Uiy Ikmaadeï N.-HOLLANDSE PERS 1945 Verjaardag „Eén volk van verraders aan onze zaak" Madioen in handen van Republikeins leger 5E JAARGANG N° 1345 _5<wC. VRIJDAG 1 OCT. 194#» Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week 1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich_ ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur; J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudeqracht Tel K 2200 397t "Wellicht dat niet alle lezers besef fen, dat deze dag een verjaardag is. Als we hen echter even helpen her inneren, zal de betekenis van deze dag met volle helderheid tot hen door dringen. Eén October. De dag waar op voor een jaar een fusie tot stand zou komen tussen twee in Alkmaar en Schagen verschijnende dagbladen, die door hun verschillend karakter niet samen kónden gaan. Men wilde de pers die met de vij and gecollaboreerd had in één schuit je laten gaan met de pers die, uit de illegaliteit voortgekomen, diezelf de vijand op leven en dood had be streden. Water en vuur verdragen elkaar echter slecht. Het ligt niet op onze weg, om ver wijten te maken aan diegenen, die tot ons behoorden en desalniettemin deze fusie wilden aangaan. Er waren ongetwijfeld omstandigheden die voor ons onrustbarend genoemd konden worden. De moeilijkheden hoopten zich op en de krachtige leiding om Zt te boven te komen ontbrak. Op deze dag, nu herinneringen ons bestormen, is het ons echter een be hoefte, hulde te brengen aan de Gi deonsbende, die alles in het werk heeft gesteld, om onze krant dag in drg uit te laten verschijnen. Sommi gen hebben ons verlaten en op ande re wijze arbeid gevonden. Vergeten we niet, dat ze in de moeilijkste da gen zij aan zij met ons hebben ge streden. Het jaar dat achter ons is. heeft ons veel zorgen gebaard. We willen het niet ontkennen. Dagen en nachten hebben we geofferd voor de krant, omdat het onze overtuiging is, dat een vrije pers voor ons volk even onontbeerlijk is als het zout in het brood. Soms dreigde die strijd ons te zwaar te worden, maar als we dan de trouw «agen van onze abonné's, als we de goodwill aanschouwden, die de krant ondanks haar klein formaat en te kortkomingen die we zelf beseffen en die we te boven zullen komen, in brede kring ondervond, dan "kregen we weer moed om door te gaan. Is het ook niet zó geweest in de titanenstrijd die we tegen de bezetter hebben moeten voeren? Hebben we ook toen niet af en toe het gevoel gehad, «jat we er onder door zouden gaan? We zyn er gekomen! Uit deze dingen putten we de kracht om de strijd verder te strijden. Wij zijn het verplicht tegenover de na gedachtenis van hen die in de strijd voor de vrijheid het hoogste offer heb ben gebracht. We zijn het verplicht aan ons zelf en we zijn het verplicht ten opzichte van hen die na ons komen. Moge deze gedachten ons in de komende maanden bezielen. We we ten, dat we er nog niet zijn, maar we voelen hoe we de moeilijkheden te boven komen. We hebben moei zaam geworsteld tegen de stroom in, zonder aarzelen. We gaan verder in de overtuiging, dat we een goede en rechtvaardige zaak dienen. Mogen we daarbij de onontbeerlijke steun behouden van de duizenden, die ze ons dit jaar gegeven hebben. Endo gen we er in slagen de wankelmoe digen, die ons tijdelijk verlaten heb ben weer tot ons te trekken. Met frisse moed beginnen we aan het nieuwe jaar. „Voorwaarts en niet vergeten...." v. Z Een „pluim" voor ons volk van - Göiing Schapen in dienst van het luchtverkeer! De laatste Veluwse scheper, de 79-jarige Van Dijk uit Eerbeek, is met een kudde van ongeveer 100 scha. pen op weg naar het vliegveld Twen. te. waar deze kudde in dienst zal wor. den gesteld vanhet moderne luchtverkeer. Beter dan een wals kun. nen n.1. de schapenhoeven zorgen voor de verharding van de vlakte van het vliegveld. Bovendien is deze methode erg goedkoop, daar de schapen en ook de scheper voor. hun werk slechts de kost voor het eten vragen. Wekenlang is deze kudde reeds weg. De grootste afstand die per e ag wordt afgelegd bedraagt 10 kilometer. De Hollanders behoelden niet Ie eten - als de Duiisers maar genoeg hadden „Voor de poort van het door zware luchtaanvallen gehavende Roergebied ligt het rijke Nederland. Dit land zou momenteel veel meer groenten naar dat geteisterde gebied kunnen sturen dan