Ikmaaitler KERK EN JEUGD Graaf Bernadotte in Jeruzalem door fanatici vermoord 5e JAARGAHG Ho: 1 334 ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1948 In Soerakarta staat van beleg afgekondigd Vitg. voor do Stlchtin, Do Vr#e Alkmaar. dor. Abonnementsprijs 3.45 per kwartaal, 1.15 per maand bij vooruitbetaling. Advertenties 14 ct. p. m.m., familieberichten cent. Verdere tarieven op aanvrage. Verontw. redacteur, J. v. Zoonen - Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. R 2200 3971 Graaf Folke Bernadotte Zweeds bemiddelaar van de Verenigde Naties in het geschil tussen Joden en Arabieren en één der meest sympahtieke figuren uit de hedendaagse geschiedenis is gistermiddag om 18 uur in Jeruzalem tezamen met ztfn Franse assistent kolonel Serot bü de in gang van de Joodse wijk vermoord. Dc aanslag is vermoedelijk gepleegd door leden va« de J°odse Stern-groep, die reeds eerder dreigden Graaf Bernadotte neer te schieten, wanneer hij nog eens een voet in Jeruzalem zou zetten. Ook eerder beschoten Uit de deels nog verwarde berichten viel aanvankelijk niet op te maken hoe de ontzettende aanslag zich af speelde. Wel kwam reeds vrij spoe dig na het eerste, onbevestigde be richt van Reuter uit Amman, van het hoofdkwartier van de V.N. te Jeruza lem de bevestiging van de noodlots tijding. Reuter deelde verder mede, dat Graaf Bernadotte gistermiddag uit Ra_ mallah 16 km. Noordelijk van Jeru zalem, in Jeruzalem aan kwam. Hij had in Ramallah gesproken met een commandant van het Arabische Legi oen. Ongeveer 3 km. van Jeruzalem werd van de richting van het zieken, nis Haddassah op de berg Scopus uit op zijn auto geschoten. De kogels door boorden het spatbord aan een kant, zonder dat iemand gewond werd. De auto van Graaf Bernadotte werd bege leid door jeeps met hooggeplaatste of ficieren van het. Arabisch Legioen. In Jeruzalem aangekomen stapte Ber nadotte uit zijn auto om let kogelgat te inspecteren. Hij scheen ontsteld te zijn en zeide tot Reuter: „Ik wens niet beschoten te worden, door geregelde noch ongregelde manschappen**. Een pantserauto sloot het convooi, waarin Bernadotte gereisd had. Vervolgens reed Bernadotte naar Ara bische en Joodse grensstroken, waar men verwachtte, dat hij de Joodse wijk binnen zou gaan. Toen hij in het Arabische gebied was aangekomen, klonken twee ontploffingen door Je ruzalem. Men kon deze niet precies localiseren, doch zij waren het gevolg naar vernomen werd, \an het vuren der Joden in het gebied van de berg Zion. Weinige ogenblikken later, zo valt uit de berichten op te maken, ging - Bernadotte vergezeld door verschil lende waarnemers per jeep de Joodse wijk in Jeruzalem binnen. Het schijnt dat daarna twee gewapende mannen in uniform op de jeep toe sprongen. Kolonel Frank Bogley, Ame rikaanse veiligheidsofficicr van de VN worstelde nog met een van de aanval lers en werd licht gewond. De andere breikte echter de auto en loste op de inzittenden van vlakbij een serie scho ten uit een stengun. Via de Amerikaanse consul generaal wordt een andere lezing geven. Het concooi zou tijdens de overval in het Joodse gebied Kaïamon gereden heb ben. Een jeep met vier .inzittenden versperde de weg, eerwijl twee van hen uit de wagen sprongen en de schoten losten. Afschuwelijk Minister-president Drees, noemde de moord op Graaf Bernadotte afschuwelijk, „ik ben diep geschokt", aldus de minister-president „te horen, dat deze man, die bezig was met een taak in het belang van de vrede, werd omge bracht, vooral omdat hjj reeds in de laatste oorlog zoveel gedaan heeft om mensen in veiligheid te stel len. Deze moord is een daad, die waarschijnlijk