doel! mw toon G. S0ECKER Bezoek aan proefmelkfabriek en een serum instituut Abonneert U op dit blad f 5.- Laatste artikel over Hilletöd Wij besluiten onze serie artike len over Hilleröd met het verslag van een bezoek, dat onze mede werker aan een proefmelkfabriek bracht. De beschouwingen, die hij ten beste geeft zullen onze boeren zeker interesseren. Niet alleen ech. ter onze boeren. Het gehele platte land moet weten wat er in landen als Denemarken aan de hand is. Op het gebied van voorlichting en onderzoek bij de zuivelbereiding doen de Denen alles om zo efficiënt moge lijk te werken. Een half uur ten Zuid Westen van Hilleröd staat de Sta_ tens Forsogsmejere, de proefmelkfa briek, waar alle mogelijke proeven worden genomen, die betrekking heb ben op de bereiding van boter, kaas condens en wat dies meer zij. De fa briek is ingericht met de modernste machines van roestvrij staal. Er wor den o.a. proeven genomen met een uiterst klein formaat machine, waar bij de room in een centrifuge komt waar het vocht er uit geslingerd wordt en het botervet achter blijft. Dit vloeibare vet wordt door een buisje in de karn gepompt, waarna het gewoon tot boter wordt verwerkt Er is een uitgebreide chemische afde ling, waar alles gecontroleerd en na. gegaan wordt. Deze fabriek verwerkt tevens de melk uit de gehele omge- i ving en zorgt voor de afzet van de gemaakte producten. De staat stelt groot belang in di* werk en verleent aan deze fabriek een steun van ongeveer een kwart millioen gulden. Bijzondere aandacht Wordt ook besteed aan de melk van de proefboerderij. die iets buiten Hil leröd ligt en die met de fabriek als het ware een geheel vormt. Hier worden de aanwezige dieren allen apart bestudeerd De voedingsziekten er. voortplantingseigenschappen wor den nauwkeurig-nagegaan en zo kan men de boeren goed voorlichten.. (Op dezelfde wijze dus ongeveer als in Nederland op de ..Schothorst" red4 DE DEENSE ZUIVEL De Deense zuivel staat dan ook op een goed peil en is in het buiten land in trek. wat wel blijkt uit het contract, dat Denemarken met Enge land heeft afgesloten en waarbij da' land t°t 1952 al,e overtollige Deense boter en kaas afneemt. Toch moeten we eerlijk bekennen dat de Deense kaas ons niet zo bij- Egmond aan 'Zee Korenbeurswedstrijden van „Achilles'' thans te Egmond Andere jaren trokken de leden van dt gymnastiekvereniging „Achilles" naar de Korenbeurs te Alkmaar, voor de vaardigheidsproeven en z.g. Koren beurs wed Jtrijden. Deze keer werden de genoemde wedstrijden in het eigen turnlokaal te Egmond aan Zee gehou den. Na een korte inleiding van de secre taris der TC. sprak de voorzitter, de heer P. Dekker een kort woord en sprak de hoop uit, dat deze avond een sportief en gezellig verloop mocht hebben. Hierna werd het Bondslied gezongen. Direct bij de aanvang van de wed strijden bleek reeds, dat de turners en turnsters geweldig hun best deden, om zoveel mogelijk punten te bemach tigen. Alleen de groep Dames 2e graad viel tegen. Bij de 2e g rad heren wist P Dek ker Jr. 85.5 punt te behalen en N. de Graaf 85. Van de heren 3e graad slaagde slechts een, n.1. H Stam met 74 punten De overige uitslagen waren als volgi Meisjes le graad M Stam 75.5; M Konijn 72; Kn. Vis ser 70.5; A. Stentrop 67; J Gouda 65.5; N. Dekker 63. Meisjes 2e graad G Gul 69.5; B Overpelt 66.5; C Dek-, ker 66; A Verbeek 65.5; Tr. v d Steen •3-5; T Wijker 54; C Zwart 65; M Dek ker 63; L v d Pol 62. Jongens 2e graad C Schol 75; P v d Schinkel 73; W Hart 73; C v