Alkmaarse Onderwijskringen tegen reorganisatie 0. L. Onderwijs Velerlei bezwaren tegen rapport van raadscommissie Voor de tweede maal achtereenvolgens zal de agenda van de Alk maarse gemeenteraad voor de vergadering op 7 October a.s. een voorstel van B en W bevatten met betrekking tot de reorganisatie van het openbaar lager onderwijs. Deze reorganisatie had voor een goed deel reeds een feit kunnen zjjn, het college van B en W had althans hiervoor de nodige voorbereidingen kunnen treffen, ware het niet, dat er enige ernstige bezwaren uit de raad, in de vergadering van Donder dag 26 Augustus j.1. werden geopperd. B en W konden zich met de conclusies van de raadscommissie voor onderwijsaangelegenheden verenigen, B en W vroegen machtiging van de Raad om de eerste stappen voor de reorganisatie te kunnen nemen, doch de instemming van de raad kwam niet spontaan en daarom werd het voorstel tenslotte aangehouden. Over de inhoud en over de waarde van het rapport is niet gediscussieerd, er is alleen verzocht om uitstel van behandeling, doch er waren toch enige geluiden hoorbaar, -hoe vaak ook, die zouden kunnen doen voorspellen, dat het voorstel tot re organisatie van het openbaar lager onderwijs, er niet zonder kleerscheu ren „door" *al komen. Uitstel Op verzoek van de heer Sietsma (pvda) zal de raadscommissie inlich. tingen Inwinnen over een overbrug gingssysteem van een school in Leeu. warden en dit raadslid, evenals de heer Torenvliet (cpn), vond het wen. selijk om het rapport alsnog in handen te stellen van de onderwijsorganisa ties. „We hebben de suggesties van de onderwijzers nodig", meende heer Sietsma. „Op dit probleem moet die per worden ingegaan. De onderwijs organisaties manen tot grote voorzich tigheid", viel de heer Torenvlied hem b«. Dat de waarschuwende woorden van deze raadsleden niet uit de lucht wa ren gegrepen, blijkt thans overduide lijk. De Nederlandse Onderwijzers Ver eniging, afdeling Alkmaar, heeft dit uitstel met beide handen aangegre pen, om er schriftelijk bij de raad met klem op aan te dring»n, niet tot de voorgestelde reorganisatie van het openbaar lager onderwijs over te £aan Uit het rapport De raadscommissie, die enige tijd geleden het rapport aan de gemeente raad overhandigde, is van mening, dat overgegaan moet worden tot de oprichting van een openbare school voor gewoon lager onderwijs, aanvan gende bij het 5e leerjaar en voorts de klassen 6a en 6b omvattende, speciaal bestemd voor leerlingen, die het doorlopen lezer school voorberei dend hoger of middelbaar ouderwijs zullen gaan genieten. Er zou dus gebroken moeten worden met opleidingsonderwijs van het eer ste leerjaar af. In de vorige wintermaanden werden vele besprekingen gevoerd met ver tegenwoordigers uit de onderwijswe reld en met die van de Ouderrader, en Oudercommissie en op deze bij eenkomsten heeft men het sj*steem van de opleidingskopschool te Almelo besproken en als voorbeeld genomen. In ons blad van Donderdag 15 Juli j.1. citeerden wij hierover een gedeelte uit het rapport Bezwaren „Uit de besprekingen bleek, dat iu grote meerderheid de ouders zich uit spraken voor het P'an der commissie" stond er te lezen. Enige weken daarvoor echter, in ons blad van 23 Juni j.l„ schrijvende over de reorganisatie van het open baar lager onderwijs, wezen wij erop. dat de raadscommissie „moet hebben bemerkt, dat men in onderwijskringen In Alkmaar sterk tegen het systeem Almelo (het voorbeeld voor Alkmaar red.) is gekant en dat er van vele kanten bezwaren zijn gerezen". Het is ons gebleken, dat de Raads commissie enige malen uit onder wijskringen werd