tot gevolg zal hebben, dat de toestand in Palestina zich weer toe spitst". IAan de vooravond van de herdenking van de slag om Arnhem werd bij het monument te Oosterbeek door Brigade Generaal P. H. W. Hicks O.S.B., D.S.O., U.C. een krans gelegd Dit is een overzicht van de plechtigheid. Burgeroorlog in Republiek In het Republikeinse gebied van Java is het '-eer onrustig. Reeds gedu rende enkele dagen komen er herhaaldelijk berichten binnen over onge regeldheden en gistermorgen deelde het Republikeinse persbureau Antara mede, da< in Soerakarta .(Solo) de staat van beleg is afgekondigd. Hevige gevechten woedden op dat moment reeds sinds de nachtelijke uren in het Noordelijke en Noord-Oostelijke stadsdeel. In het Zuidelijk deel van de stad waar het ran vankei ijk nog rustig was, braken later ook gevech ten uit. Kantoren en scholen werden gesloten, terwijl gewapende benden aanvallen deden op het kantoor der Sobsi en huiszoekingen verrichtten. daarbij in opstand gekomen tegen de TNI en het Republikeinse burgerlij ke bestuur. De opstandelingen zou den de overhand hebben. Verliezen in Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afg "open week de navolgend verliezen zijn geleden: Kon. Landmacht Sold. J. Dam uit Den Haag. Sold. J. J. Dinnessen uit Gennep. Sold J. D. Haan uit Appingedam. Sold. Ie kl. T. van den Ham uit Hoevelaken. Korp. A. J. van der Heijden uit Geldrop Sold. Ie kl. W, A. M. Janssen uit Bladel (N.B.). Sold J. Bos uit Noord, wolde (Fr.). Sold. A. de Carpentier uit Zaandam. Sold. J. A vc.n Maanen uit Arnhem. Het KNIL verloor één Javaans sol daat, de Kon Marine had geen verlie. Haiderabad is gecapituleerd Radio-Haiderabad neldde gistermor gen dat de Nizam bevel had gegeven om 17 uur plaatselijke tijd het vuren te staken. Later heeft de Nizam voor*de radio meegedeeld, dat een nieuwe minis. terraad is gevormd en da* alle von nissen van de leiders der congrespar. tij zijn ingetrokken. De Nizam betreurde de „ongelukki ge" gebeurtenissen er verzocht om handhaving van kalmte, recht en orde. Hij sprak de verwachting uit, dat het niet moeilijk zou zijn met de regering van India tot een regeling te komen, indien recht en orde eenm-'.l hersteld zouden zijn. De Nizam heeft zijn op het ogenblik buiten het land vertoe. vende ministers ->pdracht gegeven, niet hij de Veiligheidsraad aan te dringen op een oplossing van de door Haiderabad tegen India aanhangig ge maakte zaak. 1 Buifengewoon verward De stad Soerakarta is residentie van twee vorstendommen, namelijk van de Soesoehoenan van Solo en van de Mangkoenegara en ligt ongeveer 60 km. van Djogja. Naar schatting heeft dc stad Soerakarta 35.000 inwoners. Ongeveer vier maanden geleden werd in dezelfde stad door een studen tenorganisaties 'n zogenaamde schoon maak gehouden, vaarby gevechten werden gevoerd 'egen eigenmachtig optredende strijdorganisaties. Naar een Republikeins woordvoer der zeide, kan de toestand te Soera karta als volgt worden s-mengevat: de communistisch gezinde legerformaties van de jeugd.beweging „Pesindo" zijn samen met het Republikeinse corps mariniers, de „Arli", in opstand ge komen tegen de politie en de geregel de Republikeinse troepen. Deze laatste worden gesteund door de anti-communistische militaire for maties van de „Hizboellah" en door de „revolutionnaire volksbeweging", die 'n Trotskistische strekking heeft. Doch ook onder hen heerst verdeeld heid: onder de geregelde troepen heb ben zich twee groepen gevormd, die onder elkaar slag leveren die zowel communisten als de anti-communis ten bestrijden. Alleen de politie is absoluut op de hand van de regering, doch is te