Ikmaaidet' 5E JAARGANG N° 1346 N.-HOLLANDSE PERS 1945 ZATERDAG 2 OCL 1948 De Golfslag jtaÉèaMu Toch nauwere banden tussen «Oost» en «West»? Pantsersmokkelaars kwamen voor de rechter 'II Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.23 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich- ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur: J. v. Zoonen Bureau. Ridderstraat hoek Oud =irn-^r Tel K 2200 >V7l j Geestelijk Leven October! De maand van de stille najaarsdagen, waarop het goed is zich te verlustigen in de herfsttinten aan vele struiken en bomen. Mooi kan het zijn» ontroerend mooi, wanneer in het namiddaguur de zon zijn laatste warmte vermag te geven als afscheid van de zomer; wanneer hij alles daarbuiten in kleur en gloed zet tot een levend schilderij, waarop je nooit raakt uitgekeken. Mooi kan het zijn in de tuinen en parken, in de Hout of in de bossen aan de bin nenzijde der duinen. En gaande door de dorrende blaadren kan de stem ming zich van je meester maken, dat „wat ey ook gaan mag en komen, hieraan nooit een eind komen mag" October! Ook de maand van de vruchten. Het heet, dat er dit jaar minder appelen en peren zijn dan 't vorig jaar. Dat kan zo zijn. Maar in vele boomgaarden rondom Hoorn en m de Beemster is menige boom te bewonderen met takken zwaar van vruchten. En druk zijn de handen bezig om te plukken, te sorteren, te verzamelen, te verzenden. Nu zal moeten blijken, wat alle moeite van bespuiten, snoeien, enten en verdere zorg als tastbaar resultaat heeft op gebracht. October! Maand van overgang. Kor ter worden de dagen, langer de avon den. Zeldzamer de koesterende zon neschijn, regelmatiger de dagen met I wind, met laag neerhangende wolken, met regen en koude, die verlangen doet naar de intiemiteit binnenshuis. Het is de maand van het afscheid nemen van al wat herinnerde aan de zomer. Ook al bracht deze niet die onafgebroken reeks van warmteda- j gen als het vorig jaar node zien wij hem vertrekken, node gaan wij herfst er> winterkou tegemoet. Want veler hart is van zorg vervuld voor lange koude-duur, nu de brandstofvoorraad nog gering is October! "Maand van neergang, ae- nenwijzend iaar het donkerst der dagen straks in December. Geen maand in het jaar. die zo sterk het besef in ons levendig houdt van het wisselend getijde, van het komen en verdwijnen, van het op en neer gaan gelijk de golven der ^-ee. Daar rijst uit de water-oneindigheid een golf opwaarts bereikt zijn hoogtepunt, maar moet onherroepelijk neerzinken, wegzinken om voor een volgende plaats te maken. Omhoog, omlaag. Zo wisselen herfst en winter de lente en de zomer af, het ene Seizoen na het andere, in rusteloze gelijkvormigheid Sterker dan de opgang in d lente stelt de herfst me* zijn neergang ons dit duidelijk tvoor ogen. Is 't geen afgesleten gebruik daar om te gewagen vtr de weemoed van de herfst, van het vergankelijkheids- - besef, dat daa.uit tot c-ns komt? En tochspreekt dit ja. .getijde niet altijd luider tot ons hart in weerwil van alle zomerjolijt? Dit seizoen met z'j, forse somberheid v vaak kleur loze dagen onder laagneerhangende wolken. Iets daarvan ligt in t e wer ken van Arthur van Schendel, tel kens machtig bekorend. Sterker spreekt de herfst dan lente en zomer als 1-ode van het naderend einde. De golfslag in de natuur, op en neer, rijzen en dalen, bloe'en en verdorren, het is de golfslag van het menselijk leven, het is de golfslag van het leven der volkeren. Leven wij nu ook in de herfsttij van onze beschaving? Mogen wij paralellen ma ken met vroegere culturen en daaruit besluiten, dat ook voor ons over zo veej tijd Jftrfst en winter aanbreekt: afnemende godsdienstzin, brood en spelen als het enig begerenswaardi ge, om maar enkele dingen te noe men? Veel wijst er