geadviseerd, niet over te gaan tot het instellen van 'n dergelijke Opleidingsschool. In deze kringen beluisterden wij reeds op dat ogenblik geruime tijd voor de raadsvergadering, waarin het voorstel ter tafel kwamdat men 'n voorkeur had voor de zogenaamde „brugklassen", zoals men die vindt bij het Voortgezet Lager Onderwijs. In deze zelfde Ctot oordelen bevoeg de) kringen vreesde men. dat een re- Organisatie op dit moment niet alleen weinig nut zou hebben, maar ook onrust onder de ouders zou teweeg brengen. Adres tot de Raad En nu is dus het voorstel met betrek king tot die reorganisatie uitgesteld. De Nederlandse Onderwijzers Ver eniging. afdeling Alkmaar, heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt, om een adres tot de raad te richten. „In het voorjaar 1948 ontving de afdeling van deze commissie een op roep tot een vergadering, die in eerste instantie geen punten van behande ling vermeldde Op verzoek der afde ling werd later medegedeeld, waar over gesproken zou worden. Groot was de verwondering der af deling, toen bleek, dat de commissie voornemens was, een type school voor 'te stellen, hetwelk nog niet lang ge leden door de gemeenteraad als on- deugelyk in grote haast afgeschaft, gelegenheid niet zou worden beraad slaagd", aldus het aan de gemeente raad gerichte adres. Even verder blijkt, dat de afdeling van onderwijzers gaarne in de gele- genheid gesteld wilde worden, tijdig haar advies uit te brengen, bovenal in het wordingsstadium der plannen en niet slechts dan, wanneer de plan nen reeds geheel voltooid in de ge- dachtengang der voorbereiders zouden zijn. De afdeling Alkmaar van de Ne derlandse Onderwijzers Vereniging be schouwt zich als de natuurlijke, des kundige raaefsgeefster van het ge meentebestuur in onderwijszaken. Teleur gesteld Deze afdeling voelde zich nu in haar verwachtingen teleurgesteld en vindt in het ontwerp der commissie weinig aantrekkelijks. Zij ziet in het voorstel van de commissie het opheffen van een opleidingsschool en het oprichten van een andere oplei dingsschool geen winst voor het onderwijs. Er worden enige bezwaren van op voedkundige en algemene aard aan gevoerd en de afdeling is verder van mening, „dat, hoewel In sociaal op zicht tegen de selectie-school (oplei- dingsschoql. aanvangende bij het vijf de leerjaar enz. red.) weinig bezwaren zijn aan te voeren, brengt' deze toch geen verbetering in de bestaande toe stand". De afdeling vreest, dat de invoe ring van een selectie-school vooral in de eerste jaren grote onrust onder bepaalde groepen van ouders en leer lingen der openbare school zal teweeg brengen. Het is immers niet voor bet eerst dat reorganisaties, hoe goed oko bedoeld, aanleiding hebben gegeven tot moeilijkheden en dat heel wat leer lingen, wier ouders oorspronkelijk openbaar onderwijs verlangden, naar het bijzonder onderwijs verhuisden. De Nederlandse Vereniging acht t verlies van leerlingen om andere dan principiële redenen een groot nadeel en verder ziet zij het als een groot bezwaar, dat bij instelling van een selectieschool de „brugklasse" van de school van Voortgezet Lager Onder wijs, zal verdwijnen en de positie van deze school wordt aangetast. Het voorstel, zo meer.t men verder, brengt slechts partiele wijzigingen .net grote risico's en laat de grote onder wijsproblemen, zoals aansluiting LO met Voorbereidend Onderwijs, met 't Middelbaar Onderwijs, de Nijverheids scholen, de vernieuwing en verfrissing van het onderwijs volkomen onbe roerd. Met klem In nabije toekomst zal van regerings wege een algehele herziening van het Tentoonstelling van het Leger des Heils In het