Ikmaaidei' flirt Koningin Juliana troonopvolgster van Prï nscc Wilhelmina 5e JAARGANG No: 1325 N.-HOLLANDSE PERS 1945 DINSDAG 7 SEPTEMBER 1948 Voortaan regeert over Nederland: Een laaiend enthousiasme voor de oude en de nieuwe Koningin Om drie minuten over half twaalf deed Wilhelmina Zaterdag afstand van de troon Reeds in de nacht stroomden de mensen de Dam op Proclamatie v n koningin Juliana tot harr volk Uit*, voor de Stichting De VrUe Alkmaar der. Abonnementsprijs 3.45 per kwar taa bU vooruitbetal ing Advertenties 14 ct p. m.m., familieberlcl ten 18 cent. Verdere tarieven op aanvr? ge Verantw. redacteuri J v. Zoonen -Bureau. Ridderstraat hoek Oudegracht Tel K 2200-3971 Juliana tot haar Moeder: „Wij kunnen één ding voor U doen Met ongeduld verbeidde een duizendkoppige menigte Zaterdag tegen het middaguur op de Dam het ogenblik, waarop Koning.n Juliana en ''rinse* Wilheliirna ja. want achter ges!"! en deuren en vensters vond daar in het paleis de troonsafstand plaats en met de ondertekening van de acte van abdicatie, die precies om 11 uur, 33 minuten en 20 seconden geschiedde, droeg H.M. Wilhelmina, voortaan Prinses der Nederlanden, het Koninklijk gezag over aan haar dochter, voortaan Koningin Juliana. Voortaan moge dit voortaan voor beiden, Moeder en Dochter, worden: vele. vele jaren. Wilhelmina: „Leve tfnze koningin" Er ging een schok door de menigte op de Dam, toen even voor twaalf het carillon zijn gebruikelijke uur-melodie begon te spelen Even kwam er be weging in de deuren van het balcon en alle halzen rekten zich, maar het grote moment was nog niet gekomen. Maar toen de laatste slag van twaalf over het nu zwijgende ple' had ge galmd, weken de grote balcondeuren uiteen en betraden prinses Wilhelmi na en koningin Juliana het balcon. Bij hen was Prins Bernard. in zijn uniform van viceadmirar Prinses Wilhelmina sprak en mm kon een sneld ho-en vallen, de volg"! de redevoering uit: ..Ik stel er prijs op u zeir mede *e delen, dat ik zojuist mijn troonsaf «tand heb getekend, ten behoeve van nïljn dochter koningin Juliana. IV v V „Hen voor 'iet vertrouwen da< gil mij vijftig jaren lang gegeven hebt. ik dank u allen voor de toegenegen heid en de warmte, waarmede gij mij steeds hebt omringd. Met vertrouwen zie ik uw toekomst tegenzet onder de zorgende leiding van mijn innig geliefd kind. God zU met o en de koningin. Ik acht mij gelukkig met u allen te kunnen uitroepen: „Leve onze ko ningin". Deze woorden waren het sein tot 'n donderende ovatie Prinses Wilhelmi na trad op haar dochter toe, omhels, de en kuste haar. Voor velen op het Damplein was dit moment te machtig er vloeiden rijkeli.ik veel tranen van ontroering .Toen trad koningin Ju liana naar voren en haar eerste rede voering voor haar volk luidde aldus: Ik dank u. lieve moeder, dat gij mij op deze wijze hebt ingeleid. Ik voel het als een groot leed. dat we nw wijsheid en IJw ervaring en bovenal uzelf voortaan zullen moeten missen als onze koningin. Hoe moeilijk het «ok zal zijn hier aan te moeten wennen, ik weel dat allen u van harte hun beste wensen meegeven voor deze levensperiode, waarin ge als prinses Wilhelmina on der ons zult verkeren. Maar wij kunnen één ding voor u doen: de ideeën, waarvoor gij pal hebt gestaan, blijven nastreven en verwer fcclijken. Ik doe in het bijzonder een beroep op de jeugd, om te trachten zulk een toekomst voor ons allen te vormen, dat daarin de .hoogs* waarden in ere worden gehouden, waarvoor zo velen van de besten hun leven hebben ge_ geven. Voor,s d«e ik voor mezelf een be-' roep op uw aller vertrouwen, datzelf de vertrouwen, waarmee gij mü in de vijf maanden, waarin ik als regen es voor mijn moeder waarnam, tegemoet gekomen zjjt. Tezamen gaan wij moedig voor waarts. Leve bet vaderland! Deze roep werd Joor de duizenden overgenomen zij