op, dat WÜ neerwaartse gang van de golfslag on zer beschaving zijn. Moet ons dit ontmoedigen? Neen, wanneer wij weten, dat deze ruste- ioze golfslag overkoepeld wordt door de hemel; dat deze eindeloze gang van gaan en komen, van blinken en verzinken doorkruist wordt door een DEZELFDE TEMPERATUUR. Voor het Noords Westelijke gedeelte van het land: overwegend droog weer met veranderlijke bewolking. Onge veer dezelfde temperatuur. Matige en langs de Waddenkust later vr>; krach tige Zuid-Westelijke wind. Belangrijk principieel accoord voor de handel bereikt In Genève kunnen de kemphanen met elkaar overweg I De vertegenwoordigers van 22 lan den, die te Genève zqn bijeengeko men om plannen uit te werken voor een herstel van de Europese handel, kwamen gisteren eenstemmig' tot de conclusie, dat „samenwerking tussen Oost en West op het gebied van han del, nijverheid en landbouw van es sentieel belang is voor het Europese herstel". Aldus maakt de economische com missie voor Europa in een communi qué bekend. Deze conferentie, die, nadat een voorstel van Oost Europese landen om haar in het openbaar te houden was verworpen, achter geslo ten deuren plaats vond, is op initia- tief van de Sovjet-Unie door de eco nomische commissie v Europa bijeen geroepen» Zij wordt bijgewoond door de vertegenwoordigers van 11 aan het Marshall-plan deelnemende lan den, 10 Oost Europese landen en de V.S.. Werkcommissie brengf verslag uit Een uit 9 leden bestaande werk commissie, waarin o.m. Groot-Brittan- nië, de Sovjet-Unie en de V.S. zitting hebben, is door de conferentie be noemd om de middelen voor het be reiken von grotere samenwerking te bestuderen. Uit het 6 pagina's beslaande com- munique blijkt, dat de meeste geest drift voor het industrialiseren van economisch onontwikkelde landen wordt getoond door de landen van Oost Europa, die dan ook het meeste voordeel van het plan zouden trek ken. De Westerse landen bleken be reid om de handel met Oost Europa op grotere schaal te hervatten, doch zij toonden zich meer gereserveerd ten aanzien van de kwestie van het oudere werkelijkheid, eeuwig en ón- vergankelijk. Kent U het oude profe tenwoord, dat steeds actueel blijft: „Al wat leeft, is gras; al zijn pracht als een bloem op het veld. Het gras verdort, de bloem verwelkt, maar het woord van onze God hoüdt eeuwig stand!"' Een van oud-Israëls grootste profeten, de tweede Jezaia kreeg in een visioen te horen, dat hij dit moest verkondi gen. Niet de vergankelijkheid heeft het laatste woord, niet de neergang in de herfsttij van de natuur of van het leven van een mens of een volk is het noodlot, dat ieder wacht; neen, sterk en blijvend en onvergankelijk is die Werkelijkheid, die boven alles is en allen wil doortrekken en ver nieuwen: die door begenadigden in eerbeid met de naam „God" is aan geduid. door Jezus ons nabij gebracht met de aanduiding „onze Vader in de hemel". Krachtens zijn geopenbaarde boodschap wil hij de harten vervul len met de blijdschap, die alle wee moed en angst verdringt. In de plaats van de somberheid voor het einde schenkt hij de vreugde over het nieuwe begin van het „eeuwige Le ven", dat uit hem is. Sterker en machtiger dan-de taal, die de herfstavond tot ons spreekt, die in het leven van de ouder wor dende mens gehoord wordt, ja die die een verouderde beschaving tel kens weer doet vernemen, sterker en machtiger is de taal van het geloof in die heilige kracht; in God, die bij jaar noch eeuwen telt, die telkens weer nieuwe uitzichten toont, nieuwe hoop schenkt, nieuw leven wekt. bovenal in mensenharten, welke door zijn geest ijn aangeraakt en veran derd. Dat is de enige hoop, die doet leven! Want temidden der op- en neergaande golven blijft hij: de eeu wige Rots, ons fundament, ons hou vast. De tijd draagt