Ikmaattler Kroningsstad N.HOLLANDSE PERS 1945 Vlootrevue - veelkleurig contrast tegen loodkleurige hemel en grauw water Flitsen uit de Geheime Indonesische organisatie te Singapore ontdekt r J 5e JAARGANG No: 1324 ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1948 Uit*, voor de Stichtte* De VrUè Al km x ar der. Abonnementsprijs 8.45 frer kwartaa bjj vooruitbetaling Advertenties 14 ft. p. m.m., familieberici ten 18 cent, Verdere tarieven op aanvrrge. Verantw. redacteur. J. v. Zoonen Bureau. Ridderstraat hoek Oudegracht Tel K 2200 397| Koninklijke familie op ,,Piet Hein" maakte zegetocht langs 2000 boten Amsterdamse m edewerker „Eiland Marken") aan boord van De loodkleur van de sombere lucht vindt zijn evenbeeld in het grauwe water van het Buiten IJ Er is hier echter toch een fleu riger element. Bijna tweeduizend vaartuigen, van trotse, slanke jachten tot eenvoudige pieremagoggels V©ruien een kilometers lange erehaag met duizenden in de stevige wind wapperende wim pels en vlaggen. Het is een merkwaardig scherp contrast van veel k!eur:0heid tegen de effen grijze hemel. Het is vandaag (Vrijdag middag schrijf ik) de Nationale Vlootschouw, die door de Konink lijkc Familie aan boord van de „Piet Hein" zal worden gein specieerd. Met de persboo' ..Eiland Marken zijn wij tussen deze feestelijk ver sierde schepen doorgevaren, waarbij o.a. vissers uit Enkhuizen en Urk zijn, de reusachtige baggermolen „Essen", IJsselmeerboten, zeiljachten en motor vaartuigen van allerlei vorm en grootte. En vooral niet te vergeten: de mijnenvegers van de Koninklijke Marine, vaartuigen uit hout gebouwd tegen de z.g magnetische mijnen. De Schellingwouderdijk staat vol met mensen, die als vliegen opeen klittenBoven de dijk steken de rode daken van het vriendelijke vis sersdorp Duigerdam uit. Rechts in de verte tekent zich het silhouet van het verlaten eiland Pampus (in Am sterdam vaak het onderwerp van ro mantische speculaties) en nog verder weg zijn de contouren te onderken nen van net Muiderslot. HFT VERTREK Aan de Ruijterkade achter het Cetj tri.al Station heeft inmiddels de ko ninklijke familie, bestaande ui. H.M. Koningin Wilhelmina, PrinsesRe gen'tes Juliana, Prins Bern hard en de prinsesjes zich om ongeveer kwart voor drie scheep gegaan an butJrtT van de „Piet Hein". Zij varen op het IJ langs het vliegdekschip de „Karei Doorman", dat 35 saluutschoten af vuurt en een witte wimpel hijst. De andere marinesmaldelen hijsen ook deze wimpel, Het zijn de ..Flores". de „Soemba", een radarboot. A onder zeeërs „Zwaardvis" en „Dolfijn" en de ..Vuleaan", reparatieschip. De be manningen .joelen", d.w.z. zij nemen de muts- af en roepen driemaal hoe zee. VLOOTREVUE Na het obstakel: de Oranjesluizen, te zijn gepasseerd, wordt dan einde lijk de grandioze vlootschouw door de hoge gasten de revue afgenomen. Een daverend gejuich breekt op alle schepen los. Ook cc zon laai zich van een betere kant kennen en breekt on verhoeds door de dikke wolken en doet het water zilver lichten. De .Piet Hein" zet zijn tocht voort. Op de voorplecht staat in een witte mantel de Koningin. Zij vuift naar de juichenden aan boord van de schepen. Naast haar staat, in admi raalsuniform, Prins •Bernhard. Wat achteraf Prinses Juliana en boven op de kajuit in can grijze mantel prin ses Beatrix. Opgewekt lachend wuift zij naar alle kanten. Het wordt een ware zegetocht- Als de ..Piet Hein", na langs de gehele v schouw ie zijn gevaren, dertig minuten later terugkeert, barst op alle schepen een vreugdegehuil los en de s oomfiuiien schallen vrij Dat is. het einde van een succesvolle Nationale Vlootschouw, die behalve door de Koninklijke familie, ook werd bijgewoond door een duizend tal genoatgden, onder wie jïii5?