JIMMY BROWN ALS WIELRENNER Aan de oevers van de Nijl verweert een Nederlands Lunapark... VOOR rfe LENS Barbierspalen Gaan Britse voetballers *ibom T Tragedie: ondernemers dreigen in deviezenbron te verdrinken Ergens op een open vlakte aan de Nijl staat een Nederlands Lunapark, eens een centrum van vermaak in Nederland, thans een veriaten ver- «ameling waardevolle attributen, die zichzelf moeten vermaken in een vreemd land. Want de mensen, die het Lunapark moeten doen draai en, hebben Egypte verlaten. Een land, waar *U met grote verwachtin gen In het hart *yn heengetrokken, doch waar zü reeds dadelijk bö aankomst grote moeilijkheden ondervonden, die zich steeds meer op. stapelden, Anderhalf Jaar hebben zij. veelal onder zeer moeilijke omstandighe den, stand gehouden. Sommigen hunner, ontmoedigd door de tegen slagen naar ons land teruggekeerd, begaven zich later nogmaals naar de Nijl, waar echter andermaal teleurstellingen bun deel werden. Thans Is de strijd voor een groot deel gestreden. De Nederlanders zijn teruggekeerd: het Lunapark, dat naar schatting ten waarde heeft van een half mülioen gulden, staat verlaten aan de Nyl Dit is de tragische geschiedenis van het Lunapark. Met het doel geld te ▼erdienen voor zichzelf en deviezen voor ons land. trokken ruim 30 man nen en vrouwen in Maart 1947 naar Egype. In een speciaal gecharterd Deens schip werden de bedrijven ge laden met het doel de tenten eerst in Cairo daarna in Alexandria op fe «laan. Zij stelden volledig vertrouwen in de Egyptische Lunaparkimpressa- rlo Ali Hassan, met wie de heren ■Hommerson en Vermolen tijdens een Oriëntatiereis in Egypte contact had den opgenomen en die later ook een bezoek bracht aan ons land. Aangekomen in Cairo bleken de vereiste vergunningen niet in orde en eerst na lange töd kon men het'Lu kt ->rk in Alexandrié opent. i. Weinig konden de Nederlanders toen vermoe den, dat deze stad de enige in Egyp te zou zijn, waar het Nederlandse ver maakcentrum zich kon doen gelden. In vier en een halve maand kwamen achtduizend Egyptische ponden bin nen, de eerste van de tienduizenden die men dacht de Ned. Bank ten. gun ste vau onze deviezenpositie te kun nen doen toevloeien Ah Hassanruzie Na afloop van het seizoen trok men naar Cairo, «doch nimmer heeft daar den enkele zweefmolen ook maar eni ge uren gedraaid. De conflicten met Ali Hassan wer den steeds ernstiger, culminerend in een soort Wild West overval op het Lunapark De argwaan en verbitte ring tegen Hassan werd nog groter. Inmiddels bleven de inkomsten nihil, waren de -kleine ondernemers spoedig door hun geld heen en leefden in Egypte onder uitrest benarde omstan digheden. Hun. hoop wsj echter deels gevestigd op een proces, dat zij te- Let er eens op IN ALKMAAR hebben we er eens een (vrij vluchtig) onderzoek naar ingesteld. Dat was nog vóór de oor- en op het log. En we vonden er een zevental. Misschien zijn ze nu wei reeds in aantal verminderd, maar iedereen kent ze, in elke siad en op het ge hele platteland komen ze nóg voor: de BARBIERSPALEN. Rood-wit-blauw geschilderde paal tjes zijn het met een vergulde knop, die bij de kappers uit de gevels ste ken. En zoals zo vaak het geval is, ook dit gebruik heeft een geschiede nis: Vroeger waren het scheren en haar- «nijden werkzaamheden, die niet ais hoofdberoep werden uitgeoefend, maar de dokter (toen nog heelmeester of met een vreemd woord chirurgijn genoemd) oefende dit werk als. een nevenberoep uit om zijn inkomsten wat te verhogen. Soms vindt U bij een kapper, die gevoel voor de histo rie van zijn