deuren nu open gaan, maar ze wor den gesloten ook. En het is niet zo gemakkelijk om er uit te komen. Daar staan ze nu in het lokaal. De juffrouw helpt ze in hun plaatsen, de schelle stemmetjes zijn voor een ogenblik verstomd, ze zijn in de ban van het vreemde gekomen. Plotseling krijst er een met schelle stem: „Juffrouw ik moet De reacties zijn verschillend. Som migen reageren in het geheel niet op de min of meer onparlementaire manier, waarop een noodzakelijk heid wordt aangekondigd, anderen spreken er reeds openlijk schande van. Een tumult dreigt te ontsaan. Dan is het ogenblik voor de juffrouw aangekomen om in te grijpen. Het opvoeden kan beginnen. Niet alleen het leesplankje moet gehan teerd worden. Het is niet voldoende dat het kind een bepaalce hoeveel heid schoolse kennis wordt bijgo bracht, neen, er wordt van de juf frouw en de meester meer verwacht. Ze moeten *.e nieuwelingen, en daar zijn uw en onze kinderen onder, op_ voeden. In vroeger tijden heette het tot alle Christelijke en maatschappe lijke deugden. Nu praat men meer ovej. karaktervorming. Het maakt aj weinig uit. De nieu welingen zijn voor een lange periode aan anderen overgeleverd. De school deuren hebben zich voor de eerste maal achter hen gesloten. Mogen ze in goede handen zijn. Hun hele toe komst hangt er immers van af. WARMEN HU IZEN 39 AUG. 4000 kg. aardappelen. Schotse muizen 8.208.60; drielingen 3.003.20; kriel 2.302.40; eigenheimers 5.806.30; koopmans blauwe 700; bintjes 7.00 7.10; bevelanders 6.20; noordelingen 6.00; 1000 kg. slabonen 34.00—42.00; 550 kg. uien 6 70. Ic^r^mlnoj 46. Het werd Jimmy duidelijk* ge maakt. dat hij zich op de massage tafel moest uitstrekken en inmiddels haalde van Wrijvum de masseerolie te voorschijn. Hij deed een flinke scheut in d epalm van zijn handen en hij wandelde welgemoed naar Jimmy Deze voelde zich op die bank maar half op zijn gemak enhij keek vol achterdocht paar de gedragingen van die man en zijn .slordige trui. Als_ie iets doet, dat me niet bevalt, zeiden z'n ogen DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1918 Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram.muziek; 7.45 Morgengebed; 9.05 Werken van Borodin. Tschaikowsky en Wolff; 10,00 en 10.45 Gram.muziek; 10.15 Mor genwijding; 11.00 De Zonnebloem; 12.03 Orkest Klaas van Beeck; 1300 Nieuws; 13.20 Tenor en orgel; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Mandolinata; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Gram.ro u_ ziek; 15.30 Pianorecital; 16.00 Bijbel lezing; 17.00 Radiojeugdjournaal;. 17.30 Ensemble Lachmann; 17 50 Gram. muziek; 18.15 CNV-kwartier; 18.30 Ned. Strijdkrachten;.. 19.00 Nieuws; 19.30 Het actueel geluid; 20.00 Nieuws; 20.15 Omroeporkest: 21.35 Hollands strijkorkest; 22.00 „Hulde en bede", causerie; 22.15 Amsterdams vocaal en semble; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws. Hilversum II 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 cn 8.15 Gram.njuziek; 7.50 Dagopening; 9.15 Morgenwijding; 9.35 Arbeidsvitaminen 10.35 Gram. muziek; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Orgelconcert; 12.00 Queen's Hall Light Orchestra; 12.38 Orgel en piano; 13.00 Nieuws; 13.20 Metropoleorkest; 13.50 Wilheimina, in het licht der poëzie; 14.20 Solistenconcert; 15.00 Voor zie ken en gezonden; 16.00 Assortimento; 17.00 Kaleidoscoop: 17.30 Pierre Palla, orgel; 18.00 Nieuws; 18.20 Band of H.M. Royal Fusileers; 18.45 Sport- praatje; 19.10 Gram.muziek; 19.25 Nieuws; 19.30 Beethoven-recital dóór Yehudi Menuliin en Louis Kentner vaftuit Edinburgh; 20.20 „Een droeve tocht, een zegetocht!", klankbeeld; 2055 Gram.muziek; 21.30 „De troons_ afstand van H.M. koningin Wilheimi na", lezing; 21.45 Beelden uit mijn kinderjaren; 22.30 Wereldraad derKer ken; 23.00 Nieuws. FEUILLETON Spannend terhaal <an COGAR WALLACE - „Ik verwerp die niet graag," zei hij, „omdat hij een verbazend handig spoorzoeker is. Hij kan voetafdrukken nasporen, die voor 't oog absoluut onzichtbaar zijn en hij heeft het instinct van een Bosjesman, waardoor hij vroeger in China ongelooflijke resultaten heeft behaald." Zij keerden per auto naar de stad terug, Ling Chu naast de chauffeur en ondertussen een onafgebroken reeks sigaretten rokende. Tarling sprak heel weinig ge durende de rit, zijn geest werd geheel in beslag ge nomen door de laatste ontwikkeling van een geheim, welks oplossing hij nog~-steeds niet kon vinden. Hun weg door Londen naar Scotland Yard voerde hem door Cavendiste Place, waar de kliniek was, waar Odette Rider lag.