Qe C Jfemaaidei' N.-HOLLANDSE PERS 1945 Sovjets erkennen bevoegdheid van Veiligheidsraad over „Berlijn" niet Montgomery, De Latire de Tassigny, sir James Robb en Robert Jaujard Atoom-explosies in Sovjet-Unie? Vrede is duur 5E JAARGANG N° 1348 DINSDAG 5 OCT. 1948 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen ƒ0.30 per week 1.26 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting Veraniw. redacteur, J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudeqracht Tel K 2200 3971 „INBREUK OP HET HANDVEST" zegt Wysjinsky De Veiligheidsraad heeft gisteren te Parijs een aanvang gemaakt met de discussies over de Berlijnse kwestie. Het ziet er niet naar uit. dat men veel resultaten za kunnen boeken. De Russische afgevaardigde Wysjinsky heeft reeds thans duidelijk genoeg te kennen gegeven, dat de Sovjet-regering niet van P,an is om aan de besprekingen haaf me dewerking te verlenen. „Alleen de „Grote Vier" zijn bevoegd"dit is en blijft blijkbaar het Russische standpunt. De zitting begon zo gemoedelijk.... De zitting begon nog wel zo ge moedelijk. Men zag de Sovjet-gedele- geerde Wysjinsky en de Britse ver tegenwoordiger Cadogan elkander de hand schudden en grappen maken. En er was algemene vrolijkheid over de kwestie, welke procedure van verta len zou worden gevolgd: gelijktijdige in de 5 officiële falen, of successieve vertaling. Er werd heel wat over en weer ge praat, maar C* lumbia kwam met het ei van Columbus: onder gelach en met algemene stemmen werd een voor stel van dit land om de vertalingen gelijktijdig te doen plaats hebben echter met die beperking, dat afge vaardigden om afzonderlijke vertalin gen in hef Engels of Frans zouden mogen verzaken, aanvaard. „Niet competent" Daarna bracht de voorzitter de agenda in discussie. Onmiddellijk hief Wysjinsky ..rustig de hand op" aldus Reuter, om in de gelegenheid te wor den "gesteld zij], bezwaren uit te spre ken Hij verklaarde dat de klacht jïer onee grond" was en dat de V» iligheidsraad niet competent was om de kwestie te behandelen. Elke poging aldus Wy sjinsky. om de kwestie Berlijn te scheiden van c'e kwestie Duitsland 's kuns*matig en betekent inbreuk O" het Handvest. Wysjinsky. die met klem ontkende dat er een blokkade in Berlijn was 7ione. zo zegt het Rus sische standpunt, kan alles van uit dc Sovjefzone krijgen Red.) zet»c uiteen, dat de Sovjetzone ..zich had re verdedigen tegen de agressieve actie van de drie landen in kwestie", te w? ten de valutahervorming, waardoor de Oos'eliike zone dreigde overstroomd t«. worden met een vloed van nieuwe va!"»a uit het Westen. Wysiinskv achtte verder de bewe ring der drie mogendheden, dat de wereldvrede door de situatie in Ber- lijn gevaar zou lopen, absurd. Zulke beweringen, zei hij. worden kenne lijk gebruikt om te trachten de vredes organisatie der V.N. voor agressieve doeleinden in het geweer te roepen. Jessup: —niet verwonderd Philip Jessup, die voor de Ver. Staten antwoordde zei dat hei hem niet ver wonderde, dat de Sovjet—Unie niet wenste, dat haar „onwettige en vij andige activiteit te Berlijn" door de Ver. Naties onderzocht w~ dt. De Sovjet-maatregelen waren reeds voor de valuta-hervormingen aan de dag getreden, aldus Jessup verder. Er kon van een defensieve actie van dc Sovjets dus geen sprake zijn. De Engelsman Cadogan verklaarde kortweg, het geheel eens te zijn met Jessup. Op een na deze eerste vergadering door journalisten gestelde vraag, wat hij zou doen wanneer de Berlijnse kwestie op de agenda geplaatst zou worden, zeide Wysjinsky op losse loon: „de tijd zal het leren". Roos en Nitolaas boksten gisteren te Rotterdam onbeslist. Jan Remie tFreda) maakte een goed debuut door de Hagenaai Theo Snijders op punten te kloppen. ^/i\V - EH-flOHHBCHÜHi TIJDELIJKE OPKLARINGEN Wisselende bewolking met aanvan kelijk voornamelijk in de kustgebie den nog enkele buien. Ongeveer dezelfde temperatuur. Zwakke tot matige wind overwegend uit Noordelijke richtingen. Sovjet-nota dringt aan op Viermogendheden- conferentie Aansluitend op de verklaring, die maarschalk Sokolofsky, de Russische bevelhebber in Duitsland, Zaterdag avond reeds aflegde, heef; dc regering van de Sovjet-Unie zich thans in een zeer uitvoerige nota gericht tot