Pel 71.5; J Hart 63 5; K Wyker 63. Dames le graad J Stam 79; G Hopman 78.5; N Wij ker 78; C Stam 77.5. Dames 2e graad L Wijker 84; T Brouwer 79.5 Dames 3e graad G Stroker 84; T Gul 78.5; JR Hopman 78; Mevr. Sloot 76.5; L Zomerdijk 76; C Heilig 75. De secretaris der TC. wenste de ge slaagden geluk namens hec Kringbe- stutir en wekte de niet-geslaagden op om door te zetten en in het volgend jaar weer mede te doen. De voorzitter brachf dank aan de heren jury-leden, leidsters en leider voor 't vele werk «lat Z'j hadden verricht. Te ongeveer hslf t waalf eindigde oeze zeer ge slaagde «vond. zonder is bevallen. Er zit een luchtje aan. Ze is erg vet, erg zacht, maar als je een Hollandse en een Deense kaas ruikt, dan zeggen wij: geef ons de Hollandse maar. Die geurt#tenmin ste! Voor de export maakt men ka zen van ongeveer een meter in door snee en 25 cM hoog. Vorig jaar voer de Denemarken ongeveer zes en tach tig millioen kilogram uit. Evenals in ons land zijn de meeste zuivelfabrie ken coöperatief. HET SERUMIN STITUU1 Als we dan nog (ijd over hebben vergeten we ook niet het serumin stituut te bezoeken. In dit instituut worden de sera voor de verschillende ziekten gekweekt, met behulp van paarden, fretten en marmotten. Het is een groots opgezette inrichting, al les even ruim en keurig zindelijk Het instituut heeft de beschikking ove: 200 paarden, die regelmatig wor- aen ingespoten met verschillende bacteriën, waarna zich in het bloed de antLstoffen ontwikkelen Dan wordt van de dieren bloed afgetapt en uit dit bloed het kostbare serum gewonnen waarmee men de ziekten onder de mensen door middel van injecties kan bestrijden en voorkomen Aan het Instituut is ook een kwe kerij van ratten en muizen verbon den. daar men deze dieren nodig heeft om proeven op te nemen. Van ieder dier wordt een stamboom aan gelegd en bijgehouden. In deze in richting worden dus stamboekmui zen gekweekt! Er zijn doorlopend 'n veertigduizend muizen aanwezig Wij besluiten hiermee onze serie We hebben genoten van onze vacantie in Denemarken en speciaal in Hille röd. En als zich volgend jaar de ge legenheid voordoet, dank zij het ini tiatief van de heer Rafn en de Nieu we Sohager, probeert U dan er bij <e zjjn. En laaf Schagen ook zorgen, dat het *Ün beste beentje voorzet, als de Denen hler komen! O Koedijk Plattelandsvrouwen bijeen Donderdagavond kwamen in café Butter de plattelandvrouwen bijeen om te luisteren naar een lezing van Mevr. Visser-Ven, Mevr. Hartgh-Gold- berg heette de in grote getale opge komen dames van harte welkom, waai na de secretaresse verslag uitbracht van de vergadering van dagelijkse be sturen in Alkmaar. De voorzitster deel de voorts het ee° en ander mede over winierprogramxna, dat zeer g°ed be looft te worden; o.a. komt op 21 Oc tober Mej. Aafje Top, de bekende voor drachtskunstenaresse, terwijl er nog andere vooraanstaande spreeksters op de lijst staan. De autotocht naai' Arnhem was boven verwaching goed geslaagd, en er js opnieuw een spaar fonds gevormd voor een dergelijke tocht in 1949. De geldprijs, die men met het bloemencorso tijdens de ju bileumfeesten behaalde is geschonken aan de kinderuitzending. De afdeling kreeg voorts een geschenk van f 172 van het voormalig noodcomité dat het laatste jaar van de oorlog nuttig werk verrichtte. Dit t_eld zal besteed worden voor het werk ouder de minderbedee) den. Na dit meer officiële gedeelte van de avond was het woord aan mevr. Visser, die aan de hand van lichtbeel den sprak over de