*»ers en g^.-.-cnfeot-stuu.uers van Amster MAANDAG GEEN KRANT In verband met de Nationale Feest dag op Maandag 6 September zal het eerstvolgende nummer van ons blad Dinsdag a.s. versehijneh. WISSELEND BEWOLKT. Wissel, de bewo'u ng net enkele buien. Matige, in de kuststreken krach tige wind. Aanvankelijk tussen Zuid en West, later draaiende naar Noord westelijke richtingen. Vrij koel weer. dam aan boord van de „Van der Wijck", Eerst laat keren alle deelnemers aan deze gigantische parade op hun basis terug. Nederland te water heeft u v i, - en zien! MODDERFIGUUR. Bij de Nationale Vloot schouw was uiteraard een grote drukte van schepen, hetgeen aanleiding gaf tot moeilijkheden bij de Oranje sluizen. De Rijkspolitie te water weigerde na afloop voorrang aan de ptrsboot boven de pleziervaartuigen. Door deze houding sloeg deze politie vooral een mod derfiguur tegenover de bui tenlandse journalisten, die met spoed hun copie naar het buitenland moesten door_ seiren In de buitenlandse pers Ta I dit zeker tot uiting kernen en dat doet de naam van Nederland allerminst goed. Van een kater, van de pers en Jeestcijfers Van onze Amsterdamse redacteur. Nu is zowaar een Alkmaarder de dupe geworden van een beroving tijdens de feestelijkheden in Am sterdam. Een (schrale) troost is het voor hem, dat^hij er slechts één is uit de keten van twintig zakkenrollerijtjes en slingerarijtjes. De Alkmaarder was heerlijk gaan fuiven in de oude binnenstad, waar alle mensen opgewekt de konin ginnedag vierden. Ongelukkigerwij ze geraakte hij in kennis met een paar jongens uit de „penose", ge„ naamd „Parijse Leen" en „Joop de Portier". Zo op het eerste gezicht leken het nogal gemoedelijke kor nuiten, die zeer trouwhartig uit de ogen keken en „iets' over hadden voor een mens. Ze trokken zo langs een paar gelegenheden en dronken eens wat. Pas laat In de nacht ging het drietal uit elkaar na eerst hartroerend afscheid te hebben genomen. Enige tijd later kwam de feestganger tot de ont dekking, dat hij zijn portefeuille met f 800.— miste. Om vijf uur in de vroege ochtend deed hij aan-" gif'.e bij het bureau Warmoesstraat De kater van Alkmaarder was na tuurlijk aanzienlijk. En nu de „Koningin der Aarde" (de pers). Reeds zijn een groot aan„ tal buitenlandse j ."-nalisten in de hoofdstad aangekomen en zullen hun bladen een ooggetuige-verslag geven van feestelijkheden en de plechtige inhuldiging. De grote Amerikaanse weekbladen „Life" en „Time" stuurd den verslaggevers en fotografen. We hoorden, dat „Time" in zijn Europese editie een speciaal nummer, gewijd aan Nederland, za1 uitgeven Ook uit de Overzeese gebiedsdelen kwamen al journalisten binnen, die bij het uit stekend georganiseerde perscentrum reeds alle _nodige kaarten afhaalden. De grote Curacaose krant „Amigo di Curacao' 'is er ook met een verslag gever. In totaal zullen bijna een 200' jour naliste)^ uit het buitenland aanwezig zijn! Eigenlijk is de drukte m Amster dam geringer dan verwacht werd Tot Donderdag kwamen zo ongeveer 320.000 mensen van stad en land op éér der drie hoofdstedelijke stations af. Weinig is het natuurlijk niet, maar het is nog altijd niet de helft van het millioen, dat de autoriteiten verwachtten. Overigens is het zo al druk genoeg De rondvaarten door de verlichte grachten zijn waarlijk een enorm suc. ces en het gemeentebestuur heeft de bevolking en alle vreemdelingen een zeer gi'ote diertst bewezen, door zo veel