vak heeft, een plaatje aan de wand, dat aan de „academis- «che" herkomst van zijn beroep her innert. Holland leefde van de zee en de besten werden daartoe aangetrokken. Zo ook de beste chirurgijns. Waren ze een aantal jaren scheepsdokter ge weest. dan vestigden ze zich aan de wal en staken als reclame, als her kenningsteken de door ons bedoelde palen uit! Zo ontstond het attribuut van de kappers. Maar de barbierspaai kom niet al leen in Holland voor, maar ook in Engeland en een deel van de Verenig de Staten! En ook in die vreemde landen zijn de palen roocLwit-blauw geschilderd. Waar wij die kleuren afleiden van onze vlag geeft men daar een andere uitleg, niet zonder humor: de chirurgijn trok tanden en kiezen, hetgeen doof de witte kleur werd aangeduid. Hij tapte bloed af, waarmede het rood verklaard is. En de huid van de scheerklanten zag na de behandeling blauw! Fantastisch? We wilden deze uit log toch nog even doorgeven Emp gen Ali Hassan voerden. De uitspraak van de Egyptische rechter, die beslis te, dat beide partijen geen verdere verplichtingen aan elkander hadden, was voor hen echter teleurstellend. Er werd beroep aangetekend, doch hierin is nog geen uitspraak gedaan. De Salomons-uitspraak van de Egyp tische rechter was echter maar zeer betrekkelijk uitvoerbaar, want °P een goed ogenblik wilde de Egyptische fiscus beslag leggen op het gehele Lu napark wegens achterstallige belasting en wilde het zelfs verkopen. Dit is weliswaar niet doorgegaan, doch aan de andere kant zien de Nederlanders op het ogenblik geen kans de bedrij ven naar ons land terug te voeren. Bovendien zou hiervoor een schip ge charterd moeten worden, hetgeen op nieuw een kleine ton zou kosten. Ontmoedigd door deze gebeuartenis sen zijn de nceste Nederlanders na veel moeilijkheden weer in ons land teruggekeerd. Het Lunapark is thans practisch aan zijn lot overgelaten en van alle onderhoud verstoken. Het bestaat uit een autoscofer, een zweefmolen, een rupsbaan, een Mick- ey_Mouse inrichting en een emotie. baan met eengezamenlijke waarde van ongeveer'f 40 000. V x»rt3 bevin den zich in Egypte diverse bedrijven van de kleine ondernemers, zoals een spiegeldwaaltuin, en Parijs ketel, een stijlewand voor motorrijders enz. Een waarde vertegenwoordigende van f 100.000. Laatste poging Van de achtduizend pond, die in Alexandrië waren verdiend is maar weinig overgebleven, doch het spreekt vanzelf dat de Nederlanders alsnog willen proberen te redden wat er te reden valt. Zij zullen trachten het bedrijf zo als ook aanvankelijk het plan wraa te laten draaien op de komende We. reldtentoonsteling, welke in 1949 in Caïro wordt gehouden. Wat het uiteindelijk lot van de luna parkexpeditie zal zijn, valt dus nog niet met zekerheid te zeggen.... De deviezenbron dreigt voor velen een financiële verdrinkingsdood te worden O ZEEPOST NAAR INDONESIë PER „WILLEM RUYS" Naar Indonesië vertrekt op 9 Oct a-s. het M.S. „Willem Ruys". Mits drie dagen van tevoren ter post be zorgd, kan zeepost met dit schip wor den verzonden. Eveneens kan zeepost worden ver zonden met het M.S. „Pericles", dat op 12 Oct. naar de Nederlandse An tillen en met het S.S. „Cottica", dat. ook op 12 Oct., naar Suriname ver trekt. Emigranten naar Zuid-Afrika vertrokken Zaterdagmiddag is het MS „Ta- binta" met 750 passagiers, voor het merendeel emigranten, van Amster dam naar Zuid-Afrika verrtokken. Men vindt onder hen: timmerlieden, schilders, -monteurs, aannemers, stof feerders, metselaars, een bloemenhan deiaar, verpleegsters winkelbedien den, een