Hutspot, Haring en Wittebrood Voorstel van raadscommissie ondervindt veel tegenstand 8 Ochber Concert VRONE liep driemaal een achterstand in Leiden vierde op luisterrijke wijze het 3 October-feest Een versteviging van de banden tussen Leiden en Alkmaar Eigenlijk had Uw verslaggever zijn jas nog niet eens goed en wel uit getrokken, toer. zijn gastvrouw al met een bord dampende hutspot met klapstuk* de kamer binnen kwam. Het was kwart voor twee in de middag en het Leidse 3 Octobergerecht was die middag niet opge raakt, oftidat men in de Sleutelstad met dit feest steeds rekent op een van te voren niet te overzien aantal gasten. Want de 3 October- viering is niet alleen een feest van regionale betekenis. Dat wij, er gens in een straat die buiten het gewoel van het verkeer lag, een file autobussen uit Utrecht zagen staa n met een capaciteit voor zeker driehonderd personen, is niets bijzonders, ook niet, wanneer men weet, dat er voor deze gelegenheid reeds enkele extra-treinen waren ingelegd naar en van die stad. Dat wij even zo veel touringcars uit Groningen zagen staan, is iets, wat misschien wel enige verwondering mag wekken, maar het moet ons, A lkmaarders eerder met schaamte vervullen. Want via de WV Alcmaria trokken er gisteren zegge en schrijve vijf mensen uit onze stad naar Leiden en daar waren er nog drie verslaggevers van TRADITIE! De viering van de achtste October staat voor ons weer voor de deur, en wij hebben U over de plannen voor deze dag in ons blad van Zaterdag reeds uitvoerig ingelicht. Alkmaar kent een traditie, een traditie van eeuwen her, en die traditie wordt steeds in ere gehouden. Maar ook Leiden kent zulk een traditie, en wy kregen Zaterdag in deze stad de in druk, dat e* hier wel heel wat zou moeten gebeuren, wil ons feest even groots en even spontaan gevierd wor den als dat gebeurt in de Sleutelstad. Er wordt hier door het 8 October- comité hard gewerkt, en, gesteund door de burgerij, wordt er zeker nie voor niets gewerkt. Ook wij kennen een reveille, een kranslegging bij beeld, een historische optocht. Maar of het hier alles zo spontaan, zo vol. komen uitgaande van de inwoners zelve uitgaat, zoals deze feesten in Leiden? Wij hopen het, want we zijn er van overtuigd, dat er dan een dag zal komen, die men niet gemakkelijk vergeet. De viering in Leiden is mis schien voor ons niet de juiste graad meter, omdat het een stad is, die rond tweemaal zoveel inwoners teil als de onze, maar ze biedt ons toch bijzonder aardig vergelijkingsmate riaal. DE OPTOCHT Uw verslaggever wil niet preten deren, dat hy dit alles onder het nut tigen van een machtig bord hutspot zat te overdenken. Daarvoor was ei toen eigenlijk geen tijd. Maar we! stond hij er over te denken boven op het tuinhekje aan de Witte Singel, in afwachting van de grote histori actie optocht, die voor hem meer dan een uur uitbleef. Voor hem op de stoepen en in de bermen langs het water begon de menigte zich reeds te verdringen in spanning van de dingen die komen zouden, en tussen de mensen door worstelden zich vele vrolijke «muzikanten en de met blik jes rammelende centenophalers. Zij verdienden een goede cent .vandaag, want men is er op 3 October gul met zijn geld. Ja. wij hoorden daarover zelfs het sterke verhaal, dat bakkers melkboeren en kruideniers de dag te voren vergeefs aan vele deuren waren gekomen met hun maandre kening over September, en te horen hadden gekregen, dat ze nè de fees ten maar eens terug moesten keren Ja, die muzikanten vrolijkten het wachten op de optocht op. en wan neer die dan na een vijf kwartier langs trekt, is dat wachten ruim schoots beloond. ..De Vrede van Munster" is het on derwërp. en er is een bijzonder grote