kader van de oogst- en dank feesten, georganiseerd door het Leger des Heils, werd er Zondag en gisteren in het gebouw aan de Limmerhoek een druk bezochte tentoonstelling ge houden ten bate van het plaatselijk werk der organisatie en van de zen ding. Alles heeft u er kunnen vinden, op deze wonderlijke maar gezellige klei ne tentoonstelling: vruchten, bloemen inmaakflesjes, broden, boeken en tex tiel schemerlampen, groenten, thee en nog vele dingen meer. Geen won der, dat niet alleen de bij 'het Leger aangeslotenen, maar ook vele anderen een kijkje zijn komen nemen. AVES 45 JAAR De vereniging voor fokkers en lief hebbers van pluimvee en konijnen AVES herdenkt dit jaar haar 45-jarig bestaan. Zij heeft moeilijke tijden door te maken gehad, maar ze be staat nog steeds. En ter gelegenheid an dit heugelijke feit, zal men een grote Nationale Tentoonstelling in het Beursgebouw te Alkmaar organiseren waar men de fraaiste exemplaren van alle rassen van pluimvee en konijnen te bewonderen krijgt. Het is een mooi initiatief van de vereniging. De juiste datum, waarop een en an der zal plaats vinden is nog niet vast- getseld, maar we zijn er van over. gesteld, maar we zijn er van over- ïerwijl over verruiming der school- komen. onderwijsstelsel in al zijn geledingen ter hand worden genomen en het is in het geheel niet zeker,' of het voor gestelde schooltype in het komende stelsel zal passen. Met klem wordt de raad dan ook verzocht, niet tot het stichten van een zgn. selectie school over te gaan en de afdeling Alkmaar van de Nederlandse Onderwijzers Vereniging adviseert o.a. naast de Tesselschadeschool (die op voorstel van de raadscommissie tot niet-opleidingsschool omgevormd moet worden) tot een zesklassige op- leiding^chool terug te brengen en eventueel de Lindenschool als tweede opleidingsschool aan te wijzen. Waarom zo laat Even uitvoerig, zo niet uitvoeriger dan het rapport met de conclusies van de raadscommissie, deskundiger, al thans even deskundig als genoemd rapport, is het |dres, dat de Neder landse Onderwijzers Vereniging tot de raad richtte. Met de meeste klem wordt het voorstel van de reorgani satie van de hand gewezen, het pro bleem wordt van alle kanten nauw^. keurig belicht. Inderdaad, dit is meer dan een adres dit is goed gedocumenteerd prae-ad vies, over een aangelegenheid, waar van wij het belang niet te gering kun nen en mogen inzien. Over de inhoud van het adres wiL len wij het niet verder hebben. De wijze, waarop het thans de raad be reikt, heeft ons echter zeer bevreemd Van de zijde van de raadscommissie en het college van B en W en van de zijde van de Alkmaarse Onderwijs kringen, wordt gewag gemaakt van besprekingen en uitwisseling van gedachten. Tijdens de vorige raadsvergadering v^erd bovendien medegedeeld, dat de onderwijswereld op de hoogte was. van de mening van de commissie. Het had maar weinig gescheeld, of de reorganisatie van het Openbaar la ger Onderwijs was voor een goed deel een feit geweest. Op verzoek van twee raadsleden werd het voorstel van B en W met betrekking tlot deze reorganisatie aangehouden. En nu heeft de Nederlandse Onderwijzers Vereniging pas de gelgenheid te baat genomen (of gekregen?) om een prae- advies uit te brengen? Wij vragen maar. De Poliiie-rechler heeli het druk Er is weer 'n hele serie beklaagden v»or de Politierechter versohenen, Maandagmiddag. Zo kwam daar als eerste een zekere C.B., die ervan be schuldigd werd Th. G in zijn woon plaats Harenkarspel mishandeld te hebben. Hoe dat zioh had toegedra gen? Wel, op 3 Mei van dit jaar ont moetten de heren elkaar en raakten op een onvoorzichtig