JIMMY BROWN ALS WIELRENNER Eerst heel goed weten, daarna pas eten - - •)-" .y" t Di lf NIEUWS IN HET KORT HET GEHEIM VAN DE GELE NARCISSEN G. D. SWANENBURG DE VEYE Voorzitter der Ned. Mycologische Vereniging): Wat men moet weten over eetbare en over vergiftige Paddestoelen Enige tijd geleden heeft zich in Alkmaar een vergiftigingsgeval met do delijke afloop na het eten van paddestoelen voorgedaan en thans zijn op nieuw enkele personen, door dezelfde oorzaak ziek geworden in een der «iekcnhuizen opgenomen. Zo juist kwam het bericht binnen, dat een dezer patiënten inmiddels ook reeds overleden is. Niet alleen in deze buurt, maar ook elders in het land komen dergelijke vergiftigingen voor. De geestelijke oorzaak van paddestoelenvergiftigingen is doorgaans wee erlei. Enerzijds zijn ze het gevolg van een fatale vergissing, begaan door 2ien, die menen genoeg van pad-destoelen te weten, om ze te durven eten, maar zich niet angstvallig ot enkele gemakkelijk herkenbare soor- en bepalen en nu öf een vergiftige voor een eetbare 'heben aangezien óf het er in goed vertrouwen maar op gewaagd hebben een hun niet be kende soort te nuttigen; anderzijds blijkt een even fatale roekeloosheid in het spel te zijn van volslagen leken op paddestoelengebied, die zon der kennis van zaken en zonder besef van mogelijke gevaren het pluk-en „eet-maar-raak systeem hebben gehuldigd. EEN WAARSCHUWING Waar er nog steeds personen voor komen vooral ook onder de meer ont wikkelden, die tot een dezer groepen behoren en daardoor onbegrijpelijker wijze het risico durven nemén op de ze manier zichzelf en anderen, die op hun „kennis" vertrouwen in groot le vensgevaar brengen, moge op déze plaats nog eens een zeer ernstige Waarschuwing gericht worden tot allen, die paddestoelen eten of tan plan zijn dit te gaan doen. Het gebruik van paddestoelen als voedipgs- of genotmiddel is in ons land veel minder verbreid dan in het buitenland. Daarvoor zijn een drie tal oorzaken aan te wijzen. Ten eers e is de Nederlander met zijn nuchtere bedachtzame, niet overéénnacht- ijsgaande aard van huis uit huive rig voor het eten van dingen, die hij niet goed kent. Ten tweede is het Verzamelen en eten van paddestoelen als voedsel in ons land eigenlijk nooit noodzakelijk geweest, zoals dat in Verschillende andere Europese lan den, ook vroeger al, ten gevolge van jgrote schaarste aan en duurte van on misbare levensmiddelen voor uitge breid 2 groepen der bevolking wel het geva was en is. Alleen in de oor logsjaren kon om dezelfde reden ook hier een toenme gecons ateerd wor den, maar die was van tijdelijke aard. Ten derde komen in ons land naar verhouding tot de oppervlakte slechts weinig bossen voor en daardoor ook geen grote massa's paddestoelen, die hoofdzakelijk bosbewoners zijn. Het gevolg van een en ander is geweest, dat, niettegenstaande de periodieke propaganda, die van verschillende zij den in verband met de veelal sterk overdreven voedingswaarde hier voor gemaakt werd, het eten van paddestoelen hier te lande nooit veel opgang heeft gemaak en dit vrijwel beperkt is gebleven tot de betrekke lijk weinigen, die een paddesoelen- gerecht meer uit een oogpunt van culinair genot dan van voedzaamheid waarderen. GIFTIGE SOORTEN. Er zullen niet veel mensen zijn, wie het onbekend is, dat onder de padde stoelen giftige soorten voorkomen. Hoewel het tegenwoordig gelukkig een uitzondering is, iemand te ont moeten die nog steeds de overtuiging heeft, dat ze allemaal giftig zijn, me nen toch nog velen, dat zulks met de meeste er van het geval is en dat ze zeker het aantal eetbare verre over treffen. Tot een beter begrip moge daarom allereerst worden opgemerkt, dat juist het tegendeel waar is! Van de naar schatting 12 a 1300 hogere paddestoelen, die in ons land gevon den zijn (de talloze lagere, d.w.z. op een lagere trap van ontwikkeling staande