- Hij liet de auto stilhouden om te Informeren en vernam, dat het meisje hersteld was van de aanval van waanzin, veroorzaakt door de droefheid tengevolge van de vreselijke ontdekking die morgen en in diepe slaap was gevallen „Dat is tenminste goed nieuws," zei hij, zich weer bij zijn metgezel voegende. „Ik was mijzelf niet van angst." „Je stelt reusachtig veel belang in Miss Rider, is het niet?" vroeg Wiiheside droogjes. Tarling kelurde en begon toen te lachen. „O, zeker, ik stel veel belang in haar." stemde hij toe, maar dat is niet meer dan natuurlijk." „Waarom natuurlijk?'; vroeg Witheside. „Omdat," antwoordde. Tarling vastberaden, „Miss Rider mijn vrouw zal worden. „O!" zei Witheside in stomme verwondering en wist niets meer te zeggen. Het bevel tot in hechtenisneming van Milburgh lag op hem te wachten en werd in handen van Witheside gestéld ter. uitvoering. „Wij zullen hem geen tijd geven," zei de ambtenaar. „Ik vrees, dat hij al te veel speling heeft gehad en het zal een geluk zijn, als wij hem thuis treffen." Zoals hij verwacht had, was het huis in Camden Town leeg en de vrouw, die dagelijks het huis kwam schoonmaken, "wachtte geduldig bij het ijzeren hek. Mr. Milburgh, zo vertelde fij hun, liet haar..gewoonlijk om half negen binnen. Zelfs wanneer hij „naar buiten" ging, was hij voor haar komst altijd weer thuis. Whiteside stak een loper in het sleutelgat, opende het hek (terwijl de werkster protesteerde namens haar werk gever) en liep over het geplaveide pad. De deur van het landhuis bood meer weerstand, daar deze gesi^en was met een patent-slot. Tarling maakte korte metten, sloeg een raam in en grinnikte, terwijl hij dit deed. „Hoor je dat?" Het schrille gerinkel van een bel drong tot hen door. „Alarmsein voor inbrekers," zei Tarling laconiek en schoof de grendel terug, wierp het raam open en stapte in de kleine kamer, waar hij een onderhoud had gehad met Mr. Milburgh. Het huis was leeg. Zij liepen van kamer naar kamer onderzochten de bureaux en de kasten. In een dezer deed Tarling een ontdekking. Het waren slechts enkele glinsterende stofjes, die hij van een plank op de palm van zijn hand veegde. „Als dat geen thermiet is, ben ik een boon," zei hij. „In ieder geval zullen we Mr. Milburgh kunnen beschul digen van brandstichting, zoal niet van moord. We zullen dit regelrecht naar de rijks_scheikundige zenden, Whiteside. Wanneer Milburg Thornston Lyne niet ver moord heeft, dan heeft hij toch beslist het gebouw van Dashwood en Solomon in brand gestoken,' om het bewijs van zijn diefstal te vernietigen. Whiteside deed de tweede ontdekking. Mr. Milburgh sliep in een groot houten ledikant.. „Hij is een weelderige duivel," zei Whiteside. „Kijk eens hoe dik deze springveren matras is." Hij klopte tegen de zijkant er van en keek met een verbaasd ge zicht rond. „Die is wel wat ai te dik voor een springveren matras, is het niet?" vroeg hij en zette zijn onderzoek voort, het beddegoed wegtrekkende. Plotseling werd hij beloond door het vinden van een klein nestelgat opzij in de matras. Hij haalde zijn mes uit zijn zak, opende de pijpen_schoonmaker en drukte het smalle stukje staal in de opening. Men hoorde een geklik en twee deurtjes, even grappig als de deurtjes, die het geluid dempen van gramofoon-muziek, vlogen open. Whiteside 3tad zijn hand naar binnen en baalde iets te voorschijn. „Boeken", zei hij teleurgesteld. Toen vrolijkt hij op. „Het zijn dagboeken; zou die schooier een dagboek ge houden hebben?" Hij stapelde de boekdeeltjes op het béd en Tarling nam er een op en sloeg de bladen om. „Het dagboek van Thomton Lyne." zei hij. „Dat kan van nut zijn." Een der deeltjes was afgesloten. Het was het nieuw ste der boeken en blijkbaar was er een poging gedaan om het slot te forceren, want'de beugel was lelijk ont zet. Mr. Milburgh had werkelijk een dergelijke poging gedaan, maar daar hij een systematische studie maakts van het begin der dagboeken af, had hij het laatste deel tijdelijk terzijde gelegd na zijn mislukte poging om het slot te verbreken. „Is er nog iets anders?" vroetf Tarling. „Niets meer," zei de teleurgestelde inspecteur, in d« diepte kijkende. „Maar er kunnen meer dergelijke kast jes zijn," voegde hij er aan toe. Maar een langdurig onderzoek leverde geen verdere bergplaatsen op.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3