Ikmaaider N. HOLLANDSE PERS 19M Schaduwen lEramfflH, Communistische activiteit strafbaar gesteld door Ned.-IncL regering Westelijke Unie moet geleidelijk groeien, zegt Bevin Golflengtenprobleem iot bevredigend einde gebracht te Elseneur Gratis 5e JAARGANG No: 1332 DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1948 Uitg. voor de Stichting De Vrfle der. Abonnementsprijs 3.45 per kwartaal, 1.15 per maand bij vooruitbetaling. Advertenties 14 ct- p. m.m., familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur: J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. K 2200 3971 We verheugen ons er over, dat de distributie binnen afzienbare tijd tot het verleden zal behoren. We snak ken er naar, dat we verschillende artikelen weer op de gewone wijze zullen, kunnen kopen. Het heeft im mers rijkelijk tang geduurd. En toch is onze vreugde niet onverdeeld, wordt ze getemperd door schaduwen, welke bepaalde gebeurtenissen voor uit schijnen te werpen. Reeds nu is er iets te merken. Wittebrood duurder. Bloem stijgt iéts in prijs. Het is wel niet veel, maar het doei onaangenaam aan. In dit verband stellen we met nadruk de vraag, of opheffing van de distri butie noodzakelijk verhoging van de kosten van levensonderhoud met zich mee moet brengen. Deze vraag klemt te meer, daar door de verwezenlijking van de Be nelux het tijdperk nader komt, dat de economie van de verschillende deelnemende tanden op elkaar afge stemd moeten raken. Dit betekent, dat misschien gelijk met de opheffing der distributie, misschien iets later de vraag aan de orde komt, hoe het moet gaan met de subsidie op de verschil lende levensmiddelen. Zal de rege ring voortgaan met deze subsidies te verlenen of zullen ze binnen af zienbare tijd worden opgeheven? Wellicht dat men zich niet voldoen de realiseert, van welk een betekenis de subsidie op de levensmiddelen 'n verband met de loon- en prijspolitiek Is geweest. Duidelijker zal het echter worden, als mén weet, dat de subsidie op de levensmiddelen op een bepaald moment niet minder dan zes- k zeven honderd millioen gulden Der jaar be droeg. Opheffing van deze subsidies kan betekenen, dat de consument 'n der gelijk bedrag meer moet opbrengen, het kan ook betekenen, dat de pro ducent een dergelijk bedrag minder voor zijn producten ontvangt. Het laatste zou inhouden, dat de Neder landse landbouw met êén slag in een bijkans onhoudbare positie werd ge bracht. En het eerste? Het heeft geen zin om struisvogelpolitiek te spelen en de kop in Tiet zand te steken. Af schaffing van de subsidies op de le vensmiddelen betekent, dat een dee! van de arbeidende bevolking van Ne derland en met name dat deel, dat het geringste inkomen heeft, in bui tengewoon zorgelijke omstandigheden zal komen te verkeren. Tenzij men er in zou slagen, de overige kosten van levensonderhoud zodanig omlaag te drukken, dat de stijging van de kosten der levens middelen geen rol meer zouden spe len, Wij wagen te betwijfelen of dit zal lukken. We menen integendeel, dat er een tendens is, die er op wijst dat ook deze kosten eerder zullen stijgen dan dalen. Een derde loonronde? Men zou haast menen, dat ze onvermijdelijk wordt. Zal met name de landbouwer de boer, de tuinder, hogere lonen kunnen betalen, of zal het gevolg daarvan zijn stijgende prijzen? Som bere schaduwbeelden. Het zal inder daad 'n grote mate van verantwoord regeringsbeleid vragen, om ons door de komende tijd heen te loodsen v. Z Amerikanen strijdlustig Volgens de „Washington Post" hebben „betrouwbare oficiële onderzoekingen naar de openbare mening, die met zorg getoetst en hertoetst zijn", uitgewezen, dat 82% van de Amerikaanse bevol king bereid is „de ellende van een nieuwe oorlog tege moet te zien, liever dan ver dere Sowjet-Russische koeie- neringen te verdragen" Meer dan 60% wilde de krasse maatregel toepassen de blokkade te verbreken door een gewapend convooi naar Berlijn te zenden. De Groenlose slagers hebben een originele wijze gekozen om hun on genoegen over de vleesdistributie te uiten. Zij huurden en orgel, voorza gen dat van toepasselijke opschriften en collecteerden in hun witte jassen om op deze manier „in hun onderhoud te voorzien". De zonderlinge