Iktiaaièf N.-HOLLANDSE PERS 19« 5E JAARGANG N° 1344 DONDERDAG 30 SEPT 194"» Oorlogsbegroting voor 1949 met bijna 35 millioen verhoogd In het kader van het West-pact zal leger worden uitgebreid iÊN^öMfc Tweede Kamer niet tevreden met voorgestelde pensioenverhoging Prijsverhoging van alle Nederlandse dagbladen Berlijnse kwestie aanhangig gemaakt bij Veiligheidsraad Beschamend Uitg. voor de Stichting De Vrfle Alkmaar, der. Abonnementsprijs S.44 kwartaal, 1.15 per maand b(J Tnrralfb.^n,,,' Advertenties 14 ct. p. m.m., familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage Verantw. redacteur: J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. K 2200 3971 Ook de begrofing van marine is hoger By de Tweede Kamer zijn thans de oorlogsbegrotingen van leger en marine voor het jaar 1949 ingediend. De begroting van het leger wyst een eindcijfer aan van f 518.594.148 een bedrag, dat f« 32.099.948 hoger is dan dat voor de dienst van 1948. De begroting van het departement van Marine is aan de Tweede Kamer aangeboden met een eindcijfer van f 319.398.780. Vergeleken met '48 betekent dit voor '49 een vermeerdering met f 41.813.59L Bö de beoordeling van het verschil in het nieuwe eindbedrag van de oorlogsbegroting wordt er de aandacht op gevestigd dat een suppletoire begrotingswet voor de dienst 1948 in voorbereiding is, aangezien gebleken is, dat verschillende begrotingsposten ontoereikend zijn, ten gevolge van een grotere sterkte dan waarop in de begroting van 1948 werd gerekend. Ook de prijsstijgingen en andere onvoorziene omstandigheden hebben mede het eindbedrag van de begroting doen verhogen. De minister van Marine wijst er op. dat in 1946 85 millioen gulden en in 1947 30 millioen gulden niet kon worden verwerkt en dat deze bedragen in feite boven het begrotingstotaal van 1948 komen. Aan de algemene richtlijnen voor het te voeren beleid van het ministerie van oorlog ontlenen wij, dat ter aflossing van de troepen, die in Indonesië met het handhaven van de orde en rust zijn belast, noodzakelijk is, de uit zending van troepen in ongeveer gelijke omvang als in 1948 te doen plaats vinden. eenheden binnen het raam van het geen de defensie van West Europa te dien aanzien noodzakelijk maakt. Verplichtingen Voor zover de nodige gegevens reeds ten djenste staan en de beschikbare middelen zulks toelaten, zullen maat regelen worden getroffen om binnen redelijke termijn aan de militaire ver plichtingen, die voortvloeien uit het door de regering gevoerde buitenland. se beleid (West_pact> te kunnen vol- éoen. Alle maatregelen zullen met het oog op 's lands financiën echter van be perkte omvang kunnen zijn. Het militaire apparaat in Nederland waarvan de omvang gedurende 1948 vrijwel uitsluitend was gebaseerd op de behoeften van Indonesië zal in beperkte mate worden uitgebreid. Deze uitbreiding zal mede dienstbaar worden gemaakt aan de verzekering der binnenlandse orde en rust. De uitzending van troepen naar In. donesië blijft bepaald tot 2 zelfstan dige infanteriebrigades en 6 betal- jons infanterie per jaar. Het ligtt in de bedoeling van de regering (onvoorziene omstandigheden voorbehouden) in het voorjaar 1949 de 1ste divisie „7 December" (en de daarmee uitgezonden 6 bewakingsba taljons) en in het najaar '49 de 2de divisie (en daarmede uitgezonden 6 bewakingsbateljons) te doen repatrië ren. Indien bovenstaande maatregelen kunnen worden doorgevoerd zal de ge middele sterkte van het personeel der Koninklijk Landmacht (met inbe. grip van de Iuchlstrüdkrachten) in Indonesië, Suriname en de Neder landse Antillen van 84.700 man in 1948 worden teruggebracht tot 72.400 man in 1949. 