Ikmaai'deï :zl N.-HOLLANDSE PERS 1945 Hatta vraagt steun aan het Republikeins parlement 5e JAARGANG No: 1132 VRIJDAG 3 SEPTEMBER iy.,8 üitr voor de Stichfin, De Vrtje Alkmiar der. Aboueementsprfii 3.45 per knaitaa: t 1.15 per maand bij vooruitbetaling i Advertenties 14 rr p. m m., familiebericb«en i 13 eent. Vor .Vre tarieven op aanvrr.gr Verantw. redacteur. J. r. Zoooen Bureau. Ridderstraat hoek OudegrachtTel K 2200 3971 Een duidelijk woord „Veel is er in de oorlogsjaren ge droomd en verwacht van de toekomst. Voor velen is de werkelijkheid na de bevrijding een teleurstelling gewor den. Ik vertrouw, dat gij sterk zult zijn en veel zult verwezenlijken van wat tóen als toekomstdromen in ons allen leefde en thans nog leeft. Aan de vooravond van de troonsafstand bind ik u dit op Eet hart". Dit Koninklijk woord komt recht en fel op ons aan. Het is een duidelijk woord Duidelijk in de letterlijke zin. Het wijst de weg achter ons, het wijst de weg voor ons. De weg achter ons, die getekend is door leed, door verdrukking, door verzet Het vrijwil lig verzet, niet alleen tegen een bar, baarse overheerser, niet alleen tegen dwingelandij, tegen onrecht en bloe dige terreur, maar verzet ook, op de brede achtergrond van al die felle verbitterde en doelbewuste daden in de strijd tegen dat wat verkeerd was, wat misvormd en misgegroeid was voor die zinloze uitbarsting van vol- kerenhaat en waanzinnig sadisme over ons kwam; verzet tegen dat, wat deze ramp mogelijk maakte en yeroor zaakte. Daaruit, uit het diep besef van bet onrecht dat de volkeren reeds ge kneveld hield toen een krankzinnige kliek van potentaten de gesel ophief om hem te tuchtigen, uit het besef van kanker onze samenleving doortrok, groeiden immers die dromen, die ver wachtingen van een betere toekomst de hoop op rechtvaardigheid als leidend beginsel toegepast in onze samenleving. Daaruit groeiden en bloeiden die dromen niet uit de daad van het ver?et, maar uit de grond die ook de* daad droeg. Daad en droom waren ttengel en bloem van één plant,, van de verzetsgeest. Het is daarom, dat het verzet een gcherpe scheidingslijn trok door ons volk. Zij, die belang hadden bij het be- koud bij het behoud niet van de Oude waarden, maar van de oude on Waarden, ontbeerden de geest die de noodzakelijke voorwaarde was voor het verzet tegen een tijdelijk overwel diger. .Zij, die alles in de waagschaal wier pen, lijf én goed, voor dat eerste doel de redding en vrijmaking van het land, waren bezeten door die geest. Die geest van onvrede, de geest die voor eens en voor goed de oorlog Verklaard had aan de misstanden in de maatschappij. Hoe waar dit is, weet ieder die zelf In die rijen stond. Het verzet werd gedragen dooi de jeugd van Neder land, die, hoe verschillend ook in ge aardheid ,in overtuiging en levensbe schouwing, dit gemeen had: de wil tot bouwen. Er is gestreden in eendracht. Waarom is er niet gebouwd in eendracht? In de oorlogsjaren waren zij, die af wachtten, weggescholen en handel drijvend met de vijand, nauwelijks een blok aan het been. Zij telden niet. Zij waren als het slijk op de weg. Glibberig maar geen beletsel voor jpnge benen om voorwaarts te stormen Maar na de oorlog. Daar komen zij tiit hun schuilhoeken gekropen, daar vechten zij om de baantjes, daar slaan 2e protserig op de borst die zij soms zelfs wisten te tooien met een vals eremetaal. Hun tijd was gekomen. En zij wisten hun slag te 'slaan. De slag, die zij wonnen. Het ging hier immers om handigheid, om rela ties, om vriendjes. Zij nokken zich aan elkaar op. zij zetten zich weer op de mooiste stoelen, hun vleien en flik flooien ging al gauw over in schelden en laster tegen hen, die zij hun vij anden wisten; zij, die gedreven wer den door de geest van hertsel en ver nieuwing. De slag die zij wonnen? Hoort het woord van Hare Majesteit, de Vrouw die met hart en ziel in de somberste tijd met de dadenbewus'e jeugd van Nederland heeft meegestreden. Zoals toen, spoort zij die jeugd wederom aan en haar woord is tegelijk een gesel voor hen wier vaderlands gewe ten zo jammerlijk verschrompelde in het vuur van de beproeving: „Voor velen is de wevkelijkheid na de be- Het Comité Nationaal Huldeblijk heeft Koningin Wilhelmina een gecalli- grafeerde oorkonde overhandigd, waarin vorm en doel van het huldeblijk zijn omschreven. 