zwak om de orde te kunnen hand haven in de gebieden waar de on lusten uitgebroken zijn". OOK OP SUMATRA Intussen meldt de correspondent van Aneta te Medan, uit betrouwbare.? bron vernomen te hebben, dat in Ta_ panoeli een gebied ten Westen van het Tobameer) een „sociale revolutie" is uitgebroken. Een onder communis tische invloed staand volksleger is VERREGAANDE ROEKELOOSHEID OPMEER In het holst van de nacht ontwaarden we een dezer dagen te Opmeer een flinke stook met lek kende vlammen, nog wel in de direc te nabijheid van de bebouwde kom. Zoals ieder onder de huidige om standigheden waarbij brand een Aan onze Abonne's U zult gemerkt hebben, dat de Vrije Alkmaarder de speciale winkelweek.editie - later dan gewoonlijk ln Uw brievenbus kwam. Dit is te wijten aan een technische storing in onze drukkerij. ramp betekent zou doen, togen we naar de bewuste plaats. Op een af stand van slechts 25 meter van een grote boerderij ontdekten we 'n strook van licht verspreidbaar afval, van zeker 1% ni3, die in z'n geheel één gloeiende vuurhaard was, waarbij door het aanwakkeren van de wind zo af en toe vlammen opstegen. Natuurlijk hebben we de bewoners uamade boerderij van onze ervarin gen in kennis -gesteld. Hier bleek weer hoe lichtvaardig nog soms over brandgevaar gedacht wordt, vooral in de nabijheid van rieten daken. Laat ieder toch de uiterste voor zichtigheid in acht nemen, te meer daar men niet zichzelf, maar ook om wonenden aan grooot gevaar bloot stelt. VLOTBRUG BIJ DE KOOT EINDELIJK IN ELKAAR GEZAKT DE KOOY Gistermorgen om half vier kwam een met stenen geladen zware vrachtauto van de richting Alk maar over de Provinciale weg en wilde de vlotbrug bij De Kooy over steken. Daar de brug slechts een ca paciteit heeft van 9 ton en de auto een totaal gewicht van 45 ton had, was de afloop te raden. De brug brak doormidden en de auto zakte in het Noord-Hollands kanaal. De chauffeur en een persoon, die bovenop zat, kwa men er wonder boven wonder zonder een schrammetje af. De stenen zijn natuurlijk geheel verloren gegaan. Door dit ongeluk moest het door gaand verkeer worden omgelegd over 't Zand of de Stolpen. Voor fietsers en wandelaars is een roeibootje bij de Kooy ln gebruik genomen. Naar wij later vernemen was de betreffende vrachtauto eigendom van de fa. L. G. Nieuwenhuizen te Hil versum en op weg van Hilversum naar Sneek. Het scheepvaartverkeer is geheel gestremd. Automobilisten kunnen ge bruik maken van de Westeinderpont. GEESTELIJK LEVEN (II) V^TELIJKE WIND Voor het Noorden van het land: zwaar bewolkt met later plaatselijk ttiige regen, nu en dan krachtige en angs de Waddeneilanden tijdelijk har de Westelijke wind. Weinig verande fing in temperatuur. Dr. van Mook zal waarschijnlijk aftreden Dr. van Mook als Lt-gouverneur-ge- ncraal heengaat. De besprekingen tus sen de regering en de landvoogd over het tijdstip van aftreden duren voort. Waarschijnlijk blijft Dr. van Mook niet aan tot de instelling van de in terimregering, doch hij zal wel voor korte tijd naar Indonesië vertrekken voor het overgeven van zijn ambt. Een definitief besluit over het tijdstip van terugkeer is nog niet gevallen. Hoewel officiéél niets werd losge laten neemt „Het Parool" aan, dat het heengaan van Dr. van Mook een feit is. Het blad noemt Dr. L. J. M. Beel, die dezer dagen naar Batavia vertrok, als opvolger van Dr. van Mook. Er is wel aanleiding, op deze plaats maar ook van heel gewone mensen levensvreugde, die het houdt de jaren vanavond over deze beide iets te zeg- die wij kennen. door, vindt hierin haar voedsel! Een gen. Elk herfst komt de Kerk met Christus is de geestelijke