vergunningen uit te reiken aan particulieren, die voor een weekje een rondvaartbedrijfje openden. Per avond kunnen nu toch zeker- een 30.000 mensen van een trip door de grachten genietenl Overigens is het verkeer te water heel moeilijk te re gelen. Er vinden tenminste nog al eens wat opstoppingen plaats. Ook komt het voor, dat de een of andere rondvaartboot wa. lampjes van de verlichte kaden aan gruzels vaart en lichte aanvaringen zijn ook „aan de orde van de avond", maar wer kelijk grote ongelukken hebben niet plaats gevonden. De Gouden Koets, die de Amster damse burgerij vijftig jaar geleden aan Koningin Wilhelmina aanbood zal na de inhuldiging van Koningin Ju liana dienst doen. Amsterdam zal zijn nieuwe vorstin voor het eeïst kunnen begroeten tijdens een rijtoer in de Gouden Koets, die Maandag in het middaguur zal plaatsvinden. De prijzen van de raamplaatsen, die men in de Jordaan vroeg om de Ko_ ningin te zien, bedroegen f5.— ge middeld. Maandag zullen er nog wel records gebroken worden! GOERING GROOTSTE TEGENSTAN DER VAN OORLOGVOEREN Mevrouw Emmy Goering heeft voor een hof ter berechting van oorlogs misdaden medegedeeld, dat „Hitier de enige man was in Duitsland die de oorlog wilde", en Goering „d^ groot ste tegenstander van de oorlog die er ooit was geweest". Ze vervolgde: „Na de conferentie te Miinchen in 1938, kwam hij stralend van geluk thuis en zeide: „We zijn geslaagd, hef zal vrede blijven". Mevrouw Goering getuigde in de zaak Paul Koerner, een voormalige Duitse diplomatieke ambtenaar. E SEPTEMBER VERGADERING VAN UNC MIDDEL TEGEN KINDERVERLAMMING? Geleerden van de ColumHaUui versitelt hebben bekendheid gegeven aan wat zij noemen een „sensatio nele ontdekking" in de strijd tegen kinderverlamming. Een geneesmid del van de zwavelgroep, waarmede zij op dieren hebben geëxperimen teerd, zou gunstig tegen de ziekte hebben gewerkt. Dr. Beel naar Indonesië Bij Kon. Besluit van 28 Aug. j.1. is met ingang van 7 Sept. benoemd tot gedelegeerde van het Opperbestuur in Indonesië Dr L. J. M. Beel, oud minister—president. Op verzoek der regering zal Dr Beel zich reeds op 9 September naar Indonesië begeven Ofschoon het Kon. Besluit daarom trent geen nadere aanduiding bevat, ligt het, naar wij vernemen, in de bedoeling, dat deze benoeming slechts van beperkte tijdsduur zal zijn. Dr. Benesj overleden De voormalige president van de Tsjecho Slowaakse republiek, Dr Eduard Benesj, is gistermiddag over leden. Benesj stierf om 8.15 uur plaatse lijke tijd in zijn landhuis te Sezimovo Usti. Zodra het doodsbericht de presi dent der republiek, Gottwald, be reikte, riep deze het kabinet bijeen. De regering zal vermoedelijk be slissen, dat er een staatsbegrafenis te Praag zal plaats hebben. Naar Reuter verneemt, zal de be grafenis zelf buiten Praag plaats heb ben. Benesj heeft enige tijd geleden de wens geuit, dat hij naast zijn le raar en voorganger Thomas Masa— ryk in het dorpje Lany bijgezet wil worden. Vliegend fort in Schelde neergestort Gistermiddag even na drie uur is in de Schelde, tussen Vlissingen en Rithem, een viermotorige bommenwer per van de Amerikaanse luchtmacht met 11 leden van de bemanning aan boord neergestort. De Amerikanen ver lieten per parachute het toestel, waar, bij twee van hen bij Borssele behou den op de vaste wal kwamen. De iotêf?