JIMMY BROWN ALS WIELRENNER Begroting Landbouwegalisatiefonds Spanning zal vermoedelijk in alle klassen nog toenemen! ■I Levensonderhoud en landbouw De begroting van het landbouw egalisatiefonds, een deftige naam, Waarachter verborgen ligt de toeslag OP de verschillende levensmiddelen enz. vertoont het begin van een stre ven om te komen tot normalere toe- Standen. Dat wil zeggen, toestanden w&arin niet meer op alle mogelijke artikelen toeslag wordt verleend. Een lofwaardig streven, omdat het als 'n paai boven water staat, dat deze toe slagen niet eeuwigdurend kunnen sljn. Daarnaast echter een gevaarlijk stre ven omdat de afschaffing van de ver schillende toeslagen met zich brengt, dat de prijs van de producten moet worden verhoogd. De boer, de land bouwer, de tuinder mag niet minder voor zijn producten krijgen. We zien het aan het witte brood, dat aanzienlijk in prijs is gestegen. Gelukkig is er ander brood van be hoorlijke kwaliteit tegen de oude prijs te krijgen, maar ook als je maar beschikt over een gering inkomen. lu"{ je wel eens wit brood van 80%. Boter wordt duurder. Varkensvlees wordt duurder, wellicht zullen oliën en vetten in prijs stijgen. En de sui ker hoe staat het daarmee? We zijn ©r niet gerust op, dat ook deze inkort opnieuw duurder zal worden. Dat stemt ons niet prettig. Want er wordt een situatie geschapen, waarbij het aan een bepaald deel van het volk onmogelijk wordt gemaakt om be paalde producten te eten. Deze groep aal zich tevreden moeten steHen met margarine, met paarde.ivlees. Wij hebben niets tegen margarine We behoren zelf niet tot de fijnproe vers en we hebben het niet eens in de gaten als we margarine op on_e boterham hebben. We listen ook wel een paarde 'apje. Maar we wijzen tr met nadruk op. dat het alleen te betreuren is, dat we in Nederland 'n klassenstrijd krijgen in de vorm van botor- en margarineeters, Er zit nog «en andere kant aan de zaak. Enkele jaren geleden klaagden de boeren •teen en been, want ons v°lk scheen geen boter meer te willen eten. We hebben de bpter weer leren waarde ren. Door het grote prijsverschil wor den grote groepen consumenten weer naar de margarine gedreven. En het binnenlandse afzetgebied voor onze eigen boter wordt er kleiner door. .DE K.L.M., ONZE CONCURRENT" Teruggekeerd uit Europa van de bijeenkomst der interparlementaire linie heeft de Amerikaanse senator Owen Brewster verklaard, dat hij de situatie van de luchtvaart bespro ken heeft. *t Is duidelijk, d&t op luchtvaartge bied iets moet gebeuren", aldus Bve\v ster. „Daar heb je bijvoorbeeld de KLM. de voornaamste cocurrent van de Amerikaanse lijnen, die Amerikaanse toestellen gebruikt. De KLM bouwt te 's Gravenhage een kantoor, dat alles, wat wij hier hebben, overtreft, uitgezonderd ons vijfhoekig gebouw". HAILE SELASSIE Een vertegenwoordiger van Haile Selassie. keizer van Abessynië, heeft te Adelaide (AustraliO) 10000 paar den voor de som van 1 miljloen gulden gekocht. De paarden, die be gin November verscheept worden, sljn vooral voor de cavalerie bestemd Zes appelgrauwe ruinen zijn bestemd voor de staatsiekaros van de keizer. Jan van ZulpHen 85 jaar Op T Öctober wordt Jan van Zut- phen. medebouwer der moderne vak beweging. stichter en voorzitter van het sanatorium „Zonnestraal", 85 jaar. Geboren onder zeer armelijke om standigheden, zocht hij zich een weg in het vak der diamantslijpers en zijn strijdersnatuur bracht hem er toe tezamen ^pet wijlen Henri Polak in 1894 de stoot te geven tot de oprich ting van de Alg. Ned. Diamantb^ .werkersbond. Op zijn vele huisbezoe ken onmoette hij steeds weer de el lende der tuberculose, aan welke ziekte hij zovele directe familieleden had zien sterven. Hij voelde zich ge roepen de strijd tegen dgze ziekte op te nemen en van die tüd af dateert zijn actie, begonnen met het verza melen van het diamantafval en het koperen stelen-fonds ten bate der T.B.C.