9 De delegatie voor het paleis. In het midden mej. A. C. Schippers van de U.V.V. met links burgemeester Visser van Den Haag en burgemeester Oud van Rotterdam en rechts bur_ gemeester d' Ailly van Amsterdam, voorzitter van het comité. „Interne chaos verzwakt Djokja's positie" Bevreesd voor eigen verdeeldheid en bedoelingen van Nederland De Republikeinse premier Moh. Hatta, die na de aansluiting van Sjarifoeddin's partij bij de commu nistische partij een sterk front tegen over zijn kabinet geplaats ziet, heeft een beroep gedaan op het Republi keins parlement het kabinet te steu_ nen tot de komende algemene verkie zingen. „Reserve geboden" Hatta kennelijk doelende op de be trekkingen van Djokja met Moskou, zei t.a.v. de buitenlandse politiek, dat de Republiek geen onderwerp mag zijn van een internationaal politiek conflict. Het gaat de Republiek slehcts om de onafhankelijkheid van geheel. Indonesië. „Den Haaq voeri verdeel - en heerspolitiek Naar aanleiding van de eis der Ne derlanders om eerst de interim-rege ring te vestigen, zeide Hatta, dat de Republiek bereid was in dit opzicht mee te werken, indien de interinure- gering een nationaal kaï akter zal dra gen. Maar volgens Hatta heeft het in cident aan Pegansaan-Oost te Batavia getoond, dat de Nederlanders hun „Rijksverband" idealen weer hebben opgevat. GOERING GROOTSTE TEGENSTAN DER VAN OORLOGVOEREN Mevrouw Emmy Goering heeft voor een hof ter berechting van oorlogs misdaden medegedeeld, dat „Hitier de enige man was in Duitsland die de oorlog wilde", en Goering „de groot ste tegenstander van de oorlog die er ooit was geweest". Ze vervolgde: „Na de conferentie te München in 1938, kwam hij stralend van geluk thuis en zeide: „We zijn geslaagd, het zal vrede blijven". Mevrouw Goering getuigde in de zaak Paul Koernerj een voormalige Duitse diplomatieke ambtenaar. vrijding een teleurstelling geworden. Ik vertrouw, dat gij sterk zult zijn en veel zult verwezenlijken van wat toen als toekomstdromen in ons allen leefde en thans nog leeft. Aan de vooravond van mijn troonsafstand bind ik u dit op het hart". Het is een duidelijk woord. Gewon nen heeft hij alleen, wiens tegen stander zich gewonnen geeft. Er ligt een geweldige taak voor de jeugd, die nog niet strijdensmoe is. Een taak die zij volvoeren kan en zal tesamen met alle goedwillenden, „hoog of laag geplaats", tesamen met alle Nederlanders. A. H. De huidige pre-federale regering zal, aldus Hatta, mogelijk door de Ne, derlanders worden gebruikt om de „Indonesische republiek te vermorze len". Hij voegde hieraan toe: „Onze broeders in de Malino-gebieden en andere bezette gebieden zullen ertoe gebracht worden de Nederlandse wil aan de Republiek op t® dringen. De Nederlanders voeren een verdeel en heers-politiek in optima forma. Hatta merkte voorts op, dat „de sterke positie van de Republiek in het huitenland ondermijnd wordt door de interne chaos, welke veroorzaakt .wordt door toenemende controversen op politiek gebied". Ten aanzien van de politieke omzwaai van het Democratisch Front zeide hij: „Van voorstander werd dit ren te genstander van Linggadjati en de Renville-overeenkomst". Tot hen, die thans overlopen tot het communisme zeide Hatta, dat in het huidige stadium de Indonesische vrijheidsstrijd dient te worden ver wezenlijkt van nationalistisch stand punt uit, hoewel de structuur van de gfemeenschap dient te worden op gebouwd volgens socialistische richt lijnen. Tegen excessen zal de Republiek met kracht optreden: MERKWAARDIGE TWEEL^G Mevrouw Henri Dumont uit Dinant heeft met een tijdsverschil van 30 uur twee kinderen ter wereld ge bracht. Het eerste kind, een jongen van 9 pond werd om 18 uur gebo ren, terwijl het tweede, een jongen van 7 pond, de volgende dag te mid dernacht het levenslicht aanschouw de. Het geval is des