de „drie Westelijken" om de Berlijnse kwestie en de kwestie van Duitsland als één geheel, „overeenkomstig Pots dam", te bespreken op een conferentie van de vier ministers van Buitenl. Zaken. De nota onderstreept, dat de bespre kingen eigenlijk afgebroken zijn op een tamelijk onbeduidend punt: con trole van geldsmokkel via de lucht. In Londen is men van mening, dat deze „poging te elfder ure" om een debat voor het forum der wereld te voorkomen, ijdel zal zijn Maar de „Times" ziet een lichtpuntje Mogelijk zou, zo veronderstelt hef ge zaghebbende blad. de verstandigste aan beveling van de Veiligheidsraad zijn: opheffing van de blokkade opdat een viermogendhedenconferentie over Duitsland kan volgen. Ha.ngen bereid; zich voor op een drui.ker scheepvaartverkeer. De lia.cn wordt verbreed. De in aanbouw zijn de havendjjk hoopt men voor de win ter gereed te hebben. De foto geeft e«* in aanleg. „Fluno" in de UNO Talrijke afgevaardigden en anderen die de Algemene Vergadering van de V.N bij wonen, zijn het slachtoffer geworden van een influenza epidemie, die evenwel niet ernsig is. Een der diploma ten heeft de ziekte de gees tige naam „Fluno" gegeven. Krasse taal van Manoeilsky „Wij zouden ons liever de handen laten afhakken dan te stemmen voor een orgaan dat op zulk eén onwerke lijke basis is gebouwd". Aldus de Ooekrainse afgevaardigde Manoeilsky gisteren in de pol. commissie van de VN, over Ramadier's idee, de atoom- contróle in handen te stellen van „onpartijdige en onkreukbare man nen". j. De bevelhebbers der West - Europese Unie Direct aan 't werk Te Londen zijn thans de namen van de bevelhebbers der West Europese Unie officieel bekend gemaakt Gene raal 's er niet hij hij heeft blijkbaar bedankt voor de post van opperbevelhebber der landstrijdkrach. ten. Hier volgt de namenlijst: Maarschalk Montgomery, benoemd tot voorzitter van het comité van op perbevelhebbers van de permanente verdedigingsra; d der Wtst Europese Unie. Gene/aal Jean de Lattre de Tassigny (Frankrijk), benoemd tot opperbevel hebber van de landstrijdkrachten in West Europa Luclitmaarschalk Sir James Robb (Groot Brittannië), benoemd tot op perbevelhebber van de luchtstrijd krachten. Vice-admiraal Robert Jaujard (Frankrijk) is vlagofficier voor West Europa geworden, als vlootvertegen- woordiger. Verder is medegedeeld, dat de sta ven van de militaire voorzitter en de opperbevelhebbers hooggeplaatste of ficieren uit Nederland, Bel gië en Luxemburg zullen omvatten. Deze officieren zullen tot taak heb ben de problemen van tactiek en tech- niek der verdediging van West Euro pa te bestuderen. De benoemingen van de voorzitter van het comité en de opperbevelheb ber der luchtstrijdkrachten zijn, naar verluidt, goedgekeurd door de verga dering van de ministers van Defensie van Groot Brittannië, Frankrijk en de Beneluxlanden, welke Dinsdag 1.1. te Parijs is gehouden. Mérites Generaal De Lattre de Tassigny 'S 59 jaar oud en ontving zijn opleiding op de Franse militaire school te Saint Cys. In de tweede wereldoorlog leidde hij verdedigingscampagnes bij Rethe] en aan de Aisne. Na door de regering van Vichy in 1942 te zijn teruggeroepen als opper bevelhebber van de (roepen in Tunis werd hij gearresteerd en veroordeeld tot tien Jaar gevangenisstraf wegens zijn poging een onafhankelijke positie te vormen in de Pyreneën (oen de Duitsers in November 1942 de demar catielijn overschreden. In 1943 ont vluchtte hij naar 'Londen en werd daarna commandant van het eerste Franse leger. Luchtmaarschalk Sir James Robb bekleedde in de laatste oorlog een cammandopost bij de RAF in Noord- West-Afrika en werd in 1948 vice- stafchef van da Britse luchtmacht. Vice-admiraal Robert Jaujard is 52 jaar. Hij nam deel aan de invasie-ope raties in'Normandie en later in Zuid Frankrijk. In 1946 werd hij vice-ad miraal. Zijn vlaggeschip is het slag schip „Richelieu". De conduite-vaat van Montgomery kunnen wij wel als bekend veronder stellen. Maar wist U ook, dat „de kleine Monty" er zich op beroepen kan, nog nimmer als bevelhebber ver slagen te zijn? Vandaag komen de stafchefs der W. Europese Unie te Londen bijeen. Demonstratie boven én achter minister... De Britse minister van Landsverde diging Alexander, heeft