Ikmaaidei im UHT 5e JAARSArïG No: 1329 N.HOLLANDSE PERS 19« ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1548 Generaal Baay eist einde van overvallen op Oost-Java H-'ZOHHIKH'JH? Grote zwendelaffaire ontdekt in scheervlucht Ültg, voor de Stichting 1># Vr#« Alkmaar, der. Abonnementsprtfa J 1.40 per kwartaal, 1.15 per maand btf vooruitbetaling. Advertenties 14 ct. p. m.m., familieboriofaten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur: J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. K 2200 3971 antwoordt, er niets Djokja aan te kunnen doen Aneta meldt, dat de Nederlandse generaal Baay aan de Republikeinse commandanten in Oost Java heeft doen weten, dat er een einde moet komen aan overvallen en dergelijke en dat hij, indien zulks niet binnen 48 uur geschied zou zijn, de legercom mandant van de ernst der situatie op de hoogte zou stellen. De Republikeinse ondercommandant in Oost Java, luit. kolonel Kretarto heeft hierop geantwoord, dat in de eerste plaats de Republiek niets kan doen aan dingen, die op Nederlands gebied gebeuren en dat ook in ande re Néderlandse gebieden, b.v. op West Java, soortgelijke incidenten voorko men. Hij zei ie: „Dit bewijst, dat de bevolking niet onder Nederlands ge lag wil staan". Masioemi weigert samen gaan met communisten De Masjoemi, de partij, die de pre sident van de Republiek Hatta, steunt heeft van de communistisch partij tot deelneming aan een conferentie om tot een eenheidsfront te komen, afge wezen. De Masjoemi recepteerde ech ter wel een uitnodiging van de PS1 (Partei Sarekat Islam), de tweede Moslimpartij in de Republiek, om ge zamenlijk een „Islam-front" fe vor men. Verliezen in Indonesië i De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerap porteerd. Koninklijke Landmacht: Serg._maj. instr. H. Bruyn uit Rot terdam; sold. B. Renzenbrink uit Hil versum; sold. P. Verboom uit Haas trecht. Kon. Ned. Ind. Leger: geen bericht van verliezen ontvangen. Kon Marine: heeft in de periode van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. ROEMEENSE LEGATIE-RAAD IN IN LONDEN AGETREDEN. De eerste legatie_raad van de Roe meense legatie te Londen, Zevedei Barbu, heeft zijn post opgegeven „om dat mijn opvattingen over de mens en over zijn plaats in de maatschap pij niet met de theorie noch met de practijk van de tegenwoordige rege_ ringspolitiek in Roemenië verzoend kunnen worden. Barbu was commu nist. GROTE BRAND IN VEEMPAK HUIZEN. De koelhuizen „Afrika" en „Ameri ka". ie modernste veempakhuizen van Amsterdam zijn vanmorgen door tot nog toe onbekende oorzaak in brand geraakt. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat, toén de brandweer die omstreeks half zes werd gewaar schuwd tegen kwart voor zes ter plaatse arriveerde, reeds niets meer kon uitrichten. Zeven motoi-spuiten, 2 ladders en 3 materiaalwagens en de drijvende mo torspuit „Jason" verzamelden zich rond de brandende pakhuizen STOFFELIJK OVERSCHOT VAN BENESJ BIJGEZET. Het stoffelijk overschot van dr. Ed. Benesj is op zijn landgoed Sezimovo Usti met grote plechtigheid bijgezet- Het gedeelte van de tuin, waar het stoffelijk overschot ter aarde is be steld, zal voortaan toegankelijk zijn voor het publiek en een bedevaarts oord worden MINDER WARM Vrij veel bewolking, Enkele plaat selijke buien, hier en daar met licht onweer. Daling van temperatuur voor al in de ki.