moeite besteed aan al de praalwa gens en voorstellingen, die we in di: halve uur te zien krijgen. Zes mu ziekkorpsen. waaronder de Dordtse Postharmonie. die men hier speciaai voor over heeff laten komen, bren gen de vrolijke noot. en vele rijtui gen met officiële persoonlijkheden rijden in de stoet mee. Zo is er ook een -rijtuig met Alkmaarse afgevaai digden, de heren De Lange, Ringers en Grondsma. De historische optocht moge dan een hoogtepunt *van 3 Octobei zijn, voor de bevolking zelf is de kermis toch wel het voornaamste vermaak. Onafzien! '.re rijen kramen stands en vermakelijkheden staan daar naast elkaar opgesteld, en bij dui zenden passer» n de feestgangers de toegangscontrole. Want de kermis hier heet geen kermis, maar Luna park, eri dat betekent, dat men er een toegangspi ijs van dertig cent voor moet betalen. Maar desondanks heerst er ëen drukte en een vrolijk heid. dat men die op elke kermis zo zou wensen. DE ALKMAARSE BONTE SPELERS En ondertussen wordt de dag ouder en ouder. Het wordt wat stiller op straat, zo om een uur of half zeven. Dp meesten zijn een korte tijd naar huis gegaan om met haring en witte brood krachten op te doen voor de laatste aanval op de feestelijkheden: die van de avond. En met de grote stroom mee zijn wij de Stadsgehoor- caaj binnen gekomen, waar een Alk maarse band o.l.v. Gerrit Visser reeds de Proloogmuziek speelde. Di reet zal het doek opgaan, en de Lei- denaars zullen kennis maken met onze Bonte Spelers, die, optimisten als ze zijn. een zeer vlotte revue gaan brengen onder het motto: „lede re dag met een lach". We weten na tuurlijk niet of men in Leiden wer kelijk iedere dag zo lacht, als er op deze avond gedaan is, maar we kun nen het niet aannemen. Reeds bij de Proloog was het publiek opgetogen, en dat is zo in stijgende lijn de ge hele avond doorgegaan. Wij Alk- maarders kenden deze revue voor 'n goed deel reeds, want het meeste, wat hier Zaterdagavond gebracht is. hebben de Bonte Spelers het vorig iaar ook hier opgevoerd. Maar dat nam niet weg. dat ook wij ons bij zonder hebben geamuseerd, en we kunnen dan ook niet nalaten, onze hartelijke gelukwensen aan de Bonte Spelers aan te bieden. We geloven, dat hun prestaties de feestvreugde van de Leidenaars op een waardige en artistieke manier hebben ver hoogd. Ja, en wat het slot is, dat weet u, want het is hetzelfde slot als Alkmaar reeds jaren kent: een daverend vuur werk. En het was het slot van een zeer. bijzondere dag, een dag, die naar wij hopen een goede herhaling in Alkmaar op de aanstaande Vrij dag zal vinden. En laten we ook hopen, dat er een steeda hechtere band zal vinden tussen de beide Ont zet-steden, want wij kunnen, zo wij willen ten daarvan zijn we over tuigd!) zeer veel van elkander leren. Hef zal zowel de Leidenaars als ons ten goede komen en het zal deze historische feesten in vreugde veel verhogen. „De motor draait" Natuurlijk waren we ook aanwezig bij de eerste openbare opvoering van de ABVA,revue Zaterdagavond in het Gulden Vlies. De aangekondigde he ren Jan Lemaire en Henk Dorel lieten verstek gaan. De plaatsvervangers: Maarten Kapteyn en Johan Lapperre bleken echter voor hun taak berekend en brachten met Jetty Cantor, Jeanne Verstraete, Willy Rex, Nol van Dijk cn Tonny Bakkenes een stijlvol pro gramma waarin naast de vrolijke en ernstige gedeelten de strijdlust niet ontbrak. Dat laatste spreekt natuurlijk vanzelf want het gaat er bij de AB VA niet alleen om de ontspanning maar ook om de Bond groter en ster ker te maken. Geestdriftig zongen de talrijke aan wezigen met de artisten bij het laatste nummer vóór de pauze: De ABVA blijkt een sterke macht Brengt éénheid, solidaire kracht! De motor draait, de