te Londen gis teren een rede gehouden over de vrij willige aanwerving bij de hulptroepen. Nauwelijks was Alexander zijn rede begonnen of een vloed van antioor, logspamfletten werd over de menigte uitgestróoid. Op hetzelfde moment stelden zich twee personen achter de minister op, een bord dragende met het opschrift „geen oorlog om Yankee-dollars". An_ deren droegen vaandels met de woor den „vrede, geen oorlog". De politie hield ongeveer twintig personen aan. overzicht van de nieuwe haven Hulp aan noodlijdende kinderen wordt niet stopgezet Naar aanleiding van de steeds op nieuw voorkomende geruchten als zou de „UNAC" hef werk voor de noodlij dende jeugd staken, deelt het Neder lands UNAC comité mede, dat in ons land de actie op zijn minst tot het einde van het jaar wordt voortgezet. UNAC zamelt geld in ten behoeve van het internationaal kinder noodfonds van de Verenigde Naties en er is geen sprake van dat dit fonds zijn werk zou stopzetten, ook al zouden de Ver. Naties binnenkort de UNAC opheffen. Grote zwendel op Brits departement? Op een niet nader genoemd Brits departement is een grote zwendel aan het licht gekomen, die thans dcor Scotland Yard wordt onderzocht, zo ireldt AFP uit Londen. Volg ns be- Vichten in de conservatieve pers gaat net hier om een zeer ernstige zaak. In een groot aantal plaatsen inven tariseert men nu voorraden in maga zijnen van particuliere firma's van ge rantsoeneerde goederen of goederen waarop de regering contróle uitoefent. Speld van 20 eeuwen oud Bij Gaarwerken in het Wier denseveen in de gemeente Wierden is een Keltische speld gevonden, welke ver moedelijk twintig eeuwen oud is. Deze doekspeld, die nog bijzonder gaaf is, is on geveer 10 cjn. lang. En toch is het waarl In een plas in de Peel slaagde de hengelaar J. Coe_ nen uit Belerick er in een karper van 39 pond op het droge te brengen met assis tentie van omstanders. Het zoetwatermonster was niet minder dan 1.08 meter lang. Ongelóóflijk, maar waar! Sneu voor de visser dat hij een paar dagen te laat is om de hengelsportuitrusting ter waarde van f 300 die de K.R.O. onlangs voor de „grootste vis"(ser) beschik baar stelde, in de wacht te slepen. Nu was het een kar per van 34 pond die de hen- gelwimpel behaalde. 88888 een bijzonder succes Gisteravond om 10 uur stond al vast dat de Amsterdammers zich terdege bewust waren, dat die middag de ra- dioautodienst van de politie zijn werk was begonnen. In de 10 uren dat deze wagens toen door de straten surveil leerden, waren reeds 8 ruitjes van polifiemelders onder baldadige handen gesneuveld. Via de normale telefoon werd de centrale meer dan 60 maal voor niets lastig gevallen. Enkele Amsterdammers meenden, dat zij via dit nieuwe nummer taxi's konden bel len! Een inwoner uit Apeldoorn, die een dagje over was, wilde eens even horen of het al werkte. (Och misschien* lukt het wel, als het nieuwtje er maar eerst af is). in scheervlucht Tegen de beruchte Amsterdamse ex-hoofdrecherchtur P. Schaap heeft •het Bijz. Gerechtshof van Leeuwarden de doodstraf geëist. Deze verrader ar resteerde Joden en mishandelde som migen tot de dood er op volgde; hij liet vrouwen doodschieten en heeft er aan meegewerkt, dat tiendui zend Joden werden opgespoord! Met recht: een wolf in schaapsvacht. Tegen de nazi-journclist H. J. J. Marinus, die door het Bijz. Hof te Am sterdam tot 12 jaar gevangenisstraf was veroordeeld, eiste de proc. fisc. thans 15 jaar. Marinus, die door Blok zijl eens „een gewiekst schooiertje" werd genoemd, werkte o.m. aan Het Volk, waar hij zijn mede-redacteuren aan vervolging had blootgesteld, en aan het „Dagblad voor N. Holland". De campagne om Madioen heeft de TNI 159 doden en gewonden ge kost Geheimzinnige geruchten in Zwitserland In Zwitserland doen geruchten de ronde, dat hevige explosies, die door atoombommen zouden kunnen xijn veroorzaakt, door het meteorologisch instituut in Ziirich zijn geregistreerd. Er werd op gewezen, dat zw£re pxplosies zich anders lieten registre ren dan een aardbeving. Er is echter yèen positieve methoden om atoomex- Het Chr. Nat. Vakverbond heeft de regering zijn ernstige ontstemming laten ween ovr fhet feit, dat inzake de afschaffing van Rijkssubsidies op eerste levensbehoeften, waarvan