0e C ItunaatiJer N. HOLLANDSE PERS 1945 „Ongeregeldheden beslist niet nuttig voor besprekingen" Sinl Pancras krijgt een nieuwe ontvanger 5e JAARGANG No: 1328 ONTSPANNING Er wordt meermalen beweerd, dat de mensheid eerder achter- dan voor uit gaat. Men klaagt over verwilde- ring, over toenemende misdadigheid, over de losbandige jeugd, kortom men is dikwijls zeer somber gestemd. Dan halen de ouderen de schouders op en plegen te beweren, dat het in hun tijd toch zo veel anders enbeter was. Nu we in deze jubileumdagen ons de tijd eens gunnen om achterom te zien, stellen we ons de vraag: Is dat werkelijk zo? Waren die voorouders van ons zo veel beter? En als dat zo is hoe besteedden ze hun vrije tijd dan? Het antwoord op deze vraag luidt voor de ouderen nu juist niet zo bij zonder bevredigend. De doorsnee mens kende in feite geen vrije tijd De arbeiders hadden ongekend lang2 werkdagen, die ze in sombere werk plaatsen, fabrieken of op het land moesten doorbrengen. De middenstand ploeterde van *s morgens vroeg tot 's avonds laat. Win. kelsluiting was iets onbekends. Slechts de weinige beter gesitueerden kenden vrije tijd. Toch had ook de werkende klasse natuurlijk zijn momenten van ont spanning. Er waren dagen waarop niet gewerkt werd En er waren zelfs avonden, waarop de boog niet altijd gespannen was Wat" deden die voor ouders van ons dan? Wat deed die jeugd dan? Wie zich daarvan een juiste voorstelling wil vormen, doet goed eens een vergelij king te maken tussen het alcohol- en biergebruik van vijftig jaar terug en nu. En dan moet men er rekening mee houden, dat de mensen van vijftig jaar terug geen of weinig vrije tijd hadden en dus niet zo in de gelegen heid waren om de bloemetjes eens buiten te zetten. Dan moet men er ook rekening mee houden, dat^de lo nen toen. zelfs in verhouding me> de lage prijzen, van die aard waren, dat er letterlijk altijd door armoede heer ste in de gezinnen van de werkende stand. Welnu, die voorouders van ons. de Jeugd v°°ral geh-ulkte ongeveer vier maal zoveel alcohol als in het afge lopen jaar door ons werd geconsu. meerd. De ontspanning bestond in drinken, drinken en nog eens drin- ke. Het leven was volkomen uitzicht loos en de ontspanning werd alleen in de vergetelheid gezocht- Vergetel heid die door de drank werd verkre gen Wie ziet, hoe de jeugd van te genwoordig de vrije tijd doorbrengt, wie ziet. hoe de vacantie duizenden naar buiten doet stromen, zonder een druppel alcohol te gebruiken, wie telkens weer de jeugd ziet deelnemen aan tal van takken van sport, wie het werk der jeugdbeweging aanschouwt, in al zijn geledingen, zal moeilijk kun nen volhouden, dat het in die goede oude tijd zoveel beter was. Nog steeds zijn er uitwassen. Het is inderdaad wel eens moeilijk de jeugd in toom te houden. Kan het anders in een ver wilderde wereld? Wanneer we echter om ons heen zien, behoeven we niet te wanhopen. Want de jeugd leert de ontspanning te gebruiken. Op een an dere wijzen dan vijftig jaar geleden het geval was. v. Z. LONDEN ERKENT TEL AVIV NIET Het Engelse ministerie van Buiten landse Zaken heeft het bericht van de Löndense correspondent van de „New York Star" over een spoedige erken ning door Engeland van de staat Is raël tegengesproken VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1948 Cltf. voor de Stichtinf De Vrfle Alkmaar, der. Abonnementsprijs 8.46 per kwartaal bfl vooruitbetaling. Advertenties 14 ct p. m.m,, famUleberiol iten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Marshal/ waarschuwt de Russen in Berlijn „Vastberaden weerstand'' moet worden geboden George Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft verklaard, „dat de huidige on geregeldheden te Berlijn ten doel heb- l>en een door de communisten be heerst bestuur in die stad te vestigen" Hieraan moest vastberaden weerstand worden geboden. Marshall herhaalde zün verklaring d-a „Amerika niet onder pressie zal onderhandelen". De recente gebeurtenissen te Berlijn toonden, dat de S.E.D. „methoden toepast, welke door