motor draait, Pakt aan! De 50.000 wacht! De tekst van de revue is van Arent Vreugde en de muziek van Willy Rex De voorzitter van de afdeling Alk maar, W. v. d. Vall, sprak er zijn te vredenheid over uit dat de Bond reeds 47.000 leden telt. Aan de Alkmaarse Ambtenaren de taak om krachtig mee te helpen de 50.000_ vol te maken. Het was een goede start van de the atergroep „De Korte Golf" en wij wensen het gezelschap en de ABVA een goede reis toe. Prachtig besluit De directie van bet Gulden Vlies heeft een prachtig besluit genomen. Voor het Ballet der Lage Landen, een uitstekend gezelschap, dat hedenavond om acht uur in deze schouwburg zal optreden, heeft zij voor leden der vak_ bonden een aantal plaatsen tegen sterk verlaagde prijzen beschikbaar gesteld. Plaatsen van f 2 komen nu op f 1 en die van f 3.50 kosten f 1.50. Deze plaatsen kan men vanaf he denavond 7 uur op vertoon van het vakbondsdiploma aan de kassa ver krijgen. GERIDDERD De directeur van de N.V. Hoornse Crediet- en Effectenbank te Alkmaar de heer A. van der Elburg is bij Koninklijk besluit van 21 September j.1. naar de laatste Nederlandse Staats_ courant meldt, benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. agenda MAANDAG GULDEN VLIES, Ballet der Lage Landen, 8 uur, VICTORY HOTEL, voor het genoot schap NederlandFrankrijk dr. E. de Pomiane over Les Cuisines régionales fancaises, 8 uur. A.B.B—GEBOUW, voor het Inst. v. Arb. Ontwikkeling de heer Kohnert over Sterren en Sterrennevels. Reorganisatie Openbaar Lager Onderwijs De raadscommissie voor onderwijs-aangelegenheden moet inmiddels hebben bemerkt, dat haar plannen tot rcorganisatie^van 't openb. lager on derwijs onlangs door B en W goedgekeurd in brede kringen met weinig enthousiasme zijn ontvangen en zelfs met beslistheid van de hand zijn gewezen. Enige weken geleden was het de Nederlandse Onderwij zers Vereniging, afdeling Alkmaar, die, zoals wij toen reeds meldden, in een uitvoerig gemotiveerd schrijven, gericht tot de raad, stelling nam te gen de voorgestelde reorganisatie. Zaterdag konden wij melding maken van een adres, dat namens ou ders van leerlingen der Tesselschadeschool en ondertekend door 275-hun ner, onder de aandacht van de gemeenteraad werd gebracht. Ook hierin wordt bezwaar gemaakt tegen de inhoud van het rapport van de raads commissie en het voorstel tot reorganisatie van het openbaar lager on derwijs. De ondergetekenden dringen er bij de raad op aan, het voorstel van deze eommissie niet aan te nemen. Resultaten De behandeling van genoemde re organisatie werd in de laatste raads vergadering uitgesteld om de com- n issie voor onderwijsaangelegenhe. den in de gelegenheid te stellen, in lichtingen in te winnen over een op- leidinggsysteem van een school in Leeuwarden. Tevens werd nu de Alkmaarse onderwijzers gelegenheid gelaten, voor het uitbrengen van een advies. Dit advies heeft, zoals wij mededeelden, de raad reeds bereikt Het ligt in de bedoeling, in dc raadsvergadering van Maandag 11 Ocotber a.s. het voorstel tot de re organisatie van het openbaar lager onderwijs opnieuw ter tafel te bren gen en de leden van deze raad hier over een beslissing te laten nemen Op de bespreking van dit belangrij ke vraagstuk, althans oP de resulta ten en de gevolgen hiervan, kan be ter niet worden vooruit gelopen. Re delijkerwijs mag echter wel worden verwacht, dat aan deze kwestie veel aandacht zal worden besteed en dat het prae-advies en de voorstellen van de Nederlandse Onderwijs Vereni ging. evenals het adres van de ouders der Tesselschadeschool. niet zonder meer terzijde zullen worden gescho ven. Verwondering Naarmate de stofwolken, die het voorstel tot deze reorganisatie heeft doen