het gedaan heeft. Wat de heren Hollanders daarvan denken, is mü totaal onverschillig. Het 2011 misschien helemaal niet zo gek zün, als 't weer standsvermogen van het Nederlandse volk goed verzwakt zou worden, want ze zijn toch niet anders dan één volk van verraders aan onze zaak. Ik neem hun dat op zichzelf niet kwalijk, ik zou het misschien ook niet anders doen. Maar wij hebben niet de taak. om een volk dat inner lijk afwijzend tegenover onè staat, ook mede te voeden. Als dit volk zo zwak is, dat het geen stap meer kan verzetten, waar wij het niet nodig hebben om te werken des te beter Als het zo zwak is, dan zal het ook niet in opstand komen op het ogen blik, waarop wij in de rug bedreigd zullen worden. Mij interesseren in de bezette ge bieden trouwens alleen maar de men sen, die voor de weermacht en voor de levensmiddelenvoorziening wer ken. Ze moeten zoveel te eten krijgen dat ze nog maar net hun werk kun nen doen. Of de heren Hollanders Germanen zijn of niet, is mij daarbij volkomen onverschillig. Want ze zijn, als ze het zijn, alleen maar des te grotere stijfkoppen. Interessante publicatie Dat is een fragment uit de recen sie, die wij van wijlen Herr Göring kregen. Het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie publiceerde thans tot dusver nimmer wereldkundig ge maakte stukken over een vergade ring van een illuster gezelschap van hoge Duitse autoriteiten, die op 6 Aug. 1942 in de Hermann Göringzaal van het Reichsluftfahrtministerium in Berlijn plaats vond. Göring eiste daar van de verschillende Rijkscommissa rissen in de bezette gebieden veel Rotterdam en Antwerpen krijgen meer werk voor Duitsland Naar „Aneta" van gezaghebbende zijde in officiële kringen te Washing. ton verneemt ,is tussen het gemeen schappelijke export-import-bureau voor de Brits-Amerikaanse zóne van Duitsland enerzijds en Nederland en België anderzijds overeenstemming bereikt inzake groter gebruik van de havens van Rotterdam "en Antwerpen voor de scheepvaart op Duitsland. De tenuitvoerlegging van de ov2r- eenkomst wordt thans bestudeerd door de afdeling burgerlijke zaken van het Amerikaanse leger en de E.O.A. In officiële kringen in Den Haag wordt deze mededeling bevestigd. grotere exporten naar Dui-sland. Van Seyss Inquart verlangde hij. ondanks diens protesten, dat Nederland o.m. een millioen t°n groenten zou leve ren. Vooruit beest, eet of crepeer'' In een latere discussie eiste Göring. dat meer Hollanders naar het Oost front zouden worden gestuurd. Hij kreeg ten antwoord, dat de vorming van Oostbataljons mislukt was. Göring: dan moet je ze dwingen. Zonder wapens tot in het partlsanen gebied sturen, en ze daar wapens ge ven. „Vooruit beest, eet of krepeer". Het Rijksinstituut zal volgende week de letterlijke tekst van het ver slag der vergadering publiceren in zijn orgaan „Nederland in oorlogstijd" Luchtbrug is effectief Rantsoenen der W. Berlijneis worden verhoogd De Amerikaanse commandant in Berlijn, kolonel Frank Howley, heeft verslaggevers medegedeeld, dat de luchtbrug, die nu honderd dagen oud is, zo effectief is geweest, dat gealli eerde deskundigen overwegen deze winter de rantsoenen van de West- Berlijners te verhogen. Een Britse woordvoerder verklaar de, dat voor het opbouwen van win- terreserves deze maand 70.000 ton steenkool in de stad zijn gebracht. Dit is meer dan verbruikt wordt. Bijna cadeau Er is thans besloten, dat de Weste lijke geallieerden alle kosten van de geïmporteerde goederen die via de luchtbrug gaan, zullen dragen. De Duitsers moeten echter het binnen lands voedsel en de grondstoffen be talen, dat is voor 50 millioen Marken per maand. A.s. Maandag zal de Veiligheids raad de Berlijnse kwestie gaan be handelen. Op de weg naar de volledige wederopbouw van hef zwaar getrofien be drijf der Nederlandse Spoorwegen is wederom een mijlpaal bereikt: met ingang van de winterdienstregeling 1948 op 3 October a.s. zal, zoals wij reeds meldden, het traject AmsterdamBreukelen—Utrecht weer elec- trisch worden bereden. Hiermede is tevens de her-electrificatie voltooid. Na ruim vier jaar stopte Woensdagmiddag weer een electrische trein (proefrit) in Abcoude. Radio meldt moordpartij voor de val der stad Madioen is gistermiddag om kwart over vier in handen van de Republi. keinse