jlMMY BROWN ALS WIELRENNER 14 Moeilijkheden in het vooruitzicht yo 6 II g HET GEHEIM VAN DE GEI ,E NARCISSEN Slechts wereldeconomie kan uiteindelijk redding brengen De FNZ heeft üi Leeuwarden een vergadering gehouden waa'-bnï de moeilijkheden ter sprake zijn geko men, waarmee onze veehouders en landbouwers in de naaste toekomst on getwijfeld te kampen zu'rcn hebben. Moeilijkheden echter, die niet alleen van belang zijn voor de land. en tuin bouw, maar evenzeer voor alle buis- moeders en „vaders. Omdat de prijs Van de producten nu eenmaal op ie ders portemonnaie drukt. We geloven dat niemand de stelling zal bestrijden dat iemand die werkt, recht heeft op een redelijk bestaan. Dat geldt voor de arbeider zowel als voor de intel lectueel, voor de boer zowel als voor de middenstander. Wanneer nu, zoals algemeen ver wacht wordt, de graanprijzen op de wereldmarkt sterk zullen dalen, krij gen we in ons land zonder twijfel een botsing van belangen. In de inleiding, die dr. Horring voor de FNZ hield kwam dit scherp naar voren. Wanneer de tarweprijs of de prijs van veevoeder scherp daalt in andere landen, dan is het in het belang van de consument, dat er een vrije, on beperkte invoer is, waardoor de prij zen zullen dalen. Het gevolg zal ech ter zijn een noodlijdende landbouw, De landbouw vraagt dus heffingen op ingevoerd graan te willen instellen. Begrijpelijk. Wat zegt echter de boer? Als de prijs van het graan zo hooi? blijft is het niet rendabel om veevoe der in grote hoeveelheid te gebruiken „Het zou mij wel gded lijken, als ei een grote massa prar.n wordt inge, vcerd, liefst tegen de laagst nv.-g^ijke p> ijs" Botsing nummer één. En een grote botsing. Want van de invoer van graan hangt de vleespositie voor een deel af. En hoe duurder het graan, hoe duurder het vlees. Niet alleen vlees, maar ook brood. Dat is botsing nummer twee. Want de consument wil het liefst zo goedkoop mogelijk leven. Dit is vooral in een tijd van span ning tussen lonen en prijzen verklaar baar. Wat «s nu de taak van de land bouw? In de eerste plaats een zo groot mogelijke productie. Hoe hoger de productie immers is, hoe lager wordt de kostprijs. In de tweede plaats een zo ratio neel mogelijke productie. Want ook dat is een belangrijke factor Graan bouw op kleine stukjes land zal in de zeer nabije toekomst wel weer voor goed tot het verleden behoren. HET LANDSCHAP VERANDERT Het landschapsbeeld zal weer fret karaktar aannemen van voor de oor log. Toen zag men óók geen kleine stukjes met graan. Hoe aardig het ook staat en hoe ons landschap ook verfraait in de zomer: als de velden beginnen te kleuren: 'n rendabel bedrijf gaat vóór alles. Uit de rede van dr. Horring sprak echter wel zeer duidelijk, dat zelfs een vol ledige omschakeling niet de gewenste uitkomst zal brengen. Noodzakelijk achtte hij een stelsel van invoerhef fingen en toeslagen op de export, waardoor een richtprijs wordt ver kregen, die onze agrarische bevolking een redelijke beloning verschaft. Uit bovenstaande korte uiteenzetting zal het u duidelijk zijn geworden, dat het vraagstuk moeilijk is en niet op te lossen zal zijn zonder conflicten te scheppen tussen consument en produ cent. We prijzen ons gelukkig, dat het oplossen van dit vraagstuk niet op onze smalle schouders rust. Echter zou den we wel uw aandacht willen vra gen voor het volgende: Wordt het nu zo langzamerhand niet duidelijk, dat we er niet zullen komen op deze wijze? In ons land niet en in andere landen ook niet Want te genover een stelsel van heffingen en toeslagen van onze kant, zullen weer