opwaaien, dichter worden, stijgt de verwondering van allen, die bü deze aangelegenheid zijn geïnteres seerd. Want Z»I men zich niet afvra gen, of de raadscommissie bij het samenstellen van het rapport wel voldoende contact heeft opgenomen met al de belanghebbenden en reke ning heeft gehouden met de verlan gens en aanmerkingen van onder wijzers en ouders, zoals die nu op het laatste ogenblik aan de ge meenteraad zün kenbaar gemaakt? De raadscommissie maakt in haar rapport melding van vele besprekin gen met leidende figuren uit onder wijskringen, ouderraden en ouder- comraissies. Bij *het lezen van dit rapport krijgt men zelfs de indruk, dat over de reorganisatie een be paalde overeenstemming was bereikt- Kon de raadscommissie toen reeds vermoeden, dat haar opvattingen niet overal, werden gedeeld, of wisten de belanghebbenden niet, dat de voor stellen van de commissie zo verre gaand zouden zijn? Reorganisatie algewezen De twee honderd en vijf en ze ventig ouders van leerlingen der Tesselschadeschooi maken de com missie er een verwijt van, dat zij be zwaren, die volgens haar aan d£ te genwoordige toestand kleven, niet heeft omschreven. De onderteke naars van het adres aan de raad zien zo goed als geen bezwaren tegen het huidige systeem. Integendeel, zij noe men het logisch en menen, dat het aan alle behoeften voldoet. QOCfOCXDQOÖOCX) Op 11 October hopen O onze ouders U 2 A. DE RUITER 8 V N. DE RUITER—ROT w St. Pancras_Zuid w q hun 25_jarige echtver, q eniging te herdenken. w q Receptie 11 October in q w café Rustwat van 89 w 0uur n m- o A Hun dankbare Q Q kinderen en Q Q kleinkinderen Q ooocöocxicncx) OOÖO(X)ÖOCX)(X) 0 16 October 1948 zijn 0 W. v. ENOO jj U E. v. ENOO—STRIJDER 40 jaar getrouwd. Q Hun dankbare kinde- Q Q ren en kleinkinderen Q 8Sjaan en Aldert Q Wim en Rein Q 8 Piet Q Wimmie en Anneliesje Q 8 Receptie van 35 uur 8 o Kievitstraat 33. OOCiOOOOOOOfX) Koopt bij de ïlUddeniiatid Te koop: MOOIE HOND. boxer, 1 jaar oud Smit, Anna v. Buurensfr. 5 Alkmaar. Te koop: z.g.a.n. Portable Remmington SCHRIJFMACHINE Kennemerstraatweg A 416, Heiloo. Te koop BRUIDSJAPON met sleep en sluier. Te bevr Kennemerstraatweg 120 bv Alkmaar. Te huur gemeubileerd zomerbuis te Bergen. Brieven onder nummer 615 bureau van dit blad. OPGELET!!! de cursus „Spreekvaardigheid" FRANS begint 6 October a.s Aanmeldingen: Mevr. G. Prins_v. d. Lyn Langestr. 82 Tel. 2473. NED. HERV. Oratorium Vereniging (goedgek. bij Kon. Besl. van 27 Juli 1947, No. 44) Grote Kerk Half Acht Vera Doniska Sam Swaap Sopraan Viool Ncd. Kamer Symphonie OrUest - Den Haag Kaarten in voorverkoop bij de bekende adressen a 2.50 gereserv. en 1.50 incl. bel. Leden Ontzetvereniging reductie. GEVRAAGD: IlinJke nette jon yen Leeftijd circa 1618 jaar, voor maga zijn, en expeditiewerk. Aanmelden dag. van 10—12 uur v.m H. flcfariarvn, - Corsetf riek Oudegracht 285, ALKMAAR. Vrone—Nieuwe Niedorp 3—3 Zeegers, de „zwerver'Minkshinnen van Vrone het derde doelpunt te zien maken, was alleen al de gang naar St. Pancras waard. Zijn enorm hard schot was zelfs voor Floor in topvorm te machtig. Dit betekende tevens, dat Vrone voor de derde maal een achterstand had wegge werkt en de eindstand 33 was ver kregen. Deze uitslag was voor beide clubs de beste beloning. In de eerste helft was n.1. het bezoekende N. Nie dorp het meest aanvallend geweest, terwijl Vrone in de tweede helft het beste van het spel had. De eerste aanvallen zijn voor de thuisclub en al zeer spoedig krijgt Floor gelegenheid te laten zien, dat hij goed op dreef is. Met Vrone in de aanval weet N. Niedorp de lei ding te nemen, dank zij goed door zetten van Klaver (10). De V.