alle mensen voort op zijn gestage stroom; 2ij zijn als gras, door zon verdord vervluchtigd als een droom O God, die droeg ons voorgeslacht in tegenspoed en kruis, wees ons een gids in storm en nacht -» eeuw'g ons tehuis! A. J. v. d. S. verstrekken van credieten en het le veren van machinerieën aan Oost Europa. De weg naar Europa's zelfstandigheid De Nederlandse afgevaardigde, dr. H. Blankenstein, verklaarde, dat Eu ropa om zijn positie in de wereld te handhaven zijn industriële uitrusting moet verbeteren. De Franse afgevaardigde, Georges Boris, zeide, dat Europa als geheel genomen enorme voordelen zou ont lenen aan een herstel van de econo mische betrekkingen tussen Oost en West. „De ontwikkeling van economi sche betrekkingen met Oost Europa zou West Europa helpen een positie te herwinnen, waarbij niet langer hulp van buitenaf nodig zou zijn" Verliezen in Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerap porteerd: Kon Landmacht: Serg. K. Bos, uit Valt her mond, sold. J. H. Leyssen uit Stramproij (L J, sold. H. H. Linskens uit Meerlo, korp. D. Tjakkes uit Finsterwolde (Gr.), horp. J. Bussink uit Almelo. K.N.I.L: Soend. sold. Samsoedi uit Indonesië. De kon. marine heeft in de periode van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. PRINSES WILHELMINA GEEN BESCHERMVROUWE MEER VAN VERENIGINGEN. Da secretarie van prinses Wilhel- mina heeft medegedeeld, dat de prin ses, die gedurende haar regering be schermvrouwe van vele verenigingen is geworden, en „steeds met vreugde zal terugdenken" aan het contact dat zij hierdoor met het verenigingsleven had, de betrokken verenigingen er thans van in kennis stelt, dat zij zich als beschermvrouwe terugtrekt. Saksen verlangt uitlevering van Ilse Koch Het Duitse nieuwsbureau AJ3.N (Sovjet-zóne) heeft meegedeeld, dat Rb bert Siewert, minister van Binnen landse Zaken van Saksen-Anhalt (Sovjet-zóne) aan de Amerikaanse autoriteiten de uitlevering van Ilse Koch heeft verzocht. Ilse Koch is, naar men weet, de vrouw van de voor malige commandant van het concen tratiekamp Buchenwald. Zij wasvoor- al bekend om haar verzameling lam_ pekappen van geprepareerde men senhuid die zij nu natuurlijk ont kent, ooit gehad te hebben. Aanvan kelijk was zij tot levenslang veroor deeld, doch de Amerikaanse autori teiten verminderden haar staaf tot vier jaar. Organisaties van het NederL voor malig verzet hebben tegen deze straf, vermindering geprotesteerd, maar zij is „onherroepelijk" verklaard. KONINGIN JULIANA BRENGT ARNHEM EEN BEZOEK. Koningin Juliana is voornemens Donderdag 7 October een bezoek aan Arnhem te brengen. Om 11.00 uur zal zij op de grote weide van het park Sonsbeek, tijdens een militaire plechtigheid, een aantal militaire onderscheidingen voor be wezen dapperheid uitreiken. „Gangsters en lafaards'' zegt de Officier De Bredase Bijz. politierechter had gisteren niet te klagen over gebrek aan belangstelling. Er stond ook wel iets zeer bijzonders op het program, ma: de beruchte „pantser smokkel, affaire". Men herinnert zich ongetwijfeld nog de spannende verhalen over de smok. keiaars, die keer op ke*> met in ra. zende vaart rijdende pantserauto's de grens forceerden en de douane het nakijken gaven totdat deze hen juist een slag voor was. Maar reeds waren duizenden kilo's tabak, zeep, tapijten, dierenhuiden en kaas clan. destien over de grens gegaan. Zij gapten ook van elkaar.... De eerste verdachte die voor bet hekje kwam, was de 32_jarige A. Jr Braspennincx. Hij trad als verkenner pp bij het over de grens komen der pantserwagens. Voor zijn diensten kreeg hij telkens 500.hij dacht ongeveer 16 tochten gemaakt te heb ben. De Officier van Justitie eiste tegen hem twee jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest van 10 maanden. Hij