Ikmaatiki' Offer 5£ JAARGANG N° 1343 N.-HOLLANDSE PERS 1945 WOENSDAG 29 SEPT. 1948 England-Spiel blijft nog in nevelen gehuld „Frankrijk wil een dienaar der mensheid zijn" „Vijf landen" coördineren hun defensie Uitg. voor de Stichting De Vrfle der. Abonnementsprijs 3.45 per kwartaal, 1.15 per maand bü vooruitbetaling. Advertenties 14 et. p. m.m., familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur. J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. R 2200 3971 Tweede tafereel van het Poos-Slagter-drama Een tragi-komisch verhaal over een zeezieke schipper.... Koningin Wilhelmina greep in! De laatste brug in de grote verkeersweg UtrechtDen Bosch, die in de oorlog vernield werd, nadert haar voltooiing. Het is de brug over de Lek bij Vianen. Aan het einde van dit jaar hoopt men de brug voor het verkeer te bunnen openstellen. Schuman en Spaak spraken voor de Assemblee De tragi-komische noot ontbrak niet op de tweede dag van het proces te gen de ex_politiemannen en S.D.. handlangers Poos en Slagter. Af en toe moest de president van het Haags Bijz. Gerechtshof met ha- mergeklop een einde maken aan het gelach in de zaal, wanneer de ver. dachten in hun Uver om het Hof te doen geloven dat zij steeds fatsoen lijke mensen en correcte ambtenaren waren, het al te dol maakten Maar er werd niet gelachen, toen nieuwe details van het England.Spiel bekend werden gemaakt door een der „gedropten". En deze details zijn van dien aard, dat de vraag: wat ge beurde er ginds aan de overkant? nog klemmender geworden is. „De jongens-Storm Bij de behandeling van de ten laste legging, het in de val lokken en in handen van de S. D. spelen van ec twaalftal Engelandvaarders in Jan. 1942, vertelde een der twee overle venden, de getuige Brabander, hoe hij met „de jongens Storm" in con. tact kwam, die over een logger be schikten. De „jongens Storm" waren de man nen tér wille maar nauwelijks wa ren zij aan boord, of een luik ging open en dertig zwaar gewapende Duitsers wierpen zich op de verraste groep. Poos en Slagter hadden het kar weitje „keurig opgeknapt" Eenzelfde triest verhaal vertelde de sergeant van de LS.K„ Reyntjes. Op 20 Mei '43 zou hij met nog 6 ande ren, van IJmuiden in een logger naar Engeland vertrekken. Zij begaven zich aan boord en werden vriendelijk ver welkomd door twee mannen in schip perstruien. Daarna kwamen de Duit sers er aan te pas. Poos en Slagter gaven toe, dat zij ook bij deze arrestatie aanwezig wa ren, maar ontkenden, dat zij de rol van verwelkomende schippers hadden gespeeld, „Ik was zo zeeziek, dat ik niets kon doen", verklaarde Slagter. Een luid gelach volgde op deze woorden. De president begreep niet waarom zij eerst een verklaring hadden afgelegd, die geheel klopte met die van getui ge Reyntjes en nu ontkenden. Boven dien kon hij zich niet voorstellen dat Slagter op een prachtige lentedag in een rustige binnenhaven zeeziek ge worden zou zijn. „Waarom heeft u dan schipperstruien aangetrokken?" vroeg hij de verdachten. Zij verklaarden. dat het gebeurd was om hun kleding te sparen. De kloppende hamer van de presi. N-ttPNHBCH'jHi KOELER. Wisselend bewolkt. Matige, in hét Noorden van het land tijdelijk krach tige Zuid_Westelijke wind. Koeler. dent maakte een einde aan het ge lach. Welke rol speelde Goedhart? Volgens een verklaring van de SD-er Bartels, die in de middagzit ting ter sprake komt, heeft E. J. Goed hart („Pieter 't Hoen" van „Het Pa rool") na diens arrestatie vrijwillig en zonder dwang veej verklaard en ook namen genoemd. Hij zou hebben verteld, wie de „koplelding" van „Het Parool" uitmaakte en de arre staties van Lans, Gertenbach, Tello en enige van hun medewerkers zou