Ikmaaidei' 5E JAARGANG N° 1350 N.HOLLANDSE PERS 1945 DONDERDAG 7 OCT. 194£ Rookwolken van 2 k.m. hoogte boven Tjepoe EMONmtoi 145 artisten bezochten Indonesië— zij waren welkom! Zonnestraal Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder". Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.30 per week 1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 et per mm., familieberich ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting Verantw, redacteur: J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht «Tel. K 2200 3971 In vele delen van Republiek gingen communisten tot guerilla over De rookwolken boven het oliecen trum te Tjepoe die een hoogte van 2.000 m. hebben bereikt, zijn reeds te Semarang zichtbaar, aldus meldt de correspondent van Aneta. De brand in dc stad breidt zich uit. Thans zou ook brand zijn uitge broken op het olieterrer*. Brigade-Soenarto strijdt tegen „olietroepen" De Dienst Legercontacten maakt et- echter in een overzicht van de mili taire situatie in de Republek, geba seerd op de jongste gegevens, mel ding van, dat te Tjepoe de raffinade rijen zelf nog niet in brand staan. In het gebied tussen Tjepoe en Soerabajn komen talrijke branden voor. De aan de regering te Djokja trouw gebleven brigade-Soenarto bevindt zich hier tegenover de massa des volks, die ge leid wordt door de Lasker Minjak (olietroepen, dwz. arbeiders-bataljons die oorspronkelijk waren gevormd" om bij de komst "er Nederlanders het ge hele complex der raffinaderijen in brand te steken). In het algemeen kan worden aezegJ. aldus dit overzicht, dat in het Zuiden van hef Remiblikeinse gebied in Mid den- en Oost-Javn de communisten zijn overeegaan Ti^-Wa-'ac'ïeV terwijl in het Noorden, in het hij «onder in het gebied van Tjepoe. een georganiseerde strijd woedt. De gehele residentie Pembang be vindt zich va?* r"" handen. In het gebied ten Zuiden van Solo vordert de opmars der Republi keinse troepen naar Patjitan slech c zee"* langzaam. In het gebied van het Lawoe-com plex (ten Zuid-Oosten van MadioerO Na 375 iaar. Morgen is het 375 jaar geleden, lat de vrije Alkmaarders hun vrij. leid bevestigden na een langduri ge belegering door de troepen van de Spaanse Don Frederik. In verband met dit gedenkwaar dige feit hebben wij gemeend onze lezers een interessant verhaal van beleg en victorie te moeten bren gen, dat wij op de derde pagina van dit blad afdrukken TOUR VAN ZWEMMERS IN ZUID-AFRIKA AFGELAST De tour, die een Nederlandse dames zwemploeg en een waterpolo_zevental in November door Zuid-Afrika zou maken, zal, naar de Zuid-Afrikaanse zwembond besloot, geen doorgang kunnen vinden. De orovinciale afde lingen van Zuid.Afrika zijn niet in staat de nodige garantie-fondsen bij een te brengen. ENGELS SCHIP IN BRAND Aan boord van het 5.4452 ton meten de Britse stoomschip „Takoradian", dat in de haven van Kopenhagen ligt, is brand uitgebroken. De wanden van het schip werden roodgloeiend. Pas na uren was de brandweer het vuur meester Er zijn geen slachtoffers. RANTSOENWAARDE PAARDE. VLEES WEER VERHOOGD Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van Vrij dag 8 October, de rantsoenwaarde van paardevlees weer van 125 op 150 gram gebracht wordt, Ben bon van 100 gram (rund) vlees geeft dus recht op 150 gram paarde- vlees. DROOG Bij droog èn op de meeste plaatsen vrij zonnig weer iets hogere tempe raturen Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk uit richtingen tussen Oos; en Zuid. zijn de grotere plaatsen alle in han den van de Republikeinse troepen, daaromheen opereren echter overal guerilla-benden. In Blitar en het verdere gebied ten Zuiden van Malang is de toestand zeer ingewikkeld. In dit gebied spelen zich hevige gevechten af. -o- hoge Koffie tegen auto's voor e militairen Er werd dapper geknoeid door officieren van Berlijnse missie In talloze gevallen werd er geknoeid door hoge officieren van de Neder landse missie te Berlijn. Aldus merkte de auditeur_militair van de Krijgsraad tc velde te Rotterdam op bij de be handeling van de zaak tegen een ser_ geant-chauffeur V. en de luitenant S van de missie. Zij hadden