ging over in het Wilhelmus en donderende ovaties. Na nog even gedankt te hebben voor de hulde trad prinses Wilhelmina te- »ug en verliet zij het balcon. Plotse ling ,juppol'*n toen de vier kleine prinsesjes in leuke rode jurkjes met grote witte strikken in het haar het balcon op. Ook Prins Bernhard trad naar voren. Koningin Juliana nam de kleine Marijke op haar arm en Mar. grietje, die kennelijk niets kon zien, omdat zij nog te klein is om over de fleurige versiering van het balcon heen te kijken, klauterde vrolijk wui vend op een verhoging. Het publiek was bijna niet meer te houden. Ovatie na ovatie galmde over het plein. Tocht van de gouden koets een sprookje De pracht en praal, die gisteroch tend de eedsaflegging en inhuldiging van koningin Juliana in de Nieuwe Kerk had omgeven, waren 's middags getransformeerd in een stoet, die eén gerrouwe verwezenlijking was van wat de kinderfantasie zich voortovert bij het luisteren naar sprookjes. Deze „tocht van de gouden koets" behoefde geen zon maar hij kreeg haar evengoed. Maar van hoe verbijsterende schoon heid de wemeling van kleurige -os- tuums en schitterende gewaden ook was, koningin Juliana met haar gezin in de gouden koets bleef het middel punt der overgrote belangstelling. PP!! pff Niet alleen in Amsterdam Niet alleen Amsterdam, neen, elke stad, elk dorp, elk gehucht heeft gefeest ter ere van de „oude" en „nieuwe" koningin. Heel ons land heeft zijn aanhankelijkheid aan het Huis van Oranje daarmee tot uitdrukking ge bracht en dit feestvertoon was een machtige manifesfa tie van eenheid en verbon denheid. Maar het middel punt van de feesten was toch Amsterdam en het middel punt van Amsterdam de Dam. Daar klopte, neen juichte het hart van Neder land en millioenen landge. noten, hier en ver over de zeeën, hebben bij hun radio naar deze juichende harte- klop geluisterd aandachtig misschien als nooit "tevoren om met de geest zo dicht mo genlijk te zijn bij het histo risch gebeuren Plechtigheid der inhuldiging Hoolse pracht en praal als van eeuwen her (Van een eigen verslaggever) De avond voor de inhuldiging van koningin Juliana waren er op de Dam voor het Koninklijk Paleis temidden der feestvierders een aantal vreemde figuren te aanschouwen. Zij zaten op lage stoeltjes in dekens gewikkeld. Sommigen hadden zelfs een primus bij zich en zetten thee, alsof zij thuis waren Het bleek geen familietafe reeltje van lieflijke aard te zijn. maar mensen, die vastbesloten waren een goede plaats bij de plechtigheden te veroveren. Hun bemoeiingen slaagden ondanks het wachten van twaalf en meer uren maar gedeeltelijk; Om vier uur in de ochtend verscheen de poli tie, die de trouwe wachtenden, waar van velen een dutje trachtten te doen. zeker een dertig meter achterwaarts opstelden De ruimte vooraan werd gereserveerd voor fotografen, pers ep genodigden Een harde beslissing vooi wachtende wakkeren, maar het ging nu eenmaal niet anders, omdat de een voudigc.verslagever-van-vandaag func tionneert als de ogen van Nederland. Middels, wat hij ziet immers, verne men millioe-»en krantenlezers. hce zich de plechtigheden voltrokken Uren te voren was op deze 6e Sep tember alles al in gereedheid voor de grote gebeurtenis. Een fraaie diepro de loper was gespreid van het Paleis naar de Nieuwe kerk, een afstand van ongeveer vijftig meter Boven die lo per welfde zich een pergola, een soort prieel van een netachtige stof versierd met de koninklijke kleuren. Deze weg zouden alle genodigden gaan èn de in te huldigen vorstin. Het Damplein en omstreken, het is bijna onnodig te zeggen, zag zwart van de duizenden ongeduldige wach ters. die het uur verbeidden, dat de plechtigheid een aanvang zou nemen de daken hadden velen een uit stekende plaats verworven. Inmiddels had voor het Paleis de erewacht, be staande uit adelborsien