kwalificeerde in een fel uitvoerig requisitoir de smokkelaars als „gangsters in de ware zin des woords, die ons land grote financi ële stroppen bezorgden". Toen de grenscontrole straffer werd (in het hegin hadden de heren veel medewerking van corrupte grenswacht ters) kwamen de pantserwagens en stenguns in zwang. „De smokkelaars" aldus de officier, „hebben zich toen als bandieten gedragen door op amb tenaren in te rijden en op hen te schieten. Het zijn mensen die alle ge meenschapsgevoel missen. Zij besta len ook elkaar en zo heeft de ver dachte zich er toe geleend om zelfs een pantserwagen van een andere groep smokkelaars te stelen. Van dit soort lieden moet Nederland bevrijd worden. Als men het weer wil pro beren met pantserauto's, dan kan ik dit zeggen: Laat ze maar komen, een eskadron pantserwagens van de ma_ rechaussée staat langs de grens klaar om deze lafaards, die zich achterstaal verbergen, te ontvangen". Tegen beter weten in Een der hoofddaders, I. van Has_ sel, een veekoopman uit Zundert, wei_ gerde ook maar iets te bekennen. Maar in zijn woning was een hele smokkel, èdministratie gevonden en Braspen. ninckx vertelde, dat hij van Van Has- sel opdrachten had ontvangen. Ande re getuigen verklaarden, dat hij alles regelde en de „knechts" uitbetaalde. Vandaag zullen tegen hem de eis en de uitspraak volgen. Enige „klei nere" bendeleden hoorden straffen variërend van 6 weken tot 9 maan den tegen zich eisen. PLEEGDE GENERAL-KOMMISSAR SCHMIDT ZELFMOORD? Vóór hem viel een ander uit dezelfde trein! Ruim een etmaal vóór het raadsel.' achtige verongelukken van „General. Kommissar" F. Schmidt, die ge kleed in een pyama in de nacht van 25 op 26 Juni 1943 in Frankrijk door een val uit een rijdende trein het leven verloor, verongelukte op soortgelijke wijze uit dezelfde trein een ander politiek leider: Kreis. leiter Petrak uit Wenen. Dit is een ontdekking van dr. A. E. Cohen van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie te A'dam, die kortgeleden in Berlijn het officiële streng vertrouwelijke telex.telegram aantrof, dat Oberbefehlsleiter Frie_ drichs, hoofd van de politieke afde ling van de Partijkanselarij, daags na het ongeval van zijn reisgenoot Schmidt uit Parijs naar Reichsleiter Bormann in het hoofdkwartier van de Führer zond. Uit het telegram blijkt o.m„ dat Schmidt in overspannen toestand was. Hij geloofde, dat een proces tegen hem De zuurkoolfabrieken draaien weer! Aan de Langedijk: voordat de kool in de molens gaat, moet zij eerst worden schoongemaakt. Arbeiders voor een grote „kool-berg" aan de arbe d. We benne allemaal penosejongens", Voor het Bijz. Gerechts hof te Amsterdam stond gis teren de 39_jarige S. de Boer terecht, die in het kamp Erica te Ommen en 't kamp Heerte gevangenen zou heb ben mishandeld. Sommige getuigen verklaarden, dat hij het bar had gemaakt en met de kolf van zijn geweer sloeg, liet „robben" enz. An deren daarentegen, dat hij een beste was geweest, die voor extra_portie's eten zorg de en brieven smokkelde. Er ontstond ruzie tussen de getuigen. Plotseling stond éën hunner op en riep: „We benne allemaal penose.jon gens en we deugen geen een van alle". Dat trok een Rotterdamse bokser, die achter hegn zat, op zijn fat soen en hij plaatste 'n linkse directe. Er ontstond een hevige vechtpartij, die de parketwachters met harde handen moesten beslechten... Tegen de verdachte werd 15 jaar geëist. Vleesrantsoen hersteld Met onmiddellijke ingang is de bon 245 vlees (A, B en C_kaarten) aange wezen voor het kopen van 100 gram vlees en vleeswaren. Deze bon is geldig tot en met 9 October 1948. Door deze aanwijzing en die van 27 September (100 gram vlees voor alle leeftijdsgroepen) is, dank zij^e verbeterde veeaanvoer, te rekenen van 19 September af het normale