den daarop gevolgd zijn. Poos voegde ter zitting hier nog aan tob, dat de heer Goedhart hem vrijwillig een ge tekende schets van de drukkerij van Gertenbach in Zandvoort had mee gegeven, opdat de Duitsers daar niet behoefden te zoeken. Ook de heer Lans zou na zijn arrestatie „doorge slagen" zijn en de naam van druk kerij en drukkers van „De Vrijheid" in Den Haag hebben genoemd, die kort daarop door Poos en Slagter wer den gearresteerd. Was er een Engels „tegen - spel" SCHREIEDER GETUIG1 Met aandacht volgde de zaal het relaas van Schreieder, die daarna ten tonele kwam. Als altijd was hij zeer beslist in zijn verklaringen. Poos en Slagter waren voor hem „betrouw bare Nederlanders", de enige Nedèrl. politiemannen, die voor hun „ver diensten" de „Deutsche Verdienstme. daille" ontvingen. Van 1943 af pro beerden zij bij de Duitse politie weg te komen maar hij had hen niet laten gaan omdat zij vele geheimen van het ..England-Spiel" kenden. Een ontvangen en begrepen waarschuwing Het England-Spiel.... In grote stilte en vol aandacht luis terde het publiek naar het verhaal van de res. eerste luitenant H. Lau- wers die op verzoek van de president zeer uitvoerig vertelde over zijn lot gevallen in Nederland van zyn drop ping bij Ommen op 7 November 1941 tot zijn arrestatie op 6 Maart 1992. Luit. Lauwers had opdracht berichten naar Engeland te zenden en moest zifh naar een aangegeven adres m Den Haag begeven Hij werd gearre steerd en tien dagen na zijn arresta tie had Oberst Heraiann Giskes hem gevraagd voor de Duitsers naar En geland te seinen. Hij had dit gedaan Zeven personen zouden om het le ven gekomen zijn, toen een Catalina. vliegboot van de Austr. luchtmacht tegen een bergtop vloog. Alle kranten efl persbureaux in Rome staken 'als protest tegen het verschijnen van een liberaal orgaan, dat geleid wordt door een niet-erkend journalist! Merkwaardig was de schriftelijke verklaring van de heer Hazelhoff Roelfzema. Bij zijn aankomst in 1941 in Engeland moest deze, volgens de verklaring constateren, dat-de Neder landse regering in Engeland niétop de hoogte was van het bestaan van een verzetsbeweging in Nederland en dat er geen contacten -<? ;t het bezette Ne derland bestonden. Hij had zich toen in verbinding gesteld met de Engelse geheime dienst en had van koningin Wilhelmina, die zeer veront waardigd geweest zou zijn over deze situatie, opdracht gekregen contact met de verzetsbeweging in Nederland te leggen en H. M. voort durend van de resultaten op de hoog te te houden. om Engeland op de hoogte te brengen van zijn toestand. Op zeer opvallende wijze seinde bij naar Engeland, gebruik makende van de mogelijkheden, die de „secu- rity check" bood, om in zijn tele gram te waarschuwen. Luit. Lauwers verklaarde er volledig voor in te staan, dat door zijn manier van seinen Engeland ^waarschuwd moest. zijn. Eftgeland had de waarschuwing ook begrepen, verklaarde luit. Lauwers. Dit bleek uit het niet verschijnen van een agent. Deze is later om on begrijpelijke redenen toch nog gezon den. Proc-fiscaal: „Er was dus een En gels tegenspel?" Luit. Lauwers haal de glimlachend zijn schouders op en bleef het antwoord op deze vraag schuldig. Pres.: „Laten we er ons maar niet verder in verdiepen." „Zeer eigenaardig" noemde luit. Lauwers de boodschap uit Engeland. Dat de nieuwe marconist er was toen een Duitser aan het seinen in het gebruik van de „security check moest ingewijd worden. Het was een stelregel, zo zei hij, dat er nooit ge sproken werd over het bestaan van security check. Ook Schreieder liet zich niet po sitief uit over het bestaan van een Engels tegenspel. „Het is mogelijk" zegt hij, ,dat dit bestond. „We