en kadetten, zijn plaats betrokken. Droevig was het, dat één der kadetten. blijkbaar door de te grote vermoe'enis en de span ning van de grote eer. in onmacht viel. Welk een pracht en praal heeft zich in anderhalf uur onder die per gola door bewogen! Weliswaar waren de Staten-generaal en de ministerraad eenvoudig in het zwart, dus sober ge kleed wat echter aan deze waardig heid van deze hoge college in het geheel der plechtigheid genszins af breuk deed. Als eersten begaven zij zich naar <!e kerk Na geruime tijd gevolgd door de vorstelijke gasten, die allen in schitterende gewaden voort schreden. Opvallend was het. hoe de dochter van de Engelse koning, prin ses Margaret Rosé, werd toegejuicht. Haar schoonheid, sterk geaccentueerd door de witte lange japon, had op slag het hart van het publiek gestolen Het donkere haar eenvoudig opgemaakt, contrasteerde allerliefst met haar kle dij. Saffierblauwe japon Geheel stil werd het op de Dam. toen tenslotte de koninklijke stoet zich op weg begaf. Getroffen door dit plecht» ee ogenblik, zweeg een ieder en men kon een speld horen vallen. Slechts van verre kwam vaag wat stadslawaai overgewaaid Voorop schreden herauten in zever» tiende.eeuwse costuums, vervaardigd naar portretten van de schilders Titi- aan en Holbein Hoe fier stonden hen de blauwe baretten, hoe smaakvol wa ren hun bl uw» mei geel afgezette mantels en hun gele broeken Hoe- „Onze vreugde vermengd met diepe weemoed om allen, die zijn heengegaan" Bü de aanvaarding van het koninklijk gezag heeft koningin Juliana de volgende, tot haar volk gerichte, proclamatie uitgesproken: Wü Juliana, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Naussau, enz., enz., enz. AAN LAND- EN RIJKSGENOTEN, Nu ik heden het koningschap heb aanvaard wil ik enige woorden tot u richten. Allereerst een woord van grote dankbaarheid. Van mijn vroegste jeugd af hebt gij mij omgeven met uw genegenheid. Uit alle delen van het ryh, uit alle kringen der maatschappij, van oud en jong, ontving ik steeds ont roerende blijken van gehechtheid. Nu ik gereed sta mijn nieuwe taak te aanvaarden, gevoel ik sterk hoe grote steun die genegenheid voor mij is Na een regering van vijftig jaren, legt mijn Moeder haar taak neer. Haar regeringsperiode, eerst staande in het teken van vreedzame vooruitgang op bijna ieder gebied, omvatte twee wereldoorlogen met een zware economische crisis daartussen. Op een leeftijd, dat de meeste mensen aan rust gaan denken, is koningin Wilheln^ina de bezielende leidster geweest in de strijd tegen meedogenloze vijanden, die met grote overmacht ons land en Indonesië hadden overweldigd. Overeenkomstig haar eigen wens gaat zij thans als prinses Wilhelmina der Nederlanden in ons midden haar welverdiende rust genieten. Wij kun nen haar nooit genoeg danken voor wat zij deed. LANDGENOTEN, Hoewel de tijd. waarin ik de regering aanvaard, vol is van moeilijkheden en dreigende verwikkelingen, is er toch reder tot vreugde, omdat ons land, ondanks verwoesting en verarming, innerlijk sterk genoeg bleek om zich met behulp van onze bondgenoten spoedig te herstellen. Deze vreugde is echter vermengd met diepe weemoed om allen, die zijn heengegaan en warm medegevoel met hen. die achterbleven, of wier have en goed vernietigd werd. Het leed aan ons volk in oorlog en bezetting aangedaan zullen wij niet licht vergeten. Begrijpelijk en gerechtvaardigd zijn de daaruit ook tegen bepaalde Nederlanders voorspruitende gevoelens. Wij moeten er ons echter rekenschap van geven dat ook zij te eniger tijd weer in onze gemeenschap móeten Worden opgenomen. VOLKEN VAN INDONESÏë, Tot u heeft mijn moeder in donkere dagen lichtende woorden grsor^ken, die voor u en Nederland een groots werkplan ontvouwden, opdat gij in Ne derland in vrywillig samengaan een gelijkwaardige en eervolle