«gen kwamen in het water terecht en van alle kanten gingen boten en bootjes op zoek naar eventuele over levenden. Reeds spoedig kon men melden, dat in totaal 9 man behouden waren. Voor het super-vliegend,fort neer stortte had het door het springen van een cilynder van de motor reeds ruim een half uur in moeilijkheden verkeerd. Er was brand uitgebroken, doch men slaagde erin de vlammen te doven. Eerst werden noodseinen uit gezonden en daarna meldde men, dat de bemanning per parachute het toe stel zou verlaten. Na vrij lang zoeken Is de tiende Amerikaan zwaar gewond uit het wa, ter opgevist. Men kon hem niet iden tificeren, want ook de commandant van het toestel, Lt. Thornton, werd niet bij hem toegelaten. Het elfde lid van de bemanning is later ook behouden aan wal ge bracht. Vier uur na het bericht van het verongelukken van een Ameri kaans superfort in de Schelde werd medegedeeld, dat een Superfort waar schijnlijk in de buurt van Luebeck rondvloog zonder bemanning. De be manning zou namelijk, na het consta teren van motorsto'ing, per parachute bet toestel verlaten hebben. Een piloot van de Scandinavische luchtvaartmaatschappij meldde later, dat hij om 17.45 uur de grote bommenwerper stmuloos had zien voortjagen tussen Bremen en Osna- brueck. Veronderstellingen, dat dit Super fort identiek zou zijn met de machine welke enige uren tevoren boven de Schélde door de bemanning verlaten was, werden onaanvaardbaar genoemd MERKWAARDIGE TWEELING Mevrouw Henri Dumont uit Dinant heeft met een tijdsverschil van 30 uur twee kinderen ter wereld ge bracht. Het eerste kind, een jongen van 9 pond werd om 18 uur gebo ren, terwijl net tweede, een jongen van 7 pond, de volgende dag te mid dernacht het levenslicht aanschouw - de. Het geval is des te zonderlinger omdat het eerste.kind te Dinant, het tweede te Namen verd geboren. Blad doet onthullingen over wapen opium- en goudsmokkel De „Singapore Free Press" heeft medegedeeld, dat een geheim Indone sisch hoofdkwartier voor het regelen van de uitvoer van opium, goud en andere producten uit de Republiek kort geleden verplaatst is van Singa pore naar Bangkok. De opbrengst van deze handel werd gebruikt om wa pens, machinerieën en ander mate riaal voor de Republiek te verkrijgen aldus het blad. Deze organisatie zou voor een bedrag van meer dan twin tig millioen straitsdollars aan goe deren via Manilla en Singapore heb ben uitgevoerd. Drie leden van de organisatie wer den vorig jaar gevangengenomen we gens spionnage voor de republiek. Zij hadden geheime documenten van het bureau van de toenmalige bijzondere commissaris in Zuid-Oost-Azië, Lord Killearn, weggenomen. Schuman toch niet geslaagd Robert Schuman, de katholieke oud minister, die met instemming van de Franse Assemblee, de taak op zich had genomen een nieuwe regering te vormen, heeft presidert Vincent Auriol meegedeeld, dat bij niet heeft kunnen slagen, Robert Lecourt, lid van de M.R.P., die minister van justitie was in het kabinet van André Marie, heeft het semi-officieel verzoek van president Auriol een regering te vormen, van de hand gewezen. Naar werd vernomen zou Auriol thans een radicaal, waarschijnlijk Ma rie, ontbieden voor overleg. Een Belgische visser heeft voor de Belgische kust nabij Westende een haai waargenomen, die een lengte van 10 meter had. De autoriteiten zijn van dit feit op de hoogte ge bracht. EEN GOEDE GREEP Een Amsterdammer wachtte dezer dagen op lijn 5, toen hij iets in z'n achterzak voelde friemelen. Hij greep, kreeg een hand te pakken en hield stevig vast, terwijl z'n al ge rolde portemonnaie op de straat rol de. Aan de hand bleek achteraf een berucht internationaal zakkenroller vast te zitten, die o.m. drie lapjes stof afkemstig van de jassen van vroegere slachtoffers bij zich droeg. Een portefeuille, een portemon naie, een gouden horloge en