JIMMY BRQWN ALS WIELRENNER De sfrijd iegen de f.b.c. nieuw* ixWuL fredAijfi, VOOR LENS Veehouders, weest op Uw hoede! dal duizenden het leven redt De georganiseerde strijd tegen de t-b.c. onder het vee begint meer en meer om zich heen te grijpen. Het aantal t.b.c-vrije stallen neemt Steeds toe en het is te verklaren, dat veehouders, die eenmaal een t-b-c.- vrije stal hebben, de grootst mogelijke zekerheid willen hebben, als zij een nieuw beest aanschaffen, dat dit ook tbv-vrij is. Er zijn nu voor het gehele land uniforme certificaten vascgesteld, die hen de verlangde zekerheid geven. DRIE KLEUREN. Deze verklaringen afgegeven dooi de provinciale gezondheidsdienst voor dieren zijn in drie kleuren. Er zijn witte verklaringen, rode verklaringen en witte verklaringen met groene opdruk. De witte verklaringen worden slechts afgegeven voor t-b.c-vrije bedrijven, dat betekent bedrijven waarop de laat, «te twee jaren geen enkele reageerder werd aangetroffen. De witte verklaringen met groene opdruk werden afgegeven voor de reactie_vrije bedrijven, mits de jaar lijkse tuberculinatie niet langer dan twee maanden geleden heeft plaats gehad. De rode verklaringen worden afge geven aan niet reagerende runderen nie, t-bx.-vrije stallen. De verklaringen worden alleen af gegeven aan veehouders, die hun vee stapel aanvullen of in aanraking bren_ gen met runderen die a. voortkomen uit eigen veestapel, b. bij aankoop voorzien zijn van een vanwege een gezondheidsdienst af gegeven geldige verklaring. C- indien alle op het bedrijf voor komende runderen voldoende ge ïdentificeerd zijn. De witte verklaringen bieden de grootst mogelijke zekerheid, de "wit groene verklaringen houden enig risico in en de rode verklaringen meer risico. In twijfelgevallen wordt aan geraden het oordeel van de dieren- arts in te winnen. Len t-b.c.-vrij bedrijf blijft al? £.b.c._ Vrij aangemerkt als voor alle dieren een witte verklaring is afgegeven. Komt er een dier i voor met een Wit-groene verklaring, dan wordt het bedrijf als reactie-Vrij aangemerkt. Chicago in zakformaat Sinds enige tijd surveilleren in Am. fterdam een drietal prachtige splin ternieuwe blauwe „Fords". Het zijn politieauto's, uitgerust met e«n korte., golfzender en .ontvanger. Nacht en dag staan .deze auto's in voortdurend radiografisch contact met het hoofd bureau en snéllen onmiddellijk te hulp bij melding van een ongeluk, inbraak of iets dergelijks. He» telefoonnum mer dat zij voeren is 88888 (vijfmaal acht). Bij een genomen proef was een der auto's in enkele minuten terplaag se. De wagens zijn uitgerust met het bij „Scotland Yard" toegepaste appa ratuur. Dit functioneert zodanig, dat een amateur korjegolfzender niet sto rend kan werken. Even als de brand- weerauo's zijn de politiewagens voor zien van een sirene. waardoor het mo. gelijk is zonder oponthoud door het verkeer en rode stoplichten heen te rijden. We zijn benieuwd welke stunt de ..zware jongens" hier tegenover stellen. HOLLANDS GLORIE. De „Poolzee", een sleepboot van L. Smit en Co's internationale sleepdienst beeft een belangrijke sleepreis tot een succesvol einde gebracht. Het trans port bestond ditmaal uit een grote drijvende bok, genaamd „Bevrijding", welke in opdracht van het Ministerie van Overzeese Gebiedsdelen naar In donesië moest worden overgebracht. Goed en wel arriveerden sleepboot en bok tc Belawan. De reis duurde twee maanden. SPORTFLITSEN. De 22_jarige weltergewicht Kid Di_ namita uit San Domingo werd in een wedstrijd te Chocago k o. geslagen Vijf uur later overleed hij in het zie kenhuis, Twee Deense