llunaaftlei' 41111 Verbetering en bespoediging van Britse detentie aangekondigd N. HOLLANDSE PERS 1945 Politiek Christendom „Geen andere keus dan deze voorzorgenzegt Morrison m v Brand in Hyderabad Tachtig dagen blokkade in Berlijn Gratis!! 5e JAARGANG No: 13ji WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1948 Uit*, voor de Stichting De Vr«e Alkmaar, der. Abonnementsprijs 8.45 per kwartaal, 1.15 per maand bU vooruitbetaling. Advertenties 14 et. p. m.m., familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur, J. v. Zoonen - Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel, K 2200 3971 H.M. Koningin Juliana heeft op Paleis Soestdijk enige leden van de Indonesi sche delegatie naar de jubileum- en inhuldigingsfeesten ontvangen. In de bibliotheek onderhield H.M. zich ge ruime tijd met Haar gasten. Dit is de eerste foto van Koningin Juliana in een officiële functie na haar troons bestijging. V.r.n.1.: Koningin Juliana, de Sultan van Pontianak, de Sultan van Ternate en de Sultane van Pon tianak. De verschillende couranten hebben het in de achter ons liggende periode zo druk gehad met het geven van de meest uitvoerige, verslagen van de plaats gehad hebbende feestelijkhe den, ter gelegenheid van de troonwis- seling, dat minder aandacht dan ge woonlijk werd geschonken aan zaken die toch vóór de politieke ontwikke ling in ons land buitengewoon belang rijk kunnen zijn. Wij hebben hier op het oog het besluit van de Wereld raad der kerken, dat zich keert tegen de vorming van Christelijke partijen. In de voortreffelijke artikelen van onze medewerker ds. F. Kuiper, die ove.- de bijeenkomst der Kerken han delden bleek reeds van welk een gro te betekenis deze Wereldraad is ge weest. Dit blijkt n°S eens een keer te meer uit het frisse inzicht, dat naar voren komt uit bovenbedoeld rap port. In dit rapport staat letterlijk: „Een probleem wordt opgeworpen door het bestaan van Christelijke po litieke partijen in verschillende lan den. De kerk als zodanig mag niet geïdentificeerd worden met enige po litieke partij en mag evenmin hande len alsof ze een politieke partij ware. In het algemeen zijn zulke partüen gevaarlijk, omdat ze gemakkelijk het Christendom verwarren met de nei ging tot het compromis, die de poli- tiek eigen is. Zij kunnen de Christe nen afsnijden van andere partijen, die de zuurdesem van het Christen dom nodig hebben". Dat is andere taal, dan wij in Ne derland gewoon zijn te horen. We kun nen ons voorstellen dat bij een be paald deel van onze bevolking deze verklaring een uitwerking moet héb ben gehad als de bekende knuppel in het hoenderhok. In Nederland toch is de toesta -d juist andersom. Wij kennen juist het systeem, dat ver schillende politieke partijen zich op de borst slaan en beweren, dat zij hek monopolie hebben van de enige juiste Christelijke politiek. Reeds sinds jaar en dag is er getracht een einde te krijgen aan deze toestand. Het resultaat is nog niet overweldi gend geweest, hoewel we niet kun nen ontkennen, dat het de Partij van de Arbeid gelukt is, een aantal gelo vigen in haar rijen te organiseren, die naast hun Christelijke overtui ging zich volop socialist voelen. Het bestaan van Christelijke par tijen, door de Wereldraad der ker ken thans openlijk afgekeurd, heeft vror ons land inderdaad funeste ge ve'gen gehad. Funest, omdat daar door te lang een landspoMtiek wera gevoerd, die in wezen conservatief georiënteerd was, onder de benaming Christelijk. Niet alleen, d' -n het zo ver heeft kunnen brengen, dat lange tijd getwis1 werd over de vraag: kan een Christen socialist zijn (zelfs op het ogenblik wordt dat in grote de'en van ons volk nog ont kend), stilzwijgend werd aangeno men, dat ieder ander wel Christer. kon zijn. Het is niet te verwonderen, dat het voo-uitstrevends deel van ons volk op die wijze van het Chris tendom vervreemdde. Wellicht tot na