plattelandsvrouwen in Frankrijk, terwijl zij ook plaatjes vertoonden van enkele grote steden. Het bleek duidelijk, dat de toestanden hier beter zijn. dan in Frankrijk, waar vooral in de kleine bedrijven de vrouw hard moet medewerken, zodat zij des avonds de huishouding moet doen. In de pauze werd mevrouw Stam— Greeuw gekozen als afgevaardigde naar het congres te Utrecht, terwijl zij onze afdeling ook op de Provinciale vergadering te Alkmaar zal vertegen woordigen. In de rondvraag werd ei overwogen, binnenkort een bezoek aan het PEN te Bloemendaal te bren gen, een tocht waarvoor veel belang stelling bleek te bestaan. Na het zin gen van het Bondslied sloot de voor zitster de vergadering. Aan de uit gang werd er een collecte voor de Koedijkse jongens in Indonesië ge houden. WINTERDIENST NACO. LANGEDIJK De nieuwe winter, dienstregeling van de NACO heeft voor lijn U een minder prettige ver rassing gebracht. Het aantai diensten is n.1. met ca. 50 ingekrompen, wat betekent dat de halfuursdienst een uurdienst zal worden In totaal wordt er dagelijks 18 maal gereden, n.1. om 7 uur eerste rit van. öudkarspel, dan om 7.20, 8.20 enz., dus telkens 20 min. over hef volle uur. De bussen ver trekken uit Alkmaar telkens kwart over het hele uur, de laatste om 22.15 Nieuw is de verbinding Broek op LangendijkAlkmaar met aansluiting op de doorgaande lijn. Vertrek vanaf de Prins Hendrikkade op de tijden: 7.35, 8.35, 12.35, 13.35 en 16.35. Het Rijk betaalde té veel Maar Rekenkamer legde er de vinger op - Uit het verschenen verslag van de Rekenkamer hebben wij dit voor Alk maar merkwaa.-dige berichtje gelicht: De minister van Binnenlandse Za- ken heeft, hangende het onderzoek naar de financiële transacties tussen het RÜk en een zevental aannemers, die in opdracht van het hoofd van het Evacuatiebureau Alkmaar bouwwer ken hadden uitgevoerd tegen prijzen welke veel te hoog werden geacht, al le betalinjgen van deze aannemers stop gezet. Met een van deze 7, die be weerde een vordering op het -Rijk te hebben van f 13.125 werd in beginsel overeengekomen, dat het Rijk door de betaling van f 8000 aan zijn verplich tingen zou hebben voldaan. Aan drie anderen weid een regeling voorgesteld waarbij grote bedragen door de aan nemers zouden worden terugegeven. De verdere afwikkeling van deze ge vallen wordt in overleg met de Landsadvocaat voorbereid. Omtrent de overige 4 gevallen heeft de Reken- kamer nog geen verdere gegevens ont vangen. De minister van Binnenlandse Za- ken tekent hierbij aan, dat inmiddels met "dg één ai nemer tot overeen stemming is gekomen. (De Rekenkamer brengt haar kosten wél op. Red.). De Middelbare Meisjesschool krijgt Rijkssubsidie Bij Koninklijk Besluit van 17 Au gustus 1948 is aan de Middelbare school voor meisjes met ingang van 1 September 1947 rijkssubsdiie ver leend. Reeds eerder was deze school door de Minister van Onderwijs er kend als middelbare meisjesschool wat inhoudt, dat de school voldoet aan de eisen, welke gesteld worden voor de erkenning van het einddiplo ma met de daaraan verbonden voor rechten. Bergens mannenkoor zong voor de VARA BERGEN Zondagmiddag heeft Ber gens Mannenkoor onder directie van de heer Karei Böhne een concert ge geven voor de Vara.microfoon. Als eerste nummer werd gezongen „De Arbeid", tekst van de Berger dichte res Maartje Haan. die in de studio aai^-ezig was, muziek van Jac. Al. daarna een Italiaans lied ..Probita met solozang van de heer Rijvort en begeleiding van Johan Jong, orgel en tot besluit „Het Breistertje" van Isr. J. Olman. Het ko°r heef* een dusdanige fraaie prestatie geleverd, dat de leden te horen kregen, dat „het zeker riiet de laatste maal zal zijn, dat zij voor de radio zongen" De vrouwen moch ten deze keer met hun echtgenoten mee. Er werd een gezellig dagje van gemaakt, waarbij dan 's middags Schiphol en 's avonds Carré werden bezocht. Naar wij vernemen liggen de plan nen klaar voor een reis naar Oslo. maar dit zal nog wel een jaartje kun nen duren. Gememoreerd kan nog worden, dat de beschermheer der vereniging, bur gemeester dr. W. Huygens, de reis heeft meegeipaakt. Berdos had niet veel moeite met onmachtig Wieringerwaard Het is zeer moeiijk voor een ver eniging als Wieringerwaard in de hui dige omstandigheden met beide benen op de grond te blijven. De Roodbroe ken zijn in deze competitie vol goede moed gestart. De eerste wedstrijd bracht tegen Randers een gelijk spel waar men dik tevreden mee was, dé tweede werd door een paar ongeluk kige momenten van N. Niedorp met 2—1 verloren. Erger was, dat men in deze match K. Oostindiër, de gangma ker van de ploeg, door een blessure verloor. Zondag telde men dan tegep Berdos twee invallers en het was geenszins te verwonderen, dat Berdos dat een vlugge en goede partij ten bes te gaf. een verdiende 5—1 overwin ning wist te behalen. Echter, had kee per Van Balen in de eerste helft niet zulke grove fouten gemaakt, dan had deze nederlaag nooit zo groot geweest Nadat er 10 min. was gespeeld, was de stand al 2—0 voor Berdos. De doel punten 'ontstonden door weifelingen van Van Balen en zeker niet uit aan vallen, waar geen speld tussen te krij, gen was. Later in de eerste helft maak ten de Duinkanters nog een zelfde soort goal.. Ondertussen was het wel tc zien. dat hier een Wieringerwaard in het ve*d stond met een machteloze voorhoede, die geen moment een bres wist te slaan in de Berdos-verdediging Men probeerde het nog wel, maar snel doortasten en goed plaatsen was er niet bij. Was de verdediging voor de rusi uitstekend, na de rust was het al veel minder. Dat Berdos nog twee maal het net achter Van Balen deed trillen, was geen wonder. Toch redden de Rood- broeken de eer nog. Wind loste een hard schot, de keeper stopte de bal, maar liet hem het veld weer inprin gen. waardoor Hoogestegen niet veel moeite had de bal in het net te plaat Sen. Wieringerwaard mag wel eens, u. een ander vaatje gaan tappen, anders wordt het mis. En de Roodbroeken horen toch in de vierde klasse thuis. HERFSTSCHOUW. NRD..SCHARWOUDE In de banne Nrd._Scharwoude zal 6 Oct a.sT de herfstschouw worden gehouden. Even als bij de zomerschouw zal werkelijk geschouwd worden, zodat van de in gelanden verwacht wordt, dat zij hun plichten zullen nakomen. BERGEN—DE RIJP 0—0 Ondanks het minder goede weer is deze ontmoeting een zeer aantrekke lijke geworden. De partijen waren aan elkander gewaagd en al kwamen er <&n geen doelpunten, sensatie was er genoeg. We denken b.v. aan angstige momenten kort na de rust voor het Bergense doel en slechts schotloosheid voorkwam doelpunten. Overigens de den ook de doelverdedigers fraai we'rk. Een unieke kans op de zege liet Bergen voorbij gaan. Brouwer schoot n.1. een penalty tegen de paal! A.V.A.