koffie gesmokkeld voor een waarde van f 800 om met dit ruil middel een auto voor de overste H. te verkrijgen. Er werden heel wat auto's met ruil middelen gekocht, door de hoge offi- eieren, zo zeide de auditeur-militair. „Als de bazen het zo doen, kan men het de knechten niet kwalijk nemen". V. kreeg één maand voorw S. f 1000 boete subs. een maand. Zeven „U.N.O. - vogeltjes" Heelhuids terug De zeven wit geschilderde Havil- iards „Dragon Rapides" di- de UNO bad gecharterd voor het vervoer van haar personeel in het Midden Oosten en door Nederlandse piloten werden gevlogen, zijn gisteren alle op Schip hol teruggekeerd. Tegen de verwachting in zijn da toestellen op geen der vele vluchten beschoten. De vliegtuigen zijn terug gekeerd. omdat de UNO verlangde dat patrouillevluchten boven zee en eveneens overzee van Alexandriê naar Beiroet zouden worden gemaakt hetgeen niet in overeenstemming met de capaciteit van deze kleine twee dekkers was. Dollars tegen houtschaarste? De Wereldbank overweegt het plan de landen van West_Europa (ook Ne derland) elk een lening van 10 milli- oen dollar toe te s'aan voor houtaan, kopen in Midden, en Oost-Europcse landen, teneinde aan de houtschaarste een eind te maken, zo heeft een woord voerder van de bank verklaard. Clay wenst meer gratie Generaal Clay, de Amerikaanse op perbevelhebber in Duitsland, heeft een wijziging voorgesteld van een beperkt aantal doodvonnissen wegens oorlogs misdrijven voor N 1 "RIDDER Dl PLO MA Uitdrukt aan Hart Koninklijke Hoogheid Wll.HEt M I N A Prinsts dcrNcdabhden. TVinscsvjfi üranjc'ÏSbssau. ai2.cnz.au_ Benoemd hij Koninklijk Beslate van 4 ScgtembcricHS. no i tot RIDDER DER ÉÉRSTE KLASSE. DER MILITAIRE "WILLEMSORDE PRINSES WILHELM1NA RIDDER H.K.H. Prinses Wilhelmina ontving heden van Haar dochter, Koningin Juliana, de ridderslag bij Haar be noeming tot Ridder in de Eerste Klas se der Militaire Willemsorde. Het ridderdiploma, dat de versierse len begeleidt. Beukenootjes Brrrr! Als er veel beukenootjes zijn, zegt men, zal de winter erg streng worden. En er zijn deze herfst tamelijk veel beu kenootjes r' 95 millioen dollar voor Nederland De E.C.A. heeft medegedeeld, dat zy bereid is aan elf landen leningen te verstrekken in het kader van het plan-Marshall tot een totaal van 815 millioen dollar. Voor Nederland is ©r 95 millioen bij. België en Luxem burg krijgen tezamen 50 millioen. Het geld zal over het algemeen ge bruikt worden voor aankoop van ma chinerieën en binnenkort worden ver strekt. De rente zal twee en ©en half pro cent bedragen. Franse regering dreigt de stakers De Franse minister van Industrie en Handel, Robert Lacoste, heeft tegen over de stakers verklaard, dat de re gering de onderhandelingen met de vakverenigingen zou afbreken, indien de nu reeds drie dagen durende sta king niet opgeheven zou worden. De regering was bereid „alle noodzakelij ke maatregelen" te treffen. Ondertussen vertonen de stakingen nog neiging zich uit te breiden. Da mijnwerkers in Noord Frankrijk die lid zijn van de Chr. vakbonden zijn, tegen de verwachting in, niet naar hun werk teruggekeerd. In bepaalde streken van het Noorden is de gas. en watervoorziening in gevaar. Grote hinder ondervond gisteren ook de vergadering der Ver. Naties van een algemene taxi-staking in de hoofdstad. De zeelieden der CGT houden op Vrijdag een „waarschuwingsstaking" van 42 uur Luc van Dam sloeg Manca Luc van Dam heeft gisteren te Brus sel weinig moeite gehad met de ex- kampioen van Italië, Giovanni Manca. Van Dam, verre superieur, wilde zich blijkbaar niet met een puntenze- ge tevreden stellen. De Italiaan had het zeer zwaar te verduren en in de 6e ronde maakte de scheidsrechter 'n eind aan 't ongelijke gevecht- O Merapi in werking Volgens een mededeling van de obser vatiepost Babadan, die ten Westen van de Merapi ligt, is de vulkaan op het ogenblik in werking. De lava_massa van 1940 is gestegen en daarachter wordt een regen van gloeiende stenen geconstateerd. O KONINGIN BESCHERMVROUWE VAN NED. JEUGDGEMEENSCHAP Kbningin Juliana heeft aan het be stuur van de Nederlandse Jeugdge meenschap doen weten, gaarne