werkelijk hier heeft de Kerk haar taak. Want haar roep tot de jeugd in het jaarlijk- heid, welke in „de Kerk" haar gestal, „vanzelf' gaat dit niet. Zondagsschool se Jeugdappèl te Alkmaar. Zij, de te verkrijgt. De Kerk. Boven de aard- (kinderdiensten), catechisatie, jeugd- jongelui, zullen vanavond en morgen- se verdeeldheid uit waaraan ook beweging, het al in de voor elke leef avond om 7 uur (tot 8.15 uur duurt het aspect der verscheidenheid be- tijd geëigende vorm. Wat U hier in de dienst) de Grote Kerk binnenstro- leefd wordt rijst de onzichtbare Alkmaar geboden wordt, ziet het in men (ook ouderen zijn welkom), om Kerk van Christus; door de kerken, de programma's vaai het Jeugdappèl de oude boodschap te horen. Welke? niet in volmaaktheid, vertegenwoor- van heden en morgenavond. Alle Wij zullen niet op het Woord, dat he- digd. Wie echter horen wil, kan bij spreekuren van predikanten, adressen den en morgen gesproken wordt voor- deze aardse kerken wel degelijk de van jeugdbeweging zijn er te kust en uitlopen, doch in dit artikel spreken Goddelijke boodschap beluisteren. En, te keur in te vinden Jonge men- over: Kerk en Jeugd. aan de Eredienst van mensen geeft de sen van Alkmaar! kom zelf naar de Onder alle volkeren ter wereld heeft Kerk vorm en inhoud. kerk toe, oordeelt zelf. Wie in staat God zich geopenbaard. Geen cultuur- Aanbidding van het Heilige, van de leidinë te geven, meldt zich aan op volk, geen stam in de wildernis, in Heilige het leven wordt daardoor de genoemde spreekuren en adressen! heden of verleden, of er leeft iets van dieper, rijker, voller van klank. Litur_ Maar bet allereerste is toch: zich op religie. Dit alleen reeds is een gewei- gische'en symbolische schatten van de de boogte stellen? De gelegenheid dige prediking Wij hier, in onze sa- Kerk der eeuwen openen zich. Levens wordt thans geboden, menleving, weten van het Evangelie leiding wordt ontvangen. Vastheid, Allen zoeken wy levensgeluk. Ou. van Jezus Christus, en achten ons des steun. Een weg, om te gaan, ook in de d€rs bidden het af voor hun kinderen wegen bevoorrecht. Wij belijden dat verwarring van onze tijd. Gemeen- Maar, zonder „heil", zonder deel te God Zijn volheid in Christus gege- schap met mensen, in de hoogste zin, hebben aan het hogere leven, loopt ven heeft, geopenbaard heeft hoe wordt aangekweekt. Inzicht en bezie- bet uit op verzanding en onvrede. Er verheven waarheden ook andere reli- ijpg geschonken Wijding van het da- komt een ogenblik, dat bet ontoerei- gies verkondigen. Eerbiedig ontvangen gelijks leven. Verstaan van de op- kende ook van materiële welvaart, wij Ook uit die bronnen dracht jegens de wereld. De levens- beseft wordt: wanneer wij staan voor Bijbel en geschiedenis, traditie en ons opdracht. bet levensmysterie, vragen van leven eigen hart, spreken hun eigen, gewijde En nu groeit oen jong geslacht op en dood, geboorte en huwelijk. Wat taal. Mensen zijn wel afgedreven, heb- in deze tijd van chaos. Ouders! stelt dan waarheidsgehalte heeft, eeuwig ben de band met het verleden losge- ze in de gelegenheid, geestelijk ge_ heidswaarde, is ook thans de hoogste laten en verstaan deswegen deze taal sproken, grond onder de voeten te waarde, die gezocht en verwerkelijkt niet meer. Maar, de eeuwen door 'heb- krijgen. Wat hebben uw kinderen aan dient te worden, ook nu. De Kerk wil ben het duidelijk getoond: verval van de mooiste schooldiploma's, de hoog- U helpen deze te zoeken, te vinden, de godsdienst wordt (niet onmiddel- ste vakbekwaamheid, wanneer zij de Zij beschikt over eeuwenoude erva- lijk het kan één of meer genera- eansluiting op het leven in