-Nieuws ald. Hardbal AVA I—TSV I 4—1 Daar de beide andere elftallen van AVA vrij hadden was de ontmoeting met TSV de rnige handbalgebeurte nis van gisteren. Na de twee vooraf gaande wedstrijden verloren te heb ben, lieten de AVA-dames zich thans weer van hun goede kant zien door de tegenstandsters uit Twisk met duidelijke cijfers te kloppen. Wat t spel betreft is de uitslag echter enigs zins geflatteerd. Voor de rust ging het spel gelijk op, doch AVA bleek over betere schutters in de voorhoe de te beschikken. Mej. Hoed en mej. Woelders zorgden er voor, dat de rust met 2—0 inging. Na de rust za gen we een wat meer aanvallend AVA. terwijl er af en toe enige ge vaarlijke uitvallen van TSV plaats vonden, doch het was weer AVA, dat dank zij mej. Hoed, op 30 bracht. TSV echter hield dapper vol en er werd uit een der aanvallen inder daad het verdiende tegenpunt ge scoord (31). Tenslotte maakte mej. Hoed aan de laatste twijfel een eind door het vierde doelpunt voor AVA in de touwen te jagen. Met 41 kwam het einde van deze zeer vlot gespeelde wedstrijd. Als AVA zo speelt als gistermiddag,dan zullen er ongetwijfeld meer successen vol gen. 1 Het publiek, dat in zeer grote getale was opgekomen, heeft genoten van een zeer sportieve strijd, en met vreugde kunnen we constateren, dat oe belangstelling voor deze sport bij de Alkmaarders nog steeds stijgt. Hockey nieuws Kampong - Alkmaar 0-0 (van onze hockey, medewerker) Heren 1 heeft het gepresteerd het sterke Kampong te bedwingen. In een goede wedstrijd, waarin vooral in de eerste helft Alkmaar een klein overwicht had, wisten beide partijen hun doel schoon te houden. Beek zag in de eerste helft twee harde schoten rakelings naast gaan. Met iets meer geluk was met de rust een kleine voorsprong voor Alkmaar niet onverdiend geweest. Na de rust was de verhouding meer gelijk, met Kampong iets feller en doortastender, Keeper Adolf van Alk. maar wist met enkele mooie safes zijn doel echter schoon te '/ouden. Dames 1 behaalde door een 21 overwinning op Ever Swift beide punten binnen. Met de rust was de stand 11 resp. door een strafbully tegen de doelverdedigster van Ever Swift en door een goed schot van één der Ever Swift dames. Heren II bracht vit Velsen beide punten mee. Met 21 werd Straw. berries geslagen. Dames II bleek niet opgewassen te gen het sterke H.I.C Nog zijn de speel sters niet gewend aan de competitie wedstrijden, die heel wat meer van je vergen dan „zo maar een partijtje". Met 70 kregen zij klop. Heren III moest beide punten in Zandvoort laten. Het was jammer dat deze wedstrijd werd verloren: de achterhoede en middenlinie waren volkomen tegen hun tegenstanders op gewassen; de voorhoede van Alkmaar wist echter het doel niet te vinden. Slechts éénmaal werd de Alkmaar keeper gepasseerd. „ERVARINGEN IN DUITSLAND EN AMERIKA". BROEK OP LANGENDIJK Over dit onderwerp sprak mej. C. ten Boom Vrijdagavond in de Geref. Kerk te Broek op Langendijk. De spreekster werd door Ds. Donner ingeleid, die de avond op de gebruikelijke wijze met gebed opende Mej. ten Boom heeft daarna voor een groot gehoor haar referaat gehouden, dat haar tel kens de gelegénheid bood haar per soonlijke zienswijze naar voren te brengen. Spr. heeft dit gedaan op een bescheiden, sympathieke manier, waar bij telkens de na nadruk viel op de Christelijke geloofsbelijdenis als laat ste steunpunt in een ontredderde we reld. Mej. ten Boom, die als gevangene in kamp Ravensbrück vertoefd heeft en tijdens de bezetting door het op treden der Duitsers haar familieleden verloor, zal binnenkort weer naar Duitsland vertrekken. Ditmaal om te werken onder de Duitse jeugd. Het Chr. Lat. Vakverbond heeft de regering zijn ernstige ontstemming laten ween ovr thet feit, dat inzake de afschaffing van