po- tocht trok veel belangstelling in het Achterhoekse stadje. De Ned. Indische regering heeft in een communiqué verklaard, dat alle communistische activiteit in strijd is met de openbare orde en strafbaar gesteld zal worden. Deze maatregel geldt zowel voor individuele activiteit als voor het deelnemen aan vereni gingen op communistische grondslag. „De ontwikkeling van de cpnanjtyiigti- sche actie gedurende de laatste maan den in Zuid Oost Azië en elders -heeft duidelijk de methodes en doele;riden van deze actie in het licht gesteld", zo zegt de Ned.Indsche regering. In de toelichting op deze scherpe DROOG WEER Droog weer met. enkel overdiij- vende wolkenvelden. Matige tot zwakke wind tussen Noord en Nooré West. Iets kmder dan gisteren. Op 19 Sept. gaan de Zweden naar de stembus voor de verkiezing van een nieuwe Tweede Kamer. In een openbare meeting luisterden 50.000 personen naar het debat tussen de minister-president en leider van de Soc. Dem. Partü, Tage Erl%nder en Prof. Bertil Ohlin, leider van de Li beralen. Dit is Prof. Ohlin tiidens zijn rede. maatregelen wordt gezegd, dat het be wijs van misdadig oogmerk dagelijks wordt geleverd door de ontwikkeling, welke de communistische beweging in duidelijk opéenvolgende stadia ver toont en die steeds uitloopt op geweld dadig aantasten van de openbare vei ligheid. Zö schroomt niet om vanuit de Re publiek onrust te wekken en geweld te plegen in niet-Republikeins ge bied, hetgeen geheel in strijd is met de bestandsovereenkomst. Ernstige onrust in Joego Slavië? Volgens het Italiaanse blad „II Tempo" zouden in verscheidende stre ken van JoegoSlavië ernstige onge regeldheden plaats gehad hebben. In Berika vuurden volkswachten op een grote menigte en er vielen tal rijke slachtoffers, zowel doden als ge wonden. Te Zagreb hadden aan het einde van de vorige week protestde monstratie» plaats. Opstanden braken uit in concentratie kampen te Novisad en Sembet en in het leger heerst bij velen ontevreden heid. In een kazerne te Benjaloeka kwam het tot een botsing tussen aan hangers van Tito en die van de Kom inform. „II Tempo" besluit echter dat „het laatste woord aan het leger en de volkscommissarissen is geble ven en de aanhangers van de Komin form ten slotte het onderspit moesten delven". Belgische en buitenlandse verzeke^ ringsondernemingen hebben prof. Pic- card voor zijn vertrek naar de Golf van Guinea een gratis levensverzeke ring van 1.600.000 Belgische francs aangeboden. Kan hij nu rustig verdrinken.. Niet zo vlug, federalisten I „Ik wil niet verkeerd begrepen worden en ik wil niet, dat iemand denkt, dat ik een kond stortbad wil geven, maar zij zullen geen ogenblik de proef van een onderzoek kunnen doorstaan." Deze woorden sprak gis ter in het Britse parlement Ernest Bevin. minister van Buitenlandse Za ken, toen hü een uiteenzetting gaf over enkele voorstellen voor de vor ming van een Westelijke Unie, die bü bestudeerd had. Bevin drong er bij het Engelse volk en andere landen op aan te be grijpen, dat het maken van plannen voor economische eenheid en later voor politieke vereniging niet kan worden gedaan met vereenvoudigde middelen. De. eenheid moet groeien door een voortdurende inspanning, gevolgd door andere inspanningen, üe in een alles-omvattend plan zou den passen. Bovendien was hij van mening, dat Engeland eerst overleg diende te plegen met het Gemenebest en met het oog op tle ingewikkelde verhoudingen inv West-Europa was Bevin van gedachten dat het beter zou zijn hetzelfde principe van ver binding van naties te volgen als in het Gemenebest was gedaan. „Het zou mogelijk zijn", zo zeide Bevia nog, „een of andere vorm van een Europees parlement tol stand te brengen, dat zich met practische din gen moet bezig houden. Maar ik denk niet, dat het mogelijk zou zijn het dak er op te zetten voordat wjj het bouwwerk hebben voltooid." disti wi Voor het tijdvak van 19 Septem ber t»t en met 9 Octobef zön de vol gende bonnen voor vlees aangewe zen: 204, 206 Vlees 100 gram vlees. 