strijdkrachten gevallen. Wo. nogiri, Ngawi en Magetan werden eveneens veroverd, terwijl de vol, gende campagne zal zijn gericht op Patjitan, Ponorogo en Poerwodadi. He „Stem van het vrije Indonesië" meldt, dat de opstandelingen niet in staat waren hun gevangenen weg te voeren en, voordat zij zelf vluchtten, tientallen personen hebben vermoord, onder wie godsdienstleraars, onder- wijaars. volksleider; en bestuursamb. radio gericht tot het Indonesische volk „om de weerstand tegen de „slaven handelaars" Soekarno en Hatta actie, ve leiding te geven". De arbeiders die, nen tot staking te worden opgezet en de regering SoekarnoHatta, benevens de Nederlanders, moeten „door ieder, een gewapenderhand worden bestre den". Amerikaanse hulp voor Hatta Het Chinese blad „Sin Po" meldt, dat vooraanstaande politieke kringen in Batavia van mening zijn, dat de Ver. Staten aan Hatta materiële hulp wil bieden om het communisme in de Republiek te bestrijden. Moeso c.s. zouden zyn gevlucht naar Doengoes, ten Zuiden van Ma dioen. Oproep van dt Comm. partij Voor de stad viel heeft de commu. nistische partij een oproep door de HOE NEDERLAND VOLGEND JAAR ZAL BOUWEN Genormaliseerde" woningen hebben voorrang De begroting „Wederopbouw en Volkshuisvesting is thans bij de Twee de Kamer ingediend. Uit de toelich, ting blijkt, dat de hele dienst in de uitgaven 'n eindcijfer van f 171.492.568 toont, tegenover 371.381.440 in 1948. Deze sterke daling is vooral het ge volg van de gewijzigde financiering van de woningwetbouw, waarvoor '1 millioen is uitgetrokken tegen in 1948 248 millioen. Er wordt van uitgegaan, dat het particuliere kapitaal de finan, ciëring hoofdzakelijk op zich zal ne men. He ontwerpen van genormaliseerde woningen wordt geacht één der mid, delen te zijn tot het zo snel mogelijk doen toenemen van de woning roOt- raad. Bij het samenstellen van projecten voor de bouw van deze woningen wordt zoveel mogelijk reke, ning gehouden met de eigen a^rd en wensen, welke in de verschillende DROOG WEER Veranderlijke bewolking, overigens d.oog weer. In het Noorden van het land matige wind uit Westelijke rich tingen, in het Zuiden weinig wind. Ongeveer dezelfde temperatuur. Twee ucr radio-telefonistes in actie op P.T.T.-radio in IJmuiden. Dag en nacht heeft Radio-Scheveningen verbinding met onze schepen op zee. Maar.... Radio-Scheveningen wordt bediend uit IJmuiden. Hier zitten de telefonistes en telegrafisten die radiophonisch en radiografisch de ver_ bindingen in stand houden. streken van ons land naar voren tre den. De normalisatie zal zich zowel over de particuliere houw als over de wo, ningwetbouw moeten uitstrekken. Meer nieuwbouwwerken. In de jaren vóór 1948 konden slechts weinig belangrijke nieuwbouwwerken in uitvoering worden genomen. Vol gend jaar zullen belangrijke bouwwer ken kunnen worden aanbesteed. Het Rgt in de bedoeling, de parti, culiere handel bij de aankoop, het vervoer enz. van de bouwmaterialen steeds meer in te schakelen. Tot hoe ver dit gaan kan, is nog niet te voor, zien, maar het bedrag dat vorig jaar voor het vervoer enz. was uitgetrok ken, 50 millioen, is alvast maar tot ds helft verminderd. Aangenomen :s, dat voor nieuw bouw, herbouw en uitbreiding van woningen een bedrag van 220 mil lioen door de staat, van 180 milli oen door particulieren zal moeten worden gefourneerd. Voor herstel enz. aan boerderijen e.d. geeft de staat 31.1 millioen; voor bedrijfsgebouwen voor de nijverheid 3.5 millioen, voor gebouwen voor handel en verkeer 9 millioen voor herbouw, de twee laatste getallen zijnde 2/7 van het ge hele gereser^erde volume. Tweede kamer nam belangrijke besluiten De Tweede Kamer heeft gisteren de motieVan Sleen betreffende de verhoging van de pensioenen met een toeslag aangenomen met 61 tegen stemmen. Hef wetsontwerp is goedge keurd z. h. st ijl de motie,Van Sleen wordt de regering dringend verzocht, een bete, re voorziening voor te bereiden. Beter te spreken was de Tweede Ka, mer over het voorgestelde buitenge woon militair pensioen voor mobili satie-slachtoffers. Het wetsontwerp werd algemeen toegejuichd. Maar zeer verdeeld waren de me. ningen over de totalisatir-kwestie. Het wetsontwerp is echter met 45 tegen 25 stemmen goedgekeurd. De totalisator komt! Gisteravond het was al tamelijk Iaat