woord van een van hen slaags. Er waren vier getui gen, waaronder een elf jarig meisje, die het rospartijtje hadden gezien en ze brachten niet erg veel licht in de zaak. Maar de officier achtte de mis handeling bewezen, en de rechter zei f 25 of 15 dagen. Dan was daar J. v. H. uit Alkmaar die ondanks het feit dat de rechter van Haarlem zijn rijbewijs had inge trokken toch met een auto gereden had. Hij werd gesnapt op de Kanaal dijk door twee agenten, en dat was ernstig. Nu moet hij daar twee maan den voor brommen. Voor de derde maal kwam de zaak van J.S. uit Zuidsharwoude voor. Hij werd ervan beschuldigd, de goede naam van J.B. aangerand te hebben, door de laatste in een fraude zaakje te betrekken. De officier kon geen be wijs vinden, en eiste vrijspraak, het geen door de rechter werd onderschre ven. A. v. P. uit Akersloot had 2000 ge leend van G tegen een schuldbeken tenis. Toen G bij hem op bezoek was, maakte beklaagde zich handig mees ter van de schuldbekentenis, en ver brandde het papier. Natuurlijk betaal de hij geen cent terug. Maar hij krijgt nog een kans de zaak te regelen, want de zaak wordt aangehouden tot 15 November. M.B. uit Dep Helder is geen sol daat, maar ze reisde wel met een militaire trein mee naar Alkmaar, en nam bij die gelegenheid van een on derofficier een asbak aan, die ge stolen was. Dat was dus heling, en het kostte haar f 5 of 3 dagen. Ook in Bergen kan men nog wel eens vechten: dat had b.v. een zekere C.M.. die daar timmerman is, gedaan, nadat een ander kwaad van hem had gesproken. Het kostte hem f 15 of tien dagen. Een andere Bergenaar P.R., land bouwer, sloeg er ook maar eens op los, en dat vond de rechter een reden om hem f 10 of 5 dagen te geven. Tenslotte was daar D.L. uit Wierin_ gen, die in overtreding met een bouw- ÖAondweti.- alkondiging Gistermiddag vond er, zoals in iedere plaats in het land op het bordes van het Alk maarse Stadhuis een korte sobere plechtigheid plaats: de afkondiging van de wij zigingen in de grondwet. Er was over de middenba lustrade van het bordes een klein Perzisch tapijt gehan gen, om ook nog enige ui terlijke sier aan deze oude traditie te geven, terwijl uit 'n dakraam van de rechter vleugel van het gebouw de driekleur wapperde. Het had juist half drie geslagen, toen, bij ontsten tenis van burgemeester Wy- tema, de loco-burgemeester de heer G. van Slingerland, vergezeld van de Gem.-secr. de heer R. Veendorp en een der bodes het bordes betrad. De politie had het gedeelte van de Langestraat waarin zich het Stadhuis bevindt af gezet, zodat de wetten, waar in de wijziging van de arti kelen der Grondwet die daarvoor in aanmerking kwamen, ongestoord aan het niet zeer talrijke publiek konden worden voorgelezen. De voorlezing duurde twin tig minuten. De heldere en duidelijke stem van loco- burgemeester Van Slinger land was uitstekend te ver staan. De Luisterwedstrijd op het Waagplein De sub-commissie, afd. Kinderfees ten van het Oranje Comité, die op Vrijdag 3 September de luisterwed strijd voor de schoolgaande jeugd op het Waagplein georganiseerd had, deel de ons mede, dat hieraan door 'n 1000 kinderen werd deelgenomen. De opdracht was tien liederen, die door de stadsbeiaardier op het caril lon gespeeld werden, in de juiste volg orde te vermelden, terwijl de inzen ding met tekeningen verlucht mocht worden. De gespeelde liederen waren de volgende: 1 Wij willen Holland houen; 2 Van mannen in oorlog, van mannen in vreé; 3 Heb je wel gehoord van de zilveren vloot? 