-bestrijding, later gevolgd dooi de stichting van het grote sanatorium „Zonnestraal" bij Hilversum, moge lijk gemaakt door veler steun, gege ven onder het motto „de sterken voor de zwakken". Al die jaren heeft hij vooraan ge staan in het gelid in dé strijd voor sociale verbeteringen. no°it vermoeid gedompeld in een omvangrijk organi satorische, politieke en philantropi- sche arbeid. 85 jaar wordt hij nu. maar hij staat nog midden in het leven, een brok vitaliteit en altijd bereid vooraan mee te strijden op sociaal en charitatief terrein. Terwijl juist dit afzetgebied van zo groot belang zal blijken te zijn in de tijd, dat we onze boter over de grenzen niet kwijt kunnen. Een blijde boodschap kunnen we de begroting van het landbouwegali satiefonds niet noemen, al wordt ons ook voorgespiegeld,' dat het nu met de distributie wel spoedig gedaan zal zijn. Wat hebben we er aan als de artikelen prijken voor de etalages en de massa kan ze niet kopen? Het zal veel beleid vragen om de balans in evenwicht houden. Want als we zo de begroting inkijken zijn er maar wei nig dingen, waar geen toeslag op wordt gegeven. We prijzen ons geluk kig, dat wij-maar eenvoudige jour nalisten zijn. Dan kunnen we tenmin ste onze mening geven, zonder het zelf te moeten opknappen. DIESELBEMALING BINNENKORT IN BEDRIJF HENSBROEK De nieuwe diesel- bemaling van de polder Hensbroek is thans zo goed als gereed. Er is reeds met succes proef gedraaid. Men hoopt dat over plm. 1 week de op levering kan geschieden. Het wach ten was tot nu toe op een onderdeel dat uit Engeland moest komen. Dit onderdeel is inmiddels geaariveerd. doch bleek niet aan de vereiste maat te voldoen, zodat helaas weer tot te rugzenden besloten moest worden. Het polderbestuur wenst dan de op levering een officieel cachet te ge ven. waarbij naast het volledige pol derbestuur ook verschiLlende andere genodigden tegenwoordig zullen zijn. Het is de bedoeling dat deze bema ling uitsluitend in tijden van hoge waterstand en windstilte gebruikt wordt, en dat de molen de- hoofdbe maling blijft. Voeibalverwachdng afd. Noordhoihnd 't Ziet er naar uit, dat er zich Zon dag in 1 A weinig verschuivingen zullen voordoen. Leider Meervogels A wint natuurlijk van het zwakke Broek, dat al driemaal een stevige draai om de oren heeft gehad. SVA met 5 punten op de 2e plaats zal het minder gemakkelijk hébben tegen DREO uit, maar kan toch wel winnen. Zo is 't ook met Alkmaar,., dat naar Zaanse Boys gaat. Uitgeest wint uit van WBSV en Westzaan— PSCK zal heel dicht bij een gelijk spel liggen. In 1 B is er weinig hoop voor HOSV de uitwedstrijd tegen MFC zon der kleerscheuren door te komen. Dat verliezen de Hoogwouders onvermij delijk. Winkel dient tenminste één punt in de wacht te slepen nu St Victor op bezoek komt. Of het zal lukken? We weten 't nog zo zeker nietStrandvogels wint thuis van Berkhout, terwijl ValkenRKDVO en SEWKGB er om zal gaan: het krachtsverschil zal heel klein zijn. ZAP TEGEN FORESTERS ZAP, VZV en Kaagvogels, met 5 punten aan de kop in 1 C, hebben al len een thuiswedstrijd. Foresters zal in de Polder wel geen kans krijgen, maar Kaagvogels heeft 't nog lang niet gewonnen van Geel Zwart, dat heus nog wel een zal meedoen! VZV heeft 't misschien het minst moeilijk want-Koedijk moet het bepaald van de uitwedstrijden niet hebben. Ver