deel van die bevolkingsgroep, maar in ieder geval ten nadele van het Christelijk geloof en de kerk zelf. Moge de krasse uitspraak van de We reldraad velen de ogen openen. Het kan het Christendom en de zuiver heid der politieke zeden slechts ten goede komen. v. Z. ZUIDWESTELIJKE WIND Tamelijk veel bewolking met later plaatselijk nog enige regen. Zwakke tot matige, later weer toenemende Zuidwestelijke wind. Vandaag overdag iets hogere temperaturen dan van iets hogere temperaturen dan giste- en „De Engelse regering heeft besloten, dat de militairen, die in de komende paar maanden gedemobiliseerd zouden worden, nog drie maanden in dienst moeten blijven, indien zij op heden hun eenheden nog niet verlaten hebben", aldus heeft Herbert Morrison, plaatsvervangend minister-presi dent, bekend gemaakt in het parlement, dat in speciale zitting bijeen geroepen was. 7 enige invloed hebben op Engeland's economie, niet het herstel van het land op enigerlei wijze in gevaar zul, len brengen, Volgens Moorrison zal de sterkte van de Engelse strijdkrachten aan het eind van het jaar 80.000 man méér zijn dan indien het oorspronkelijke programma was gevolgd Weldra zal voor de drie categorieën der strijdkrachten (leger vloot en luchtmacht) een speciale lichtingsactie worden ingezet. „Ook moeten wij de verbetering van de uitrusting in het bijzonder op het ge bied van luchtverdediging en infante- riewapens bespoedigen". Morrison zeide, dat deze verklaring „niet in de geest van een paniek moet worden opgevat. Wij betreuren het, dat een dergelijke verklaring moet worden afgelegd" aldus verklaarde hij. Morrison begon zijn verklaring met de medeling, dat er in vele delen van de wereld spanning heerst. „Ondanks alle pogingen, die aangewend zijn om een oplossing te verkrijgen voor de vele vraagstukken. De regering heeft geen andere keus dan deze voorzorgsmaatregelen te ne men" .aldus Morrison. De productie van bepaalde gevechts vliegtuigen wordt thans bijna verdub beld. „Inzake de luchtmacht moeten wij niet alleen in onze eigen behoef ten voorzien, doch ook in die van andere landen, onder welke die van de Westelijke Unie, die van Britse ty pes gebruik maken". Morrison voegde er nog aan t,oe dat de regering hoopt „dat deze maatregelen, al zullen'zij Koningin Juliana was in Londen Reuter meldde gistermiddag, dat Ko ningin Juliana onverwacht een parti culier bezoek aan Londen gebracht heeft en enkele inkopen gedaan heeft. In de overvolle straten werd zij niet herkend. H.M. maakte de reis met Prins Bernhard en een Nederlandse detec tive in een particulier vliegtuig. Omstreeks 11 uur kwamen zjj te Londen aan. Het bezoek duurde 7 uur Het vliegtuig werd bestuurd door Prins Bernhard. Anderhalf uur duurde het 10e on- dehoud sinds 31 Juli, dat de drie Wes telijke afgezanten gister in Moskou met Molotof hadden. Wanneer vieren we het derde lustrum. Kabinet Queuille kreeg vertrouwen De Franse Nationale Vergadering heeft met. 335 tegen 225 stemmen haar instemming betuigd met de nieuwe re gering van Henri Queuille. Men be schouwt deze stemming in de Natio nale Vergadering als een bevestiging- van het vertrouwen, dat men Zater dag in de regering heeft uitgesproken toen Queuille voor zjjn benoeming de meerderheid van stemmen kreeg. Generaal de Gaulle heeft te Bastia (Corsica) meegedeeld, dat hij de „vas te hoop" koestert spoedig geroepen te worden tot „een nationaal leiderschap dat de grootheid van Frankrijk waar dig is". In Parijs werd vernomen, dat gene raal De Gaulle vandaag in een mani fest ket volk zal verzoeken zijn stem oq hem uit te brengen wanneer de ge legenheid zich voordoet en een bij drage te storten in het fonds van de R.P.F. De Gaullistische organisatie zou gelijkertijd een grootscheepse pro- paganda_actie beginnen. NIEUWE VLEESBONNEN DRIE WEKEN GELDIG De vleesbonnen die deze week worden aangewezen, zullen opnieuw en