andere maatregelen worden genomen door de landen, die wij er mee treffen De wereld is zo klein geworden en het economische leven zo ingewikkeld, dat een nationale economie tijdelijk nog wel uitkomst zal kunnen brengen, maar op de duur moet leiden tot con flicten. Conflicten, die wellicht mot wapengeweld zullen worden uitge vochten, al dan niet met een ideolo gische achtergrond. De FOA staat nog in haar kinder schoenen. Ze presteert nog niet veel. Maar toch begroeten we de instelling van een lichaam, dat de verdeling van de in de wereld aanwezige voed selvoorraad in goede banen zal voe ren, met vreugde. Het behoort niet zó te zijn, dat on ze landbouwende bevolking een v; zonderlijke goede graanoogst in de Sovjet Unie of in de Verenigde Sta ten met angst aanziet omdat haar be staan er door in gevaar komt. Een goe de oogst zal slechts verheugend mo gen zyn voor de wereld. Opdat we allen van de hoorn des overvloeds zullen kunnen genieten. Voor het zover is, zal er echter nog heel wat water naar de zee vloeien. Laten we echter wel beseffen, dat het de enige uitkomst is. veiling arkten Arbeidsconflicten in de V.S. De arbeidsconflicten nemen aan de Westkust van de Ver. Staten steeds Scherper vormen aan. De arbeiders werkzaam in de pe troleumindustrie staken sedert 11 da gen en de benzineschaarste wordt reeds gevoeld in Californië, waar de gouverneur voornemens is de benzine te rantsoeneren. Te San Francisco be sloot men havenarbeiders te werven zonder bemiddeling van de wervings- dienst der vakvereniging, hetgeen in strijd is met een sedprt lange tijd aan genomen gewoonte De staking tegen de reders, die reeds drie weken duurt heeft haar oorzaak in de kwestie der tussenkomst van het werfbureau der vakvereniging. De vakvereniging (voorzitter Harry Bridges) beschul digt het Amerikaanse leger de sta king te willen onderdrukken en heeft een stakingspost opgesteld aan het werfbureau van het leger. Men is begonnen met de aanleg der fundamenten voor het permanente gebouw van het hoofdkwartier der V.N., zo wordt uit New York gemeld BROEK OP L'DIJK 15 SEPT. 14000 kg aardappelen. Eigenheimers 5.706.60; Eerstelingen 5.106.60; 27000 kg rode kool 6—11.70; 32000 kg gele kool 58.80; 6700 kg witte kool 5—5.10; 1600 kg slabonen 27—39; 5600 kg uien 6—7.10; Nep 12.80; 3800 st. bloemkool 4156. N._SCHARWOUDE 15 SEPT. 19000 kg aardappelen. Eerstelingen 6.70; Eigenheimers 6; BI, eigenheimers 6.406.80; Bevelanders 5.705.90; IJs- selster 6.607; 34.000 kg rode kool 6 9.60; 3000 kg gele kool 7—10; 95000 kg witte kooi 55.10; 1600 kg groene kool 10.70—10.90; 8000 kg bieten I 6; II 4.50; 4500 kg uien 8.10—8.90; 11000 kg slabonen 2945. WARMENHUIZEN 15 SEPT 59000 kg aardappelen. Eigenheimers 5.106.40; Bintjes 5.506.20; Noorde lingen 5; Bevelanders 5.505.60; Koop mans Blauwe 6.70; 3300 kg rode kool 66.60; 80.000 kg witte kool 5; 900 kg slabonen 2437; 500 kg bieten I 6: II 4.50; 1500 kg uien 66.10; Grove 6.10; Drielingen 5.30; Nep 11.30—12.80. WINKEL Slabonen 2431; BI. Eigenheimers 7.00; Snijbonen 4044; Druiven 110; Reine Victoria 2088; Manks Codlin 4855; Keswick 2631; Transperant de Cronsel 4952; Bon Crétiens 42 44; Bonne Louise 53—58; Beurré Har- dy 4160; Souvenir 4749; Merode 37—42; Beurré Dilly 50—59; Margue. rite 45—58; Triumph 4162. PURMEEEND 14 SEPTEMBER 312 Vette koeien levering; 303 Gelde- koeien 380—6.20; 115 Melk- en kalf- koeien 475875; 24 Pinken 250400; 22 Stieren 360—700; 14 Graskalveren 120—180; 77 Nuchtere kalveren voor de slacht levering; 6 Vette varkens levering; 474 Biggen 3065; 555 scha pen 6090; 509 