rassingen lijken ons echter niet uit gesloten! JVC moet zich uit tegen SVW eindelijk kunnen herstellen, ter wijl VIOS in Den Helder Zeemacht de baas zal blijven. TWEEDE KLASSERS In 2 A leiden momenceel Beemster en Knollendam met de volle buit uit drie wedstrijden. Groot Schermer ontvangt nu Beemster en de gasten zullen een zware hap krijgen! Een gelijk spel lijkt ons niet onmogelijk! PurmerlandKnollendam is ook al zo'n derby, want de thuisclub slaat slechts t*'ee punten achter. Egmon- dia kan uit van het minder sterke Jisp hebben, terwijl her bij Ouden dijkSt. Bavo en KwadijkGraftdijk niet is te zeggen wie zal winnen. In 2 C leider SRC tegen nieuwe ling Wiron. We houden het op de Schagers. maar dat 't gemakkelijk zal gaan geloven we niet! Callantsoog heeft ook een moeilijke thuiswed strijd tegen Tex. Boys. Hier geldt eigenlijk hetzeLde als voor SRC. En Petten? Zal er nu eindelijk eens wat binnenkomen, nu Hugo B. aan de zee kant komt? We hopen, maar we twij felen na al die- teleurstellingen.... Holl. T. zal zij het met moeite van Con Zelo winnen, terwijl Dirks- horn om niet al te ver achter te ra ken uit van Kolp. Boys moet winnen. Dat echter betekent een altijd lastige trip en we weten het dan ook zo ze ker niet of het zal lukken. Volgende week brengenwe .de stan den van deze interessante afdelingen eer.s volledig. In res. IC waar men door alle strubbelingen pas aan de cweede ronde bezig is ziet het programma er als volgt uit: Succes 2 Randers 2: DTS 2HRC 4; Schagen 2—Alcmaria 4 en Alkm. Boys 3Wa tervogels 2. WE WORDEN GEZELLIG We dachten steeds, dat wü Hollan ders nuchter waren. Koud - zakelijk, berekenend met weinig zin voor hu mor. Er begint kentering in te ko men. Als we op Minister Lieftinck kankeren, doen we het niet meer zo zuur. Misschien is het ook omdat de verkiezingen voorby zijn en we toch weten dat er betaald moet -worden. We waren ïaatst op een bijeenkomst, waarbij het pubiek een liedje mocht zingen, het refrein althans, waarin gezongen werd, dat Lieftinck onze centen vroeg. We hielden eerlijk ge zegd ons hart vast. Want we weten zeker, dat er mensen onder waren, die zwaar geofferd hebben aan de fis. cus. Trouwens we hebben zelf ook nog een appeltje niet hem te schillen. Hoe zouden die mensen daar nu op reageren? Zouden ze met een zuur gezicht zingen? Zouden ze elkaar met verwoede blikken aankijken? Het tegendeel is het geval geweest. Eerst kregen Z" een schok. En toen drong het tot de menigte door, dat ze broeders en zusters waren in de algemene offerande. Het liedeke werd vrolijk gezongen. Met volledige overgave. Er was geen sprake meer van een zekere zuurheid. Dat verheugt ons. We zullen de geest moeten hervinden, die voorheen de Hollandse soldaat kenmerkte. Altijd kankeren. Maar gezellig kankeren. Dan redden we het wel. Want dan zullen we kankerende voort de ont dekking doen, dat we toch bezig zijn er gezellig bovenop te komen. O Een mens is een- ongezellig wezen. Al hebben we daarnet geschreven, dat we gezelliger beginnen te worden Oordeelt U nu zelf. We hebben vorig jaar een prachtige zomer gehad. En deze zomer is het weer mis geweest. Weshalve We kankerden op het weer. de regen, de wind en wat al niet meer. Toch was er geen reden voor. Want weet U wel. dat die zelfde mooie zomer van verleden jaar ons een slordige driehonderd millioen gulden gekost heeft? Toch is het zo. De boeren molken tekort. Er moest voor bij gekocht worden. Andere pro ducten kwamen niet toe. En, zo kun nen we doorgaan. Nu heeft men be cijferd, dat da opbrengst veel en veel hoger is. Laten we dus afspre ken als we nog eens weer zo'n fraaie