geldigheidsduur van drie weken hebben. Men zal er rekening mede moeten houden, dat in vele gevallen op deze bonnen gedurende de eerste dagen niet kan worden gekocht .omdat de bevoorrading van de slagers slechts in langzaam tempo kan plaats hebben. "*s .'s 4LLAHABAD INDIA Hef is dan tot een openlijke bot sing gekomen tussen India èn het laatste onafhankelijke vorstendom, dat rondom door gebied van India wordt ingesloten: Hyderabad Het gevaarlijke bij dit conflict is vooral, dat Pakisten aan' de zijde van Hyderabad staat, al neemt het nog niet openlijk aan de strijd deel. Het vuur is in de pan geslagen en het valt niet te voorspellen, hoe hoog de vlammen op zullen slaan. Hier staan in feite 260 millioen Hindoes tegen over 34 millioen Mohammedanen! Ongetwijfeld zijn de eersten, niet alleen wat hun getalsterkte aangaat, in het voordeel. India is ook wat zijn industrie betreft Pakistan verre de baas, maar, mocht het conflict met Hyderabad onverhoopt tot een oorlog tussen beide grote staten uit groeien, dan is het leed nog niet te overzien. In Kasjmir is het overigens reeds verscheidene keren tot kleine re gevechten gekomen en vliegtuigen van India vallen nu, in het kader van de „politionele actie" tegen Hydera bad, reeds plaatsen in dit gebied aan. „Politionele actie", zo duidt India haar optreden tegen het vorstendom aan. Er gingen verscheidene waar schuwingen aan vooraf. De guerilla- Dinsdag 14 September was de tach tigste dag van de Berlijnse blokkade. Op 26 Juni, toen het normale verkeer tussen Berlijn en West-Duitsland tot stilstand kwam, trad evens de „Air lift", de luchtbrug, in werking. Reeds tachtig dagen en nachten lang hebben Britse en Amerikaanse militaire vlieg tuigen geweldige hoeveelheden voed sel, grondstoffen, steenkool, enz. naar Berlijn gebracht en op die manier kunnen voorkomen dat de bevolking van het „droge eiland", zoals de Ame rikanen de stad noemen, gebrek leed of dat alle fabrieken en bedrijven moesten sluiten. In Amerikaanse mi litaire kringen is men ervan overtuigd dat de luchtbrug, hoeveel deze ook kost, voor een onbeperkte periode in tact kan worden gehouden. De enige particuliere luchtvaart maatschappij die van meet_af aan tot de „blokkadebrekers" van Berlijn heeft behoord is de American Over- seas Airlines. Op de avond van de tachtigste dag van het bestaan van de luchtbrug heeft de persdienst van de AOA het volgende bekendgemaakt Sedert de 26e Juni heeft de AOA het aantal wekelijkse retourvluchten tussen Frankfurt am Main en Berlijn opgevoerd tot 25. 11 van deze „flights" dienen voor het vervoer van personen en de overige voor het vervoer van goederen. Van 26 Juni tot en met 14 Septeuber heeft de AOA tussen de vliegvelden RheinMain in Frank furt en Tempelhof in Berlijn 189 re tourvluchten gemaakt. In totaal wer den hierbij 7900 passagiers en ruim anderhalf millioen kilogram vracht vervoerd. De meeste passagiers waren Amerikaanse militairen en Ameri kaanse en Duitse burgers, maar er waren ook Nederlandse, Britse, sta tenloze en zelfs Koreaanse onderda nen bij. Tot de goederen die werden vervoerd behoorden levensmiddelen, meicamenten, grondstoffen voor de fabrieken, halffabrikaten en afge werkte producten, kranten, films, posc enz. BENELUX KOOPT GRAAN IN V.S. Met het s.s. „Nieuw Amsterdam" is hedenmiddag de Belgische minister van voedselvoorziening, de heer G. Moens de Fernig naar New York ver trokken. Hij zal in de Ver. Staten en Canada, in opdracht van de Benelux. landen, met het oog op hun graan voorraden, aankopen doen voor deze landen. Voor België zal hij tevens de laatste hand leggen aan de onderhan delingen welke gaande zijn in ver band met het afsluiten van leningen, die België in het kader van het Mar shall-plan hoopt t® krijgen. Zijn Ne derlandse collega, minister Mansholt, had vlak voor het vertrék van de „Nieuw Amsterdam" nog een onder houd van ongeveer