205 Vlees 300 gram vlees. Voor het tijdvak van 19 September tot en met 2-October zijn van de Ta baks- én Versn&perlngenkaarten enz. QA, QC 808 aangewezen de bonnen: 103, 107 Tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 17 September wort den gebruikt. De niet-aangewezen bonnen van strook 1 kunnen worden vernietigd. Mevr. Blankers was weer te snel! Vervaardiger van „Glory of Sporis'' kwariier ie laai Toen mr. Castleton Knight, de pro ducer van de kleurenfilm der Olympi sche Spelen „Glory of Sports", de man die ock de „De Slag om Arnhem" vervaardigde, gister op Schiphol arri veerde, had hij in zijn hand een toorts, die wordt overhandigd aan alle athleten, die het Olympische vuur van Athene naar Londen hebben helpen meedragen. Ook mr. Castleton Knight heeft een dergelijke toorts gekregen voor zijn bijzondere prestaties bij het verfilmen van de Spelen. Hij zal de toorts echter niet behou den: Hij hee.ft besloten de toorts aan, wat hij noemt „Neerlands Sportko- ningin" te geven, Fanny BI ankers Koen. Doch zijn mond viel open, toen hem werd verteld, dat Fanny precies een kwartier voor zijn aankomst ver trokken was met een Fins toestel naar Helsinki! „Dan is zij mij weer te snel af ge weest". zei hij lachend. Aad v. Leeu wen zal nu de toorts aan Fanny over handigen. Qtfr Castleton Knight is naar ons lénd gekomen om de premiëre voor Nederland en tevens voor het conti nent bij te wonen van zijn kleurenfilm Dertienduizenden die de film zullen zien zullen zich nauwelijks realiseren dat voor de 5.k.m. film, die voor hun ogen wordt ontrold, meer dan 115 km. film werden opgenomen, dat, om maar een voorbeeld te noemen, voor de 400 meter hordenloop 11 cameramensen in actie waren en dat de film, die pre cies twee uren duurt. 147.000 pond sterling heeft gekost: 210 cameramen sen waren gedurende de gehele Spe len in actie en in totaal hebben 1.000 mensen aan de film gewrekt. Oost en West vonden oplossing Niet alleen buitengewoon ingewikkel de technische problemen: ook zeer delicate politieke kwesties zijn tijdens de radioconferentie te Elseneur (De nemarken) tot een goed einde ge bracht. Deze conferentie begonnen op 25 Juni was belegd om de hui dige chaotische toestand op radroge- bied te verbeteren door herverdeling van de golflengten van alle Europese zenders. Niet minder dan 32 landen in Europa en het nabije Oosten waren te Elseneur vertegenwoordigd. Met veel geduld en goede wil en hard werken is men tot overeenstemming gekomen en hebben Oost en West el kander de hand gereikt. Aan bijna alle behoeften der 32 landen kon worden voldaan en wat Nederland betreft zullen de luiste raars met genoegen vernemen, dat voor Hilversum I de golflengte 746 kes (ongeveer 402 meter) kon worden verkregen en voor Hilversum II de golflengte 1007 kes (ongeveer 298 meter) en dat een eind zal komen aan de storing' door andere zenders! Voorts is toegewezen een derde golf lengte van 1594 ksc (ongeveer 182 me ter). Deze golflengte die ook aan een In koortsachtig tempo worden de laatste voorbereidingen getroffen voor de Algemene Vergadering der Verenigde Naties, die op 21 Septem ber in het Palais Chaillot te Parijs wordt geopend. Op het terras van het paleis worden bronzen standbeel den geplaatst. Engeland balt de vuist Herbert Morrison maakte de ene dag in het Britse parlement bekend, dat de regering besloten had weer te bewapenen juister gezegd, de ontwikkeling van het demobilisatie plan stop te zetten, wat op hetzelfde neerkomt en Bevin heeft de vol gende dag, gisteren, duidelijk genoeg laten weten waarom dit besluit ge vallen was. „Overal waar de burger oorlog het kwade hoofd opsteekt", aldus de Britse minister van Buiten landse Zaken, zullen alle middelen te baat worden genomen om dat kwa de hoofd onschadelijk te maken. Dat betekent dat Engeland denkt, of lang genoeg gedacht heeft, over een groot scheepse actie op Malakka; dat be tekent, dat Engeland niet van plan is Buitenlands Overzicht aantal andere landen is toegewezen bestemd voer zwakke zenders. Nederland kreeg het maximale aan tal golflengten dat onder de huidige omstandigheden kon worden verwacht Met het oog op het feit dat bijna alle Europese stations hun golfleng ten moeten wijzigen en hun antennes moeten veranderen, is bepaald, dat eerst op 15 Maart 1950 alle Europese stations hun nieuwe golflengten in ge bruik zullen nemen. om elders te laten geschieden