soorten, tot de slijmzwammen de roest- en brandzwammen, de schim mels en de bacteriën behorende, niet meegeteld) is, ruim gerekend, een 20-tal giftig, terwijl van de overige, die dus geen van alle giftig zijn, zeker een 60 k 70 sooren gegeten en af hankelijk van de uiteenlopende me ning der gebruikers als meer of minder smakelijk beschouwd kunnen wonden. Van de giftige paddestoelen zijn er slechts 2, waarvan het eten voor de mens werkelijk levensgevaarlijk is en bijna» altijd de dood tne gevolge heeft! Eén daarvan, de vroege, witte knol- zwam, komt in ons land zeer zelden voor en kan daarom slechts bij hoge uitzondering aansprakelijk gesteld wor den. De andere, de terecht beruche en gevreesde groene knolzwam („Amanita Phalloides" is haar weten schappelijke naam) is althans plaat selijk een vrij algemene verschijning en vrijwel steeds de oorzaak van do delijk verlopende vergiftigingen. Merk waardigerwijze komt deze soort, die uitsluitend in de buurt van eiken groeit, dit jaar in het gehele land in opvallend groot aantal voor, zelfs op plaatsen, waar ze zich tot nog toe niet of zeer zelden vertoonde. Boven dien alweer merkwaardig èn ge vaarlijk vaak in sterk van het ty pische bronsgroen afwijkende kleur (n.1. geelachtig of wit), wat het her kennen voor degenen, die haar niet goed kennen er niet gemakkelijker op maakt en de kans op vrewisseling tnet de veel gezochte, eetbare champignons belangrijk doet toenemen! Er is natuurlijk reden om aan te nemen, dat het zo veelvuldig voor komen van genoemde paddestoel en de misleidende kleur van vele exem plaren het aantal vergiftigingsgeval- len, dat in ons land gelukkig steeds uiterst gering was, dit jaar op onrust barende wijze heeft doen stijgen, De overige giftige soorten kunnen na inwendig gebruik ook wel meer of minder zware vergiftigingsverschijn selen veroorzaken, maar direct le vensgevaar bestaat daarbij toch niet en bij goede behandeling treedt dan ook bijna altijd na kortere of langere tijd volledig herstel op. SU*1®* Mg '4 T? "I--i, Huldebetuiging aan Koningin Juliana. H.M. koningin Juliana, Z.K.HL Prins Bernharfl Mt de drie oudste prinse-.jcs hebben Zaterdagmiddag an het balcon van het Paleis Noordeinde ruim een uur lang een stoet Hagenaars mee vlammen, vaandels, bloemen en muziek aan zich zien voorbijtrekken. Terwijl de Jaaiste groep voorbijtrok, vormde zich een groep in het wit geklede da. seresjes. d'ö beurte lings een zonnebloem aan de voet van het toen welhaast voltooide mozaïek van bloemen neerlegden. 62. Jimmy had een paar maal om- grijnzen en langs de rijen toeschou- te vinden. Die wezen de mensen hem gekeken, maar toen hij in de verste wers, die zich overal langs de weg vanzelf. Hij behoefde maar langs d* verte geen glimp van zijn tegenstan_ verdrongen, daverde hij verder. Het haag kijkers te spurten, ders kon ontdekken, begon hij te was niet moeilijk voor hem de .veg GEEN VERGISSINGEN. Voor degenen, die paddestoelen ver zamelen om ze te eten (of te laten e en) is een eerste vereiste, dat zij de weinige gifige soorten (enkele hiervan zijn in ons land zeer zeld zaam en spelen dus vrijwel geen rol) en zeer in het bijzonder de groene knolzwam (niet alleen het type, maar ook de kleurvariëteiten) zo goed ken nen, dat zij deze te allen tijde van eetbare, mogelijk er op gelijkende paddestoelen kunnen onderscheiden. Zy dienen er verder van overtuigd te zijn, daj er geen enkel hulpmiddel bestaat, waardoor het mogelijk is, de eetbare en giftige soorten als zodanig uit elkaar te houden? Zij moeten ook vooral weten, dat vele paddestoelen In vorm en kleur zeer wisselend zijn, dat déze kenmerken dus zeker niet voldoende hou-vast bieden, om alleen daardoor verschillende soorten met zekerheid te herkennen, en er om denken, dat andere, wél belangrijke kenmerken op de meest uiteenlopende plaatsen van de paddestoel, b.v. aan het ondereinde