voetballers. Praest en Ploeger ontvingen van de Engelse tweede divisieclub Leicester City de aanbieding als professional voor deze club ut te komen legen een gage van elk 5.000 pond sterling. De Japanse lawntennisbond heeft Australië uitgenodigd in de maand April een team uit te zenden voor een tournee door Japan. Australië heeft het aanbod in overweging gehouden., De Italiaanse Wielerbond heeft de schorsing van Coppi en Bartali op geheven. In een wielerwedstrijd te Arlon (België) over een afstand Van 70 km, kwam Schulte als eerste aan. MOESO IN SIAM? Naar het Batavia's Nieuwsblad ver neemt. houdt de communistische leider Moeso thans verblijf te Bangkok. Het vermoeden bestaat, dat hij met een Republikeins vliegtuig naar Siam is pvergebracht, schrijft het blad. De verklaringen *Un slechts lt da gen geldig en moeten binnen 5 dagen bij de dierenarts of de plaatselijke t.b.c. bestrijdingscommissie worden ingeleverd. De t.b.c—bestryding is op liet ogen blik verplicht in alle provincies, «it- gezonderd Overijsel, Gelderland, Nrd,_ Brabant en Limburg. Men verwacht echter dat ook deze provincies binnen afzienbare tijd wor den ingeschakeld, zodat »"i dan een verklaring kan eisen. De particuliere verklaringen van de dierenartsen komen dan te vervallen en gelden uitsluitend nog voor de voor export bestemd# dieren. O NOODLANDING VAN VLIEGTUI GEN OP RHODOS. Uit betrouwbare bron wordt verno men, dat de twee spitfires Israëlitische vliegtuigen zijn, die tijdens oefeningen van marine en luchtmacht buiten de kust van Palestina als vermist werden opgegeven. Een Israëlitische woord_ voerder verklaarde, dat de vliegtuigen niet bewapend waren en dat de Israë litische autoriteiten verwachtten dat de piloten en de toestellen zouden worden teruggeven. DE .ARABISCHE REG1 ItING IN PALESTINA In Arabische persberichten uit Cairo wordt verklaard, dat de constituerende vergadering van de pas gevormde Arabische regering in Palestina te Gaza haar goedkeuring heeft gehecht aan een voorlopige constitutie, die be paalt dat Jeruzalem de hoofdstad moet zijn van een Arabische Palestijnse staat- Gaza zou de tijdelijke zetel van de nieuwe regering zijn. In de berich ten wordt verder gezegd, dat verwacht wordt, dat de Arabische landen de komende dagen individueel de Ara bische regering zullen erkenen. De Egyptische premier, Nokrasjy Pasja, verklaarde gisteravond na een vergadering van het kabinet, dat de Egyptische erkenning van de nieuwe regering als practisch zeker kon wor den beschouwd. NEDERLAND BOUWT AAN ZIJN TOEKOMST De werken in de NoorcLOostpolder, ook wel genoemd *onze 12e provincie, vinden gestadig voortgang. Wij hier ondervinden en zien dat niet zo, maar het is toch wel eens goed om daar even bü stij te staan. Binnenkort zal weer te Den Haag worden aanbesteed ten burele van de Zuiderzeewerken, het maken van 2 loswallen. het bou wen van 6 gewapend betonnen brug gen, het bouwen van 1 sluiswachters- woning en 4 sluiskneebtswoningen te Hellevoetssluis bij deze sluis, het on der profiel brengen van een kanaal, het graven van 5 kilometer sloot langs de Meerdijk, het maken van twee be- tonnendekken op twee bruggen te Ramspol. Met deze werken wordt er weer lustig op los gebouwd en wordt weer een steentje bijgedragen voor de voltooiing van deze grootse polder- Binnen enige jaren zullen de graan halmen weer ruisen waar* nu het ge wone riet groeit in een hoeveelheid die U zou doen wanen ia het z.g. alang.alang te verkeren. De vierjarige Janice Palmer te Southampton heeft een pracht van een vader, Hy bouwde voor haar een miniatuur dorp. bestaande uit 85 