4 Een karretje langs de zandweg reed; 5 Wees begroet met jubeltonen; 6 Merck toch hoe sterek; 7 In naam van Oranje: 8 Laat al van 't strijden; 9 Neerlands duin en fris se stranden; 10 Machtig zij Uw rijks gebied. Al deze liederen komen voor in de bekende bundel „Kun je zingen, zing dan mee". De opdracht was niet een voudig, maar daar was 't een wed strijd voor. Er kwamen 390 inzendin gen binnen, die door Ce commissie, geassisteerd door de schoolhoofden, met zorg bestudeerd zijn. Zij kwam tot de conclusie, dat zoals men in de onderwijswereld zegt: „de resulta ten van het werk in hoge mate af hangen van de stimulerende kracht van de man of vrouw voor de klas" Ook bleek, dat er duchtig was „voor gezegd"; hoe kan 't anders; tenslot te zijn ook de pa's en ma's aan het werk geweest, hetgeen voor de com missie aanleiding was dit werk an ders te beoordelen. Lied 2 werd door verscheidene kin deren als het Friese volkslied ge brandmerkt; lied 7 noemden sommi ge Oranje Rapsodie en lied 8 werd verminkt tot „Laat Alva (of ook af val) strijden". Lied 9 werd door ver schillende kinderen „Limburg mijn Vaderland" genoemd. De commissie liet zich leiden door het aantal goed geraden titels en an derzijds door de aangebrachte ver siering, waarvoor zij niets dan lof heeft. De uitslagen luiden: Bosb. Toussaintsohool: 1 Hans Ru- der, Harry Slot, Dinie Buwalda; 2 H. Smit, Kees Schut, Geertje Dik; 3 Hen_ nie Vossenaar, Francien Gelderblom. Mariaschool: 1 Tinie Egbergen, Ine ke Leek, Loes Brussel, R. Westerveld Ineke Kok; 2 Marie Bamhorst. Rochdaleschool: 1 Wim Koning St. Agnesschool: 1 Tiny Geels, Ma ria v. Galen; 2 Truus de Wit, Gitta Twint; 3 Tiny Schoenmakers, Trees Smiers. St Annaschool: (VGLO) 1 Corrie Leek; Eervolle verm. Gré Vader. Tesselschadeschool: 1 Leo Riviére (tevens Eerv. verm.) Hans Mol, H Honig, H. Hofman; 2 Truifs Meyer, Coba Blokker, Wilhelminaschool: 1 Lourens de Groot. Rud. v. Wieringen, Liesbeth Ranzijn; 2 Paul Naberman. Nelly Schrieken. Clara Geervliet; 3 Henny v. d. Ham. Jopie Storm; Eerv. verm. H. Baar*. Lestikoff in het Gulden Vlies Onze verwachtingen waren hoog ge spannen bij het eerste optreden hier in Alkmaar van de bekende Hypno tiseur en Psycho_Analyst Lestikoff, en wij zün hierin niet teleurgesteld. Zijn innemend beschaafd entrée deed ons al direct vermoeden, dat wü hier met een ernstig persoon hadden te doen. Wij noemen slechts de voortreffe lijke wijze waarop hij bij médiamieke personen jang vergeten jeugdherinne ringen uit het onderbewustzijn naar boven bracht. Wie weet zich op een 40-jarige léeftijd nog te herinneren van wie en welke cadeautjes hij op zijn 9e verjaardag heeft gekregen? De droomtoestand waarin Lestikoff je brengt doet alle jeugdherinneringen naar boven komen. Zonder hiervan nadelen te onder vinden beleefde een dame weer het ongeluk, dat haar op 10-jarige leef tijd was overkomen en zij wilde slechts weten, welke vriendinnetjes naast haar in het ziekenhuis hadden gelegen en hun namen en wat zij mankeerde. En ziet: alles kwam haar weer nelder voor haar geest. Het hoogtepunt na de pauze was wel de massale hypnose waarbü een vijf tal dames en heren met grote animo een nog nimmer geschreven melodie uit geimproviseerde instrumenten naar voren brachten, complet met een charmante lady crooner en een zeer ernstig zijn taak opvattende dirigent. Wat Lestikoff brengt is weTkelijk iets bijzonders en bij zijn volgend bezoek hier in Alkmaar zal hij zeker volle zalen trekken. De overdreven dikdoenerij op het programma zullen wij maar toeschrij ven aan de fantasie van zijn reclame chef. Dit was werkelijk niet' nodig, want nog altijd geldt het oude spreek woord, dat „goede wijn geen krans behoeft". Wij hopen slechts, dat Lestikoff