een uur met de heer Moens, waarin zij de graan- en tarwepositie bespraken. troepen van de strijdlustige figuur Kasim Razvi, de gevreesde strijd- mt.cht der Razakars, maakten het Bi- dia inderdaad lastig genoeg. Maar vooral moet het dit Hindoestaanse rijk dwars hebben tgezeten, dat een drie en een half millioen Mohamme danen in Hyderabad meer hadden te zeggen dan dertien en een half mil lioen Hindoes. Zij wensen het ver dwijnen van de Nizam van Hydera bad, zelf ook Mohammedaan en het houden van een plebisciet, waarvan de uitslag niet twijfelachtig kan zijn. Mogelijk leeft Pandit Nehroe voor zijn actie dit moment uitgekozen, om dat Pakistan door de dood van zijn stichter, Djinnah, en bij gebrek aan een evenwaardige figuur als leider in moeilijkheden is. De aanval schijnt groot opgezet te zijn en Nehroe hoopt er wellicht op, dat Hyderabad a'.s haard ^an onrust zal zijn uitgeschakeld, voordat Paki stan een tegenzet zou kunnen doen en voordat de Veiligheidsraad zijn veto over de actie kan uitspreken. Ondertussen heeft Hyderabad de kwestie bij de Ver. Naties aanhangig gemaakt. Voor Nehroe is het, behal ve een strijd tegen fanatiek-vechten- de Moslems, dus ook een strijd tegen de tijd. A H. Het vuur der bevrijding, door-veld maarschalk Montgomery in Ports. mouth ontstoken, is onderweg naar Eindhoven langs de route, die de En gelse bevrijdingslegers vier jaren ge leden volgden. Sergeant-majoor D. Morris, die deel uitmaakte van de Air borne.troepen bij Arnhem, draagt de toorts aan boord van de M.L. 223, die het Kanaal oversteekt naar Bayeux, de plaats waar de invasielegers voet aan wal zetten. Abonneert U zich vandaag nog op ons blad U ontvangt de krant dan tot 1 Oct. a.s. gratis Tijdens de afgelopen tachtig dagen hebben de toestellen van de AOA (Dakota's Skymasters en Constell'a* tions) tussen de twee steden een klei ne een-en_driekwart millioen kilo meter afgelegd en daarbij 1,2 millioen liter benzine gebruikt. Spoorv/egongelukin Korea 40 Amerikaanse soldaten gedood De „New York Times" meld uit Korea, dat veertig Amerikaanse s.;! da ten, die op weg waren naar hus!. om het leven zijn gekomen bij een spoor wegongeluk ten zuiden van Seoel (Korea). Ten minste 60 zouden ge wond zijn. Er werd onderzocht of het ongeluk een gevolg van sabotage was. 3 nieuwe wereldrecords Te Oostende is de Britse coureur luit. kol. Gardner er in geslaagd 3 nieuwe wereldrecords met zijn 197 c.c. wagen te verbeteren. Op de 5 k.m. met vliegende start bedroeg zijn gemiddelde snelheid 170.523 mijl per uur het oude record was in het bezit van de Ver. Staten met 140.300 mijl per uur. Op de 1 k.m. met vliegende start 177.112 mijl per uur. Oude record 147.700 mijl per uur (Ver. Staten). Op de 1 mijl met vliegende start: 173.678 mijl per uur. Oude record: 147.700 mijl per uur (Ver. Staten). in scheervlucht Zal België straks geen gas en elec- triciteif hebben? Het personeel van deze bedrijven dreigt om loonei sen kracht bij te zetten tegen 1 October te gaan staken. In Haiderabad vorderen de Indi sche troepen nog steeds snel. Uit Kasj mir worden ernstiger gevechten ge meld dan tot nog toe. Een Amerikaanse Dakota is in dc buurt van Weimar (Russische zóne) neergestort. Er waren twee piloten aan boord, die per parachute het toe stel verlieten. De Russen spreken reeds van overtredingen. De Socialistische Eenheidspartij (SED) heeft medegedeeld niet aan de binnenkort te houden gemeenteraads verkiezingen te Berlijn te zullen deel nemen. Nieuwe overstromingen in Noord- Italië: het peil van de Po stijgt 13 c.m. per uur Men was net bekomen van de watersnood van 14 dagen geleden. De guerillatroepen van Markos mei der grote succeessen. De regerings troepen zouden ruim 4300 man aan doden, gewonden en gevangenen hebben verloren, alsmede een „gewel dige hoeveelheid oorlogsmateriaal". onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1