1 Troepen in Nederland De gemiddelde jaarslerkte der troe pen in Nederland, ongerekend de dienstplichtingen in opleiding bij een depot, zal 3225 man bedragen Het ligt niet in de bedoeling, in de bestaande vredeskernen, welke belast zijn met de opleiding gedurende het jaar 1949 belangrijke wijzigingen te brengen. Het contingent dienstplichtigen voor de Kon. Landmacht wordt voor 1949 op 2 ploegen van ongeveer 13.650 man begroot. Dit contingent is groter dan dat voor 1948. De vermeerdering wordt ver klaard uit de omstandigheid dat on derdelen voor de dienst m Nederland dienstplichtigen nodig hebben, waarop in 1948 niet of niet in voldoende mate was gerekend. De sterkte, van de legerluchtmacht in Indonesië kan worde^ gehandhaafd In Nederland zal worden voortge gaan met de vorming van gevechts- DROOG WEER Wisselend bewolkt en droog weer #.angs de Waddenkust tijdelijk nog frij krachtige Westelijke wind, elders ^vakke tot matige wind tussen West ,r. Noord. verandering in Imperatuur Minimum niei bereiki Bij het vaststellen van de begroting van marine is bekend gemaakt, dat de Koninklijke Marine tot taak heeft, mede te werken aan het herstel van orde en recht in Indonesië het af wikkelen van de nasleep van de oor log en de opbouw van de vloot en de daarmee verband houdende perso- neels.organisatie. voor de eigenlijke oorlogstaak. De regering verwacht, dat in het komend jaar de politieke toestand in Indonesië zich zodanig zal ontwikke len dat een geleidelijke vermindering der maritiem-politionele taak daarvan het gevolg zal zijn. Evenals zijn ambtsvoorganger er kent de minister dat zelfstandige ver dediging van de Nederlandse belan gen niet mogelijk is, De regering streeft dan ook naar een nauwe voort durende internationale samenwerking De demobilisatie, welke tot nu toe een zeer bevredigend verloop heeft gehad, is voor wat betreft de oudere lichtingen, zowel hier te lande als in Indonesië practisch geheej voltooid en voor de oorlogsvrijwilligers in volle gang. De minister moet tot zijn leedwe zen erkennen, dat, hoewel deze be groting ten aanzien van de opbouw der Koninklijke Marine wederom een stap vooruit betekent daarmede het noodzakelijke minimum nog niet. be reikt is. Op het voorplein van de van Ghentkazerae te Rotterdam had Woensdag het afscheid plaats van Luitenant.Admiraal C. H. L. Helfrich als bevel hebber der Zeestrijdkrachten. Tydens de inspectie van de in carré opge stelde troepen, brengt de scheidende bevelhebber een groet aan het vaan del. Achter de bevelhebber de commandant van het korps Mariniers, generaal.majoor der Mariniers M. R. de Bruyne, Yerliel Moeso reeds Madioen Volgens het laatst verschenen Repu blikeinse legercommuniqué, van gister avond hebben Moeso en enige andere vooraanstaande communistische lei ders Madioen Terlaten, „daar zij zich klaarblijkelijk bedreigd gevoelden in verband met de reeds volledige om singeling van Madioen door dë Repu blikeinse troepen". Alle opstandelin gen zijn uit Magelan verdreven. De zuiveringsoperaties in de door de Re- publikeinse heroverde gewesten duren voort. Siad zou geheel omsingeld zijn Volgens radio-Madioen werden v de Republikeinse troepen op enige pun ten teruggeslagen of tot staan ge bracht. Verder maakte het zendstation bekend, dat de aanspreektitels toean (mijnheer) en padoeka toean (ge bruikt bij hooggeplaatste personen) verboden zijn. Hiervoor moeten ge bruikt worden „broeder" en „vader". „Atoomenergie'' het eerst aan bod Ondanks sterke Russische oppositie heeft de politieke commissie der V. N. besloten het verslag van de com missie voor atoomenergie als eerste punt op