huizen, een bioscoop en een gemeentehuis, terwijl een kasteel in de maak is. En dat alles in de eigen tuin! Janice, knielende, laat een vriendinnetje haar sprookjesdorp zien. Er is in de laatste jaren een nieuw bedrijf ontstaan. Als we tenminstei de naam bedrijf aan dit werk mogen ge ven. We hebben op het oog de bloed transfusiedienst. Wie had tot voor en kele jaren er over gehoord? En thans? Ieder weet er over mee te praten. Tal loos zyn de gevallen, waar in een bloedtransfusie de mensen het leven heeft gered. De bloedtransfusiedienst krijgt een nieuw huis. En dat was wel nodig ook. De ruimte, waar op het ogenblik in gewerkt wordt is zo klein, dat het volledige personeel er niet eens in kan huizen. Reeds werken, er een negentig man personeel bij de bloedtransfusiedienst. Bloed is voor de moderne wetenschap een onmisbaar geneesmiddel geworden Sedert 1944 zijn door het instituut 30000 flessen bloed of bloedplasma afgele verd aan patiënten in Nederland en Indonesië. Bloedgevers Dit bloed is geheel vrijwillig door Nederlanders beschikbaar gesteld, om anderen het leven te kunnen redden. Telken male als het Rode Kruis een beroep doet op de donors om zich be schikbaar te stellen, blijkt 'het, dat de mensheid niet zo verdorven en ego ïstisch is, als men haar wel eens wil afschilderen. Het is nodig dat dit in de toekomt zo blijft en zelfs nog toe neemt, want de vraag wordt groter. We kunnen bloed ook uit Amerika be trekken piaar dit kost dollars en die hebben we slecht te missen. De der tigduizend flessen zouden ons niet minder dan een mülioen dollars ge kost hebben. Bij het gereedkomen van het nieu we gebouw zullen daar ook de koel installaties geplaatst worden, die nood zakelijk zijn om het bloed goed te houden. In dit verband herinneren wij nog aan d« brand in het pakhuis Ame rika. waar vierduizend flessen waren opgeslagen en waarvan duizend verlo_ ren gingen. De overige, die door het moedig optreden van enkele mannen werden gered, zullen opnieuw gepas teuriseerd moeten worden. De heer P. Pronk 35 jaar marktopzichter WARMENHUIZEN Vrijdag werd een dubbel jubileum gevierd, n.1. het 35-jarig bestaan van de~veiling en het 35-jarig jubileum van de hr. P. Pronk als marktopzichter ervan. De heer Pronk werd met *ijn vrouw in het veilingsgebouw ontvangen door hef dagelijks bestuur, de betaalmees ter en het Centraal bestuur. Door de voorzitter van de Centrale veiling, de heer W. Dekker, werd de jubilaris to-.gesproken. Hij schetste hem als 'n accuraat en plichtsgetrouw ambtenaar waar de veiling veel aan te danken heeft. Uit blijk van waardering over handigde sPr. hem een enveloppe met inhoud. Eén der nog in leven zijnde oprich ters, de 82-jarige heer K. Biersteker, sprak eveneens enige waarderende woorden tot de heer Pronk. Deze dank te beide sprekers hierna voor het sprokenen en voor de cadeaux. Vervolgens toog men naar het vei lingskoffiehuis, waar de aanvoerders werden getracteerd. Van de gelegen heid tot feliciteren werd een druk ge bruik gemaakt. Na 12 uur gingen de genodigden naar hotel Slikker, waar een gemeenschappelijke maaltijd werd gebruikt. Ook hier richtten nog velen het woord tot de jubilaris. Het is voor Pronk en zijn vrouw 'n onvergetelijke dag geweest. EEN NIEUW HUIS BERGEN Voor de heer J. J. Kal- denbach zal aan de Noordlaan een nieuwe woning verrijzen die de aan nemer M. Marquering zal bouwen. Zo gaat het goed. Hoe meer hoe liever. NIEUWS IN HET KORT Buffervoorraad Ondanks de hoge kosten aan dit pas teuriseren verbonden, zal het toch ge_ beuren. In de eerste plaats uit piëteits- overwegingen tegenover de duizenden bloedgevers, maar ook omdat het noodzakelijk is een buffervoorraad te hebben. Was al het bloed bij de voor raad verloren gegaan, dan was er in het geheel geen voorraad geweest. Welk een ramp dit zou zijn en hoe veel mensenlevens er flfcor verloren zouden zijn gegaan, beseffen we pas goed, als we weten, dat de medici de bloedtransfusie even belangrijk vin den als de ontdekking van de penici- line. (De gegevens in dit artikel zijn ont leend aan mededelingen van dr. Spaander, hoofd van de bloedtransfu siedienst). 