zijn eenvoud behoudt; dit doet sympa thiek aan. De vergiftiging in Bergen BERGEN In verband met de zeet ernstige vergiftigingsgevallen in Ber gen, waarover wij U gisteren bericht hebben, kunnen wij thans mededelen dat er alles gedaan wordt, om de pa tiënten te redden. Zo zijn er door de veeverloskundige J. Tuin te Bergen vijf en twintig konijnen geslacht, met het doel een antLserum van de magen en hersenen te maken. Bovendien heeft de behandelend geneesheer onmiddel lijk een serum telegrafisch in Pariji besteld. Bij het ter perse gaan van dit nummer was het serum nog niet gearriveerd. De toestand der patiënten is zeec ernstig. Zoals men weet is Mevr. M, E. Baronnesse Taefs van Amerongen* van Reencn reeds overleden. RAADSVERGADERING BERGEN Zoals in alle gemeenten van Neder«, land kwam ook te Bergen gisteren* middag onder voorzitterschap van Dr. W. Heygens de raad bijeen in ver.* band met de GrondwetsafkonH ginj. Aan deze vergadering zou oórsprorï» kelijk een agendapunt worden toege* voegd. Dit moest echter vervallen we gens de - afwezigheid van zeven der dertien raadsleden. vergunning geweest was. Dergelijke dingen zijn altijd gevaarlijke grapjes, en het kostte hem dan ook f 70 of veertig dagen. En dat waren dan weer de overtre ders van Maandag. Want de politie rechter heeft thans dagelijks werk.... Beter laat dan nooit OTERLEEK Op Vrijdag en Zater dag 17 en 18 September ^werden te Oterleek de Jubileumfeesten, en te gelijkertijd de bevrijdingsfeesten ge vierd. De eerste dag waren er Volks spelen voor de kinderen, terwijl er daarna in café Van Ham enkele kin- derfims werden gedraaid, waarbij de kinderen natuurlijk goed getracteerd werden. De tweede dag vonden er volksspelen voor volwassenen plaats, waarvoor veel belangstelling was, en na afloop daarvan kon men genieten van een gecostumeerde voetbalwed strijd tussen Ajax en Blauw Wit. Na een verwoede strijd van tweemaal 'n half uur wist Ajax een 3—2 overwin ning in de wacht te slepen. De beide avonden waren gewijd aan een bont programma, opgevoerd door eigen krachten en twee dames uit Schermerhorn als gasten. Voor een stampvolle zaal sprak de heer D. Kay een openingswoord, waarna burge meester Posch een herdenkingsrede hield. Het Wilhelmus besloot het plechtige gedeelte van de avond. En toen kon het vrolijke feest beginnen. De heer Jb. Schuurman bleek een uitstekend conferencier te zijn, die direct contact met het publiek had, terwijl Turnlust een paar uitstekende nummers gaf: vrije oefeningen voor dames en brug voor heren. De dames Voerman en Schotsman en »de heer J. Zijp zongen op uitstekende wijze enige liederen, terwijl de voordracht van Henk Wagenaar een attractie op zichzelf was. Tenslotte bracht Kunst naar Kracht de aardige een-acter „Lui van Standing" die zeer op de lach spieren werkte helaas ook op die der spelers zelf. Tussen de bedrijven door werden de aanwezigen onthaald op koffie met gebak en broodjes met vlees, terwijl er ter dekking van de kosten een verloting werd gehouden. Het was half een toen de voorzitter het officiële gedeelte van de avond sloot Wethouder Spaan bracht namens het publiek dank aan het comité. BOEKBESPREKING NIEUWE NIEDORP Voor de Bond van Plattelandsvrouwen afd. N. Nie- dorp sprak de heer K. Bergsma uit Schagen. Als onderwerp had de spr het boek „Marijke" gekozen. Met zeer veel aandacht hebben de aanwezige dames naar deze boeien de roman geluisterd. Een dankbaar applaus viel spreker aan het einde der avond ten deel. Bovendien zijn nog 36 troostprijzen uitgereikt, ook aan leerlingen van scholen, die hier niet vermeld zijn; voor verschillende