als Beschermvrouwe te zullen optreden van deze werkgemeenschap van Ned. jeugdorganisaties. X Twee maal tachtig Op 13 October zullen de tweeling zusters Drika Pluym en Helena Pluym te Waspik tachtig jaar wol len. Helena is gehuwd, Drika bleef vrijgezelle Maar beiden zijn ze kerngezond. Een prettig ^iclty over de activiteit van de NIWIN liet de heer Van Gelder, hoofd van de afd. artistenui tzending, schijnen, toen hij, pas te ruggekeerd uit Indonesië, door een ANP-verslaggeve/ werd geïnter viewd. De heer Van Gelder heeft van Batavia uit een groot aantal steden en streken in de .Archipel bezocht; hij kon zich zodoende een goed oordeel vormen over het w^rk van de NIWIN-ariisten. En dat werk mag ex- zijn. Werk vermoeiend, maar prettig De uitgezonden artisten hebben in het algemeej een uitbundig succes ge had. Zij zelf vinden dit werk, hoe ver moeiend ook. zeer prettig. Op een en kele uitzondering na verzoeken zij al- n P-..> v w contract! Sedert 1 Januari tot en met 30 Sep tember van dif jaarzo vertelde de heer Van Gelder zijn door de NI- WIN naar Indonesië uitgezonden: Twintig cabarft- en variété-gezelschap semi-klassieke muziekensembles (11 musici), fwee amusementsorkesten (10 man), drie toneelgezelschappen (25 spelers), drie gezelschappen van 11 spelers voor kindervoorstellingen en tenslotte de heer Boomsma, die film voorstellingen gaf en daar lezingen bij hield. In totaal we-d^n 145 artis ten uitgezonden in die periode. „Zoete rauwe bonen" De omstandigheden^ waaronder de- Ze mensen hebben moeten werken werken betekent 25 voorstellingen per gezelschap per maand! zijn ui terst primitief en maken het tournee zeer vermoeiend. Vooral de afstan den van de ene plaats naar de andere soms per vliegtuig, maar heel vaak ock per jeep of drietonner over zeer slechte wegen afgelegd, maken de op gave zwaar. Dat toch zoveel succes werd geoogst is in de eerste plaats te danken aan het plezier dat de artis ten in hun werk hebben, „hetgeen de rauwe bonen verzoet", maar ook aan de grote vraag, die er naar amuse ment is. En vooral de vooruitgescho ven posten vragen om steeds meer.... Zij willen weg. Onder onze oud-militairen en oud- lllegale strijders is de drang naar emigratie verbluffend groot. Tien dagen nadat de Australische legatie bekend had gemaakt, dat Australië voor hen tegemoet kon tomen in de kosten van passage, waren er 2000 schriftelijke aanmel dingen binnen! „Berlijn'* in Veiligheidsraad Wysjinsky was aan—, maar afwezig „Eerst blokkade opheffen", ze! Jessup(V.S) Wysjinsky was wel aanwezig bij de behandeling van de kwestie Berlijn door de Veiligheidsraad. Maar hij heeft geen woord gezegd. De Amerikaanse afgevaardigde zette in een rede, die meer dan een uur duurde, het standpunt der Westelijke mogendheden nog eens haarfijn uiteen Aan hef slot van zijn betoog ver klaarde hij, dat de Ver. Staten be reid zijn tot een viermogendhedencon- ferentie zodra de blokkade van Ber lijn is opgeheven. Toen Jessup een half uur had ge sproken. zette Wysjinsky zijn kopte lefoon af. Hij ging achterever zitten en keek verveeld De Engelse en Franse afgevaardig den sloten zich bij Jessup's woorden in hun redevoeringen aan. „VREES VOOR S.U.". In de pol. commissie van de VN heeft de Engelsman Hector Mc. Neil over de atoomcontrole gezegd, dat En geland en de Ver. Staten zich niet bereid zouden verklaren gegevens over de atoombom te verstrekken of de bestaande voorraden te vernieti gen „omdat wij allen de Sovjet-Unie vrezen". De Nederlandse gedelegeerde prof. Frangois verklaarde zich vóór de Ca nadese resolutie, die aandringt op aan vaarding van de aanbevelingen van de Commissie voor atoom-energie als basis voor de controle. Drie gangsiers overvielen postkantoor Drie gemaskerde personen zijn door de achterdeur het huis van de direc teur van het postkantoor te Veghel binnengedrongen. De telefoon werd onklaar gemaakt en de directeur moest onder bedreiging de sleutels van postkantoor en kluis afgeven. 