haar agenda te plaatsen. Het tweede punt betreft de Russi sche voorsellen tot vermindering van de bewapening der vijf grote naties Het derde punt vermeldt het ver slag over Palestina van wijlen graaf Bernadotte. De Britse afgevaardigde Hector Mc. Neil deed een poging, de Palestijnse kwestie te laten voorgaan, maar „tot zijn grote teleurstelling slaagde hij hierin niet. Nieuw wereldrecord voor Gaston Reiff Tijdens de internationale atletiek wedstrijden, d'*> gisteren te Brussel plaats vonden, slaagde de Belgische athl.eet Gaston Reiff er in de 2000 m. in de nieuwe wereldrecord-tijd van 5 min. 07 sec. af te leggen. Motie-Van Sleen ingediend De Tweede Kamer heeft zich giste ren verre van tevreden getoond over het wetsontwerp tot verhoging van pensioenen met een toelage. Vandaag zou over het ontwerp worden ge stemd en eveneens over een motie, door de heer Van Sleen (P. v. d. A.) ingediend en mede ondertekend door leden van de K.V.P., A.R., V.V.D. en C.H,-fracties. In deze motie werd de regering aan vankelijk uitgenodigd, „met bekwame spoed een gewijzigd ontwerp van wet in te dienen, waarin de basistoeslag 25 procent woedt verhoogd en de 'mverige toeslagen en maxima en de regeling voor de onderwijzers pensioenen in samenhang daarmede worden gewijzigd." De minster van Binnenlandse Za ken, de heer Van Maarseveen echter verklaarde geen enkel amendement te Ook wij sfijgen enigszins De enorme stijging der prijzen van de grondstoffen voor de papierindus. trie, welke moeten worden geïmporteerd, heeft noodzakelijkerwijs een grote stijging van de prijzep van het courantenpapier ten gevolge gehad. In verband hiermede en mede in verband met andere factoren'zullen de prijzen van de dagbladen in Nederland met goedkeuring van het Directoraat—Ge neraal van de Prijzen worden verhoogd, Met ingang van gemelde datum zal de prijs van de bladen van de „Noord-Hollandse Pers 1945" zijn: ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand 3.65 per kwartaal. De abonnementsgelden blijven bij vooruitbetaling ver schuldigd, incasso.kosten worden niet berekend. kunnen aanvaarden en geen enkele toezegging te kunnen doen, welke eisen aan de schatkist zou stellei?. De overheid doet voor de ambtenaren en gepensionneerden meer dan voor an dere delen der bevolking. De be pleite verhoging moet naar 's minis ters oordeel ter sprake komen bij de begroting. De heer Stapelkamp (ax.) kondigde een amendement aan om de maxima te verhogen met 50 procent. Hij wilde echter vooraf weten wat de kosten zullen zijn. De minister antwoordde: f2 y2 millioen. De heer De Kort (k.v.p.) gaf te kennen, dat zijn fractie zich van de motie distancieert, omdat zij terug-* nemen van het ontwerp niet wen selijk acht. De heer Hoogcarspel (CP.N.) zei- de alles behalve gesticht te zijn over het antwoord van^ de minister. „Als deze zegt, dat hij geen enkel amen dement kan aanvaarden, is overleg met de regering onmogelijk", aldus spr. De heer Van Sleen wijzigde tenslotte zijn motie, zodat de regering nu drin gend wordt uitgenodigd op korte ter mijn ernstig te overwegen op welke wijze een juiste verhouding tot ie verhoogde salarissen kan worden be reikt en voorstellen- dienaangaande in te dienen. Derde fase van slrijd om Berlijn" door S. E. D. aangekondigd Engeland, Frankrijk en de V.S. hebben thans gezamenlijk een nota in gediend bü de Verenigde Naties, waarin de Sovjet-Unie beschuldigd wordt van het scheppen van een situatie te Bcrlyn, die' „de internationale vrede en veiligheid bedreigt",, weshalve de drie Westelijke landen het verzoek doen de zaak door de Veiligheidsraad te laten behandelen. De nota is verzonden