secretaresse, enz. Ook 60 kinderen onder de drie jaar en 120 van drie tot twaalf jaar. Dat ook de Zuid-Afrikaanse rege ring alles doet om de emigranten be hulpzaam te zijn, blijkt uit het feit dat twee voorlichtingsambtenaren de reis mede zullen maken en door mid del van films en lezingen de emi granten reeds uan boord met Zuid- Afrika vertrouwd zullen maken. In het gebouw van het Rode Kruis te Amsterdam had Donderdagmiddag de uitreiking plaats van onderscheidin. gen. Drs. G. G. A. Mastenbroek ont ving uit handen van Baron van Tuyli van Serooskerken het Kruis van Ver dienste als chemicus van de Bloed transfusiedienst en Moederm elkeen,, trale, voor de verrichte reddingswerk^ zaamheden bij de grote brand in het koelhuis „Amerika" te Amsterdam. Door zijn energieke leiding was het mogelijk waardevolle hoeveelheden bloedplasma en moedermelk te redden Tydens de oorlog hebben de Duitsers de Bartholomettskerk te Zevenber gen Hoek totaal vernield. Het kerkgebouw wordt thans opnieuw opgefrok, ken. Met Pasen hoopt men de kerk w«er in te wijden. Drama in zakformaat Een Schotse terrier van één lente en een tackel van dezelfde leeftijd zouden dezer dagen per KLM van Munchen naar New York vliegen. Op het laatste moment echter werd hun wereldreis plotseling afgelast. Wat kon de oorzaak zijn? Politiek zuiver waren de beide vier voeters absoluut, daar stond hun jeug dige leeftijd borg voor. Ook lichame lijk waren de beide beestjes in orde en toch moesten zij achterblijven en het vertrekkende KLM vliegtuig met sombere hondenogen nastaren. De schuld lag echter hij hun zelf. „Mensen", zo hadden zij gerede neerd, .steken hun reispapieren in hun binnenzak om ze tegen verlies of diefstal te vrijwaren. Waarom zou den honden die naar New York vlie gen, dat niet doen? Wie kan wat ste len uit een hondenmaag". Toen Scot- ty en Tackel tot deze slotsom ge komen waren lieten zij er geen gras over groeien en begonnen direct met veel smaak hun reispapieren op te peuzelen. Vreemd, de oppassers bleken dit geenszins op prijs t« stellen, met het bovenomschreven treurige gevolg. Het enige wtat de twee hondjes nog konden doen, toen de motoren van de KLM vogei aansloegen was met de staartjes tussen de benen eens" flink met 6e tanden te knarsen over zoveel menselijk onverstand radiolezing over dï Nederlandse zuivelbereiding r- De heer Ds. Ir. P. N. Boekei, direc teur van het zuivelwezen, tevens Rijkszuivelinspecteur, zal op Maan dag 4 October a.s. om 19.45 uur via de zender Hilversum I een radiocau serie houden over het onderwerp „De positie van de Nederlandse zui velbereiding". SCHRIJVEN GOEDKOPER? Het hoofdbestuur van de P.T.T. heeft besloten met in gang van 1 October de post_ tarieven, die eindigen op een halve cent, naar beneden af te ronden nu de halve cen ten vervallen zijn verklaard. Dit betekent dus, dat de briefkaarten goedkoper zuL len worden: voorheen 14 voor 1.05, nu 15 voor het zelfde geld! OPBRENGST UNAC-ACTIE VER BENEDEN VERWACHTING De actie voor het bijeenbrengen van gelden voor het fonds der VN voor hulp aan kinderen (UNAC) Is thans gesloten. De VS hebben 5 mil- lioen dollar ingezameld van de 00 millioen. die zij zich hadden voorge steld bijeen te brengen. De stad New York bracht 1 mil lioen dollar bUeen, het zesde deel van hetgeen men verwacht had. Het totaal over de gehele wereld ingezamelde bedrag is voor zover bekend thanr 18 millioen dollar. O In Amerika gaat men er toe over om meubelen uit plastic te vervaardi gen. De eerste stoelen zijn reeds uit de fabriek gekomen. Zitting en rug zijn van plastic, de poten van metaal. Er zün slechts vier bouten nodig om de stoel te monteren. De productie kosten zijn aanzienlij lager dan bü andere stoelen. Binnenkort verschij nen er ook tafels en ledikanten uit één stuk. De laatste zullen wellicht nog enkele vervoersmoeilijkheden op leveren. Ook bij de schoonmaak zien wij problemen opdoemen. 