te zonderlinger omdat het eerste kind te Dinant, het tweede te Namen werd geboren. Mr. Oud bepleit decentralisatie van politie Mr. P. J. Oud, voorzitter van de vereniging van Nederlandse gemeen ten, heeft op de algemene vergade ring van deze. vereniging een ope ningsrede uitgesproken, waarin hij klaagde ovér het teveel gecentrali s eerde politie—apparaat. Volgens mr. Oud heeft dé; regering verzuimd contact te houden met de gemeente besturen aangaande dit punt. Het bestuursstelsel. van ons land is c"'1 gedecentraliseerd stelsel en daar in past geen gecentraliseerde politie, aldus mr. Oud. Bovendien wordt in de uitwerking, welke dit systeem vond in de tegenwoordige politie— órganisatie, ernstig getornd aan de zelfstandigheid van de burgemees ter en daarmede aan de zelfstandig beid van de gemeente. Optimistischer klanken liet mr Oud horen tijdens zijn betoog over financiën en wederopbouw. Coppi en Bartalli geschorst De sporlcommissie van de Itali aanse wielerbond heeft zich bezi^ gehouden met het verloop van de re cente wereldkampioenschappen, en speciaal met het opgeven van Coppi en Bartali tijdens de wegwedstrijd voor profs te Valkenburg. Besloten werd beide renners voor twee maan den te schorsen, ingaande 1 Septem ber. Bartali heeft reeds verklaard, dat hij tegen zijn schorsing in appèl zou gaan. Nationaal Huldeblijk Kankerbestrijdingsfonds reeds meer dan een millioen sterk Chrstreeks het middaguur ontving H. M de Koningin gisteren een depu tatie, aan h$t hoofd waarvan de bur gemeester van Amsterdam, Mr. d' Ailly overhandigde de Koningin een kunstig gecalligrafeerde oorkonde, die de mededeling bevatte van de vor ming van het comité Nationaal Hul deblijk. Koningin Wilhelmina verzocht mr. d'Ailiy haar dank te willen overbren gen aan allen, die reeds een bijdrage hebben geleverd en sprak de hoop uit, dat het Nat, Huldeblijk zowel in Nederland als in de overzeese gebieds delen moge bijdragen tot een verbete ring van de gezondheidstoestand. Gemeld wordt, dat de opbrengst van de collecten in ons land op dit ogenblik het millioen reeds ver heeft overschreden. Ook uit Oost en West komen over de offervaardigheid van onze Rijksgenoten verheugende be richten binnen. Hare Majesteit heeft goedgevonden dat door een jaarlijkse inzameling het fonds blijvend zal worden versterkt. Berlijners willen meepraten over Berlijn De vier militaire gouverneurs 'te Berlijn zijn Donderdag opnieuw bij een geweest. Een officiële Amerikaan se bekendmaking zeide: „De sa nen- komsten worden voortgezet en dc vol gende zal Vrijdag plaats hebben". Een soortgelijke Britse bekendmaking spreekt eveneens over de voortzet ting der vergaderingen. Dr. Ferdinand Friedensburg, locö_ burgemeester van Berlijn, heeft irr een radiorede geëist, dat de Duitsers het recht krijgen hun stem te laten horen bij de besprekingen, die thans in Berlijn worden gevoerd, opdat „zij ér voor konden zorgen, dat er geen' vage beloften zouden worden .gedaan". JAPANSE PARTICULIEREN- KRIJGEN SCHEPEN EN OLIE TERUG Teneinde de Japanse koopvaardij in de gelegenheid te stellen zich uit te breiden, heeft de Amerikaanse generaal Mac. Arthur de Japanse regering bevel gegeven aan de par ticuliere. reders „alle* overblijvende schepen" terug te geven. 915 Schepen met een gezamenlijke tonnemaat van meer dan een millioen ton. Het beheer over de Japanse petro leum—industrie is ook weer in han den gegeven van Japanse particuliere ondernemingen. SCHACHT IN VRIJHEID GESTELD Dr. Hjalmar Schacht is Donderdag uit het interneringskamp te Ludwigs burg vrijgelaten. Hij verklaarde: „Op het ogenblik ben ik niet van plan aan hét werk te gaan doch alleen mijn gezondheid, welke zwaar geleden hééft, wat op te halen. Ik heb veel aan gewicht -verloren". Verder zeide hij zich ook vertrouwd te maken met de huidige economische achter grond van Duitsland. Uit Sezimo Usti, het buitenver blijf \>an Benesj, werd gemeld, dat „het einde van de ex—president nabij is". H. M. Koningin Wilhelmina heeft Woensdagmiddag een lange rijtoer door de hoofdstad gemaakt, waarbij Zij ook de