74. Twee. drie maal vloog Jimmy langs de hoofdtribune, waar nu nie mand meer iets tegen hem riep, daar de hele jury plotseling van het toneel verdwenen was. Jimmy merkte het niet eens. Hij jceg maar voort, ronde na ronde, zonder een seconde te ver slappen. De dolle toejuichingen van het publiek zwiepten hem tot het ui terste op. Hij boog zich diep over het stuur.... zijn rug stond bolrond als van een boze kater. HITS DER ZUCHTEN In de belangrijkste plaatsen der pro. vincie bevinden zich tegenwoordig huizen, die buitengewoon druk be zocht worden. Neen, lezer, het zijn geen huizen van lichtzinnig vermaak, hoewel we ons zouden kunnen voor stellen, dat »n deze van zorgen zware tijd vele mensen er heen zouden trek ken. We treffen deze huizen aan in Alkmaar-, in Den Helder, in Schagen ja, waar al niet. En we hebben be sloten om ze in het vervolg aan te duiden met „Huis der zuchten". We zyn niet uit ons zelf op deze naam gekomen. Er was eens 'n man Enfin de man had lichtelijk ge zondigd op het gebied van belasting wetgeving. Zo als er helaas maar al te veel zijn. En hij was in de knoei gekomen. Zo als er ook maar al te veel zyn. Weshalve hij veel meer met belastingautoriteiten in aanraking kwam, dan hem lief was. En elke keer als liy naar „het huis" geweest was, kwam hy zuchtende thuis. Hij heeft ons er van verteld. O. hij had zoveel collega zuchters ontmoet. Niet van wege de behandeling. Die was voor treffelijk. Wat dat betreft zijn die be lastingmensen op het ogenblik net middenstanders. Zeer beleefd en voor komend. Maar houdt ze in de gaten! Aldus onze zegsman. Toen I14I zo ver was, overhandigde zijn vrouw hem 'n brief in een weinig goeds voorspel lende envelop. Glimlachend zei ze: Of je de volgende week weer naar het „Huis der zuchten" wil komen. Ondanks het penibele schoten we toch in een lach. We weten wel zeker, dat deze naam onder ons tot in lengte van dagen zal blijven voortleven. O Hoeral We hebben de totalüsalor te rug. Om U de waarheid te zeggen, weten we wel niet precies wat het voor een ding is. maar naar men ons mededeelde kan een ieder nu op alle mogelijke paa-denrennen een gokje wagen. Je behoeft er zelfs maar wei nig verstand voor te hebben. En dat is het hu juist wat ons past Veel kans op winst en weinig verstand. De eerst volgende keer wedden wij mee. O Het daghet, niet in hef Oosten, hoe wel daar alle dagen de zon opgaat, maar in de Antirevolutionaire partij. Daar beginnen de vrouwen zich te roe ren. Reeds in April namen de vrou- reeds hadden opgenomen, kwam ons het bericht onder de ogen. dat er ein delijk een pensioenregeling in het lo ven was geroepen voor de mobilisa tieslachtoffers van 1914—1918. Ja het is heus waar. Na meer dan dertig jaar hebben deze arme slokkers toch eindelijk enig'recht. We zouden zeggen. „Opzienbarend". O Het nationaal socialisme is versla gen, maar de geest van onverdraag zaamheid en onderdrukking is nog niet dood. In Leeuwarden is het mo nument van de Friese schrijver Wa ling Dijkstra met blauwe verf be- wen een motie aan, waarin ze er op