73. Jimmy Brown joeg intussen nog zonder een seconde te versagen over het parcours. Hij liep zienderogen Uit en na verloop van korte tijd gaf hij al zijn tegenstanders een „lap". Het leek wel of zij stil stonden toen hij met zijn neus op het stuur en een grijns op zijn snuit lang hen vloog. De toeschouwers, die het zagen, wier pen van plezier hun hoeden in de Tucht. „Da's nog es fietsen'" ze' er iemand, ,daar zijn die anderen maar armzalige krabbertjes bi/'. continentale stijl overnemen UITGEPRAAT Ik ken hem al jaren. Hij is steeds goedlachs en munt uit in welspre kendheid. Wanneer hy een ander er tussen kan nemen. Iaat hij het niet. Hij is een gezellige kerel. Gisteren ontmoette ik hem in de slad. Eerst zag ik hem in de verte en we zwaai den elkaar toe, terwijl we elk ons weegs gingen. Verbeeldde ik het me, of zwaaide hy niet zo fleurig als an ders? Ik had echter geen tyd me er in te verdiepen. Want wij aardse stervelingen menen steeds, dat we het druk hebben. Twee uur later ontmoette ik hem weer. Nu konden we elkaar niet mis lopen en belust <>P een Pra*tje en een beetje galgenhumor stevende ik op hem af, terwyl ik hem luidruchtig begroette. Verwezen staarde hij me aan. Een weinig bloed scipelde uit zijn mond hoeken. Geen woord kwam over zijn lippen en liet gezicht, anders altyd tot lachen bereid, stond ernstig. Toen opende hij een heel kort ogenblik zijn mond en maakte een wijzend gebaar met zijn vinger. Een rilling overviel me. Bloedige wonden aan- schouwde ik en ik besefte dat hy bij de tandarts was geweest. Haastig verwijderde ik me, want ik meende, hem toe te voegen „Uitgepraat". Gelukkig ^besefte ik, dat bet een weinig onkies zou zijn geweest. Mis schien, daf hij het nu leest. O ,.De wil van het Amerikaanse volk kan te allen tijde tot uitdrukking worden gebracht door vrije en eer lijke verkiezingen, waarin het een ieder vrij staat zijn stem te geven aan een bepaald programma en een bepaalde candidaat Aldus mevrouw Roosevelt tijdens een internationale bijeenkomst in Pa rijs. Het is heel mooi gezegd. Maar is de praktijk ook werkelijk zo? We zouden het oordeel van de negers in de Zuidelijke staten ,er wel eens over willen horen. O De Amerikaanse commissie voor atoomenergie is voornemens 'n proef station voor atoomenergie op te rich ten, waar getracht zal worden om kern-energie in electrisché kracht om te zetten. Men verwacht dat de onder zoekingen ook van buitengewone be tekenis zullen zijn by de oplossing van problemen bij het kweken van kern-brandstoffen. Nog enkele jaren en in de plaats van steenkool hebben we maar een klein beetje uranium of plutonium nodig. Misschien ook nog een grote installatie. O De Italianen zijn er tegenwoordig goed aan toe. Terwijl overal in de wereld de prijzên neiging tot stijgen vertonen, dalen ze in Italië. En de lonen stijgen er. Tenmniste zo wordt het ons medegedeeld. Hét arbeidsin komen steeg mét 10% en de kosten van levensonderhoud daalden met 9%. Als de Duce nog leefde zou er een prachtredevoering te verwachten zijn. O Eén van onze lezers schreef ons, dat hij zes maanden geleden een ver- zoekschrfit had gericht aan 'n ambte lyke instantie in Den Haag. Zo als dat meer gaat ontbrak er een klei