-l- buiten De Koning weet enkele ma len gevaarlijk door te breken, doch vindt Floor op zijn post. Even talmt de N.-verdediging met ingrijpen, juist genoeg voor Zeegers om er met een kogel via de lat 11 van te maken. Op dit te kleine terrein (noodmaatregel) is het opstellen van luiksbuiten Ruig niet juist waar door een opeenhoping ontstaat. Een goede voorzet van Deugd kan Kla ver niet voldoende op zijn hoofa krij gen en zo kan men Schuit al even min passeren als met een te zacht schot van Kramer, als deze een pracht kans heeft. Toch is het Kra mer, die N. Niedorp de leiding weer De vrijheid van de ouders (voor hun kinderen het door hen juist ge achte onderwijs te kiezen) vinden rij thans gewaarborgd. In het huidige systeem zien zij tevens de mogelijk heid voor alle daartoe begaafde kin deren, het middelbaar en voorberei dend hoger onderwijs te bereiken, evenals de mogelijkheid van correc tie van onjuiste plaatsing. Deze ouders achten een reorgani satie niet nodig en van het uitvoe- len van de plannen der commissie verwachten zij grote schade van het openbaar onderwijs te Alkmaar. Het voorstel van de commissie be oogt in het kort. zoals enige malen werd medegedeeld, de bestaande op leidingsschool als zodanig te doen vervallen en een nieuwe opleidings school in het leven te roepen, aan, vangende met het vijfde leerjaar, waarvan de leerlingen na selectie zullen worden gerecruteerd uit de leerlingen van de 4de klassen der gewone lagere scholen. ANDERE WEGEN? De ouders zien het als een nadeel voor hun kinderen, dat deze na een 4-jarige niet-opleidingsperiode een nieuwe school moeten betreden, die zij na 2 jaar weer moéten verlaten. Zij zijn tevens van mening, dat de zesjarige opleiding van thans geen onvervulbare eisen stelt en zien met zorg een „klaarstomen" van de leer lingen in de laatste 2 jaren tegemoet. De ouders wijzen er verder op, dat bet al dan niet slagon van de voor gestelde reorganisatie in belangrijke mate afhangt van de reactie van de ouders der toekomstige leerlingen. De uitvoering van de plannen der commissie zal, zo menen zij, de vrij heid van keuze tussen een opleidings en een nietopleidingsschool ontne men en de kinderen aan de „wijk- school" binden. Omdat de ouders vrezen, dat zij andere wegen zullen weten, te vinden en dat bestaande of nog op te richten bijzondere op leidingsscholen een goede kans gaan maken, ten koste van het openbaaj onderwijs, ontraden zij de raad, het voorstel van de commissie aan te nemen. hergeeft 2—1. Lang hebben de geel zwarten hier niet plezier van gehad; nog juist voor de rust weet rechts buiten De Koning met een hard laag schot Floor het nakijken te geven (2—2). Hoewel het regelmatig re gent, wordt met goede moed aan de tweede drie kwartier begonnen. Het spel verplaatst zich nu vaker naar de Niedorper-helft, doch Floor staal een groen-zwart-succes in de weg. Weer zou N. Niedorp het eerst doel punten. Een corner van Deugd wordt door Kater ineens benut 32) Spil Persijn is na de rust de kluts kwijt en geeft de Vrone-aanval gelegen heid gevaarlijke aanvallen op te_ zet ten. Kossen en Jes zorgen <-r evenwel voor, dat bet v°°r de V-mannen niet zo heel gemaKkelrik gaat. Vrone kreeg zeker loon naar werken in Zeegers' i'.aaie dae.punt (3-3). De resterende tijd hebban beide r-iubs alles in iiet werk gesteld om de ze ge alsno? uit het vuute slepen Wel maakte Katë:- 4—3 voor N.