lammeren 3258; 55 Bokken en geiten 10—80; 84 Paarden 325—750; Veulens 120—225; 6900 Oude kippen en hanen (witte en rode) 2.50 —2.75; 750 idem (blauwe) 2.75—3.; 1200 Hennen 7—10; 200 Jonge hanen (blauwe) 280—3; 1100 idem (witte en rode) 33.25; 1100 jonge en oude een den 23.50; 400 Konijnen 113; 63 Ganzen 79. Een levende dode De 83-jarige Colijns, wo nend te Evere nabij Brussel, trachtte Donderdag j.1. door verstikking een einde aan het leven te maken.. Een geneesheer stelde vast, dat de dood was ingetreden. lïet stoffelijk overschot werd naar het dodenhuisje over gebracht. Toen de begrafe nisondernemers evenwel tot de kisting wilden overgaan, bleek de dood gewaande springlevend op zijn kist te zitten. Hij was zeer hongerig en ging gauw naar huis, waar de familieleden intus sen de o verlij densaankondi gingen hadden verstuurd en waar de kransen reeds ge reed lagen. 58. Hij schoot er als een kanonsko- noel stond te bekijken, op een inch pe en hij wees zijn papil na, alsof hij gel tussen uit, miste de burgemeester, en was binnen tien seconden uit het een achtste wereldwonder had ont- die nog beduusd met zü« rokend gezicht verdwenen. dekt. schietwapen in de hand het woeste to- „Daar gaat Jimmy!" riep Janus Jop- PRUIMEN De natuur is wat de pruimen be treft dit jaar buitengewoon mild ge weest. En dus zwemmen we in de prui men. En dus wil niemand meer prui men eten. Vorig jaar was het zo met de gele kool. Wie dacht er nog over om gele kool te eten? Misschien als er een kluif bij verstrekt was geworden. Maar de pruimenverlcopers zitten er maar mee. We hebben hun waar horen aanpjrijzen voor een kwartje het pond. Voor twee dubbeltjes, voor vijftien cent. De karren stonden volge laden, ze bleven velgeladen. Ook toen de pruimen 7 Vi ct of een dubbeltje kostten. Ten slotte schreeuwden ze niet zo erg luid meer. De aardigheid ging er af. Mismoedig leunden ze op de kar. „Ze lusten geen pruimen meer, Jan" „Nee man, ze bikken liever perzi ken van twee kwartjes. Omdat dié er zo wat niet zijn". Hij heeft ze dóór, die pruimenverko- per! En dat is voor ons een lelijk ding. Want nu zien we er van komen, dat de Vakgroep Pruimenverkopers aan stonds de ontdekking doet, die wij reeds lang gedaan hebben. Wanneer de verkopers maar een kwart gedeelte op hun kar doen, de prijs verdubbelen geen kik meer geven en er bij gaan staan of ze veel liever geen pruim ver kopen, dan vliegen ze weg! En dan: adieu, goedkope pruimen ^Het is Zondag in Volendam feest ge weest. Men was er aan het voetbal len en het terrein was pas bewerkt; er lagen, nieuwe zoden op, enz. Natuur lijk waren die zoden nog niet vast ge groeid en het gevolg was, dat af en toe brokken gras en modderkluiten door de lucht zweefden. Af en toe moest de wedstrijd worden gestaakt om de spelers gelegenheid te geven zich de ogen eens uit te wrijven en de zoden op de plaats te brengen. Een radiotoestel is iets, dat men maar niet zo maar aan de eerste de beste moet meegeven. Dat ondervond een bewoonster aan de Kanaalweg te Amsterdam. Op een kwade dag kwa men daar twee mannen aan de deur, die zich uitgaven voor politiemannen. Ze hadden opdracht het toestel mee te nemen en haar man kon het dan we lweer op het politiebureau halen. En dus verdwenen ze met medenemen avn het toestel. Toen later op de dag een verbolgen echtgenoot zich op het politiebureau evrvoegde, bleek men daar avn niets te weten. Vermoedelijk is de diefstal gepleegd door voormali ge politiemannen, daar deze voor de oorlog in het bezit waren van een gele kaart, die ze nu toonden. Men zij dus gewaarschuwd. We