zomer hebben, dat we dan zeggen, als we elkaar tegenkomen: Het i« mooi weer, maar het zal ons genoeg kosten! En als we een slechte zomer krijgen, vertellen we elkaar met een glimlachje, dat het wel slecht weer is, maar dat we er toch .een voor deeltje aan hebben. O We kregen deze week een berichtje voor onze lens, dat de subsidies op de grondstoffen voor de zeepbereiding niet meer zullen worden toegekend. Waarschijnlijk wordt de zeep dus ook weer duurder. Of de Unilever zou een deel van haar winst moeten laten vallen. Aangezien daar echter wel niet veel van zal komen, zullen we, teneinde ons budget in evenwicht te houden minder zeep moeten ge bruiken. Daar gaat onze Hollandse zinde lijkheid! We willen het eerlijk bekennen, dat we ellendig weinig verstand heb ben van vitaminen. In gezelschap komen, we daar natuurlijk nooit eer lijk vooruit. Dan praten we lustig mee over vitamine A, B, C en D. Maar we weten er niets van. We zijn ethter aan de weet gekomen, dat die beestjes nog duur zijn. Voor het vi- taminiseren van de margarine betaalt de Staat niet minder dan een millioen gulden. Als er nu weer eens sprake is van vitaminen, kunt U tenminste ook meepraten. O Wij in Nederland hebben onze drij vende traanfabriek, de Willem Ba- rentsz. In Oostenrijk gaan ze nu een drijvende jamfabriek oprichten. Men zal een zeeschip ombouwen t°t iam_ fabriek. Dat schip reist naar de plaat sen waar veel fruit groeit en ver werkt dat ter plaatse tot jam. Het be spaart de trantsportkosten van het fruit en het product wordt er nog geuriger door. daar het fruit frisser wordt verwerkt. 71. Meneer Babbel kende in Dwaal- huizen iemand, die netten breide, al lerlei soorten netten, haarnetten zo goed als visnetten, netjes om kapel letjes te vangen zo goed als fuiken om 'ten boeter, de winkel binnen. „Ik polsdikke palingen in te verschalken moet een net hebben", riep hij, „eetl en als een ontploffende bom viel de groot net om een aap in te vangen!" heer Babbel bij Jan Schalk, de net- Dikhuiden van circus Mikkenie gearriveerd „He, he", zuchtten Menta, Toni Rani en Punchi, de vier olifan ten van het Nederlandse circus •Frans Mikkenie toen zij Woens dagavond in Amsterdam na 36 uur in een spoorwegwagon te zijn opgesloten geweest weer in de frisse lucht kwamen. Dat komen uit de wagon was nog zo eenvoudig niet geweest, want de Indische gasten konden moeilijk door de voor hen te lage deur opening, maar dit had overigens een aantrekkelijke zijde voor de dikhuiden, want bij bet naar bui ten komen konden zij eens heer lijk hun rug langs de bovenpost van de deur schuren. Rani ten minste liet bij deze operatie een schetterend geluid horen, alsof zij wilde zeggen: „heerlijk Toen begon de lange voetreis naar het circus aan de Jozef Israëlskaöe Na een paar honderd meter deden de dikhuiden, wat iedere buitenlander, die de Amstelstad bezoekt, doet: zij kochten een haring aan een stalletje en lieten het blanke zeebanket met welgevallen in hun enorme kelen gHJ den. Wat uitjes en zure augurken en het gezelschap was opgefrist en ver volgde de tocht. Staart om slurf of slurf om staart trokken de reusach tige junglebewoners door de stad. Voor de jeugd vormde deze levende rubbertank-colonne een zeldzame at tractie. Omringd door vele honderden Amsterdammertjes kwamen tenslotte de dieren in hun woontent, in de di recte nabijheid van de geheel uit dur- illyninium bestaande speeltent, die Jan 4000 personen plaats biedt. Het circus Mikkenie opende van daag en blijft 6 weken in de hoofd hoofdstad. Bij onze uiderburen neerst op het ogenblik 'n ernstige mond- en klauw zeerepidemie onder