aan de algemene secretaris der V.N. Trygve Lie. De Sovjet-Unie wordt bovendien beschuldigd van het gebruik van „ille gale middelen" teneinde politieke doeleinden te verwezenlijken, waartoe zü, aldus de nota, het recht mist e» die zü langs vreedzame weg niet be reiken kan. „Doel: inlijving van hoofdstad" Volgens de nota wordt de Berlijnse bevolking door de houding der Sov jet-Unie blootgesteld aan honger, ziekte en economische ondergang. Het gedrag van de regering der Sov jet-Unie verraadt, aldus de nota, „zeer duidelijk de bedoeling de illegale en door dwang opgelegde blokkade voort te zetten". De Sovjet-Unie zou Engeland, Frank riik en de Verenigde Staten te Ber lijn volkomen aan zich ondergeschikt willen maken, ten einde Berlijn bij de Sovjet-zóne in te lijven. Deling kwestie van kot Ie tijd? Walderaar Schmidt, SED-lid en wethouder van Berlijn, heeft gister middag in het stadhuis in de Russi sche sector een persconferentie ge houden, waarin hij de „derde fase van de strijd om Berlijn" aankondigde Hij verklaarde, dat de deling van Ber lün niet alleen onvermijdelijk is. maar dat zij een kwestie is van nog slechts korte tijd. Deze deling zal voor de millioenenbevolking der Westelijke sectoren vreselijke gevolgen met zich brengen, aldus Schipidt. Het verkeer in het Westen zou volledig worden stopgezet, zodra de Russische sector ae levering van de nodige stroom zou staken. Aan de Brandenburger Tor, op de grens tussen de Russische en de En gelse sector zou een muur van prik keldraad worden opgericht. Reizigers, die uit de Sovjet_zóne te Berlijn zijn aangekomen, maken mel ding van troepenbewegingen op grote schaal in de Sovjet_zóne. Men gelooft, dat ze in verband staan met de voor bereiding voor de regelmatige herfst- manocuvrss van het Rode Leger in de eerste week van October. Luchtbrug in gevaar? Autoriteiten van de Amerikaanse luchtmacht hebben een schriftelijk protest overhandigd aan de Russische controle-ambtenaar van de Berlijnse luchtveiligheidsdienst, waarin de be schuldiging wordt geuit, dat „de laat ste dagen een aantal Sovjet-vliegtui gen op dusdanige wijze opereerde dat gevaar ontstond voor de Amerikaanse vliegtuigen, die deelnemen aan de vluchten van en naar Berlijn". MAXIMUMPRIJS VOOR MELK. CHOCOLADE. Nu volle melkpoeder in chocolade producten mag worden verwerkt, zijn voor ongevulde melkchocolade maxi mumverkoopprijzen vastgesteld, t.w. voor stukgoed (repen) 0.39 en voor wichtgoed 050 per 100 gram voor de consument. Èen ongevulde melk- chocoladereep van normaal gewicht komt dus nu op 0.13 per stuk. Voor gevulde melkchocolade blijven dezelfde prijzen gelden als voor ge vulde chocolade. De uitzonderingsprij. zen voor speciale kwaliteitsartikelen gelden ook voor melkchocolade-arti kelen. VERMIST ZEILBOOTJE TERECHT. Het scheepje „Lucky Star" dat reeds enige tijd zoek was, is terecht. De trawler „Verwachting" heeft de „Lucky Star" 55 mijl Noord-Noordwest van Scheveningen ontmoet. Alles was wel aan boord! Slijkhuis vestigt nieuw Nederlands record Ook Fanny won weer Wim Slijkhuis vestigde gisteren te Malmö een nieuw Nederlands record op de mijl door deze afstand te lopen in 4 min. 09.2 sec. Het oude record stond sedert 19 Juli 1947 (Londen) op Slijkhuis' naam met 4 min. 12.2 sec. Tweede werd de Zweed Strand in 4 min. 11.9 sec. De 100 m. dames werd gewonnen (natuurlijkdoor Fanny Blankers Koen in 11.7 sec. Ook de 80 m. horden werd een overwinning voor de Neder, landse in 11-5 sec. Goedhart antwoordt De heer F. Goedhart heeft de pres. van het Haags Bijz. Gerechthof een telegrafisch antwoord doen toekomen op de beschuldigingen, die de SD-er