scholen was de vacantie een belemmering om mee te doen Een woord van dank verzoekt de commissie óns over te brengen aan de fa. Kluitman, Ter Burg en Zwaan voor haar belangeloze medewerking, alsook aan de stadsbeiaardier. de heer v. d. Veen. De commissie hoopt voorts dat zij bij volgende nationale feestdagen nog eens de gelegenheid krijt een derge lijke luisterwedstrijd te organiseren; het is een stimulans tot het aanleren van nationale liederen bij de kinderen van ons volk. HET „NUT" VERGADERDE LANGEDIJK Een dezer dagen ver gaderde het Nut in café van Liempt te Oudkarspel. Indien de vereniging zal blijven bestaan, zal naar meer in komsten moeten worden uitgekeken. De bibliotheek is verrijkt met een aan tal nieuw boeken. Een wijziging in de statuten van de Spaarbank kon niet worden afgewekrt, daar het bestuur zich nog over een ,*n ander wilde be raden. Er bestaat voor de c.svriussetl van het Nut een tot tevredenheid stemmende belang? oiling. Het programma voor de winter reeds .vastgesteld. Er zal door aeling van het Min. van Overzeese Gebiedsdelen een film worden ver toond over Indonesië en en Roemeens advocaat zal en lezing houden over zijn geboorteland. Een declamatie^ avond heeft dg belangstelling van het bestuur, evenals een vertel-middag voor de kleintjes. Verder wil men een toneelavond organiseren. Men zal zich tot het hoofdbestuur wensen om verruiming van de kas. Teneslotte werden de aftredende be stuursleden mevr. Dirkmaat en de heer Mandemaker herkozen en. d de heer Sijpheer^ot commissaris van de Spaarbank benoemd. Ds. Donner LANGEDIJK Donderdag herdacht Ds. Donner hej feit, dat hij voor 25 jaar als predikant in de Geref. Kerk werd bevestigd. Van deze kwart eeuw heeft Ds. Donner 21 jaar in de ge meente Broek op Langendijk doorge bracht, waar hij een geacht persoon Is, zowei bij kerkelijke als niet.ker- kelijken. Door zijn behulpzaamheid en eenvoud is hij er in geslaagd zich vele vrienden te maken. Donderdag werd een speciale kerk dienst gehouden, waarin Ds. Donner voorging. Uit de predikatie viel te beluisteren hoezeer Ds. Dor.ner het een voorrecht achtte om 25 jaar predikant te kunnen zijn geweest. Na de predikatie voerde de heer H. Glas namens de gemeente het woord en bood de jubilaris een boekwerk aan. Namens de classis Alkmaar sprak Ds. S. v d. Sluis uit Dirkshorn. Na dat nog de heer Dekker namens da Geref Jeugdcentrale had gesproken, sprak burgemeester Schelhaas namens het burgelijk Bestuur der gem. Lan- gedijk woorden van waardering. veiling< i orktM AANVOER VAN VEE Op de veemarkt van Maandag 20 September j.1. werden 149 vette koeien 1 graskalf, 15 nuchtere kalveren en 32 vette schapen aangevoerd. Alles was bestemd voor de centrale. ALKMAAR 20 SEPTEMBER BI. Eigenheimers 46; slabonen 30 52; stoksnijbonen 2860; stamsnijbo- pen 20—26; pronkbonen 1428; kom kommers 5—20; tomaten 32—50; toma ten, bonken 2030; bloemkool IA 35 —56; I 25—35 II 12—24; rode kool 6— 15; witte kool 7.50; savoye kool 7.50; groene kool 1119; spruitkool 38— 42; spinazie 16—32; postelein 22—32; sla 413; andijvie 1221; rode bieten 67; bospeen Tl—19; winterpeen 6.80; waspeen 1017; uien 610; drielingen 4; prei 15—18; augurken basterd 1; grof.fijn 1.20; perziken 26; druiven 70 —1.08; meloenen 60—80; peren 30—55. WARMENHUIZEN 20 SEPPTEMBER 120.200 kg. Aardappelen: Schotse muizen 6.80; Eigenheimers 5—5.70; Noorderlingen 5.10; Bintjes 5.70; Be-, velandera 5.30—5.60; Koopmans Blau we 5.80—6.80; 71.300 kg. Witte kool 5; 1.000 kg. Slabonen 2939; 4.400 kg. Uien 5.70—6.20; Grove 5.60-6; 500 k*. Bieten 6. L

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 2