talrijke andere voorwerpen werden de buit van de politie. Koningin dankt de hoofdstad H. M. Koningin Wilhelmina heeft de volgende brief aan burgemeester d' Ailly van Amsterdam gezonden: Mijnheer de burgemeester. Nu ik mijn gouden jubileum en de laatste dagen mijner regering in de hoofdstad des rijks heb doorgebracht, gevoel ik mij gedrongen de gehele bevolking van Amsterdam te danken voor de overstelpende hartelijkheid, die mij allerwegen is betoond. Ik breng mijn bijzondere dank aan liet comité „Kroningsstad" met allen, die tot de herdenkingsfeesten hebben medegewerkt voor het grootse, dat zij hebben tot stand gebracht en dat door mij zozeer is gcivaardeerd. w. g. Wilhelmina. NICOTINEVRIJE TABAK ZONDER BON Met ingang van 4 September 1948 mag gedenicotiniseerde tabak, kerftabak, waaraan de nicotine ge heel of bijna geheel is onttrokken, 'bonvrij worden verkocht. Op de ver pakking moet vermeld sta.n „gedeni cotiniseerde tabak bonvrij." 300 DODEN BIJ TREINONTSPORING IN CHINA De Exprestrein, die van Canton naar Kauloen rijdt, is in de nabij - heid van Honkong ontspoord, waar bij meer dan driehonderd dodelijke ongelukken zouden zijn voorgeko men. De trein vervoerde meer dan dui zen(] passagiers. Het bericht van de Free Press zegt, dat de autoriteiten te Singapore ver scheidenehoofdagenten hebben gear.. resteerd. Het blad schrijft voorts, dat de In donesiërs overgingen tot smokkelen van goud en opium, nadat de Neder landers de uitvoer van producten uit de Republiek blokkeerden. Het smok kelen van een betrekkelijk kleine hoeveelheid opium en goud leverde reeds hoge winsten op. SUIKER EN JAM WELDRA VRIJ? De „Volkskrant" weet te melden, dat het niet uitgesloten is, dat be gin November de suiker, en daarmee de versnaperingen en de jam van de bon zullen gaan. WIJZIGING FEESTPROGRAMMA Bij de sportdemonstraties, die a,s. Maandag op het Sportpark gehouden zullen worden staat in het program ma 's ochtends om 10 uur de dames handbalwedstrijd A.V.A.Foresters vermeld. Hiervoor in de plaats zal echter gespeeld gorden de heren— handbalwedstrijd A.V.A.Tonegido. De Alkmaarse heren komen met een behoorlijk sterk elftal uit tegen hun oude concurrenten uit Wieringen. Het belooft dan ook een zeer span nende wedstrijd te worden. Wij kun nen hierbij tevens nog mededelen, dat A.V.A. van plan is dit jaar naast de 2 dameselftallen ook met twee herenelftallen in de competitie uit te komen. Hiervoor zijn echter nog en kele heren nodig Zij, die zich hier voor interessereu, kunnen zich op de trainingsavond (Dinsdag) op het Sportpark opgeven. En degenen, die nog nooit een handbalwedstrijd heb ben gezien, kunnen wij aanraden, om Maandagochtend vooral bovmgenoem de wedstrijd niet te missen. Toont Uw belangstelling voor dit spel, Jeugd toonde slechte zijde De volksspelen en het Stadsspel zijn niet doorgegaan, en dat is, vol gens het Oranjecomité, enkel le wijten aan het gebrek aan belang stelling van de jeugd. Het schijnt in derdaad, dat men liever langs de straten loopt, dan mee te werken aan zo uitstekend jorbereide feesten als de volksspelen en het Stadsspel toch waren. Er is hierdoor een zeer aantrekkelijk deel van de Jubileum feesten vervallen, en dat is zeer te betreuren. De jeugd heeft hier wel een van haar slechtste zijden ge toond. PAARD DOOR EEN RUIT Gisteren reed er een met een paard bespannen wagen door de Konings straat. Toen van de wagen een olie vat afviel, schrok het dier, maakte een zijsprong en verbrijzelde een spiegelruit. onze kleine tovenaar V.. v, ■S'dft f

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1