de communisti sche groepen worden gebruikt om de regering omver te werpen op on democratische wijze en daarvoor in de plaats een regering te vormen, waar in de communisten de overhand heb ben". „Wij hadden gehoopt en verzocht, dat de besprekingen der vier militaire gouverneurs in rust en vrede zouden plaats vinden. Het tegendeel is het ge val", aldus Marshall, die er de nadruk op legde dat de gebeurtenissen „be slist niet nuttig waren voor de be sprekingen. De „huidige ongeregeldheden", waar over Marshall spr^k, zijn de tweede bestorming door leden van de S.E.D. van het Berlijnse gemeentehuis en de gevolgen er van. Politiefunctionnaris- sen uit de Westelijke sectoren kregen opdracht zich naar bet gpmeentehuis te begeven, maar zij werden „bele gerd" door de politiecollega's uit de Sovjet-zóne. Onder de belegerden waren ook Franse; Brits een Ameri kaanse verbindingsofficieren. Tenslot te kregen zij vrijgeleide maar toen ze het gebouw verlieten, werden 18 Duitse politiemannen gearresteerd. Howley bij Kofikof Een onderhoud van de Amerikaanse commandant Howley met zijn Russi sche collega Kotikof volgde. Howley profestee- "e tegen het in cident, maar zijn protest is afgewe zen Generaal Kotikof sprak zijn verwon dering er over uit, dat de Amerikaan se autoriteiten in Berlijn hadden ge tracht het gemeentebestuur in be scherming te nemen, dat zo zeide hij. „zich onmachtig getoond had ora de billijke eisen van Berlijners in te wil ligen". De Franse autoriteiten, die de Rus- se" verzochten, hij de politiecomVnan- Don derdag zijn er bij de Branden burger Tor massale anti-Sovjet de monstraties gehouden door een kwart millioen Berlijners uit de Westelijke sectoren. Er ontstond een schietpartij, nadat demonstranten de Sovjetvlag van het hek van de Brandenburger lor hadden neergehaald. Twee Sovjet soldaten (of, volgens sommige berichj ten Duitse politie-mannen uit de Oos telijke sector) openden vanuit hun jeep het vuur op de menigte; Er zouden vier gewonden in een zieken huis in de W. zóne zijn opgenomen en er zijn een onbekend aantal slacht offers naar ziekenhuizen in de Oos telijke sector gebracht. Een 16-jarige jongen en een oudere man, die door de longen geschoten was, zijn over leden. De verschillende autoriteiten die de demonstranten toespraken, protesteer den fel tegen „de terreur, die de Sov jets middels de S.E.D. uitoefenden", Dr. Otto Suhr, voorzitter van de Ber lijnse gemeenteraad, kondigde nieuwe verkiezingen aan voor Berlijn „om de wereld te laten zien, hoe Berlijn denkt". De S.E.D. heeft nu een tegendemon- stratie aangekondigd voor Zondag middag, in de Lustgarten. danten in hun sector te interveniëren, kregen eveneens een weigerend ant woord. Ondertussen heeft de Berlijnse ge meenteraad ergens in de Westelijke sector zonder de S.E.D. ver gaderd. Ze protesteerde krachtig te gen de arrestaties. De S.E.D. betwist nu de geldigheid van dit protest en verlangt, dat de raad weer op het stadhuis bijeen zal komen „om er wettelijke beslissingen te kunnen ne- Bonnenlijst eenmaal per 14 dagen Voortaan zal eenmaal per veertien dagen een bonnenlijst gepubliceerd worden. Dit houdt In, dat'de brood bonnen weer voor een tijdvak van 14 dagen tegelijk worden aangewezen. Dc bonnen voor tabak zullen voor lopig nog op de oude wijze worden bekend gemaakt, dus telkens op de Donderdag, volgende op het verschij nen van de bonnenlijst. "SEH^ZONNKCH'jM^ VRIJ WARM WEER. Enkele overdrijvende wolkenbanken maar di'oog en over het algemeen zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit Zuid-Oostelijke richtingen. Onge veer dezelfde temperatuur. Verantw. redacteuri J. v. Zoonen - Bureau. Ridderstraat boek OudegrachtTel. K 2200-3971 Binnenkort worden er nieuwe woningen gebouwd H.M. de Koningin heeft Woensdag in gezelschap van Haar drie oudste dochtertjes, de Kroonprinses Marthaen Kroonprins Olav van Noorwegen en Erf-Groothertog Jan van Luxemburg met de „Piet Hein" een bezoek gebracht aan het eiland Marken, Direct na de aankomst te Marken: v.l.n.r. de