van de s eel, te vinden zijn. In het hort dienen zü dus, om voor gevaarlijke vergissingen met noodlottig gevolgen bespaard te blij ven, goed op de hogote te zijn van £3 typische en constante kenmerken, die Iedere giftige soort heeft en er zich rekenschap van te geven, dat alleen de kennis hiervan en verder ook niets anders de nodige zekerheid geeft. ANDERE OORZAKEN. Behalve op het door onkunde of on achtzaamheid verwisselen van eetbare en giftige paddestoelen als de meest voorkomende oorzaak van ernstige vergiftingenn, moet nog even gewezen worden op enkele andere oorzaken daarvan en waaraan dikwijls niet voldoende aandacht wordt geschonken. In de eerste plaats zijn er mensen, die een overgevoeligheid bezitten te lgen bepaalde stoffen en die na ge bruik daarvan ernstig ziek kunnen worden. Iedereen zal wel eens over dergelijke gevallen van overgevoelig heid, b.v, voor vis, eieren, vruchten, e.d. gehoord hebben en zo zijn er per sonen, die ook na het nuttigen van eetbare paddestoelen vergiftigingsver schijnselen kunnen vertonnen. In de tweede plaats moet men er aan den ken, dat de meeste paddestoelen, ook de eetbare, aan een zeer spoedig be derf onderhevig zijn, wanneer men ze eenmaal toebereid heeft, waardoor ze, in die toestand te lang bewaard, na het eten zéér ernstige vergiftigingen ten gevolge kunnen hebben. In de derde plaats zij men er bij het ver zamelen op bedacht, alleen exempla ren mee te nemen, die er fris en on beschadigd uitzien, geen onaangename geur hebben, stevig aanvoelen en bij doorbreken niet door maden of ander kruipend gedierte aangetast blijken. Alles wat niet aan deze eisen voldoet late men staan, want het gebruik van eebare paddestoelen van mindere kwa lltelt kan door een misschien nog nau welijks waarneembaar begin van rotting of in leder geval door de grote kans op snel bederven, eveneens zeer nadelige gevolgen voor de gezondheid hebben. Samenvattend kan dus gezegd wor den, dat het eten van paddestoelen alleen ongestraft kan gebeuren door hen, die niet als een vreemdeling op dit terrein ronddwalen, maar tenmin ste met de belangrijkste kenmerken en eigenschappen van althans de meest voorkomende gifige soorten en met de mogelijkheid van verwisseling met eetbare bekend zijn; die verder bij het verzamelen niet automatisch en op goed geluk te werk gaan, maar hun ogen en eventueel hun neus goed de kost geven en die verder ter dege re kening houden met de mogelijke ge varen, welke aan het gebruik van on- Aan ons Bureau, Oudegracht hoek Ridderstraat, kan men voor de étalageruiten enkele afbeeldingen der gemakke lijk te verwisselen eetbare en giftige paddestoelen zien. Wij raden U allen in Uw eigen belang aan, spoedig een kijkje te komen nemen! oordeelkundig geplukte en bewaarde paddes oelen verbonden zijn. Ten overvloede moeten zij er ook nog even aan denken, dat paddestoelen, ook de eetbare, een hoog vezelge'halte heb ben (vooral de steel!), dat ze daar door vrij moeilijk verteerbaar zijn ea bij gevoelige personen onaangename ingewandsstoornissen kunnen veroor zaken. Wie paddestoelen wil eten en ook maar enigszins twijfelt, of een be paalde soort daarvoor wel geschikt la, gebruike deze vooral niet of laat z® even bij ondergetekende, Nassauplein 5 te Alkmaar, die zich daarvoor steeds gaarne beschikbaar stelt, ter beoorde ling zien. Men kan werkelijk niet voor zichtig genoeg zijn! Tenslotte moge men nog de vol gende regels uit een gedichtje over paddestoelen, destijds door Clingo Doorenbos geschreven, ter harte ne men: Zelfs als ze vergif zijn Noem ik ze niet slecht: Vergiftig te wezen Dat is hun goed recht; Hun roeping is niet Om ter keuken te gaan! Bewonder, bekijk ze, Blijf af en laat staan!! G. D. Swanenburg de Veya Voorz. der Ned. Mycologische Vereniging. GEMOEDELIJKHEID. Ik sta op het trottoir by V. en D., terwijl een echte ouderwetse jaebtwa gen aan komt