aandrongen, dat de belemmering in de A.R. partij die haar de weg naar ver antwoordelijke functies in het staat kundig leven versperren zouden wor- dën weggenomen. Het Centraal comité heeft nu beslo ten een commissie in het leven te roe pen, die het Vraagstuk zal bestuderen. Wij op onze beurt zeggen nu tegen onze antirevolutionaire zusters: Weest op Uw hoede. Want er dreigt gevaar. "Als er iets commissoriaal gemaakt wordt, hebben de mannen wel zo veel tactiek, dat men er na afloop van ja ren niets meer van hoort. O We leven vrij. we leven blij in ons goede landje. We zouden er graag bij hebben geschreven: We leven snel. Gelukkig, dat we dat niet gedaan hebben. Want terwijl we de pen smeurd, door iémand, die het met de ideeën van Dijkstra niet eens was. De Amerikanen zouden hem misschien regels hebben laten schrijven. Wij zou den hem het liefst een flink pak voor zijn broek geven. En dan in het open baar. O We hebben natuurlijk allemaal ge lezen van die smokkelzaak van Bras- penninckx en nog een stuk of wat anderen. Daar zijn we Hollanders voor. Dergelijke zaakjes hebben altijd onze levendige belangstelling. Vooral als ey grote bedragen bij betrokken zijn. Dan begeven we ons reeds da gen van te voren in bespiegelingen, wat ze wel zullen krijgen. Nou, het moet ons van het hart. dat deze heren er nog al genadig zijn af gekomen. Een jaartje, hoogop 'n paar jaartjes. En als je dan hoort, dat ze millioenen hebben verdiend en de staat voor niet te schatten bedragen hebben benadeeld, dan zeggen wij, dat het een koopje is. Vooral als je ze dan vergelijkt me» een man, die een zwart schaap slacht en daar vier maanden voor moet zitten. O Wat hebben we ons druk gemaakt om die meneer Franco. U weet wel, die man die in Spanje bezig is om Hitier na te apen. Hij moest en zou weg. Enfin, hij is nog niet weg. Inte gendeel. Het zou ons niet verwonde ren, als hem nog een lang leven be schoren bleek, Want de Amerikanen schijnen er veel voor te voelen om warme vriendschap met hem te slui ten. Ook de politieke zaak is een schone zaak, die de mensheid veel ver maak schenkt. We hebben nu al heej wat meege maakt. Eerst hadden we de kruistocht van Hitier in Duitsland tegen het cora munisme, toen het verbond Hitler- Stalin, toen de worsteling Stalin met zijn bondgenoten tegen Hitier, uitein delijk een agitatie tegen Franco om dat dat het laatste nest van het 'as- cisme was. Toen handjeplak met Fran co. En wat nu nog? O We hebben nu in Nederdland een Katholiek thuisfront, de Band Neder- land-Indië, een Protestants Interker kelijk thuisfront, een humanitair thuis front, de Niwin en misschien nog wel meer. We kunnen het niet meer by- houden. Het is een voortreffelijke de monstratie van eenheid. Hoeveel ver schillende fronten zouden de jongens in Indonesië nu hebben? Of zouden ze het daar zo nauw niet nemenT Boeken schrijven is een liefhebberij" die blijkbaar gewild is bij grote staat» lieden. Hitier begon met zijn „Mijn kamp" waar hij een paar slordige mil lioenen aan verdiende. Churchill pu bliceert momenteel zijn boekwerk „Memoires", dat vrij duur in de han del verschenen is en nu komt gene raal Eisenhouwer met de aankondi ging, dat in November zijn boek zal verschijnen .