*tstvook. Aanvankelijk zwakke veranderlijke wind, later zwakke tot matige wind tussen Zuid «n West. Nieuwe voorstellen der C.v.G.D.? Radio Djokjakarta meldt dat de lei der der Belgische delegatie in de Com missie van goede diensten, Raymond Herremans, thans nieuwe voorstellen uitwerkt ,die de Nederlands-Repu blikeinse besprekingen weer op gang kunnen helpen. Djokja aciit de voor stellen van Herremans echter „veel minder gunstig" voor de Republiek dan die, welke in Juni door de Au stralische en Amerikaanse delegaties werden gedaan. DEN HAAG MAAKT ZICH OP VOOR INTOCHT VAN KONINGIN JULIANA B. en W. van Den Haag hebben de gemeenteraad verzocht, de plannen voor de viering van de intocht van koningin Juliana op 18 September a.s. in de residentie goed te keuren en de benodigde gelden ad 90.000 daar voor beschikbaar te stellen. Het feest in Den Haag zal met grootse luister worden gevierd. Er zijn bloemen- en zanghuldes, een ha- venfeest te Scheveningen op de 21ste, groot vuurwerk en een door de Haag se jeugd op te voeren openluchtspel „Wij herdenken" op de 22s;e Septem ber. v TWAALF GEWONDEN IN BERLIJN- WEST. Volgens een officiële Britse verkla ring zijn twaalf Duitsers in ziekenhui zen in de Westelijke sectoren opge nomen in verband met de schietpar tijen van Donderdag. Twee personen konden ontslagen worden. De plaatsvervangende burgemeester, dr. Friedensburg, heeft een beïoep gedaan op dc burgers om geen per soneel of eigendommmen der bezet tende mogendheden nadeel of schade toe te brengen. Een 15-jarig dienstmeisje uit Am stelveen is door een 20-jarige Amster dammer, die zich voor Amerikaan uit gaf, meegetroond naar Frankrijk. Dank zij de politie-radio-omroep is hef tweetal te Avesnes opgespoord en aangehouden. Het reisdoel was: Parijs. H. M. Koningin Juliana is Donderdagavond in Baam aangekomen om zich naar het Paleis Soestdijk te begeven. Op de grens van de gemeente, op de Koningin Emma-brug, werd koningin Juliana en haar Gemaal welkom geheten door de burgemeester Mr. F.j. van Beeck CalkoCn. Na een uitgebreid onderzoek, dat meer dan een maand in beslag beeft genomen, en zich over Amsterdam 't Gooi en het Zuiden van ons land heeft uitgestrekt, zijn de Rijkspolitie en de plaatselijke recherchedienst vaa de douane te Amsterdam er in nauwe samenwerking in geslaagd een van de grootste zwarte handel- en smokkelaffaires van de laatste jaren op te rollen. De politie slaagde er in goederen te achterhalen voor een invoerwaarde van f 55.000.De zwarte waarde hiervan was zeker vijfmaal zo.hoog. Er bestond teeds geruime tijd het vermoeden, dat bij een tweetal grote zaken in damesmode artikelen te Am sterdam gefraudeerd werd Een inval volgde, een zwarte boek houding werd ontdekt en de sneeuw bal ging aan het rollen. De leden van de bende, waarvan er 10 gearre steerd zijn, hielden er een uitvoerige correspondentie op na, hetgeen het onderzoek zeer bevorderde. De gesmokkelde goederen waren alle afkomstig uit België. Het waren hoofdzakelijk shawls, hoofddoeken en voiles. ZWART HANDELAAR NEER GESCHOTEN. Op de N.Z. Voorburgwal te A'dam is de 23-jarige H. v. V., een gearrse- teerde zwarthandelaar, bij een ont- vluchtingspoging neergeschoten. Uw moois te po ppen- naar Maastricht Vorig jaar werd in Maastricht een grote internationale poppententoon- stelling gehouden, waarvan de baten ten goede kwamen aan de Stichting 1940'45 „Maastricht". Er waren toen 30 landen vertegenwoordigd en Prin ses thans Koningin Juliana stond een aantal fraaie poppen uit haar his torische collectie af. Ook de Belgi sche prinses Josephine stelde een zeer mooie pop ter verloting beschikbaar. Het ligt in de bedoeling in het na jaar van 1948 wederom een poppen- tentoonstelling te organiseren. Diege- :2iön, die mee willen helpen tot het welslagen hiervan, kunnen hun be langstelling tonen, door voor dit doel poppen in nationale of folkloristische klederdrachten te schenken. Het adres is Stichting 1940'45 „Maas tricht", Kapoenstraat 4B, Maastricht. De IJm. 9 heeft alle bestanV re cords in de visvangst gebroken. De trawler kwam thuis met 3700 kisten! GEEN OVERVLOED VAN GEBAKJES! Nu de keuzebon voor gebak-artike len is afgeschaft schijnt bij velen de mening te hebben postgevat, dat zij voortaan bij de bakkers elke ge wenste hoeveelheid koekjes en ge bak kunnen kopen. Dat is niet het ge val: de grondstoftoewijzingen zijn niet zo groot, dat de bakkers aan elke vraag kunnen voldoen. General Crerar eet de de gevallenen De vroegere opperbevelhebber van het 1ste Canadese leger, dat zo'n groot aandeel heeft gehad in onze bevrij ding, generaal H, D. Crerar, heeft Vrijdag een krans gelegd voor het nationale monument in het Damplant- soen. Twee compagnieën jagers ston den aangetreden toen Crerar zijn krans van witte dahlia's en anjers neerlegde. Dr. van Mook inNedeiland Per K.L.M.