rijden. Paard er voor, er in twee heuse Westfriese stelletjes, zoals je er een veertig jaar geleden talloze zag in Alkmaar. Mensen van zo om en de bij de vyf en zestig- Naast me op het trottoir staat een boerenrentenier, die in het gezelschap in de wagen plotseling kennissen ziet. Hy trotseert alle gevaren, geeft een schreeuw, steekt z\jn hand op en rent naar de wagen toe- De begroeting is ontzagiyk hartelijk. Ettelijke „heu's" en „allemachtig ben jullie dat," ver vullen de lucht. Paard en wagen staan midden in de Ridderstraat. Een opstopping is onver- mydclijk en ontstaat dan ook vlot. Driftig claxonneren de auto's. Fiet sers kyken nijdig achterom, schel dend. Ik kijk angstig of er nog geen geüniformeerde macht komt opdagen, want lk geniet mateloos in deze men sen, die geen haast kennen en die nog in alle gemoedeiykheid een minuut of tien staan te praten op een druk verkeerspunt. Wat moet een gastdag daar gezellig zy'n. Eindelijk schijnt het toch tot hen door te dringen, dat er iets aan de hand is, Want plotseling komt het afscheid. Overhaast vanwege een dreigende uit roep van een chauffeur van 'n vracht wagen. „Nou, dag hoor. De groete". 0 Wij hadden altijd gedacht, dat vrede betekende een periode, waarin de mensheid rustig leefde Het blijkt ach teraf dat we het mis hebben gehad. De Amerikanen schijnen het beter te weten. Volgens hen is 'n tijdperk van vre. de een tijd, waarin niet de heilige plicht bestaat, de officiële leugen te moeten geloven. De oorlogsberichtgeving komt in een slecht daglicht te staan door deze uit spraak. Er zijn ook Amerikanen die een andere uitleg aan het woord vrede geven. Volgens hen is de vrede de tijd waarin de mensen werken om de kos ten van de afgelopen oorlog te be talen en al weer reserves kweken out een nieuwe oorlog te voeren. Een somber vooruitzicht. Professor Piccard, die op weg is naar de gif van Guinea, om aldaar diep-zee onderzoekingen te doen, is aan boord van zijn schip geslipt waar door hij zijn pols ernstig verstuikt heeft. Een lid van de bemanning van het Australische oorlogsschip „Kanimbla" is aan de gevolgen der verwondingen, opgelopen bij de vechtpartij, die Don derdagavond te Genua ontstond, over leden. Een officier en twee manschap pen zijn„aanzienlijk" gewond. Kardinaal van Roey heeft aan Belgische kerken opdracht gegeven, dat „tot nader order, gezien de over heersende noenigheid tussen de lan den „voor de vrede gebeden moe» worden" Donderdagmorgen is in de gen darmeriekazerne te Brussel het dood vonnis voltrokken van de 55-jarige Prosper Dezitter, een Belg, die tij dens de bezetting voor de Duitse con- tra-spionnage werkte. Dezitter is ver- anwoordelijk voor de arrestatie van 1500 Belgen, waarvan een derde ge deelte werd gedood of omkwam ia concentratiekampen. FEUILLETON Spannend verhaal van idgarwallace - „Waarom stelde je de politie hier niet mee in kennis". ,;Omdat ik bang was", erkende Mr. Milburgh, „ik was doodsbang Het is een vreselijke bekentenis, maar ik ben een lafaard". „Was er niemand in de kamer?" drong Tarllng aan. „Niemand, voor zover ik zien kon. Ik zeg u, dat het faam openstond. U zegt, dat er ijzeren staven voor staan dat is waar, maar een heel mager persoon zou tussen deze staven door kunnen. Een vrouw „Onmogelijk", zei Tarling kortaf. „De staven zijn zeer nauwkeurig gemeten en niets, wat groter is dan een konijn, kan er door. En je hebt geen idee, wie 't lichaam Wegdroeg?" „Niet het minste", antwoordde Milburg'h flink. Tarling opende zijn mond om iets te zeggen, toen een fcelefoonbel rinkelde en hij nam het instrument van de Ijafei waarop het stond. Het was een vreemde stem, die hem opriep, een schorre, harde stem. als van iemand, die niet gewend is om te telefoneren. „Heet je Tarling?" schreeuwde de stem. „Dat is mijn naam", zei Tarling. „Zij is een vriendin van je, is het niet?" vroeg de stem. Vervolgens