hebben het onderzocht, maar er geen bewij zen voor gevonden." Vandaag wordt de zitting weer voortgezet. Prof. Lieftinck in Washington Minister Lieftinck, die aan het hoofd staat van de Nederlandse de legatie voor de jaarvergadering van het Int. Monetaire Fonds en de We reldbank, die momenteel in Washing ton gehouden wordt, zal, naar hij ver klaarde, „waarschijnlijk ook bespre kingen andere financiële autori teiten" voeren. Een hunner is in elk geval Hoffman, leider van de E.C.A. Wat Lieftinck precies met hem be preekt, zeide hij niet. Maar waar schijnlijk staan er ook leningen van de Wereldbank voor bepaalde pro jecten in Nederland op het program ma. Zestig N.H. burgemeesters in de hoofdstad Een 60_tal leden van de vereniging van burgemeesters in Noord_Holland bracht gisteren 'n bezoek aan A'dam. 's Ochtends kwamen de burgemees ters bijeen in de raadzaal ten stad- huize. In de namiddag werd een be zoek gebracht «aan het Rijksmuseum, wa^r o.a. de pinacotheek-tentoonstel ling werd bezocht. Later was het gezelschap de gast van de erevoorzitter van de vereni ging, mr. Arn. J. d' Ailly, die hen in zijn ambtswoning aan de Heren gracht ontving. Om ongeveer 18.00 uur vertrok het gezelschap naar de luchthaven Schip hol, begeleid c'.oor Amsterdamse mo torpolitie. In het nieuwe restaurant aldaar werd de maaltijd gebruikt. Wij voelen niets voor onderwerping zegt Spaak De belangrijkste redevoeringen, die gisteren in de Assemblee van de Ver. Naties werden gehouden, waren die van Schuman (Fr.) cn Spaak (België). De rede ,van Schuman was van een zeer beheerste toon. Spaak gaf een fel antwoord op de rede van Wys- jinsky. „Frankrijk blijft zichzelf'' Volgens Robert S-human, minister van Buitenlandse Zaken van Frank rijk, is het voornaamste vraagstuk, waar de V.N. zich voor gesteld zien, Duitsland. „Geen regeringsvorm, die met de democratische grondbeginse len verenigbaar is, zal aan Duitsland ontzegd worden, doch men zal nood- i zakelijkerwijs op federatieve basis .moeten beginnen, hetgeen met het be_ vgfnsel van een verenigd Duitsland geenszins onverenigbaar is." Schuman ontkende, dat de Londen, se zcsmogcndheden-overeenkomst een verdeling van Duitsland of uitschake ling van de Sovjet_autoriteiten be oogde. De atoom_energie is „een zaak van leven en dood voor de wereld". Fran': rijk acht atoom-controle van funda menteel belang. Wat de ontwapening betreft „vertrouwen ^moet weer aan Meer textielpunten bij huwelijk Zij, die op of na 1 October a.s. een aanvraag om textielpunten indienen in verband met huwelijk, zullen 150 punten ontvangen. Vóór 1 October in gediende aanvragen worden nog vol gens de oude richtlijn behandeld. De textielpositie laat niet toe aan boven bedoelde maatregel terugwerkende kracht te verlenen. in scheervlucht „De doder" van Vught, de 25_j. bewaker Douwe Bleeker uit Bolsward kreeg 20 jaar R W.I. voor zijn onmen. selijke daden. Kruiden^rs uit 10 landen zijn thans in congres te Amsterdam bijeen. Bij een brand in een dansgelegen heid te Osuchow bij Warschau zijn 22 personen om het leven gekomen en 30 ernstig gewond. ue dpi. korporaals en soldaten, die een studie aan een universiteit willen aanvangen of voortzetten, kunnen groot verlof krijgen, als zij op 10 Oct. a s. tenminste 24 maanden in werke lijke dienst zijn geweest. Amsterdam versterkt het Instituu I voor Perswetenschatp een subsidie van f 20.000. Er zijn enkele gevangnisstraffen (van 8 maanden) geëist tegen per sonen. die een valse aangifte hebben ingediend bij de Schade_enquête-com missie. Men schat het aantal onjuiste of valse aangifte op 10.000! O RECHTSHERSTEL VOOR SANDERS GEVRAAGD. In de Tweede Kamer heeft de heer Goedhart (P. v. d. A.) gisteren de kwestie.Sanders ter sprake gebracht. Spr. merkte op, dat de Kamer nog niets bereikt heeft omtrent het rap port, Wijnveldt inzake het onderzoek naar het Bureau Nationale Veiligheid. De heer Sanders is in opspraak ge bracht en spr. achtte enig openlijk eerherstel nodig. De minister vond het onvruchtbaar thans nader in te gaan op de kwestie, Sanders. de dag treden bij de internationale betrekkingen". Schuman besloot zijn rede met de volgende woorden: „Frankrijk, dat zijn vrienden met betrekking tot enkele kanten van zijn binnenlandse politiek soms verbijstert door zijn wispelturige onstandvastigheid, blijft in feite trouw aan zijn menselijke tradities, aan zijn ideaal van broederschap, zowel bin nen als buiten zijn grenzen. Frank rijk streeft er naar een goed dienaar van een verzoende en vreedzame mensheid te zijn en voor altijd te wor den." Een ander vaatje Spaak tapte uit een geheel ander vaatje. Hij zeide, dat „Europa reeds genoeg heeft van Hitlerdom en fas cisme en zich thans niet behoeft te onderwerpen aan enig totalitair re giem". „Wij zijn het, die bereid zijn ons te onderwerpen aan het onderzoek en het oordeel van andere landen. Het zijn niet wij, die zich achter een ijze ren gordijn wensen op te 6luiten door te weigeren samen te werken". De Sovjet-Unie heeft volgens Spaak een volledig gebrek aan begrip voor de Westerse wereld getoond. Wysjins- ky's rede was hiervan het, welspre kende bewijs en zij eiste een ant woord. Indien de rede propaganda ten doel had hadden de Westelijke mo gendheden het recht tegen.propagan- dat alles verloren was. Men moest be gemeend was, toonde zij een grote onwetendheid aangaande de Westerse denkbeelden en- wensen. De Belgische premier verklaarde tenslotte, dat zijn rede niet betekende da alles verloren was. Men moes be ginnen met e®n compromis te sluiten. Sovjet-voorstel wordt behandeld. Het Sovjetvoorstei over de ontwa pening met een derde zal op de agen da der Algemene Vergadering wor den geplaatst. Zonder veel discussies werd hiertoe besloten. Industrie tegen wetsontwerp Bedrijfsorganisatie De Nederlandse industrie heeft zich tegen het wetsontwerp op de bedrijfs organisatie verklaard. In Den Haag kwamen gisteren ver tegenwoordigers van alle takken van de Nederlandse industrie bijeen en een der .captains", ir. F. J. Philips, heeft in een scherp-omlynd betoog het voorgenomen „ingrijpen der over heid" aangevallen. Spr. we?s er op, dat de industrie „in het belang van de nationale wel vaart een vrijwillige en goede samen werking met haar werknemers en hun organisaties moet nastreven". In de in het wetsontwerp omschreven lichamen, de sociaal-economische raad, de product- en bedrijfschappen, zag spreker semi-overheidsinstelïin- gen, waarin de ondernemer vrijwel niets heeft in te brengen, „waardoor de beoogde lichamen moeilijk met be drijfsorganisaties kunnen worden be titeld". Een werkelijke inkrimping van het regeringsapparaat zal z.i. door de verwezenlijking van het wetsont werp dan ook niet bereikt worden. De vergadering nam een motie aan waarin tot uiting gebracht wordt, dat het wetsontwerp in de huidige vorm voor de industrie onaanvaardbaar is. Deze motie is onder de aandacht van de Tweede Kamer gebracht Deze week hebben tal van scholie ren gecollecteerd ten bate van de T.b.c.