Rijkssubsidies op eerste levensbehoeften, waarvan prijs stijgingen het gevolg zullen zijn, geen overleg is gepleegd mef de arbeiders vakbeweging. SLECHTS f23.50 bedraagt de inteken prijs voor de leden van de Boekenclub DB MUIDER KRING I De tweede van de vijf romans is het laatste werk van FELIX TIMMERMANS Juist voor 2ijn dood voltooid* de auteur van Pallieter zijn boek Adriaan Brouwer Een werk vol daverende levenslust, waarin hij deze grote Zuid-Neder, landse schilder ten voeten uit voor ons tekent. DAWl te tcnden "n ÜW b°el!" BUN handelaar voor het gratis [prospectus van de Boek.OCUW Id e muiderkmno. Heden overleed na een kortstondige ongesteld heid onze geliefde Moe der, Behuwd- en Grootmoeder GEERTJE BOBELDIJK Wed. van J. Vries, in de ouderdom van bijna 59 jaar. Driehuizen: M. VinkVries J. J. Vink Bergen: N. de ReusVries J. C. de Reus en kleinkinderen. 3 October 1948. "Driehuizen B 53 Gem. Zuid en Noord Schenner. De teraardebestelling zal plaats vinden op Woensdag 6 October a.s. des n.m. 2 uur op de Alg. Begraafplaats te Driehuizen. Vereniging van Volkshuisvesting "Alkmaar" Het dividend over 1947 van het stamkapitaal ad f 5200, is bepaald op 4% en op coupon no. 32 betaalbaar gesteld bij de heer Gemeenteontvarfger te Alkmaar. HET IS ZO VER!! - Dat wij Woensdag 6 Octo ber om 2 uur onze geheel gemoderniseerde banket, bakkerij en kokerij HEROPENEN. 'n Feest van kunst en smaak B-anAeiê-aMt'uj Sinds 1793 Uw banketbakker Langestraat 39, Tel. 2485. Te koop wegens overcom pleet een i.g.st.z. SLAAPKAMER AMEUBLEMENT geheel compleet met toilet tafel, nachtkastjes, kast, stoelen en tafeltje, ledikant met spiraal. V Kerkelaan H 47, Heiloo Te koop vier z.g.a.n. donker, blauwe WERKBROEKEN zonder punten. Martens, Hoogeweg L 78a, Heiloo. Te koop te Bergen N.H. een gunstig gelegen VILLA met woningruil te Alkq^aar, nette stand. Brieven onder no. A 617 bur. van dit blad Anna P. Groneman LOGOPAEDISTE Behandeling van spraak. en s-temstoornissen.' Spreekuur Woensdag 2—3 u. er pr. weg E 71. Stoomververy Chem. wasserij FA. F. ERICH en Zn. vraagt voor direct: Ie chemische strijkster en aankomende strijkster Aanmelden aan de fabriek, Doelenstraat 15, Alkmaar. Te koop een z.g.a.n. WIEG en MEISJESJAS, leeftijd 1315 jaar. Rootjes, Groenelaan L 21a HEILOO. VULPENHOUDERS Het kopen van vulpenhou ders is een vertrouwenszaak. Wij kunnen thans aan iedere wens voldoen, door een mooie sortering betere kwaliteiten langdurige garanties juiste adviezen „DE SPECIAALZAAK" Alkmaarse Kamermuziek Vereniging; Seizoen 1948-1949 4 Concerten voori Aanmelding lidmaatschap j bij: A. C. Gouwe Sfeinstraaf 92 (dagelijks van 1 tot 3 uur) j -• - i-i-ii-i_no—u. De Nederlandsche Bank N.V. Agentschap Alkmaar Zal op Vrijdag 8 October a.s. slechts geopend zijn van 9.16 uur, uitsluitend voor de ver„ wisseling van bankbiljetten. De Agent Mr. J. Belonje. EEN ADVERTENTIE IN DIT BLAD TREFT - De Gecombineerde Melkhandel voor Alkmaar deelt mede, dat op Vrijdag 8 October GEEN MELK zal worden BEZORGD en de zaken gesloten zullen zijn WTrTTiP" VULPENREPARATIES Bierkade 2 - Alkmaar GEVRAAGD; Silinie ruilt jongen Leeftijd circa 16—18 jaar, voor maga zijn. en expeditiewerk. Aanmelden dag. van 10—12 uur v.m 8. Ectunonn - Corsetefabriek Oudegracht 285, ALKMAAR. Hel Provinciaal Ziekenhuis Duinenbosch te Bakkum Vraagt: 4 losse tuinarbeiders geduren.le enige maanden. Schriftelijke sollicitaties te richten aan het.Hoofd van de Economische Dienst.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 4