het rundvee. In verband daarmee zijn alle markten en tentoonstellingen in West Vlaan deren gesloten. Hoewel we warme voorstanders zijn van de Benelux, ho pen we, dat de Belgen hier geen ex portartikel van zullen maken. De melk is hier m van de bon, we kun nen geen ziekte onder het vee ge bruiken. O Reclame kun je op verschillende manieren maken. In Roemenië doet men het op de eieren. Op elk ei wordt met een rubberstempel een 3lagzin geplaatst. Deze manier van reclame maken schijnt bijzonder te voldoen. Wij zien binnenkort op onze eieren ook al van die slagzinnen verschij nen. B.v. ..Houdt U van geslachte kip? Ga dan naar poelier...." of ..Wij geven de hoogste waarde voor oude kippen". Want we zijn in Hol land tot gekke dingen in staat. In het Oosten van het land liet een fir ma reclamebiljetten maken, waarop aan de andere zijde een zilverbon van een gulden was afgebeeld. Na tuurlijk werd er prompt een poging gedaan om die biljetten voor echt uit te geven. Zijn we een handeldrijvend volk of niet? De politie, die zich ech ter letterlijk overal mee bemoeit, beeft er een- stokje voor gestoken. O Cijfers zijn de gekste dingen op de wereld. Daar kan 3e van alles mee doen. Het is verbazend gemakkelijk. Je kan van een bericht soms twee berichten maken en er dan een boom over gaan opzetten. Zo lazen we een bericht, dat de lage rentepolitiek van minister Lieftinck ons 250 millioen gulden bespaarde. Dat was dan na tuurlijk bekeken door een P.v.d.A.- bril. In een andere krant stond het een ietsje anders. Daar lazen we, dat het nationale inkomen door de lage renteptolitiek van Lieftinck met 250 millioen gulden gedaald -was. Mis schien is het niet te vrijmoedig, als we veronderstellen, dat de vervaar, diger van dit bericht de politiek van Lieftinck hartgrondig verafschuwt. O - GRE BROUWENSTIJN TREEDT WEER OP Mevrouiy Gre Brouwenstijn. die sinds Maart wegens gezondheidsredenen niet njeer is opgetreden bij de Nederlandse Opera, zal op Dinsdag 5 October in de Stadsschouwburg te Amsterdam haai* rentree maken in Fledermaus, waarin zij de rol van Rosalinde ver- tolkt- MUZIEKPLAN'NEX VORDEREN HENSBROEK De plannen om tot oprichting van een fanfarecorps te komen nemen gestadig vastere vorm aan. Het voorlopig bestuur heeft thans een zeer geschikte aanbieding voor instrumenten ontvangen van 'n corps in Friesland, een gelegenheid die men zo mogelijk (e baat wenst te nemen. Er is een definitieve beslissing op korte termijn nodig en zo is er voor Maandag as. een algemene vergade ring in café Kossen belegd. Hierop za! naar alle waarschijnlijkheid de beslissing voor een al of niet oprich ten van een corps worden genomen^ Gezien de animo van verschillende zijden verwacht men gunstige resul taten. Voor deze vergadering heeft men de deskundige voorlichting van de heer Konijn te Heer-Hugowaard weten te verkrijgen. KERKCONCERT OUDKARSPEL Ten bate van het orgelfonds zal a.s. Zondag in de Ned. Herv. Kerk een concert worden gege ven. Hieraan zullen meewerken: Maartje Kliffen, sopraan; Laureoa Bogtman, bariton en Piet van Eg- mond. orgel. Hopenlijk zullen de ver wachtingen die men koestert omtrent de voor dit concert te betonen belang stelling, niet teleurgesteld worden. NEERBOSCH KOMT BROEK OP LANGENDIJK Dat wil zeggen, dat uit .de bekende in richting Neerbosch een meisjeskoor een bezoek aan Broek zal brengen en wel op 7 Oct. a.s. Waar er a3n de Langedijk een grote belangstelling voor koorzang bestaat, zou de GereL Kerk wel eens te klein kunnen blij ken. AANBESTEDING OUDKARSPEL De brug aan de Langebalk werd dezer dagen aan besteed. Er waren 17 Inschrijvingen