vragen ons zelf echter af, of de bewoonster toch niet een beetje gauw een radiotoestel mee gaf. Degenen die onlangs naar de over- te gingen in Velsen, waren bijna van een koude kermis thuisgekomen. Er heeft zich daar namelijk een geval van kolendampvergiftiging voor gedaan, waardoor niet minder dan acht perso nen bedwelmd waren. Gelukkig konden bij alle slachtoffers de levensgeesten weer wordén opge wekt. Men vermoedt, dat de kolen damp is ontstaan omdat men een an der soort cokes gebruikte. De Wegenwacht van de ANWB blijkt zich in een geweldige belangstelling te mogen verheugen .Het is nog maar twee jaar geleden, dat deze nuttige instelilng in het leven werd geroe pen en naar men ons mededeelt is he den het 60000ste lid ingeschreven. Voor de politieke partijen om jaloers op te worden. De automobilisten zullen het echter met ons eens zijn, als we zeggen, dat het verdiend is, want tallozen zijn in deze twee jaar reeds uit de put ge holpen door het optreden van de We genwacht. De omgeving kan iemand geweldig veranderen. Dat demonstreerde een jongmens die zich voor de politie rechter had te verantwoorden. In Am sterdam 'had hij tijdens een relletje zich nog al opgewonden. De politie wilde namelijk zijn broer arresteren, waarna hij zich geweldig opwond en de mening te kennen gaf, dat alle agenten moesten worden doodgeslagen, terwijl hij luidkeels om een revolver riep, teneinde zijn woorden meer kracht bij te zetten. Toen de politierechter hem onder handen nam, was zijn hele grote mond verdwenen en huilde hij als een kind. In de haven van Antwerpen zijn op het moment reeds 7000 werklozen. In verband daar mee heeft de burge meester van Antwerpen zich beklaagd bij premier Spaak en hem verzocht stappen te willen ondernemen, bij de Geallieerden, teneinde te bevorderen, dat het verkeer, dat deze nu via Ham burg, Emden en Bremen leiden, over de Beneluxhavens zal komen. Het doet inderdaad niet prettig aan, dat de ge allieerden aan hun wapenbroeders in de strijd geen voorrang verlenen. De Engelsen nemen het blijkbaar niet al te nauw met goede gewoon ten als ze in de kerk zitten. Dat moe ten we tenminste wel aannemen als'we lezen, dat dominee Gibson uit Wimble- don, die zich eerst al zo verheugd had, dat er minder knopen in het collecte- zakje zaten, zijn vreugde plotseling getemperd zag, toen hij in de courant het bericht las, dat de knopen in prijs verhoogd waren, waardoor het voordeliger was een penny te offeren inplaats van een knoop. Eerlijk gezegd hadden wij onze En gelse broeders en zusters vcor dege lijker gehouden. O— Naar wij vernemen zijn de ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën van plan een prijsvraag uit te schrij ven, waarin wordt gevraagd een rege- ilng te maken voor de salarissen van het gemeentepersoneel. Ze zijn name lijk zelf in de knoop geraakt door al le toeslagen en bijlagen en aftrekken en premies. Degene die de knoop ontwart, zal naar men ons verzekerde kans hebben als minister zonder portefeuille in het kabinet te worden opgenomen. Dus puzzelaars zet uw beste beenjte voor Er is eer mee te behalen. In een van de Overijselse gemeen ten werd onlangs een bijeenkomst ge houden, waarop het vraagstuk van kunstmatige regen werd besproken. De bijeenkomst is letterlijk in het wa ter gevallen. Het was op die avond zulk noodweer en het regende zo ont zettend dat behalve de spreker en de voorzitter niemand aanwezig was. Wellicht was de belangstelling groter groter geweest als men uit de doeken had gedaan, hoe men regen kan weren VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1948 Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Grjnuziek; 7.45 Morgengebed; 9.00 Beroemde instru mentalisten spelen; 9.35 Gr.platen; 10.30 Muziek houdt fit; 11.00 De Zon nebloem; 12.03 Zangrecital; 12.33 Sex tet Henk Orthman; 1300 Nieuws; 13.00 Nieuws; 13.20 Franse klanken; 14.00 Strijkkwartet; 14.45 Rigoletto, van Ver- di (verk. uitv.); 15.40 Harmoniemuziek 16.15 Pr)ludes van Liszt; 16.30 Sterren parade; 17.15 Orgelspel; 1800 Weense klanken; 18.30 N. Strijdkrachten; 19.00 en 20.00 Nieuws; 19.15 Zangrecital 20.15 Omroeporkest 21.40 De Nachtegaal, sprookje van Andersen 22.20 Vioolspel Hilversum II 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws 7.15 en 8.15 Gr.muziek 9.00 Frans programma 10.00 Morgenwijding 10.30 Voor de vrouw 10.45 Zangreci tal 11.15 Voordracht 11.30 Gr.muziek; 12.45 Pierre Palla, orgel; 13.00 Nieuws; 13.20 The Avrolians; 14.00 Kookpraat- je; 14.20 Kamermuziek; 15 80 Ons volk in zijn dichters 15.20 Platen-cabaret; 16.00 Omroepkamerorkest; 16.30 Tus sen twaalf en zestien; 17.20 Wij en de muziek; 18.00 Nieuws; 18.15 De VARA feliciteert; 18.40 Johan Jong; 19.30 Ge sprekken over de Bergrede; 2000 Nieuws; 20.05 Zangrecital; 20.30 VPRO elzing; 21.00 Men vraagt en wij draai- -en; 21.35 Voordracht 22.00 Buitenlands weekoverzicht; 22.15 Swing and Sweet FEUILLETON Spannend verhaal van IDGAR WALLACE - „De bekentenis werd verbrand", zei hij „en wel door u verbrand, Mr. Tarling. En nu heeft, dunkt mij, je bluf lang genoeg geduurd". „Mijn bluf!" zei Tarling, op zijn beurt verwonderd. »,Wat bedoel je daarmee?" „Ik bedoel dat bevel, dat je voorgeeft, dat uitgevaar digd is, om mij te arresteren", zei Milburgh. „Dat is geen opschepperij". Ditmaal was het White- side jdie sprak en hij haalde uit zijn zak een opgevouwen vel papier, dat hij opende en uitspreidde voor de ogen van de man. „En voor alle zekerheid", zei Whiteside en liet vlug een paar handboeien om de polsen van de man glijden. Misschien was het Milburgh's verwaand vertrouwen in zijn eigen knapheid. Misschien, en hoogstwaarschijn lijk, was het het bewustzijn, dat hij zijn' spoor te goed had uitgewist, om ontdekt te worden. Een van deze mogelijkheden had hem op de been gehouden, maar nu was het met zijn kracht gedaan. Het verbaasde Tarling <ïat de rrian tot het laatste toe dit vertoon van snoeverij had volgehouden, ofschoon hij in zijn hart zeer goed wist, dat de Kroon niet veel tegen Milburgh had in te brengen, wanneer de beschuldiging van verduistering en brandstichting afgehandeld was. Alleen voor moord kon een schuldigverklaring volgen; en dit wist Milburgh blijkbaar, want hij deed geen moeite om, in het merk waardig verhaal dat volgde, meer dan er op zinspelen, dat hij schuldig zou zijn aan beroving der firma. Hij zat ineengedoken in zijn stoel, zijn geboeide handen op de tafel voor hem en ging toen mèt een ruk rechtop zitten. „Wanneer u deze dingen afneemt, heren", zei hij, terwijl hij het verbindingskettinktje der handboeien liet rammelen, „zal ik u iets vertellen, wat uw geest tot fust brengt omtrent de kwestie van Thornton Lynes dood". Whiteside keek zijn chef vragend aan en Tarling knikte. Enkele seconden later waren de handboeien ver wijderd en Mr. Milburgh wreef zijn geschaafde polsen. De psycholoog, die de geestestoestand, waarin Tar ling verkeerde had willen ontleden, zou een moeilijke taak gehad hebben. Hij was naar de flat gekomen buiten zichzelven van angst over de verdwijning van Odette Rider. Hij was van plan geweest om snel zijn kamer even binnen te gaan en dan weer te