Prinsesjes Irene, Margriet en Beatrix, Koningin Juliana, de burgemeester van Marken Mr C. P. van Reeuwljb. Achter hen Kroonprinses Martha, Kroonprins Olav en Erf. Groothertog Jan. Gisteren-avond te half acht kwam de voltallige Raad van St. Pancras onder voorzitterschap van burge meester Kroonenburg bijeen. In een korte vergadering (even over half negen kon de vaorzitte, voor de laatste maal die avond zijn hamer laten vallen) werd een beknopte maar belangrijke agenda vlot afge werkt. Na opening en lezing der notulen kon de burgemeester de verheugende mededeling doen, dat men binnenkort zou beginnen aan de bouw van één dubbel huis aan de Vijzellaan van de geprojecteer de plannen. Het werk is reeds ge gund. NIEUWE ONTVANGER Nadat men besloten had, de Land en Tuinbouw-commissie voor de op 22 September te Alkmaar te houden ten tocotareHmg een subsidie van- f 25. te Verlenen, ging men over tot het DOUANE-AMBTENAAR NEERGESCHOTEN Een douane-ambtenaar uit Gronau, de 40 jarige Duitser E. B. die ge schorst was uit de dienst wegens zijn vroegere lidmaatschap van de NSDAP doch over veertien dagen weer in functie zou komen, gaf geen gehoor op het bevel „halt", waarop hij werd neergeschoten. De man laat 'n vrouw en drie kinderen achter. lenesj naar laatste rustplaats Het stoffelijk overschot van dr. Ed. Benesj is thans van Praag overge bracht naar het landgoed van de ge wezen president bij Sezimovo Usti, om daar t« worden begraven. In de wintertuin van de villa staat het daar opgebaard, om de belang stellenden nog een laatste gelegenheid te geven een groet te brengen. belangrijkste punt van de avond: het benoemen van een nieuwe gemeente ontvanger. Zoals men weet, is de vo rige ontvanger, de heer Van Zuylen, die deze gemeente en die van Lange- diik van 11 Maart 1940 af trouw had gediend, plotseling overleden. De bur gemeester wees er op, dat de heer Van Zuylen een zeer accuraat man was, die op een volkomen betrouw bare wijze e zaken steeds precieus had behartigd. „Zo'n Ontvanger krijgen we niet gauw weer", was het algemeen oor. deel. Het is voor de gemeente een ver lies, dat niet gauw is goed te maken. Maar thans moet er c. - nieuwe ko men. Het heeft burgemeester en wet houders de beste oplossing geleken, niet weer samen met Langedijk een Ontvanger te benoemen, maar deze betrekking te combineren met die oevsno ambtenaar -ter-:Secretarie De ingediende lijst gaf dan ook als eerste te zien de reeds als eerste ambtenaar ter Secretarie werkzame heer T. W. Bos van Oudorp. Als num mer twee stond de heer C. J Schou ten te Bergen. Na enige discussie over'het nut van een dergelijke combinatie (het Raads lid J. Kloosterboer had liever een al gemene oproep in de plaatselijke bla den gezien) ging de Raad over tot schriftelijke stemming. Het resultaat was, dat de heer Bos zes stemmen op zich verenigde, terwijl één blanco biljet werd ingeleverd. De heer Bos werd derhalve als benoemd verklaard cn binnengeroepen. Na een korte toe spraak van de burgemeester legde hij de eed van zuivering en de eed van ontvanger af. Na deze sobere plechtig heid zat men enige tijd gezellig bij een, om tegen half negen zonder dis cussie (je pensioenregeling inzake de weduwe van de heer Van Zuylen te aanvaarden. Na de sluiting ging de Raad in co mité. Franse regeringscrises Queuille zet door Queuille heeft besloten te trachten een Frans kabinet te vormen. In par lementaire kringen gelooft men, dat hij zich reeds verzekerd heeft van meer dan de noodzakelijke 311 stem men. De M.RP., de socialisten en de Democratische Unie van het Verzet (een met De Gaulle sympathiserende groep) hebben besloten om aan de regering steun te verlenen en deel te nemen. De Gaulle's R.P.F. heeft met de meest mogelijke spoed alge mene verkiezingen verlangd. Queuille zal zelf, naast zijn functie als pre mier, de portefeuille van Financiën nemen. Dc nieuwe Gouverneur van Curagao, Ir. L. A. Peters, heeft in het kamp Suffisant op Curacao onderscheidingen voor moedig gedrag gedurende de Meidagen van 1940 uitgereikt. Sgt> Maj. C. van Oosterhout ontving het Bronzen Kruis en de Res. 2 Lt.