plaa-s zou den innemen in de rij der volkeren. Ik vertrouw dat onder mijn regering de nieuwe verhouding eer harmo nische vorm zal vinden, welke aansluit bij wat leeft en groeit in uw m>dden VOLKEN VAN SURINAME EN VAN DE NEDERLANDSE ANTI' Vrijheid, gelijkwaardigheid en zelfstandigheid zullen in het nieuwe Ko ninkrijk uw onvervreembaar erfdeel zijn. In het vertrouwen, dat ik zal mogen rekenen op uw aller steun, op welke trap der ambtelijke ladder en in welke maatschappelijke werkkring gij ook arbeidt, én met de bede, dat God mij moge sterken, aanvaard ik de regering. Lasten en bevelen, dat deze proclamatie in de staatscourant en het staatsblad opgenomen en ter plaatse, waar zulks gebruikelijk is, aange plakt zal worden. Amsterdam, 4 September 1948. JULIANA Door de ministers van ons kabinet was deze proclamatie mede-ondertekend. IA- Gouden Koels, het sprookje, dal Maandagmiddag voor duizenden en nog eens duizenden werkelijkheid weed. Een verbijsterende schoonheid van kleurige gewaden en schitterende costuums. Koningin Juliana en haar gezin, bleef echter het middelpunt van de belangstelling. veel kleuriger toch waren de mannen in die tijd gekleed dan in onze ratio nalistische, moderne 20e eeuw, of zou den wij wellicht nog eens een New Look voor mannen in de geest van deze klederdracht kunnen verwachten? Rechtop schreed koningin Juliana voort, zeer langzaam bleek en km nelijk ontroerd door de hoogheid van dit ogenblik. Zij droeg een saffier blauw gewaad, ontworpen door de jeugdige 19-jarige Zwitser Erwin Dol- der. Deze handgeweven zijden japon met lange sleep is wel klassiek van lijn te noemen. Daarover droeg zij de nobele koningsmantel, waarvan de slippen door enkele adjudanten wer den vastgehouden. Rijk was de ko ningin met juwelen getooid. Het hoofd werd door een kapje van edelstenen gedekt. In de kerk In de nieuwe Kerk, zo vertellen ons de ANP verslaggevers verder, hadden de eerste genodigden reeds voor half ne gen hun plaatsen ingenomen. Lang zaam stroomde de kerk vol met uit verkorenen. Het goud van de Uitmonsteringen, de edele metalen en edelstenen van de onderscheidingstekenen, de lichte to nen van de toiletten namen in schit tering toe. toen de 34 lampene die tus sen de vlaggendoeken omlaag hingen, werden onstoken. Voorafgegaan door enige kamerhe ren, begeleid door hun gevolg schre den de vorstelijke gasten in uniformen en toiletten» die in schoonheid alle reeds aanwezige gewaden overtroffen, naar hun plaatsen rechts ter zijde van het platvorm. Aan het hoofd van de stoet der vorstelijke gasten schreed koningin Elisabeth van België. Na haar volgden de kroonprinselij ke paren van Zweden en Noorwegen, het prinselijk paar van Denemarken, prinses Margaret Rose, en prins Geor- ge van Griekenland, de erfgroothertog van Luxemburg en prins Aschwin Toen deze greep gezeter was ging er een eerste ontroering door het kerkge bouw bij het binnenkomen van prinses Wilhelmina, die met prinses Armgard achter de kleine prinsesjes Beatrix en Irene over de wijnrode lopers zich naar de voor haar gereserveerde vier zetels begaven. Het eerste kanonschot van het ere saluut voor de koningin klonk door de openstaande deuren ,naar binnen. De Amsterdamse klokken beierden, de menigte op het Damplein zong het volkslied. Alle aanwezigen staan op en richten de ogen op de ingang. Even na elf is het indrukwekkend ogenblik gekomen: Weinigen bleven hun ontroering mees ter bij het binnenkomen van koningin Juliana in haar onbeschrijfelijk fraaie japon, waartegen de sierraden zich met schittering aftekenen en die om hangen was met de roodfluwelen ko ningsmantel. Enige ogenblikken li-ter sprak ko ningin Juliana een rede uit, gericht tot de leden van de Staten-generaal, die wij elders in dit nummer afdruk ken.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1