- Niedorp doch de prima leidende Prins keurde dit doelpunt terecht wegens handsbal af. Het bleef bij 33 en zo had Vronz'n eerste winstpuntje te pakken Texel I Randers I 1-2 Zondag t°°g Randers eers elftal naar Texel en deze reis die een groot gedeelte van de Zondag wegnam werd beloond met een kleine doch wel verdiende overwinning voor de hard werkende en zeer goed spelende Ran dersploeg. Na de aftrap enige terrein verken ning en al dadelijk bleek het dat Texri alles in het werk zou stellen om de puntjes op het eiland te behouden. Dit was het sein voor de Randers om niet bij de pakken neer te zitten. Enige Texel-aanvallen goed opgezet worden in de kiem gesmoord door 't backstel wat in deze wedstrijd zijn plaats volkomen waard was. Na 10 minuten spelen is het J. Tei- geler die uit eei. nogal moeilijke po sitie toch nog een doelpunt kon sco ren 10'voor Randers. Vijftien minuten later liet de voor hoede van Texel ook zien dat zij haar plaats in het veld waard was en maakte de middenvoor de gelijkma ker. Met deze stand kwam de rust. Na de rust zette beide elftallen een flink offensief in waarin van* beide ploegen alles werd gevergd en beide doelen herhaaldelijk in gevaar ver keerden. Volgers moest wegens een blessure het veld verlaten en werd vervangen door de Randersspeler Smit welke al dadelijk een pracht kans be nutte welke helaas tegen de paal werd geschoten en terug sprong en daarna keurig werd ingeschoten door een der Randersspelers 21. Texel wilde met deze stand geen genoegen nemen en probeerde een gelijk spel te forceren, doch door goed Heden overleed onze oud- afd. Directeur, de Heer C. E. SLINGER Hij wijdde gedurende 50 jaar zijn beste krachten aan ons bedrijf. Zijn persoon en zijn werk zullen we steeds in ere blij, ven gedenken. W. F. Stoel en zoon's Bouwmateriaal bedrijf N.V. Alkmaar, 2 Oct. 1948 HET LICHT BRANDDE NIET Gisteravond tussen kwart voor elf en kwart ®ver elf heeft er te Alkmaar een storing plaats gehad in het elec- triciteitsnet. Kortsluiting in het hoog spanningsnet aan de Helderse weg was hiervan, door het doorbranden van een hoogspanningscel, de oorzaak. Cultuur en Sexualiteit Voor de Vrijdenkers\ipreniging „De Dageraad" sprak gistermorgen om tien uur in Valk's Lunchroom Dr. C. van Emde Boas over het onderwerp „Cul tuur en Sexualiteit". Het was voor, al naar aanleiding van het onlangs in Amerika verschenen werk van Prof. Kinsey: „Sexual Behavior in the Ma le", (sexueel gedrag van mannen) dat spreker zijn betoog opbouwde. Er is door dit werk zeer veel met cijfer, materiaal vastgelegd, wat men tot nog toe slechts vermoedd§ of niet durfde uitspieken. Het is dan ook begrijpe lijk, dat er van verschillende kanten zeer veel over dit booek is geschre, ven, en dat waar een deel der men sen het werk toejuicht, een ander deel er zich scherp tegen kant. Juist waar het gaat om feiten als het begin der sexualiteit, dat niet in de puberteit, maar reeds veel eerder valt, is de, ze tegenkanting het sterkst. Naar mate het ontwikkelingspeil der bevolking stijgt, aldus beoogd© Dr. Van Emde Boas, des te meer training ondergaat men op het gebied van onthouding - niet, omdat men hiervoor morele mo, tieven heeft, maar veeleer, daar maat schappelijke carrière en sociale om standigheden de hoofdoorzaak hiervan vormen. Wanneer men nog teeds aan voert, dat morele motieven een oor zaak vormen van een eventuele ont houding dan is dit een leugen, om, dat er thans aan cijfeas bewezen is, dat een dergelijke onthouding maar zeer zelden voorkomt. Men heeft ons, dikwijls de bedreigers van"de cultuur genoemd. Dit is waar, zolang deze cultuur op een valse grohslag, waarop zij tweeduizend jaar lang gerust heeft, blijft staan. Na de pauze behandelde Dr. Van Boas vele vragen, die uit het zeer gro_ te publiek naar voren waren geko, men. gecombineerd s"pel van de Randers en haar hard werkende achterhoede werd dit voorkomen. Met deze stand iloot de goed leidend scheidsrechter deze van weerszijden keurig gespeelde wed strijd het einde

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 4