Bartels en zyn helper Poos tegen hem hebben geuit. De heer Goedhart onLkent hierin pertinent, dat hij ooit namen heeft genoemd of een tekening van de druk kerij van Gertenbach in Zandvoort heeft verstrekt. Het spoor leidde naar deze slacht offers door „de vele papieren, die bij mijn arrestatie op mij gevonden wa ren, aldus deze verklaring. Militair lesvliegtuig neergestort Gisterochtend stortte op een wei land onder de gemeente Boxtel een militair lesvliegtuig de Harvard B 36, neer. De beide inzittenden werden ge dood. Het toestel 'is totaal vernield. De verongelukte bestuurder was de officier-vlieger bij de marinelucht. vaartdienst C. M. Velders uit Den Haag. De tweede inzittende de ma troos P. Nicolai uit Hilversum. We behoren niet tot de mensen, die overal kritiek op hebben. We rekenen ons zelf evenmin tot de categorie, die alles bewierookt en voor fouten in de samenleving geen oog heeft. We wil len wel verklaren, dat we warme be wondering hebben, voor wat er in Nederland na de oorlog op sociaal ge bied is verricht. En toch kan dat on* niet weerhouden van de taak, om als nog leemten aan te wijzen, wannee* we menen dat die er zijn. Op zo'n leemte willen we heden wijzen. En we zijn daartoe gekomen, doordat we toevallig een krant ónder ogen kregen, waarin een aanbeveling stond voor een collecte, die zou worg den gehouden voor de blinden. Voorop stellen we, dat we alle res pect hebben voor de mensen, die hl sommige gevallen ontzaglijk veel vrije tijd opofferen, om aan de blinden liefdadigheid te bewijzen. Er zijn ons gevallen bekend van mensen, die tyin hele leven er bijna aan wijden. Ze verdienen ons respect. Dat echter een zo zwaar getroffen groep der bevolking als de blinden, in deze tijd nog afhankelijk is van wat door particuliere liefda-digheid wordt geschonken, is iets, dat niet meer door de beugel kan. Het is helaas maar al te dikwijls zo, dat blind èn arm samen gaat. Na tuurlijk :.ijn er uitzonderingen, maar heel vaak komt blindheid voort uit slechte hygiënische toestanden, of uit riskante arbeid. En voor hen houden wij een pleidooi. Het is niet alleen stuitend, als men een blinde soms aalmoezen moet zien vragen, het is tevens beschamend. Misschien beschamend ook omdat de liefdadigheid van het Nederlandse volk niet groot genoeg is om de blin den voor armoede te vrijwaren. Wij hebben hier echter iets anders op het oog. Wij vinden het bescha mend, dat de Overheid zich de zorg van deze ongelukkigen niet volledig aantrekt. Het geldt wellicht ook nog andere groepen. We laten ze voorlo pig buiten geding. We ontveinzen ons niet, dat het vraagstuk vele kanten heeft. Dat er gestichten zijn, waarin de blinden zijn ondergebracht en dat in andere ge vallen de blinden thuis worden ver zorgd op voortreffelijke wijze en hun huisgenoten ze nooit in een gesticht zouden laten onderbrengen. Daar gaat het echter niet om. Het criterium ligt hier, dat het voor sommige gestichten nodig is, om elk jaar weer een be roep te doen op de openbare liefda digheid. We moeten ons bewust wor den, dat we uit dit tijdperk weg mo* ten. Hoe eerder hoe liever. Zo goed als de burgers plichten hebben tegenover de Staat, heeft de Staat verplichtingen tegenover de bur gers. En verplichtingen vooral tegen over de ongelukkige burgers, die door omstandigheden in gestichten worden verpleegd. Wij zouden wel willen, dat deze materie de aandacht had van het departement van Sociale -Zaken. We zouden verlost worden van vele collecten en er zou mee getoond wor den, dat Nederland zijn misdeelden niet aan de liefdadigheid over laat. v. Z. onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1