binnengekomen. Laagste inschrijver* waren fa. J. Moeyes en J. Veerman voor f 217.800 en de Nrd. Groninger Betonmij. voor f 190.330. WEG MET DE VUILE SLOTEN! CBDAM Door het polderbestuur zal de jaarlijkse kroosschouw worden gehouden op 7 en 8 October j.s. Woensdagmiddag rijn de olifanten van het Nationale Nederlandse Cir cus Mikkenie, dat vauaf vandaag zijn tenten heeft "opgeslagen te Amster dam. in de hoofdstad aangekomen. De dieren, op weg naar de stallen, tijdens het passeren van de Amstel- brug. Schandalig vuile sloten I HENSBROEK Er zyn by het pol derbestuur van Hensbroek verschil lende klachten binnengekomen over het werpen van vuil in floten. Deze klachten dateren niet enkel van de laatste tüd, en al eerder trachtte het polderbestuur maatregelen te treffen om dit euvel uit de wereld te ruimen o.m. hebben verschillende betrokke nen een aanschrijving ontvangen. He laas, blijkt de toestand er inmiddels nog niet op te zijn vooruitgegaan. Integendeel, men kan in sommige ge vallen van een schandaal spreken! Deze toestand mag en kan zo niet langer voortduren. Het polderbestuur is dan ook vast besloten zeer streng op te treden en bij de eerstvolgende schouw op 30 Oct. a.s. zeer nadruk kelijk op deze vuiligheid toe te zien. Men zal er zeker niet voor terug deinzen een behoorlijke boete te hef fen. We willen er op wijzen dat iedere inwoner in de eerste plaats verplicht is een goede askuil te hebben en dat volgens politieverordening en polder reglement niets in sloot mag worden geworpen. Met de burgemeester en de politie is het polderbestuur inmid dels in overleg getreden om verbe tering te bereiken. In de eerste plaats letten betrok kenen op het eigen belang dat met verbetering bereikt wordt. Immers, wat een onhygiënische toestand is hier verkregen. Wij zijn er zeker van dat in .vele gevallen meer 'de macht van de ge woonte de hoofdschuldige is en dat, indien men even verder ziet en aan pakt. spoedig een af valkuil verschijnt zodat de sloten dra weer een toon. beeld van zindelykheid zullen tya- ZATERDAG 2 OCTOBER 1948 Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram muziek; 9.30 Werken van Schubert; 10.00 Mor genwijding; 10.35 Brahms-programma; 11.00 Populair progr.; 11.30 Radioiym pus; 12.00 Metropole-orkest; 12.33 Jo- han Jong, orgef; 13.00 Ned. Strijdkr.; 13.30 Mi lier-sextet; 14.00 AJC-uitzen- ding; 14.20 Marinierskapel; 14.50 Drents streekprogr.; 15.15 Radio-Phil- harmonisch ork.; 16.00 NW-uitzen- ding; 16.15 Cabaret; 17.00 Orkest Ma- lando; 17.30 Om en nabij di twintig; 18.00 Nieuws; 18.15 Pianospel; 18.30 Ned Strijdkr.; 19.00 Artistieke staal kaart; 19.30 Cursus: „Wat doet de kerk?"; 20.00 NieuWs; 20.15 Prome- nade-ork.; 21.00 Socialistisch commen taar; 21.15 De Winkel van Schinkel; 22.00 Vindobona-schrammel'n; 22.30 Kwartet Jan Corduwener; 23.00 Nw». Hilversum II 413 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 815 Gram. muziek; 7.45 Morgengebed; 9.05 Werken van Donizetti en Mozart; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Muziek houdt fit; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Schoolradio; 12.33 en 13.25 Orkest Klaas v. Beeck; 13.00 Nieuws; 1.50 Film en toneel; 14.20 Engelse les; 14.50 Vioolrecital; 15.20 Harmoniecorps; 16.00 Uit oud® en nieuwe films; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Populaire klanken; 18.30 Journalistiek weekoverzicht; 19.00 en 20.00 Nieuws; 19.15 Werken Léhar; 20.20 Lichtbaken; 21.00 Negen heit klok; 21.45 „Zakkenrollers in de D- trein", hoorspel; 22.00 Weekend-sere nade; 22 45 Avondgebed; 23.00 Nwe.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3