-lijntoestel uit Batavia is dr. Van Mook Vrijdagavond in ons land aangekomen. De hoge functionnaris liet zich door de talrijke journalisten, die hem op het vliegveld begroetten, niet over halen tot het afleggen van enige ver klaring. Hij volstond met te zeggen: „Ik ben hier voor het voeren van be sprekingen met de regering en weet niet hoe lang ik in Nedeland zal blij ven." Een llein Brits De Havilland-vlieg tuig zou sneller hebben gevlogen dan het geluid gaat, n.1. ruim 1200 k.m. per uur. Naar uit mededelingen van ir. A. Paulen, voorz van de K.N.A.U., blijkt, nemen de plannen voor een grote athletiek-ontmoeting EuropaAmeri ka reeds vastere vormen aan. De dichter A Roland Holst heeft eens in een #klein boekje zijn zeer gewaardeerde mees ter Leopold herdacht. In zijn verbeelding gaat de schrijver over het dek van een heel oud schip, dat stuurloos wordt be wogen. Hij daalt af in de don kere ruimen, waar ontelbare mensen bij schelden en bevelen zware arbeid doen om het ont redderde schip te behouden. Maar het is daar beneden om te wanhopen en te vertwijfelen. Daarom keert hij terug naar het dek, waar alles in een grij ze nevel is gehuld. Maar op het dek vindt hij een vreemdeling, die met een glimlach omhoog ziet in de mist en naar de voor plecht wandelt, waar hij zich neerzet bij een harp. Als hij met zijn vingers de snaren aan raakt is er een zacht ruisen. En voor de geest van hem, die deze klanken hoort, doemt een andere wereld op, een groot en schoon leven met haar eigen beelden en geluiden; een we reld van mensen, die ook de zee bevoeren maar daarbij wisten van de koers. En de be manning van het schip ging bij het aanbreken van de dag naar de voorplecht en plaatste zich in rijen, zwijgend wachtend tot de harp zou worden aangesla gen. En het was een heerlijk lied, dat de bemanning te horen kreeg in het eerste licht van de morgen en aan de avond wederom op dezelfde plek. En steeds na deze samenkomst bleven ze nog een ogenblik bijeen niet gebogen hoofd in het besef dat hun leven op dit GEESTELIJK LEVEN schip een tocht was naar een ander en een heerlijk land. Dit beeld, waarin de dichter Roland.Holst de wereld ziet als een oud wrak schip met op de voorplecht van dat schip een eenzame speelman, de dichter Leopold, die van een zinvol verleden zingt, wilde ik een ogenblik vasthouden. De wereld was een oud wrak schip. Wij denken aan de wereld onzer dagen. Wordt zij ook niet als stuurloos bewogen ten prooi als ze is aan da ele- menten. In de slotboodschap die de Wereldraad der Kerken uit zond lezen wij van een wereld vol teleurstelling en wanhoop en angst. Millioenen mensen lijden honger, millioenen men sen hebben geen tehuis en geen land. En over de ganse mens heid hangt de dreiging van de totale oorlog. Zo spreekt de slot boodschap van de Wereldraad. En wie waagt de waarheid daar van te ontkennen? Wij werken om uit deze nood te komen, de rijken en de armen, de eenvou- digen en de geleerden, de eco nomen en de financiers en de staatslieden. En wat baat alles? Zijn we dan met elkander on herroepelijk overgeleverd aan de een of andere aarts-vijand? Ik herinner mij, dat de in de kringen der christen-pacifisten bekende Hilbrandt Boschma in het begin van de eerste grote wereldoorlog een brochure schreef, waarin hij de macht hebbers van Europa zag staan op een klein vlot, dat hen net niet dragen kon. In benauwd heid gaven ze elkander de schuld en vlogen ze elkaar aan en met elkander en met hun volkeren zonken ze weg in de poel van ellende en wee. De nood van de wereld. We