Jordaan bezocht. In dit stads deel bestond zeer grtote belangstelling en het publiek juichte de Vorstin enthousiast toe. De Koningin rijdt met de Prinses door de Willemstraat. "Schuman stuit op moeilijkheden Robert Schuman, de gekozen Fran se premier, heeft de onderhandelin gen, die moeten leiden tot de vor ming van een nieuwe regering, op„ geschort, omdat op het allerlaatste ogenblik moeilijkheden zijn gerezen bij de aanwijzing van de minister van binnenlandse zaken. De portefeuille van binnenlandse zaken in het kabinet van Schuman wordt door parlementaire waarnemers als een weinig benijdenswaardige be schouwd. De toekomstige minister van binnenlandse zaken zou in hun ogen een politiek moeten voeren, die hem persoonlijk zowel als zijn partij weer onpopulair zou maken. Dit was dan ook de reden, dat de fractie van de democratische en socialistische ver- zets-unie goedkeuring weigerde le hechten aan de benoeming van Fran- cois Mitterand, die in het kabinet van André Marie minister van voorlichting was. In geheel Frankrijk duurden Donderdag de proteststakingen en -demonstraties van de vakbonden voort Overeenstemming in Jeruzalem Door de bemiddeling van vertegen woordigers der V.N. zjjn Arabieren en Joden het eens geworden over een uiteindelijk staakt-het-vuren te Jeru zalem, aldus is officieel bekend ge maakt. Enkele uren na dit bericht meldde het hoofdkwartier van het Syrische leger in Damascus, dat de strijd aan het Noordelijke front van Palestina was opgelaaid. FEEST in 't land Naar schatting verwerkte het Am sterdamse Centraal Station Donderdag ongeveer 200.000 reizigers: 108.000 daarvan bezochten die dag de hoofd* stad. Sinds Maandag 30 Augustus be droeg het aantal bezoekers aan Am sterdam ruim 355.410. De rondvaarten door de grachten trekken bijzonder veel mensen. Maan dag 30 Augustus passeerden op het kruispunt Amstel—Herengracht, het begin van de waterroute, 480 boten en bootjes. Het kroonprinselijk paar woonde Donderdagavond in de Amsterdamse Stadsschouwburg de première van „1948 Anno CÏiristi" van A. Defresne bij. Onder de toeschouwers bevonden zich o.a. minister Götzen en burge meester d' Ailly. De Koningin maakte een rijtoer door Amsterdam-Oost. Luid toege» juicht 'door duizenden mensen reed zij o.a. door de Indische buurt en langs de grachten. Bij de Middenweg boden twee meisjes de Koningin bloe men aan. Prinses Margaret Rose van Enge land zal Zondag op Schiphol aanko men. Zij wordt vergezeld door de Graaf van Halifax en de Hertog van Beaufort. Zij zal haar intrek nemen in het Amstel-Hotel. In Den Haag hebben vrouwen uit alle delen des lands op het Binnenhof gedefileerd voor de Prinses.regentes. H. M. de Koningin bracht Donder dag een officieus bezoek aan de on derzeeboot O 29, de „Zwaardvis". BELGISCH VLIEGTUIG NOG NIET GEVONDEN Tot heden is de luchthaven van Elizobethstad (Belg. Congo) nog zon der nieuws over de DC 3 van de lijn Ccstermansstad—Elizabethstad. die op 31 Aug. is opgestegen. De opsporingen, die met alle ter beschikking staande vliegtuigen plaats vonden, hebben tot nu toe geen enkel resultaat opgelevrd. Onder de 10 passagiers bevinden zich geen. Engelsen en Nederlanders. Demonstratie voor C.v.G.D. De Commissie van Goede Diensten arriveerde op de avond van 1 Sep tember in Djokja. Aan het station was zij getuige van een luidruchtige demonstratie van de jeugd. De de monstranten, die spandoeken droegen met anti—Nederlandse opschriften, overhandigden aan de voorzitter der commissie, Critchley, een resolutie, waarin er bij de republikeinse rege ring op werd aangedrongen de onder handelingen uitsluitend te hervatten op basis van volledige souvereini teit van de republiek èn algeheel te rugtrekken van alle vreemde troe pen van Indonesische bodem. TIJDELIJKE KRACHTIGE WIND. Wisselende bewolking met enkele plaatselijke buien^ voornamelijk in het Noord-Westen van het land. Matige, in de kuststreken tijdelijk krachtige of harde wind tussen Zuid en Zuid- West, draaiend naar West tot Noord- West. Koel weer.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1