een gelach. Een koude rilling liep langs Tarlings rug; want, ofschoon hij de man nimmer had ontmoet, zei zijn instinct hem, dat hij sprak met Sam Stay. „Je zult haar morgen vinden", gilde de stem, „wat er van haar over is. De vrouw, die hem verraaddewat er van haar over is Een klik en de hoorn was opgehangen. Als een dolle draaide Tarling aan de telefoon. „Welk kantoor was dit?" vroeg hij en de telefoon juffrouw gaf hem even daarna de inlichting, dat het Hampstead was. HOOFDSTUK XXXVI Het kerkhof van Highgate. Odette Rider zat achterover geleund in de hoek van de zacht voortglijdende taxicab. Haar ogen waren ge sloten, want de onvermijdelijke reactie was gekomen. Opwinding en angst hadden haar kracht gegeven om met een flinke pas, die de directrice verwonderde, naar de auto te lopen, maar nu, in de duisternis en de een zaamheid, voelde zij een geestelijke en lichamelijke de pressie, die haar de wil en de kracht benam om zich verder in te spannen. De auto spoedde zich door oneindig lange straten in welke richting wist zij niet en bekommerde er zich ook niet om. Bovendien wist ze zelfs niet, waar de kli niek gelegen was. Al wat ze er van wist, was dat het best aan de buitenzijde van Londen kon zijn. Eens, toen de auto, van Cavendish Square komend, Bond Street overstak, zag zij, dat mensen omkeken naar de auto en een politieagent wees en riep iets. Maar ze was te akelig, om haar hoofd ermee te vermoeien. Half onbewust be wonderde zij de handigheid van de chauffeur, die instaat scheen te zijn, om zich een weg te banen, door en langs iedere storing in het verkeer; en eerst toen zij merkte, dat de cab een landweg overstak, kreeg zij een vermoeden dat er iets niet in orde was. Maar toen werd haar twijfel nog bedwongen door 't herkennen van zekere bakens die haar zeiden dat zij op de weg naar Hertford was. „Natuurlijk", dacht zy. „Ze hebben mij eerder nodig in Hertford dan in Londen en zij stelde zich weer gerust. Plotseling hield de cab stil, reed achterwaarts een zij laantje in en keerde terug in de richting, vanwaar zij waren gekomen. Toen hij de auto in de goede richting had gebracht, zette Sam Stay de motor stop, stapte uit en opende het portie*. „Kom eruit!" zei hij op scherpe toon. „Waarom wat begon het verschrikte meisje, maar voor zy verder kon spreken, dook de man in de auto, greep haar bij de pols en trok haar zo heftig er uit, dat zij viel. „Je kent mij niet, hè?" Met deze woorden duwde hy zijn gezicht vlak voor het hare en greep haar zo woest bij de schouders, dat ze het had kunnen uitschreeuwen van pyn. Zy lag op haar knieën en worstelde om over* eind te komen en keek de kleine man verwonderd aan. „Ik ken je", hijgde zy. „Jij bent de man, die probeerde om in mijn flat te komen". Hij grinnikte. „En ik ken jou!" lachte hy schorJij bent de duivel die hem verleid heeft! De beste man in de wereldhy is in de kleine kelder op het kerkhof van Highgate. Da deur is net 'n kerkdeur. En daar zul je ook zijn van* nacht vervloekt schepsel! Daar, diep weg, ga ik je bren gen. Diep, diep, diep, en ik laat je daar met hem alleen, omdat hij je hebben wilder Hij greep haar bij beide polsen, terwijl hij haar steeds aanstaarde, en er was \ts zo wolfachtigs, zo onmenselijks in die starende ogen van de krankzinnige, dat haar mond droog werd en geen geluid kon geven, toen zij trachtt® te schreeuwen. Toen viel ze voorover en hij greep haar onder de armen en trok haar overeind! „Flauwvallen, hè? Je wilt flauwvallen, juffertje", lach te hij. „Wens je niet, dat je nooit meer bijkomt, hè Ilc wil wedden, dat je het doen zoudt, wanneer je wist wanneer je wist!" Hij liet haar neerzinken op het gras langs de weg, natn een bagageriem voor uit de auto en bond haar handen» Toen nam hij de shawl op, die zij gegdragen had en bond die voor haar mond. j

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3