prijs stijgingen het gevolg zullen zijn, geen overleg is gepleegd met de arbeiders vakbeweging. Dit is de „een-wereld" groet Seth Ramkrishna Dalmia, een der grootste industriëlen en bankiers in India en de weïeld, demonstreert haar voor U.S.R.D., bezit vele leiden de dagbladen In India en Pakistan. Hij Is een verwoed één-wereld voorstander plosies van andere zware explosies te onderscheiden. Commentaar taboe Medewerkers van Zwitserse meteo rologische stations hebben telefonisch opdracht gekregen zich te onthouden van commentaar op alle geruchten over atoomexplosies in de Sovjet-Unie De directeur van het meteorologische instituut te Zürich verklaarde: „Ieder commentaar, dat wij zouden geven, zou felle critiek uitlokken van de Sovjetautoriteiten, daar dergelij ke berichten uiteraard grote politieke en militaire betekenis hebben. Zij zouden zelfs kunnen worden be schouwd als een schending van de Zwitserse neutraliteit". Pinda-kaas zonder bon Het is mogelijk gebleken opnieuw een hoeveelheid grondnoten ter be schikking te stellen voor de productie van pindakaas. In tegenstelling met de eersje keer zal het artikel, dat dus binnenkort weer op de markt ver schijnt, thans zonder bon kunnen wor den verkocht. De beschikbaar komende hoeveel heid is nog klein, doch er wordt naar gestreefd, door verdere aanvoer van grondstoffen zo veel mogelijk aan de vraag te voldoen. De prijs per potje van ongeveer 370 gram wordt verlaagd van f 1.— tot 1 0.9a Onder deze titel stond een deze» dagen een hoofdartikel in „Het Vrij» Volk", naar aanleiding van de sterk gestegen bedragen der oorlogsbegro„ ting. De strekking van het artikel waa, tot uitdrukking te brengen, dat ten einde de vrede te bewaren er nu eenmaal grote kosten aan de bewape ning moesten worden besteed. Het ia niet alleen .,Het Vrije Volk", dat deze mening huldigt. We kunnen haast zeggen, dat hef gemeengoed van de hele wereld ia geworden. Eik land zorgt er voor, dat zijn bewapening maar zo goed rao. gelijk is en elk land doet dat onde» het motto: Als we ons sterk bewape* nen, worden we niet z0 spoedig aan gevallen en is dus de vrede het beste veraekerd. We hebben het lied reeds eerder gehoord. In de jaren voorafgaande aan de wereldoorlog werd het op dezelfde wijs gezongen door de Duitse keizer Wilhelm H. Alleen werd toen over de kostprijs niet gesproken. Toen wa» het gevleugelde woord: „Wie de vrede wil, bereide zich voor ten oorlog". Wellicht daj ouderen onder onze lezers het zich nog wel herinneren. En we weten allen, dat de vrede er niet door is oevorderd. Integendeel. 1914 heeft een reeks rampspoeden hu geluid, niet alleen die van de 1ste we reldoorlog, maar heeft ook de voor- waarden in het leven geroepen, die bijna met wiskundige zekerheid tot de tweede wereldoorlog moesten voe ren. De strekking van dit artikel is niet te betogen, dat we het militairisme kunnen missen. De wereld kan het missen als kiespijn. Geen land zal, zich echter de weelde kunnen ver- oorloven om het in zijn eentje af t« schaffen. Noch Amerika, noch de So vjet-Unie. noch Nederland. Wij willen ook niet betogen, dat het militairisme internationaal moest wor den afgeschaft. Voorlopig zal dat tot de vrome wensen blijven behoren. Maar het schjjnt ons noodzakelijk, met nadruk vast te stellen, dat de re,, denering, dat de „vrede duur"* is, even verwerpelijk is als de lijfspreuk van Wilhelm Twee. We zullen ons bewust moeten zijn, dat des te sterker de bewapening wordt opgevoerd, des te meer kans op verstoring van de vrede stijgt. Dit geldt niet alleen voor Nederland. Wij zijn maar een onbetekenend klein landje. Dit geldt voor alle volken. De \;olken der wereld zullen pas dan geen angst behoeven te hebben dat de vrede zal worden verstoord, als de bewapening zo gering mogelijk Rusland kan zich niet veilig ge voelen ondanks zijn Rode Leger en Amerika evenmin ondanks zijn atoom bom, omdat sterk opgevoerde bewa pening niet de vrede bewaart, maar onverbiddelijk tot oorlog moet voeren. Wie meent dat tot- het waanzinnige opgevoerde uitgaven voor oorlogsdoel einden dienstig zullen zijn om er d« vrede mee te kopen, zal bedrogen uit komen. v. 2. onze kleine tovenaar 7

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1