vlees rantsoen van 200 gram vlees per week hersteld. WAARDEBONNEN CONSUMENTEN. CREDIET GELDIG. Het Centraal Bureau voor het Con_ sumentencrediet vestigt er de aan dacht op, dat de nieuwe waardebon nen voor het consumentencrediet met ingang van 1 Oct- jJ- geldig zijn. „ORESTES* AAN DE GROND. De „Orestes" van de K.N.SM, is gisterochtend bij stormweer aan de grond gelopen bij Henry Point bij Chili. Drie Chileense schepen bevin den zich op weg naar de „Orestes". De twee voorste ruimen van het schip maken water. aanhangig zou worden gemaakt: hy werd door Himmler tegengewerkt en zijn vroegere beschermer Bormann had-hem in de steek gelaten. Mussert meende, dat de S.S. Schmidt ver moord had; Himmler deelde Mussert d.e.t. mede, dat Schmidt zich met zijn eigen pistool voor het hoofd had ge schoten, terwijl hij uit het raam hing. Dr. Cohen van Oorlogsdocumentatie hei: thans over tot de overtuiging, dat het ongeluk dat in deze trein 24 uur tevoren Petrak overkwam, de over spannen generaal de morele stoot heeft gegeven tot het besluit, op soort gelijke wijze een eind aan zijn leven te maken. Lt. - adm. Heitrich nam afscheid van de vloot De bevelhebber der zeestrijdkract- ten, luit-adm. C. E. L. Helfrich, heeft gistermorgen aan boord van de lucht verdedigingskruiser „Jacob v. Heems. kerek" te Rotterdam in tegenwoordig heid van deputaties van onderdelen, schepen en inrichtingen van de Kon. Marine, afscheid genomen v de vloot en het commando overgedragen aan vice-admiraal jhr. E. J. van Holthe, Bij dit afscheid werd admiraal Hel frich zijn commando-vlag die aan boord van de „Jacob v. Heemskerck" wapperde, aangeboden als een bly'- vend aandenken. „Thuisfronten" heden voor microfoon De hoofdbesturen van de Band Ne- Jerland-Indië, het Katholiek Thuis front en het Protestants Interkerke lijk Thuisfront zullen in een gemeen schappelijk programma vandaag in de uitzending van het programma voor de Nederlandse Strijdkrachten het woord richten tot het Nederlandse volk in verband met de steun van de thuisfrontorganisaties aan de militai ren in Indonesië. Naar een „Kamer van Bezwaren"? Mede n^tnens de minister-president heeft de minister van Binnenlandse Zaken, mr. van Maarseveen, gisteren in zijn departement geïnstalleerd een commissie ter bestudering van het vraagstuk van de „Kamer van Be zwaren". In de Eerste Kamer is kortgeleden besproken, of het niet wenselijk zou zijn, een dergelijk lichaam, waaraan de klachten over de administratie zouden wórden toevertrouwd, in te stellen. De voorzitter van de thans ingestelde commissie, dr. Prinsen, re kende in zijn beantwoording van 's ministers rede, dat „de uitbreiding der overheidsbemoeiing het aantal grieven togen de administratie in bedenkelijke mate heeft doen toenemen en de rechtszekerheid van de burgers door deze ontwikkeling in het gedrang dreigt te komen". Binnen niet al te lange tijd hoopt de commissie haar rapport uit te brengen. Wysjinsky heeft in de pol. com missie van de V. Nde Anglo-Ameri- kaanse zienswijze van de atoom-con_ trole heftig bestreden. Hij zeide dat het een illusie was van de V.S. te denken, dat zij alleen bet geheim van de atoombom kenden. Mc. Nil (En geland), die Wysjinsky anwoordde, zei, dat de Russische vrees dat in het controle-lichaam de Anglo_Amerika nen het heft in handen zouden heb ben, ongegrond was. De Gaulle heeft in een pers.con. ferentie een heftige aanval gedaan op het huidig parlementair stelsel. In Amrika zal ten opleidingsschool voor „luchtbrugpiloten" worden ge opend. De V.S. rekenen blijkbaar op een lange blokkade. De Russische generaal Kotikof heeft geweigerd, om het Berlijnse gemeen tehuis een neutrale zóne ter voorko ming van bestormingen enz. in te steller. onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1