wat op Malakka en in Burma reeds gebeurt; dat betekent, <jat de rommunistische bewegingen in geheel Zuid-Oo3t_Azië het Britse Gemenebest in een alarm toestand hebben gebracht; dat bete kent, gezien de recente gebeurte nissen in Djokja dat het Indone- siche probleem op het internationaal podium een nieuwe fase is ingetre den en het betekent, dat Berlijn niet langer of waarschijnlijk toch niet lang meer nummer één zal zijn van de koude-oorlog objecten, die overi gens reeds hier en daar het warme mensenbloed doen vloeien. Wij wezen er hier reeds eerder op, dat de mogelijkheid zeer groot was dat althans voor de Sovjet-Unie niet Berlijn de hoofdzaak was, maar Azië, in de ruimste zin genomen, als ge bied dat in aanmerking komt voor „verschuiving der invloedslijnen". Daar immers, in geheel Azië, vindt de Sovjet-Unie zijn bondgenoten, waaronder in de allereerste plaats genoemd moeten worden de nog ster ke bolwerken van feodalisme en „kolonialisme", van suprematie van de ene kleur over de andere, de ene godsdienst over de andere, toestan en die hun onvermijdelijk gevolg van nationale bewegingen, van op standen en terreur, van guerilla en burgeroorlog na zich slepen. Engeland ging reeds hier en daar zo ver als het gaan kon (men denke aan India en Pakistan) om deze maatschappe lijke lavastromen in rustiger bedding te leiden, maar het kan niet alle ves tingen van zijn imperium jaten slech ten en het staat thans met de rug tegen de muur. Moskou heeft hier on getwijfeld zijn kansen goed gezien. Er is de Mongoolse volksrepubliek, reeds deel van de grote statenbond die de Sovjet-Unie is; er is de strijd in China, met hoe langer hoe som berder perspectief voor Tsjamg Kal Tsek, en alle steun die Washington gegeven heeft: er is Japan waar Mc. Arthur een taaie strijd voert tegen 'n steeds hechter verbonden rode oppo sitie; er is Indonesië, waar de plot seling opgedoken communistenleider Moeso zijn volgelingen tot de gueril la tegen de Nederlanders opgeroepen heeft en een aanslag doet op het voortbestaan van het gematigde ka_ binet-Hatta. En dan is er Burma nog en Malakka, India zelfs en Pale stina, in welk laatste land het nog niet te zien is welke troefkaart, Jood of Arabier, straks bovenop komt te liggen. Bevin is het wachten moe. Uit zelf behoud zal Engeland zich aan moeten gorden en, gezien het tijdstip waar op dit gebeurt, is het mathematisch zeker ook de wens van de Verenigde Staten, dat het geschiedt. Een nieuwe ronde van de strijd tussen de internationale grootmach. ten schijnt te zijn ingegaan. A.H. Held van Hembrug naar Zuid-Afrika geëmigreerd Een goed Nederlander heeft ons land verlaten: Gerrit Jacobus Boll, 27 jaar, een der twee jongemannen, die anderhalf ton springstof uit een der pijlers van de Hembrug verwijderden onder het oog der Duitsers, emigreer de naar Zuid-Afrika, waar hfj voor een handelmaatschappij werkzaam zal zijn. Het was in de nacht van de 26e op de 27e September 1944, dat twee jonge kerels van de zwemvereniging Nep- tunus in het Noordzeekanaal doken, de gezichten zwart gemaakt om te ver hinderen, dat zij zouden worden op gemerkt. Langs do sterke Duitse be waking bereikten zij de brug en do ken tot op 1 meter diepte om het gat in de pijlerbeneden de waterspiegel te kunnen bereiken. Vier uur lang werkten zij in dit gat om de 300 kis ten dynamiet te verwijderen. Toen verdwenen zij even onopgemerkt als zij gekomen waren. Boll vertrok gister met de KLM— DC6 „Prinses- Juliana", een naam die ook nu de prinses koningin is gewor den, niet zal worden gewijzigd. De Nederlandss luchtvloot zal in de toe komst een „Prinses Julianr." en een „Prinses Wilhelmina" bezitten, want de zevende DC 6, die voor de KLM zal arriveren, zal genoemd worden naar onze vroegere koningin. ALLEEN LUCHTPOSTBLADEN GOEDKOOP NAAR INDONESIë Met ingang van 1 October mag in het luchtpostverkeer van Nederlandse burgers met militairen in Indonesië, tegen verlaagd tarief uitslu-'tend ge bruik worde ,;em?akt van luchtpost bladen. Brieven zal men dus niet meer met 10 ct. mogen frankeren. Abonneert U zich vandaag nog op ons blad U ontvangt de krant dan totl Oct. a.s. gratis I

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1