10.000 en aangetekende stukken werden gestolen. „Sluipmoordenaars op Malakka" De Britse commissaris-generaal voor Zuid Oost Azië, Mac Donald, heeft verklaard, dat de „communistische op stand in Malakka werd georganiseerd door buitenlandse sluipmoordenaars en internationale communisten". Sinds begin Juni hadden veiligheids troepen 187 .terroristen" gedood en er 156 gevangen genomen. Het zou lang duren om de opstandelingen onscha del ijk te maken. Amsterdam Madrid Buenos Aires? Er is een luchtvaartverdrag tussen Spanje en Nederland geparafeerd en er wordt onderhandeld over een ver drag met Argentinië. Die twee tesa- men openen de mogelijkheid van een luchtlijn AmsterdamMadridBuenos Aires. Steun van V.S. aan Israël? De democratische afgevaardigde in het Amerikaanse Congres, Emanuel Celler, die thans een bezoek aan Pa lestina brengt, heeft te Tel Aviv ver klaard, dat de V S. binnenkort over zullen gaan de aanspraken van Israël op het gebied van Negef te steunen. Celler, die te Parijs een onderhoud met Marshall heeft gehad, zeide dat Amerika spoedig zijn politiek ten op zichte van het rapport van Graaf Bemadotte zou herzien. In West-Berlyn gaan twee derde van de bomen om brandstof voor de winter. Te Meppel werd een 2'/2 jarig meisje door een hond doodge beten. In Perzië werden 200 per sonen gedood door een aardbeving. De reeds beroemde poppententoon- stelling van de Stichting 19401945 in Maastricht is uitgesteld tot Januari '49. Er komt eerst een rondreis door 15 steden. Vandaag herdenkt een Nederlander zijn vijf en tachtigste verjaardag. Doordat we steeds ouder worden is dit bijne geen reden meer om er bij zondere aandacht aan te besteden. Mis schien dat het binnenkort nog zo ver komt, dat het als een buitenissigheid wordt aangemerkt als we voor onze vijf en tachtigste verjaardag sterven. Als dat zo zou zijn, heeft de jubilaris van vandaag daar in niet onbelang rijke mate aan meegewerkt. Al Is hij dan ook geen medicus. We bedoelen Jan van Zutphen. Ome Jan. zoals hij in de kringen der ar beiders veel wordt genoemd. De man van het Koperen Stelenfonds en van' Zonnestraal. Wanneer we schrijven, dat hij in de kringen der arbeiders Ome Jan ge noemd wordt, moeten we er direct aan toevoegen, dat deze man zich door zyn arbeid niet alleen een plaats ver overd heeft in de harten van de ar beiders. Het is verheugend, dat allen in Nederland zich verheugen in deze jaardag. Jan van Zutphen. Dé naam is een klank geworden, die de strijd tegen de tuberculose symboliseert. Niet op medisch gebied. Daar hebben wij andere pioniers. Maar in het bijeen brengen van geld om de t-b.c. patiën ten onder te brengen in sanatoria. Tientallen jaren aaneen heeft Ome Jan zich daarvoor ingespannen, heeft hij er veel van zijn ontembare energie aan gegeven. Zelf afkomstig uit een familie, waar tallozen door deze ge vreesde volksziekte werden wegge haald. werd de strijd tegen de witte pest zijn grote levenswerk. Een werk waarvoor het Nederlandse volk hem niet dankbaar genoeg kan wezen. Gezamenlijk met andere diamantbe werkers stichtte hy het Koperen Stelenfonds. voor de opbrengst van stukjes koper. die bij het slijpen achter bleven en die de grond slag legden voor het Zonnestraal werk. Duizenden patiënten zochten en von den genezing in deze inrichtingen. Niet alleen in Nederland verzamelden de arbeiders de koperen stelen. Overal waar diamantslijperijen waren gingen de arbeiders de koperen stelen verza melen. Men begrijpt dat hierdoor de strijd tegen de t-b.c. krachtig werd be vorderd. Het stimuleerde ook in gro te mate de gemeenschapszin En het demonstreerde de macht van het kleine. Want uit deze simpele koperen stelen ontstond ten slotte het grote „Zonnestraal-werk", een com plex van inrichingen met meer dan vierhonderd bedden. We hadden deze zomer nog het genoegen hem te ont moeten, deze strijder voor onze volks gezondheid. Hij had nog niets van zijn oude vitaliteit verloren en was alle dagen in touw voor zijn levenswerk. Hoewej we weten, dat deze man wars is van alle huldebetoon., kunnen we op deze dag toch niet nalaten, hem uit naam van alle t-b.c. patiënten in Nederland het allerbeste te wensen. Want dit zijn mensen, waarop een volk terecht trots kan zijn. v.Z. onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1