-Vlie ger J. van Riemsdijk werd onderschei den met het Vliegerskruis voor zijn onverschrokken optreden boven Ypen- burg op 10 Mei 1940. Ir. Peters speldt Lt. van Riemsdijk, die thans verkeersvlieger bjj hetWest- indisch bedrijf der K.L.M. is, de on derscheiding op dé borst. PRINSES WILHELMINA IN DEN HAAG Prinses Wilhelmina heeft staa, j>zoek gebracht aan de tentoonstelling „De- Nederlandse Vrouw 18"" 1948" 1e" Den Haag. Zij werd zoais vanze-i v\e: s. sekt' overladen met geschenken door de haar vererende vrouwen: een tafel kleed mef servetten, een beschilderde zakdoekencachet, kussens, kleedjes en wat dies meer zii. Onderscheidingen v.-io' buitenlandse gasfen H. M. Koningin Juliana heeft aan een aantal vorstelijke gasten, hoofden en leden van bijzondere missies en leden van het gevolg, dié ter bijwo ning van haar plechtige inhuldiging naar de kroningsstad zijn gekomen, hoge onderscheidingen verleend. Het Grootkruis Nederlands i'-eeuw ontvingen o.m. Prinses (Gr. Brittannië), Koningin Blisabeth (Bel gië), Prins George (Griekenland* en P. Ramadier (Frankrijk). Meer eieren na de komende winier Den Haag komt met "het verheugen de bericht, dat door een geleidelijke uitbreiding van de hoenderstapel de verwachting gewettigd is, dat in een nabije toekomst de eierenvoorziening ruimer kan zijn. Echter, nog niet de volgende herfst- en wintermaanden. Dan zullen wij het hoofdzakelijk met de voorraad koelhuiseieren moeten doen. Het is geen wonder aldus legde het officiële bericht uit dat de eierenpositie thans nog zo magertjes is. Voor de oorlog had Nederland 20 millioen kippen. Op dit ogenblik nog maar 8 millioen. VACANTIE BURGEMEESTER De burgemeester zal met verlof af wezig zijn van 10 September tot en met 3 October a.s. Gedurende dit tijd vak zal de heer.G. van Slingerland, loco-burgemeester, de portefeuille van onderwijs beheren. De gasten vertrokken Alle vorstelijke gasten, die tijdens de jubileumfeesten en de inhuldiging in het Amstel Hotel verblijf hebben gehouden verenigden zich Woensdag avond, na het ëala diner ten paleize, op een afscheidsbijeenkomst in bet Amstel Hotel. Koningin Juliana en Prins Bernhard vertoefden lange tijd in hun midden in een genoeglijk sa menzijn. Gisteren vertrokken vele der gasten: prins Axel vloog met de Scandinavien Airlines system naar Kopenhagen, het Zweedse kroonprinselijk paar ver trok met de Scandinavië_expvess naar Stockholm. Ook prinses Margarete van Denemarken reist, in tegenstel ling tot haar echtgenoot, met de trein. De graal en gravin van Athlone begaven zich naar Den Haag. zij zou den de overtocht naar Engeland mei de nachtboot maken. Prinses Margaret van Engeland is per vliegtuig naar Londen terugge keerd. Zij begaf zich rechtstreeks naar Buckingham Palace. De Viking, waarmede zij reisde, maakte op haar verzoek een omweg over het slagveld bij Arnhem en an dere gebieden in de lage landen waar in de oorlog gevochten is. AMERIKAANSE SPOORMANNEN SOLIDAIR MET HAVENARBEIDERS In verband met de staking van ha venarbeiders hebben de spoorlieden in de Ver. Staten besloten, geen-goe deren meer naar de havens van de Westkust te vervoeren. „Genationaliseerde kolen- induslrie niet gewenst" De commissie, indertijd ingesteld om te onderzoeken of een nationalisatie of socialisatie van onze gehele kolen- industrie wenselijk geacht moet wor den met het oog op de bevordering der productie en de rationalisatie der bedrijven, is wat de meerderheid harer leden aangaat tot de con clusie gekomen, dat nationalisatie niet in het belang van het land geacht moet worden. Ook Nederlands protest te Sofia Evenals Engeland, Zwitserland, de Ver. Staten en België, heeft tbans ook Nederland aan de Roemeense regering een protestnota gezonden inzake de afgekondigde nationalisatieplannen. De protesterende regeringen achten zich direct benadeeld door de natio nalisatie van buitenlandse eigendom- onze kleine tovt ear

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1