-bestrijding. Ze hebben zich op lofwaardige wijze van hun taak ge kweten. We hebben de moeite ge nomen om enkele van hen eens een poosje gade te slaan en wat we er van gezien hebben, stemde ons tot grote voldoening. De hardnekkigheid waarmee de meisjes en jongens en kele uren volhielden was bewonde renswaardig. Belangrijker echter dan de onver droten ijver waar te nemen, was het om te letten op de reacties van het publiek. Wat offeren er slechts weinig mensen met blijmoedigheid! En als er geofferd wordt, wordt het offer niet gebracht omdat de gever over tuigd is van de noodzakelijkheid. De aangeklampte vraagt dikwijls niet eens naar het doel. Hoogstens wordt gekeken of het meisje een aar dig snuitje heeft of een goed model letje. Kijkt ze dan nog een beetje on deugend uit haar ogen, dan wordt er vooral door heren die reeds een ge vorderde leeftijd hebben bereikt, ge geven. Een offer kunnen we dit niet noe men. Eerder een beloning voor een vriendelijke blik van een jong meis je. Wanneer aan dezelfde persoon 'n collectebus voorgehouden wordt door een jongen man, of een vrouw op hogere leeftijd, dan heeft hij zelfs geen tijd om de verklaring aan te horen en blijft de beurs hermetisch gesloten. Een tocht van een u»»r in de nabij heid van enkele collectanten of col- lectrices is uitermate leerzaam. Want het is niet alleen het mannelijk ge slacht dat zich van een kant laat zien, die niet al te gunstig is. Hetzelf de geldt voor de dames. Er zijn bij beiden uitzonderingen. Men komt ze tegen, die me; een bepaalde blijmoe digheid offeren. Men kan ze van te voren er wel uitpikken. ÜVlaar over het algemeen is de bereidheid tot het offer niet bijster groot. We hebben ons evenwel afgevraagd of men de oorzaak tot de geringe bereidheid wel uitsluitend kan wijten aan het publiek en we hebben daartoe aan enkele collectanten positief de vraag gesteld o. wij Hollanders niet goedgeefs zijn. En gelukkig bleek dat over het al gemeen nog al mee te vallen. Er was echter iets anders. De voorbereiding var de collectes. Die liet veel te wen sen over. Want men boekte het mees te succes bij de mensen, die reeds bij voorbaat wisten, waar het om ging. Daar was geen lange verklaring no dig. Daar had men begrip voor het doel en was men tot een offer dade lijk bereid. Tenminste in het grootste aantal gevallen. Wellicht dat hier voor de organisa toren een wenk kan worden gegeven. Maakt Uw collecten meer bekend. Wij .zijn er van overtuigd, dat de pers, vooral indien het gaat voor 'n zo groots doel als de t.b.c.-bestrijding met vreugde wil medewerken. Wij zijn er ook van overtuigd, dat de op brengst der collecte er beter door wordt en de jeugd het werk met nog groter animo verricht. v. Z. Permanente organisatie met „commando - kern" wordt ingesteld De secretaris.generaal van de permanente commissie van de West-Euro- pese Unie heeft een communiqué uitgegeven' naar aanleiding van de be sprekingen, die de ministers van Defensie van de vijf mogendhed m, die het VéVdrag van Brussel ondertekend hebben, Maandag en Dinsdag in Parijs hebben gehouden. In dit communiqué wordt verklaard: „De ministers werden het eens over een gemeenschapelijke dei.en«ie„ poliliek, die het afzonderlijke werk van hun eigen politieke staven zou beheersen. Deze politiek heeft ten .idoel de veiligheid van de vijf mogend heden als geheel te verzekeren in het kader van het Verdrag van Brus sel en van het Charter d">r Ver Naties. De ministers besloten om een permanente organisatie in het leven te roepen onder leiding van de ministers die verantwoordelijk zijn voor de defensie, welke organisatie genoemde politiek doeltreffend kan maken en die zich bezig kan houden met problemen die de productie en het verkrijgen van materiaal betreffen. In deze organisatie zal tevens de kern van een land-\ lucht— en zeemachtcommando met een permanente mili taire voorzitter opgenomen worden. Zy zal de tactische en technische pro blemen van de verdediging van West-Europa bestuderen."-

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1