geworden wegéns de langdurige en levendige debatten, heeft de Tweede Kamer met 45 tegen 25 stemmen de we op de totalisator aangenomen. Alle leden van de K.V.P., uitgezon. derd de heer Kortenhorst, de leden van de V.VJD., de heer Weiter en de communisten, stemden voor. De Staat kundig Gereformeerden, de Anti,Re- volutionnairen, de Christelijk Histori. schen en zes leden van de Partij van de Arbeid stemden tegen. De minister van Justitie heeft toe gezegd, een nader onderzoek in te zullen stellen naar de beweerde de. vlezen voordelen van de voetbalpools. Doodstraf geëist tegen Poos en Slagier Tegen de beruchte S.D._handlangers Poos en Slagter, heeft de proc-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te Den Haag, zoals te verwachten was, de doodstraf geëist. De proc.-f iscaal stelde vast, dat zij hun Duitse „dienst" alleen met zoveel ijver vervulden, om snel pro, motie te maken. De verdedigster bepleitte clementie. Poos en Slagter zagen af van het laatste woord, maar dankten het- Hof voor de „coulante behandeling" en de verdedigster voor haar pleidooi. De uitspraak valt op 14 Oct a.i. N.V.V. waarschuwt tegen prijsstijgingen Het NW heeft als zijn mening uit gesproken, dat verlaging van subsi dies op verbruiksgoederen, in het bij zonder zoals deze zijn aangekondigd in de begroting van het landbouw, egalisatiefonds, „in geen geval tot ge volg mag hebben, dat de daaruit voortvloeiende prijsverhoging ten las te komt van de arbeidende bevol king", noch dat bepaalde artikelen •van betere kwaliteit alleen binnen het bereik gaan vallen van de beter gesitueerden. 25 nieuwe textielpunten geldig Wederom zijn 25 punten van de textielkaart VA 804 geldig verklaard. Met ingang van 1 October 1948 wor den geldig: textiel N vijf punten, tex tiel reserve N 10 punten, textiei N een punt en textiel P een punt. De bonnen gemerkt: „P vijf pu.i- ten" en „Reserve P" zijn derhalve voorlopig niet aangèwezen voor de aankoop van textielgoederen. De bonnen „L vijl punten", „M vijf pinten", „Reserve L" en „Reserve M" kunnen worden vernietigd. Generaal Juin legerbevelhebber der Vijf? Het Franse persbureau AFP meldt, dat generaal Juin, „die In sommige kringen genoemd wordt als de toe komstige opperbevelhebber der land strijdkrachten van de gecombineerde legers der vijf Westelijke mogend heden", reeds uit Marokko te Parjj» is aangekomen. Monty 's benoeming heeft instemming der V.S Te Washington wordt vernomen, dat de V.S. en Canada reeds infor meel hun goedkeuringen Jiebben ge hecht aan de benoeming van veld maarschalk Montgomery tot voorzit ter van de verdedigingsraad der West Europese Unie. Engeland zou uit Amerika vrij gro te hoeveelheden staal en aluminium te verwachten hebben om vooral vliegtuigen te produceren. Gezaghebbende kringen te Was hington verklaren, dat het oros «*m voor militaire hulp zal voorzie.-! o.m. in de onmiddellijke verscheping van Amerikaanse wapens en tanks uit de overtollige legervoorraden naar Eu ropa. Congres nog huiverig? Politieke deskundigen voorspellen echter, dat het militaire hulpprogram niet gemakkelijk door het Congres zal worden goedgekeurd. Men heeft hier vooral op het oog de mogelijk heid dat Frankrijk communistisch zou worden en de kans, dat de Ame rikaanse wapens in Europa in han den van een eventuele aanvaller zou den vallen. Athene kan het nog niet bolwerken Uit betrouwbare bron te At&ene wordt vernomen dat de Griekse pre mier Themistocles Sofoelis in een memorandum aan de Amerikaanse ambassadeur dr. Henry Grady uit eengezet, dat Griekenland een sterker leger nodig heeft om de guerilla de kop in te drukken en de Noordelijke grenzen te bewaken. Een nieuwe lich ting van 70.000 man zou nodig zijn. 5o-ed wj-iyaan Doet goed volgen. Twee dames uif Castri, cum gingen winkelen in Am. sterdam. Maar de politie ar resteerde ze: zij hadden in een koffer en een tas voor ruim 400 gulden gestolen ondergoed, parfum, speel goed, kousen, sokken, leren tabakszakken, flanel en een tafellaken. De oogst vanbe, zoeken aan verschillende warenhuizen in de stad. Motief? „Ach", zeiden de dames tegen de rechercheur, „wy hadden 's morgens een vrouw zo handig zien gap pen, dat wij bij het koffie, drinken besloten het ook maar eens te proberen." onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1