vertrekken, wat hij daarna van plan was, had hij niet kunnen zeggen. De wetenschap dat Ling Chu de ontvoerder op het spoor was had de uitwerking gehad van een verdovend middel op zijn overspannen zenuwen; anders had hij niet kunnen blijven luisteren aar de verklaring die Milburgh ging afleggen. Nu en dan .drong het tot hem door, als een Vlaag van pijn, dat Odette Rider in gevaar was, en hij verlangde om deze zaak af te doen, Milburgh in een gevangeniscel te stoppen en al zijn energie in te spannen om haar op te sporen. Zulk een vlaag overviel hem nu, toen hij naar die forse figuur daar aan de tafel keek. „Voor je begint," zei hü, moet je me tfit zeggen: Welke inlichting gaf je aan Ling Chu, die hem aanleiding gaf, om'je te verlaten?" „Ik vertelde hem van Miss Rider" zei Milburgh, „en ik opperde een veronderstelling het was niet meer dan een veronderstelling wat er met haar gebeurd zou zijn". „Ik begrijp het", zei Tarling. „Vertel ons nu je verhaal en vertel het vlug, vriend, en doe je best, om je aan de waarheid te houden. Wie vermoordde Thornton Lyne?" Milburgh keerde langzaam zijn hoofd in zijn richt- ting en glimlachte. „Wanneer u kon verklaren, hoe 't lichaam *van Odette Riders flat was weggebracht", zei hij langzaam, „en neergelegd in Hyde Park, dan kan ik u onmiddellijk ant woord geven. Want tot op dit ogenblik, geloof ik, dat Thornton Lyne vermoord werd door Odette Rider". Tarling haalde diep adem. „Dat is een leugen", zei hij. Mr. Milburgh was in het minst niet vei'slagen. „Heel goed", zei hij. „Misschien wilt u nu zo vrien delijk zijn, om te luisteren naar mijn verhaal"* HOOFDSTUK XXXV Milburgh's verhaal. „Ik ben niet van plan", zei Mr. Milburgh op zijn meest dubbelzinnige wijze, „om al de gebeurtenissen te beschrijven, die aan de dood van wijlen Thornton Lyne voorafgingen. Ook wil ik niet uitweiden over zijn alge meen bekend en zelfs berucht karakter. Hij was geen goede werkgever; hij was kwaaddenkend, onrechtvaardig en in velerlei opzichten gemeen. Mr. Lyne koesterde, dit stem ik toe, verdenking tegen mij. Hij was onder de indruk, dat ik de firma voor belangrijke sommen be stolen had een verdenking, die ik van mijn kant reeds lang vermoedde en bevestigd zag door een gesprek, dat ik hoorde op de eerste dag, waarop ik het genoegen had u te ontmoeten, Mr. Tarling". Tarling herinnerde zich die noodlottige dag, waarop Milburgh juist op het ogenblik op het kantoor was ge komen, waarop Lyne zeer openlijk zijn mening omtrent .Zijn ondergeschikte verkondigde. „Natuurlijk, heren", zei Milburgh, „erken ik geen ogenblik, dat ik de firma bestal, of dat ik schuldig was aan de een of andere misdadige handeling. Ik stem toe, dat er zekere onregelmatigheden warnn, zekare nalatig- heden, waarvoor ik moreel aansprakelijk was: en ver der erken ik niets. Wanneer u een aantekening maakt" hij wendde zich tot Whiteside, die het verslag stenogra feerde, dan verzoek ik u, om speciaal de nadruk te leg gen op mijn ontkenning. Onregelmatigheden en nala tigheden" herhaalde hij zorgvuldig. „Verder wil ik niet gaan." „Met andere woorden, je bekent niets?" „Tk beken niets", stemde Mr. Milburgh met dieper ernst toe. „Het is voldoende, dat Mr. Lyne mij verdacht, ec dat hij van plan was om de hulp in te roepen van een detective, om mijn vervalsingen op te sproen, zoals h:j het noemde. Het is waar, dat ik 'ovaal leefde, dat 'k twee huizen bezit een in Camden Town en een in ffgrt- foid; maar toen had ik gespeculeerd aan de Beurs an heel gelukkig gespeculeerd.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3