„Kruistocht in Europa". Ook in het buitenland is men in de groente- en fruithandel nog niet waar men wezen wil. Zo geraakte op de markt te Caïro twee groepen groothandelaren in fruit met elkander slaags. Een uur lang werd er hevig gevochten en men gooide niet alleen met rotte appelen, want er werden een 500-tal schoten gelost, waardoor 5 personen gedood en een dertigtal ernstig gwond werden. Tenslotte wist de politie met grote moeite de orde te herstellen en zy arresteerde een 50 tal personen. De filmindustrie is voor de Ver enigde Staten een zeer belangrijke, hoewel men dit aan de producten die daar af en toe vandaan komen, niet zou zeggen. De tijd van Baraum en Baily is voorbij en als een film met veel bombarie aangekondigd wordt, verwacht het publiek dan ook een film die aan de hoogste eisen voldoet. Eric Johnston van de „U. S. motion Picture Producers Association" v. 35 te Moskou met Molotof en andere Sovv- jet-leiders bijeen, om te trachten Am» rikaanse films te verkopen. Met het zelfde doel is hij nu naar Be! getogen. De Fries-Groningse suikerfabriek te Groningen zal op 14 October weer met de suike:c„mpagne beginnen. Door het droge weer van de afgelo pen zomer is he» suikergeba.ie be vredigend. doch niet zo hoog ais -'.et vorig jaar. Te Kloosterburen werd 'n - monster suikerbieten getrokken dat een suikergehalte van 17 procent op leverde. O BETONBRUG GEGUND OUDKARSPEL Doordat het bestek van de Prov. Waterstaat een clausule bevatte dat de aannemer van de bouw van de grote betonnen brug over de Langerak lid moest zijn van de Be- tonaannemersbond werd dit werk ge* gund aan de N.V. Aannemers Maat schappij „De Kondor" te Amsterdam voor f 232.300.Dit werk zal ruim een jaar duren. maa4- in een dringende behoefte voorzien" MECHANISCHE SLOTEN-SCHOONMAKER Er schijnt door de machinist van de polder Veluwe te Wapenveld een ma chine te zijn uitgevonden^ die bij c.-n eenmans bediening een baan van p!m. 5 meter breedte 'n sloot schoon maakt met een snelheid van ongeveer 3', kilometer per uur. Voor onze nogal kronkelende sloten zal dit echter wel niet meevallen. HIJ VERLICHTTE HET MENSDOM OP ZIJN MANIER. De brandweer van Borne werd ge- alarmeerd voor een brand in het gym nasium „St. Alberti" t® Zenderen van de Paters Carmelieten. Gelukkig be perkte de brand zich tot een kleine omvang, waardoor met eigen krachten de vuurhaard bestreden kon worden. Nauwelijks was dit achter de rug toen opnieuw in een ander gedeelte van het gebouw brand uitbrak. Ook ditmaal kon uitbreiding voorkomen worden. De politie, die een nauwgezet onderzoek instelde, vermoedde dat hier van opzet sprake was en inderdaad arresteerde zij een 19-jarige student van het gymnasium. Deze bekende de branden te hebben gesticht. DINSDAG 5 OCTOBER 1948 Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws: 9.15 Morgenwijding: 9.30 Ar beidsvitaminen; 11.00 De wekker, pro- g-amma voor zieken; 11.30 Wagner- concert; 13.00fNieuws; 13.50 Negro-3pl- rituals; 14.30 Radio-matinee, „li Tro- vatore", opera Verdi; 18.00 Nieuws; 18.15 Tom Erich, piano; 20.00 Nieuws in het kort; 20.15 Bonte Dinsdagavond trein, met Adrie van Oorschot, Johnny Meyer, Sylvian Poons, Lizzy Valesco. dameskoor oJ.v. Bep Ogterop en Di- vermento-ork. o.l.v. Ti Scheffer; 21.45 Zangsterren uit Italië; 22.14 Buiten lands weekoverzicht; 23.00 Nieuws; 23.15 Mendelssohn-concert. Hilversum H 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 9.00 Lichtbaken pater -Henrl de Greeve; 10.15 Meesters van het kla vier; 10.30 Schoolradio; 11.00 Opge wekte muziek; 12.03 Dolf van der Lin den; 13.00 Nieuws; 13.25 Viool en piano; 15.00 Schoolradio; 18.10 Sport- Praatje, 18.20 Charles Trenet; 19.35 Clavesimbel-concert; 20.00 Nieuws in het kort; 20.05 de gewone man; 20.18 50-jaar Ned muziek, in de pauze ..Jong ste kath. dichtkunst"; 21.30 Cyclus Franse lyriek van Troubadour tot het moderne lied; 23.00 Nieuws; 23.15 Ka mermuziek-

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3