zouden ook kunnen spreken van de nood van de kerk. Ook zij is als een heel oud schip, waar ook in het ruim bij roe pen en bevelen, ja God ver geve het soms ook onder schelden en verdachtmaking wordt geploeterd en gepompt om het oude wrak drijvende te houden. Zal men zo het zinken kunnen keren? Wat ban alles zwaar worden en onzeker als er geen toe komst is en de horizon achter nevelen verborgen! Maar wij willen het beeld uit de aanvang vasthouden. God dank! Op het oude rondzwal kende schip is een speelman, die glimlachend opziet en zich neerzet bij de harp om het lied te wekken, dat er sluimert in de snaren Dat lied roept een groots verleden op en het ont sluit de donkerste toekomst. We hebben iets van dit lied ge hoord in de week, die nu ach ter ons ligt. We hebben het ge hoord in het woord van onze jonge Koningin, zoals het men selijk bewogen en beloftenrijk ons aansprak. We hebben er iets van gehoord, toen wij als jonge mensen stonden rond het kampvuur in de donkere avond, blijde en ernstig. Wij hebben het gehoord in de slotboodschap van de Wereld raad der Kerken en we kunnen het steeds opnieuw horen in de eeuwig jonge boodschap van de Christelijke Kerk. Want op o« voorplecht van het oude schip der kerk ligt de harp, die onze bijbel is. Er sluimert een won derlijk heerlijk lied in de Bijbel Een lied dat kan gaan zingen in bet hart van wie geloven. Het zingt van Gods trouw en vergeving. Het zingt van het nieuwe begin. Het zingt van Gods overwinning over de mach ten van zonde, dood en waan. En als we da* lied hebben ge hoord neen da.i zijn de ne velen niet weg en de moeilijk heden en weerstanden niet op geruimd. Maar dan kan het toch zo voor ons worden, dat we meezingen met eon eenvou dig lied uit de Jeugdbeweging: Ik voel de winden Gods van daag; vandaag hijs 'k het zeil. Gehavend is net en zwaar van schuim, maar ik hijs 't en hoop op heil Want Christus zelf als stille gast reist in mijn scheepken mee. Op zijn bevel *url 'k uit te gaan op wilde hoge zee. J. DIKBOOM Piccard en Cosijns gereed voor de start Uit Antwerpen wordt gemeld, dat de voorbereidingen voor de tocht van de Zwitserse professor Piccard en zijn medewerker prof. Cosijns zo goed als beëindigd zijn. Het schip waarmede de tocht zal worden ondernomen, de „Scaldis", zal waarschijnlijk Woens dag vertrekken. Het toestel, waarmede Piccard, Co sijns en verschillende waarnemers in de golf van Guinea zullen afdalen,v is reeds aan boord van de „Scaldis" ge bracht. Dit toestel bestaat uit een stalen kogel met een middellijn van ongeveer twee meter, die tien ton weegt. Daarin zijn de controlerende en waarnemende apparaten opgesteld om de diepzee te „ontdekken". Queuille geslaagd Het kabinet-Queuille werd voor Frankrijk een feit, toen de Nat. Ver gadering hem Vrijdagavond m. .g- de, het premierschap te aanvaarden. De stemmenverhouding was: 351 voor, 196 tegen. Tegen stemden de commu nisten en enkele Gaullisten; de meeste aanhangers van De Gaulle onthielden zich van stemming. Er zijn foute telefcon-gidsen Het is gebleken, dat sommige tele- foon-abonné's foute exemplaren heb ben ontvangen van de pas uitgege ven telefoongids, district Alkmaar. In deze exemplaren ontbreekt Ber gen geheel en Egmond staat gedeel telijk" op twee plaatsen. Wij raden de abonné's aan, nu even na te kijken of zij misschien in het bezit van een dergelijk exemplaar zijn gekomen en mocht dit het geval zijn, zich onver wijld in verbinding te stellen met het telefoon distric t Haarlem. Ex-koning Ferdinand van Bulgarije is in Frankrijk overleden. Griekenland heeft Joego_Slavië er van beschuldigd, solgaten over de grens te hebben gestuurd. Belgrado antwoordde met de beschuldiging, dat Griekenland 130 grensincidenten heeft uitgelokt. De bewuste soldaten waren overigens verdwaald in de mist en een aantal hunner is door de Grieken „gedood of gewond". onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1