nigheid aan dat verzoekschrift en hierover kreeg hij prompt bericht. Hij 'naastte zich om de fout te her stellen. Sedert dien heeft hij echter nog nergens meer van gehoord. Nu vraagt hij ons wat te doen. Ons advies is hee^ eenvoudig: Af wachten. Want als U er nog eens over schrijft vrezen we, dat het proces nog langzamer zal gaan. Want dan moet dat schrijven eerst ook nog weer om bericht en raad naar verschillende in stanties en dan weten we wel hoe dat gaat. Om met een variant op Mul tatuli te zeggen: „Geduld, dat is en schone zaak...." Veel vermaak schenkt het de be trokken lezer vast niet.... ;Nog niet zo iang geleden golden d« Britse voetballers algemeen als da meesters van het spel, maar thans krijgt men oms de indruk, dat de rol- len omgekeerd zijn en de meesters de leerlingen zijn geworden Zo kon men b.v. onlang3 in een program van Chelsea lezen, dat het bestuur van deze club er op is de meest typische eigenschappen van de „continentale style"' te doen over nemen door de eigen spelers. De manager van Chelsea, Wiüiam Birreil, is zeer onder de indruk geko^ men van het spelpeil, dat door da Zweden, de Zuid.Slaven en de De- nen tijdens het Olympisch tournool bereikt werd en hij heeft zijn ploeg in overeenstemming daarmee de no dige instructies gegeven. De spelers zullen voortaan niet meer moeten trachten „de bal kwijt te ra ken", maar hun doel moet zijn „da bal goed te gebruiken". Birreil heeft vier van de oudste en bekendste Chelsea_spelers t.w. Len Goulden, Harris, Tennant en FoSs aan gewezen om er voor te zorgen, daf zijn ideeën ook in praktijk wordea gerbacht. Alle vier hebben ze een cur sus van de F.A. gevolgd, zodat ze vol^ ledig bevoegd zijn om als coach op te treden. Andere clubs gaan niet zo ver als Chelsia, maar zij volgen het experi ment met grote aandacht. Ook Millwall is blijkbaar onder da indruk gekomen van het continentala voetbal, want deze club heeft Jésse Carver, die het Nederlandse nationale elftal getraind heeft, benoemd tot trainer-coach. Toch blijven Britse coaches nog in trek in tal van landen. Zo maakte een bulletin van de F_A. melding van aanvragen om coaches of trainers ulf Noorwegen. Griekenland. Irak, Dene marken. Turkije, Italië, China en Guatamala. NIEUWE JEUGDHERBERG IN AMERSFOORT Binnenkort wordt op de Amersfoort se berg in het landhuis „De Grasheu vel" een jeugdherberg anneac confe rentieoord geopend. Tot leider is be noemd de heer A. Overzee, die tot op heden als herbergvader werkzaam is in de voor velen bekende jeugd herberg „Assumburg.. t« Heemskerk. Insuline, hec kostelijke geneesmid del voor lijders aan suikerziekte, zal nu naar gemeld wordt, uit visklierea vervaardigd worden. In Duitsland is reeds een fabriek opgericht. Wij be grijpen niet waarom juist in Duits land en dan nog wel in Geieren. Waarom niet in IJmuiden? Of zou de in Holland aangevoerde vis soms niet klierachtig zijn? SLECHTS f23.50 bedraagt de inteken prijs voor de leden van de Boekenclub i DB MUIDERKRING I De tweede van de if vijf romans is het laatste werk van FELIX TIMMERMANS Juist voor zijn dood voltooide de auteur van Pallieter zijn boek Adriaan Brouwer Een werk vol daverende levenslust, waarin hij deze grote Zuid-Neder- landse schilder ten voeten uit vooc ons tekent. In Aki te "ndeQ M° «ad» Zwcdens hoogbejaarde Koning Gus taaf heeft hóewei hü zich de laat ste tijd minder goed gevoelt nog steeds interesse voor alles wat er op het gebied van sport plaats vindt- Hi or ziet men de koning tijdens cc* jachtpartij.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3