zijn vol- ring tot opbouw van geestelijk leven ties duren) door zedenverval, verwil- heid missen. Wanneer zij de levens- Jongeren en ouderen van Alkmaar! dering, nihilisme, gevolgd. Het water kunst ontberen! Wanneer zij de diepe Helpt bouwen, bouwt aan uzelven. van de Godsrivier stroomt nog lange bevrediging niet kennen van het taak Niet op drijfzand, maar op vaste tijd doof, ook al is het aan de oor- besef. Wanneer hun hart, hun wezen grond. Op de rots der eeuwen, sprong onderbonden. Kostelijk is het niet allereerst gevormd is voor de Fred. W. Rappold. echter, aan zijn oevers zich te mogen goederen van waarheid, gerechtigheid Ook te verkrijgen bij H. Groene- laven. Daarvan spreekt leven en ster- schoonheid, liefde. Alle waarachtige veld, secr. der Oecumenische Jeugd- ven van de vromen der mensheid, opvoeding wortelt hierin! Alle echte raad, Afd. Alkmaar. Zeswielenstr. 7. Méér dan 2 procent Graaf Bernadotte is vermoord. De wereld heeft vele politieke mooi* den gekend. Deze moord zal in de geschiedenis geboekstaafd blijven als een van de afschuwelijkste. Graaf Folke Bernadotte. Zijn naam was voor de gehele wereld een sym bool geworden. „Ik heb misschien één procent kans" zei hij, toen hij voor zijn vredesmissie uit Europa ve» trok. „En dus moet ik het proberen". Hij heeft het geprobeerd, hij heeft zijn taak aangedurfd, hij is dag en nacht er voor in de weer geweest hij heeft niet aan de risico's gedacht, hij stelde zijn eigen ik ver ten ach* ter bij zijn doel: in het oude Palesti- na vrede te brengen tussen Jood en Arabier. Hij trotseerde het wantrou wen van beiden en de haat van de verbitterdsten. En de wereld volgde de onver., moeibare Bernadotte in zijn hardnek kige strijd met steeds stijgende be wondering. Daar, waar geen verge lijk mogelijk scheen, werd door hem een basis voor vergelijk gelegd. Ber nadotte deed méér. Hy herstelde ia de ogen van de wereld het prestige van de UNO, dat door anderen, met groter macht bekleed, reeds zover was neergehaald. En die wereld kon met dankbaarheid zijn humoristisch commentaar begrijpen, toen hem, nog niet zo lang geleden, gevraagd werd hoe hij vond dat de kansen stonden. „Verdubbeld", lachte hij. „Ik geef me nu wel twee procent kans". Viruly, de man die hem met zijn witte KLM-vogel vloog, vertelde in een van zijn prachtige commenta ren op deze vredestocht van de moed en de vindingrijkheid van twee zij ner jonge secretaressen, die midden in de nacht een oorlogsbodem lastig vielen om een paar onontbeerlijke stencils. „Het is gemakkelijk om de UNO uit te lachen", zei Viruly. „Maar de opofferingsgezindheid van deze jeugd staat er borg voor dat zij uit eindelijk zal slagen". Thans is Bernadotte gevallen door moordenaarshand. Hij viel in dienst van de Vrede. Als zijn dood tot gevolg heeft, dat in duizenden harten de vredeswil verubbeld wordt, dan heeft de UNO méér dan twee procent kans van sla gen. in scheervlucht Minister Stikker heeft een onder houd gehad met Marshall. „Meer spe ciaal de communistische activiteit ia het Verre Oosten" is besproken. Met ingang van heden is de rant soenering van gedistilleerd opgeheven Vijftig ton witte bonen en 50 ton erwten stuuurt Nederland naar de Pa- lesijnse vluchtelingen, Joden en Ara bieren. Euwe won gisteravond de 2e partij om het kampioenschap van Nederland tegen Van Scheltinga. Dc eerste par tij werd afgebroken. Mw. Blankers won in Finland de 80 m. horden (11.4), 100 m. (12. sec.) en het verspringen (5.59 m.). Joe Louis zal op 12 November nog eens in de ring komen tegen de win naar van Joe BaksiEzzard Charles. onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1